Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. bekendmamng. No. 2907. Woensdag 22 Maart 1893 33e Jaargang. De Bunjemeester der gemeente Ter Neuzen aanbesteden: Binnenland. abonnement- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit bifid verscliijnt Diusrta#- en Vrijdagavond l»ij «len uitgever I". J. V A S E S A S D E *e Ter leuzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den GeineeDteraad is belegd tegen Donderdug den 23 Maart 1893, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 20 Maart 1893. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, zullen op Maandag, 27 Maart a. s., des voormid dags 10^ ure, ten gemeenteraadhuize aldaar, in het openbaar en bij enkele inschrijving in vier perceelen de levering van Boeken en andere behoeften voor de openbare scholen in de gemeente, voor het loopende jaar. De voorwaarden liggen op de gemeente-secretarie ter inzage. Ter Neuzen, 17 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. t'olitieli Overzicht. Geheel onverwacht, komt uit Parijs het bericht van het overlijden van Jules Ferry, eerst onlangs tot voorzitter van den Franschen Seuaat gekozen. 11 ij ontsliep Vrijdagavond te kwart voor zes, tengevolge van een hartkwaal, waaraau hij sedert Januari 1888, toen een moordaanslag op hem gepleegd werd, waarbij de kogel Ferry aan het benedengedeelte van het hart kwetste, lijdende was. Eerst vrij laat in den avond verspreidde zich de doodstijding te Parijs. De ontroeriug was zeer groot, ongeveer evenals bij Gambetta's dood in den oudejaaarsnacbt van 1882. Tal van bladen gaven bijzondere edities uit en in restaurants, in schouw- burgen enz. sprak men er over vol droeve be- langstelling. FEUILLETON Naar het Italiaansch va?i Tommasina Guidi door H. C. 23) f/Duizendmaal dank, Rodolfo. Vertel mij nu eens wat dat andere prachtige ding is!" f,Eigeulijk twee", autwoordde hij al etende, en hij lachte. #Foeidat is te veel, dat vind ik niet goed." „Twee mooie, levendige, pittige dingen." Al luisterende naar haar echtgenoot, meende de gravin, in de verte de stem van het kind te hooren. Zij luisterde scherp toe. »Twee dingen waar gij grootsch op zult wezen en waarmede gij nog vrijwat meer zult ophebbeu dan met dien stijven ring, iets wat alle vrouweu hebbeu, is het niet zoo? Ook de vrouw van den burgemeester buiten bezit een kostbareu diamaut maar let eens op of zij Hoe nu, gij hoort niet eens wat ik zegWaarom zit gij zoo in gedachten „Dat komt, Rodolfo, omdat ik mij verbeeld Santinella te hooren #En dat waarvoor w Als zij wakker is zal zij niet bij de kamenier willen blijven De graaf gaf te kennen, dat hem dit tamelijk onverschillig was. Terwijl ik u van allerlei moois zit te vertellen, hebt gij geene ooren dan voor het geschreeuw van Iu den beginne kon men echter het treurig bericht nauwelijks gelooveu. En geen wonder Donderdag had Ferry den Senaat nog gepresideerd met groote helderheid van geest. Intusschen blijkt thans, dat hij reeds vroeger van de kwaal last heeft gehad, vooral de laatste dagen. Mevrouw Ferry deelde met een door tranen verstikte stem mede, dat haar echtgenoot her- laaldelijk klaagde over gebrek aan lucht. Donderdagnacht omstreeks ddn uur werd hij wakker, ten prooi aan eene ongesteldheid, welke lij zich niet kon verklareu. Hij wekte zijne echtgenoote, die de kamenier riep. Men liet hem zouten opsnuiven, maar de toesland werd niet beter, en er werd om een dokter gezonden, die in letzelfde huis woont. Ook werd er om dr. Worms, den geneesheer der familie, gezonden. Men spoot den zieke in en beproefde nog audere middelen om vijf uur was er een weinig verbetering. Tegen half tien verliet Ferry zijn legerstede en Degaf zich in zijn studeervertrek, waar hij voor zijn bureau ging zitten. Hij bleef daar in een toestand van groote lusteloosheid. Om balf elf rees hij op, om lucht roepende. Hij ging in het salon, daarna iu zijn slaapvertrek overal de plek zoekende, waar een eiude zou komen aan zijn benauwdbeid. Zoo giug Vrijdag het grootste gedeelte van den dag voorbij. Op een gcgeven oogenblik echter, toen zijn broeder en zijn vrouw zijn hoofd vast- hielaen, zag Ferry hen ernstig aan en mompelde redt mij. Dat waren zijne laatste woorden. Men spoot hem weder met morphine in en hij verviel in een staat van bewusteloosheid, in welken hij den geest gaf zonder verder geleden te hebben. De smart van mevrouw Ferry is onbeschrijfelijk. De belangstelling, terstond betoond, is buiten- gewoon. Den geheelen avond wemelde het voor het sterfhuis van menscheu. Tal van politieke personen kwamen er heen. In het vertrek van den concierge was een register neergelegd, dat weldra vol handteekeningen was, onder welke die van generaal Borius, gekomen uit naam van den president der Republiek, van Clemenceau, van tal van senatoren, afgevaardigden, ambtenaren en journalisten. Opnieuw hield de militaire commissie uit den Duitschen Rijksdag Vrijdag een zitting om te beraadslagen over het militaire ontwerp en opnieuw kreeg de regeering het bewijs, dat baar arbeid niet gewild is, dat haar onwrikbaar vasthouden aan 't oorspronkelijk vastgestelde, haar geen geluk zal aanbreugeu 't was nu met 21 tegen 6 stemmen (die der conservatieven) dat het legervoorstel bij een kind Dat is vreemd. Komaan, luister nu naar mij Gravin Ilario bloosde en zich beheerschende, bracht zij den lepel am den mond. »Ik zeide dan, Innocenza, dat het andere geschenk, hetwelk ik voor u uitgezocht had, alles wat gij er u van voorstelt overtreffen zal. Denk eens aan, een fraai, bijzonder aardig voorwerp denk „Maar het is wel degelijk de kleine schreeuwt riep de gravin en sprong van haar stoel op. u Waarom schreeuwt zij toch Rodolfo, Rodolfo, ik bid uheb geduld en wees toch zacht met haar." ,/Maar ik mag toch van u vergen, dat gij rustig bij mij aan tafel blijft zitten eten. Waar zijn de dienstboden dan die voor het kind moeten zorgen?" wHet ongeluk is, Rodolfo dat Rosa er niet is; als zij Rosa had, dan zou het kleine ding niet stout wezen dat is natuurlijk. Gij hebt ver- boden haar mee naar stad te nemen." De graaf gaf geen autwoord. ,/Mocht gij van meening veranderen ,Ik verauder nooit van meening," zeide de graaf met afgemeten koelheid. Ook niet als ik het u verzoek wLieve, Innocenza Een siddering voer door zijne leden. Hij voelde zulk een hevig ODgeduld bij zich opkomen, dat plotseling het geheele plan zijner voorgeuomen standvastigheid in duigen dreigde te storten. Als dit gesprek over iets anders dan over Santinella was gevoerd, dan zou de gravin onge- twijfeld de booze luim van haar man door de vin- gers gezien en het gesprek behendig eene andere wending gegeveu hebben. Maar het kind ging tweede leziug werd verworpen. Het groote plan der hervorming en versterking van Duitschlands strijdkrachten is verworpen, omdat de regeering, bij monde van Caprivi, verklaarde niet te kunnen ingaan op de door verschillende fracties gedane voorstellen, terwijl, buiten de conservatieven, al de commissieleden de belastiug des lands te zwaar heeten. Benuigsen sprak namens de nationaal-liberalen dreigend en ouversaagd Richter voerde het woord namens de vrijzinnigen en Lieber namens het Centrum en zeldzaam feit alien kwamen hierin overeen, dat voor het bestaande voorstel de regeering alleen zal kunnen rekenen op de conser vatieven onwrikbaar houden alle fracties aan hun tegenstand vast. Caprivi van zijn kant was en heftiger en scherper in zijn beantwoordiug dan vorige malen wel een bewijs dat hij de verant- woordelijkheid van 't geen volgen kan (ontbiuding van den Rijksdag) volkomeu voor zijn rekening wil nemen De pas geopende bondsvergadeting van Zwitserland heeft gewichtige zakeu te behandeleniu de eerste plaats de herziening van het douane-tarief en het rapport van den Bondsraad over den tarief-oorlog met Frankrijk. De door den Bonsraad genomen maatregelen zullen weinig tegenstand vinden. Daarna komen aan de orde, iudien de tijd niet outbreek, de wet over de politieke rechten der Zwitsersche burgers, die reeds twaalf jaren aanhangig is, en het ontwerp over de reorganisatie der bonds- rechtspleging. Een voorstel tot subsidieering der jere school door den Bond zal waarschijnlijk worden verdaagd, omdat de Bond niet over de daar voor noodige middelen beschikt. In sommige bladen wordt de oud—Minister Havelaar als opvolger van den heer Hofstede ge- noemd. Naar aan het Yad. wordt medegedeeld, zou zeer in aanmerking komen om als hoofddirecteur der posterijen op te treden de heer L. C. baron van der Feltz, inspecteur te Arnhem. \olgens den Haagschen correspondent van de N. Grou. Ct., gaat de Kamer in elk geval den 24 dezer op reces, om reeds den 18 April e.k. terug te keeren en dan tot Piuksteren, d. i. tot 19 Mei aan den arbeid te blijven. Inmiddels zal dan de voorzitter der Kamer, die 29 dezer in den echt treedt, van zijn huwelijksreis zijn teruggekeerd. De heer Mr. J. A. Levy heeft een nieuwe nota bij de Tweede Kamer ingediend, waariu hij bij haar boven alles en zij was buiten staat zich in te houden. Zij werd bleek en trad een slap achteruit. #Welk eene ontzaglijke tegenstrijdigheid ontdek ik in u," zeide zij op vasten toon. #Gij, die zoo juist weet te raden welke geschenken en prachtige verrassingen mij het liefst zijn, gij vermoedt zelfs niet wat mij oneindig meer waard is dan alle geschenken Gij ontneemt mij ten eenenmale het beheer over mijn huishouden en gij wijst de plaats aan die mijne dienstboden hier in huis moeten inneraen. Als ik Rosa bij mij in stad wil hebbeu dan moet Rosa buiten blijven I" De graaf keerde zich langzaam om, ten einde haar goed in de oogen te zien, haalde de schouders op en schoof zijn bord van zich af. „En op zulke klippen moet het arme levens- bootje stranden riep hij hoofdschuddende uit. „Vrouwen die wanen dat zij eugelen van zachtmoe- digheid zijn, worden boos over zulk een soort van nietigheid om eene boerenvrouw die men liever op de eene plaats dan op de andere wenscht te hebben Ach, als ik voor dergelijke zaken mijne rust moet verliezen, dan zet ik mijn hoed op en ik loop de deur uit Hij stond op. De knecht, die juist met het tweede gerecht binnenkwam, bleef stokstijf op den drempel staau de gravin greep zich aan een stoel vast, en de graaf verwijderde zich van tafel. De gravin wist, dank zij haar gezond verstand, terstond haar weerbarstig gevoel te onderdrukken, en zij vonc het noodig dit eerste opkomende onweder, dat don huiselijkeu vrede dreigde te verstoren, aan de nieuwsgierige en onbescheiden blikken van den knecht te onttrekken. zijn bedenkingen tegen het voorstel der heeren Pyttersen en Schimmelpennick van der Oye tot instelling van Kamers van arbeid en nijverheid, nader ontvouwt. Hij wijst thans meer bepaald op let economisch gevaar der ontworpen instelling. Niet aan arbeidsorgauisatie, maar aan voorlichting nopens arbeidsbelangen heeft het centrale gezag behoefte. Het middel daartoe kunnen zijn arbeids- raden, maar van gansch andere gedaante en met geheel anderen werkkring dan de voorstellers hun toebedeeld willen zien. De arbeidsraden moeten optreden gelijk de Kamers van Koophandelzij moeten met deze edn zijn in functie, ddu ook in herkomst en vestiging zij mogen echter niet laatstgemelde instellingen van meet af overvleugelen in aauleg, beteekenis en oogmerkzij mogen niet den schijn wekken als ware het te doen om een Staat in den Staat, om een vertegenwoordiging buiten de volksvertegen- woordiging om. Waar reeds oorspronkelijk eene arbeidsorganisatie wordt bedoeld, zoo omvangrijk als de voorstellers beoogen, ligt misbruik voor de hand. Een aantal sollicitanten vervoegen zich nog dagelijks bij den Minister van justitie, om benoemd te worden tot inspecteur bij 's rijks politie. Daar- onder zijn er velen, die in hoogere betrekking jaren lang bij de gemeente-politie zijn werkzaam geweest. Elf plaatsen ziju vacant. Daarvoor hebben zich aangemeld ruim 300 personen De jaarwedde is minimum f 900 maximum f 1400. Het bestuur van het „Nut" te Vlissingen zal zich tot den raad dier gemeente wenden met bet verzoek, het standbeeld van De Ruijter, dat nu op een pleintje, waar de ruimte mist, ongunstig staat, te verplaatsen naar de Rotonde. Bij de onthulling moest men zich, bij gebrek aan beter, met de tegenwoordige plek tevreden stellennu echter de stad in de Rotonde buiten hare wallen een flink plein, waar burger, buitenman en vreemdeliug 's zomers gaarne van de frissche zeelucht en het vergezicht komen genieten, is rijk geworden, nu is een waardiger plaats voor het standbeeld van den Vlissinger Michiel vanzelf aangewezen. Het contracteeren van suikerbieten voor de volgende campagne is zoo goed als geeiudigd. De prijzen, die de fabrikauten betaalden, bedroegeu f 11 per 1000 K.G. wortelen, terwijl de ver- bouwers, die in de nabijheid der verschillende fabrieken wonen en franco aan de fabriek leveren, f 12 per 1000 K G. bedongen. Daar de graan- prijzen laag zijn, is er veel gecoutracteerd, te meer ,/Mijnheer de graaf heeft gelijk", sprak zij, tot den knecht gewend; „zeg aan de kamenier dat zij de kleine iu eene andere kamer brengt, want zij hindert ons door haar geschreeuw." De knecht zette den schotel neer en verliet onmiddellijk het vertrek. Rodolfo," hemam de gravin, naar hare plaats terugkeerende en haar man de zijne aauwijzende, „wij spraken daareven over allerlei fraaie zaken laat ons voortgaan met eten en vertel mij nu eens eindelijk welk geschenk gij van plan waart mij te geven." ^Een span buitenlandsche paarden, die 15000 lira's waard zijn," antwoordde de graaf half spijtig. ,/Dank u," zeide zij met een droeven glimlach. En het middagmaal werd verder in stilte genuttigd. XVIII. De sneeuw lag hoog op de bergen, het was scherp koud en eene maand lang had men het liefelijk blauw des hemels niet aanschouwd. Wie geen hinder van de koude had en geen acht sloeg op de kleur van het uitspansel waren Rosa, de voedster en de zuigeliug, opgesloten in twee vertrek- ken van de villa der Ilario's, waar de atmosfeer deed denkeu aan de zoele dagen der maand Mei. Graaf Rodolfo had gezegd ,/Rosa, gij moogt geen oogenblik de voedster en het kind verlaten gij zijt verantwoordelijk voor bei- der gezondheid." Afgezonderd iu die twee vertrekken in den 6enen kant van het huis, zat Rosa stilletjes voor zich heen te gapen, terwijl zij bezig was hare kousen te mazen en zich vermaakte met eene zedepreek te houden voor de verbaasde en domme boerin, die \El COlttWT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1