Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch- Vlaanderen. No. 2906. Zaterdag 18 Maart 1893. 33e Jaargang. aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busboaders. adyertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregel meer f 0,10Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze cournnt behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, znllen op Mnaudag, 27 Maart a. S., des voormid- dags 10$ ure, ten gemeenteraadhuize aldaar, in het openbaar en bij enkele inschrijviug in vier perceelen de levering van Boeken en andere behoeften voor de openbare scholen in de gemeente, voor het loopende jaar. De voorwaarden liggen op de gemeente-secretarie ter inzage. Ter Neuzen, 17 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. fr»olitieli Overzicht. De heer Jansori heeft Dindag in de Kamer van afgevaardigden te Brussel zijn aangekondigde rede ter verdediging van het algemeen kiesrecht gehouden. Een zeer talrijk publiek woonde de zitting bij. Spreker verklaarde, dat het land met angst den uitslag der gewichtige beraadslagingen afwacht. Om het algemeen kiesrecht te bestrijden, heeft men de geschiedeuis uit haar verband inoeten haien. Men wijst op veelbewogen bladzijden uit de Grieksche en Romeinsche geschiedeuis, op het voorbeeld van Frankrijk en de Vereenigde Staten zelfs had het weimg gescheeld, of men zou het Belgische volk hebben vergeleken bij de zwarte bewoners van Afrika. Dit is treurig, maar wij behoeven ons daar niet langer bij op te houden. M De herziening onzer grondwet is een vaderlands- lievend werk, boven den partijstrijd verheven. Het Belgische volk is rijp voor het algemeen kiesrecht, het eenige stelsel dat rechtvaardig is. Laten wij alle consequenties van dit rechtvaardige en eerlijke begiusel aanvaardeu. De meerderheid wil met alle geweld een kiesrecht, dat onderscheid maakt tusschen de huurwaarde op het platteland en in de steden. Weluu, zulk een stelsel is door de Kamer veroordeeld. De heer De Smet de Naeyer viel den spreker FEUILLETON, Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. Aan den valschen glimlach, die hem hierbij het gelaat ontsierde, zou men hem niet meer herkeunen voor den edelman, den graaf Ilario, gelijk hij zich sedert zoo lang voor het oog zijner vrouw en van zijn gansche gezin placht te vertoorten. ffHa, graaf, gij zijt een fijne huichelaar," zeide mevrouw Marr*** verlegen en innerlijk verbolgen over de niet zeer edele ontboezemingen die zij had moeten aanhooren. »Dat gravin Ilario," dacht mevrouw Marr***, zich over niets te beklagen had, aangezien zij van niets wist, was billijkmaar dat haar echtgenoot zich voortdurend vrijwillig en vol zelfbehagen bleef prijzen, neen, waarlijk dat ging te ver 1" n Wat zal men er aan doen vervolgde Rodolfo, zijne overjas dichtknoopende. ,/Ik heb sedert ver- scheidene jaren feitelijk een hoogst kalm en eentonig leven geleid, maar dat begint mij tegen te staan. Een heilige zelfs zou er eindelijk het geduld bij verliezen Overigens heb ik zooveel voorzorg gebruikt, dat mijne daden onbeduidend zijn, verge leken met de wandaden welke het meerendeel der getrouwde mannen onbeschaamd ten aanschouwen der geheele wereld bedrijven." Hij zette zijn hoed op en streek zijne knevels glad voor den spiegel. »En als ik er goed over nadenk, welk kwaad hier heftig in de rede en werd deswege tot de orde geroepen. Voortgaande, vroeg de heer Janson, of de meer derheid misschien niet alle zetels wilde hebben. Vervolgens ging hij uit een oogpunt van fiscale wetgeving de noodzakelijke gevolgen van het woning- stelsel na en weigerde de schikking, door de liberale senatoren voorgeslagen. Een census van 10 francs beschouwt hij als even slecht als een woniugcensus en de huurwaardecensus, met verschillenden grondslag. En ten slotte merkte hij op, dat de tegenwoordige voorstanders van het algemeen kiesrecht niet de revolutie willenzij hopen door het algemeem kiesrecht tot sociale hervormingen te komen. Na afloop der zitting hebben de beide groepen der linkerzijde een gemeenschappelijke vergadering gehouden, tot bespreking van den toestand. Deze bijeenkomst heeft niet geleid tot een verandering in de bestaande verhoudingen. Een klein vervolg op de spektakelzitting van Maan- dag heeft de Fransche Kamer eergistereu geleverd. Het proces-verbaal van eerstgenoemde zitting moest goedgekeurd worden, maar bij de lezing er van riepen Jolibois, Gauthier de Ciagny en Deroulede rumoerige incidenten in het leven. De heeren konden blijkbaar hunne teleurstelling over het succes der regeering niet verbergen Deroulede verhoovaardigde zich er op, dat hij de regeering een bende leugenaars had genoemd. //Ik wil dat in het proces-verbaal opgenomen zien schreeuwde hij. De Minister van financien, de heer Tirard, wilde hierop Deroulede te lijf gaan, maar eenige afgevaardig den kwamen onder een helsch kabaal tusschenbeide. Ten slotte werd het proces-verbaal met 317 tegen 189 stemmen goedgekeurd. Toen de heeren hun verstand weer bij elkaar hadden, werd overgegaan tot de behandeling van een interpellatie betreffende de handelspolitiek. De Minister Develle antwoordde den interpellant, dat er in het geheel geen onderhandelingen gaande zijn over interuationale handelsaangelegeuheden. De regeering is overigens volstrekt niet van plan zoodanige onderhandelingen te beginnen op anderen grondslag dan dien van het minimum-tarief. In den Senaat trok de heer Monis zijne inter pellatie over het incident-Cottu terug. De senator Halgand vatte haar echter voor zijne rekening weder op en beweerde, dat het incident niet vol- komen opgehelderd is. Spreker verweet het gou- vernement, dat het de lijst der gecompromitteerden niet openbaar heeft gemaakt. De heer Loubet verklaarde hierop, dat hij deze lijst nooit heeft bezeten. steekt er in dat ik een jongen aanueem P Gij en ik, Geltrude, wij weten waarom ik het doe maar in de oogeu dergenen die van die reden onbewust zijn kan deze daad niet anders dan fraai schijnen Niet waar, mevrouw Marr***, ik had een erfgenaain van noode Welnu de erfge- naam is gekomen 1" ,/Ja, hij is gekomen", herhaalde zacht mevrouw Marr***zij trok haar voile neer en maakte aan- stalten om zich naar huis te begeven, terwijl zij in haar hart er bijvoegde ,/het kwam er niets op aan, maar hij is gekomen." Op eene andere verdieping, juist boven de kamer waar de graaf en mevrouw Marr*** zich bevonden, viel een geheel verschillend tooneel voor. De gra vin, zoo even van buiten gekomen, had de grootste moeite met Santinella, die razend van drift was doordat zij haar Rosa miste, die anders onafschei- delijk van haar was. Wie heeft niet wel eens de driftbuien van een klein kind bijgewoond, wanneer het weggenomen wordt van een persoon op wien het buitengewoon gesteld is De warme toegenegeuheid der gravin voor de kleine was niet bij raachte haar te kal- ineereneerst was het schreeuwen, vreeselijk te keer gaan, daarna ging het over in een zacht ge- snik, in een flauwen klaagtoon, de aandoenlijke uiting van een hevig geschokt gemoed, welks ken- merken bij een kind het karakter aannemen van een gevoel van verlatenheid, hetwelk het hart der omringenden pijnlijk aandoet. In een eleganten fluweelen leuningstoel neerge- zeten, omgeven door een stapel speelgoed, met een kopje op den grond, waarvan de inhoud over het tapijl was uitgestort, de kleine meid op haar schoot. Met 209 tegen 56 stemmen nam de Senaat ten slotte de door de Kamer aangenomen orde van den dag aan. Met betrekking tot de mededeeling van den heer Loubet zij hier nog vermeld, dat het agentschap Havas te Parijs een nota publiceert, waarin na- drukkelijk gelogenstraft wordt, dat Loubet, toen hij minister van binnenlandsche zaken was, mede deeling zou hebben ontvangen van de lijst der parlementsleden, die geld getrokken hebbeu van de Panama-maatschappij. De pers bespreekt natuurlijk druk het Maandag in de Kamer verhandelde. En daarbij valt op te merken dat de openbare meening blijkbaar nog geen vertrouwen in den toestand heeft. Yolgens de Soleil is intusschen de regeering thans zeker van de trouw der meerderheiddeze zal haar overal, op alle wegen, volgen. Door het kabinet zullen pogingen aangewend worden om er den heer Bourgeois van af te doen zien, zijn ontslag te handhaven. Omtrent het antwoord van Minister Pierson met gewijzigd wetsontwerp ten opzichte van de bedrijfsbelasting vinden we nog het volgende vermeld In art. 5 is nu bepaald dat onder //uitdeelingen" niet zullen zijn begrepen uitdeelingen of uitkee- ringen aan verzekerden en onderstand genietenden in deze hunne eigenschap. In art. 6 is de gelijkstelling van stoomtram en lokaalspoorwegen opgeheven en voor eerstgenoemde een cijfer van f 800 per kilometer aangenomen als aftrek van rente. De buitenlandsche onderneming, die hier te lande aan particulieren verkoopen, zulleu nu belasting- plichting zijn voor tien percent van de verkoops- waarde der goederen in plaats van 20, zooals eerst was voorgesteld. Door aanneming van de uitdeelingen en niet van de winsten tot maatstaf voor de belasting- plichtigheid van vereenigingen, staat het vast dat werkliedenvereenigingen, doofstommeninrichtingen, spaarbanken enz., enkel worden getroffen als zij uitdeelen. Inrichtingen tot het geven van onderwijs, tot het voorkomen of lenigen van armoede, tot verpleging, verzorging of zedelijke verbetering en tot het verstrekken van kost, geneeskundige hulp, geneesmiddelen en begrafenis of begrafemsgelden vau miuvermogenden, zijn uitdrukkelijk vrijgesteld. De aftrek voor hen, die niet in de vermogens- belasting zijn aangeslagen, is verhoogd van f 400 tot f 600. Dientengevolge is een aftrek van 200 Deze scheen ingesluimerd, maar af en toe hoorde men de arme kleine borst nog een zuchtje slaken en van de saamgenepen lipjes nauw hoorbaar den naam van Rosa klinken. Zij opende de roodge- kreteri oogjes en vestigde die op hare stiefmoeder met eene uitdrukking alsof zij zeggen wilde ,ik houd ook dol veel van u, mevrouw, maar als u mij toestondt mijne goede Rosa te zien, dan zoudt u mij gelukkig maken." ,/De gravin begreep haar volkomen en dacht: z/Ik had Rosa ook wel mee kunnen nemen, maar mijn man heeft het anders gewild. Rosa moet een wakend oog houden over de voedster van dat andere kind, dat bij ons aan huis gekomen is. Ach, nu beginnen voor u de ontberiugen, de teleurstellingen de onrechtvaardigheden een aanvaug te nemen, arme SantinellaZal ik alles voor u kunnen doen wat Rosa deed Onmogelijk U uit- en aankleeden, u wiegen, dagelijks met u hier in stad uit wandelen gaan OnmogelijkGij zult u noodzakelijk moeten gewennen aan hulp der kamenier. Zult gij het doen, zeg Ja, gij zult het doen. Maar wanneer Dezen geheelen dag en den geheelen daaraanvolgenden dag nog bij mij Wat denk gij wel, Santinella Dat kan ik niet, ik moet mij toch gaan verkleeden. Gij zult in eene andere kamer moeten eten, gij zult bij eene andere kindermeid moeten slapen. Och, Heere, zal deze plicht van liefdadigheid, dien ik zoo getrouw had willen vervullen, dan juist de bron van een onophoudelijk gekibbel wezen P" De kleine was vast ingeslapen en met waarlijk moederlijken tact hief Innocenza haar op en legde haar met de uiterste omzichtigheid in het goed verwarmde bedje. Daarop maakte zij haar toilet, toegelaten voor hen, die wel in deze belasting zijn aangeslagen. Yoor eerstgenoemden begint de prosrressie nu ook eerst boven f 8200. Er worden nu 4 tarieven voorgesteld, tarief A voor binnen het Rijk woneude, die niet in de vermogensbelasting zijn aangeslagen, hen die buiten het Rijk een Nederl. Staatsambt uitoefenen en de in het buitenland gevestigdeu, die hier te lande persoonlijk of door gemachtigden een bedrijf geregeld uitoefenen. Dit tarief is bij een inkomen van 650 1, van 1000 8, 2000 28, 4000 65, 6000 108, 8000 148, 10000 209,60,/12000273,60en 15000 369,60. Tarief B geldt voor hen, die in de vermogens belasting zijn aangeslagen, waarbij de oorspronke- lijke verhouding tot tarief A is behouden. Tarief C geldt voor buitenlandsche handelsreizigers 12 per beiastingjaar.) Tarief D geldt voor alle overige belastingplich- tigen. Voorgesteld nu wordt de belasting te bepalen op 2 van elke geheele som van 100 met dien verstande dat voor de tijdelijk hier te lande ver- blijfhoudende vreemdelingeu de belasting op 1 van elke geheele som van /50 wordt berekend. Het stelsel van eigen aangifte is behouden. Bij overlijden van een belastingplichtige in Neder land wonende of wel in den vreemde een Ned. staatsambt bekleedende, zal ontheffing van belasting worden verleend. Voorts kan de Pro v. Inspecteur der dir. be- lastingen geheele of gedeeltelijke ontheffing van belasting toestaan, wanneer door het staken van een bedrijf of beroep, ontslag uit een ander of ophouden van iukomsten in den loop van het be iastingjaar het naar deze wet belastbaar inkomen met meer dan een vierde is verminderd. Niet naar waarheid en behoorlijk beantwoorden van het beschrijvingsbiljet binnen den gestelden termijn, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste 100. De gevangenisstraf wegens verzuim van aangifte als geen biljet is uitgereikt, is vervallen. De rijksopcenten voor het eerste jaar zijn be houden, doch alleen voor bet geval dat op 1 November 1894 de kohieren een bedrag aanwijzen van niet meer dan 4,400,000, terwijl die opcenten het getal van 25 niet kunnen overschrijden. Niet de inwerking treding der wet, maar slechts de aanvang van de heffing der belasting wordt tot 1 Mei 1894 verschoven. Ten slotte zij nog vermeld, dat de belasting voor naamlooze vennootschappen en cooperatieve vereenigingen is gebracht op 2 pet. vau alle uit- keeringen. beval de overhoop gehaalde kamer weer op te knappen, en wachtte in eene zeer opgewekte stemming de tehuiskomst van haar man af. ffZijn wij alleen vroeg de graaf, zich aan tafel zettende en altijd gewoon een paar dischgenooten bij zich te zien. ,/Wij zijn eerst van morgen in stad aangekomen, en ik heb er niet aan gedacht onze komst bekend te maken." z/Ik heb den geheelen voormiddag rondgeloopen, Innocenza, en het scheelde weinig, of ik was nog niet klaargekomen met eene zaak die mij zeer ter harte gaat. Thans echter ben ik voldaan." //Zijt gij geslaagd Zekerlijk", antwoordde hij, haar vriendelijk aanziende. z/Het betreft iets voor u." ,Wat dan »Raad eens." »Gij brengt mij waarlijk in verlegenheid." »Iets fraais iets zeer fraas. Kijk, nog fraaier dan dit zelfs." 1 En hij haalde uit zijn zak een foudraal te voor- schijn, maakte het open en liet haar een schitte- renden diamant zien, gezet in een open geweikten zilveren ring. z/Fraaier dan dit riep de gravin uit, die, hoe- zeer ook gewend aan de kostbare geschenken van haar echtgenoot, zich werkelijk over de pracht van dit kleinood verbaasde. z/Maar waarom, Rodolfo Ik heb al zooveel juweelen Dan zult gij er een meer hebbengeef mij u we hand. Hij stak haar den ring aan den vinger, drukte ereen kus op eo ontrolde zijn servet. (Woidt vervolgd). TER \Eim.S( HE COIIRAST Kit bind verscltijnt Hinsita^- en Vrydagavond bij «len «iit{fever 1". J. V A K K E 8 A S D E te Ter Itenzen. 22) i, ~i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1