Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEV, 14 Maart 1893. Bij™ Kon. Besl. is tot kantonrechter-plaats- vervanger te Ter Neuzen herbenoemd, de heer J. A. van Boven. De heer L. Bouma, predikant bij de Chr. Ger. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Nieuwdorp (Zuid—Beveland). Naar wij uit goede bron vernemen zal de heer Mr. H. Goeman Borgesius, lid der Tweede Kamer, op een nader te bepalen tijd alhier eene politieke lezing houden, waarbij gelegenheid tot debat zal zijn. De kiezerslijsten werden bier vastgesteld op 9 dezer, voor leden der Tweede Kamer, der Pro vinciate Staten en van den Gemeenteraad, ieder met 514 kiezers. Heden werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteed het wegruimen van grond uit een ge- deelte der gemeentehaven alhier. Hiervoor hadden ingeschrevenF. d'llont, te Ter Neuzen, voor f 880,60 P. Stael, te Bosch- kapelle, voor f 870,40 of 840,70 L. C. d'Hont, te Boschkapelle, voor 780,en K. de Vos, te Ter Neuzen, voor f 772,45. Het werk is niet gegund. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot voor- zitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Tienhonderd en Zwarte, de heer P. de Bruijne. Zaamslag, 13 Maart. In de op heden gehouden vergadering van den dijkraad der waterkeering van de calamiteuse polders Margaretha c. a. is de omschrijving opgemaakt van de werken tot voor- ziening van de oeverafschuiving van 20 Februari jl., tusschen de peilraai 6 en 8 van den Kleine Huissenspolder. De- werken bestaan in het plaatsen van 2 zink- stukken en het doen van steenbestortingen en zijn geraamd op eene som van f 18,870. Axel, 13 Maart. Heden werd alhier door Bur- gemeester en Wethouders aanbesteed het vervoeren van pi. m. 115 kub. meters grint van de Axelsche Sassing naar den grintweg AxelZaamslag. Hiervoor werd ingeschreven door F. Dielemau, voor f 1,10J. Naeije, voor f 10. de Putter, voor f 0,95 en D. de Blaaij, voor f 0,85 per kub. meter. Alle inschrijvers zijn woonachtig te Axel. Aan den laagsten inschrijver is het vervoer gegund. Axel. De heer J. C. Jansen, onderwijzer aan de o. 1. school alhier, heeft voor zijne benoeming als onderwijzer met hoofdacte te Krabbendijke, bedankt. Philippine. Door het opheffen van de vasten in Belgie is de handel in mosselen zoo onbeduidend, dat zelfs een der grootste mosselhandelaren, wat nog nimmer is gebeurd, is besloten den handel te staken. Door de hevige concurrentie is tegen- woordig bijna tot elken piijs mosselen te bekomeu. Als men nagaat, hoeveel aan pacht, aan knechts en aan onderhoud der vaartuigen moet uitgegeven worden, dan staat men verbaasd, dat hier de mosselen aan de kade voor 2£ francs, zelfs voor nog minder per ton verkocht worden, d. i. ongeveer 4 francs per H. L. Koewaclit. De man, die onder het eten een beentje in de keel kreeg en waarvan wij in het vorig nummer melding maakten, is geheel genezen uit Leuven teruggekeerd. Men is daar er in geslaagd het lastige beentje uit de keel te verwijderen. Ilorssele. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering der Werkmansvereeniging werd de levering van ongeveer 150 kar Ruhr-kachelkolen toegewezen aan de firma Donhoff Co. te Ruhrort. Van het vervoer per schip werd aannemer de heer J. den Boer Sap. Het vervoer per as werd gegund aan den vrachtrijder P. Zweemer en het uitlossen aan M. Karelse Mz., het laatste aan 50 cent de kar. Tot predikant bij de Herv. gemeente alhier is beroepen de heer W. van Dis te Piershil. Waterliuidkerkje. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier, is beroep uitgebracht op den heer R. A. Damstt;, predikant te Oosterwolde c. a. 's Gravenhajje, 14 Maart. Tweede Kamer. De Minister van Kolonien bracht uamens de Regeering en de Kamer hulde aan de nagedachtenis van den heer Oppedijk. De Minister van Kolonien verdedigde de mail- contracten, thans is vervallen alles wat betrekking heeft op vervoer van gouvernementsproducten. Dien- tengevolge is de behandeling geschorst tot Donderdag. De heer Van Karnebeek heeft eene motie voor- gesteld om de invoering der vermogingsbelasting uit te stellen tot 1 Mei 1894. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 Maart de volgende vonnissen uitgesproken 1°. A. S., oud 16 j., 2". G. S., oud 15 j., 3°. J. P. J., oud 11 j., 3°. L. J. S., oud 13 j., alien zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal de 1" veroordeeld tot 2 maanden de 2* tot 1 maand, de 3e en 4° ieder tot 7 dagen gevangenisstraf. Th. H., oud 15 j., werkman te Hontenisse (Kuitaert), is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. 1°. H. v. D., oud 18 j., 2°. C. v. d. V., oud 20 j., werklieden te Zaamslag, zijn wegens huis- vredebreuk vrijgesproken. W. N. R., oud 25 j., voerman te Hulst, is wegens vernieling vrijgesproken. Zondagnamiddag werd te Ellewoutsdijk aan den dijk gevonden een met een touw dichtge- knoopte zak en daarin een steen en een bus, waarop het woord cacao." In die bus bevond zich een kinderlijkje van het vrouwelijk geslacht. Het was duidelijk op te mer- ken, dat het kind nog maar pas was geboren en daarna om het leven gebracht. Gelukkig is een dergelijk feit iets ongewoons in deze streken en het is te hopen, dat de schuldige zal worden ontdekt. De justitie uit Middelburg stelde gistermiddag, vergezeld van de artsen Berdenis van Berlekom en Meijers, een onderzoek in. Naar aanleiding hiervan is tegen J. C. S., oud 25 jaren, naaister aldaar, een bevel van voorloopige aanhouding uitgevaardigd en zal zij wanneer haren gezondheidstoestand zulks toelaat naar het hnis van bewaring te Middelburg worden overgebracbt. De slager E. Mulder te Yeendam ontving dezer dagen eene bestelliug van 10 K.g. rookworst uit Amsterdam met het vooruitzicht aan hetzelfde adres spoedig spek en vleesch te kunnen leveren, Het een en an der moest dienen voor bedeeling aan arrnen. De heer Mulder deelde in zijne blijdschap dit bericht mede aan een ander die helaas niet geheel in die vreugde kon deeleu. IIij informeerde in Amsterdam en spoedig kwam het bericht terug #Niet vertrouwdgroote oplichtersbende". Van afzending was toen geen sprake meer. Men schrijft uit Utrecht Bij den concierge van het gymnasium alhier ver- voegde zich Maaudagmiddag een man, voorgevende in dienst van de Telefoon-Maatschappij te wezen en door zijn patroon te zijn gezonden om een der zij gedoogde in het minst niet dat hare zaken onder de oogen van anderen kwamen. Zij nam de brieven, doorliep ze vluchtig eu bleef ternauwer- nood bij enkele volzinnen verwijlen. „Ik ben doodelijk verzwaktik moet van den ochtend tot den avond raijne kamer houden." ,/Arme zielhet spijt mij voor u, maar dat was te verwachten .De geneesheer komt mij met eene nauw- gezetheid bezoeken die mij lastig wordtde kamenier draagt de grootst mogelijke zorg voor mij. Ach ja Zij worden koninklijk betaald en daarom koesteren zij het medelijdende voornemen om mijne kwalen te verzachten." ,/En dat zegt voor haar weinig," prevelde me- vrouw Marr***. Indien wij vrouwen in staat waren bij de eerste opwelling van den hartstocht met ons verstand te rade te gaan, dan zou in de meeste gevallen de liefde ontzet wegvluchten. Maar tot ons onuitsprekelijk ongeluk komt het redeneeren meest veel later eerst dan wanneer de spiegel niet meer de blinkeude gedaante weerkaatst, maar de donkere schaduw, de nietigheid, de wroeging Helaas, meisjelief, dat geloof ik met u Er bestaat gerechtigheid." u En gesteld dat ik nu eens razend jaloersch werd op de vrouw die het kind in hare armen zal koesteren Indien ik ,/Dat ontbrak er nog aanriep mevrouw Marr***. h Ik heb mij aan zijne voeten geworpeu om eene gunst af te smeken hij heeft mij die niet toegestaan Ach, mevrouw Marr***, het is eene groote zonde eene bijna stervende van den draden die over het dak van het gebouw loopen en onklaar was geraakt te herstellen. Daar de man verder te kennen gaf reeds meer- malen op het dak te zijn geweest en dus den weg wel te kennen, had men er niets tegen hem den sleutel vau de zolderdeur mede te geven dien hij beloofde na gemaakt gebruik weder te zullen terug brengen. Ongeveer een kwartier daarna bracbt de man dan ook werkelijk den sleutel terug, doch gaf toen tevens te kennen, dat hij niet klaar had kunnen komen, omdat hij geen gereedschap genoeg bij zich had en dus den volgenjden morgen nog eens terugkwam. Diusdagmorgen kwam hij dan ook werkelijk weder den sleutel halen en begaf zich daarna op het dak zooals door een der huisgenooten werd gezien, doch liet verder niets meer van zich zien of hooren, zoodat men ten slotte bevreesd dat hem een ongeluk was overkomen, besloot een onderzoek in te stellen. Bij de zolderdeur gekomen vond men deze echter gesloten, waarop men, denkende dat de man zijn werk verricht hebbende, was heengegaan en den sleutel bij vergissing had medegenomen, iemand naar het kantoor zond om dezen terug te vragen. Toen men daar echter verklaarde geen werkman te hebben gezonden, kreeg men kwaad vermoeden en liet de zolderdeur openbreken, waarna al spoedig aan het licht kwam, dat een daar aanwezige kleer- kast bijna geheel was leeg gestolen. Natuurlijk werd terstond de politie in den arm genomen, die er weldra in slaagde een gedeelte van de gestolen goederen, die bij verschillende uitdragers waren verkocht in beslag te nemen en tevens den bedrijver van dezen brutalen diefstal op het spoor te komen. Men schrijft uit Utrecht Nadat den vorigen Zondag de vergadering der sociaal-democraten, waarin mej. Van Hoogstraten als spreekster optrad, door vrouw Blommers en de haren zoodanig verstoord was geworden dat de zaal op verzoek door de politie was outruimd ge worden, had 11. Zondag geene openbare vergadering plaats. Vrouw Blommers gaf o. a. in overweging aan de spreekster als medaille den gesloten steen om den hals te hangen en haar een paar ijzereu handscboenen te vereeren om zich het zweet vau het gelaat te wisschen. Het locaal waar thans vergaderd wordt zal na 1 Mei doorde sociaal-democraten moeten ontruimd worden. Dezen hebben nu in de Daalstraat op den Amster- damschen straatweg een kleine n onaanzienlijkeu stal gehuurd, waar met 1 Mei de bijeenkomsten zullen gehouden worden. Door den waarnemend burgemeester van Breda is niet toegestaan, dat Sequah met muziek reclame in de gemeente maaktdientengevolge rijdt hij in zijn lawaaiwagen, getrokken door een vierspan, rond, terwijl de muzikanten een muzikale pantomime spelen. 's Avonds is de toeloop er even wel niet minder om. Soms kan men de toeschouwers op ruim 2000 schatten, een gevolg hiervan is, dat iederen avond ecnige personen moeten weggevoerd worden, doordien zij wegens benauwdheid in zwijin vallen. De wrijver weet meesterlijk met zijn publiek om te gaan zoo streelde hij gistereu de ijdelheid door te verklareu, liever in Breda met f 1000 inkomen te willen wonen dan in Tilburg met f 5000. Hoewel de gevoeleus over de handeliugen van Sequah zeer uiteenloopen, moet men toch verbaasd staan over de wonderlijke genezingen die hij ook hier heeft gewrocht. Zoo o. a. heeft hij een juffrouw, die sedert drie maanden te bed gelegen had, als verstijfd vau rheumatiek en naar Concordia vervoerd was, binnen een kwartier van stijtte en pijn bevrijdden gewonen dans voerde zij met vlugheid uit. Eveneens is een politieagent, die wegens stijfte in de ledematen was gepensioneerd laatsten troost te berooven die haar aan de aarde verbond. God moge het vergeven, ik kan het niet „Wat denkt zij welWat wil zij doen met dien laatsten mooien troost In plaats van God te dauken voor het geluk, ten deel gevallen aan O, dat gaat mijn begrip te boven Die geestige jonge meisjes hebben zulke dwaze, zotte denkbeel- den. Ik zal er met graaf Rodolfo over spreken." Zij trof hem aan in de benedenkamer, bezig met zijn zaakgelastigde, en zij liet hem de brieven lezen. ,/Voorbijgaande wanhoopsbuien", sprak de graaf met een stroeven glimlach. //De dokter houdt mij op de hoogte van alles en verzekert mij, dat haar gemoed zachtjes aan tot bedareu komt. Verbrand dadelijk die brieven. Of neen, ik zal ze liever zelf verbranden." ,/Vindt gij het goed, graaf, dat ik ze beant- woord ,/Neen. Ten einde harteleed te genezen bestaat er niets beters dan het stilzwijgen te bewareuals gij haar antwoordt, zal zij u opnieuw schrijven Zoodoende zal er geen einde aan komen, en ik verlang dat alles worde vergeten." Hij legde een bijzonderen nadruk op het woord verlang, en mevrouw Marr*** dook stil in haar grijzen mantel weg. De graaf blies de asch weg der vergane brieven en bleef eene wijle in gedach- ten verzonken staan met gefronste wenkbrauwen en een smadelijken trek om de lippeu. ffVindt gij ook niet, Geltrude", vroeg hij onver- wacht, #dat Innocenza niet zoo gelukkig meer schijnt te zijn en dat zij de ontevredenheid die haar bezielt tracht te verbergen." „Van tijd tot tijd jaik heb haar naar de oorzaak harer neerslachtigheid gevraagd en zij heeft mij geantwoord //ik heb niets, laat mij met rust #Zijt gij tevreden met zulk een antwoord ,/In het geheel niet, maar in werkelijkheid kan Uwe vrouw geene enkele reden tot mismoedigheid hebben, tenzij zijzelve er zich eene schept door zich kleine verdrietelijkheden aan te trekken op de manier zooals Santinella bij voorbeeld, door het te laai bezorgen van een japounetje of de onachtzaam heid van een der bedienden." Innocenza is jaloersch."' Groote Hemel 1 Jaloersch? Van wie, graaf?" yVan dat kindje, daar in die boerenwoning," Mevrouw Marr*** onderdrukte eene opwelling tot lachen. „Gij bezit niet die sterke mate van doorzicht waarop gij u beroemt," sprak de graaf, niet zonder minachting. //Mijne vrouw is jaloersch van dat kindje, dat in hare oogen beslag komt leggen op mijne liefde voor haar bescherraelinge. Zij had zich in het hoofd gesteld, dat ik vroeg of laat van dat bedelaarskind zou gaan houden en haar als een dochter zou beschouwen. Nu zij ziet dat ik een hekel aan haar heb, kan zij niet lijden, dat ik zorgdraag voor het weesje dat ik aangenomen heb, dat ik het ga opzoeken en dat ik het met liefkozingen overlade. Maar, bij den Ilemel ging hij driftig voort, ,/ik stoor mij niet aan tranen nog kuren Die landloopster is eene indringster ditT ik dulden wil, maar wie ik de plaats eener dienstbode zal aanwijzen, zoodra zij groot genoeg zal ziju om te kunnen werken, en wat hetknaapje betreft door Sequah genezen. De man danste, dat het een lust was. Het volgend jaar zal het honderd jaar geleden ziju, dat de eerste parapluien in gebruik kwamen. Aauvankelijk liep men de menschen na, die ze droegen en lachte hen uit. Langzamerhand ge- weude men er zich aan en, zoo ver bekend is, zijn er nooit gemoedsbezwaren tegen dit voorbe- hoedmiddel gerezen. Wanneer de eerste parapluie bij vergissing werd medegenomen, is niet bekend. Maar deze gewoonte is zoo in de volkszeden ingeslopen, dat het niet te verwonderen zou zijn, zoo dit lot ook ten deel viel aan de laatste der parapluies wanneer deze door eene nieuwe uitvinding der nijverheid in onbruik waren geraakt. Zaterdagnamiddag geraakte met laveeren de Belgische tjalk Jonge Henri, schipper L. van der Vijver, komende met eene lading steenkolen van de Ruhr, met bestemming naar Belgie tusschen Emmerik en Lobith, aan het Pruisische Spijk op een krib, en is dientengevolge bijna onmiddellijk gezonken. De opvarenden hebben zich met behulp van eigen roeiboot kunnen redden. Het wrak zit aan den Zuiderwal, niet gevaarlijk voor de scheepvaart. Het schip was verzekerd. In het Maandblad tegen de vervalschingen vau Dr. Van Hamel Roos wordt medegedeeld, dat men tegenwoordig in Engeland een nieuw uitge- vonden werktuig in den handel brengt The butter blender genaamd, dienende om boter te mengen. Aan bet gebruik van dezen toestel moet hoofd- zakelijk de zoo veelvuldig voorkomende vervalsching van boter worden toegeschreven. Dit werktuig is bestemd zoo leest men in het daarbij gevoegd bericht om op de plaats van productie de ge- durende verscheidene dagen vervaardigde boter, die nooit zoo geheel gelijkmatig van samenstelling is, zoodanig met elkander te vermengen, totdat een gelijkmatig product verkregen wordt. Zoo luidt het onschuldige doel van dezen menger, die bestaat uit een houten tobbe, een handvatsel en een rol. De boterknoeiers zagen natuurlijk spoedig in, dat het toestel zich uitstekend leende, verschillende soorten boter, margarine en water met elkander te vermengen. Het gevolg was dan ook, dat tegen woordig honderden van die toestelleu in de kelders en achterlokalen van groot- en kleinhandelaren in working zijn. In Londen zijn door slechts een enkele firma 70 dergelijke machines vau de hand gezet, binnen het om haar verkooplokaal gelegen terrein van 6 Eng. mijleu in doorsnedeAl bestaat er ook in Engeland een wet tegen dergelijke vervalschingen, zoo heeft bedoelde firma echter uitgerekend, dat van 9836 monsters boter er per jaar slechts een enkel onderzocht wordt; De boterknoeiers werken dus met volkomen zekerbeid. Door een Engelsch blad, The Morning, wordt er verder op gewezen, dat er in den regel 8 tot 10% water door middel van den menger" bij- gevoegd wordt, totdat die hoeveelheid 19 water bedraagtdeze bewerking brengt den koopman een extra-witist van pence per pond op. Maar niet zelden gebeurt het, dat boterhandelaren onbe- wust een reeds aldus vervalschte boter van het buitenlaud of ook wel in Engeland en Ierland koopen, en dat die bewerking door hen nogmaals geschiedt, zoodat de kooper nog meer water ontvangt. Twee schavuiten van 20 en 22 jaar zijn door de rechtbank te Nancy, in Frankrijk, veroor deeld tot levenslangen dwangarbeid, omdat zij op 19 October j. 1. in verregaande laaghartigheid een weduwe hadden vermoord om f 2,25| te kunnen stelen. De booswichten hadden de weduwe eerst gesmoord en vervolgens in kleine stukken gesneden. De resident van Pasoerocan deelt mede, dat op 27 Januari jl. in het district Wonoredjo der der afdeeling Bangil een vrij hevige aschregen is gevallen. Particuliere berichten melden nog dat de vulcaan Semerce geweldig aan het werkeD is onder het uitwerpen van steenen, lava en asch, onder een indrukwekkend gerommel, alsof artillerie aan den gang was. Vooral lijden de perceelen in de nabijheid van dien gevaarlijken buurman door volksverloop. De schrik van eene vroegere catastrophe zit nog steeds in het volk. Nog verneemt men dat bijna alle zaadbedden voor tabak, de z. g. vooroogst, grootendeels vernield zijn. ,/Om 's hemels wil, spreek toch niet zoo heftig riep mevrouw Marr***. De graaf hield stil cn zag op zijn horloge. ffNeem mij niet kwalijk, mevrouw Marr***, dat ik uitgamaar ik moet een paar paarden gaan zien, die ik plan heb voor Innocenza te koopeu." ,0 o 1" prevelde de weduwe binnensmonds. Gij zult mij moeten toegeven, dat er maar weinige rnannen bestaan zooals ik dat echt- genooten van mijne soort inderdaad zeldzaam zijn i,0 zeker, zeker." ,/Ik voorkom steeds de wenschen mijner vrouw ik heb nimmer spijt van het geld, dat ik misschien wel wat al te kwistig op hare schreden strooi, omdat dit geld, versta mij wel, in verbaud met eene uitgezochte reeks van opletteudheden, en hof- felijkheden, mij tevens daardpor het recht verschaft naar hartelust achter de schermen te werk te gaan." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2