Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. [nenting en hertnenting. No. 2905. Woensdag 15 Maart 1893. 33e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per poat Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,824- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busboaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■Bit ltij deze couraut behoort eeu bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen, onder herinnering dat op vele plaatsen elders erg pokken heerschen, ter kennis der inge- zetenen, dat, tot nadere aaukondigiDg, iedere week en wel des Vrijdags, 's middags een tire, op bet gemeentehuis, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. Ter Neuzen, 13 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. A^olitieli Overzicht. Twee maanden duren de besprekingen over de nieuwe militaire wet van Duitschland nu reeds en Yrijdag eerst heeft de legercommissie uit den Rijksdag de eerste lezing gesloten, gesloteu in dien zin, dat men verstandig doet zich op alle even- tualiteiten voorbereid te houden de regeering schijnt evenmin lust te gevoelen het wetsvoorstel terzijde te leggen tot den aanstaanden herfst als concession te doen en noch vrijzinnigen, noch centrummannen zijn tot toegeving bereid, zoodat de mogelijkheid op Rijksdagontbinding ongetwijfeld grooter is geworden. Terwijl de cijfers, die met betrekking tot den uitslag der verkiezingen in Spanje worden gepu- bliceerd nog immer niet volledig kunnen worden geacht en de beschouwingen over de toeneming van het aantal republikeinen dus berusten op gegevens, welke niet onwrikbaar vaststaan, komen uit 'tOoslen van ons werelddeel, uit Servie, de eerste gegevens ons de zege verkondigen van de liberale partij, die het bewind in handen heeft en dus, op grond van de aloude ook in dit land geldende traditien, de meeste kans had op de meerderheid booze tongen willen wel eens beweren, dat dit niet zoo heel erg te verwonderen valt, de bewindvoerders toch hebben tal van dwang- en pressiemiddelen te hunneu dienste en in Servie neemt men T zoo nauw niet met de middelen om zijn doel te bereikenTegenover de geruchten van ernstige ongeregeldheden hier en daar, heet de officieele lezing alles rustig en kalm, terwijl allerwege de radicalen in gelijke mate verliezen als de liberalen winnen. Bij een langdurig onderhoud, dat de correspondent FEXJILLETQJST. Naar het Italiaajisch van Tommasina Guidi door H. C. 21) ,Als Rodolfo het eens wist!" dacht zij sidde- rende. „Wat zou er van den markies worden, van mij, van mijne goede peettante, wier vriendschap zoo onwaardeerbaar voor mij is De schande zou mij op den voet volgen, de achterdocht het gemoed van mijn man binnensluipen en ik die tot nu toe niets dan achtiug en welwillendbeid in de wereld oogstte zou eensklaps voor slecht aangezien worden. Mijn echtgenoot zou vreeselijk wezen en hij zou gelijk hebben. Ilij is niet een van die man- nen zooals er zoovelen zijn, die om hunne eigene lekortkomingen te verbergen de oogen sluiten voor die hunner vrouwO neen, den Hemel zij dank, Rodolfo behoort niet tot de zulke en ik die hem bemin, die hem acht, die Zij werd opgeschrikt door de komst der portiers- vrouw, Rosa van Santinella, zooals zij aigemeen genoemd werdzij zag haar aankomen, bedrukt, terneergeslagen, als ware haar eene ramp overkomen. „Komt gij Santinella halen vroeg de gravin. Ja gravin, want het is tijd voor haar om naar bed te gaan. Regel is een voornaam iets voor kleine kinderen en daarom kan ik meestal de voedster niet uitstaan, omdat deze gewoonlijk lui zijn en zich aan geen regel storen Zij nam, dit zeggende, Santinella op haar arm en drukte haar iDnig aan het hart. uit Belgrado van de Frankfurter Zeitung met den vroegeren Koning Milan gehad heeft, verklaarde deze, dat hij geheel op de zijde der radicalen stond. Hij beschouwde het als een ramp, dat het regentschap de radicalen, die de groote meerderheid der bevolking vormen, eenvoudig doodgcdrukt heeft en met schending der grondwet een kunstmatige liberale meerderheid heeft verkregen, die het volgende jaar, na het verstrijkeu van den termijn van het regentschap, Ristic de gelegenheid zal geven aan het bestuur te blijven. Op die manier zal Servie nooit tot rust komen, maar spoedig weer het tooneel worden van een verbitterden, het land te gronde richtenden kamp. Hij, Milan, moet zich dus gereed houden, niet, omdat hij het plan heeft, weer een actieve rol in Servie te spelen, maar omdat het zijn plicht is, zijn invloed te gebruiken, om dezen heeren te verhinderen den jeugdigen Koning geheel te beheerschen. Terwijl de oppositie in Engelauds Lagerhuis geen enkele gelegenheid laat voorbijgaan om haar af keer te toonen tegen het home-rule-voorstel, terwijl in zoowel als buiten het Parlement al 't mogelijke wordt gedaan om de tweede lezing te vertragen, blijft Gladstone kalm en rustigDonderdag a. s. komt zijn voorstel in tweede lezing. In de Kamer van Italie heeft de afgevaardigde Colajanni 't weer eens gehad over de financier! van den Staat en over het evenwicht der begrooting en hij betichtte het kabinet er van, dat al het mogelijke in 't werk stelt om het crediet van Italie te schokken, hij sprak van een naderend staatsbankroet en gat de schuld van dat alles aan de militaire uitgaven. In de Hongaarsche Kamer protesteerde Tisza, de premier, krachtig tegen de verdenking, dat hij iuder- tijd de hulp en den steun van den paus heeft gezocht, hoewel hij immer in 't oog heeft gehou- den het groot aantal katholieken in Hongarije, is het Yaticaan nimmer toegestaan een hongaar de wet te stellen en evenmin is den paus de beslissing gelaten over de door de regeering in te dienen wetsvoorstellen. Yrijdag nam het getuigenverhoor in het Panama- omkoopings-proces een aanvang en zo6 vlug gaat alles in zijn werk, dat er kans bestaat, dat na voortzetting van dit verhoor het openbaar ministerie aan 't woord komt, zoodat Donderdag a. s. reeds het vonnis zou kunnen worden geveld. Heel onver- kwikkelijke zaakjes, al 't reeds medegedeelde beves- tigend, zijn gebleken dat er met't geld is geknoeid, dat er pogingen tot omkoop zijn geschied enz. en daarna kwamen de getuigen h decbarge. Floquet „Ach klein dinggij hebt tot nu toe van geluk mogen spreken, maar z/Maar wat Wat scheelt er aan Rosa ,/Zeker nieuwtje, mevrouw, dat ik gehoord heb, staat mij niet aan." z/Welk nieuwtje bedoelt gij?" z/Mij dunkt, mevrouw, u moest het nog eer weten dan ik." ^Vertel het mij, Rosa, vertel het mij z/Er zal nog een ander kind in huis komen ,/Wie heeft het u gezegd?" was de uitroep der gravin. „Mijnheer de graaf heeft het mij zoo op dit oogenblik verteld. Hij heeft tot mij gezegd Rosa daar gij zoo ervaren zijt in het grootbreugen van kinderen, zoo vertrouw ik aan uwe zorgen een jongske toe, dat met zijne zoogster hier in huis zijn iutrek zal komen nemen. Eerst dacht ik dat de graaf mij wat wilde wijsmakenHet kwam mij voor dat wij met Sautinella volstaan konden Doch mijnheer de graaf keek zoo hoogst ernstig en mevrouw Marr*** zag zoo opgewonden, dat mij spoedig de lust tot lachen verging." ,/Mijn man heeft inderdaad waarheid gesproken", verzekerde de gravin. ,/Ik heb wel begrepen dat het zoo was." z/Waarom bevalt het u niet, Rosa, dat nog een kind huisvesting bij ons zal vinden?" „Om twee redenen niet, mevrouw. Ten eerste omdat deze, hier", en zij kuste de kleine meid, //niet meer zoo vertroeteld zal worden door u, door de bedienden, door iedereen in huis Ten tweede, omdat de min alles naar haar zin zal willen inrichten, en ik naar den mijuen, en wij het niet goed samen zullen kunnen vinden, dat zeg ik kwam 't eerst en De Lesseps herhaalde al T tegen dezen aangevoerde, waartegen Floquet van zijn kant heftig protesteerde, zoodat't tot geweldige incidenten kwam. Clemenceau poogde eveneens zijn gedrag te rechtvaardigen en De Freycinet deed des- gelijks. Het antwoord van Minister Pierson met ge- wijzigd wetsontwerp is gisteren verschenen. De naam van het ontwerp is thans veranderd in z/Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten." In art. 1 lett. b worden de Nederlandsche be- lastingplichtigen vermeld die worden aangeslagen naar uitdeelingen of uitkeeringeu, zonder aftrek van rente, van naamlooze vennootschappen, com- inanditaire vennootschappen op aandeelen, coop, of andere vereenigingen en onderlinge verzekeringmaat- schappij. Voor de societeiten is een bijzondere bepaling gemaakt bij art. 5 3. Voor gewone commauditaire winsten is dus den aftrek van 4 pCt. toegelaten. Van het denkbeeld om de gewone commanditairen bij een bron te treffen, is afgezien. Het vervoeren van personen en goederen tusschen buitenlandsche en Nederlandsche havens door of voor rekening van buitenslands gevestigden is uu niet belastingplichtig. Evenmin de werkzaamheid van in het buiteuland gevestigd ondergeschikt per- soneel op vervoermiddelen, die het verkeer met het buitenland ouderhouden. De belastingplichtigheid van tijdelijk hier aan- wezige buitenlanders is beperkt tot dezulken van wie is aan te nemen dat zij minstens drie maanden achtereen hier te lande een bedrijf zullen uitoefenen of dit reeds hebben gedaan. De belasting van het debiet door buitenlandsche maatschappijen aan particulieren hier te lande is gehandhaafd, doch het ontwerp is nu zoo gewijzigd dat het criterium van belastbaarheid wordt gezocht iu het gebruik maken van de diensten der tusschen- personen. Afzonderlijk zijn nog belastingplichtig verklaard de buitenlandsche handelsreizigers. De inrichting van het ontwerp is nu zoo ge wijzigd dat art. 1 zegt wie belastingplichtig zijn, art. 2 waarvoor belasting moet betaald worden met onderscheiding tusschen hen, die al of niet in de vermogensbelasting zijn aangeslagen. Art. 3 bepaalt wat als wiust of belooning geldt. Art. 4 wijst aan over welke tijdperkeu voor die zelfde personen het inkomen wordt berekend. Art. 5 en 6 regelen de belastingplichtigheid van anderen. u vooruit, het zal nooit goed gaan samen z/Dit is nu maar eene opvatting!" z/Ik ken die min mijnheer de graaf heeft haar genoemdO, ik ken haar maar al te goed Zij is eene ongevoelige, koppige boerin als ounoodig te zeggen. U begrijpt mij best, mevrouw Heeft de graaf gezegd wanneer hij het kind in huis neemt z/Hij heeft gezegd dat het morgen komt." Onwillekeurig maakte de gravin een teekeu van ongeduld. z/Hij heeft haast," mompelde zij en wendde het hoofd af. Er heerschte een oogenblik stilte, terwijl de gravin onbewegelijk op den groud staardedaarop wenkte zij Rosa om vooruit te gaan, en uauwelijks bevoud zij zich alleen of zij barstte in trauen los. Zij dacht niet meer aan markies Frosio, wiens onbe- scheideu gevoelen haar smart veroorzaakt had zij dacht aan Santinella, aan het kind dat in huis gebracht zou worden, aan de hardvochtigheid van den graaf voor het eerstgenoemde wichtje, aan zijne iugenomenheid met het tweede. In een oogwenk verzamelde zij in hare gedachten al de ontelbare bewijzen van liefdeloosheid waarmede de graaf de kleine bejegend had, en stelde zij zich voor met welke ongedwongen liefdeblijken de wieg van den nieuw aangekomene omringd zou worden. Voor hare moederlijke verbeelding spiegelde zich al de partijdigheid af, waarvan zij na verloop van tijd getuige zou moeten wezenzij had eeu voorgevoel van nadbrende, onvermijdelijke verdrietelijkheden, doordien zij nimmer tot het besluit zou willen komen om zich te scheiden van het arme schepsel- tje dat zij uit de armeu der stervende moeder had Art. 7 zegt, voor zoover dit twijfelachtig kan zijn, wie de belasting verschuldigd is. Art. 8 behelst de vrijstellingen. In art. 2 wordt nu duidelijk uitgesproken de leidende gedachte van het ontwerp nl. alleen de zuivere winst van bedrijven is belastbaar en als zuivere wiust wordt aangemerkt wat verdiend is boven de rente. Bepaald is nu dat uitgaven niet uitsluitend ter verwerving van het inkomen of ter uitoefening van het bedrijf op beroep noodzakelijk, maar ook ten deele voor persoonlijk genot of andere oog- merkeu gedaan, voor de helft als kosten zullen gelden. De vrijstelling der landbouwwinsten is behouden maar ze is nu zoodanig geredigeerd, dat niet worden vrijgesteld cooperatieve boter en andere fabrieken en voorts is bepaald dat de vrijstelling niet van toepassing is wanneer het in landbouwbedrijveu aangewend kapitaal, tengevolge van de vereeniging dier bedrijven met andere, niet afzonderlijk te begrooten is. Daarentegen is de vrijstelling uitgebreid tot boom- of bloembollenkweekerij onverschillig of daarbij eenige bloeraisterij -op kleine sehaal ge- dreven wordt. De vrijstelling van winsten uit steengroeven is nu in denzelfden vorm gegoten als die der land bouwwinsten, maar niet uitgebreid. Men herinnert zich waarschijnlijk de zaak van den gewezen O.-I. militair Bossart, aan wien, ten gevolge eener administratieve vergissing, pen- sioen werd onthouden, en voor wien de Tweede Ka mer, toen hij zich tot haar wendde, krachtig redenen van billijkheid pleitte, maar die juist overleden was toen zijn recht werd erkend en het onrecht her- steld. Naar de Haagsche Ct. verneemt, heeft het departement van kolonien het gebeurdenuschitterend goed gemaaktaan de weduwe B. is nl., op haar verzoek om een gratificatie, toegekeud de som van f 1925, d. i. het voile bedrag van het pensioen, dat haar man had moeten missen. De plaatselijk comite's voor de Midden- Europeesche tijdregeling waren Zaterdag in gecom- bineerde vergadering te 's Hage bijeen. Besloten werd zich tot den minister van waterstaat te wenden met de mededeeling, dat de besturen der vier voornaamste gemeenten en van talrijke groote en kleinere plaatsen geen bezwaren hebben tegen de invoering van den Midden—Europeeschen tijd, gelijk die bestonden tegenover den Green- wichtijd. ontvangen. De graaf had eveneens gehandeld van daar dat ieaer van hen, gedreveu door eeue ingeving van liefdadigheid, den beschermeling beschermen zou en daaruit moesten noodwendig onaangeuame gevolgen ontslaan. Welke toekomst ging zij te gemoet Toen de gravin, met afgemeten langzamen stap weer in de rotonde kwam, was markies Frosio daar niet meer aanwezig. Mevrouw Marr*** werkte vlijtig aan haar haakwerk voort en de graaf trad zijue vrouw met een elfen gezicht te gemoet. z/Luister, Innocenza In aanmerkiug genomen dat het koud weer begint te worden, ben ik voor- nemens de miu met het kindje morgen hier in huis te laten komen. Wij kunnen hun de twee kamertjes op den hoek van het terras afstaan, waar zij een zeer goed verblijf zullen hebben in gezelschap van Rosa. Wij zullen de volgende week naar stad vertrekken." Bleek, maar oogenschijnlijk bedaard, bloef de gravin aan den iugang der rotonde staan. #Daar heb ik niets tegen," antwoordde zij met doffen neergeslagen blik. Wat Santinella betreft, heb ik het zoo geschikt dat ik haar mee naar stad zal nemen." Tot eenig antwoord bood de graaf zijue vrouw den arm en zeide bezorgd,/Er steek eeu gure wind opkom binnen en doe wat om XVII. In stad gekomen, vond mevrouw Marr*** twee h drie brieven voor haar liggen bij de bewoonster van de eerste verdieping, aan wie zij verboden had iets hoegenaamd aan haar adres naar buiten op te zenden. Zij was eene uiterst voorzichtige vrouw TER SIEIIZENSCHE (OIRAYT lilml verseli ijn1 llinsila^- m Vr ij ilbij den uitgever 1*. J. A M O E 8 A 1' II h te Ter Ateazen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1