Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AA1TOTEDIM. No. 2904. Zaterdag 11 Maart 1893. 33e Jaargang. Binnenfend. aanbesteden: ABOINEMEIT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VEBTENTIEN. Van 1 tot 4 regels0,40. Voor elkenregel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 14 (lexer, 's morgens 11 uren, op het gemeentehuis, bij enkele inschrijving, in het openbaar het vtegruimen van grond uit een gedeelte der gemeentehaven aldaar. Bestek en voorwaarden liggen ter gemeente— secretarie ter inzage. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden, op Zaterdag, 11 dezer, 's namiddags 2 ure. Nadere inlichtingen kunuen worden verkregen bij den gemeente—bouwmeester. Ter Neuzen, 6 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieU Overzicht. Woensdag nam het omkoopingsproces met be- trekking tot de Panama-aangelegeuheid, een aanvang voor het hof van assises en 't zal wel een dag of veertien aanloopen eer in de beschuldigingen, tegen het bekende negental ingebracht, een beslissing valt. Tal van formaliteiten waren nog te vervullen in verband met de getuigen h charge en die h ddcharge met betrekking tot de beschuldigingen, die zich nog verheugen in hun gulden vrijheid naar aanleidiug van de samenstelling der jury enz. Onder de vele getuigen bevinden zich vele afge- vaardigden, journalisten, kooplieden enz., alsmede de liquidator der Panama-Maatschappij, Monchicourt, die zich in de debatten zal mengen om te voor- komen, dat er van rechtswege schadeloosstellingeu worden toegekend huiten de massa obligatiehouders om, welker rechten door de nieuwe wet bevestigd zijn. Charles de Lesseps heeft 't grootst aautal getuigen doen oproepen, Sans Leroy vier, Blondin tien enz., en in't geheel beloopt het aantal getuigen een vijftig- a zestigtal. De beeediging der jury deed velen reeds incidenten verwachten, wijl T zeer wel mogelijk is dat er zich onder de gezworenen aandeelhouders iu de Panama-Maatschappij bevinden, wier onpartijdigheid dan niet boven alien twijfel verheven kan worden geacht. De moeielijkheid FETJILLETON Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 20) De markies zweeg, doch geen woord van hetgeen zij zeide ontgiug hem. ,/Niet van dit kindje te houden, is toch vreemd 1" Vragend rustte haar blik op den markies; zij vergat alles, behalve de oude vrieudschapsbetrekking waarin zij tot hem stond. fLieve graviu, wij mannen laten met altijd ons hart spreken." Rodolfo heeft toch altijd datgene liefgehaa wat ik liefheb, datgene gewenscht wat ik weusch." »Heb geduld met hem", riep mevrouw Marr*** en maakte zich gereed om de rotonde te verlaten //het is natuurlijk dat hij zich tot dat kind voelt aangetrokken, dat hem een plicht der vrieudschap voor oogen steltmaar sinds hij er zich niet tegen verzet dat Santinella hier blijft, waarom trekt gij het u dan aan dat hij de kleiue niet liefkoost Ik voor mij zou er waarlijk niet eens aan denken Gij zijt toch beiden vrij in het betooneu uwer genegenheden Dit zeggende ging zij naar binnen, volgde den graaf en verdween. //Mevrouw Marr*** gaat uw echtgenoot tot bedaren brengen", zeide Frosio meesmuilende; „zij is eene onbetaalbare vrouw." De gravin zag zeer bedrukt, nam de kleine bij de hand en trad met haar naar buiten. Zij was betreffende hen, die in vrijheid zijn gelaten, is in dien zin opgelost, dat elken morgen om tien uur zij zich zullen gevangen geven, om's avonds vrijelijk naar huis weer te keeren tot het vonnis gevalleu is. Incidenten verwacht men gedurende de zittingen vele en de op schandaaltjes belusten hopen zelfs op de publicatie der lijst, bevattendc de namen der 104 of 175 omgekochten, door iniddel van een der twaalf advocaten, die 't elkaar lastig genoeg kuunen maken en in hun optreden elk voor zich een bepaalde taktiek zullen volgen. Zoo wordt den advocaten der civiele partij het plan toegedicht Charles de Lesseps aan 't praten te krijgen, niet door hem zelf beschuldigingen naar 't hoofd te slingeren, maar door zijn vader gewin- zuchtige handelingen toetedichteu, dezeu aan te klagen wegens opzeltelijk bedrog, gepleegd tegenover het publiek en hem tevens ten laste te leggen zelf financieel te hebben wel gevaren bij 't zaakje. De driemanschap FloquetDe Freycinet Cl^menceau, nog versterkt door Ranc en door de publication der vorige week bekend als hebbende tusschen Herz, De Reinach en De Lesseps de rol van bemiddelaar gespeeld, zal Zaterdag aanstaande voor de enquete—commissie verschijnen om over 't hoe en wat van hun optreden in de Panama—zaak ophelderingen te geven. Panama is dus weer 't consigne voor den eersten tijd Luidens de jongste berichten betreffende de ver- kiezingen in Spanje levert het definitief resultaat voor de regeering een meerderheid van 301 stemmen op, over verschillende groepen verdeeld. De oppo site zal in de nieuwe Kamer beschikken over 141 zetels, waarvan 15 aan republikeinen van de kleur van Canovasen 27 aan anti-dynastieke republikeinen komen. De laatsten triomfeerden te Madrid, Bar celona, Valencia, Vallalodid, Badajoz, Tarragone, Bilbao, Gracia, Victoria Mabon, Cadix, Algesiras, Leon, Malaga en Oviedo. En huu succes zou, naar gemeld wordt, nog grooter zijn geweest, wanneer de coalitie tusschen de royalisten en de vrieuden van Castelar er niet geweest was. De verkiezingen in de kolonien hebbeD, voor zoover bekend, het volgende resultaat opgeleverd 11 ministerieelen, 9 concervatieven, 7 autonomisten, en 3 onafhankelijken. Maandag-avond werden te Madrid tal van win- kels gesloten en daarna versierd, ten einde de overwinning der republikeinen te vieren. Een manifestatie in de straten werd echter door de politie verboden, die bovendien vele republikeinsche emble- meu verwijderde. Eenige personen, die vlaggen droegen, zijn gearresteerd. de rotonde nog niet uit, toen zij naar den markies omzag, die was blijven staan, en hem vroeg Ver- gezelt gij mij naar de rivier XVI. Door een doolhof van paden midden door den uitgestrekten tuin bereikte men, langs eene nauw merkbare glooiing den oever der rivier, waar zich een koepeltje van Chineeschen vorm verhief, een heerljjk toevluchtsoord voor zon en wind. Dit was het geliefkoosd zitje der gravin op hare wan- delingen met de kleine meid, wier grootste plezier bestond in het gooien van keisteentjes naar bene- den in het water. Ook ditmaal begaf zij zich daarheen, Santinella langzaam met zich meovoerende en gevolgd door markies Frosio. Zij was niet gewoon aan ongenoegen, die goede gravin Binnen weinige uren had zij nu reeds twee onaangenaam- hedeu ondervonden, die haar het gemoed bezwaarden en waarvan zij ten voile den drukkeuden last ge- voelde. Frosio zou dien avond vertrekkeu, en zij wilde hem niet laten gaan ongerust en in onmin met haar. Waarom? Het denkbeeld was haar oudragelijk boosaardig gestemd te zijn jegens een achteuswaardig persoon eene uitlegging was ouver- mijdelijk voor de gravin, daar haar eerlijk en open karakter een afschuw gevoelde voor alles wat naar geheimzinnigheid zweemde. De oneemgheid met haar man, ontstaan door het kind, verhoogde hare droefgeestige stemming, en de graviu, onbekwaam om zich uit deze stribbela- rijen te redden, bezweek aanstonds voor de nood- zakelijkheid om zich te uiteu en steun en troost te zoeken. Santinella zong, danste, stond wel honderd malen stil onderweg, en de gravin, geheel Te Castellon, in Catolonie, trokken na afloop der verkiezingen talrijke groepen, onder het aan- helfen van den kreet//Leve de Republiek door de straten. De gendarmerie joeg de menigte her- haaldelijk uiteenook werden van beide zijden geweerschoten gelost. Vele personen zijn er in hechtenis genomen. Het heeft er een tijd lang veel van gehad, dat de consulaat-kwestie, welke een noodlottige botsing tusschen Noorwegen en Zweden dreigde te veroor- zaken, langzamerhand in het vergeetboek zou ge- raken. Maar dit was niet naar den zin der radicalen in Noorwegen. En thans zijn zij blijkbaar tot de meening gekomen, dat er lang genoeg gewacht is met het zoeken naar eene oplossing. Zij hebben namelijk bij het parlement te Christiania de vol gende motie ingediend ,/In aansluiting aan het adres, den 23 April I860 door de Kamer met algemeene stemmen aangenomen, houdt de Kamer zich aan de opvatting, dat Noorwegen zelfstandig optreedt bij alle zaken, welke niet volgens de Rijksakte aan de Unie zijn opgedragen. In overeenstemming hiermede verklaart de Kamer, dat het besluit van 10 Juni 1892 betreffende het consulaatwezen uitsluitend door de regeering van Noorwegen behandeld moet worden, en dat deze zaak onafhankelijk van de andere, door Zweden in het protocol van 19 Jan. 1893 gestelde vragen moet worden afgedaan." De beraadslaging over deze motie was op gisteren bepaald. Door de conservatieven en gematigd liberalen zal waarschijnlijk een gemeenschappelijk voorstel daartegenover worden gesteld. Met het oog hierop zijn door beide partijen onderhandelingen gevoerd, welke het gewenschte gevolg gehad moeten hebben. Het Britsche Lagerhuis had zich Dinsdag bezig te houden met een voorstel van den heer Macarthy, dat strekte om alle buitenlandsche slachtdieren in de haven van ontscheping te slachten, teneinde de longziekte te werenhet werd met 186 tegen 151 stemmen verworpen. In den loop van het debat betoogde de heer Gardner, dat het tegenwuordige stelsel goed werkt en gewijzigd kan worden naar de eischen der om- standigheden. De regeering zal het dus handhaven. In het Hoogerhuis werd een ontwerp der regee ring behandeld, strekkende tot wijzigiug der erfwet, door den onroerenden eigendom, in geval van overlijden zonder testament, op gelijken voet te stellen met den roerenden. Lord Dudley bestreed het, en met succes, want het ontwerp werd met 61 tegen 56 stemmen verworpen. in hare gedachten verzouken, trachtte met alle mogelijke geduld en zachtzinnigheid haar over te halen om door te loopen. Frosio zweeg. De plek was afgelegen, maar heel schoon. Toeu ze bij het koepeltje gekomen waren, ging de kleine op den grond zitten en hield op met rumoer te maken. Voor haar staande, krabde Frosio met zijn stok een stapel steentjes bijeeu en de kleine pakte den stok beet. ,/Laat haar maar spelen," zeide de gravin, //en kom gij wat naast mij zitten praten." „Gij zijt wel goed, gravin," antwoordde de jonge man, aan hare uitnoodigiug gevolg gevende. //Gij hebt begrepen dat ik niet met een gerust hart ver trekkeu zou zonder eerst vrijuit met u gesproken te hebben." „Ja, markies, zooveel prijs stel ik op echte vriendsc'nap, dat het mij waarlijk zonde zou toe- schijnen indien ik haar uit koelheid liet uitsterven. Uwe moeder, markies, is voor mij eene tweede moeder geweest, met u heb ik mijne eerste kinds- heid doorleefd Stel u voor welk een genoegen ik smaakte toen ik u een paar maanden geledeu na een langdurig afzijn wederzag Zoudt gij willeu, dat ik u vau avond liet heengaan zonder u te zeggen Zij hield een oogen'olik op, daarna wendde zij het gelaat naar hem toe en met een gullen lach vervolgde zij //Zonder u te zeggen tot wederziens Ja, mar kies, in Bologna zoowel als buiten hoop ik u bij mij te ontvangengij zult mij komen bezoeken met uwe moeder, gij zult alleeu komen Gij zult altijd de huisvrieud der familie Ilario wezen." z/Gij bewijst mij veel eer, gravin", zeide Frosio, De Minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis van belaughebbende, dat in 1893 de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor lager onderwijs in de Fransche taal zullen worden gehouden in de maand Aug., zoo noodig ook in het laatst van Juli, en die voor middelbaar onderwijs in de maand December, zoo noodig aanvangende in het laatst van November; die voor de Engelsche en Hoogduitsche talen, zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs in de maand Augustus, zoo noodig aan vangende in het laatst van Juli; die voor de gymnastiek, zoowel voor de akte lager onderwijs (vak S.) bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs, als voor het middelbaar onderwijs, en die voor de landbouwkunde, den tuinbouw en de houtteelt, zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs, in de maand Augustus, zoo noodig in September die voor middelbaar onderwijs in hand- en rechtlijnig teekenen en de perspectief, voor lager onderwijs in het handteekenen en voor het boetseeren, in Augustus en September en zoo noodig in October die voor middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, boekhouden, Neder- landsche taal en letterkunde, geschiedenis, aard- rijkskunde, staathuishoudkunde, statistiek, staats- inrichting en schoonschrijven, zoomede die voor lager onderwijs in de wiskunde bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs, in November en December. Het tijdstip waarop zij, die zich aan deze examens wenscheu te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zal nader worden bekeud gemaakt. In tegenwoordigheid van den Minister van marine, den directeur van scheepsbouw, den inspec- teur van stoomvaartdienst, den Commissaris der Koningin en andere autoriteiten liep gisterenmiddag te Vlissingen met goed gevolg van stapel Hr. M1. schroefstoomschip Argus". De stoomwerktuigen en ketel voor het stoom- schip, die mede aan de Koninklijke maatschappij z/De Schelde" worden vervaardigd, staan iu de werkplaatsen gereed om in het schip te worden opgesteld. Bij de Stoomvaartmaatschappij //Zeeland" bestaat het plan om in den loop vau dezen zomer met een harer stoomschepen een of meer tochten te organiseeren naar het Engelsche kanaal. met eene bezadigheid, overhelleude naar zwaar- moedigheid. //Maar ik bid u, bedenk toch dat de deugd niet in alle harten huisvest, dat de macht over ons zelven ongeschikt is zich lang staande te houden wanneer eene aanhoudende verleiding de grondvesten ondermijnt. Ik, graviu, op gevaar af van uw misnoegen op te wekken, ik spreek de taal der waarheid ik bemin u." De gravin verbleekte en wierp een blik iu het rond. Dit is de tweede maal dat gij mij doet schrikken," zeide zij op gedempten toon, koel en trotsch. »Ik dacht, dat gij vriendschappelijk jegens mij gezind waartthans begrijp ik dat gij het niet zijt, en in dit gevalkunnen wij elkander voor de laatste maal groeten." Erosio sprong op en hief het hoofd fier omhoog eerbied sprak uit zijne gebaren, maar eene zekere mate van vermetelheid die zijne liefde hem inboe- zemde maakte hem overmoedig. fUw hart, gravin, is werkelijk te rein dan dat gij geen medelijden zoudt hebben met een man die eer hij u op gebruikelijke wijze het hof maakt eenvoudig tot u zegtik bemin u. Zoo ik had weten te z wij gen, zou ik mijne plaats als vriend bij u aan huis behouden hebbenik heb gesproken en nu verlies ik die „Maar in Js Hemels naam, begeert gij dan dat ik in eene schikking trede met mijne beginselen riep de gravin, terwijl het bloed haar naar het hoofd steeg. ^Verlangt gij dat ik, om uwe vrieud schap waardig te blijven, mij verheffe boven de onvoegzaamheid van een gevoel waarin ik nimmer zal kunnen deeien Ik hoopte dat het verstand bij u de overhand zou behalen, en ik heb zelve TER VEVZEVSCHE (OIRWT Uit lilad verscliijnt Dins/tag- en Vrijdagavond bij den nitgever 1». JT. A ST U E 8 A N O E te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1