Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2903. Woensdag 8 Maart 1893. 33e Jaargang. BEK.ENDMARING. Binnenland. De Burgemeesler der gemeente Ter Neuzen aanbesteden: iBOIKEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Woensdag den 8 Maart 1893, des middags ten 12 ure. Ter Neuzen, den 7 Maart 1893. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en "Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 14 dezer, 's morgans 11 uren, op het gemeentehuis, bij enkele inschnjving, in het openbaar het \*egruimen van grond uit een gedeelte der gemeentehaven aldaar. Bestek en voorwaarden liggen ter gemeente- secretarie ter inzage. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden, op Zaterdag, 11 dezer, 's namiddags 2 ure. Nadere inlichtingen kunuen worden verkregen bij den gemeente-bouwmeesler. Ter Neuzen, 6 Maart 1893. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieU Overzlcht. Zaterdag 11. was bet de dag dat de heer Cleveland, in het najaar van 1892 met een groote meerder- heid tot president der Vereenigde Staten gekozen, het bewind uit de handen van generaal Harrison overuam en aldus de democratische partij voor vier jareu de macht in handen kreeg. Duizenden en duizenden aanhangers der democratische partij stroomden toe om getuige te zijn van de plechtigheid der officieele presidentswisselingenkele treinen vervoerden 3000 personen. Voor Europa is thans de groote vraag, in hoever het nieuwe bewind aan gene zijde van den Oceaan het voor den overzeeschen handel zoo hoogst scha- FEUILLETON Naar het Italiaansch van Totnmasina Guidi door H. C. 19) „Ik wilde u in korte woorden zeggen wat er in mij omgaat, Innocenza! Ach, als gij mij wildet begrijpen, dan zou dit een waar geluk voor mij wezen." „Maar van wie spreekt gij?" zeide zij, terwijl een fl&Tiw vermoeden bij haar oprees. vVan mijvan u „Sctieits niet in dit oogenblik, markiesIk ben bang zelfs voor mijue eigene schaduw," zeide zij met een afwerend gebaar. „Het is geen goede geest die u bezielt loen hield zij opzij zag den markies scherp aan en werd doodsbleek. „Frosio 1" riep zij uit en vernederd boog zij het hoofd. Om den hock van het laantje vernam men de stem van de vrouw en de dochter van den burge meester. vHa, daar zijn zij 1" riep de gravin en wilde baar tegemoet ijlenmaar zij werd tegengehouden jHebt gij in mijn hart gelezen „Ik heb bet beproefd, maar het is mij met gelukt iets te begrijpen, mijnheer de markies en zij trok met zacht geweld bare hand weg die hij met kussen bedekte. „Ik ben zoo onwetend op het stuk der liefde, zeg ik u Ik heb slechts een man lief gehad sedert ik hier op de wereld ben Ga naar mijn buis beval zij hooghartig, delijke M'c Kinley-tarief teniet zal doen. Onverwijld zal men eckter te Washington niet aan bet work kunuen gaan, want eerst in het najaar moet het Dieuwe Congres bijeenkomeu. Maar daarom is het niet minder zeker, dat een nieuwe aera zal aanbreken, zoowel wat de handelspolitiek als de politiek in het algemeen in de \ereenigde Staten betreft. De weigering van den Senaat om over de annexatie der Sandwich-eilanden te beraadslagen alvorens Cleveland opgetreden was, is er een voor- teeken van. Een milder, minder inhalige, minder schraperige politiek zal aan het woord komen, tot heil van den algemeenen vooruitgang. Nu schier dagelijks de kansen voor Gladstone s ontwerp betrefl'ende „home rule" gunstiger worden, scbijnt de woede der tegenstanders van den maat- regel tot het uiterste over te slaan. Te Belfast althans, de hoofdstad der Iersche provincie Ulster, is Donderdag door de oraugisten (protestanten) eene betooging gehouden, waarbij het niet erger had kunnen toegaan. Zelfs ontzag men zich niet por- tretten van Gladstone en Jonh Morley aan de vlammen prijs te geven, teneinde van de stemming te doen blijken. Het parlementslid Johnson stelde een motie voor, waarin verklaard wordt, dat de loyalisten, iudien eenmaal te Dublin een Parlement ingesteld is, dit niet moeten erkennen, niet moeten gehoorzamen aan de wetten van dat Parlement en de belastingen niet moeten betalen. Deze fraaie motie werd aan- genomen, waarua Dr. Kane onder groot gejuich de bill betrefl'ende home rule verscbeurde. Ten slotte verzocht Johnson de aanwezigen te zweren, dat zij de eenheid van Groot-Britannie en Ierland zouden verdedigen. De nieuwe onthullingen betrekkelijk het Panatna- proces hebben het aanzijn geschonken aau dergelijke massa's mededeelingen en beschouwingen, dat men, alleen bij de aanschouwing ervan, vrees begint te krijgen voor een indigestie en steeds worden nieuwe openbaringeu toegezegd door bladeu, die door 't optreden van de Eigaro geprikkeld zijn en, 't hun plicht achteDd ook wat ten beste te geven, het met de vertrouwbaarheid nu juist niet zoo heel nauw nemen. Zoo is't de Soleil, die veel en velerlei nieuws toezegt met betrekking tot de relatieu tus- schen Herz en De Reinach, relatien, die, zooals men weet, door eerstgenoemde ijverig zijn geex- ploiteerd. De Gauiois van haar kant geeft nadere verklaringen omtreut de reden van Herz' boosaar- dige gezindheid vis-ii-vis De Reinach en deelt mede, dat in het tijdperk tusschen de goedkeuring van hem te kennen gevende dat hij zich moest verwij- deren. #Geef de noodige bevelen en zeg aau alien dat ik met mevrouw volg." De markies sprak geen enkel woord, groette en verdweeu. „IIet is mij alsof ik gedroomd heb daclit de gravin den volgenden morgen toen zij alleen gezeten was in de rotonde. ,/Dat een oubeduidend man een ongerijmd denkbeeld koestert, een afkeurings- waardig gevoeleii aan den dag legt, iemand hoout zonder dat men er in het minst op bedacht is, dat ligt in den aard der zaakmaar een man zoo als de markies 1 Een oud vriend met wien men als kind heeft gespeeld, wiens houdiug steeds waardig, wiens manieren steeds onberispelijk waren, ouverwaeht zich te zien verlagen tot eene dwaas- heid en eene liefde verklaren waarvan reeds de enkele naam eene beleedigiug is dit gaat mijn begrip te boven ik twijfel haast of het waar is Neen de markies was opgewonden of heeft eene ongepaste aardigheid willen zeggen, en bij nader inzien krijgt hij berouw over hetgeen hij gedaan heeft en zal mij straks vergiffenis komen vrageu." Een oogenblik daarna echter veranderde de gr.-v vin van opvattingeene wolk van droefgeestigheid toog over hare schoone gelaatstrekken. „Neen, hij wist zeer goed wat hij deedhij maakte geene ongepaste grappen, hij heeft geen berouw, die markies ErosioHet is een man die verliefd is en die het geheim zijns harten openbaart omdat hij het bewustzijn zijner eigene standvastig heid verloren heeft. Het doet mij zeer leed", zeide de gravin zacht en zij liet het hoofd in bare saarnge- vouweu handen rusten. „1\ verlies niet slechts een beproefd vriend de leeniug door de Kamer en de indiening van het voorstel in den Senaat, Herz De Reinach voor de eerste inaal dreigde met onthullingen betrekkelijk de omkooperijea van Parlementsleden, welke bedrei- ging hem een aardige som opleverde en hem tevens een aanmoediging was om 't zaakje, in't klein be- gonnen, van Frankfort uit op groote schaal voort te zetten. Bergen documenten werden gelanceerd ter intim- datie van volksvertegenwoordigersen van de regeering zelve en dat dit ignobele zaakje den geslepen Amerikaan geen windeieren heeft gelegd, blijkt wel uit de mededeeling, dat de pressie met mathe- matisch berekende stijging toenemend in heftigheid tusschen den eersten en den tienden Juli 1888, den twaalfden leidde tot tusschenkomst van de Frevcinettot onderwerping van De Lesseps den dertienden en tot uitkeeriDg door De Reinach van twee wissels, elk van edn millioen, aau Herz, den 16den. Dat bcnefietje had Herz direct aan zich- zelven en indirect aan De Freycinets tusschenkomst te danken. Tot het oogenblik van De Reinachs dood in November 1892, duurde het zoo voort: van Januari 1889 tot Januari 1891 kreeg Herz uit Reinachs eigen kas vier millioen 1 Terwijl aldus de Panama-aangelegenheid weder op den voorgrond der publieke belangstelling is gekomen, heeft de Senaat de Kamer formeel den oorlog verklaard en reeds hebben beide partijen haar strijdkrachten gemobiliseerd en tirailleurs op verkenning uitgezonden. De Senaat wil de her- vorming van de belasting op geestrijke dranken seheiden van de begrooting en de Kamer acht dat onbehoorlijk, zoodat Jules Ferry, de nieuwe president van den Senaat, nu een prachtige gelegenbeid heeft om zijn schoone woorden betrekkelijk sameuwerkiug tusschen de bewindvoerders, door daden te bevestigen een taak, die hem wellicht menig moeielijk oogen blik zal bezorgen Bij de Tweede Kamer zijn ingekoinen twee wetsontwerpen tot wijziging der pensioenwetten voor burgerlijke ambtenaren, weduwen en weezen. Deze ontwerpen strekken hoofdzakelijk om ongeveer 80 weduwen, thans van pensioengenot verstokeu, gelijk te stellen met de zoogenaarnde „oude weduwen." Verder zijn vele wijzigingen aangebracht om leeinten aan te vullen en zijn vaste toelagen en preseutiegelden wettelijk geregeld voor den voor- zitter en de leden van den pensioenraad en de cominissarissen van het weduwenfonds. maar tevens het goed vertrouwen dat ik zoo gaarne behield in de samenleviug waarin ik verkeer. Wat zou zijne moeder, wat zou Rodolfo zeggen?" Zij hief het hoofd op en zag om zich heen. Daar trad mevrouw Marr*** uit de eetzaal, leveudig, luidruchtig, buitengewoon opgewekt. „Wel, Innocenza, ik stel er mij een waar genoegen van voor u tusschen uwe twee aangenomen kinde- ren te zien. Gij zult ze zien bloeien gelijk twee rozen en gij zult vermaak scheppen in die kinderlijke tooneeltjes, welke voorzeker niet ontbreken zullen Het kind dat zij in het dorpje Fram*** gezien had, was reeds uit het geheugeu der gravin gewischt, zoodat, toen zij plotseling aan bare eigene verborgen overdenkingen onttrokken en aan den loop harer gedachten eene andere wending gegeven werd, zij opschrikte alsof iemand haar ruw had aangeraakt. »Het is waar", riep zij verstrooid ik had het kind vergeten. Zou Rodolfo er wezenlijk aan den- ken het in huis te nemen „Gij hebt zelve gezegd, Innocenza, dat er ook nog altijd een plaats voor hem open was ik weet het zeker lieve, want ik heb toen nog gelachen om het vooruitzicht, dat het huis der Ilario's in een weeshuis veranderd zou worden Herinnert gij u wel „Ja, maar „Maar uw man heeft er mij juist daareven nog over gesproken, en naar het mij toeschijnt is hij zeer met uw voortreffelijk voorstel ingenomeu. Gij zult moeten toestemmeu, dat het kind van een vriend ons heilig moet zijnDe toekomst van dien knaap ligt in uwe handen O, ik zweer u in alle oprechtheid, ware ik injde plaats van den graaf, dan zou ik naijverig, angstvallig over hem waken." Geen voorstel is gedaan om tijdelijke diensten bij pensioenregeling te berekenen. Het vorband tusschen het pensioen voor de kinderen en dat der moeder is losgemaakt. Eigen kinderen eener wedu we zullen slechts 1/20 genieten van de som welke laatstelijk als pensioensgrondslag voor den overleden ambtenaar heeft gediend; stiefkinderen elk Yis met inachtueming van het maximum /"600. Zaterdag was het 30 jaren geleden, dat de heer J. J. van Kerkwijk tot lid der Tweede Kamer werd toegelaten, na op 27 Februari in het hoofd- kiesdistrict Zierikzee voor het eerst als zoodanig gekozen te zijn. Sedert bleef dit district, ook in zijne veranderde indeeling, hem steeds getrouw. De heer Van Kerkwijk heeft het langst van alle leden onafgebroken zitting in de Kamer gehad. Hij mocht ter gelegenheid van zijn dertigjarig jubile als zoodanig vele blijken van belangstelling ontvangen, zoo uit de regeeringskriugen als van de zijde van collega's, ambtenaren en particularen. Pastoor Brouwers, van Bovenkerk, is jl. Vrijdag te Maastricht, waar hij tijdelijk vertoefde, plotseling overleden. Deze tijding zal in wijden kring, en niet alleen binnen de grenzen van ons land, met diep leedwezen worden vernomen. Pastoor Brouwers toch behoorde tot die weinige gelukkige menschen, die, zonder ooit hunne meening onder stoelen of bauken te stekeu en ofschoon zeer militant van aard, om zoo te zeggen geen vijanden hebben ook zijn tegenstanders waren zijn vrienden. Bij al wat hij deed en bij al wat hij schreef, ge- voelde men te doen te hebben met een volkomen eerlijk en onbaatzuchtig, recbtschapen man, die uit zuiveren aanarang des harten ij verde voor al hetgeen hem goed en edel toescheen. Hij bewoog zich op velerlei gebiedletteren, geschiedenis, wijsbegeerte, dichtkunst, niets was hem geheel vreemddoch bovenal inuutte hij uit als redenaar en als journalist. Zijn zuidelijke natuur hij was volbloed Limburger verloochende hij nooit hij was een man van verkwikkelijke geestdrift. Geen hart dat warmer klopte voor Vaderland en Orauje dan dat van den braven Bovenkerkschen pastoor. Niets eischend voor zichzelven, gaf hij zich steeds geheel aan anderen. Hij heeft een schoou voorbeeld nagelaten als geestelijke, als vaderlander en als mensch. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen heeft besloten, haar krachten te blijven inspanuen, tot opruiming van de hinderpalen, die nog steeds in den weg staan aau den handel in vruchten en groenten tusschen Nederland en Engeland. ,/Daar bestaan uitmuntende instellingen", zeide de gravin. ,/Voor jongeus zoowel als voor meisjes; daarom als gij een woord rept over een gesticht voor den jongen, dan zal de graaf u dadelijk een gesticht voor het meisje opnoemen." Eene schaduw verduisterde het gelaat der gravin. ,/Zou dit eene wedervergelding wezen „Zeg dat niet", hemam mevrouw Marr***, wier hart onstuimig klopte, terwijl haar gelaat eene onbeschroomde uitdrukking wist te behouden. »Ik noem het een edelmoedigeu wedstrijd van genegen- heid, een schat van liefde, die tot een schitterend voorbeeld kan strekken. De twee weesjes zullen te zamen opgroeien De gravin zuchtte. n Zij zullen te zamen opgroeien, maarmijne Santinella is en zal immer blijven mijne uitverkoren lieveling Zooals het n behaagt, Innocenza." Zij haalde, haar kluweu en haar haakje uit den zak om zich aan het werk te zetten. Heldere zonnestralen vielen dwars door de bladerlooze openin- geu van den wijngaard en beschenen koesterend de beide, zoozeer in schoonheid, bevalligheid en voorkomeu verschillende vrouwelijke gestalten. Mevrouw Marr*** vertegenwoordigde het echte, min of meer onbeschaafde type van de baatzuchtige indringende, listige vrouw gravin Ilario droeg den edele stempel der oprechte, getrouwe, schoone en fiere vrouw. Dat men haar te zamen in vriend- schap verbondeu aantrof, was toe te schrijven aan een dier onverklaarbare toevalligheden gelijk meer- malen in het leven voorkomen. Zaden, door den wind voortgedreven, ontwikkelen zich tot bladeren TER \E17iE\SCHE (01 RUT Hit hi ail verscliijnt lMnsilag- en Vrijilatfavoncl bij den uitpever I". mi! mm nii.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1