Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2902. Zaterdag 4 Maart 1893. 33e Jaargang. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND." Binnenland. Droogmaking der Zuiderzee Yolgend adres is eergistereu verzonden Aan zijn Excellence den Minister van Water- staat, Handel en Nijverheid te's Gravenhage. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekende Jan Christiaan Benit, voor deze zaak domicilie kiezende te Amsterdam, Ruijschstraat No. 14, dat hij door zijn financieele relatien in staat is gesteld, over een kapitaal van ougeveer, tweehonderd en twintig millioe/i gulden te kunuen beschikkenuitsluitend beschikbaar gesteld tot geheele of gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee, tegen een zeer billijke renten. Hat de uitvoering der werken wordt overgelaten aan Nederiandsche ingenieurs en aannemers, onder oppertoezickt van de Nederiandsche Regeering. Dat de voordeelen, die de drooglegging zal op- brengen en die adressant kan aantoonen, wauneer de begrootingen juist zijn, geheel en al ten voordeele komen van het Nederiandsche rijk en hare inwoners. Dat adressant uwe Excellence beleefd verzoekt, omtrent ieder plan, hetzij groot of klein, dat de Regeering wenschelijk acht nit te voeren, en op welke wijze dan ook met hem in nadere onder- handeling te willeu treden, wanneer uwe Excellenti den tijd daarvoor geschikt acht, wat hij hoopt, met het oog op zoo velerlei belangen, dat spoedig het geval zal zijn. 't Welk doende, Uwer Excellentie's dienstwillige dienaar, J. C. BENIT. Amsterdam, 28 Febr. 1893. Hoewel de nieuwe wet op de Nationale Mi- litie met veel haast gereed is gemaakt, om voor den 28 Februari te kunnen worden ingediend, is deze indiening thans plotseling voor onbepaalden tijd uitgesteld. Dit feit wijst op eene aanmerkelijke wijziging die op het laatste oogenblik in het werkplan der Regeering moet zijn gekomen. Zooals men zich herinneren zal, hebben onze troepen reeds driemaal tevergeefs een aauval gewaagd op de Atjehsche versterking Kaloet en verkregen de onzen daarbij de laatste maal 7 dooden en 32 gewonden. Thans vernemen wij uit een particulier schrijven uit Kota-Radja, dat er plan bestaat ander- maal te beproeven die sterkte te nemen. Het tijdstip, waarop die aanval zou plaats hebben, was onbekend, wellicht in den loop van Maart. In ieder geval zullen er veel troepen aan deelnemen. Als een bewijs, dat er tegenwoordig onder de onderwijzers geen werkloozen" behoeven te zijn en er zelfs veel gebrek heerscht aan personeel, kan dienen, dat in de Vacature en de Sollicitant, twee advertentiebladen voor het onderwijs, bijna 100 onderwijzers gevraagd worden. Te Balk in Gaasterland (Friesland) verleent de boekhandelaar F. D. Hoekstra, die eene akte heeft als onderwijzer, zijn hulp in de school. TER NEUZEN, 3 Maart 1893. Uit de schoolstatistiek van 1892 blijkt dat aan het einde van dat jaar de lagere scholen alhier bezocht werden door 1222 leerlingen. Hieronder kwamen voor als geboren in de jarer, 1881—1886 of van 612 jaar 520 jongens en 534 meisjes, waarvan 37 jongens en 39 meisjes tot andere gemeenten behoorden, alzoo uit de gemeente zelve 483 jongens en 495 meisjes, samen 978. ^/an den leeftijd van 6—12 jaren gingen niet ter school 40 jongens en 55 meisjes, samen 95, naar de oorzakeu gesplitst als volgt Yoor het 12e jaar de school verlaten 9 jongens en 19 meisjes, niet gevaccineerd 7 jongens en 11 meisjes, de woning te ver van de school 1 jongen en 2 meisjes, ziekte, of volgens de ouders tejong of achterlijk 13 jongens en 25 meisjes en kinderen van schippers die zelden de gemeente aandoen 5 jongens en 3 meisjes. lloek. De heer K. Loggers te Westkapelle, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Hoek, 1 Maart. Door het bestuur van het waterschap Loven en Willemskerke werd heden alhier, bij enkele inschrijving, aanbesteed, het begrinden van 1020 M. lengte binnenberm van den zeedijk van den Lovenpolder, met het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1894. Daarvoor werd ingeschreven door de heeren A. van der Beek, te Zaamslag, voor 1244; D. de Doelder, voor /1225, A. Tholens Dingnz., voor 1200; K. de Vos, voor f 1170; J. de Bree Fz., voor f 1150; A. Tholens Danz., voor /1130; H. Klaassen, te Zaamslag, voor /1125 en J. Meertens, te lloek, voor f 1119. Daar waar geen woonplaats wordt vermeld moet dit zijn Ter Neuzen. Yermoedelijk zal het werk niet worden gegund. Voor de levering van 250 M3 grind, ten behoeve van den Lovenpolder, waarvan 150 M3 aan den zeedijk van den polder, bij het zoogenaamde Paradijs en 100 M3 aan den westelijken kauaalarm te Ter Neuzen, hebben ingeschreven de heeren Gebr. Peters, te Nijmegen, voor f 2,074A. van der Zegen de Beer, te Hoofdplaat, voor f 2,06 K. de Vos, voor 1,94 Th. Gort, voor f 1,90 beiden te Ter Neuzen C. Bakker, voor f 1,89 P. Meeusen, voor 1,82 beiden te Sliedrecht en P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor f 1,75 en 1,774- II ulst. Zooals reeds door de gemeenteraden van Axel, Ter Neuzen en Zaamslag is geschied, besloot ook den raad dezer gemeente instemming te betui gen aan het adres uit Axel, tot afschaffiug der tollen op de provinciale wegen. Middelburg. Donderdagmiddag is de justitie van hier naar Vlissingen vertrokken teneinde een onder- zoek in te stellen naar een door L. M. en J. L. G. K. (uitmakende de firma handeldrijvende onder den naam van volksbrood- en koekbakkerij „de Volharding" gevestigd te Vlissingen) gepleegd frauduleus bankroet. Beide personen zijn gevangen genomen en overgebracht naar het huis van be waring alhier. Daar M. en K. te Vlissingen de steunpilaren zijn der socialisten, wekte natuurlijk hunne arrestatie opzien. Te Oostkapelle (Walcheren) bekwam dezer dagen een vronw, bij het aardappelschillen, een licht vingerwondje. De vinger zwol op, vervolgens de arm en thans reeds, na een hevig lijden van drie dagen, is de vrouw tengevolge daarvan be- zweken. Op eene publieke veiling te Nisse, in Zuid- Beveland, werden jl. Maandag de puike aardappelen verkocht voor f 0,80 per hectoliter. Zekere D., een 14-jarige leerling der Hoogere Burgerschool te Amersfoort, had zooveel van Aimard gelezen, dat hij besloot op de Veluwe ook een avontuurlijk leven te gaan ieiden. In alle stilte verliet hij zijn ouderlijk huis te Hilversum en kwam onder Barneveld aan, waar hij zich op een afgelegen hoeve aaubood voor kost en in woning handenarbeid te verrichten. Dit werd afgeslagen en uu zocht onze avonturier een naburig bosch op, waarin hij zich een hut bouwde. Intusscheu hadden de doodelijk ongeruste ouders een en auder over zijn reisplaunen van zijn mede- leerlingen vernomen, waardoor het hun mogelijk werd, den zwerveling op te sporen. Een bewoner der Frans Halsstraat te Amsterdam ondervond dat zelfs het al of niet dragen van een snor moeielijkheden kan op- leveren. Hij woond op gestoffeerde kamers en verheugde zich in het bezit van een aardige zwarte snor, tot voor weinige dagen het denk- beeld bij hem opkwam zich geheel kaal te laten scheren. Zoo gedacht zoo gedaan, doch nu wilde het toeval dat hij den avond van den dag, waarop hij zich van zijn snor liet ontdoen, in gezelschap van eenige kennissen geraakte en een paar grokjes meer dronk dan wel noodig was. Geluk- kig mocht hij er in slagen, zijn huis te vinden, maar nu bemerkte hij dat hij zonder huissleutel was hij schelde aan en werd na een kwartiertje wachten opengedaan door zijn kostjuffrouw, die den halfdronken commensaal voor een vreemde aanzag en zich haastte de deur dicht te gooien. Of onze vriend al mopperde, 't gaf hem niets daar men zelfs met de politie dreigde, had hij nog zooveel gezond verstand om te begrijpen dat het beter was weg te gaan. Hij besloot zoo goed en zoo kwaad als 'tging maar een vriend in de buurt op te zoeken, waar hij dan ook den nacht doorbracht. Het mooiste van 't geval was echter dat hij den volgenden morgen zijn huissleutel in zijn overjas vond en nog een aardige vermaning van zijn hospita kreeg, die niet gewend was dat haar heeren" dronken thuis kwamen. Men schrijft uit Halsteren aan De Zoom V6or eenige dagen spraken we een man, wiens ouders hier woonachtig zijn, en die kort geleden uit de Argentijnsche Republiek naar zijn vaderland is teruggekeerd. Wat hij in de nieuwe wereld heeft geleend, gaat alle beschrijving te boven, zoo ten minste zijn verhaal geloof verdient. Na eenige spaar- duiten vcrzameld te hebben de man was oud-kolouiaal ging hij scheep, om in het lane der wonderen zijn geluk te beproeven. In zijn bestemmingsplaats aangekomen, bleek van al de mooie voorspiegelingen niets waar te zijn. En er gebeurden geen andere wonderen dan dat hij met zijn vrouw honger en ontbering moest doorstaan, want zijn beurs was leeg, en van verdienen was bijna geen sprake. Hij leefde zoowat als de hazen en konijnen te Pindorphij at wat hij kreeg of vond en verbleef in de open luchr. Geen gelc hebbende om de terugreis te bekostigen, moest hij wel zwervenhij trok van Buenos-Ayres naar Rosario en Cordova. Na door middel van brieven bij de familie zijuer vrouw hulp gevraagd te hebben, bracht deze een som bijeen en kon hij, armer en berooider dan ooit te voren, het ellendige land verlaten, na er langen tijd verbleven te zijn. Te Amsterdam worden in den laatsten tijd herhaaldelijk jassen uit de gang gestolen. De meid laat iemand „die mijnheer of mevrouw moet spreken" of wel //die antwoord komt vragen op de boodschap van gisteren" in den gang, en terwijl zij naar boven gaat maakt de man zich meester van de jas en verdwijnt. Als dienstboden den dief dadelijk naloopen en #houdt den dief" roepen, zal er willicht eens een op heeterdaad betrapt worden, zegt het Hand., en het wijst tot aanmoediging op het volgende vol- komen historische feit. Een dief sluipt door de gang van een huis, welks voorkamers tot kantoor dienen. Hij maakt zich meester van de zes jasseu der kantoorbedienden. De keukeumeid ziet uit de keuken den diefstal grijpt met de tang, die ze in handen heeft, een gloeiende kool en loopt den dief op haar sloffen achterua, roepende *houdt den dief." Ze loopt zoo snel, dat ze den zwaarbeladen dief inhaalt, die de doodschrik op het lijf krijgt, toen hij eensklaps ziju haar voelt zengen door de gloeiende kool, welke de flinke keukenmeid hem in den nek duwt. Hij liet al de jassen vallen en liep zoo snel hij kon weg. De jassen werden heroverd, maar de mis- dadiger ontkwam het, helaasofschoon gebrandmerkt. Donderdagavond kwam in het Hotel de l'Europe, Magenta-boulevard te Parijs, een heer met een klein kind in de armen en gevolgd door een bediende. Sprekende met een Duitschen tongval verklaarde hij bouwmeester te Heidelberg en naar Parijs gekomen te zijn om een beroemd geneesheer over zijn ziek kind te raadplegen. Na een haas- tigeu maaltijd gingen beiden uit, zoo zij zeiden om de geneesheer te spreken en lieten den kleine achter, die de heer aan de goede zorgen van de vrouw des huizes met warmte aanbeval. Het tweetal is echter niet teruggekomen. Op het kiudje werd een som in goudgeld gevonden met het volgende briefje „God behoede u, Marietta." Het was keurig gekleed in zeer fijn linnen en in een achtergelaten koffer lag een volledige uitrusting. Het meisje is naar het Vondeliuggesticht gebracht. De Donau stijgt zoo snel en forsch, dat de oevers op vele plaatsen overstroomd zijn. Te Ger- gely, een klein dorp, steeg het water zoo snel, dat de geheele plaats in enkele minuten overstroomd werd. De inwoners die bijna alien wonen in lichte, met stroo gedekte huisjes, vluchtten in de kerk en de school, de eenige steenen gebouwen van 't dorp, maar ook deze liepen onder. Weldra stond elk huis in het dorp diep onder water. Vele inwoners verdronken, o. a. eene moeder en hare vijt kinderen. Een boer kreeg een beroerte van schrik. Zoodra de vloed eenigszins verminderd was, namen alle inwoners met pak en zak voor zoover zij niet van alles beroofd wareu de wijk naar een nabu- rige plaats. De Donau is nu 25 voet boven het gewone peil. Men vreest dat nog 600 personen in gevaar ver- keeren. Voor het gerechtshof te Modena is dezer dagen een zaak aanhangig gemaakt, die de geheele Italiaansche aristocratie bezig houdt. Het is die van den graaf Vincenzo Bruschetti en zijn vrouw, geboren gravin Palaniza, die beschuldigd worden een hunner kasteelen in brand gestoken te hebben met het doel de enorme som in handen te krijgen, waarvoor het gebouw verzekerd was. Een groote hoeveelheid schilderijen en kunst- voorwerpen, die het kasteel bevatte, waren voor den brand in veiligheid gebracht. Overeenkomstig het gebruik in Italie wonen de beschuldigden de behandeling hunner zaak bij, opgesloten in een ijzeren misdadigerskooi. Dinsdag is tusschen de eigenaars van 170 Duitsche steenkolengroeven, die te zamen ruim 37 millioen tonnen 'sjaars opleveren (58 pet. van de geheele productie in Pruisen) eene overeenkomst in werkiug getreden om gedurende 5 jaren de concurrentie te vervangen door een gemeenschap- pelijke regeling. Zij verbinden zich alle bestellingen van kolen, cokes en bnquetten op te zenden aan het Rijnsch- Westfaalsche kolensyndicaat, welks bestuur den prijs en de voorwaarden vaststelt en het recht heeft ook van andere mijnen kolen enz. te koopen en te verkoopen. Als de marktprijs het noodig maakt, bepaalt een vergadering van de mijneigenaars een voor alien geldende gelijkmatige beperking der productie. Op overtreding staat een boete van 50 mark per ton. Bij mededinging van mijnen, die buiten het syndicaat staan, kunnen de prijzen verlaagd worden, om die concurrentie te weren. Eene algemeene stijging der kolenprijzen wordt van dezen ring verwacht. Volgens de Voss. Z., welke op het gevaar van deze combinatie wijst, hebben de Badensche en Wiirtembergsehe spoorweg- besturen, die nog bijtijds groote voorraden wilden inslaan, reeds 125 mark in plaats van 105 moeten betalen. Van 16 tot en met 28 Februari. lijvoegsel van de Ter ITeuzensche Conrant. Ter .Veuzen. Huwelijks-aangiften. 16 Febr. Adriaan de Bruijne, oud 22 j, jm. en Komelia Visser, oud 19j.,jd. 23 Febr. Jan Pladdet, oud 24 j., jm. en Janna Scheerders, oud 20 j., jd. 24 Febr. Jan Jacobus Harte, oud 22 j.,jm. en Anna Nagtegaal, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Febr. Comelis Harms, oud 22 j., jm. en Sara van den Berge, oud 20 j., jd. Geboorten. 16 Febr. Franciscus Aloisius, z. van Hen- dericus Baert en van Rosalia Josepha de Yliegher. 17 Febr. Polidoor, z. van Honore van Gremberghen en van Maria Julia Laureijs. 18 Febr. Maria Johanna, d. van Maria Maas. 19 Febr. Job, z. van Pieter Koster en van Anna van Dongen. Adriaan, z. van Cent Beaufort en van Sara de Zeeuw. 22 Febr. Cornelia, d. van Jacob IJzerman en van Hendrica Saaman. 23 Febr. Petrus Johannes, z. van Johannes Jacobus Hamelink eu van Paulina Wiest. 24 Febr. Hendrik Frederik Hubert, z. van Jurjen Molema en van Wilhelmina Bos. 25 Febr. Antonie Michiel, z. van Cornelia Hamelink en van Paulina Cornelia Balnikker. Louis Hubreeht, z. van Pieter Meertens en van Maria Francina Maas. 26 Febr. Levina Jerina, d. van Pieter Jozias Klaaijsen en van Pieternella Elisabeth de Zeeuw. 27 Febr. Dina Paulina, d. van Dominicus van Hecke en van Tanneke de Regt. Overlijden. 18 Febr. Francois Willem Kaan, oud 32 j., z. van Willem Antonie en van Maria Pieternella du Pree. 20 Febr. Cornelia Adriana de Mul, oud 5 j., d. van Jan en van Elisabeth Deij. Rozalia Maria van Eerdenburg, oud 2 m., d. van Constantinus en van Catharina Maria Baart. Maria Rosalia de Bock, oud 5 m., d. van Dominicus en vau Clementina de Meij. 23 Febr. Cornelia IJzerman, oud 1 d., d. van Jacob en van Hendrica Saaman. 24 Febr. Petrus Johannes Hamelink, oud 1 d., z. van Johannes Jacobus en van Paulina Wiest. 25 Febr. Jacobus Franciskus Goethals, oud 66 j., weduwn. van Felicita Vereruijsse. 27 Febr. Dimmen Kervink, oud 58 j., weduwn. van Tanneke Donze en echtg. van Geertruij Hamelink. Iloscli kapelle. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Febr- Pieter Francies Pieters, oud 22 j., jm. en Louisa Maria Gelderland, oud 21 j., jd. Geboorten. 8 Febr. Maria, d. van Alphonsus van Hoove en van Dorothea Kurfmaker. 16 Febr. Constantinus, z. van Jacobus de Poorter en van Maria Philomena Eeman. 24 Febr. Petrus Augustiuus, z. van Petrus Augustinus van der Yeeken en van Pieternella Roovers. Overlijden. 12 Febr. Josephus Giele, oud 69 j., weduwn. van Angelina de Burger en van Maria Anna Willems, echtg. van Elisabeth Struijlaart. 16 Febr. Constantinus Everaert, oud 10 j., z. van Jan Francies en van Mathilda Dullaart. Cling,*. Geboorten. 17 Febr. Maria Augusta, d. van Joannes Baptista Verbist en van Florencia Eugenia vau Overloop. 18 Febr. Stephanie, d. van Charles Louis van Puijvelde en van Isabella Maria Thieleman. 21 Febr. Maria Stephania, d. van Frederik van Geertruij en van Isabella de Cock. Fredericus Ferdinandus, z. van Alphons Fierens en van Maria Sophia Verbe. 26 Febr. Delphina, d. van Fran cies Mariman en van Florentina de Rot. 27 Febr. Clara Marta, d. van Joseph Vermont en van Adelaida Brees. 28 Febr. Julie, d. van Rumondus Wullaert en van Philomena Vlaeminck. Maria Elodia, d. van Edmondus Thieleman en van Cordiela van Kemseke. Overlijden. 23 Febr. Petrus Camillus Laureijs, oud 5 m., z. van Leopoldus Franciscus en van Virginia Maria Balliaux. Augustinus Wullaert, oud 3 j., z. van Rumondus en van Philomena Vlaeminck. Emma Louisa de Moor, oud 2 j., d. van Josephus en van Philomina Herreweijers. Graauw. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Febr. Johannes Nicolaas van Gijsel, oud 26 j., jm. en Wilhelmina Lust, oud 26 j„ jd. Geboorten. 1 Febr. Eduardus, z. van Stephanus Durinck en van Clementina Catharina Maenhout. 3 Febr. Constan tinus, z. van Constantinus Bernaerd en van Rosalia de Bakker. Maria, d. van Andries Biddelo en van Apolonia de Bakker. 4 Febr. Stephanus, z. van Petrus van Gimst en van Apolonia de Klerk. Adriaan, z. van Willem Kint en van Phelomina Maas. 9 Febr. Leonie Irma Marie, d. van Louis Bernard Steijaert en van Justina de Rechter. 14 Febr. Paulina Christina, d. van Bernardus Franken en van Justina Petronella d'Hont. 16 Febr. Rosalia, d. van Jacobus Baart en van Johanna van Laar. 28 Febr. Andries, z. van Jacobus van Immerseel en van Rosalia Maas. Overlijden. 13 Febr. Een als lovenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Petrus Augustinus de Boeij en van Maria Paulina Franssens. 21 Febr. Edemond Ver- durmen. oud 4 m., z. van Petrus en van Rosalia Sarneel. 25 Febr. Maria Anna Staal, oud 50 j., echtg. van Judocus Stobbelaar. Heug-sidijU. Overlijden. 17 Febr. Petrus Muller, oud 5 m., z. van Constantinus Gerardus en van Apolonia Giele. 25 Febr. Virgenia Crombeen, oud 55 j., echtg. van Felix Muller. Philippine. Geboorten. 20 Febr. Maria Stephanie, d. van Karel Ludovicns de Mul en van Maria Catharina Meurs.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 5