Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 2900. Zaterdag 25 Februari 1893. 33® Jaargang. aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT; Per drie maauden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82£. v Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADTEBTENTIlN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze counint behoort eeu bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders der gemeente OVERSLAG, zullen op Dinsdag 28 Februari 1893, des nainiddags ten 1 ure, len gemeentehuize, in het openbaar bij enkele inschrijving en onder nadere goedkeuring Het afbreken van de bestaande- en het bouwen van eene nieuwe openbare school met ringmuur en onderwijzerswoning in het dorp Overslag. Bestek en teekening zijn van af heden ter ge- meente-secretarie verkrijgbaar tegeu betaling eener soin van f 1,25. lnlevenng der iuschrijvingsbiljetten ten gemeen- tehuize v<5or 12 uur van den dag der besteding. Verdere inlichtingen te bekomen bij den bouw- kundige J. WISSE Jz., te Zaamslag. Overslag, 31 Januari 1893. D. MATTEL^, Burgemeester. STEENPUT, Secretaris. JPolitielt Overzicht. Een gerucht, dat, indien 't bewaarheid werd, inderdaad alle aaudacht verdient, is dat, volgens hetwelk in 't buitenlaud een brochure ter perse is over de Panama-zaak, welk geschrift de uamen zal bevatten van de 104 leden van het Fransche Parlement, die voor geld en goede woorden hun stem hebben verkwanseld. AAs immer spoedige hulp dubbele hulp kan worden genoemd, dan is 't zeker wel in dit geval, want alleen zulk een radicaal middel kan aan de campagne van verdacht- makingen maanden nu reeds durend een einde maken. Alles is immers te verkiezen boven een toestand van wantrouwen alssinds weken heerscht en die de Kamers doemt tot bijna volslagen werke- loosheid, zoo zelfs, dat de titularis van financien, Tirard niet aarzelt, tegelijk met zijn aanvraag om een derde maandcrediet, de mogelijkheid te stellen, dat hij in Maart nog eeus zal komen aankloppeu om in de finaocieele nooden en behoeften voor April te voorzien. Terwijl de verschillende Parlementen zich bezig FEUILLETQN Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. „Geef mij eene uitlegging van datgene wat gij verstaat onder een goed, verslandig, bezadigd man, wat weet ik al meer „Welk eene vraag Wel, een man die op zijne eigene zaken weet te passen, zich niet vermaakt ten naaeele der jonge meisjes, die zich bedenkt alvorens hij haar eenige sympathie bewijst of hij in staat is daaraau verder gevolg te geven." ,Eu dan gravin ffEn dan voldoet hij aan de eischen, door de liefde gesteld." j Het spijt mij gravin, dat gij mij uwe achting niet volkomen waardig keurt." De gravin, die half gekscherende gesproken had en daarop zulk een verslagen antwoord ontving, zag den markies bezorgt aan ffZeg nooit, zelfs niet uit de grap, dat ik u geene achting toedraag, markieshet geldt hier slechts een mijner bijzondere inzichten omtrent het gedrag der maunen en als ik gezegd heb dat ik een beteren dunk van u koesterdeoch duid mij dit ge> zegde dan niet ten kwade Wat minnanjen aangaat, daarin ben ik ongetwijfeld de onwetendste vrouw der wereld." De vrouw van den burgemeester riep luidkeels hare dochter toe #Pas op de stronken en scheur uwe japon niet houden met belangwekkende vraagstukken, welker spoedige oplossing door al de mondelinge en schrifte- lijke besprekingen niet waarschijnlijker wordt, houdt men zich in de groote pers bezig met een voorvai, dat op zich zelf nu niet zoo heel ernstig schijnt, doch door 't geschrijf er over zoo geleidelijk weg de beteekenis heeft gekregen van een ernstig incident. Zondag had te Basel een optocht plaats van carnavals-vierders, welke feestelijkheid een min of meer officieus karakter draagt door den steun en de medewerking van de gemeentelijke autoriteiten, die ook het programma moeten goedkeuren. Nu is 't een oud gebruik dat, evenals in de revues, de politici, welke gedurende het laatste jaar van zich heb ben doen spreken, 't zij in gunstigen of in ongunsti- gen zin, in den stoet worden voorgesteld. Panama was natuurlijk een welkom onderwerp en sinds ruim een week reeds wist men, dat tal van voorname persoonlijkheden, in die zaak gemengd, in den optocht zouden worden weergegeven. En aldus geschiedde een heele groep „Panamisten trok de straten der stad door, op hun rug een bord dragend, voorstellend een wissel, ja zelfs had men een Carnot in den stoet opgenomen met een wissel van 500,000 francs op zijn rug. Dat was meer dan de consul van Frankrijk meende te kunnen dulden hij deed zijn beklag bij de overheid en reisde naar Bern om den Franschen gezant kennis te geven van de verschrikkelijke gebeurtenis. Deze nam de zaak even ernstig op en overhandigde aan den chef van het departement van buitenlaudsche zaken een nota welke door den Bondsraad in alien vorm zal worden besproken en beautwoord, terwijl de Fransche regee- ring gezind is bij het Zwitsersche gouvernement nadrukkelijk te protesteeren tegen den hoon, der Fransche natie aangedaan. 't Zal wel zoo'n vaart niet loopeu de Fransche regeering zal wel vrede nemen met het door den Zwitserschen Bondsraad ingestelde onderzoek en de verontschuldigiugenzoo niet dan zou een straf- rechterlijke vervolging moeten worden ingesteld, die zou kunnen leiden tot veroordeeling van den pseu-do-Carnot op grond van artikel 42 van het Zwitsersche strafwetboek, 't welk tegen de opeulijke beschimping van een vreemden vorst bedreigt met een geldboete van ten hoogste 2000 francs en in bijzonder ernstige gevallen een gevangeuisstraf van ten hoogste zes maanden. Dwaasheid is 't zeker achter zoo'n carnavalsgrap ongepast in elk geval vreemde invloeden te zoeken Terwijl 't in Portugal tot een kabinets-crisis is Loop voorzichtig, boorDe gravin zal moeite hebben ons bij te houden." Zij keek om en zag de gravin op korten afstand achter hen op den weg staan met haren begeleider. ,yIk heb het je wel gezegd, Noriua Loop toch langzaam." De student, geheel uit zijn humeur, besloot in zijn hart al het mogelijke aan te wenden om Norina voor zich in te nemen, hoe weerbarstig zij ook wezen mocht om zijne liefdesbetuigingen te beantwoorden. /Gravin, wees zoo goed en roep Norina, die zoo hard vooruitloopt, dat ik bang hen zij daar in dat dichte kreupelhout nog aan het dwalen raakt." De gravin riep het meisje. ffEr is geen gevaar voor," meende de markies Norina keerde terug en ging naast de gravin loopen. „Zoo is het goed," zeide deze. //Uwe mama heeft liever niet dat gij op dit late uur zoo ver van ons wegloopt." 9 Hier wordt het pad breeder," riep de student, die nog eene poging waagde op het tegenstribbelende meisje. rGeloof mij, wij kunnen nu best met ons drieen naast elkander loopen. Kom ,/Kom toch, Norina," zoo redeneerde de moeder, voor wie de bedoelingen van den jongeling geen geheim waren en dien zij inderdaad niet onaanne- rnelijk oordeelde. In tegenwoordigheid der gravin durfde Norina niet weigeren en de student, die met zijn arm ge> bogen in afwachting stond, smaakte het genoegen in tegenstelling van het zwaarlijvige gewicht der oudere dame, aan zijn anderen arm de jeugdige, veerkrachtige gestalte te gevoelen waarnaar hij zoo verlangd had. De markies en de gravin bleven gekomen, wijl de koning niet wilde ingaan op het voorstel van den premier Fercira tot verdaging van de Cortes (de Duitsche regeering had gepro- testeerd tegen elke oplossing der schuldkwestie buiten de betrokkenen om) en in Rumenie teruau- weruood een ministerieele crisis is vermeden, (de Kamer heeft den wil van minister Carp gedaan door te beslissen, dat op de staatsscholen voortaan kinderen van vreemdelingen tegen betaling kunnen worden toegelaten) blijft de toestand in Italie even hachelijk. De oppositie toont zich alleszins geneigd in de zwakheden van het kabinet—Giolitti haar kracht te zoekeneergisteren kwam Barzilai's interpellate ter sprake, waarbij hij wenscht te weten of de premier en de minister van buiten- landsche zaken 't niet noodig achten, dat de Oosten- rijksch-Hongaarsche regeering zich uitlate (lees verontschuldige) over de incidenten, die zich te Weenen hebben voorgedaan in tegenwoordigheid van een aartshertogin (toekomstig keizerin) en twee ministers. Minister Brin oordeelde, dat hij aan zijn verklaringen van Zaterdag 11. niets meer behoefde toe te voegen en aehtte 't daarom beter, dat de z/geachte afvaardigde" zijn interpellate introk, een wensch, dien de „geachte afgevaardigde" niet ver- koos iutewilligen, integendeel bleef hij aandringen, zoodat minister Brin zichzelf gedwongen heette de Kamer te doen beslissen. Daarop wilde Barzila'i, een goed tacticus, niet ingaan, want zeide hij dan komt 't zeker tot een crisis, daar de Kamer Zaterdag duidelijk haar gezindheid heeft doen uit- komen en daar hij zoo'n crisis voor 'toogenblik ongewenscht vond, trok hij zijn interpellate in een daad van ^edelmoedigheid," die in dezen vorm gewis niet zal bijdragen tot de moreele positie van het kabinet en Brin's prestige ongetwijfeld zal schaden Door den Minister van Binnenlandsche zaken is bepaald dat de rijks-landbouwleeraar I. G. J. Kakebeeke zal werkzaam zijn in de provincie Zeelaud, terwijl hem als standplaats is aangewezen de gemeente Goes. Bij de behandeling van hoofdstuk V der Staatsbegrooting van 1893 werd in de Tweede Kamer gewezen op de onvoldoende vervoermiddelen in verscheidene gemeer.ten voor het transport van zieken, gewonden, drenkelingeu enz. en de wensch uitgesproken, dat daarbij meer gebruik zou worden gemaakt van de raderbrancard, zooals die bij het leger ingebruik zijn, hetgeen naar men meende, in opnieuw alleen, zoo goed als alleen althans, daar zij acht h tien schreden van de overigen verwijderd waren. z/Gij zeidet mij daareven, gravin, dat gij zeer onkundig waart omtrent alles wat betrekking heeft op de liefde. Hoezoo Deze verklaring klinkt zeer zonderling uit den mond van u, wier leven eene liefdesidylle is." De gravin glimlachte. z/Daarom juist is mij de kennis der nieuwere liefde vreemd gebleven. En is dit niet billijk Ik houd mij alleen bezig met de mijne." Met uwe sedert jaren bestaande liefde. Ha Dit laat zich hooren. Het is een groot geluk. z/Mijn waarde markies, ik onderstel dat dit het geluk is van een ieder die gezond verstand bezit en zich goed gedraagt. Eene liefde veroudert nooit, die blijft altijd dezelfde, gelijk de maan altijd dezelfde blijftbij voorbeeld de aarde ,yVergeef mijbeiden hernieuwen zich", merkte de markies aan. z/Wat zijt gij lastigDe wisselingen der maan en de lente en de winter op aarde zijn juist de meer of minder bekoorlijke dagen der liefde. Maar toch blijft zij dezelfde, zeg ik u." z/Daaruit besluit gij, dus gravin, dat men niet dan slechts d^umaal kan en moet beminnen z/Eene enkele maal van ganscher harteDaarna uit verstrooiing. De hemel weet hoeveel malenGij althans zult het wel weten, gij die in alle hemel- streken aan duizenderlei vrouwen hoffelijkheden hebt bewezen." Lachend, zonder eenige waarde aan het gesprek te hechten, werd dit door de gravin gezegd, terwijl zij in gedachten bezig was met Santinellahoe sommige gemeenten reeds plaats vindt. Naar aanleiding hiervan heeft de Minister van binnen landsche zaken den Commissarissen der Koningin in de onderscheidene proviucieu verzocht, naar de aanwezigheid en den staat van bovenbedoelde ver voermiddelen in de gemeenten hunner provincie een onderzoek in te stellen en verbetering daarvan, is die noodig, zooveel mogelijk te bevorderen, en wijders bekend te worden gemaakt met de uit- komsten van dit onderzoek en met hetgeen naar aan leiding hiervau door hen zal zijn verricht. De uitslag der keuringen, in deze provincie gedaan, ter opname in het Nederlandsch paarden- stamboek, is als volgtIugeschreven werden te Zierikzee 24 merrien en 1 hengst, teOostburgll merrien en 1 hengst, te Kortgene 8 merrien en 1 hengst, te Middelburg 3 merrien en 1 hengst, te Huist 5 merrien en 1 hengst, te Goes 9 merrien en 3 hengsten en te St. Maartensdijk 14 merrien en 1 hengst. Het Bestuur van den radicalen Bond heeft een proclamatie gericht aan alle Nederlanders, waarin het doel ontwikkeld wordt van de radicale partij. De hoofd-beginselen van den radicalen Bond zijn de volgende I. gelijkstelling der meerderjarige Nederlanders ten aanzien van de uitoefening van staatsburgerlijke rechten II. bestrijding van de sociale afhankelijkheid en verhooging van het stoffelijk en zedelijk welzijn der niet- en minvermogenden door: a. afschaffing van die wettelijke bepalingen, welke opeenhooping van kapitaal in de handen van enkelen bevorderen b. invoering van wetten, die 1°. met behoud van het beginsel van den per- soonlijken eigendom, de uit dien eigendom voort- vloeiende bevoegheden binnen engere grenzen be- perken en eene meer gelijkmatige verdeeling van het inaatschappelijk inkomen in de hand werken 2°. de nadeelige gevolgeu der werking van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt zooveel mogelijk tegengaan. De bewuste proclamatie eindigt aldos LandgenootenDe tijd is gekomen, dat met kracht en overtuiging moet worden opgetreden, wil men wauverhoudingen in onze samenleving met vrucht bestrijden. Zoo gij met ons van oordeel zijt, dat aan ver betering op den grondslag der bestaande maat- schappelijke inrichting niet behoeft te worden gewanhoopt, en tevens dat aan die verbetering met spoed en met kracht de hand moet geslagen het met de wond in haar voorhoofdje zou gaan en of zij ook den volgendeu morgen nieuw speelgoed voor haar in de stad zou laten halen. Verwonderd zag zij derhalve op toen zij den arm van den markies voelde sidderen in den haren en hem met eene geheel veranderde stem hoorde uit- roepen ,/Neenik heb niet aan duizenden vrouwen het hof gemaakt; neen, ik heb niet gespeeld met de teedere gevoelens des harten ik heb ze rein bewaard voor eene uitsluitende liefde." z/Daar hebt gij zeer wel aangedaan," an twoordde de gravin. De dochter van den burgemeester, dat lieve meisje, dat volgens ieders meening verliefd op mij is, heb ik het hoofd niet op hoi gebracht uit louter tijdverdrijf. Om 's Hemels wil, geloof dat niet Zij mag naar haar goedvinden met mij dwepen, ik kan er een eed op doen dat ik nimmer over haar heb gedacht." z/Maar, waarom u zoozeer te kwellen, markies Ik ben overtuigd van hetgeen gij zegt en per slot van rekening, begrijpt gij toch is het mij volkomen onverschillig," zoo besloot de gravin met die bewonderenswaardige openhartigheid die zich nooit bij haar verloochende. z/Dat weet ik," antwoordde hij norsch. //En toch, zooveel is zekerhet denkbeeld stuit mij van gerangschikt te worden onder dealledaagsche mannen." »Maar, waarde markies, dat is onmogelijk lyln staat geacht te worden de vrouw in het algemeen te behandelen zooals de luim van het oogenblik ons ingeeft z/Wie meent gij dat zoo iets denken zal Ter wijl ik TER ME11ZESSCHE (01R4M ■Bit Itlad versciiijnt Uinsitag' «*n Vrijtlasavoml bij «ten uitsj«-\er Jt. VIM D G S A M K te Ter Meuzen. "iilpr 16) -^TT-..

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1