Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2899. Woensdag 22 Februari 1893. 33e Jaargang. Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. Arrondisseiuents-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken H. R. G., oud 31 j., huisvr. van J. B., her- bergierster te Ter Neuzen, is wegens koppelarij vrijgesproken. K. L. d. B., oud 21 j., arbeiaer te Clinge, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 7 dagen gevaugenisstraf. J. Z., oud 26 j., arbeidster te St. Jansteen, is wegens diefstal veroord. tot 1 maaud gevang. P. F., oud 48 j., schoenmaker te Hulst, is wegens inishandeling veroord. tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. d. L., oud 18 j., werkman te Sluiskil (Ter Neuzen), is wegens dronkenschap en mishandeling van een ambtenaar veroord. tot 1 maand gevang. en f 3 boete of 3 dagen hecht. P. J. K., oud 21 j., te Ter Neuzen, is wegens vernieling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. De Hooge Raad te's Gravenhage verwierp gisteren het beroep in cassatie van den dijkgraaf te Axel tegen het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij bevestigd werd zijne veroor- deeling door het kantongerecht te Ter Neuzen wegens verzuim in het onderhoud van den weg over den Doomdijk. Het is misschien niet van zoo algemeene bekendheid, dat in het Koninklijke paleis te 's Hage geen gas of electrisch licht, doch louter moderateurlampen gebrand worden. Er zijn er eenige honderden. Drie knechts zijn dagelijks met de zorg voor de lampen belast. Lang voor de schemering invalt beginnen zij reeds met aansteken, om op tijd met de laatste klaar te zijn. Tijdens eene Woensdag te Amersfoort gegeven voorstelling deelde de goochelaar, zich noemende Bosco Junior, mede, dat hij met de werkzaamheden niet kon voortgaan, omdat zijne vrouw met het geld, dat hij noodig had voor preparaten om een tooverlantaarn te vertoonen, er vandoor was gegaan. Even te voren had de goochelaar daarvoor een extra-collecte gehouden. Tijdens de begrafenis van den pastoor te Op- hoven, waarbij de geheele gemeente zich op het kerkhof bevond, werd al het offergeld gedurende den lijkdienstopgehaald, (een vrij aanzienlijk bedrag,) door een tot hiertoe onbekenden dief uit de kerk ontvreemd. Dezer dagen kon een trein bij Trevoux in Frankrijk niet vertrekken, omdatde Iocomotief bleek te zijn ontvoerd. Eene andere machine werd terstond de lijn opgezonden en men vond weldra de zwarte jonkvrouw snood verlaten op de rails, van waar de moderne roofridders haar blijkbaar niet hadden kunnen bewegen. Ter tentoonstelling te Chicago zullen ook de echt Nederlandsche poffertjes niet ontbreken. Op het terrein zal een kraam in oud-Holland- schen stijl verrijzen, waar eenige Hollandsche meisjes in Friesch costuum als Hebe's dienst zullen doen. Ook met andere merkwaardigheden van ons land en zijn kolonien zullen de Ameri- kanen kennis kunnen maken, o. a. met twee personen in de kleederdracht van het eiland Marken, met inboorlingen van Sumatra, waar- van een paar fil-de-grain-arbeid zal verrichten, een ander Palembangsche sarongs zal vervaar- digen van zijde met gouddraad doorweven, een derde voor Palembangsche lakwerken, enz. Een Palembangsch huis, met het bekende snijwerk, zal mede op het terrein te zien wezen. De heer L. J. Goddefroy, die indertijd dr. Veth op zijn reis door Sumatra vergezeld heeft, vertrekt binnenkort daarheen om de inboorlingen naar Chicago te geleiden en daar de leiding van al het bovenstaande op zich te nemen. Het Leo-feest te Rome. Reeds vroeg in den morgen heerschte eer- gisteren groote levendigheid in de straten van Rome. Tal van pelgrims en andere belang- stellenden maakten zich op naar de St. Pieters- kerk, waar de paus zelf ter gelegenheid van zijn bisschoppelijk jubileum de feestmis zou vieren. Plechtige kloktonen klonken van alle kerktorens en de tal van versieringen, allerwege aange- bracht, gaven de stad een rficht feestelijk voorkomen. De toevloed was zoo groot, dat alle plaatsen in de Basilica reeds spoedig bezet waren. Duizenden moesten dus buiten blijven. In de kerk werd de orde gehandhaafd door de pauselijke dienaren, op het plein voor de kerk door een bataljon gewone infanterie en een bataljon bersaglieri in groot tenue. Donderende juichkreten weerklonken, toen Z. H. verscheen te midden van de ruim 40,000 personen in de kerk. En dezelfde hulde werd den paus gebracht, toen Z. H. omstreeks half twaalf het gebouw weder verliet, na met flinke stem den zegen uitgesproken te hebben. Het voorkomen van den hoogen jubilaris getuigde van gezondheid. Te 12 uur ongeveer verlieten de troepen het plein voor de kerk. De orde was geen oogen- blik verstoord. In zijn vertrekken teruggekeerd, nam de paus eenige oogenblikken rust. Den geheelen dag bleef te Rome de meeste opgewektheid heerschen. Het weder was fraai. 's Avonds had een groote illuminatie plaats. De St. Pieter, de andere kerken, alle kloosters en katholieke gebouwen van anderen aard, alsmede vele particuliere woningen waren schitterend verlicht. Bij het Belgische college gaf de illuminatie aanleiding tot een klein incident. Op den voorgevel van het gebouw bevond zich een transparant met het portret van den paus en een bijschrift ter eere van den paus-koning. Een honderdtal personen beproefden een tegen- manifestatie en riepen: »Leve koning Humbert!" De politie joeg echter de manifestanten terstond uiteen. Uit alle deelen van de wereld ontving Z. H. telegrammen, brieven, geschenken enz., ook van de verschillende souvereinen. De czaar zond een uitvoerig telegram. Het aantal gelukwenschen was zoo groot, dat de paus een gedeelte van zijn nachtrust moest opofferen om ze te lezen. Namens den paus werd door kardinaal Rampolla een feestmaal van 24 couverts gegeven aan de ambassadeurs en de buitengewone ge- zanten, wien opgedragen was den paus geluk te gaan wenschen. Buiten Italie is het Leo-feest mede luisterrijk gevierd, vooral in de katholieke landen. En ook van niet-katholieke zijde werden daar bij vele bljjken van belangstelling gegeven. GEMEENTE It A A 1) VAN TER NEUZEN. Zitting van 17 Februari. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig alle leden behalve de heeren Grenu en Nelemsns. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering gaat de openbare in geheime zitting over. De vergadering weder openbaar zijnde, brengt de voorzitter het eerste punt der agenda aan de orde nl. de benoeming van een onderwijzer te Sluiskil. Hij deelt mede, dat zich slechts een eollicitant heeft aangemeld nl. de heer F. van den Broeke te Schoondijke, alsmede het gunstig advies door het hoofd der school uitgebracht na inge- wonuen information. De heer Van den Broeke wordt hierna met algemeene stemmen benoemd en de jaarwedde bepaald naar de uieuwe regeling. Wordt in behandeling gebracht de voorziening hoofd nieuwe school. De voorzitter geeft lezing van twee adressen, die van de heeren J. Bierld en S. de Graaf, verzoekende daarvoor in aanmerking te komen. De voorzitter geeft lezing van art. 28 der wet op het lager onderwijs en vestigt vooral de aandacht op de alinea //In gemeenten waar meer dan eene school bestaat kan de onderwijzer aan het hoofd der eene geplaatst, aan het hoofd der andere worden gesteld zonder voordracht, indien de gemeenteraad na overleg met den districts- schoolopziener hiertoe besluit." Het Dag. Best, is in overleg geweest met den districts-schoolopzieuer en deze adviseerde tot overplaatsing van den heer G. Jurrij, hoofd te Sluiskil. De voorzitter herinnerde dat van deze een verzoek tot overplaatsing was ingekomen. Het Dag. Best, kon zich met het advies van den heer districts- schoolopziener vereenigen en stelde dus voor de heer Jurrij over te plaatsen naar de nieuw in aanbouw zijnde school op Java. Dit wordt met algemeene stemmen aangeuomen. In behandeling komt de brief van de Kamer van Koophandel betrekkelijk de exploitatie der nieuwe loskade, waarvan de voorzitter lezing geeft. De zakelijke inhoud hiervan is als volgt Het vorige jaar is door de Kamer van Koop handel besloten zich tot den raad te wenden om van gemeente-wege de laatst aangelegde kaai, van de spoorbrug tot de loskranen in eigen exploitatie te krijgen, tot het lossen van alle goederen en te trachten hieromtrent overeen te komen met de spoorweg-maatschappijen, in zake alles wat hiervoor dient gedaan te worden. In de laatste jaren is door het Rijk voor den handel van Ter Neuzen veel gedaan door het maken en vergrooten van kaden, doch kaden zijn niet voldoende. Een eerste vereischte is spoedig en goedkoop lossen dan alleeu kan de beweging in Ter Neuzen behouden en vermeerderd worden. Men volstaat volstrekt niet met te zeggen dat het werkvolk te Ter Neuzen hard en goedkoop werkt. Om dit te kunnen beoordeelen moet men verge- lijkingen maken met wat elders geschiedt en wel onder dezelfde omstandigheden b. v. Antwerpen, waarmede rekening moet gehouden worden, vooral wat het artikel ijzererts betreft. Kort geleden is er ernstig sprake geweest het vervoer der ijzererts, verleden jaar werden hier 130,000 tonneu gelost, naar Antwerpen te dirigeeren om de eenvoudige reden dat de lossing aldaar billijker en vlugger geschiedt. Immers men lost aldaar per dag met 8 man per kraan gemiddeld 500 ton erts en te Ter Neuzen met 14 320 ton. Voor het gebruik der kranen wordt te Antwerpen een kleinigheid berekeud, tegen 20 centimes per ton hier. En al moge nu het gevaar de erts te zien verdwijneu door de concessies van alle zijden voorloopig niet dringend zijn, maatregelen tegen het eventueele geval acht de Kamer hoogst noodig. Absoluut is het waar, dat het hier geldt een algemeen belang, handel en scheepvaart hebben hier welvaart, velen rijkdom aangebracht. Hoofd- zaak i3 het vervoer van erts, verdwijnt dit, dan komt zeer zeker armoede voor vele bootwerkers dit te verhoeaen acht de Kamer hare plicht. Goederen die per zeeschepen, per lichter vervoerd worden, vinden ook geen opslagplaats. Te begrijpen is het dat de spoorwegmaatschappij de kaden, die zij in erfpacht heeft niet ter beschik- king wil stellen, en toch ontbreekt de plaats elders, waardoor deze goederen hier weinig komen, wat wel zou geschieden iudieu er plaats was. Er bestaan hier kranen voor andere goederen als pekkolen, ruwijzer etc., maar deze zoo goed als de ertskranen zijn verouderd, kosten te veel en zijn oudoelmatig geplaatst. In al die bezwareu ware te gemoet te komen door de nieuw aangelegde kaai van de spoorwegbrug tot de kranen in exploitatie te nemen Dan kunnen de goederen daar gelost, per water vervoerd worden. Ter plaatse liggen rails, die dienen kunnen voor het vervoer per spoor, terwijl, mochten er kranen Doodig zijn, deze na overeenkomst kunnen geplaatst worden door de gemeente en de spoorwegmaat- schappijen. Ten slotte zegt de Kamer dat het hier niet geldt een persoonlijk, maar een algemeen belang, dat gebaat wordt door groot vervoer van goederen. Het schrijven beoogt te behouden van wat bestaat niet alleen, maar uitbreiding en wel door de inrich- ting eener behoorlijke los- en laadplaats. De heer Moes vraagt hoe het Dag. Best, hierover denkt. De voorzitter zegt, dat wanneer de raad instemde met den inhoud van het schrijven het Dag. Best, voorstelde in overleg te treden met de spoorweg- maatschappijen. Mocht dit geschieden, dan is de eerste vraag te wachten hoeveel geld is er voor over, en de finan- cieele toestand der gemeente is den leden bekend. Hij is in deze omstandigheden niet voor de aan- hangige zaak, hij ziet er in dat er minder werk- menschen zullen noodig zijn. Juist door de groote machines, die in korten tijd en met een klein aantal werklieden, arbeid verricbten vindt men in groote steden tal van werkloozen. Ook dit noghet terrein, waarvan sprake is, is nog steeds toegangsweg tot het station en te smal. Men is geheel afhankelijk van de spoorwegmaat- schappijen, en daarom stelt het Dag. Best, voor, mocht de raad met het denkbeeld van de Kamer van Koophandel medegaan, eerst met die maat- schappijen te onderhandelen. De heer Moes ziet er ook bezwaar in vooral uit finaucieel oogpunt, hij ziet er concurrentie in, die niet is vol te houden, hij vraagt den heer Van IJsselsteijn, voorzitter van de Kamer van Koop handel, wat verstaan moet worden onder een kleinigheid, dat te Antwerpen geheven wordt voor losgeld. De heer Van IJsselsteijn zegt, dat dit is 12 fr. per dag. Wat het gesprokene door den voorzitter betreft zegt hij, eerstens dat de vrees voor minder arbeiders denkbeeldig is. Het tegendeel zal blijken waar te zijn wordt hier spoediger gelost, er zullen meer schepen komen, nu zendt men ze naar Antwerpen, daar een dag langer liggen hier veel kost. Ten tweede merkt hij op, dat alleen kranen geplaatst zouden moeten worden als het blijkt dat het noodig is, om goederen te water te vervoeren, die nu per spoor worden vervoerd. De kosten van onderhoud van die kranen etc. acht hij nihil. En wat de afhankelijkheid van de spoorweg-maat schappijen betreft, hij meent dat ook deze er belang bij hebbeu. Een feil is het dat de nieuwe kade nu reeds te klein is. De heer Moes vraagt, waarom particulieren die exploitatie niet vragen. De heer Van IJsselsteijn meent, dat een lichaam deze beter zou kunnen verkrijgen dan een particulier. De voorzitter persisteerd dat de gemeente afhan kelijk is van de spoorwegmaatschappijen, dat er rekening moet gehouden worden met de Belgische wetten, en dat de losplaats zou verbreed moeten worden. De heer Van IJsselsteijn ontkent dit, volgens spreker fungeeren hier Hollandsche wetten, en wat verbreediug betreft dit is onnoodig. Nog wijst bij op de kwestien die bestaan tusschen de spoorweg- maatschappijen, waaronder het algemeen belang lijdt, hij stelt voor dat de raad eene commissie benoeme, die de zaak ouderzoekt en hierover rapport uit- brengt, hij acht de zaak van groot belang. Mocht het vervoer van ijzererts hier niet meer geschieden, dan kon men zich niet verwijten hiertegen geen maatregelen genomen te hebben. Men bedenke wel dat iedere boot 200 it 300 in de gemeente laat, waarlijk niet te versmaden. De voorzitter wijst nogmaals op andere plaatsen met voortreffelijke instellingen, waar zooveel ar moede is. De heer Van IJsselsteijn herinnert er aan dat overal malaise in den handel is. De heer Moes ziet bezwaar in het onderhandelen, als men A gezegd heeft moet men ook B zeggen. De heer Visser vereenigt zich met het voorstel van den heer Van IJsselsteijn, hij acht het van te groot belang om zoo maar in eens te beslissen dit al of niet te doen. De voorzitter zegt dat de spoorweg-maatschappij jaren geleden reeds aanvraag had gedaan om ont- eigening tot het leggen van een toegansweg, wat is ondersteund geworden. De toestand is nog dezelfde gebleven. Men zou kunnen vragen, hoe staat het er mee. De heer Van IJsselsteijn heeft er niets tegen, als de handel er niet door geschaad wordt. Hij wijst er op dat de spoorweg-maatschappij bij het heffen zeer willekeurig te werk gaat, van den eene wordt dit gevraagd, van een ander niets, sommigen worden geheven rechten teruggeven. De heer Moes komt het ouverschillig voor, als de maatschappij met de eene hand wil geven en met de andere terugnemen. De heer Mr. Dronkers vindt de zaak van zoo'n omvang, dat hij het goed acht, dat de leden in de gelegenheid worden gesteld, zich in deze op de hoogte te stellen. Hij zou daarom de behandeling hiervan tot een volgende vergadering willen uit- stellen en de stukken ter visie van de leden van den Raad willen leggen. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. De rekening van de Kamer van Koophandel over het afgeloopen jaar, wordt met algemeeue stemmen, behoudens die van den heer Van IJsselsteijn die bij het onderzoek afwezig was, goedgekeurd. In behandeling werden genomen de reclames tegen den hoofdelijken omslag en wel le van L. D. Oosterveld teruggebracht tot de klasse van /600; 2e Anna Verheijke, weduwe Anthonie de Zeeuw aan haar zal medegedeeld worden, dat door haar afschrijving kan gevraagd worden en 3a van J. Th. van Aerde om van 't kohier afgebraCht te worden of vermindering tot een aanslag van f 400. Het Dag. Best, adviseert tot het laatste, waartoe z. h. s. wordt besloten. De voorzitter zegt, dat opnieuw aangedrongen is op vernieuwing der kadastrale registershiertoe wordt z. h. s. besloten. De heer Visser vraagt of het drukken, binden enz. dier registers niet in de gemeente kan ge schieden, hij zou hieraan de voorkeur geven. De voorzitter vermeent, dat deze voor zoo'n geringen prijs geleverd worden, dat dit moeilijk gaan zal. Mocht evenwel de prijs in de gemeente niet merkelijk hooger zijn, dan zou hij er voor zijn dit werk in de gemeente te behouden. Overigens zal hij informeeren. De voorzitter zegt, dat zooals de leden weten zullen, besloten is tot verlegging der brug over het kanaal bij de Sassche poort. Eerstens bestond het voornemen deze te leggen recht over de Vlooswijksche straat. De Minister van Oorlog achtte dit ten nadeele der defensie onzer veste en toen kwam het besluit de brug te leggen over de sluishoofden. Hiertegen zijn door de heeren Conrad en onzen afgevaardigde flennequin op goede gronden bezwaren geopperd, hij meende daarom dat het op den weg van den raad ligt den Minister van Oorlog te Bijvoegsel van de Ter Ueuzensche Courant.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 5