In eene den 16en dezer te Keulen gehouden vergadering van afgevaardigden der Vereenigde stoomvaart-maatschappijen, waartoe ook de N ederlandsche- Amerikaansche Stoomvaart-maat- schappij behoort, werd besloten het vervoer van landverhuizers in onbeperkten zin nog niet te liervatten. Intusscben zullen voor vervoer in de derde klasse worden aangenomen Ameri kaansche burgers, personen die hunne woon- plaats in de Vereenigde Staten hebben, alsook reizigers, die zich slechts tijdelijk aldaar wenschen op te houden. TER NEUZEN, 21 Februari 1893. Wij vestigen de aandacht op het bericht van onzen correspondent te Koewacht. Het zal wel onnoodig zijn den omvang van al de ellende van dien ongelukkigen man te beschrijven. Het is niet in onze macht, ook slechts een weinig die groote verliezen te herstellen, maar wel zijn naamloos leed te verzachtenWijdoen daarom een beroep op het goed hart van onze lezers. De heer Geerards, hoofd der school te Koewacht, wil gaarne de gaven in ontvangst nemen om dien diep te beklagen man tocli eenigszins te helpen. Ook wij zijn liiervoor bereid. Heden slaagde te 's Gravenhage voor de acte nuttige handwerken mej. C. Duijvestein, onderwijzeres aan school A, alhier. Te Ter Neuzen hebben zich even als in 1892 voor de verkiezingeu aaugerneld 7 lodgers. Door het dagelijksch bestuur van het Water- schap Schouwen, werd Donderdag te Zierikzee aanbesteed: de levering van 1150 M3 gewone onderhoudsgrint voor de rijbanen over de zee- en inlaagdijken enz., waarvoor het laagst werd ingeschreven door mej. de wed. J. de Lege te Ter Neuzen voor /1,48£ per M3 Hollandsche grint, aan wie de toewijzing plaats had. En door de Commissie voor de grintwegen in Schouwen, werd mede op dien dag aldaar aan besteed de levering van 1400 M3 gewone onder houdsgrint, waarvoor laagste inschrijvers de heer G. Korporaal te Sliedrecht voor f 1,53 en mej. de wed. J. de Lege te Ter Neuzen, voor 1,48^ per Ms Hollandsche grint. De toewij zing had plaats aan den heer G. Korporaal te Sliedrecht, voor /1,53 de M3. Uit het krankzinnigengesticht Coudewater te Rosmalen, is ontvlucht de verpleegde J. Dankaart, herkomstig uit de gemeente Stoppeldijk. De officier van justitie te 's Hertogenbosch verzoekt de terug- brenging van dien ontvluchte. Philippine. De heer J. B. van Hurck heeft zijn ontslag als gemeenteraadslid genomen in- gaande den 17 Februari j. 1. Zondag is burger J. K. van der Veer alhier niet al te gastvrij ontvangen. De man trot het dan ook niet al te best. Onze gemeente vierde n.l. het gouden jubile van het hoofd der kerk, waartoe bjjna geheel onze gemeente behoort. Na afloop zijner socialistische rede moest bur ger Van der Veer onder welwillende begeleiding van velen en onder het geroffel van de trom en, wat noodig was voor eigen behoud, onder be- scherming der politie onze gemeente verlaten. Hoek. Gisteren trad de heer Van der Veer hier op om propaganda voor zijn zaak te maken. Dit schijnt hij al zeer onhandig gedaan te hebben. Althans door den brigadier der marechaussee te Ter Neuzen is tegen den spreker proces-verbaal opgemaakt wegens minder vleiende woorden" tegen het hoofd der gemeente en de geestelijk- heid te Philippine en nog minder lieve woorden aan het adres der Regeering. insloegen, de markies voerde de andere partij aan die langs den bekenden weg ging. Mevrouw Marr*** sloot zich bij den graaf aande gravin, die aan Santinella dacht en cr voor was het zekere boven het onzekere te verkiezen, voegde zich bij de volge- lingen van den markies. Men riep elkander een Vroolijk vaarwel toe, wenschte elkaar wederkeerig een goede reis en een tot weerziens thuis Aan de zijde van den markies bevonden zich de vrouw en de dochter van den burgemeester, bene- vens een student die bij hen inwoonde en vol op- lettendheden was voor de jonge meesteres van het huis. Frosio bood der gravin den arm aan en liet de twee andere dames met den student vooruitgaan. Het oneffen pad, gevoegd bij de enge ruimte die er tusschen de twee heggen overschoot, verhinderde dat hier en daar drie personen naast elkander kon- den loopen. Het jonge meisje liet derhalve den arm van den student los en liep alleen achteraan. /Markies, gij moest u over de jonge dame ont- fermen," sprak Innocenza zachtjes. »Gij zijt juist bijtijds, ik sta mijne plaats af." z/Kom, maak ook gij mij nu niet boos. Gij weet genoeg hoe het mij hindert om mij van alle kanten te hooren vertellen, dat eene vrouw verliefd op mij is." z/Gij zijt wel eene uitzonderingeen zeldzaam exemplaar, gelijk Voltaire zich uitdrnkt. Zie, hoe neerslachtig en toch hoe bevallig zij daar gaat zie, hoe zij telkens omkijktarm kind Kan zij het helpen dat zij van n houdt z/Moet ik er dan de schuld van dragen h Ja, zeer zeker gij, die haar eene week lang het hof gemaakt hebt." De heer Van der Veer treft het niet te best in den laatsten tijd. In Yerseke moest de man overrichter zake huiswaarts keeren, in Philippine geniet hij de eer uitgeleide gedaan te worden, te Hoek loopt hij een proces-verbaal op en wat zal het heden te Sas van Gent zijn Zaamslag. Tegen Zaterdagnamiddag worden, blijkens achterstaande adverteutie, mannelijke hoofden of leden van gezinnen of alleenloopende personen opgeroepen ter bijwoning eenev ver gadering in het lokaal der openbare dorpsschool ter bespreking van de oprichting eener vereeniging om bij ziekte geldelijken steun te verleenen. Het nut van het bestaan eener dergelijke vereeniging behoeft wel niet te worden uiteen- gezet, ieder weet dat wanneer een werkman door ongesteldheid verhinderd is te werken hij dubbel de nadeelige gevolgen onderviudthet geldelijk verlies nu, dat in den regel wel het zwaarste weegt, wordt weggenomen bij hen, die lid eener bovenbedoelde vereeniging zijn. Wekelijks ieder eene geringe contributie betalende, erlangen de leden de verzekering, dat zij bij ziekte eene uitkeering van de vereeniging verkrijgen ruim genoeg om, wanneer de ziekte geweken is, het huisgezin nog in denzelfden goeden toestand te zien als voorheen en zonder bij eenig armbestuur te hebben moeten aan- kloppen. Ieder, die belang stelt in de oprichting der vereeniging, kome Zaterdag a. s. ter vergadering en kjj die om de een of andere niet gewichtige reden verhinderd is, zorge zooveel mogelijk dat die reden wordt weggenomen, want het geldt de bevordering van een goed doel, dat door genoegzame medewerking, ongetwijfeld zal ver- kregen worden. Zaamslag. Naar men verneemt is de vrucht van de zitting met gesloten deuren van den raad, Vrijdag j.l. gehouden, dat deskundigeD belast zijn met het opmaken van begrootingen van kosten van het verbouwen van het gemeentehuis tot dokters- woning, en het bouwen van een nieuw gemeentehuis op het dorpsplein. Zsiamslag, 21 Febr. Heden voormiddag werd aan den oever van den calamiteuzen Kleine Huissenspolder eene afschuiving waargenomen tusschen de peilraaien 6 en 8, die, in de richting der oude laagwaterlijn gemeten, eene lengte heeft van ongeveer 50 M., terwijl de grootste breedte is 20 M. De afschuiving ligt in de nabijheid van eenige oode oeverwerken van 1854 en zal daaraan weinig schade verricht hebben. Zaamslag. Vrijdag j.l. werd door burgemeester en wethouders dezer gemeente ten overstaan van den burgemeester in het openbaar verpacht voor den tijd van 7 jareu de grasetting van het aan de gemeente toebehoorende gedeelte zeedijk van den Kleine Huissenspolder en van de daaraan grenzende nol, te zamen groot 3,40,26 hectaren. Pachter werd de heer F. de Ruijter alhier, voor 75,— in het jaar. De vorige pachtsom beliep f 80 in het jaar. Zaamslng". Gemeenteraadszitting van Vrijdag 17 Februari. Tegen woordig al de leden. 1°. Geschiedt mededeeling van de navolgende ingekomen stukken a. Mededeeling dat de heer Van der Moer is benoemd tot 2de luitenant bij de rustende schntterij b. goedkeuring door Ged. Staten van kohieren van schoolgelden. c. Verzoek van F. Staal en anderen om in- stemming te betuigen aan het ingezonden verzoek aan de Provinciate Staten om afschafliDg van de tollen op de Provinciate wegen. Met algemeene stemmen besloten instemming met dit verzoek te betuigen. d. Verzoek van J. Verpoorte en 20 anderen om het gedeelte weg in den Kleine Huissenspolder van af de woniug van Abr. van der Beek tot op de losplaats en om de losplaats te verbetereu door keibestrating. Na eenige bespreking, waarbij met het oog voornamelijk op de groote kosten, werd in het midden gebracht dat met dit jaar de verbetering kon worden aangevangen door alleen het wegsge- deelte, begrepen in den op- en afrit, te bekeien, ook omdat dit wel als voldoende kon worden beschouwd werd besloten omtrent deze zaak een voorstel van burgemeester en wethouders af te wachten. 2°. Werd besloten tot af- en overschrijving op posten der begrooting voor 1892 wegens te kort voor verschillende uitgaven en verschotten en voor de straatverlichting 3°. Werd besloten tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1893, noodig omdat de grondbe- lasting voor gemeente-eigendommen meer bedraagt dan geraamd was en wegens verhooging der jaar- wedden van den gemeente-veldwachter en van den kantoorhouder voor 'sRijks telephoondienst. z/Gij vergist u. Ik heb getracht mij wat aflei- ding te bezorgen door mij meer met haar bezig te houden dan met de anderen, die minder in mijn smaak vielen dan zij." ,/Eene groote voldoening, dat moet ik zesgen In dien tussehenlijd heeft zij de zaak ernstig op- gevat en begint het zich aan te trekken. O, mar- ties ik had een beteren dunk van u dan van de andere mannen." (Wordt vervolgd.) 4°. Werd goedgekeurd de verpachting van de grasetting van een gedeelte zeedijk van den Kleine Huissenspolder. De openbare zitting ging thans over in eene met gesloten deuren. De punten in de agenda vermeld bestonden nog in vaststelliug van het kohier van den hoofdelijken omslag en aanvraag van den heer Hartman om het gemeentehuis te verbouwen tot geneesheerswoning. Na heropening der openbare vergadering werd omtrent deze beide punten niets vernoraen en werd de zitting onmiddellijk gesloten. Axel, 18 Febr. Heden had alhier ten huize van den beer L. Waelput van wege de Maat- schappij Ceres" te Zuiddorpe, de aanbesteding plaats van 32,500 K.G. kunstmest en 22,500 K.G. chilisalpeter. Voor de kunstmest werd ingeschreven door de heeren H. J. Vlaeminck te St. Jansteen voor f 7,24, D. J. Oggel te Axel voor f 7,19 en Rottier te St. Jansteen voor 7,10 alles per 100 K.G. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Voor de chilisapeter werd ingeschreven door de heeren D. J. Oggel te Axel voor f 11,79 en Adriaansens te Bergen op Zoom voor f 11,67 alles per 100 K.G. Hiervan werd de levering niet gegund. Ilulst. Maandagavond had er hier een af- schuwelijk tooneel plaats. De vrouw van P. v. L. had een oud bed van't Liefdehuis gekregen. Haar buurvrouw, die er ook aanspraak op meende te kunnen maken, greep de arme vrouw aan, wierp haar op den grond en begon haar toen te schoppen, te slaan en te bijten op een beest- achtige wjjze en wel zoo erg dat de arme bloed niet alleen buiten kennis lag maar voor een lijk werd in huis gedragen. Ofschoon er een groot aantal omstanders waren, durfde niemand L. H. en haar dochter van de vrouw aftrekken. Dadelijk riep men de hulp in van politie, ge- neesheer en geestelijke. De vrouw was zoo ver weg, dat zij niet eens de H. Sacrementen kon ontvangen. Onder een toeloop van eene groote menigte werd L. H. en haar dochter 's avonds nog opgebracht, doch een paar uur later weer losgelaten. Op 't oogenblik leeft de mishandelde vrouw nog, maar of er kans voor genezen is, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Westdorpe. In de jl. Donderdag alhier gehouden raadsvergadering werd het kohier van den hoofdelijken omslag voor dit dienstjaar vastgesteld op f 2986,60^. De gemeentebegrooting voor 1893 werd op het daartoe door Gedeputeerde Staten gedane voorstel gewijzigd en in ontvang en uitgaaf f 75 minder geraaamd dan oorspronkelijk was uitgetrokken, doordien het voorgedragen subsidie in de kosten van het lager onderwijs 1025 met dit bedrag moet worden verminderd. Tot vinding hiervan in uitgaaf, werd de jaarwedde van den onderwijzer belast met het geven van onderwijs in vak j ad f 50 geschrapt, waardoor alzoo ten dezen jare dit onderwijs nog niet zal worden gegeven, en de onvoorziene uitgaven met het resteerend bedrag verminderd. Nog werd mededeeling gedaan van een ontvangen brief van ZExc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid dd. 9 Januari 11., n°. 168, berichtende, dat tot vestiging van een rijkstelephoon- kantoor in deze gemeente zal worden overgegaan en genoegen genomen wordt met het daartoe aange- wezen personeel, zijnde de heeren, M. Kieboom, secretaris dezer gemeente als telephoonhouder en Em. Kieboom, kleermaker alhier, tot deszelfs plaats- vervanger, terwijl ook werd goedgekeurd dat dit kantoor op de werkdagen's voormiddags van 811 en 's namiddags van 34 en 56 ure zal ge- opend zijn. Koewacht. Als een bewijs hoe het ongeluk een menseh vervolgen kan, diene het volgende. Toen voor twee jar en de influenza in deze streken zoo hevig woedde, werd een oppassend man alhier er ook door aangetast. De influenza week, maar de man was zoo zenuwachtig geworden, dat bij de minste beweging al zijne ledematen schudden. Zoolang zijne middelen het toelieten, zocht hij hulp bij de geneeskunde doch tot nog toe tevergeefs. Integendeel zijn toestand werd erger. Den zesden Februari van het vorige jaar stierf zijne vrouw en eenige dagen later zijn pasgeboren kind. Kort daarna stierven nog twee andere kinderen. Een paar maanden later moest hij zijn tweede dochter vau 19 jaar naar het graf zien dragen. Weer een paar maanden en de dood eischte nogmaals een offer namelijk een zijner andere dochters een meisje van 16 jaar. En nu is verleden Zaterdag weer een veertienjarig meisje overleden. Wie kan den toestand van dezen ongelukkigen vader be schrijven, die zoo vreeselijk door het noodlot getroffen wordt. Op zijn Nieuwjaarsrekening van den timmerman stonden niet minder dan zes doodkisten. Is het het wonder, dat hij, die vroeger een zekere welstand genoot thans ook nog met armoede bedreigd wordt, te meer daar hij zelf niet in zijn onderhoud en dat van zijne drie overige kinderen kan voorzien. Als iemand eens een goed werk wilde doen, dan zou het zeker hier goed besteed zijn en het naamloos verdriet van den oppassenden man eenigzins lenigen. Biervliet. De 7 sollicitanten naar de be- trekking van hoofd aan de gemeenteschool A., die aan het schriftelijk examen op 6 Februari jl. deel namen, zijn opgeroepen tot het vergelijkend examen (mondeling gedeelte) te houden. Don derdag 23 Februari a. s. Evenmin als de eerste keer zal den mededingers vergoeding der reis- en verblijfkosten gegeven worden. Ook koffie en andere ververschingen blijven achterwege, en voor sollicitanten en voor de raadsleden. Donderdag jl. is tot voorzitter der Christelijke bewaarschool benoemd de heer E. Reudink, godsdienstonderwijzer alhier en tot bestuurslid de heer A. van Hoevende eerste ter ver- vanging van den heer K. Straatsma. stichter der school en predikant te Makkum, de tweede in plaats van den heer A. Cornelis Sr. Borssele, 20 Febr. Het vierjarig zoonlje van den landbouwer B. viel Zaterdag avond in een pot met kokende melk, welke de meid op den vloer had neergezet. Het kind is aan onderlijf en beentjes deerlijk gebrand. RECHTSZAKEN. De gevangenisstraf van 1 maand, waartoe C. M. d. J., schipper en herbergier alhier, door de Middelburgsche rechtbank was veroordeeld is veranderd in eene geldboete van f 10. INGEZONDEN STUKKEN, al of niet geplaatst, worden niet teruggezonden. Mijnheer de Redacteur Door middel van Uw veelgelezen blad wenschte ik wel eens te weten te komen, wat men in Ter Neuzen door lichte maan verstaat in be- trekking tot het al of niet noodig zijn van straatverlichting. Gisterenavond kwam ik te 7 ure van het postkantoor de Nieuwstraat door en liep tusschen de winkels van Standaert en Keersemaker iemand boven op het lijfhet was daar, toen het maan- sikkeltje achter eene wolk verscholen was, zoo donker, dat ook de door mij aangeloopene, beiden bezeerden wij ons gelukkig niet zeer ernstig verklaarde mij, evenmin als ik hem gezien te hebben, Na wederzijdsche verontschuldiging sukkelden wij voort. Ik meen dat enkele zooal niet alle onzer zeer slecht lichtgevende lantaarns gisteren avond hadden moeten branden op die plaatsen waar ons de winkellichten niet te hulp komen. U dankzeggende voor de verleende plaats- ruimte ben ik, M. d. R. Uw dw., Ter Neuzen, 21 Febr. 1893. E. Mijnheer de Redacteur U zult ons ten zeerste verplichten onderstaande regelen in uw veelgelezen blad op te nemen. Heden namiddag werd een onzer vrienden begraven, doch niet uitgenoodigd door de familie, wilden wij hem toch de laatste eer bewijzen; wij wachten de lijkstoet op aan het kerkhof doch niettegenstaande er al meer niet uitge- noodigde personen op het kerkhof aanwezig waren, werden wij door de politie belet op het kerkhof te gaan. Heeft de politie hier recht voor Is het gemeentekerkhof niet publiek? U dankend voor de opname, verblijven wij X. en Z. CORRESP ONDENTIE. Wij ontvingen van de commissie van onder- zoek te Philippine een schrijven over de polemiek tusschen X en onzen correspondent. Wij hebben de debatten hierover gesloten en zijn niet voornemens die weder te openen. Alleen dit: »de commissie" zegt, dat slechts 12 personen en wel de eerstgenoemde bij H.H. Gedeputeerde Staten reclameerden, de overige hebben volstrekt niet aan Ged. Staten gere- clameerd. Wij hebben het schrijven van onzen correspondent nogmaals gelezen maar vinden niets van reclames bij Ged. Staten. Zijn bedoeling, nog al duidelijk, was alleen reclames bij het Gemeentebestuur en dat er 21 waren, is nog niet tegengesproken. Nu voor goed dit onderwerp eindigende, houden wij ons aanbevoleu voor berichten over toestanden te Philippine, misschien komt hierdoor hier en daar een kleine verbetering. Red. 3pCt. Oostenr.Bodencredietloten van 1880, groot fl. 100. 69e Trekking op 15 Februari 1893. Premien. Serie 1457 N°. 81 fl. 45,000. Serie 3448 N». 81 fl. 2000. Serie 2829 N°. 85 3418 27 elk fl. 1000. Voorts ter amortisatie met fl. 100 de 1000 nommers begrepen in de volgende 10 Serien, 1—100: Serie 336 377 1018 1121 2162 2631 2857 3045 3411 3483. Betaalbaar 2 Juni 1893.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2