Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 1MB|ST|PIM. No. 2899. Woensdag 22 Februari 1893. 33e Jaargang. aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze cournnt belioort eeu bijvoegsel. Burgemeester en Wetbouders der gemeente OVERSLAG, zullen op Dinsdag 38 Februari 189:3, des namiddags ten 1 ure, ten gemeentehuize, in het openbaar bij enkele inscbrijving en onder nadere goedkeuring Het afbreken van de bestaande- en het bouwen van eene nieuwe openbare school met ringmnur en onderwijzerswoning in het dorp Overslag. Bestek en teekening zijn van af heden ter ge- ineente-secretarie verkrijgbaar tegeu betaling eener som van f 1,25. lnlevering der inschrijvingsbiljetten ten gemeen tehuize vdor 12 uur van den dag der bestediug. Verdere inlichtingen te bekomen bij den bouw- kundige J. WISSE Jz., te Zaamslag. Overslag, 31 Januari 1893. 1). MATTELE, Burgemeester. STEENPUT, Secretaris. Ir'olitieli Overzicht. Op den 28 dezer is gelijk bekend, op voorstel van den Belgiscben Minister-president Beernaert, de dis- cussie over de grondwetsherziening in de Kamer be- paa'id. Niettemin worden de discussien over de be- grooting van openbare werken, handel en nijverheid, hoofzakelijk voor leege banken, in het oneindige gerekthoewel reeds een paar weken in gang, waren er, gelijk de Inddpendance meldtnog 23 sprekers ingeschreven. Ook laten de rapporten der heeren de Smet-de-Naeyer, Melot en Schollaert, over het verhandelde in de commissie van XXI uit de kamer, op zich wachten. Dat de leden acht dagen vdor het openen der discussie in de gelegeuheid gesteld worden om van die rapporten kennis te nemeu zegt de Reforme, zal toch wel geen bnitensporige eiscb zijn. Dan is bet heden de uiterste termijn In een brief aan Drumont, den redacteur van de Libre Parole, zegt Delahaye, dat de Panama-zaak nog niet afgeloopen is. Als op grond van het telegram van De Reinacb aan Cornelius Ilerz jDe regeering weet alles," twee of drie Ministers FETJILLETON. Naar het Itaiiaansch van Tommasina Guidi door H. C. De graaf boog zich voorover en fluisterde zijne vrouw in het oor//Ik heb aan een plicht der vriendscbap en der mensclielijkheid voldaan. Ik zwoer zijn vader, te zullen zorgdragen voor het weesjeIk heb mijne gelofte gestand gedaan. En later, Innocenza, en later „En later zal het opgroeien," riep de gravin, het kindje met echt vrouwelijke meewarigheid kus- sende//zal het opgroeien, en gij zult het niet verlaten. Ach, Heer wie zou zoo ontaard kunnen zijn om zich niet te erbarmen over een onschuldig wezen Gij, neen Ik neen Ik nam irnmers Santinella tot inij uit de armen eener stervende ook gij hebt dit kind opgenomen uit de armen eens stervende. Lieve Hernelik koester nu reeds liefde voor het kind. Wat is het mooiZie toch, GeltrudeHet is zoo blank als sneeuw. Hoe lieet het jllario," antwoordde de boerin. De gravin maakte een gebaar van verrassing. ,/Het was de wensch zijns vaders dat de zoon mijn stamhouder werd, opdat hij mij zooveel te dierbaarder zou wezen." Mevrouw Mart*** drukte in stomme wanhoop de handen op de borst, eene beweging die onopge- merkt bleef, aangezien zij zich in hare groote shaw' gewikkeld had. ,/IlarioWelnu wij zullen hem bescherinen, en zelfs den president der republiek ondervraagd worden, doch zweren dat de omkooperijen hun onbekend waren, zou Charles de Lesseps onthul- ingen kunnen doen, die de geheele wereld verbaasd zouden doen staan. Te St. Donat en Valence is let volgend aanplakbiljet op de mureu aangeslagen /Panama de kwaal en het geneesmiddel. Ziedaar nu de geheele Kamer van de uiterste rechterzijde af tot de uiterste linkerzijde toe overtuigd, dat zij slechts een bende schurken, een waar uitvaagsel vormt. llet algemeen stemrecht is eene groote misleiding, alleen de sociale revolutie is een afdoend geneesmiddel." De gendarmerie verwijderde het j'raaie stuk. De begrootingsdebatten in den Duitschen Rijksdag welke tot dusver slechts in geringe mate de aandacht trokken, hebben eene wending genomen, welke ze meer op den voorgrond gebracht heeft. Er werd gesproken over den nood van den landbouw, waarbij de rijkskanselier, generaal Von Caprivi, het opvallend noemde dat de landbouw-kwestie tegelijk in den Rijksdag en het Huis van afgevaardigden te berde gebracht werd. Hij meeut, dat aehter de beweging gebeel iets anders steekt dan wat men in het voile licht stelt. Maar men zij voorzichtigDe ge- schiedenis toont aan, dat bewegingen, welke oorspronkelijk het beste bedoelen, verder gingen dan het plan was en ten slotte niet tot staan waren te brengen. De rijkskanselier vat de zaak zeer ernstig op en is vast overtuigd, dat de tegenwoordige gebeurte- nissen voor Duitschland de grootste gevaren in zich sluiten. Daarop moet de regeering bedacht zijn zij mag zich niet af laten leiden. En hoe meer politieke partijen no zich op landbouwkundig terrein bewegen, des te meer is het de plicht der regeering te waken, dat de algemeene staatkundige belangen niet veronachtzaamd worden. Vastheid van bestuur, zoo zeide de rijkskanselier verder, is een eerste eisch welke gesteld moet worden bij het streven tot verbetering van den toestand van Duitschland. Alle persoonsverwisse- ling gaat met schokken gepaard en daarom zal ik het zoolang mogelijk uithouden. Het is echter zeer te wenschen, dat de vertegenwoordigers van de agrarische belangen nagaan, of de ingeslagen weg op den duur met de belangen van den staat is overeen te brengen. Het geldt hier niet de wenschen van enkeleu, maar de belangen van het algemeen. Deze woorden vonden levendige toejuichingen aan de linkerzijde en bij het Centrum. De Rijksdag keurde den post voor de bezoldiging "Wij zullen het samen eens zijn over het uitoefenen van goede werken." „Dat wist ik wel. O, ik wist het, Innocenza, sprak de graaf, de oogen vol inuige liefde op baar gericht. Hij nam het kindje uit de armen der vrouw, beurde bet omhoog en beschouwde het met alle aandachtMevrouw Marr*** stootte hem heime- lijk tegen den elleboog, als om hem te waarschuwen toch niet te overdrijven. Middelerwijl had de gravin hare beurs op den schoot der voedster laten glijden. ,/Laat ons nu gaan," zeide mevrouw Marr*** ougeduldig „Bedenk dat het gezelschap ons wacht." Ternauwernood buiten de hut, gaf Innocenza haar echtgenoot den arm en vroeg ,/Hebt gij dezen avond afgewacht om mij tot deelgenoote te rnaken van een uwer geheimen Waarvoor hebt gij gevreesd Medelijden met kinderen te hebben is zoo schoon ,/De reden isdat gij zoo buitengewoon iugenomen zijt met de kleine laudloopster die wij in huis hebben z/Twijfel er niet aan, Rodolfoer is ook nog plaats voor eeu ander in ons huis." ,/Neem mij niet kwalijk,"zeide mevrouw Marr***, m aar zijt gij voornemens uwe woning in een weeshuis te veranderen //Zou dit uwe goedkeuring wegdragen schertste de gravin. ,/God beware mij Ik in uw geval zou den jongen bij mij houden, het kind van beschaafde ouders aan hetwelk eene heriunering is verbonden „En gij zoudt Santinella omdat zij een meisje is, een kind uit de volksklasse, van 't welk men van den staats-secretaris voor binnenlandsche zaken goed. Heden is de begrooting der afdeeling binnen- andsche zaken van de rijkskanselarij aan de orde. De Ieren kunnen vol goeden moed blijven let ontwerp betreffende //home rule" toch is door het Britsche Lagerhuis in eerste lezing aangenomen. Aan den Grand Old Mau, den vader van het ontwerp, werd bij die gelegenheid een warme ovatie gebracht. Alle Iersche afgevaardigden stonden op en wuit'den met hunne hoeden (de leden van let Parlement aan gene zijde van het Kanaal zijn, gelijk men weet nu eeninaal gewoon hun hoofddeksel in de zaal bij zich, ja, wat vele betreft, op bet loofd te houden). Door de tegenstanders van het outwerp zal die geestdrift zeker voorbarig geacht worden, en het is dan ook waar, dat in Engeland de eerste lezing van een wetsontwerp niet veel meer dan een formaliteit is, welke dient om uit te maken, of er al dan niet verder over beraadslaagd zal worden. En ook spreekt het min of meer van zelf, dat het Huis bij een regeeringsontwerp als het onderhavige er niet van buiten kan de behandeliug toe te laten, maar toch staat het vast, dat, komt een ontwerp door de eerste lezing heen, ook de eerste stap gedaan is op den weg, welke tot de aanneming kan leiden. Dit is dan ook de beteekenis der aan Gladstone gebrachte ovatie, en geen andere. De tweede lezing, d. w. z. de eigenlijke behan- deling van het ontwerp, begint 13 Maart. In het Hoogerhuis kreeg meu een paar niet onbelaugrijke mededeelingen betreffende Indie te hooren. Lord Kimberly, de secretaris voor Indie, bracht ter kennis van het hnis, dat thans tusschen Siarn en de noordelijke staten van Shan volledige overeenstemming bestaat. De afbakening der grenzen heeft door een gemengde Engelsche en Indische commissie plaats. Naar lord Rosebery verder mededeelde, erkent Engeland niet de Fransche sfeer van invloed aan aan de rivier Meklong. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen den 28 Februari a. s., te 2 ure des namiddags. Door den Commissaris der Koningin in Zee- land is o. a. bepaald, dat de afleveriug van de bij de nationale militie, voor de lichting van dit jaar, in te lijven manschappen uit de gemeenten van niets hoegenaamd weetO zeg dit nog eens!" Midden op den weg, met ontsteld gelaat, bleef de gravin staan en zag mevrouw Marr*** met angstig flikkerende oogen aan. ,z Me vrouw Marr***, trek uwe woorden in, sprak de graaf bevelend. Ik neem ze terug," antwoordde zij gekrenkt. //Santinella is mijne dochter," hernam Innocenza, weer voortwandelende, //en in geen geval zal zij ooit uit ons huis verdreven worden. Indien deswege de wereld (waarom ik even wel niets geef) zich te onzen koste wil vroolijk maken omdat wij ons het lot der misdeelden aantrekken, zal men haar feitelijk tot zwijgen kunuen brengen door eenen maatregel te nemen z/En dat zou zijn, Innocenza wHet kind, zoolang het klein is, bij een ver- trouwd persoon te besteden, totdat het groot genoeg zal wezen om naar eene kostschool te zenden." vGoed gezegd, Innocenza," prevelde de graal' en drukte teederlijk den arm zijner vrouw tegen den zijuen aan. Hij gevoelde de noodzakelijkheid om alles goec te keuren wat zij opperde, ten einde haar voor te bereiden zich later geleidelijk aan zijnen wil te ontwerpen. ,/Geslepen diplomaatdacht mevrouw Marr*** bij zichzelf, terwijl zij hardop en kalrn zeide //Mij dunkt de eierstruif moet klaar zijn, vrienden het is of ik de bakluckt ruik." Het gezelschap had gesoupeerd in de herberg te Fram***, de heeren hadden den kostelijken wijn, de dames de versch gemolken melk gedronken. Toen zij den terugtocht aanvaarden was het el:' Zeeuwsch-Vlaanderen zal geschieden op de plaatsen dagen en uren, hierna verineld Op Woensdag 1 Maart 1893 te Middelburg op de bovenvoorzaal van het raadbuis, des voormiddags 10 uren, alien die zich voor de zeemilitie hebben aangemeld. Op Maandag 6 Maart 1893 te Vlissingen in de benedenzaal van het raadhuis, des voormiddags 11£ uren, die der gemeenten, gelegen in het westelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderendes namiddags 1 ure, die der gemeenten, gelegen in let oostelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen uitgezonderd Hengstdijk, Hontenisse en Ossenisse. Op Vrijdag 10 Maart 1893 te Goes op de koop- mansbeurs aan de markt, des voormiddags 9 uren, die der gemeenten Hengstdijk, Hontenisse en Ossenisse. Te Winschoten werd Vrijdag de uitge- schreven vergadering gehouden ter oprichting van een partij van orde. Zij werd bijgewoond door 77 personen, afgevaardigden van de ver- schillende afdeelingen. Gediscussieerd werd vooral over den naam der partij en over haar werkkring, met dit resultaat dat een commissie belast is met het ontwerpen der statuten en het zoeken van een naam. Zij lestaat uit de heerenKoning, Tijdens, Jager (hoofd eener bijzondere school), Stoflers (werk- man-raadslid te Scheemda) en dr. B. van der Meulen, dir. der H. B.S. te Winschoten. Wat de naam betreft, betuigde de heer Koning niet te hechten aan den door hem gekozen naam, waarvoor verschillende andere werden aanbevolen. Veel bijval scheen te vinden de naam »Bond van orde en hervorming." Wat de bedoelingen aangaat, die zijn volgens Mr. Koning, werkloosheid weg te nemen door productieven arbeid te verschaffen, misstanden te vervangen, toenadering, verbroedering te ver- krijgen tusschen werkgever en werkman, een dam op te werpen tegen hen, die de orde op onwettige wijze trachten te verstoren. De af deelingen moeten een geheel zelfstandigen werk kring hebben, daar op verschillende plaatsen verschillende toestanden zijn. Het bleek dadelijk, dat men het oneens was over de vraag, of de partij zich zou moeten inlaten met de politiek. De voorzitter en de heer Tijdens, die de politiek »vunzig" noemde, waren sterk daartegen; andere sprekers, zooals de heer Jager, verklaarden zich terug te trekken, als de partij zich buiten de politiek moest houden. ureD, en prijkte de maan in al hare pracht en praal aan den nachtelijken hemel. Zij stapten ge- zamelijk de deur [uitmevrouw Marr** had het niet koud meer en de burgemeestersvrouw was niet slaperig meer. De waard boog voor de vriendelijke heeren en stak met welgevallen het dubbele van hetgeen hij voor het aangerichte maal gevraagd had in zijn zak, en daarginds, in dat armoedige huisje in het bosch, bekeken man en vrouw, opgetogen van blijdschap, de vier bankbiljetten van vijf lira's die zij in de zijden zakjes van de portemonuaie gevonden hadden. Een honderd passen voorbij de herberg kwam men aan kruisweg van voetpaadjesdaar hield men even stand, onzeker welk pad te kiezen. „Ik ben van gevoelen," zeide een der heeren, z/om niet denzelfden weg terug te gaan, waarlangs wij den berg opgeklommen zijn. Wij kunnen de wandeling verkorten door links af te dalen." z/Ook van dezen kaDt," zeide een ander, rechts wijzende. z/Ik stem voor den ouden weg," zeide markies Frosio. z/Ik stem voor den nieuwen," zeide de graaf. »Natuurlijk, het nieuwe behaagt," was het weder- antwoord van den markies. Toornig flikkerden de donkere oogen van den graaf in het maanlicht. z/Ha 1" dacht hij en wenade het hoofd af. tfDie weet er van en zoekt eene gelegenheid om mij te treffen. Dwaas die hij is Nu verdeelden zij zich in twee troepjes van vier of vijf personen elkde graaf stelde zich aan het hoofd dergenen die den nog niet doorzochten weg TER VEIZEVSCHE COllRMT Hit Iliad verscliljnt OinHdatr- en Vrijdasavond bij den nitgever J. V A SI G I A Si D E te Ter Meuzen. 15) -i-»rr-.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1