Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. UNBISTIDIM. No. 2 Zaterdag 18 Februari 1893. 33e Jaargang. aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENTt Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Burgemeester en Wethouders der gemeente OVERSLAG, zullen op Dinsdag 28 Februari 1893, des namiddags ten 1 ure, ten gemeentehuize, in ket openbaar bij enkele inschrijving en onder nadere goedkeuring Het afbreken van de bestaande- en het bouwen van eene nieuwe openbare school met ringmuur en ondervvijzerswoning in het dorp Overslag. Bestek en teekening zijn van af heden ter ge- ineente-secretarie verkrijgbaar tegeu betaling eener som van f 1,25. Aanwijzing op het terrein Zaterdag 18 te voren, des namiddags ten 1 ure. lulevering der inschnjvingsbiljetten ten gemeen tehuize voor 12 uur van den dag der besteding. Verdere inlichtingen te bekomeri bij den bouw- kundige J. WISSE Jz., te Zaamslag. Overslag, 31 Januari 1893. 1). MATTEL^, Burgemeester. STEENPUT, Secretaris. JPolitiek. Overzicht. In den Duitschen Rijksdag is de tegenwoordig gevolgde handelspohtiek ter sprake gekomen, waarbij ook de onderhandeliugen met Rusland over een tractaat aangeroerd werden. Tegen een overeenstemming met Rusland op dit gebied openbaart zich den laatsten tijd in Duitschland een sterke agitatie, vooral in land- bouwerskriugen. Ook tal vaD industrieelen echter doen met de beweging mede. En zoo is een anti- Russische strooming ontstaan, welke voornamelijk hare uiting vindt in de conservatieve organen, die thaus al het mogelijke doen om de Duitscbe wereld afkeerig te maken van toenadering tot Rusland. Zelfs allerlei neveuzaken worden daartoe aange- grepen, vooral door de Kreuzzeitung, die zich dezer dagen zelfs niet ontzag om te beweren, dat de jegens Duitschland vijaudige artikelen, welke wel eens door Russische bladen gepubliceerd worden, gegroud zijn op inlichtingen van het Russische gezantschap te Berlijn. In de door den Rijksdag gehouden zitting is de FEUILLETON Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 14) Men ging op weg. De tijdelijke misnoegdheid was snel voorbijgedreven en het gezelschap kwam zonder vermoeienis in het dorpje Fram*** aan, dat samengesteld was uit eene kerk, eene herberg en een klein aantal woningen. De schemering werd vervangen door het heldere licht der voile maan, welks zilverachtig schijnsel de omringende boschjes en de grijsachtige kanten der rotsen aan de overzijde der vallei ver- lichtte. De stoet wandelaars rustte uit op de ban- ken in de herberg, waar voor hen plaats gemaakt werd door een bergbewoner, in het minst niet onthutst door de van zooveel heerschappen, daar 's zomers menigmaal troepjes voorname lieden die arme huisjes, in het eenzaam gebergte gelegen, met een bezoek vereerden. ffZoete wijn voor de dames fNeen, versche melk," riepen onderscheidene stemmen. z/Versche melk dus en eieren ,/Ja, waarom niet Eene eierstruif." z/En brood z/Tarwebrood is er niet, heeren." //Is het verscb, uw bruin brood //Van van ochtend." z/Geef het dan, breng het hier, op de tafel in de open lucht z/Het is koud/' zeide mevrouw Marr***ook staats-secretaris van buitenlandsche zaken, de heer Von Marschall, tegen die beweringen opgekomen, daarbij waarschuwende, dat men geen inbreuk make op het ontzag, hetwelk men aan een vreemde regeering verschuldigd is. Wat de zaak zelve de onderhandeliugen met Rusland betreft, verklaarde hij, dat, wanneer men van de regeering eene principieele verklaring verlangt, dat zij in een conventioneel tarief met Rusland, ook wanneer Rusland concession doet, niet zal toestemmen, men slechts een negatief antwoord zou uitlokken. De onderhandeliugen zijn nog niet rijp voor openbare discussie. Of zij resuitaat zullen opleveren, is nog niet bekend. Doch ingevolge de grondwet zou een resuitaat toch eerst bij den Bondsraad in overweging moeten worden gegeven en eerst daarua kunnen worden ingediend bij den Rijksdag, die alsdan er over heeft te beslissen. In het algemeen verdedigde de heer Von Marschall het sluiten der handelsverdragen, zonder welke een tariefoorlog zou zijn ontstaan, waaraan toch alleendoor tariefverdragen een einde had kunnen komen. Han delsverdragen dienen ook tot behoud van den vrede. De bestaande ontevredenheid zou nog veel grooter zijn geweest, indien de verdragen niet gesloteu waren. De Engelsche bladen verdienen een nieuwen krans aan hun zegekar. Zij hebben namelijk hetkunst- stuk vertoond van binnen 24 uren een oordeel uit te spreken over Gladstone's veelomvattenden arbeid betreffende lerland, waaraan deze groote staatsman jaren en jaren besteed heeft. En dan zijn er nog menschen, die beweren, dat de Engelsche pers niet degelijk is Of echter de oordeelvellingen groote waarde hebben, is een andere vraag al was het alleen maar hierom, dat, wanneer men ze te zamen neemt, er weder een sterke partijgeest uit spreekt. Vooral is dit het geval bij de Standard en de Times, die niet eens de moeite nemen het gewiehtige vraagstuk in den breede onder de oogen te zien. Eerstge- noemd blad noemt het ontwerp betreffende //home rule" kortaf onuitvoerbaar, dus onmogelijk, en de Times veroordeelt het op grond dat er geen definitieve oplossing door verkregen zou worden. En niet minder ongunstig laat de St. James Gazette zich uit, die het ontwerp onpractisch acht en er niet aan twijfelt of het zal, evenals dat vaD voor zeven jaren, verworpen worden. Ook de Globe valt het ontwerp heftig aan en geeft den unionisten den raad om een groot aantal redenaars over het land te verspreiden, teneinde het ontwerp te bestrijden. Ook dit blad gelooft niet dat het ontwerp zal worden aangenomen. de vrouw van den burgemeester vond het te koud. z/Komt binnen och, goede hemelhet lampje is op het punt van uit te gaan. Wat brandt gij- lieden Om u de wnarheid te zeggen, mijnheer, wij branden vet." z/Goed, vet. Aansteken dan maar, goede lieden. Hoelaug moeten wij wachten op de eierstruif?" z/Een kwartiertje, heeren, omdat de waardin reeds te bed is, en niemand dan zij hier in deze buurt eierstruiven kan bakken. Maar zij is binnen vijf miuuten kant en klaar." De een kwam binnen, de ander bleef buiten de deur been en weer drentelen. z/Innocenza sprak de graafhij nam zijne vrouw bij den arm en wees haar met de hand een verval- len huisje, werwaartseen kronkelpad leidde. //Daar lijdt men armoede en in geen geringe mate. Ik wilde gaarne, dat gij mij even vergezeldet, ten einde een goed werk te verrichten." ,/Wie woout daar?" vroeg de gravin deelnemend. z/Dat zult gij zien. Wilt gij medegaan P" fDadelijk." z/Laat ons mevrouw Marr*** ook medenemen/' „Ja, laten wij dat doen." De graaf trad op den drempel en riep mevrouw Marr***. Heeren," zeide hij daarop, tot de overigen ge- wend, ffvergunt mij, mijne vrouw en mevrouw Marr*** te vergezellen naar een barer bescherme- lingen, die niet ver van hier woont." z/En ons avondeten dan riep de vrouw van den burgemeester. „Wij zullen in tien minuten terug zijn *A1 lang heb ik verlangd u bierbeen te geleiden," Meer uitvoerig is de conservatieve Morning Post, eu ook onpartijdiger. Het blad geeft namelijk toe, dat het ontwerp een verbetering is van dat van 1886 en dat het over het algemeen ook gunstiger is ontvangen. Aan den anderen kant echter meent het, dat Gladstone zich vergist, waar hij beweert, dat in zijn arbeid juist is afgespiegeld wat de publieke opinie in lerland verlangt. Een onover- komelijk bezwaar ziet het blad evenals trouwens de andere conservatieve organen, hierin dat in het ontwerp geen enkele bepaling voorkomt tot be- schermmg der protestantscbe minderheid in Ulster en dat de agrarische kwestie door Gladstone ver- schoven wordt. Terwijl in Frankrijk gefluisterd wordt van een coalitie tusschen linker centrum, de constitutioneele rechterzijde en de anti-republikeinsche rechterzijde tegen de regeering, waardoor Ribot c.s. heel groote kans zou loopen plaats te moeten maken voor Cavaignac, luiden de geruchten uit Italie ook lang niet geruststellend, voornamelijk in verband met Crispi toegediehte bestrijdingsplannen, het kabinet Giolitti rakendeZanardelli heeft met zijn 90 volgelingen het leven van Giolitti in zijn hand. Charles de Lesseps is Maaudag avond om half twaalf te Issoudun aangekomen, vergezeld van twee agenten. Ze zijn per rijtuig naar La Chesnaye vertrokken, waar ze gisteren zouden blijven. De aankomst van Charles op het kasteel moet aandoeniijke tooneelen tengevolge gehad hebben. De oude man werd niet moe zijn zoon te ombelzen en het scheen, als had hij een vaag vermoeden van hetgeen er van zijn onderneming geworden is. Gisteravond keerde Charles de Lesseps naar de Conciegerie terug. In Maart en April a. s. zal, op nader te bepalen tijd, te Arnhem een vergelijkend examen gehouden worden voor 50 plaatsen als kommies der 4e klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, op eene belooning van f 480's jaars. Yoor deze betrekking kunnen alleen in aaumerking komen zij, die een gezond lichaamsgestel hebben, ongehuwd en niet beneden 23 noch boven 28 jaar oud zijn. De hoogste leeftijd is voor gepasporteerde ouderofficieren, die minstens 12 jaren militairen dienst hebben, 34 jaar, en voor gepasporteerde ouderofficieren of andere militairen, die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, 30 jaar. Het examen loopt over lezen en schrijven, de vier hoofdregels der rekeukunde met geheele getallen zeide de graaf, terwijl zij zich op weg begaven. ,/Wij hebben vrouwen van uwen gemoedsaard van noode om sommige ellenden dezer wereld te kun nen begrijpen." ffMaar gij dan, Rodolfo, weet gij, hebt gij gezien wat daar in die hut is ,/Ja zeker heb ik het gezien, en daarom juist had ik plan u derwaarts te voeren." //Is er een zieke ,Gjj zult bet zien." De gravin tuurde voor zich uit en zag, half verborgeu door het gebladerte, voor een der raampjes van de armoedige hut een flauw licht branden. ,/Arme menschen sprak zij en keerde zich tot mevrouw Marr***, die zonder een woord te zeggen naast haar voortging. „Zie toch eens welk een woonhuis 1 Men kan het dak nagenoeg met de hand aanraken, en het licht heeft veel vau een glimworm. Wat moet men daar een treurig leven leiden 1" De deur stond op eene kier en men zag tegen den post geleund een jonge man staan, zijn middag- maal gebruikende, bestaande uit meelsoep met uien voor hem op deu grond lagen zijn schop, zijn buis en zijn hoed, een bewijs dat hij van het veld kwam. Een kleine dorschvloer, een lapje grond, metgroenten beplant, benevens een stapel brandhout, dit alles te zamen geuomen, maakte het armzalige verblijf uit, dat meer op een ruiiue dan op eene mensche- lijke woning geleek. Zoodra de drie wandelaars, beschenen door de heldere maan, duidelijk zicht- baar waren, hield de boer op met eten en veegde zich met de mouw van zijn hetnd een paar malen deu mond af. z/Wil mijnheer de graaf niet binnenkomen en tiendeelige breuken en het stelsel van maten en gewichten. De verzoekschiften om toelating tot voorschreven examen moeten uiterlijk voor 1 Maart a. s. bij het Departement van Financien zijn ingekomen en kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bij wie ook "nadere inlichtingen te bekomen zijn omtrent de verdere vereischten en de stukken, welke bij de veizoekschriften moeten worden overgelegd. Z. D. Hw. de bisschop van Breda heeft voorgeschreven, dat op Zondag 19 Februari a. s., den dag waarop Z. H. Pans Leo XIII het gouden jubile van zijn bisschopswijding zal vieren, in alle kerken van het bisdom Breda de Hoogmis zoo plechtig mogelijk zal worden opgedragen, en dat ook op dien dag in al die kerken een collecte voor Z. H. zal worden gehouden. Geene cultuur is ter bereiking van het dubbele doel, werk en loon voor de armere klassen en opbrengst voor den teler-eigenaar of verbouwer, zoo gewenscht of voordeelig als die vaD de hop. Er wordt hier te lande nog in vijf provincien, nl. Gelderland, Utrecht, Zeeland, Limburg en vooral Noord-Brabant hop verbouwd, die van 1200 tot 2500 kilo per hektare opbrengt, tot den prijs van 32 h f 40 per 50 kilo. Opbrengst en prijzen ioopen zeer uiteen. De hopbouw is, rationeel gedreven, dan ook geschikt om den welstand, vooral van de kleinere grondbezitters, die hoofdzakelijk met eigen personeel den arbeid verrichten, in eene geheele streek te verhoogen. Alles moet met de hand geschieden en machines zijn buiten gesloten. Daar de hop zelfs in Zweden verbouwd wordt, kan dit ook heel goed in het Noorden van ons land geschieden, mits men zorge voor beschutting in het noorden, oosten en westen tegen ruw weder en koude. De hop bouw is zeer kostbaar, omdat hij buitengemeen veel handenarbeid, bemesting en bewerking eischt. Per bunder worden pi. m. 6000 staken van 6 a 7 meter hoogte gezet en eene goede plantage kan bij flinke behandeling 12 a 15 jaar blijven liggen. De hopplant vraagt een kleiachtigen leera- bodem, die een weinig ijzer bevattiert ook nog in armeren zandbodem, omdat die gemakkelijk bewerkt en gemest kan worden in de plantgaten. De bodem, vooral de ondergrond moet droog en los zijn als de ondergrond nat is, moet er diep gedraineerd worden en krachtig gemest, en bij den aanleg diep in den grond. z/Ja, Taddeo, ik zal even binnen gaan met deze dames. Kom, Innocenza, maar pas op de trede mevrouw Marr*** wees voorzichtig dat gij niet over die gereedschappen struikelt." Dit zeggende greep de graaf eenigszins zenuw- achtig de gravin bij den arm en ging haar voor, in die lage, bedompte, rookerige rnimte, waar een ijzeren lampje aan de zoldering hing. Mevrouw Marr*** volgde hen met blijkbaren weerzin. ,/Gij vraagt mij, Innocenza, wat hier voor bijzon- ders is, ziet gij die vrouw P" Innocenza, wier lief gelaat blonk gelijk eene ster te midden dezer duisternis, vestigde de oogen op een hoek van het vertrek, waar eene vrouw, eene boerin, naast den uitgebranden haard neergehurkt was, met de voeten steunende tegen een grooteu steen. Het karige licht bescheen haar, alsmede het hoofdje van een knaapje dat zij op deu sshoot hield en de borst gaf. De graaf nam het lampje van den haak waaraan het opgehangen was en hield het vlak bij de boerin, die sprakeloos van verba- zing de beide dames aanstaarde. z/Deze vrouw, Innocenza, is de voedster van een kind hetwelk het hare niet is. Buk u over hem heen en bezie eens goed dat mooie en ongelukkige schepseltje het is vijf maanden oud. Het heeft geene moeder, het heeft geen Plotseling brak hij zijne woorden af, zette het lampje op den rand van den haard, terwijl hij uit alle macht de aandoening zijns harten, die dreigde hem te zullen verraden, trachtte te beheerschennadat hij met eene bovenmenschelijke inspanning de spieren van zijn gelaat weer tot rust gedwongen had en zijne doodsbleeke lippen zich weer kleurden, ver- volgde hij ernstig enweemoedig; Het heeft geeu TER NEllZEfSCHE HI llti VI Hit blad verscliijnt Hinscln;;- en Vrijdafjavond bij den uttfjever J. "V A W OE SA1VOE te Ter Meuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1