Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. Verpachting. STRAATVUIL. No. 2897. Woensdag 15 Februari 1893. 33e Jaargang. BEKKNDMAKING. SS1&WIS5 De Burgemeester der gemeente Ter i\euzen aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENTt Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit Iliad verscliijnt Kinsdag- en Vrijdaeavond bij den nitgever P. J. V A M K E 8 A A' n G te Ter A'euzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Vrijdag den 17 Februari 1893, des voormiddags ten 9$ ure. Ter Neuzen, den 14 Februari 1893. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG zullen op Vrijdaa: 17 Februari e. k., des voormiddags te 10 uren, in het gemeentehuis, in het openbaar, behoudens goedkeuring door den ge- meenteraad, voor den tijd van zeven jaren verpachten De grasetting van het aan de gemeente toebehoorend gedeelte zeedijk van den Kleine Huis- senspoider en van den daaraan grenzenden nol, te zamen groot 3,4026 hektaren. De voorwaarden van verpachting liggen van heden af ter inzage ter secretarie der gemeente. Zaamslag, 3 Februari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen ten overstaan van den burgemeester dier gemeente op Vrijdag 17 Februari e. k., des voor middags te 9 uren, in het openbaar verkoopen Het verzamelde straatvuil liggende aan de slachtplaats. Aldaar te vergaderen. Zaamslag, 3 Februari 1893. C. DE BOKX, Burgemeester. E. H. WORTMAN, Secretaris. FEUILLETON. Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 13) Het gesprek, met mevrouw Marr***gehouden, ver- meerderde de ontstemmiug van den markies dermate, dat zij p'jnlijke bekommering geleek. Hij begreep &;n dier verheven oogenblikken te naderen, waarin de toekomst wordt beslist en het geluk van een mensch vervat kan zijn in edn woord, een blik, 6eu handdruk. Hij was op geriugen afstand van de gravin, hij had gelegenheid haar te zeggenik bemiu uWaarschijnlijk zou zij hein afgewezeu hebben daarentegen was hij in het bezit van een geheim indien hij dit openbaarde, dan zou het hart dier vrouw zijne kracht verliezen en zich laten winnen, in de eerste plaats door dankbaarheid, daarna door de macht der liefde Neen onmogelijk. Nimmer zou hij den echtgenoot aauklagen, maar evenmin kon hij zich weerhouden de gravin te beminnen. De misleiding waarmede zij omgeven was gaf er hem het volste recht toe. Haar beminnen, o I haar beminnen Deze gewaarwording vervulde geheel en al de ziel van markies Frosio. In plaats van zich wederom bij het gezelschap te vervoegen, dat zich op het ruime pleiu vo6r het huis vereenigd bad, bleef hij de afgelegen paden van den tuin doorkruisen, zonder mededoogen de planten vertredende die langs de kanten groeiden, zich hoe langer hoe verder tusschen het dicht ge- boomte begevende en de eenzaamheid opzoekende Burgemeester en Wethouders der gemeente OVERSLAG, zullen op llinsdag 28 Februari 1893, des namiddags ten 1 ure, ten gemeentehuize, in het openbaar bij enkele inschrijving en onder nadere goedkeuring Het afbreken van de bestaande- en het bouwen van eene nieuwe openbare school met ringiriuur en onderwijzerswoning in het dorp Overslag. Bestek en teekening zijn van af heden ter ge- meente-secretarie verkrijgbaar tegen betaling eener som van f 1,25. Aanwijzing op het terrein Zaterdag 18 te voren, des namiddags ten 1 ure. lnlevering der inschnjvingsbiljetten ten gemeen tehuize voor 12 uur van den dag der besteding. Verdere inlichtingen te bekomen bij den bouw- kundige J. WISSE Jz., te Zaamslag. Overslag, 31 Januari 1893. D. MATTELE, Burgemeester. STEENPUT, Secretaris. F*olitiett Overzicht. De Belgen ondergaan een ware marteling. Twee maanden in een verkiezingsstrijd doorbrengen dat gaat nog, ofschoon bet wel wat lang is twee wekeu is voor ons dikwijls genoeg, want het is een afmattende strijd, afmattend niet door groote inspan- uingdoor eentoonigheid, zenuwverslappende ver- veling. De Belgen rnoeten daarom of een sterk gestel hebben, of zij moelen er uitzien als wezens, waarbij Egyptische mummies bloeiende boerenjongens zijn. Want niet weken zitten zij in een verkiezings strijd niet twee, doch ettelijke maanden. Niets dat verandering brengt in den toestand, die geen verandering van personen eischt, doch verandering van beginselen. En het is gemakke- lijker een persoon te doen verdwijnen om er een ander voor in de plaats te zetten, dan als conservatief naar bed te gaan en als liberaal op te staan. Niemand der Belgen, die een haar breed wil wijken van den weg, welken hii zich zelf heeft afgebakend. Zelfs de liberalen, die de minderheid vormen en wieu het dus ten plicht is eeusgezind te zijn, zelfs die voor het oogenblik het meest aan zijne ge- moedsstemming beantwoordde. Graaf Ilario, gearmd met eene dame, verhaastte zijne schreden om te trachten hem in te halen en riep hem herhaaldelijk bij zijn naam. Toen hij een heuveltje bereikt had, bleef de markies stilstaan en luisterde opmerkzaam. z/Droomt gij van de zee, markies? Let eens op ons 1" Frosio, rechtop staande naast een met klimop begroeide zuil, wendde het hoofd om en zag den graaf met een dame achter zich. „Kon ik u door een kogel naar beneden in die rivier doen tuimelen", mompelde hij met half dichtgenepen oogen en fier het hoofd omhoog heffende. „Heb gij zin gekregeu in de eenzaamheid?" vroeg de damezij liet den arm van den graaf los en zette zich op eene bank tegenover de zuil neder. „De plek is verrukkelijk en goed uitgekozen door den markies om zich aan zijne droomerijen over te geven." Wel neen neenmen zucht en dweept niet meer als men vijf-en-dertig jaar oud geworden is", sprak de graaf lachende. //Op onzen leeftijd, markies, berekent men, nietwaar? Hebt gij ons niet luid- keels hooren roepen Verduiveld Mijne vrouw dacht dat gij vertrokken waart en had geene rust of duur, totdat mevrouw Marr*** ous op den weg geholpen heeft en ons vertelde, dat zij u in be- wondering voor de duiventil had zieu staan. Komt gij De zon, op het punt van onder te gaan, scheen den markies vlak in het aangezicht, zoodat zijne gefronsde wenkbrauwen en zijne van bedwongen zij kennen geen afwijking van beginselen, waardoor van brokstukken een beeld zou kunnen worden gevormd. De eene liberaal verlangt algemeen kies- recht, een ander nietde een verlangt proportioneele vertegenwoordiging, de ander ziet daarin den onder- gang. Om de proportioneele vertegenwoordiging wordt een strijd gevoerd onder de liberalen. Een groote raenigte eischt haar, terwijl zij door een der leiders der gematigde partij, den heer Bara, ten sterkste wordt bestreden, zooals hij heeft gedaan in de Federation liberals. Het gevolg van al die verschillen is, dat de regeering geen kans ziet, het tweederde der leden voor eenig voorstel te vereenigen. Niemand is eigenlijk tevreden. De koninklijke macht vroeg het referendum, hervorming van den Senaat, ver tegenwoordiging der belangen zij is niet tevreden. In Frankrijk heeft men op het oogenblik slecbts aandacht voor het vonnis tegen Ferdinand de Les- seps c.s. Alle andere zaken zijn op den achter- grond gedrongen. De bladen zijn er vol van en te Parijs kunnen geen twee personen elkaar ontraoeten zonder het lot te bespreken van den „illustren grijsaard," die eenmaal „le grand Frarnjais" was. En het algemeen oordeelHet luid gunstig voor de veroordeelden, en hieraan herkent men de Franschen, wreed in hun misbaar, maar ook ter- stond weder toegevend aan hun gevoel, wanneer er gerecbtigheid geschied is. Schier de geheele pers betreurt het vonnis tegen Ferdinand de Lesseps, die, eveuals zijn zoon Charles en Eiffel, veroordeeld is tot het maximum der straf, welke tegen het misdrijf was bedreigd. De Laterne meent zelfs, dat de veroordeeling in het buitenland zal worden uitgelegd als een zedelijke val van Frankrijk Voornamelijk intusschen vraagt men zich af, hoe nu ten opzichte van den stichter van het Suez- kanaal gehandeld zal worden. Te verwachteu schijnt, dat de president der Republiek hem, met het oog op zijn hoogen leeftijd, begenadigen zal. Verscheidene bladen, o. a.de Figaro, dringen reeds op gratie aan, daarbij zeggende, dat, zoo er ooit aanleiding is om van dat recht gebruik te maken, het in dit geval is. Het krijgt er veel van, dat de oppositie in het Britsche Lagerhuis in het obslructionisme een wapen tegen de huidige regeering wil zoeken. De stroom van amendementen toch, op het adres van antwoord op de troonrede voorgesteld, neemt geen einde, niettegenstaande de voorstellers op geen succes heb ben te rekenen. In de zitting van gisteren had het Huis er weder twee te verwerpen, een van den heer Ross, die drift donkergekleurde gelaatstint door het schijnsel der zonnestralen duidelijk zichtbaar werd. ,/Komt gij herhaalde de graaf. „Ik kom, was zijn antwoord. XIV. „Markies, wie kan zonder u een plannetje vol- voeren P" „Waar is het om te doen „Eene wandeling naar het gehucht Fram***. Daar, wees de dame, de hand uitstrekkende naar een op zichzelf staanden berg, op welks helling een kerkje wit afstak en vier of vijf bouwvallige huisjes gebouwd waren. ,/De tocht is lang, maar laat dat zoo zijn, wij begeeren geen span ossen of paarden, op onze voeten zullen wij er komen. Allen hebben het plan goedgekeurdwij missen alleen nog uwen bij val, markies c/Ik ga niet mee." „Wat 1" z/Ik ga niet mee om dat ik pijn aan de voeten heb," zeide bij ruw en onverschillig. »Dat is niet te verwonderen," antwoordde de graaf. ,/De markies heeft altijd gemakkelijk op eene boot gereisd." /Anders moet ik zeggen, dat hij dikwijls genoeg onze granietrotsen trotseertmeende de dame, en zij legde hare hand op den arm van den markies. „Als gij niet meegaat, dan zult gij tot het mikpunt van de gruwelijkste spotternij gemaakt worden. Negen of tien vrouweu zullen vroolijk drie mijlen afstands afleggen, nu eens klimmende, dan eens dalende, en gij Maar neen neen Och foei, markieszet alle sombere inbeeldingen van u af en geef een arm aan de dochter van den bur- het betreurd wenschte te zien, dat de koningin gratie heeft geschonken aan gevangenen, die veroor deeld werden wegens manslag op den inspecteur van politie Martin, en een ander, waarbij leedwezen hierover werd betuigd, dat de geestelijkheid op de jongste verkiezingen in Ierland had gewerkt, en maatregelen tegen eene herhaling daarvan gevraagd werden. Het aantal stemmen, waarmede het laatste amen- dement verworpen werd, was 248 tegen 205. Door een der afgevaardigden is eene motie aaugekondigd, behelzende dat het afdoende genees- middel voor het kwijnen van nijverheid en handel in het vereenigd Koninkrijk te vinden is in eene federatie van alle deelen des rijks. Naar in de parlementaire kringen te Londen wordt verzekerd, heeft Gladstone's geneesheer hem verboden bij de indiening van het ontwerp betreffende home rule langer dan een paar uren te spreken. Aan het voorloopig programma van de alge- meene tentoonstelling van werktuigen, te houden den 14 Juni 1893 te Tholen, prov. Zeeland, door de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt, ontleenen we het volgende Prijzen, welke bij gelegenheid van de algemeene tentoonstelling van werktuigen worden uitgeloofd voor le. De meest volledige verzameling van land bouw—werktuigen een eerste prijs van twee honderd gulden een tweede prijs van een honderd gulden. 2". De meest volledige verzameling van zuivel- werktuigen een prijs vau een honderd gulden. 3e. a. Een haudcentrifugeeene eerste prijs van vijftig guldeneene tweede prijs van vijf en twintig gulden b. een boterkneedmachineeen prijs van vijf en twintig gulden. 4e. De meest volledige verzameling van werk tuigen voor grondbewerking een eerste prijs vau vijf en zeventig gulden, eene tweede prijs van vijf en twintig gulden. 5e. Een petroleum-motor, beneden 8 effectieve paardenkrachten een eerste prijs van twee honderd gulden een tweede prijs van een honderd gulden. De mededinging naar de uitgeloofde prijzen is voor een ieder vrij. Aangifte ter mededinging behoort voor de groepen 1, 2, 3 en 4 te geschieden voor 15 Mei 1893 en voor groep 5 voor 15 April 1893 aan den heer gemeester, die eene kleur krijgt als purper zoodra zij uwe stem hoort." ,/Arme beklagenswaardigeriep de markies hoofdschuddende uit. ,/In Fram***, sprak de graaf, ffis uitmuntende wijn te krijgen. Wij zullen dien drinken onderwijl de dames zullen uitrusten bij den glans der voile maan. Het moet eene lieve wandeling daarheeu zijn ik ken de streek, zij is bekoorlijk. Gaat gij mee P" »Neen, ik ga niet, mevrouw verontschuldig mij, maar ik ga niet." #Nu, goed dan zullen wij gaan. Wat zegt gij wel, graaf, van de onbeleefdheid van onzen goeden markies Alessandro z,Ik zou den moed niet gehad hebben de uit- noodiging eener dame van de hand te wijzen maar de markies is in geene goede bui en ik eerbiedig in hem een persoon die vervuld is van grootsche herinneringen, een persoon bezield met vurige be- geerten. Markies, het reizen heeft u bovenmate verheven." De markies wierp eene schuinschen blik op den vriend, wiens gekscherenden toon min of meer in honenden spot overging. frGrootsche herinneringen Het is mogelijk. Wie heeft geene herinueringen Gij hebt niet gereisd, voor zoover ik weettoch moet gij er dunkt mij gewichtige hebben." pDie mij even wel volkomen vrij laten om bij helder stergeflonker of in pikdonker, zooals het uitvalt, te gaan wandelen, markies?" ,/Dat geloof ik." Zij zwegen een oogenblik, en dit oogenblik was voldoende om hen tot bedaren te brengen. De TER NEIIZEISCHE 11)1 111 V! ummuiM.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1