Gemengde berichten. diensvolgens uit verschillende plaatsen in Zeeland naar Holland opgevaren. De stoombootdienst van Vlissingen via Middelburg op Rotterdam is heden van Rottterdam en wordt morgen (Zaterdag) van Vlissingen hervat. Onder bet opscbriftGebrek aan eieren, schrijft het Handelsblad Er doet zich in de laatste tien dagen in Amsterdam in ons land, men kan zeggen over gebeel Europa een werkelijke crisis voor in den eierhandel. De crisis is niet alleen oorzaak dat de buismoeders slechts met groote moeite en tegen veel geld eieren kunnen koopen, doch dat ook groote afnemers, zooals gasthuizen, groote restauraties, banketbakkers alleen tegen hoogen prijs eieren kunnen inslaan. Die eiernood is van dien aard, dat Maandag de Amsterdamsche Eierbandel-vereeniging van een harer grootste afnemers te 's Gravenhage een schrijven ontving met den noodkreetZend tocb eieren, er is morgen diner ten hove, en ik kan den bakkers, die mijne klanten zijn, geen eieren leveren. Uit Oostenrijk, Gallicie en Duitschland komen telkens en telkens weder telegramen, meldende dat bet bijna oudoenlijk is aan de gevraagde leve- rantien te voldoen. Wij hebben de bovengenoemde vereeniging als zijnde een der grootste firma's te Amsterdam, waar het den eierhandel betreft om inlichtingen omtrent deze crisis gevraagd en de verklaring die wij daar- over kregen is de volgende De oorzaken van dezen eiernood zijn tweeerlei. In de eerste plaats dient gezegd dat de meeste eieren voor de groote Europeesche markten komen uit Rusland. Door de cholera, die in dat land geheerscht heeft nam in den zomer van 1892 de uitvoer van eieren uit dat rijk enorm af en het het gevolg was dat men op de West-Europeesche markten geen genoegzamen voorraad als kalkeieren kon inleggen, zoodat de voorraden spoedig waren opgeruimd. Voegt men daarbij nu, in de tweede plaats, dat de strenge vorst in Januari een groot deel van hetgeen nog voorhanden was, deed bevriezen, dan is het licht te begrijpen dat men in het laatst van Januari, en nu nog, kwam te staan voor een waren eieren—nood. Hier in Nederland zijn in dezen tijd des jaars geen noemenswaardige hoeveelheden eieren te krijgen. Wekelijks moet, om aan de vraag te Amsterdam te voldoen, ingevoerd worden een aantal van anderhalf millioen eieren thans kan men uit Nederland zelf slechts op 50 a 60 duizend stuks per week rekenen. Italie kan in de behoefte onmogelijk voorzien, want men dient in aanmerking te nemen dat Parijs, Londen, enz. dagelijks groote hoeveelheden verbruiken. De bekende Engelsche biscuitsfabrikanten Peek, Frean C°. en Huntley Palmers alleen verbruiken wekelijks 260 kisten en elke kist bevat 1440 stuks. Men schrijft uit Londen aan het Nieuws van den Dag. De verklaringen door den Britschen Minister van Landbouw in het Lagerhuis afgelegd, bewijzen dat hij er niet aan denkt den invoer van vreemd vee weder vrij te laten. Er heerscht thans mond- en klauwzeer in alle landen van Europa, met uitzondering alleen van Noorwegen, en de bestaande wetgeving laat niet toe deu invoer van vee te vergunneu uit landen, waar besmettelijke veeziekten heerschen. In antwoord op een vraag van den heer Darling of de Minister een wetsontwerp wilde in behandeling brengeu of steunen, waarbij aan zijn Departement macht wordt verleend vreemd vee in Engeland te lossen, om het op de lan- dingplaats af te maken in gevallen waar het Departement verplicht i3 krachtens de bestaande wetgeving den invoer te verbieden, antwoordde de Minister (de heer Gardner) dat de tegenwoordige wetgeving gegrond is op het wel bewezen feit, dat het afmaken van beesten op de losplaats geen voldoende waarborg oplevert tegen de overbrenging eener ziekte van zulk een uiterst besmettelijken nesten vlogen, die achter in de ruime kooi gemaakt waren en omgeven door een beschot, voorzien van tallooze poortjes. ,/Ik zeide daareven, mevrouw Marr*** hoe we- zenlijk jammer het is, dat zich onder al die helder- zienden dene blinde bevindt. Maar ik heb mij verkeerd uitgedrukt. Het is een genade des Hemels, dat eene uitstekende vrouw onkundig blijft van het verraad waarvan zij het slachtoffer is.'"' ^Markies Daar u voorgeeft zoo goed ingelicht te zijn, moet het u ook niet onbekend wezen dat alles geeindigd is! Er is geen verraad." De markies haalde de schouders op. z/Arme gravin," herhaalde hij, zonder mevrouw Marr*** aan te zien. ^Laaghartig bedrogen #Ik heb de eer u te verzekeren, markies, dat ik langen tijd in het duister verkeerde omtrent hetgeen er voorviel, en niet zoodra was mij de biinddoek van de oogen gevallen of ik heb gehandeld gelijk eene oprechte vriendin." //Te laat, mevrouw Marr***." z/De schuld ligt niet aan mij, markies." jrArme vrouw herhaalde hij hoofdschuddende. //ik zou gaarne willen weten wie er vermaak in schept praatjes op te rakelen die reeds volkomen gesust waren," sprak Mevrouw Marr***, naar alle kanten rondziende en bij elk geritsel der bladeren opschrikkende. z/De stem der wereld heeft een lang weerkaat- sende echo, waar het betreft het kwade over te brengenweet gij dat niet, mevrouw Marr***? aard als mond- en klauwzeer en dat hij onder die omstandigheden zulk een wetsvoorslel evenmin kon uitlokken als ondersteunen. Onze veehouders kunnen derhalve voorloopig niet rekenen op eene gunstige verandering in den be- staanden toestand. TER NEUZE.V, 10 Februari 1893. Wij herinneren hen, van wie om op de kiezers- lijsten te worden gebracht, eigen aangifte wordt vereischt, dat zij zich voor 15 Februari moeten aanmelden. Tot die categorieen behooren 1°. zij die over het laatst verloopen dienstjaar in eene of meer gemeenten zijn aangeslagen geweest en dien aanslag betaald hebben in de personeele of in de grondbelasting in de eerstgenoemde belasting tot een bedrag, hetwelk, gevoegd bij den overigen aanslag, voor de huurwaarde een totalen aanslag oplevert, waarvan volgens de wet in de gemeente der iuwoning geene remissie wordt toegekend en in de grondbelasting tot een bedrag van /10; 2°. zij die van den iuwonenden eigenaar of eersten huurder eener woning, van minstens f 56 getaxeerde huurwaarde, een afgezonderd gedeeltein huur hebben, waarvan de huurwaarde, in verband met die van het geheele woonhuis, voor Ter Neuzen op minstens 28 wordt geschat, en 3°. zij die, als mede-eigeuaars van onroerend goed, in den aanslag voor de grondbelasting voor hun hoofd voor een bedrag van minstens f 10 deelen. De scherpschutters-vereeniging ,/voor Vader- land en Koning" alhier, besloot tot het houlen van een schietwedstrijd met de flobertbuks, op 26 dezer aanvangende des voormiddags te 11 ure. Deze wedstrijd wordt gehouden in het gewoon lokaal bij den heer Micliielsen en worden tot deelneming uitgenoodigd de vereeniging „St Hubert" te Zuiddorpe en deflobert-vereeniging te Wachtebeke. Er wordt geschoten 1° personeele baan voor alle leden van //voor Vaderland en Koning" op vijf- schotskaart om prijzen 2°. personeele baan voor de leden der deelnemende vereenigingen op vijf- schotskaart om 1 prijs en 3°. vrije baan voor alle deelnemers op drieschotskaart ad 0,25. Vau de opbrengst der laatste baan wordt 80 pCt. uitgekeerd in 4 prijzen. Verschillende stoom— en zeilschepen liggen iu de Oostzee in het ijs besloten, met bestemming naar deze haven met inbegrip voor Gent. Het is dan ook hoofdzakelijk dientengevolge dat dezer dagen de zeevaart op hier niet druk is. Bij koninklijk besluit zijn herbenoemdtot burgemeester van IJzendijke en van Biervliet de heer Ch. de Vos en tot burgemeester van Waterlandkerkje de heer J. A. Bekaar, secrelaris dier gemeente. Iloek. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier de heer K. Loggers te Westkapelle. Axel, 10 Febr. Gisteravond gaf de rederijkers- kauner //Tot Nut en Vermaak" alhier ten huize van den heer P. Koole eene uitvoering. Opgevoerd werden Henri Burton, de Vadermoorder, tooneelspel in 4 tafereelen, benevens 2 blijspeleu. Het opgevoerde voldeed ten voile aan de ver- wachting van het opgekomen publiek. IIu 1st. Aanstaande Maandag, 13 Februari des voormiddags te elf ure, zal hier op het marktplein de groote paardenkeuring, waarvoor een bedrag van f 3400, voor de verschillende keuringsdistricten aan prijzen is uitgeloofd, plaats hebben, alsmede de keuring voor het Nederlandsch Paardenstamboek waarvoor bij den aanvang der keuring nog aangif- ten kunnen gedaan worden. Wij vestigen op deze zeer belangrijke keuringen de aandacht van land- bouwers en belanghebbenden en vooral van de lief- hebbers vau paarden. Koewacht. Nu de Eerste Kamer ook de be- grooting van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft aangenomen en hiermede ook het subsidie Het kostte mij moeite het te gelooveu! Zij, zijzelve had mij over haar geluk gesproken." ,/Is zij in werkelijkheid dan niet gelukkig waagde mevrouw Marr*** op te merken. Toornig wendde de markies het hoofd om. i/Uet geluk van een kind dat midden tusschen bloemeu speelt, zonder de adder te zien die aan zijne voeten kruipt. Zoudt gij het geluk dier vrouw begeeren z/Het was eene voorbijgaande dwaling, geloof mij, markieszijn hart heeft niet opge'nouden haar toe te behooren. Ik weet hetIk, die zijne ver- trouwde ben ik, die het karakter van den graaf door en door ken Ach laat ons over iets anders praten, om Gods wilIk werd liever levend begraven dan den geringsten argwaan te verwekken Ik ga links en gij, markies, gij gaat rechts af en wij hebben elkander voistrekt niet gezien." De markies vond het goed, dat mevrouw Marr*** een auderen weg insloeg, terwijl hij onbeweegelijk voor zich uit bleef staren met de armen over elkaar gekruist, de oogen op den grond geslagen, geheel verdiept iu de droeve gedachten die zijn gelaat deden verhleeken. Zijne rondborstige natuur kwam in opstand tegen die onedele daad, bedreven onder den dckmantel der huichelarij, in het heiligdom van het huisgezin, aan de zijde eener vrouw die zoovele jaren had doorgebracht, volkomen gerust in de liefde van haar man. De ingewilligde gril, de volvoerde ontrouw verliest veel van haar ge- wicht wanneer het karakter van den man zich voor den aan te leggen straatweg van hier naar St. Jansteen heeft goedgekeurd denkt men spoedig met de voorbereidende maatregelen tot de aanbe- steding van dit zoozeer gewenschte werk aan te Koewacllt. In de laatste dagen hoort men hier niet meer van kippen en konijnendiefstallen; waarvan de hoofdoorzaak wel is, dat de eigenaars hun goedje wat beter achter slot en grendel houden. Nu de dieven daar niet meer aan kunnen, schijnen zij het op de duiven gemunt te hebben ten rainste hebben zij Woensdagnacbt op een paar plaatsen getracht de duivenhokken open te breken. Gelukkig werden zij in hun werk gestoord. Eigenaars van duiven zijn dus op hun hoede en trachten hunne hokken goed af te sluitcn iets, wat soms nog wel wat te wenschen overlaat. Stoppeldijk. Zondag j.l. gaf de Harmonie »Amphion" alhier haar laatste winterconcert. Be- gunstigd door prachtig weder, was het dan ook bezocht door een talrijk publiek, ofschoou niemand toegang had, dan tegen betaling der vastgestelde entreeprijzen. De goede naara, die bovengenoemde Harmonie zich in de laatste jaren bij gelegenheid van ver schillende festivals heeft verworven, heett zij ook nu weder met roem gehandhaafd. Niettegenstaande men, behalve eenige andere muziekstukken, drie geheel nieuwe nummers ten gehoore bracht, (waar- onder vooral ^Potpourri populaire" van Renaud en Potpourri sur l'Opera Martha" van Jos. Kessels dienen genoemd te worden) liep alles goed van stapel. Yooral na de uitvoering van eerst genoemde potpourri scheen het applaudissement geen eind te nemen en de Harmonie, gehoor gevende aan de herhaalde uitroepen van //bis! bis deed ons dan ook het genoegen het laatste gedeelte nog eens te herhalen. Ik schrijf de goede en juiste uitvoering der stukken voornamelijk daaraan toe, dat men zelden een gezelschap heeft, waar zulk eene goede verstandhouding heerscht, tus schen den directeur en de werkende leden, als hier. De voordrachten met zang ,/de drie ongevallen van Jan Keuteriks" en /,ons Mie is een zotte muts" deden niet weinigen den lever schudden en het davereud handgeklap bewees, dat de beide acteurs dezer stukjes de gave bezitten om het publiek in eene aangename stemming te brengen. Ook op 't gebied vau tooneelspel heeft men zich een weg gebaand en kan men gerust met andere gezelschappen van dien aard wedijveren. Het tooneelspel ^Een oud Soldaat", door Nieuw- meijer, werd met veel tact gespeeld, het droeg den stempel van degelijke studie, zoodat ieder zijn rol goed meester was, iets, wat doorgaans, vooral bij een lief hebberij-tooneel, veel te wenschen overlaat. Het blijspelDe gestolen rok", door Leonard, vertolkte ons op koddige wijze, hoe men dikwijls den splinter in eens anders oog opmerkt, maar den balk in zijn eigen oog niet ziet. Wij spreken dan ook den welgemeeuden wensch uit, dat de Harmonie //Ampbion" moge voortgaan op den ingeslagen weg en dat zij moge toenemen in kracht en bloei St. Jansteen. De adresbeweging aan de Proviu- ciale Stateu van Zeeland in het laud vau Axel op touw gezet, ten einde de opheffing te verkrijgen der tollen op de provinciale wegen wordt hier algemeen toegejuicht en verdient ook terechtaller ondersteu- ning behalve de gemeenteraden in het 4de en 54e district, wordt het ook zeer weuschelijk geacht dat de Maatschappij van Landbouw adhaesie aan bedoeld adres betuige of zich rechtstreeksch tot het college der Staten wende. Alhoewel deze gemeente geen provinciale wegen telt, vindt men het toch zeer billijk dat de tollen worden afgeschaft, vermits de wegen toch ten algemeenen nutte zijn aangelegd dienen zij ook door het algemeen, en niet door enkelen, in stand te worden gehouden. Men zegt dat de raad dezer gemeente ook reeds besloten heeft tot het indienen van een dergelijk adres aan de Provinciale Staten van Zeeland. vaak geneigd betoond heeft tot deze dwaze avonturen. Maar verraden te worden, en dat op die wijze, door een man in wien men een onvoorwaardelijk ver- trouwen gesteld heeft De markies ontroerde en het bloed steeg hem van verbolgenheid naar de wangen. Was de gravin hem onverschillig geweest, dan nog zou hij als eerlijk man zich verontwaardigd gevoeld hebben, maar de gravin was de vrouw die hij achtte en aan wie hij boveu alien de voorkeur schonk, de vrouw met wie zijn hart vervuld was, die hij liefhad. Hij kon zich niets trouweloozer voor- stellen in de wereld; hoe meer zijne verachting voor den graaf toenam, zooveel te meer eerbied en svmpathie koesterde hij voor de gravinhij be- klaagde haar, waardeerde en beminde haar in stilte en had haar gaarne willen beschermen als ware zij zijne zuster. Hij ging voort met de familie Ilario te bezoekeu, omdat hij zich niet in staat gevoelde anders te handelen, en wond zich van lieverlede op door een inwendigen strijd, die weldra de vreugd of de smart zijns levens werd. Yurig de gravin be- minnende, zich bij haar bemind te maken, aan den graaf die haar onwaardig was het hart van die zoo schandelijk misleide engel te ontrooven De verzoeking was sterk, doch de markies wederstond die vooralsnog door eene rechtschapenheid van beginselen, inderdaad zeldzaam in den mensch. Zou hij altijd weerstand kunnen bieden (Wordt vervolgd.) Zeeiiwsch-Clinge. Het concert dat de zangver- eeniging //Weldoen door vermaak" Zondag jl. gaf, was goed bezocht. De voordrachten hadden het gewone succesin het bizonder trokken „De twee courantenlezers" en //De neuzenfabrikant" de aan dacht. Er werd goed gezongen. Het drama vDe Zigeunerknaap" werd natuurlijk afgespeeld. Hierin verdient bijzondere vermelding het knaapje dat de moeilijke rol van Tono treffend en tot ieders voldoeuing speelde. Het blijspel „De Bankroetier" bleek weer een goede keuze. Er werd ten rainste dol gelachen zoo om de vele coraische scenes als om de geestige coupletteu. Moge de zaugvereenigiug steeds meer den steun verwerven dien zij door haar flink optreden zoo ruimschoots verdient. RECHTSZAKEN. Eergisteren deed de rechtbank te Middelburg uit- spraak iu de procedure, ingesteld door de Belgische spoorweg-raaatschappij Mechelen-Ter Neuzen tegen de heeren Van IJsselsteijn Co te Ter Neuzen die geweigerd hadden kadegeld te betalen voor het opgeslagen houden van koopraansgoederen op ter- reinen aldaar, die door den staat der Nederlanden aan die buitenlandsche maatschappij in exploitatie waren gegeven bij een door deu Minister van waterstaat, handel en nijverheid, nameris deu staat met die maatschappij gesloten contract. Bij dit contract werd het recht tot het heffen van kade geld aan de Belgische maatschappij gegeven volgens een door den Minister vast te stellen tarief, hetgeen dan ook door den Miuister was vastgesteld. Voor de eischende maatschappij was opgetreden de advocaat Mr. W. A. van Hoek en voor de gedaagde firma Van IJsselsteijn Co. de advocaat Mr. M. J. de Witt Hainer, die de weigering om kadegeld te betalen in de eerste plaats motiveerde door de stelliug dat de Minister niet bevoegd was tot het verleenen van het recht tot het heffen vau kadegeld, door de maatschappij ingeroepen, omdat daartoe volgens de spoorwegwet, een koninklijk besluit noodig zou zijn geweest. De rechtbank vereenigde zich met dit gevoelen en maakte alzoo uit dat de Nederlandsche Minister van waterstaat, handel en nijverheid, namens den staat gecontracteerd hebbende met de Belgische maatschappij, haar het recht tot heffing van kade geld op deze terreinen niet kon geven, als daartoe onbevoegd. De vordering der Belgische spoorweg-maatschappij werd haar dus outzegd met hare veroordeeliug iu de kosten. Voor eenige jaren vertrok uit het Friesche dorp Gorredijk de jongeling H. Jager als timraer- manskDecht naar de Transvaal. Hij kwam daar goed vooruit, zoodat hij nu reeds de betrekking waarneemt van eerste claim-inspecteur te Johannesburg. Zijne moeder, eene weduwe, liet hij achter en dat hij haar niet vergeet, bewijst. het feit, dat hij voor haar te Gorredijk een deftig huis zal laten bouwen, waarvan de aaubesteding reeds heeft plaats gehad. Te Haarlem is de barbier en likdoornsnijder S. in zijn woning gevouden met bijna afge- sneden hals. Op de tafel lag een geopend scheermes, stond een lampetkan en lag ook nog een mesje waarmede S. gewoon was likdoorns te snijden. Onder het lijk werd een mesje gevouden, terwijl op een kastje het geopend dtui stond, waaruit die mesjes waren gehaald. S. had een goed bestaan. Hij bediende steeds de aanzienlijkste families, en men schat zijn wekelijksch inkomen op 50. Buiten was hij altijd opgeruimd en vroolijk, doch thuis neer- slachtig en mistroostig. De justitie heeft een onderzoek ingesteld hoewel de omstandigheden niet aan een mis laad doen denken. Middeleeuwsche toestanden in het Noord- brabantsche Daar een ingezetene van Stratum zijne vrouw vaak op schandelijke wijze kastijdde, had hij een straf verdiend. Die werd hem verleden Zondag op harde wijze toegediend. De vrouwen uit de gansche buurt liepen te zaam, bondeu hem handen en beenen en spanden hem daarna in de ploeg. Door exem- plaren van het zwakke geslacht, die echter ditmaal nogal kracht ontwikkelden, voorafgegaan, door andere vrouwen, met den stok in de hand, geflankeerd en gevolgd door een grooten stoet, werd de in de ploeg gespannen wreede echtgenoot voortgestuwd, geruimen tijd, over een langen weg, totdat de vrouwen, moe geloopen en moe geschreeuwd, in eene herberg eene versnapering gingen gebruiken, terwijl de ongelukkige wien zij zoo'n wreede straf deden ondergaan, bij de zoogenaamde //paardskribbe" aan een boom werd vastgebonden. Na nog een tochtje liet men hem vrij. Enkele weken geleden werd er aan het postkantoor te Alfen een brief in beslag genomen, waarop voor fraukeerkosten een reeds gebruikte postzegel van 5 cent geplakt was. Aangezien die brief uit Leiden verzonden was, werd daar ten postkantore een onderzoek ingesteld, wat aanleiding gaf een der brievenbestellers te verdenken, waarom de zaak in handen der politie gegeven werd. Na onderzoek werd proces-verbaal tegen dien brie- veubesteller opgemaakt, als verdacht dat hij van een brief, hem door een ingezetene van Zoeterwoude

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2