Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch- Vlaanderen. AANBESTED1NG. IMMlilT No. 2896. Zaterdag 11 Februari 1893. 33e Jaargang. abonnement aanbesteden aanbesteden: Binnenland. Voor Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blart verscliijnt Dinsilag- en Vrijct»«avon«l bij rten iiitjjever J. V A li II K I VII i: te Ter Meuzen. Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT, zalien op Donderdag den 238ten Februari 1893, des nainiddags te 2 uren, op het gemeente- huis in het openbaar Het leveren van 125000 KEIEN en het vernieutten van een gedeelte der bestaande keibestrating, be- nevens het leggen van cement- ijzeren bnizen voor riolen, te Sas van Gent. De aanwijzing zal plaats hebben op Donderdag den 238ten Februari 1893, des voormiddags te 10 uren. De inschrijvingsbiljetteu kunnen tot op het oogenblik der besteding in de daartoe besteinde bus geworpen worden. Gedrukte bestekken zijn aan 1 ter gemeente- secretarie verkrijgbaar. Sas van Gent, 19 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VERSCHAFFEL, Burgemeester. L N. STUBBE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente OVERSLAG, zullen op Dinsdag 28 Februari 1893, des nainiddags ten 1 ure, ten gemeentehuize, in het openbaar bij enkele inschrijviug en onder nadere goedkouriug Het afbreken van de bestaande- en het bouwen van eene nieuwe openbare school met ringmuur en onderwijzerswoning in het dorp Overslag. Bestek en teekening zijn van af heden ter ge- meente-secretarie verkrijgbaar tegeu betaling eeuer som van f 1,25. Aanwijzing op het terrein Zaterdag 18 te voren, des namiddags ten 1 ure. lulevering der inschrijvingsbiljetten ten gemeen tehuize vdor 12 uur van den dag der besteding. Verdere inlichtingen te bekomen bij den bouw- kundige J. WISSE Jz., te Zaamslag. Overslag, 31 Januari 1893. D. MATTELE, Burgemeester. STEENPUT, Secretaris. folitieli Overzicht. In de zitting der Fransche Kamer van Woensdag gaf de Regeering toe dat het oumiddellijk aan de orde werd gesteld de interpellate Goussot, betreffende bet buiten vervolging stelleu van Rouvier. Goussot herinnerde aan hetgeen Rouvier gezegd heeft voor de enquete—commissie en in de coulloirs. (Gemompel). Rouvier had zelf bekend zekere sommen gelds te hebben ontvangen. Hier viel Rouvier Goussot in de rede. Xk wil g'ng Goussot voort dat Rouvier gedagvaard worde voor eene rechtbank van eer. Andrieux zeide hij nog zal nieuwe be- schuldigingen tegen Rouvier inbrengen. (Ironisch gelach). Te midden van eene groote drukte, van woorden, geluiden en andere teekenen, zoowel van goed- als van afkeuring, vraagt Goussot, welke sanctie de Kamer denkt te geven het land ver- oordeelt alle woorden van lafheid en toegefelijkheid. Minister Bourgeois antwoordt. De Boulangisten maken hoe langer hoe meer leven. Maar Bourgeois zegt, dat hij zich wel verstaanbaar zal weten te maken. De Kamer meende een staatkuudig debat bij te wonen; zij verneemt niets dan laster. (Iuterrupties van de rechterzijde.) Laat de beleediger zich dan oumiddellijk weuden tot hem dien hij op het oog heeft. Men heeft de Regeering geboond. De Kamer inoet door eene schitterende betooging verzet daar tegen aanteekenen. Men komt nu in verzet tegen de beslissingen der justitie, die ge- handeld hreft in volkomen vrijheid en onafhankelijk- heid. Intusschen, de Regeering heeft haar plicht gedaan. Mijn geweten zoo verklaart de Minister verwijt mij niets. Eene motie van Cavaiguac, om over te gaan tot de orde van den dag motie, door de Regeering aanvaard wordt aangenomen met 446 tegen 3 stemmen. Voor dat de stemming over de motie-Cavaignac gehouden werd, zeide deze dat er voor goed een einde komen moot aan de knoeierige fiuancieele politiek. Hij gispte het bestuur der Panama- raaatschappij. De tot dosver verkregen uitkomsteu zijn niet voldoende om de publieke opinie tevredeu FEUILLETON Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 12) De graaf haalde de gordijnen op, zoodat het voile daglicbt naar binnen stroomde en de menbels, de spiegels, het gebloemde behangsel en bet porstdein dat op de kasten prijkte deed glinsteren en blinken. „Waart gij nog langer weggebleven, dan zou ik u zijn komen halen, weet gij dat wel, Rodolfo „Ik had u haast verwacht," antwoordde de graaf zichzelf volkomen meester. ffOverigens zou het mij smartelijk gevallen zijn u deelgenoot te hebben moeten maken van hartverscheurende tooneelen. Gisteren op dit uur is mijne arme vriend ge storven." „Is hij gestorven riep de gravin, getroffen door dit bericht. „Moest hij niet sterven Hebt gij zelve het niet gewild „0, spot niet met zoo ietsIk heb berouw over mijne gevoelloosheid. Hoe oud was hij /Tien jaar jonger dan ik." De graaf hielp zijne vrouw den laatsten knoop van haar kleedingstuk dichtmaken, schoof toen een leuDiugstoel naar haar toe en zette zich naast haar neder, met den rug naar de ramen gekeerd. „Hij is gestorven met kalrae gelatenheid", sprak hij ernstig en treurig, terwijl bij de oogen neder- sloeg. ,/Hij heeft geen eer, geen roem, geen rijkdom achtergelaten, maar hij heeft zich moeten losscheuren van al wat een mensch het dierbaarst op aarde is, van een zoon, mijne lieve Innocenza." De gravin luisterde met gespannen aandacht. „En zijne vrouw vroeg zij op zeer droeven toon. „Het is een ongelukkige geschiedenis. Ook zij is dood hernam hij op eenigszins geheitnzin- nige wijze. „Arm scbepselEn wie zal nu zorg voor hem dragen i/\oor het oogenblik eene voedster, later wie weet hetGod „Eene voedster maaris hij nog zo<5 klein „Ja", antwoordde de graaf, op wiens voorboofd van ter zijde gezien de zweetdroppels parelden. Hij voegde hier verder niets bij, zette een op- gewekt gezicht, vatte zijne vrouw bij de hand en bracht haar op andere gedachten. Vert el mij eens, zijt gij in stad geweest. A proposheeft de rentmeester geld gestuurd „Ja, maar ik had het niet noodig." „Gij zijt voorbeeldeloos zuinig geworden", zeide de graaf lachende. „Eene uitwerking van het buitenleven en van mijn moederlijken staat", antwoordde zij en wees op de deur waarachter men het stemmetje van Santinella mama en papa hoorde roepen. De graaf sprong op. ,/Doe mij 't genoegen, Rodolfo, en laat de kleine in." Hij opende de deur, liet Santinella binnen, die daaelijk naar de gravin toeliep, terwijl hij haar ongevoelig aankeek en binnensmonds pruttelde ,/indringster te stellen. Er zijn ook gedurende de verkiezingen van regeeringswege dingen gedaan die afkeuring verdienen. Spreker stelae de volgende motie voor „De Kamer, besloten de Regeering te steunen in let tegengaan van alle pogingen tot omkooping lesloten alle praktijken van Regeeringswege te beletten welke zij afkeurtgaat over tot de orde van den dag." (Lacgdurige toejuichingen). De minister-president Ribot vereenigde zich met letgeen Cavaiguac gezegd had. Wij kunnen niet voor de kiezers verscbijnen indien wij niet gezorgd lebben dat er recht is gedaan. De Kamer zal erkennen, dat de regeering niets vurzuimd heeft om de gerechtigheid haren loop te doen nemen. Zij is bereid alle maatregelen te nemen, die de Kamer verlangt. De Minister verklaarde de motie-Ca vaignac te aanvaarden. Deze motie werd aangenomen, nadat een voorstel om aan eene motie—Jaures den voorraug te geven, verworpen was. De Kamer heeft bepaald, dat Cavaignac's rede in alle gemeenten aangeplakt zal worden. Tenge- volge van een gedurende de vergadering voor- gekomen geval, heeft Goussot getuigen aan Denoix gezonden. Naar men verneemt, zou het Ministerie bij de eerste gelegenheid aan de Kamer een votum van vertrouwen vragen. Na de vergadering moet de Minister Bourgeois voomemens geweest zijn ontslag te nemen, doch zijne vrienden hebben hem daarvan terug gehouden. Er is een comite opgericht onder de leiding van Andrieux dat den naam draagt van „republikeiusch centraal-comite voor de verdediging van de vrijheid der verkiezing." Ut Weenen wordt aan de Times geseind, dat officieele en particuliere berichten uit Rusland de zekerheid geven, dat in den algemeenen politieken toestand verbetering isgekomen. Het bezoek van den troonopvolger te Weenen en te Berlijn was slechts de uiterlijke en zichtbare bevestiging van de toenadering der drie keizerrijken het oorlogs- gevaar is dus tot een minimum teruggebracht. Inderdaad kan men gerust zeggen, dat in de laatste tien jaren nooit minder vooruitzicht op een conflict tussehen de groote mogendheden is geweest dan op het oogenblik. Wat tot nog toe de vredelievende mogendheden het meest verontrustte, was het tot stand komen van een volkomen overeenstemming van Rusland en Frankrijk. Volgens de best inge- lichte personen bestaat zulk eene overeenstemming in het geheel niet. Deze bevredigende toestand zal aan Oostenrijk en Italie gelegeuheid geven, van XIII. De zoele lentedagen, die de rozenknoppen doen ontluiken, hadden plaats gemaakt voor de warme zomermaanden, wanueer de gloeiende hitte de bron nen verdroogt. Reeds volgde Augustus, vergezeld vau de tusschenpoozende regenbuien, en ten slotte was men genaderd aan September, met zijne heldere dagen, waarin de blauwacbtige nevels in het zon licht schittereu. Al de voorname bewoners der omliggende buit.enplaatsen en vele kennissen uit de stad kwamen druk aan huis bij de familie Ilario. Markies Allessandro Frosio nam menigmaal deel aan die gezellige bijeenkomsten, werwaarts hij zich be- gaf, hetzij regelrecht uit de stad komeude, hetzij in gezelschap vau de eene of andere met hem bevrieude familie die buiten woonde. Dan deed men gezamenlijk wandeltochten in den koesterenden zonneschijn of bij lichte maandan werd er ge- biljart of men speelde kaart, of bleef praten of muziek maken, en men veraangeuaamde zich het leven door middel van de menigvuldige uitspannin- gen, welke de rijke lui zich kunnen veroorloven. Mevrouw Marr*** genoot van alles mede, met ware opgetogenheid gebruik makende van elke gesehikte gelegenheid die zich voordeed zij nam de plaats in eener gezelschapsjuffrouw en voelde zich uitermate voldaan, telkens wanneer de graaf en de gravin vriendelijk lachende tot haar zeiden „Het zou eene ramp wezen als gij ons verliet; blijf bij ons totdat het tijd is dat wij naar stac gaan Mevrouw Marr***/' hoorde zij haar eene stem in het oor fluisteren op het oogenblik dat de kring der gasten roudom de tafel zich ontbonden en de eene vermeerdering der militaire uitgaven af te zien." De meesten hechten aan het bezoek van den Tussisehen troonopvolger te Berlijn niet zooveel politiek gewicht. Uit Rome wordt aan de Temps gemeld, dat de Banca Nazionale omstreeks 100 millioen aan wissels leeft, die oninbaar of onbetaald gebleven zijnde Napelsche bank zou eene som van 70 millioen, de Siciliaansche bank eene van 16 millioen en de uationale bank van Toskane eene van 6 millioen aan dergelijke wissels hebben. Onder de 3tukken, die bij de aanvrage om machtiging ter vervolging van den afgevaardigde De Zerbi bij de Kamer waren ingekomen, bevindt zich ook een brief van den volgeuden inhoud ^Aan den heer Cesaro Lazza- roni (kassier der Banca Romana) te zeggen, dat let noodzakelijk is om D. Z. (De Zerbi) 20,000 lire te brengen, want het zal een levendige strijd zijn. De discussie moet Zondag geeindigd en de rapporteur benoemd zijn. De wet moet tegen den 15 dezer door het parlement zijn goedgekeurd. Wij zijn het eens, dat die som hem in zijn huis zal gebracht worden. Tot lid der Tweede Kamer (vacature Zaaijer) is te Leeuwarden bij herstemming gekozen de heer Gerritsen (rad.) met 1332 stemmen. De heer Troelstra (lib.) verkreeg 1279 stemmen. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de lotelingen van de lichting 1893, die binnen 10 maandeu werkelijken dienst blijken geven vau bruik- bare korporaals te zijn en zich door een zeer goed gedrag onderscheiden daardoor aanspraak verkrijgen op twee maanden verlof met behoud van soldij. Door den raad der Friesche gemeente Het Bildt is besloten, den landgebruikers in de gemeente eene subsidie te verleenen van f 30 voor iederen werkman, dien ze een jaar lang geregeld meer in het werk hebben dan een werkman per 5 hectaren bouwland of 10 hectaren weilaud. Te Vlissingen heeft men officieel vernomen, dat aan de Koninklijke maatschappij „de Schelde" aldaar en de Nederlandsche stoombootmaatschappij te Rotterdam is opgedragen het vervaardigen van een oorlogschip type A. Voor Rotterdam is tbans blank water. De vaart kan als heropend beschouwd worden. Ook te Dordrecht was Diusdag bet vaarwater geheel vrij van ijs. Stoombooten en zeilscbepen zijn een hier, de auder daar zich uit de zaal verwijderd had. ffWat zegt u, markies?" „lk zeg, dat u voor den graaf en de gravin een ■allerliefst gezelschap is, maar dat de graaf daarom toch geen tweeden keer zal willen Mevrouw Marr*** trok de wenkbrauweu samen en zette groote oogen op. „Wees gerust," haastte de markies zich er bij te voegen, „Ik spreek hierover met u ouidat ik weet dat gij op de hoogte van alles zijt, eu hier kan niemand ons hooren." spreekt dubbelzinnig, markies," zeide mevrouw Marr***, zoo wit als een doek. vO neen, neeu, waarlijk niet. De wcreld neemt de taak op zich om alle raadsels te outcijferen, en dat waarvan ik spreek is reeds zoo klaar als de dag. „Zonde 1" hernam hij met een bitteren glnnlach „het is zonde dat er onder zoovele helderzienden eene blinde is," en dit zeggende sloeg hij een blik op de stoep vdor de groote glazen deur, waar hij de gravin zag staan, geleund op den arm eener andere dame. ffIk bid u, markies, wees toch voorzichtig" smeek- te mevrouw Marr*** sidderende zij wilde heengaan. cledereen loopt hier rond en iedereen is vrij om te pratengaat u met mij mede kijken, mevrouw Marr*** naar de duiven in de groote kooi Geen mensch let op ons." Zij gingen de andere deur uit en wandelden langzaain aan, zonder dat iemand ben opmerkte, den tuin in. Tegen hare gewoonte in bewaarde mevrouw Marr*** het stilzwijgen. Zij bleven stilstaan voor de nette voliere, waar de aardige duiven bij honderden in en uit hunne TEK \Eim.S( HE COIRWT ID

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1