Landbouwberichten. Gemengde berichten. gegevens te verzamelen omtrent het getal en de geschiktheid van de arbeiders in iedere gemeente voor bepaalde werkzaamheden. Het bevorderen a. der stichting van arbeiderswoningen, b. van getrouw schoolbezoek, c. van de medewerking voor het be- oogde doel, niet alleen van den kant der arbeiders maar eveneens van den kant der onderwijzers2°. behoorde ieder landbouwer zijn arbeiderspersoneel tijdens den winter, als de vorst heerscht, 5 a 6 weken werk te geven op den dorschvloer 3°. het in erfpacht geven van tuingrond tot den kostenden prijs4°. de verhouding tusschen werkgevers en arbeidspersoneel wijzigen en verbeteren 5*. betere armenzorg6°. een betere inrichting van de pers agenten rapen thans toch berichteD bij den weg op uit zucht naar belooning. Ds. Van Hoven van Winschoteu meende, dat er meer godsdienst moest zijn bewaarscholen moesten er worden opgericht. Ook was spreker voor betere behandeling van ineiden en knechts en voor betere lectuur, opdat het volk na volbrachte dagtaak niet de straat behoefde op te gaan. Een wet van orde en tncht wilde hij zien ingevoerd. Op de vergadering werd onder daverend applaus het woord geweigerd aan de aanwezige socialisten. Aan de oproeping van den heer Mr. Koning tot vormiug van een Bond van Orde hebben ook een aantal fabrieksarbeiders van Oude-Pekela gehoor ge- gevenzeer velen hunner hebben zich op de lijst laten inschrijven. TER NEUZEN, 7 Februari 1893. Gisteren werd alhier aanbesteed het bouwen van eene stalling en remise met bijlevering van de daartoe benoodigde bouwmaterialen, voor rekening van den heer J. A. Donze. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren G. van der Peijl, voor 17 49 J. van der Velde, voor f 1615 en P. A. Mielen, voor f 1610. Aan den laagsten der inschrijvers, alien uit Ter Neuzen, is het werk gegund. De stoomvaartdienst tusschen Ylissingen MiddelburgRotterdam is tot nadere aankondiging gestaakt, wegens het zwaar drijfijs binnen en buiten de Kil. Iloek, 4 Febr. In de heden alhier gehouden raadsvergaderirig werd het voorstel van burgemeester en wethouders om de jaarwedden van den burge meester en den secretaris, zooals die thans gewijzigd zijn, op de gemeentebegrooting voor 1893 te breugen, waaromtrent in de vorige vergadering de stem men staakten, verworpen met vier tegen drie stemmen. Voor stemden de heeren Van Wijck, Jurrij en J. C. de Jongetegen de heeren J. Dieleman, M. de Regt, J. de Feijter en W. G. Dieleman. Nog werd goedgekeurd de rekening der brandweer over 1892 met een cijfer in ontvang en uitgaaf van 64,26, terwijl met algemeene stemmen werd goedgevouden voor den gemeente-veldwachter een nieuwe karabijn aan te schaffen. Iloek, Febr. De bijwoning op Vrijdag van eene uityoering de eerste der Hoeksche zaugvereeniging ,/Al doende leert men" verschafte aan de belang- stellenden een waar genoegen. Stemde de voorzitter de verwachting laag door zijne mededeeling van het kort bestaan der veree- mging, zoo kort zelfs dat velen in de gemeente van het bestaan nog niet afwisten en van hare zwakke krachten, te grooter was de verrassing toen ons van het kleine gezelschap eeuige liederen krachtig en vrij zuiver tegen klonken, met goede sluiting en zuivere accoorden. Waren de krachten zwak en miste men in een enkele partij de daarvoor zoo noodige rekbaarheid en helderheid van stemmen, het geheel klonk goed en gaf blijken goed gedirigeerd en ferm ingestudeerd te zijn. het klamme zweet haar uitbrak, zoodra zij de gravin zich z66 sterk hoorde uitlaten over het afzijn van haar echtgenoot. Voor haar eenigszins bijziende oogen verdwenen de steken geheel en aldit ver- droot haar en zij eiudigde met een gesprek aan te knoopen met Santinella, die deze beleefdheid beant- woordde met schreeuwen en allerlei fratsen. Maar haar hart had haar niet bedrogen ten op- zichte van haar voorgevoel. Graaf Rodolfo kwam met den eersten trein aan, en aangezien de gravin nog niet opgestaan was en de portier Lorenzo hem zeide, dat hij mevrouw Marr*** in de rotonde had gezien, ging hij de vestibule en de eetzaal door en trof mevrouw Marr*** aan, lusteloos neergezegen op een stoel. z/Geltrude riep de graaf, op haar toe'tredende. Zelden werd zij door hem bij haar voornaam genoemd derhalve keek zij buitengewoon verrast om en maakte een gebaar van verwondering. „Geltrude, alles is uit," sprak de graaf zacht, en haar de hand drukkende, zag hij haar met zulke sombere oogen aan, dat de arme vrouw zich het bloed in de aderen voelde verstijven. „Wat is er gebeurd vroeg zij bevende. tfWat gebeuren moest." #En zij?" ffZij zal voor goed weggaan I" „En dan //Hij is slechts twee passen van ons ver- wijderd." Mevrouw Marr*** begreep hem. z/Ach zeide zij en werd doodsbleek. De graaf trok dadelijk zijne hand terug, die zij in de hare geklemd hield, en trad bezorgd de eet zaal weder in. De afwisseling, waarvoor gezorgd werd door een paar alleraardigste voordrachten en een kluchtspel voor rederijkers, verhoogde het genoegen en leverde den aanwezigen het bewijs dat de afwezigen ongelijk hadden. Er behoefde natuurlijk niet te worden gevraagd of het spreekwoord ,/alle begin is moeielijk" waar of onwaar is. Dit zullen de werkeude leden zelve voldoende gevoeld hebben, toen zij hunne partijen moesten instudeeren en die daarna voor het oog en oor van velen uitvoeren, maar dit uitvoeren bewees, dat ze alien hun uiterste best hadden gedaan om ze naar hunne beste krachten weer te geven. En daarvoor mag hun een blijk van tevredenheid niet worden onthouden. Het ging voor een eersten keer zeer goed en het is te hopen, dat de leuze, die de vereeniging in haren naam heeft aangenomen t/al doende leert men" hen zal aansporen om zich verder te oefenen en naar outwikkeling te streven. Zoo kan het op den Hoek outkiemde zaadje zich tot een mooie plant ontwikkelen, waarvan de Hoekenaren een beschavend en veredelend genot kunnen smaken, zonder hun toeviucht te moeten nemen tot audere minder beschavende en ver- edelende genoegens om zich te ontspannen. Mogen voorzitter en directeur, die eer van hun pogen hebben, en daarvoor hulde worden toegebracht, zich blijven beijveren om de jonge plant op te kweeken tot een sieraad van het dorp. Axel. Op het adres aan de Prov. Staten van Zeeland tot afschaffiug der tollen op de Provinciale wegen isWoensdag en Zaterdag jl. door 174 personen geteekend. Ook zal, naar men verneemt, door eenige onder- teekenaars, leden van de afdeeling Hulst van de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt iu Zeeland, aan die afdeeling, als ook aan enkele gemeentebesturen in dit district een verzoek worden gericht tot ondersteuning van het adres, dat reeds aan den Commissaris der Koningin is op- gezonden. Axel. Met ingang van 1 Maart e. k. is de alhier gestationneerde Rijksambtenaar J. Geijt, benoemd tot commies-verificateur 3de categorie te Vlissingen (haven). Ilulst. Maandag werd alhier door de vereeni ging Landbouwbelang te Graauw aanbesteed de levering van 94,100 kg. kunstmest. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren E. Staal, te Graauw, voor f 7,25 en M. H. Salomonson, te Rotterdam, voor f 7,11; en 66,300 kg. chili salpeter. Hier voor schreven in de heeren P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor f 11,36; P. A. Adriaansens- Polfliet, te Ilontenisse, voor f 11,34 en E. Staal, te Graauw, voor f 11,34, alles per 100 kg. Aan de laagste inschrijvers is de levering ge gund van de chili-salpeter bij loting aan den heer Adriaansens-Polfliet. Ilulst. Door onze Harmonie werd Zondagmid- dag jl. aan het station alhier het tooneelgezelschap ,/De moedige strijders van Baesrode" afgehaald. Onder het spelen van een marsch wandelde de genoemde tooneelkring door de voornaamste straten naar het concert-lokaal //Het wapen van Zeeland." Ook des namiddags werd nog eene inuzikale wan- deling door de gemeente gemaakt. Des avonds gaf het gezelschap een prachtige toon- en tooneel- kundige uitvoering. Reeds voor het uur van den aanvang was de zaal propvol. Geen plaatsje was ledig en wat er vooral veel bijdroeg is dat ook al de eerste rangen bezet waren. Het programma bestond uit 2 afdeelingen. 1° een blijspel in 3 bedrijven door Aug. Hendricks //Prima Donna", 2°. blijspel met zang in een bedrijf door J. Bruylants „Voor de Parade." Het eerste blijspel, gespeeld door 9 heeren en 2 dames werd prachtig opgevoerd. De verschillende De pendule sloeg acht uretl. ,/De kamenier is juist op weg naar de kamer van Innocenza", zeide mevrouw Marr***, die hem gevolgd was. ,/Wij zullen op een ander oogenblik samen spreken." En zij ging naar boven en sloot zich in haar eigen kamer op, waaruit zij niet eer te voorschijn kwam dan op het uur van het ontbijt. De graaf zette zijn hoed af, wierp een vluchtigeu blik in dec spiegel, streek zich het haar glad en richtte zijne schreden vastberaden naar de kamer zijner vrouw. Hij kwam juist bijtijds om de kamenier in te halen en te voorkomen dat zij het eerst naar binnen zou gaan. Hij opeude de deur. De gravin was bezig zich te kleeden bij het flauwe licht, dat door de neergelaten jaloezien schemerde, wier groenachtige tint een mat schijnsel verspreidde als van een bleeken maneschiju. Daar stond zij nog op bloote voeten, hare lange vlechten neerhangende over haar nachtgewaad, den rug gekeerd naar de deur, en toen zij die hoorde opendoen, zeide zij bedaard ,/Ik heb niet best geslapen van nacht." Geen antwoord. „Wie is daar p" riep zij. Twee armen werden om haar heengeslagen, twee lippen werden op haar blanken molligen schouder gedrukt. Zij wierp het hoofd achterover en met den blijden glimlach eener liefhebbende vrouw sprak zij Ha, zijt gij teruggekomeu, Rodolfo (Wordt vervolgd.) typen van karakters van stedelingen werden op eene voortreffelijke wijze er in weergegeven. Her- haalde malen barstte het publiek in lachen uit. Dat het gezelschap zijn stukken machtig was, bewees het aanhoudend applaudisseeren. Evenzoo voldeed ook de 2e afdeeling. Dank niet alleen aan de genoemde Tooneelkring, omdat ze dien avond de Hulstenaren een avond vol genot bezorgde, maar ook dank aan den WelEd. heer H. Wouters, wijl hij het gezelschap had uitgenoodigd hier eeus te komen spelen. Moge ,/De moedige strijders van Baesrode" nog menigmaal Hulst met hun bezoek vereeren Hulst. Marktbericht van 6 Febr. Midderiprijs per 100 kilo Tarwe f 7,50 Rogge f 5,80 Wintergerst f 7,40 Zomergerst f 6,50 Haver f 7,10 Erwten f 8,60 Paardenhoonen f 7,30 Duivenboonen f 8,50 Witteboonen f 7,50 Bruineboonen/6,75; Boekweit fLijnzaad f 13/14 Aardappels f 1,60. Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo f 1,05. Eieren per 26 stuks f 1, Er waren ter markt te koop gesteld 27 stuks hboruvee, 40 varkens, alien verkocht. Koewacht. Verleden Zondag gaf de alhier ge- vfestigde rederijkerskamer ,/Tot Nut en Genoegen" hjaar tweede winterconcert ten voordeele der armen. Qndanks dat op eeuige omliggende gemeenten ook dien dag voorstellingen werden gegeven, waren er vele bezoekers opgekomen, waaronder nog al eenige vreemdelingen werden opgemerkt. Vooral het ge zelschap //Vooruitgang is ons streven" uit Ter Neuzen was goed vertegeuwoordigd. De vereeniging ,/Tot Nut en Genoegen" toonde ook ditmaal dat zij voor geen enkele harer zuster- vereenigingen uit den orntrek behoeft onder te doen. Vooral de leden, aan wie de hoofdrollen van bet drama waren toevertrouwd, kweten zich meesterlijk van hunne taak Geen wonder dat het schooue drama „De Giftmenger" veel indruk maakte en tal van toeschouwers hunne tranen niet konden bedwingen. Ook het blijspel „Een half uur iu doodsangst" werd goed afgespeeld. De zaug vereeniging »Kunstliefde" die welwillend hare medewerking verleende, luisterde de voorstelling door een paar goedgekozen numiners op, waarvoor haar een woord van dank en lof toekomt. Koewacht. Zaterdag namiddag heerschte er eene buitengewone drukte op het dorp. Oud en jong was op de been en vreugdeschoten weergalmden door door de lucht. Wat was er dan toch gaande O, vraag het slechts aan een dreumes langs den weg en hij zal u antwoorden „Weet ge dat niet? Mie Stuur trouwt vandaag." Nu is het op zichzelf natuurlijk zoo verwonderlijk niet, dat iemand trouwt. Men ziet dat dagelijks en slechts zelden wordt er veel notitie van bruid en bruidegom genomen. Deze bruid echter, eene bekende straat- figuur, genoot het voorrecht van eene buitengewone attentie, niet alleen van wegens de „lieve" jeugd, maar ook van de zijde van het publiek. Zij werd naraelijk door hare vrienden afgehaald. De Neder- landsche driekleur ging voorop, terwijl een harer collega's vroolijk op de harmonica speelde en anderen met palmtakken in de hand hen vergezelden. Overal werd het jonge paar levendig toegejuicht. Nu het was dan ook een zeldzaam feest, dat men vierdewant de bruidegom telde slechts 69 jaar en de bruid had den aanvalligen leeftijd van 74 jaar bereikt. Zoo iets ziet men alle dagen niet. En met voile recht mocht men ziugen „Daar is liefde bij", of te wel //De min, de min ziet naar geen jaren." Men schrijft ons uit Biervliet Voor de vacante betrekkiug van hoofd der school in de kom der gemeente, jaarwedde f 1200, meldden zich in den zomer van '92 vier en twintig solli- eitauten aan. Onder hen waren er acht hezitters der 3 moderne taalacten. Vandaag, 6 Februari, is het vergelijkend examen, schriftelijk werk, aangevangen, waaraan slechts 7 liefhebbers deelnamen. Maar den dezer is in het bezit van acte voor ^ransch, Duitsch en Engelsch, n.l. de heer Lijbaart, loofd der school te Krabbendijke, doch wiens )enoeming tot hiertoe oumogelijk gemaakt werd. ichoolopziener en dagelijksch bestuur waren het iteeds eens geweest om 6 der 8 geleerde heeren op de voordracht te plaatsen, maar, wanneer nu dijkens het te houden examen de eenige bezitter ler 3 acten wederom van de voordracht geweerd pocht worden, dan is op onze bevolking het rijmpje ten voile van toepassing#Twee honden vechten om een been, de derde enz." De gansche gemeente, althans 4/s der bevolking is vol vreeze. Want het is kwaad kersen eten enz. Het examen wordt afgenomen door de heeren Bevelander Schoo, te Groede, Barentsen, te Schoon- dijke, en Vorsterman van Oijen, te Aardenburg. Niet de districts—schoolopziener, de heer Van Visvliet, te Middelburg, maar wel de arrondissements- schoolopziener, de heer Gerritsen, te Breskens, was bij het examen tegenwoordig. Behalve 3 sollicitanten uit Zeeland, namen 1 uit Z.-Holland, 1 uit N.—Holland, 1 uit Gelderland en 1 uit Overijsel aan het examen deel. Schoondijke, 6 Febr. Als een bizonderheid mag wel medegedeeld worden dat op de weegbrug alhier, waarvan tegenwoordig veel gebruik gemaakt wordt tot het wegen van vee, heden een stier is gewogen die 1192 kilo zwaar was. Dit schoone stuk vee werd door den landbouwer L. Timmerman geleverd aan den koopman Mestdag te Caprijcke. RECHTSZAKEN. Arroiidisseiueiits-reclitliank te Middelburg. Wij makeu onze lezers opmerkzaam op de ge- legenheid om alle goede fokmerrien van 3 jaar oud tot op elken leeftijd in het Nederl. Paarden- stamboek te doen opnemen. Men kan bij de keuring paarden aanbieden ook al zijn deze niet vooraf aangegeven. Verder neme men de gelegenheid te baat om al wat goed is ter keuring aan te bieden. De be paling, dat de hengsten, die een prijs of premie uit de Rijks-subsidie behalen, de in het Stamboek opgenomen merrien voor de helft van het gevorderde dekgeld moeten bedienen, is een onmiddellijk voordeel en kan reeds op zich zelf als eene premie beschouwd worden. Een droevig ongeluk heeft Donderdagavond bij Velsen plaats gehad. Als gewooulijk vertrok de locomotief Raaf om- streeks zes uur uit IJ muiden om te rangeeren. De machinist Kloos uit Haarlem, de rangeerder J. de Nijs uit Beverwijk en de machinist-leerliug Oosterman uit 's Hertogenbosch die dienst deed als stoker, waren er op. De brug bij Velsen over het kauaal stond open, en juist te 6 uur 10 m. reed de machine achteruit het water in. Een verschrikkelijke plons hoog opspatten van golven, groote kringen, sissen, een paar kreten en toen was alles weer stil de briesende, rammeleude, vurige machine was verdwenen en de drie jonge mannen werden waarschijnlijk verpletterd onder het ijzeren gevaarte. De brugwachter moet half razend van schrik zijn. Kloos was gehuwd en vader. Men stelle zich de ellende zijner vrouw die weldra voor do tweede maal moeder zou worden, voor toen men haar de ontzettende tijding kwam mededeelen. Kloos moet omstreeks 27 jaar oud zijn, Ooster man ongeveer 20 jaar en De Nijs ongeveer 25 jaar. De socialist W. H. Vliegen te Maastricht, gebruik makende van de bevoegdheid hem verleend in art. 12 van het wetboek van strafvordering, heeft bij den off. van justitie aldaar eene klacht ingediend tegen het gemeentebestuur van Maastricht, ,/ter zake van te hebben gepleegd het misdrijf van veroorzaking van overstrooming, door het doen dempen der afvoerkanalen van het riviertje genaamd de Jeker, op het grondgebied der gemeente Maastricht, zonder te zorgeu voor andere afvoerkanalen, tea gevolge waarvan op Woensdag 25 en Donderdag 26 Januari 1.1. verschillende straten der stad door het op die wijze de stad ingevoerde water zijn overstroomd en gemeen gevaar is ontstaan, tegen welk feit straf is bedreigd bij art. 158 van het wetboek van strafrecht". 't Ziet er vrij treurig voor de bewoners der Maasvallei uit. De rivier is buiten hare oevers getreden en heeft de dorpen Heugem, Borgharen, Itteren enz. overstroomd. Velen zagen zich ge- noodzaakt met have en vee naar elders te vluchten. Het fraaie park te Maastricht is gedeelteiijk over stroomd, terwijl over den Schanderweg een breede Maasarm stroomt, die het verkeer belemmert. De aan Maas en Jeker gelegen molens staau stil en vele kelders iu de stad zijn ondergeloupen. Te Amsterdam zijn in de voorlaatste 24 uren twee afschuwelijke moorden gepleegd een iu de Koestraat en een in de Spuistraat. Iu de Koestraat woont sedert eenigen tijd de kartonwerker van Raamsdonk met zijn vriend Bonk. Reeds geruimen tijd leelde Van Raamsdonk in on min met zijn huisvrouw Anna Petronella Franke, die dan ook niet de echtelijke woning met Van Raams donk deelde, maar gemeenzamen omgang had met den 38 jarigen Hendrik de Sallis. Deze twee vervoegden zich nu Zaterdagavond ten huize van Van Raamsdonk. Er werden scheldwoorden gewisseld en eindelijk kwam Bonk met Van Raamsdonk naar beneden. Eerst viel Van Raamsdonk op de vrouw aan en sloeg hij De Sallis met een stok. Op een oogen blik, dat De Sallis struikelde, vloog Bonk op hem aan, trok een mes en bracht hem verscheideue steken toe. Kermend viel De Sallis neer en toen kwam de politie toeschieten. De verwonde werd in een brancard gelegd en naar het gasthuis gereden. De beide bewoners van de boven woning vau het perceel werden on middellijk door den heer Stork, commissaris van politie, iD arrest genomen. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken J. C., oud 24 j., schipper te Graauw (Paal), is wegens mishandeling vrijgesproken. 1. A. S., oud 23 j., 2. L. v. I., oud 26 j., 3. J. d. N., oud 29 j., 4. W. v. I., oud 40 j., alien schippers te Graauw, zijn wegens als voren veroordeeld de le en 2e ieder tot 1 maand gevangenisstraf, de 3e tot 14 dagen gevang. de 4e tot 8 dagen gevang. Ch. L. B., oud 22 j., werkman te Graauw, is wegens als voren vrijgesproken. L. v. I., oud 26 j., schipper te Graauw, is wegens mis handeling en beleediging van een ambtenaar veroord. tot 45 dagen gevang. 1. Ch. L. E., oud 25 j., 2. F. E., oud 12 j., 3. M. L.E., oud 17 j., alien arbeiders te Koewacht, zyn wegens strooperij vrijgesproken. P. S., oud 64 j., huisvr. van J. M., wonende te Axel, is wegens beleediging veroord. tot 3 boete of 3 dagen heeht. 1. D. v. D., oud 22 j., schippersknecht, 2. J. A. R„ oud 19 j„ werkman, 3. B. v. K., oud 20 j., varensgezel, 4. J. J. J., oud 21 j., werkman, alien te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling ieder veroord. tot 1 maand gevang.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2