Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. AANBEST1MM. V erpachting. STRAATVUIL. No. 2895. Woensdag 8 Februari 1893. 33e Jaargang. aanbesteden: Binnenland. ABONNEMEITi Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIlN, Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Burgemeester en Wethouders der gemeente OVERSLAG, zullen op IMnsdag 28 Februari 1893, des namiddags ten 1 ure, len gemeentehuize, in het openbaar bij eukele inschrijving en onder nadere goedkuuring Het afbreken van de bestaande- en het bouwen van eene nieuwe openbare school met ringmuur en onderwijzerswoning in het dorp Overslag. Bestek en teekening zijn van af heden ter ge- meente-secretarie verkrijgbaar tegen betaling eener sorn van 1,25. Aanwijzing op het terrein Zaterdag 18 te voren, des namiddags ten 1 ure. lnlevering der inschnjvingsbiljetten ten gemeen tehuize vdor 12 uur van den dag der besteding. Verdere inlichtingen te bekomen bij den bouw- kundige J. WISSE Jz., te Zaamslag. Overslag, 31 Januari 1893. D. MATTEL^, Burgemeester. STEENPUT, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG zullen op Vrijdag 17 Februari e. k-, des voormiddags te 10 ureu, in het gemeentehuis, in het openbaar, behoudens goedkeuriug door den ge- meenteraad, voor den tijd van zeven jaren verpachten De grasetting van het aan de gemeente toebehoorend gedeelte zeedijk van den SSleine i-luis- senspolder en van den daaraan grenzenden nol, te zamen groot 3,4026 hektaren. De voorwaarden van verpachting liggen van heden af ter inzage ter secretarie der gemeente. Zaamslag, 3 Februari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. FEUILLETON Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 11) Verleden jaar markies, had ik bier eene aller- liefste jonge dame bij mijonder hare voortreffelijke eigenschappen behoorde ook die van te kunnen zingen als een engel." „Was zij eene bloedverwante van u „Neen, zij wasEn de gravin glimlachte. rZij was ook eene wees, die ik niet tot dochter wilde aannemen, maar die ik heb liefgehad als eene vrieudin En daarop vertelde zij den markies alles betreffende freule Veber. ,/Geloofdet gij aan de menschelijke dankbaarheid #Ik hoopte er althans op." ,/Ach gij zijt nog te jong gravin, om het ijdele dezer hoop in te zien. Buitengewoon eldelaardige harten bestaan er slecbts weinige En gij, steeds geneigd de rol van beschermengel op u te nemen, stelt u daardoor juist bloot aan gedurige ontgoo- chelingen." ,/Outneem mij niet alle poezie des levensriep de gravin uit, een teederen blik slaande op de kleine die op het gras dartelde. „Deze zal goed worden, zij zal niet aan toevallen onderhevig zijn zooals de arme Amalia Veber Slaapwandelaars hebben gewoonlijk een of ander organisch gebrek." ^SlaapwandelaarsterWas de jonge dame van wie gij spreekt eene slaapwandelaarster Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen ten overstaan van den burgemeester dier gemeente op Vrijdag 17 Februari e. k., des voor middags te 9 uren, in het openbaar verkoopen Het verzamelde straatvuil liggende aan de slachtplaats. Aldaar te vergaderen. Zaamslag, 3 Februari 1893. C. DE BOKX, Burgemeester. E. H. WORTMAN, Secretaris. JfolitieLt Overzicht. Aan gene zijde van het kanaal. Het Britsche Hoogerhuis is gereed gekomen met het adres van antwoord op de troonrede, nadat ter beraadslaging daarover drie zittingen gehouden waren. Lord Ouslow zal een ontwerp iudienen, waarbij de wettelijke handelstnerken ook van toepassing verklaard zullen worden op vee, van het buitenland iugevoerd. In de door het Lagerhuis gehouden zitting deelde sir Edward Grey, onder-secretaris van buitenland- sche zaken, mede, dat alle mogendheden, met uit- zondering van Portugal, de overeenkomst betreffende de quarantaine in het Suez-kanaal hebben geteekeod. Door den heer Labouchere werd de indiening aangekondigd van een ontwerp, volgens hetwelk pairs in het Lagerhuis zitting kunnen nemen, zon- der afstand te doen van het pairschap. En, evenals andere jaren, is ook weder bij het Huis een ontwerp iugekomen, waarbij aan vrouwen het kiesrecht wordt toegekend. Ditmaal echter heeft het verder reikende gevolgen. Het wil den vrouwen feitelijk dezelfde rechten geven, als de rnan- nen bezitten. Ten slotte heeft de heer Maden eene motie aan gekondigd, strekkende om den leden van het Lager huis eene bezoldiging toe te kennen. 't Zou raisschien wel aanbeveling verdienen een bekend spreekwoord, dat aan het voorbeeld een veel grooteren invloed toeschrijft dan aan wijze leeriugen, zoodanig te wijzigen, dat de grootste aantrekkingskracht wordt toegekend aan slechte voorbeelden. In het verloop van de Italiaausche Bankaangelegenheid kunnen we 'l aanlokkelijke van het afkeurenswaardige helder en klaar waaruemen daar in 't zounige zuiden, aautijgingen en verden- kingen zonder tal, datir evenals in Frankrijk, een baudeloosheid, die de regeering heeft doen overwegen „Ik heb het eerst na haar vertrek geweten. Zij liep weleens 's nachts naar buiten. Hoeveel keereu Rosa, bebt gij freule Veber in de rontonde gezien Het gelaat der trouwhartige dienstbode kleurde zich vuurroodsnel bukte zij zich over het kind en hevig outroerd antwoordde zij „Ik geloof den keer, mevrouw." ,/Men had mij verteld meermalen ,/Het kan zijn, dat de freule het te benauwd vond in huis." De gravin en de markies lachten beiden. ffSliep zij of was zij wakker vroeg de laatste. ^Ik zou het n op mijn woord van eer niet kunnen zeggen Mevrouw, mag ik met Sautinella naar huis gaan, het gras is zoo vochtig Dit zeggende tilde de portiersvronw de kleine van den grond en droeg haar in huis. Markies Frosio vertrok met den laatsten trein regelrecht naar Bologna en beloofde de gravin binnenkort terua te zullen kotnen om zijne opwachting te unaken bij den graaf, zoodra deze uit Toscaue zou zijn wedergekeerd. XII. Uit Florence outving de gravin een brief van haar echtgenoot, waarin hij haar het volgende meldde: „Maak Ti niet ongerust. Miju vriend is buiten en het valt mij moeilijk u hier veel te schrijven. Het is eene droevige gesehiedenis, die ik u onder vier oogen zal vertelleu. Vraag mevrouw Marr*** bij u om u gezelschap te houdenmij kunt gij nu dagelijks thuis verwachten." De gravin schudde onwillig het hoofd, terwijl zij bij zichzelve sprak „Uet bevalt mij niet, dat Rodolfo zich met die akelige geschiedenisseu inlaat. of een korte schorsing der parlementaire bezigheden niet wenschelijk zou zijn ter kalmeering van de opgewonden gemoederen ddar evenals in Frankrijk, de mogelijkheid om de meest dringende zaken af te doen, volkomen buitengesloten door de schan- daaltjes, ijverig geexploiteerd door de oppositiedaar evenals in Frankrijk, de regeering zich met hand en taod verzettend tegen een iugaand onderzoek van parlementswege, hoewel de gedachte om langs dezen weg tot klaarheid te komen, meer en meer ingang vindt z66 zelfs, dat de geruchten betreffende een aanstaande ministerieele crisis, meer schijn van waarheid hebben dan een eenige dagen geledeu. Dit zou wellicht anders zijn als de mensch niet zoo geneigd was ten alien tijde het zijn naaste toegedichte kwaad voetstoots voor de zuivere waar heid aan te nemen, vooral als bij die neerdrukking van anderen, de eigen positie wint, 't zij direct of indirect. Als een blad verhaalt, dat de koning in eigen persoon diep, zeer diep in zijn beurs tast om mannen als generaal Pallavicini, als Ratazzi en Grimaldi te redden voor een schandaalals onder Talongo's papiereu er een wordt gevonden, waarbij verschillende premiers worden genoemd als hebbende groote geldsommen ontvangenals een der gevangen genomen fiuancie-mannen spreekt van de som van 1,200,000 lire, verdeeld onder leden eener commissie van grooten invloedals een blad een aantal brieven publiceert, waarin een Minister (Micelli, oud-titularis van laudbouw) blijk geeft een rapport van gewicht in portefeuille te hebben doen houden dan is dat alles ernstig en 't gaat niet aan den lieden, die zich daarin vermeien, 't zwijgen op te leggen door loocheningen zonder meermen kan zich verzekerd houden dat zij T niet willen gelooven. Zoo is de weigering om een parlementair onderzoek in te stellen, in de theorie een bewijs van politiek doorzicht, doch 't is de groote vraag of 't in de praktijk vol te houden is. Vrijdag toen Calajanni opnieuw aandrong op een parlementair onderzoek, bleef Giolitti met zijn weigering de baas, hoewel de agitatie groot was en de verdenkingen qualitatief zoowel als quantitatief eer toe- dan afuemen. De vervolging van de Zerbi werd daarna met bijna algemeene stemmen toegestaan. Marokko blijft een broeinest van moeilijkheden van allerhande aard. Nu dreigt er weder een botsing met Frankrijk te ontstaan, daar de stam Beni Msara een aanval heeft gedaan op de te Wazan, de heilige stad, gevestigde afstammelinge van den profeet, die onder bescherming van Frankrijk staan. De aangevallenen hebben zich bij de Franschen Er haugt een geheirazinnigen sluier over dien zieken vriend, die mijn vrede verstoort. Als Rodolfo niet spoedig terugkomt, dan ga ik hem halen." De gravin had geene gelegenheid mevrouw Marr*** bij zich te noodigen, want den volgendeu dag verscbeen deze als onverwachte gast voor haar, voorzien van een ontzagelijk groot valies, dat klaar- blijkelijk haar voornemen te kennen gaf geruimen tijd bij de familie Uario te verblijven. Zij werd niet ongaarne, doch zonder blijdschap ontvangen. Drie dagen verliepen, toen werd de gravin on- geduldig en verklaarde haar man terug te willen hebben. z/Gij schertszeide mevrouw Marr***. Het is hier te doen om een philanthropisch werk en terwijl gij u bezighoudt met het weesje te verzorgen, kunt gij toch uw man de voldoeniug niet onthouden van zijne diensten aan een ongelukkigen vriend te wijden." ,/Het is een ongelukkige die er nooit toe komt om zijne zaken af te doen riep de gravin driftig „Ik ken hem volstrek niet dien vriend, die uit verre streken is gekomen om den steun in te roepeu van mijn man, wiens makker hij als kind is geweest. Indien Rodolfo niet binnen twee dagen thuis komt, dan vertrek ik." wGij Dat kunt gij niet meenen, goede Juno' cenza. Eene vrouw behoort haar huiselijken haard niet te verlaten ik, bij voorbeeld, heb nooit een voet buiten mijne deur gezet, wanneer mijn man zonder eeuig bepaald doel hier en daar aan het rondreizen was. Hij had lust in zwerven, God moge hem zulks vergeven terwijl, wat den graaf betreftdat maakt een groot verschilgij weet waar bij is en dat hij zich verdienstelijk maakt." ge/.ant beklaagd, die op zijn beurt bij den sultan zijn beklag inleverde. Men gelooft, dat de sultan den aanvallenden stam zal straffen. Het heilige Wazan wordt iutus- schen nog belegerd en er wordt gevreesd voor een ernstigen aanval. In Argentinie. Het schijnt in de provincie Corrientes niet tot rust te kunnen komen. De regeliug, door den bondscommissaris Avellaueda tot stand gebracht, was niet van langen duur en eene afdoende schikking tusschen de vijandelijke partijen blijkt onmogelijk te zijn. De bondsregeering heeft van verdere tusschen- komst afgezien. In verband met het bericht, dat aan het postkantoor op Atjeh prijslijsten ontvangen zouden zij i) met geillustreerde catalogussen van achter- laadgeweren uit de fabriek van den heer De Beaumont te Maastricht en geadresseerd aan verschillende Atjehsche hoofden en hoeloebalangs buiten de linie, deelt de heer De Beaumont mede, dat hij het vorig jaar, tijdens werkgebrek op zijn fabriek, geillus treerde catalogussen liet maken, niet enkel van achterlaad-geweren, maar van alle soorten van pistolen, jachtbuksen, schermgereedschappen enz. en deze prijslijsten gezonden heeft aan officieren en haudelsliuizen hier te lande en ook naar Indie aan adressen, die de heer De Beaumont geputf heeft uit den „Regeerings-Almanak voor Nederlaudsch Indie 1892". Er is derhalve geen sprake van, dat de heer De Beaumont zich van Nederlandsche posterijen of ambtenaren zon bedieud hebben om van vijandelijke hoofden orders op oorlogswapeueu te bekomen. De vergadering van de partij van orde, van hen, die verbetering weusehen langs wettigen weg, door Mr. Koning, notaris te Fiusterwold, bijeen- geroepen, had te Winschoten plaats. Er waren 350 a 400 belangstellende tegenwoordig. Met overgroote meerderheid werd besloten een partij van orde te stichten. Daarvoor zullen in de verschillende dorpen en gemeenten commissien in het leven worden geroepen, en zal in een later te beleggen vergadering uit die commissie een hoofdbestuur worden gekozen. Uit de discussie is niet heel goed op te maken welke maatregelen de nieuwe partij zal nemen om gewenschte verbeteringen tot stand te brengen. De heer Tydens, lid der Kamer, pleitte volgens de N. Gr. Ct. voorhet doel om 1°. stalistieke In de mooie oogen der gravin was niet veel bewondering te lezenzij weerspiegelden slechts de berinnering aan de zichtbare aandoening van den graaf op het oogenblik der scheidiug en zij verlangde niets anders dan hem weder te zien. ,/Overdreven teergevoeligheid, die ik beken dat mij onbegrijpelijk voorkomt", prevelde mevrouw Marr***,eenigzins verontwaardigd. Gij zij t verwend door de teedere u omringende zorgen, en bijgevolg ongeschikt om vier-en-twintig uur verwijderd vau een man door te brengen O ja, ja, die man is uw echtgenoot, wie zal het ontkeonen Gij bezit ten voile het recht hem aan uwe zijde te houden, doch in buitengewone gevallen behoort men zich toch te onderwerpen. Hoe dit zij, de graaf zal morgeu komen, miju hart zegt het mij, en ook miju droom van den vorigen nacht heeft het mij voorspeld. De vriend is dood en de graaf komt thuis." ,/0, dat het zoo wareriep de gravin uit. Een fijne opmerker zou op het gelaat vau mevrouw Marr*** eene niet geringe inspanning bespeurd hebben om den innerlijken angst te verbergen, die van tijd tot tijd haar hart onstuimig deed kloppen. Dit ontging echter aan do gravin, die zich zoover boven haar verheven gevoelde, dat zij niet lette op de minder of meer diepe rimpels op het voorhoofd van hare oude vriendin, en die buiteudien, levendig, druk en openhartig van karakter zij ride, zelden een onderzoek instelde naar de gelaatstrekken dergenen die haar zooals gewoonlijk goed toeschenen en daarbij oprecht, gelijk de uitdrukking van haar eigen gelaat. Mevrouw Marr***, geheel verdiept in haar haak- werk, had moeite den haakpen vast te houden, daar TER \EIZE\SCUE (01 RAM Dit blad verscliijnt Dinsili»«- en Vrijdagavoml bij den uitjjever V A M D K S A A" D 15 te Ter Xeuzen. ii.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1