Gemengde berichten. Naar wij vernemen, heeft de Staatscommissie, belast met het bewerken van wetsvoorstellen ter voldoening aan de grondwettelijke bepalingen be- treftende den Waterstaat, twee wetsontwerpen gereec een op de verveningen en een op de keuren der waterschappen. Eerstdaags worden die wetsontwer- pan aan de Regeering aaugeboden. Te Borssele is opnieuw uitzicbt geopend op het verkrijgen van een steiger aldaar. Het bestuur dier gemeente en de besturen van eenige andere in den omtrek gelegen plaatsen moeten door Ged. htaten ziju uitgenoodigd spoedig maatregelen te nemen tot het verharden der wegen, leidende naar de Staartuol van Borssele, inwelk geval aan laatst- genoemde plaats het bouwen van een steiger is verzekerd. Het ijs in de Kil is Woensdag opgebroken en heeft de stoomboot Stad Zierikzee de reis naar Rotterdam weder langs Dordrecht gemaakt. De hervatting der stoomvaartdienst tusschen VlissingenMiddelburgRotterdam was op heden (Vrijdag) bepaald. Ook de schroefstoombooten Valk I en II, tusschen BreskensVlissingen MiddelburgRotterdam dienst doende, hebben de vaart hervat. Dikwijls wordt geklaagd over de bedelaars, die onder voorgeven dat zij postpapier, lucifers enz. verkoopen, vooral de bewuners van dorpen lastig vallen. Te Lochem bestaat tegen deze vermomde bedelarij eene bepaling in de algemeene Politie verordenig, luidende //Met boete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen wordt gestraft ieder niet in de gemeente woonachtig persoon, die waren, van welken aard ook, in en langs de huizen op of aan den openbaren weg vent of te koop aanbiedt, tenzij dit geschiedt in de uitoefening van eenigen handel of beroep, waartoe de venter of verkooper blijkens behoorlijk patent bevoegd is, en in dat geval ter secretarie der gemeente van het voornemen tot venten aangifte is gedaan, under opgaaf van naam en woonplaats en vertoon der waren. Het hiervan ter secretarie afgegeven bewijs, voorzien van de onderteekening des burgemeesters en van den ge- meentestempel, en geldende voor den daarin uitge- drukten tijd, moet op de eerste vordering aan de politiebeambten worden vertoond." TER i\El'ZE\, 3 Februari 1803. In de vergadering van den polder Zeven Triuiteit op Woensdag jl. werd, in plaats van wijlen A. Allaart, benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf, de heer Jacobus da Zeeuw. Woensdag werd te Zwartsluis de 30" algemeene vergadering gehouden der Schippersvereeniging ffSchuttevaer." De voorzitter, de heer Mr. H. Smeenge, opende de vergadering met eene welsprekende rede, waarin hij wees op het gelukkig verschijnsel, dat de Regeering hoogen prijs stelt op de adviezen van Schuttevaer, getuige de inlichtiDgeu die der ver- eeniging gevraagd zijn in zake het Merwede-kanaal en het plan tot droogmaking der Zuiderzee. Hij dankte de leden voor de talrijke opkomst, vooral hen die zich een lange reis getroostten om in het verwijderde Zwartsluis de belangen vatr hun afdeeling te bepleiten. Met genoegen kon hij mededeelen dat Schuttevaer met 3 afdeelingen vermeerderd was, n.l. Ter Neuzen met 70, Deventer met 41 en Hasselt met 30 leden. Hierna werden de ingekomen voorstellen be- handeld. Dat er takt en goede leidiug noodig is, om van 's morgens 11 tot 's avonds 5 uur, met een kleine pauze, 94 punten te hespreken, zal wel niemand betwijfelen. Het ligt niet op onzen weg mededeeling te doen van alle besluiten en de discussien hierover ge- voerd, trouwens wij zouden hiervoor geene plaats- ruimte hebben. Wij meenen evenwel dit aan de lezers die belang hebben bij de schipperij en die zullen zeker in onze stad en omgeving velen betreuren moet wat men niet heeft kunnen verkrijgen. Ik spreek voor mijzelf, gravinik die eenmaal een zeer treurige dag in mijn leven hadweet gij welken *Ik zou niet weten y Den dag uwer bruiloft." Wilt gij mij het hof gaan maken, markies //Nu niet; jaren geleden, ja." „Gelukkigerwijze gingt gij naar Australia riep de gravin lachende uit. ,/Het is beter zoo, ik herhaal het u." ,/Begint gij beleedigend te worden Kom, kom, markies, laat oris voor immer en altijd goede vrienden blijven. Ik mag u gelijk een broeder gaarne lijden." Om 's Hemels wil plaats mij niet in de categorie der platonische gelegenheden. Zeg dat gij met mij op hebt als met een vriend »Zeer stellig." Met klaren oogopslag reikte de gravin hem de hand, die hij aannam, doch niet met zijne lippen aanraakte. Na het middagmaal traden zij naar buiten op het terras, beneden aan de trap bij de groote deur, en gingen eene wandeling doen, gevolgd door Santi- nella, die aan de hand van Rosa haar uiterste best deed om met de kleine voetjes op de zijden japon der gravin te trappen. De zon ging onder, de lucht was scherp, het landschap bewonderenswaardig schoon. Uit het dichte bosch hoorde men de regelmatig neervallende bijls'agen en van den na- ziju niet te mogen onthouden datgene, wat de afdeeling Ter Neuzen betreft. Door haar waren de volgende voorstellen in- gediend 1°. Bij de regeering aan te dringen op het verleeneu van een Rijks snbsidie voor het tot stanc kornen van een sleepbootdienst voor de buiten haven van Hansweert. 2°. le verzoeken de verruiming van gelegenheic tot schutten aan de Oostsluizen te Ter Neuzen. 3°. Pogingen aan te wenden tegen moeilijkheden, die de schippers in het Hollandsch diep van de visschers aldaar ondervinden. De heer J. Tollenaar, een der beide afgevaar- digden, leidde deze punten in en gaf de noodige ophelderingen en wel met het gunstige resultaat dat na eenige discussie, met algemeene stemmen besloten werd, wat het eerste punt betreft, de verlangde subsidie aan te vragen, doch eerst wanneer het werk, de dubbele doorvaart aan de bruggen, zal ziju uitgevoerd. Wat het tweede betreft, dit werd eveneens aan genomen, nadere toelichting zal door den afgevaar digde het hoofdbestuur gegeven worden. Len slotte werd eveneens met algemeene stemmen het verzoek, in het 3e punt vermeld, beaaind. Voorloopig is hieraan niets te veranderen, doch den Minister zal hierop gewezen worden vdor de eerstvolgende verpachting van het vischwater aldaar. De afdeeling Zwartsluis heeft hare zusters uit- stekend ontvangen. Door haar toedoen was den leden, die 's avonds te voren reeds te Zwartsluis waren, eene aangename soiree bereid, een concert door het aldaar bestaande zanggezelschap Crescendo. Namens de afgevaardigden en leden dankte hiervoor de heer Mr. Smeenge de vereeniging Crescendo en de afdeeling Zwartsluis. Inderdaad de ontvangst was joviaal gul. Uit vele woningen wapperde de Nederlandsche driekleur, eukele met/Schuttevaer" in de witte baan. Door de andere afgevaardigde uit Ter Neuzen werd in de vergadering nog een woord gesproken om de volgende of een andere vergadering eens te Middelburg of nog liever te Ter Neuzen te doen liouden. En als het waar is, dat men het zoo kwaad niet acht ook eens plaatsen te bezoeken, die niet zoo in het centrum van ons land liggen dan hebben wij kans. W oensdag had alhier door de vereeniging vDoor Eendracht sterk" de aanbesteding plaats van de levering van pi. m. 112,000 Kg. kunst- mest en 59,000 Kg. chilisalpeter. Door de volgende heeren werd daarvoor ingeschreven voor de kunst- mest door P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor f 7,08 Standaert Co., te Balgerhoecke, voor f 7,02; \aesen Co., te Rotterdam, voor ^6,84 en voor de chilisalpeter door P. J. Scheele, te Ter Neuzen, f 11,28 en P. A. Adriaansens, te Groenendijk, voor f 11,09 berekeud per 1 00 Kg. Gedurende het afgeloopen jaar 1892 zijn door de gezamenlijke ambtenaren in de coutrole Axel 41 bekende en 28 onbekende personen bekeurd wegens frauduleuzen in- of vervoer van accijcs- goed en werd door hen aangehaald 1692£ K.G. geraffineerd zout en 26 K.G. zachte zeep, terwijl 17 buitenlandsche smokkelaars, of wegens smok- kelarij veroordeelde personen, werden aangehouden en aan de justitie overgeleverd. Hulst. Door eenige baldadige kerels is in den nacht van Maandag op Dinsdag bij den heer H. Fassaert te Hulst op dieus kantoor, en bij den heer De Moor in diens winkel een ruit ingeworpen. Het is den heer F. spoedig kunnen gelukken den dader op te sporen, waarvan door hem bij de politie aan. gifte is gedaan. Het is te hopen dat een strenge straf zal worden toegepast, daar er hier aanhoudend straatschenderij wordt gepleegd. Eenige landbouwers van Graauw, die Maandag van de markt te Hulst huiswaarts keerden, hebben op het gehucht Ilet Jagertje twist gekregen die zoo hoog Hep, dat zekere L. Steijaart een been werd afgeslagen, en anderen met bebloedde hoof- den naar huis konden gaan. Sas van Gent, 31 Jan. Heden had alhier de aanbesteding plaats voor het bouwen van een jacht- opzienersWoning voor den heer J. B. Stevens, alhier. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren T. Kamoen, te Westdorpe, voor f 2094,19 Jan van der Velde, te Ter Neuzen, voor f 1780, J. Scheele, te Ter Neuzen, voor f 1724,B; Pauwels, te Sas vau Gent, voor f 1619,W. Claessen, te Sas van Gent, voor f 1297,en P. van de Voorde, te Sas van Gent, voor 1228, Aan den minsten inschrijver is het werk gegund. St. Jansteen. De knecht van d'H., waar Zondag avond diefstal gepleegd werd, heeft zijn alibi bewezen. Gelukkig was de man daartoe in staat, want om dat op afdoende wijze te doen, moet men toch gedurende den tijd, dat de misdaad gepleegd werd, met anderen verkeerd hebben. Dit nu was met hem het gevalhij verklaarde in de herbergen burigeu straatweg weerklonken de stemmen der Doerinnen. Eene dezer stemmen zong een lied, aan de gravin overbekend, zoodat zij er met weinig aandacht naar luisterde. z/Bevalt het liedje u?" vroegde markies stilstaande. z/Het wordt niet goed gezongen, maar het her- innert mij aan iernand die het heerlijk placht te zingen. Niet waar Rosa" zeide de gravin, zich tot de kindermeid keerende ,/is het u niet alsof gij haar nog hoort?" #Ja, mevrouw." (Wordt vervolgd.) van verschillende personen langs den weg van Kapeliebrug naar zijne woonplaats (Kemseke) ge- weest te zijn tusschen 7 en 9 uren, terwijl hij tot 7 uren in gezelschap van zijn baas geweest is te Kapeliebrug. De politie die de zaak onderzoeht bevond alles zooals de knecht gezegd had en zoo was zijne onschuld volkomen bewezen. De omstandigheden pleitten overigens sterk tegen hem, daar het een goede bekende moet geweest zijn en ook zijne schoenen in de sporen die, in de Kemseke leidden, pasteu. richting van RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 3 Febr. het volgende vonnis uitgesproken W. v. H., oud 26 jwerkman te Clinge, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Naar aanleiding van een uitgegeven buiten- gewoon politieblad is heden nacht te Middelburg gevangen genomen de 21jarige Willem Sligting, tegen wien door de arrondissements-rechtbank te Am sterdam dd. 27 Januari 11. rechtsingaug met bevel tot gevaugennemiug is verleend, ter zake van opruiiug. Kantongerecht te Tor Neuzen. Zitting van 3 Februari 1893. Veroordeeld J. d. R., schipper te Ter Neuzen, ter zake van het gebruik maken van een haven van een Rijkskanaal, waarop rechteu worden geheven, zonder de daarvoor verschuldigde rechten te hebben voldaan aan den daartoe aangewezen ambtenaar, tot eene boete van f 3, subsidiair 2 dagen hechtenis, en in de kosten, ook in die veroorzaakt door het verzet. heelen avond zeer levendi" vrij sterke macht De vermaarde St. Pietersberg bij Maastricht heeft weder eens van zich doen spreken. Zaterdag- middag waren 5 jongens van 12 tot 16 jaren zonder gids in die onderaardsche gangen afgedaald en daarin verdwaald geraakt. Den geheelen nacht werd tever- geefs naar hen gezocbt, tot het eindelijk Maandag- morgen een bewoner van St. Pieter, den heer Ferdinand Schols, mocht gelukken, de vermisten op te sporen en van een wissen dood te redden. Er zullen thans maatregelen worden genomen om dien onderaardschen doolhof niet ineer zoo gemak- kelijk toegankelijk te maken. Reeds lang voor den aanvang der //protest- meeting," die eergisteren avond ten 8 ure in de Ridderschapsstraat te Utrecht door de sociaal- democraten was uitgeschreven, was het zeer rumoerig langs den weg. In wijk C schijnt meu nog altijd niet bijzonder ingenomen met het streven der sociaal-democraten en een deel der bewoners van die buurt blijven huunen afkeer nog altijd op hunne eigenaardige wijze aan den dag leggen. In talrijke groepen met de Nederlandsche driekleur voorop en onder het zingen van vaderlandsche liederen, trok men door de Ridderschapsstraat, waar men in de deur van het vergaderlokaal een paar ruiten vernielde. Overal in de stad, doch vooral in den omtrek van het meetingslokaal, bleef het den ge- g, zoodat de politie eene ontwikkelen moest, doch de meeting zelve werd niet verstoord. Wel drong van tijd tot tijd het geschreeuw des volks, dat buiten in de straat stood, totindezaal door, maar de spreker A. van Emmenes, bleek door dergelijke kleine hindernissen niet in de war te brengen en zette zijne redevoering voort. Ook interrupties, die enkele aanwezigen zich veroor- loofden, vooral een mooie redenatie, maar als er wat gedaan moet worden blijf je achterbaks en dergelijke bleven onbeantwoord en gingen als onopgemerkt voorbij. De meeting was niet zeer bezet en niemand der aanwezigen had lust met den spreker in debat te treden. Alleen maakte iemand de opmerking, dat men bij den burgemeester geweest was, maar van dezen toch niet verlangen kon dat hij in den winter aan timmerlieden, metselaars, grondwerkers, enz. werk verschafte. Deze opmerking werd niet met ijval ontvangen en Emmenes beantwoordde haar met de mededeeling, dat de burgemeester daar raad op moest weten en wist hij dat niet, dan moest lij maar plaats maken voor de sociaal-democraten, die wisten het wel. De straat voor het huis was inmiddels vol volk gebleven. De hoofdcommissaris zelf, de heer Ver- meijs, de commissaris Beck en eenige inspecteurs waren met verscheidene agenten aanwezig en hand- aaafden de orde op uitnemende wijze. Wie het okaal verlieten, gingen langs de Wolvenstraat en kwarnen zoo op de Plompetorengracht of de Van Wijckskade, zoodat botsingen vermeden werden met de troepen die nog altijd door de stad trokken, zingende O wee, o wee, o wee, Wij zijn jongens van wijk C. Te ruim 11 uur was de politie nog niet ingerukt. I N G E Z O W l> E N STUKKEN. Aan den Heer Uitgever der Ter Neuzensche Courant. Daar het mij bekend is, dat uwe Courant veel gelezen wordt door de Nederlandsche en Belgische grensbewonende landbouwers en veehouders, acht ik het niet ondienstig, door middel daarvan, belang- hebbenden bekend te maken met de nieuwe voorwaarden, waarop thans vergunningen tot invoer van mest nit Belgische grensgemeenten, ter bemesting van grenslanderijen, kunnen worden toesestaan. He doe dit vooral met het doel, om alle on- aangenaamheden, teleurstellingen en tijdroovende heen- en weerloopen te vermijden en te voorkomen, aangezien ik bij ondervinding weet, hoe lastig het is voor onze wederzijdsche grensbewoners, met den juisten toestand der zaak bekend te worden, eene omstandigheid, tengevolge waarvan meu zich allicht kan wikkelen in moeilijkheden, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. (Getuige de zaak P. van Gaever te Moerbeke, waarmede velen uwer abonne's wel zullen bekend zijn.) Wat weiding betreft, ben ik vooroemens die voorwaarden, na daarvan op officieele wijze te hebben kennis genomen, eveneens mede te deelen. Dankend voor de ingenomen plaatsruimte in uw blad teekeu ik mij A. MOERDIJK, Secretaris van Zuiddorpe. Ziehier thans de nieuwe voorwaarden, vast- gesteld door den Minister van Binnenlandsche Zaken, onder welke door den heer Commissaris der Koningin vergunning tot invoer van mest, zal kunnen worden verleend. 1°. dat de belanghebbende, zoo dikwijls hij van deze vergunning gebruik rnaakt, vooraf aan den burgemeester der gemeente waaronder de op Neder- landsch grondgebied gelegen landerijen behooren, overlegge eene verklaring van den burgemeester der Belgische grens-gemeente vanwaar de mest zal worden ingevoerd. A. dat de in te voeren mest uit zijne gemeente afkomstig is, of, wanneer die van elders is aange- voerd, ten minste drie weken in zijne gemeente heeft gelegen. B. dat binnen de laatste zestig dagen geen besmettelijke lougziekte en binnen de laatste dertig dagen geen mond- en klauwzeer of schaapspokken in de plaats van herkomst zijn voorgekomen. 2°. dat de mest, bij bemesting van bouwland, onverwijld worde ondergeploegd, terwijl, bij de bemesting van weilanden, daarop gedurende veertien dagen na de bemesting geen vee mag worden gebracht 3°. dat de invoer van den mest niet met rundvee geschiede 4°. dat de belanghebbende desgevorderd deze vergunning, bij het iuvoeren van den mest over de grenzen, aan de beambten van 's Rijks middelen vertoone, en zich verder stipt gedrage naar de door of vanwege de administratis der invoerrechten en accijnzen te geven voorschriften 5°. dat deze ontheffing en vergunning geacht worden van rechtswege te zijn vervallen A. zoo de voorschriften van dit besluit niet stipt mochten worden nageleefd, of van de vergunning misbruik mocht worden gemaakt B. zoo in de plaats van herkomst van den mest mond- en klauwzeer, besmettelijke longziekte of schaapspokken mochten voorkomen. Bovendien moet bij het verzoek om vergunning eene verklaring worden overgelegd van den burge meester der grens-gemeente, waaruit blijkt dat de mest uit die gemeente afkomstig is, of, indien de mest van elders is aangevoerd, ten minste drie weken in die gemeente heeft gelegen. Met moet alzoo overleggen twee verklaringen n. 1. die bedoeld onder 1°. A en B eu die onder 5°. B. De ontheffingen zullen door den Commissaris der Koningin voor den duur van het loopendejaar worden verleend. Ten eiude echter behooriijke controle mogelijk te maken, is sub 1°. bepaald, dat telkens wanneer mest wordt ingevoerd aan den burgemeester der gemeente waaronder de op Nederlandsch grondgebied gelegen landerijen behooren, de bedoelde verklaring van den burgemeester der Belgische grens-gemeente wordt overgelegd, ten einde op die vergunning deszelfs visuur te plaatsen met vermelding gedu rende welke dagen de invoer mag plaats hebben. Ouder de uitdrukking /grenslanderijen" kunnen worden verstaan alle gronden in de nabijheid van de grens, welke met landerijen over de grens tot eenzelfde bedrijf behooren. De aanvragen om vergunning kunnen op otige- zegeld papier worden gesteld en moeten door tusschenkomst van den burgemeester der Neder landsche grensgemeenten aan den heer Commissaris der Koningin worden ingezonden. Eindelijk moeten de gronden, waarvoor de ver gunning gevraagd wordt, deel uitmaken van het bedrijf van den aanvrager. Mijnheer de Redacteur Door bezigheden verhinderd kon ik eerst heden aan uw correspondent te Philippine nog een kort woord toevoegen. Ik hoop dat ge dit als slotwoord nog wel zult willen opnemen. Uw correspondent zegt, dat X niet op de ge- meenteraadsvergadering is geweest maar hij kent hem dan niet. Neen uw correspondent is er volstrekt niet geweest; al wat hij weet is van hooren zeggen en niet uit onpartijdige bron. Dit kan of zal hij niet tegenspreken. Hij scharrelt om de zaak heen en zegt dat dit onbillijk is. En toch keurde de gemeenteraad met algemeene (5 stemmen) (en 2 onthoudingen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2