Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. aanbestedingT No. 2894. Zaterdag 4 Februari 1893. 33e Jaargang. abonnement aan besteden aanbesteden: Binnenland. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVEBTENTIlN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. bij Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT, zullen op Donderdag den 23sten Februari 1893, des namiddags te 2 nren, op het gemeente- huis in het openbaar Het leveren van 125000 KEIEN en het vernieuwen van een gedeelte der bestaande keibestrating, be- nevens het leggen van cement- ijzeren buizen voor riolen, te Sas van Gent. De aanwijzing zal plaats hebben op Donderdag den 23,ten Februari 1893, des voormiddags te 10 uren. De inschrijvingsbiljetten kunnen tot op het oogenblik der besteding in de daartoe besteinde bus geworpen worden. Gedrukte bestekken zijn aan f 1 ter gemeente- secretarie verkrijgbaar. Sas van Gent, 19 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VERSCHA.FFEL, Burgemeester. L. N. STUBB13, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente OVERSLAG, zullen op Dinsdag 28 Februari 1893, des namiddags ten 1 ure, len gemeentehuize, in het openbaar bij enkele inschrijving en onder nadere goedkeuring Het afbreken van de bestaande- en het bouwen van eene nieuwe openbare school met ringmuur en onderwijzerswoning in het dorp Overslag. Bestek en teekening zijn van af heden ter ge- meente-secretarie verkrijgbaar tegeu betaling eener som van f 1,25. FEU1LLETON. i. 3,25 3,45 1,50 2,10 Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 10) De gravin kreeg lust om te gaan wandelen, zij bedacbt zich echter, ging in de rotonde zitten en, met de armen over elkaar gekruist en de voeten gemakkelijk gesteund tegen een bankje dat gewoon- lijk tot zitplaats diende voor Santinella,3liet zij on- bewust vrij spel aan hare droomerijen. Haar prachtig hruin haar, nog ouopgemaakt, viel eenigzins wanordelijk over het voorhoofd, en hare beschreide, daarom niet minder fraaie oogen zochten, als haakten zij naar eene afleiding voor hunne tranen, een glansrijk, vertroostend punt. Door den boog, die den ingang van de rotonde uitmaakte, had men een prachtig vergezicht over de bergen en de vallei de half geopende en zooals meestal vroolijke oogen der gravin dwaalden over het prachtige landschap, rnaar vonden toch in dit schouwspel geene rust. Zij hoorde, zonder er hare aandacht op te vestigen, het zuivere gezang van een dier min of meer drieste vogeltjes, die, geene bewonderaars van den mane- schijn, aan het voile daglicht onbeschroomd hun eeuwig liefdelied toevertrouwen. Zij dacht niet aan haar man op dezelfde wijze als zij tien jaren geleden aan hem gedacht zou hebben, maar zij voelde zich meer dan ooit door zijn afzijn gedrukt en herinnerde zich met eene onverklaarbare huivering zijn buiten- gewoon zwaarmoedigen blik bij het vaarwel zeggen. Dwaze inbeeldingen van een werkeloozen geest Aanwijzing op het terrein Zaterdag 18 te voren, des namiddags ten 1 ure. lnlevering der inschrijvingsbiljetten ten gemeen tehuize vdor 12 uur van den dag der besteding. Verdere inlichtingen te bekomen bij den bouw- kundige J. WISSE Jz., te Zaamslag. Overslag, 31 Januari 1893. D. MATTEL^, Burgemeester. STEENPUT, Secretaris. JL*olitieli Overzicht. Het is de plicht der hoogere standen de opvoeders te zijn van de lagere, zoo schreef wijlen Prof. Jorissen. De Panama-zwendel en de Italiaansche Bank-kwestie vormen helaas met deze uitspraak een droevige tegenstelling. Reeds vroeger werd gemeld dat de Minister Giolitti in de Kamer een parlementaire enquete betreffende de Bank-schandalen bestreed tegenover di Rudim, en een regeerings- onderzoek verdedigde. De premier heeft in dezen strijd de overwinning behaald, zoodat een onderzoek van regeeringswege zal worden ingesteld. Tevens is besloten de verdere discussie over de Banken drie maanden uit te stellen. Giolitti stelde de Kamer voor een votum van vertrouwen, hetwelk met 274 tegen 154 stemmen werd verleend. Of de minister-president in deze overwinning lang zal juichen, wordt sterk betwijfeld. Wij gaan uit van de verotiderstelling, dat dit regeeringsonderzoek onpartijdig zal geschieden, maar hoe licbt zal het volk juist in dit onderzoek een bemanteling van de schuld der hooggeplaatsten zien. En voor den schijn dient men zich reeds te mijden, dit geldt ook voor regeeringspersonenzoo iicht wordt het vertrouwen van het volk geschokt. Iutusschen is reeds het hoofd aan 't dep irtement van koophandel, de heer Manzilli, van knoeierijen en omkooping besohuldigd, gevangen genomen, en men gelooft dat men nu spoedig wel van ,/ont- hullingen" zal hooren. Ook de afgevaardigde Commaiidiui begint zich te roeren en valt in een Milaansch blad den heer Giolitti aan met de be- schuldiging, van de Romeinsche bank geeischt en ook verkregen te hebben de som van 835,000 francs als tegemoetkomiug in verkiezingskosten. De bank-kwestie belooft dus in haren verderen voortgang het treurig evenbeeld te worden van den Panama-zwendel. In de Senaat komt het bank-schandaal ook spoedig aan de ordede heer Guarniera zal de regeering daar interpelleeren. Dat Giolitti het zwaar te verantwoorden zal hebben, laat zich thans reeds afleiden uit de woorden van Zij verbeeldde zich hem hier en daar door de lanen te zien loopen, achter de dichte boomen verdwij- nende en met een boek in de hana en eene sigaar in den mond weer voor den dag komende, zich bukkende om een tak op te rapeu en dien een oogenblik later weder wegwerpeude. Plotseling sprong de gravin overeind. Werkelijk had zij op twintig passen afstands een man gezieu en zij was op het punt van uit te roepen Rodolfo XI. Voorzeker, graaf Ilario was het niet. Het was een man van zijn leeftijd, met denzelfden smaak gekleed zonder boek, zonder sigaar, zag zij hem vriendelijk iachend naderen, met den hoed in de hand, met vasteu tred, in al de kracht zijner man- nelijke schoonheid. De gravin verzette geen stap, bloosde en zeide „Onmogelijk „Waarom onmogelijk, dat ik hier ben?" //Gij Gij „Ik, gravin, die van de zee kom om het gebergte te bezoeken waar gij verblijf houdt." „Maar dit is een droom. Een oogenblik heb ik u voor mijn man aangezien." ,/Waar is de graaf?" #In Toscane." Dan ben ik gelukkiger dan hij, gravin, daar ik uwe hand mag drukken." Zij gaven elkander hartelijk de hand. „Hoeveel jaren, gravin, sedert wij elkaar niet gezien hebben „Ik herinner bet mij niet. Ik was pas ge- trouwd, en toen gij terugkeerdet bevond ik mij te Parijs." den interpellanl, dat de minister-president in 1889 als minister der schatkist niet onkundig mocht zijn van het wanbe'neer der Romeinsche bank. Een te Napels verschijnend blad, de Mattino, bevat eene lijst van parlementsleden, waaronder mannen van grooten naam, die in de bank-schandalen zouden betrokken zijn. Verscheidene dezer hooge mannen hebben dadelijk een aanklacht wegens laster tegen dit blad ingediend. In de Kamer ontkende Giolitti, dat er een aanvraag tot vervolging van eenige afgevaardigden was gedaan. Latere berichten melden nog dat de overwinning van den premier betreffende de wijze van onderzoek verkregen werd bij schikking, met de belofte dat een drietal ministers (Grimaldi, Lacava en Martini) zouden aftreden. Tevens bevestigt een der laatste telegrammen uit Rome de bewering dat verscheidene hooggeplaatste personen eerstdaags in hechtenis zullen worden genomen. De Fransche Kamer beraadslaagde in de laatste dagen over de begrootingen van binnenlandsche zaken en openbare werken. Met kalmte bracht zij deze taak ten einde, hetwelk een beteren indruk maakt dan de woelige zitting der vorige week. De oud-minister Lockroy noemde bij de behandeling der raarine-begrooting de zorg voor Frankrijks zee- macht onvoldoende en zeer stiefmoederlijk. De nieuwe minister, admiraal Rieunder, en de rappor teur Thomson trokken in een zakelijke verdediging tegen deze beschuldiging te velde. De minister acht de marine in staat Frankrijks positie op alle zeeeu te hand haven. De beslissing van den rechter van instructie en van het parket omtrent de ver volging der beschuldigde senaats- en parlements leden is thans gevallen. Alleen Jules Roche, Thevenet en Arene zullen niet vervolgd worden. Na deze uitspraak heeft de heer Deroulede van zijne inter pellate afgezien, nu de oud-minister Rouvier tot de vervolgden behoort. De aanteekeningen op de cheque-talons van baron de Reinach, door dezen gekrabbeld, en waarin men de thans van alle rechtsvervolging ontslagenen meende te herkennen hebben voor dit drietal al zeer onaangename ge- volgen had. Zonder ons in de Panama-zaak te willen ver- meien, moeten wij onzen lezers toch den verderen loop der dingen mededeelen. Het staat nu vast, dat Baihaut, Bloudin, Sans-Leroy, Gobrin, Ch. de Lesseps, Cottu, Fontane, Beral, Leon Renault, A. Grevy, Deves, Antonin Proust, Rouvier en Dugue de la Fauconnerie zullen vervolgd worden. Vol- gens de France zal Rouvier eischen, dat zijne zaak voor de Senaat als hooggerechtshof dienen zal. ffZeven jaar," sprak de jonge man en zag haar aan met de openbartige nieuwsgierigheid van iemand die een kostbaar voorwerp terug vindt. //Aan u hebben die zeven jaar niets van hun glans ontnomen, in mij hebben zij den geest der dichtkunst uitgedoofd. Maar ik zal weer dicbter worden, als ik u maar menigmaal mag ontmoeten." z/Uwe moeder //O zij is gelukkig." z/Dat geloof ik. Zij had niet bet minste ver- moeden dat gij komen zoudt z/Neen, ik stond eenklaps voor hare oogen gelijk eene lang ver'oorgen gebleven ster." z/Markies? Wat doet gij mij een genoegen. Gij blijf toch een paar dagen hier?.... Waar hebt gij uw rijtuig gelaten of zijt gij met het spoor gekomen Hoe jammer dat Rodolfo nu niet thuis is." Markies Alessandro Frosio, zoon van de oude dame, de peettante van Innocenza, was verscheidene jaren op reis geweest. Eene schipbreuk op de kusten van Denemarken schonk hem de overtuiging, dat het leven niet geheel zonder waarde is, wanneer men zich in een ruim inkomen mag verheugen, een fraai huis bezit en eene moeder heeft die met verlangen onze komst verbeidt, dan is het geene verkeerde ingeving die ons drijft den Oceaan vaarwel te zeggen, den voet op vaderlandschen bodem te zetten en het bestaan te leiden van een vredelievend, tevreden mensch. Toen Innocenza gravin Ilario werd, gevoelde markies Frosio zich daardoor onaangenam aangedaan het werd hem duidelijk, dat hij, zonder die verzot- heid op reizen, wellicht de plaats van graaf Rodolfo had kunnen innemen j nochtans bleef hij met zijne De Figaro brengt naar aanleiding van de arrestatie van den Parijschen correspondent der Hirlap in herinnering, dat Oostenrijksehe en Hongaarsche staatslieden, indertijd de minister Tisza, zich in zittingen van den Rijksdag ongunstig uitlieten over Frankrijk, en nog kort geleden Caprivi bij de verdediging der legerwet. Het blad waarschuwt tevens bij deze schermutselingen met de pen voor Engeland, dat niets liever zien zou, dan dat Frankrijk op het vasteland in moeilijkheden geraakte. Het zou dan de hand in Egypte geheel vrij hebben. Door den gemeenteraad van Biervliet is een adres aan den Minister van financien verzonden, inhoudende het verzoek om met het oog op de aanstaande bedijkiDg van schorren in den Brakman, gelegen onder die gemeente, aan de uitwateringssluis, ten dienste van den te bedijken polder, een los- en ligplaats van pi. m. 10 vaartuigen aan te leggen. Met het oog op het vervoer van graneu, vlas, suikerbieten enz. uit dien polder zou het zeer wen- schelijk zijn, indien die haven aldaar tot stand kon komen en de waarde der gronden van dien polder aanmerkelijk rijzen het is alzoo niet alleen een gemeente-, maar ook een Rijksbelang voormeld verzoek toe te staan. Het verslag der jongste gecombineerde ver- gadering van beetworteisuikerfabrikanten en land- bouwers te Breda, gehouden onder leiding van dr. Swaving, directeur van het rijkslandbouwproefstation aldaar, maakt melding van de bespreking der vraag //Is de ondervinding verkregen bij de proef-contracten op gehalte, in de afgeloopen campagne van dien aard, dat beide partijen erkennen dat het contrac- teeren op suikergehalte practisch uitvoerbaar en wenschelijk is." Uit de mededeelingen van verschillende zijden gegeven blijkt, dat beide partijen de invoering van het contracteeren op gehalte wenschen en dit be- schouwen als den eeuigen weg, die tot veredeling der beetwortelcultuur kan leiden, tevens tot samen- werking der wederzijdsche belangen. Niettemin kouden de aanwezigen het evenwel niet eens worden. Door de beetworteisuikerfabrikan ten toch werd verklaard, dat zij wilden contracteeren op gehalte met een basis van 14 pCt. suiker, waarop van de zijde der landbouwers geantwoord werd, dat zij dezen eisch te hoog gesteld vonden gelijkstaande met een weigering, om op gehalte te contracteeren. gedachten niet daarbij verwijlen. Hij ging op reis en droomde opgewonden van al de avonturen die hij hoopte te beleven alleen vergat hij nimmer in een brief aan zijne moeder den naam der gravin te noemen. wIs zij gelukkig vroeg hij. //Wordt zij doo r haar echtgenoot bemind P" *Zij is gelukkig", was het antwoord der markiezin, //haar echtgenoot bemint haar." Nauwelijks in Bologna teruggekeerd, waar hij met open armen door zijne farailie ontvangen werd, informeerde hij naar de gravin, hoorde dat zij buiten was en ging haar terstond bezoeken. In vriend- schappelijk onderhoud brachten zij den dag door. De markies sprak oppervlakkig over zijne reizen, de gravin sprak met innig welbehagen over haar man. San- tinella, wier gescbiedenis vodr alles door de gravin werd medegedeeld, maakte de vroolijkheid van den markies gaandehij bewonderde oprecht de edele, liefdevolle daad, doch beweerde dat hij voor zich nooit dergelijke kindertjes om zich heen zou dulden. //Indien gij dus in de plaats van Rodolfo waart #Dan zou ik alles doen gelijk Rodolfo om u tot de gelukkigste der vrouweu te maken, maar weesjes, kinderen opvoeden, zwarigheden van dien aard, neen jDan zoudt gij een slecht echtgenoot wezen." »En gijdankt den hemel dat gij mijne vrouw niet zijt „0, wat dat betreft, ja van ganscher harte." z/Het is beter zoo I" sprak de markies, het hoofd schuddende met een gemengd gevoel van vernedering, van spijt en van spotternij. //Hieruit kan men althaDS opmaken, dat men nimmer datgeue TEK \Eim.S(HE I1HK4YT Hit blail verscliijnt Hinstlag-- en VriJilajfavond bij den uitffever VAN D E S A N H te Ter Neuzen. mr, i:smi i u.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1