Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TElt NEUZE.Y, 31 Jannari 1893. In de groote steden zijn in de laatste jaren kookscholen opgericht, die zoowel door jonge dames als door de dochtereu des volks worden bezocht. De oude Romeinen zeide reedseerst leven en dan denken. En om te kunnen leven moet men toch eten. En gedurende eeuwen heeft men allerlei andere scholen opgericht, en eerst in del9deeeuw is men gaan denken aan eene kookschool, alsof de kookkunst niet eene ware behoefte was in elk gezin. Alsof eene huismoeder of huishoudster niet op de eerste plaats een behoorlijken pot moest kunnen klaarmaken. Maar naaien, breien, stoppen ook. Gewis dat alles ook. En bet was eene praktiscke gedachte van den onderwijswetgever om ook het ouderricht in de huiskoudelijke handwerken voor de school verplichtend te stellen. Het zijn onontbeerlijke kundigheden voor een huismoeder alweer. Jammer dat op de school ook geen knippen wordt geleerd. Ons vrouwelijk geslacht is op dat stuk nog zeer achter, of over 't algemeen geheel onervaren. En men behoort toch goed te kunnen knippen om een kleedingstuk behoorlijk te kunnen voltooien. De aanwezigheid van de dames H. en E. Deumens te dezer stede gedurende meer dan drie wekenf om een volledigen cursus in het knippen te geven, is eene weldaad geweest. Zij hebben in onze gemeente een buitengewoon groot aantal leerlingen gevonden van alle rangen en standen. Dat en leerlingen, waaronder gehuwden zelfs, en leermeesteressen tevre- den zijn geweest over het gegeven en genoten onderricht, is eene voldoende aanbeveling voor dien cursus. Wij wenschen eerlijk, dat de dames Deumens in de andere gemeenten, die zij nog bezoeken zullen, hetzelfde succes als hier bereiken mogen. Op dit stuk geldt voorzeker, dat men nooit te oud is om te leeren. Bij koninklijk besluit is tot dijkgraaf van den Sluispolder beuoemd, de heer G. J. de Graaff Az. Iloek. 30 Jan. Tot hoofd der alhier op te richten Christelijke school is benoemd de heer J. Hage te Bruinisse. Zaamslag. Voor de levering van a 980 M3. onderhoudsgrind, metende 18 c. M. en b 100 M3. dito, metende 610 c. M., ten behoeve van de gemeente Zaamslag en den Zaamslagpolder, waren j.L Vrijdag de navolgende prijsopgaven ingekomen W. Oosse, te Papeudrecht, voor a f 2,35, b f 2,90Gebr. Peters, te Nijmegen, voor a f 2,25 Abr. Tholens Dz., te Ter Neuzen, voor a f 1,90, b f 2,25 Wed. J. de Lege, te Ter Neuzen, voor a f 1,87, b. f 2,25 P. A. Dolk, te Ter Neuzen, voor a f 1,85, b f 2,09 P. Meeuwsen, te Sliedrecht, voor a f 1,83, b f 2,20 L. Kanters, te Sliedrecht, voor a /"1,81s, b f 2,04s en Arie de Jong Dz., te Ter Neuzen, voor a f 1,79, b f 1,95, alles per Ms. en vrij op den wal aan de losplaats aan den Kleine Huissenspolder. Gegund aan laatstgenoemde. Axel, 27 Jan. Heden namiddag had ten over- staan van den notaris Dregmans alhier, ten verzoeke van de erven A. van den Broeke en P. Wisse, de verkooping plaats van een woonhuis, timmer- manswerkplaats en erf groot 1 are 22 centiaren. Kooper hiervan werd de heer A. A. Slijpen alhier voor f 1100. Boschkapelle. Op Zondag 22 Januari werd bij den rentenier Salomon Scheele, wonende in den Groote Huissenspolder, gemeente Zaamslag, terwijl hij en zijne vrouw des namiddags afwezig waren, ingebroken en van ouder de bedsteden eene hoe- veelheid appelen enz. weggenomen, waarmede de dief zich heeft verwijderd. dien ik niet ken, voor den dag om u tweemaal achtereen aan mijne zijde te ontvoeren." „Is het zijne schuld indien hij, na verscheidene jaren buitenslands te hebben doogebracht, ten laatste ziek wordt? Indien hij, zich mijner herinnerende, naar mij vraagt om zijne belangen te behartigen p" jNeen, ik ben slecht, gij hebt gelijk. Maar ik ben altijd een weinigje voor verbetering vatbaar. Ga, ga, Rodolfo, nu ben ik niet alleen." ^Noodigl gij mevrouw Marr*** bij u ,/Ik weet het niet. Ik heb Santinella. Deuk er aan, dat ik weinig schrijven zal." Dien avoud vertrok de graaf. Hij nam afscheid van zijne vrouw, omhelsde haar herhaaldelijk, haar teeder in de oogen ziendehij verzekerde haar spoedig te zullen terugkeeren, waarna, reeds bij de deur gekomen, hij opnieuw terugkwam besluiteloos naar het scheen om heen te gaan. ,/Laat ik met u gaan, Rodolfo!" riep de gravin nit, voortvarend in al hare gewaarwordingeu. De graaf haastte zich neen te zeggen. »Als gij eens bleeft Als uw vriend zoo goed zou willen zijn om zich met een brief van u te vreden te stellen ,/Bedenk dat hij alleen is I" zeide de graaf raee- warig, en vastberaden voegde hij er bij„hij heeft mij noodig. Tot weersziens, Innocenza Een paar tranen welden haars ondanks op in de oogen der gravin, die te vergeefs streed tegen hare overdreven teergevoeligheid zij beknorde zichzelve en weende zij luisterde naar de zich ver- wijderende voetstappeu van haar man en weende na verloop van tien minuten keek zij uit het raam en Donderdag daaropvolgende is er van het gebeurde het een en ander medegedeeld aan den gemeente— en onbezoldigd Rijks-veldwachter Hemmekam alhier, die terstond op onderzoek is uitgegaan en het mocht hem gelukken des avonds den dader op te sporen, die een volledige bekentenis heeft afgelegd. De dader, zekere J. D., heeft al meermalen wegens diefstallen terecht gestaan. St. Jansteen. Alhier werd Zondagavond tusschen 5 en 9 uur, terwijl dus vele menschen op pad waren, een brutale diefstal met inbraak gepleegd bij Jos. d'Haenis, gareelmaker van beroep, wonende midden in de bebouwde kom der gemeente. De dief of dieven hebben zich door uitsnijding eener ruit in het venster der slaapkamer en daardoor mogelijk geworden afschuiving van den wervel, die tot slutting van het raam diende, toegang tot het huis verschaft. Alles was overhoop gehaald toen de alleen wonende man 's avonds thuis kwam en onmiddellijk de politie waarschuwde. Het bleek hem weldra, dat een bedrag van ongeveer f 40 aan pasmunt en f 100 aan rijksdaalders waren meegenomen. Doch gelukkig was uit den geopendeu koffer niet ontvreemd een bedrag van 1000 aan effecten en was een aauzienlijke som in bankpapier tusschen het couvert van een oud boek geborgen, onopgemerkt gebleven. Ook eene beurs geld op zolder op eene plank staande en een gouden tientje in een oud kleed verborgen zijn niet in verkeerde handen gekomen. De ramp zou voor den armen man ongetwijfeld veel grooter geweest zijn, was hij er niet als bij ingeving op voorbereid geweest, want de vrees, voor dieven was oorzaak, dat hij zijn geld op onmogelijke plaatsen verstopte. En deze wijze van handelen blijkt zoo kwaad niet te zijn, wijl alles wat achter slot zat, weg is. Hit alles blijkt, dat de dieven geen vreemde- lingen ziju. Hoe overigens zoo iets gebeuren kan midden in een dorp en bij licht weer als Zoudagavond is een raadsel. Zonder het feit voor oogen zouden we het onmogelijk kunnen gelooven. De justitie stelt een streng onderzoek in. In het naburige St. Gilles (Belgie) heerschen de pokken. Ook te Zeeuwsch-Cliuge is eene vrouw aan deze ziekte gestorveu. Borssele, 30 Jan. Ten overstaan van den notaris J. de Vos te Middelburg werd Vrijdag 27 Januari in de herberg bij M. Verburg verkocht het door C. Koole bewoonde hofsteedje, ter grootte van 9 hektaren 30 aren en 20 centiaren (23 gemete 212 roeden Blooisch). Voor losse goederen, houtgewas, vruchtboomen en vruchten te velde stond f 704, grondlasten f 44.99, waterpenningen f 245.80. Kooper werd L. Kievit alhier voor 5110. Gisteren bezweek het achtste en laatste werk- paard van den heer J. Rottier Lz. zag den zwarten trein met groote glimmende lantaarns in de duisternis voorbijsnorren, en zij weende. Zij was geen tranen gewoon Zij gevoelde er al de bitterheid van. „Waarom ben ik ongelukkig riep zij over- luid, vol verbazing de oogen opslaande. //Mijn man verlaat mij voor enkele dagen, ik weet waar hij been gaat en ik schrei als eene weduwe, als eene bedrogene Wij hebben vroeger gezegd, dat gravin Ilario eene verstandige vrouw was, weshalve zij zich ook niet zoozeer door een voorbijgaanden indruk kon laten terneerslaan. Zij trachtte hare kalmte te her- wintien door uit alle macht de nachtlucht, die de kamer indrong en de vlam der hanglamp deed flik- keren, met groote teugen in te ademen. Bleek, in eene half liggende houding gedoken in een leuning- stoel, vlak bij het venster, bewoog zij zich niet eer van hare plaats dan toen een witachtig schijnsel de wolken verlichtte. Het was de dageraad die aanbrak. Zij stond op, luisterde aan de deur van de naaste kamer, waar Santinella met Rosa sliep. »God zegene uzoo klonk het in haar hart. Toen ontkleedde zij zich, wierp zich op haar bed en sloot de oogen, doch de beeltenis van haar man werd zelfs door den slaap niet voor haar uitgewischt. Bij haar ontwaken kwam het denkbeeld bij haar op om terstond aan hem te schrijven. „Neen," was hare tweede gedachte, „voordat er een dag of drie, vier verloopen zijn, zal hij zich waarschijnlijk met naar het postkantoor begevendaarom schrijf ik nietIk heb Santinella, wier bijziju mij de uren pijlsnel kan doen omvliegen." 's Gravenhage, 31 Jao. Benoemd tot inspecteur der registiatie 3e klasse, de heer A. Kulenkamp Lemmens, thans ontvanger der registratie te Hu'st. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rechtbuiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 31 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken Th. R., oud 22 j., dienstknecht te Hontenisse, is wegens huisvredebreuk en mishandeling ver- oordeeld tot 12 boete of 7 dagen hechteuis. D. v. D., oud 28 jhuisvr. van J. R., te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroord. tot f 3 boete of 3 hecht. S. H.j oud 26 j., huisvr. van A. d. C., werkster te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 6 maanden gevangenisstraf. J. J. V., oud 40 j., schipper te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen gevang. Het gerechtshof te's Gravenhage gaf gisteren arrest in de zaak van de heeren Van IJsselsteijn C° te Ter Neuzen, appellanten van een vonnis der rechtbank te Middelburg, tegen de heeren Hirsch C°. te Frankfort, geintimeerden. Het betrof den omvang der verantwoordelijkheid voor de niet tijdige verscheping door de heeren Van IJsselsteijn C°. te Ter Neuzen van eene groote partij ijzer, bestemd naar Stettin en verder naar Charlottenburg, tengevolge waarvan het vervoer van Stettin langs de Oder door vorst gestremd was en het ijzer van Stettin per spoorweg naar de bestemmingsplaats moest worden vervoerd. De heeren Van IJsselsteijn C°. beweerden dat zij voor de veel meerdere kosten van het spoorweg- vervoer niet aansprakelijk waren, hebbende daarmede niets te maken, als vallende buiten het expeditie- oontract tusschen partijen. Voor appellanten was dpgetreden Mr. I. M. Hijmans, advocaat te's Gra venhage, en voor geintimeerden Mr. VV. A. van Hoek, advocaat te Middelburg. Het gerechtshof vereeuigde zich met het gevoelen der rechtbank te Middelburg en bevestigde dit met veroordeeling van appellanten in de kosten. Iemand uit Rozendaal, die te vergeefs bij een afnemer om betaling aangemaand had, kreeg van deze in plaats van geld, onverwachts een steek met een mes in de zijde. De schuldeischer wist het wapen meester te worden en begaf zich naar het politiebureau. Tegen den driftigen winkelier is proces-verbaal opgemaakt. Een gegoed ingezetene uit de gemeente Borger heeft een kind, dat door een ongelukkig toeval een breuk kreeg. Dadelijk riep men de hulp van een geneesheer in, ja meer dan eenmaar daar het kind niet dadelijk genas, vertrouwde men de Met hart en ziel hield zij zich met het kind bezig, en dacht er in het miust niet aan mevrouw Marr***' bij zich te noodigen, maar wachtte haar liever af. Tegen twaalf uur opeude zij de groote deur met gekleurde glazen die van de eetzaal voerde naar de rotonde, een sierlijk rond vertrek, behangen met de groene ranken van klimop, rozen, jasmijnen en wijn- gaardbladeren, waar de zonnestralen tusschen door schitterden. De gravin trad naar buiten en trok dicht over hare schouders een groote shawl, waarvan de zijden franje hier en daar bleef haken aan de takjes die over den grond verspreid lagen. Zij had een slechten nacht doorgebracht, dat voelde zijzij had behoefte aan rust, en ging uit om den helderen hemel door het geboomte te zien schemeren, de rivier langs het struikgewas te zien stroomen, de bergen in het zon- licht te zien baden. Santinella was bij hare verzorgster gebleven. Uit de rotonde kwam men in den tuiu een van die nieuwerwetsche tuinen, arm aan bloemen, rijk aan uitheemsche, zachtgeurende gewassen, met zeld- zame bladeren, die men zou aanzien voor fluweel, en die men noode met de hand durft aanraken uit vrees van de kleur te bederven. Eenzame paden, verrukkelijke boschjes, onvoorziene oneffenheden in in den bodem, kleine watervallen, eene omrasterde ruimte voor allerlei soort van gevogelte, groepjes boomen, met mos begroeide of met beelden en lantaarns versierde heuveltjes. Uit den tuiu daalde men af naar den oever der rivier. (Wordt vervolgd.) geleerden niet. Een beter middel werd bij de hand genomen een middel, dat niet faalde. Te Iae, gemeente Vries, immers woont een vrouw, die breuken kan genezeu op zoo'n eenvoudige manier, dat alle heeren doctoreu er bij "in het uietzinken. Daar moest men heen Wei was 't een lange eu moeielijke reis, maar wat doet dat er toe 't Kind kon daar genezing vinden, eu wat doen dan bedroefde ouders al niet De tocht wordt aanvaard en men komt ter plaatsemen viudt de vrouw en dadelijk is zij genegen het kind te helpen. Zij geeft den vader van het kind een spijker, dien hij in een door haar aangewezen boom moet slaan en't kind kan zeker van de genezing zijn. Vol moed wordt de terugtocht ondernomen en het vertrouwen op den goeden afloop doet alle doctoren buiten hunne woning houden. Ide's vrouw weet 't alleen Te Ide moeten drie boomen staan, wier stammen doornageld zijn van breukspijkersis men dubbel gebroken, dan slaat men twee spijkers en de zaak is in orde 1 Een groot aantal personen, dat te Groniugen onlangs aan de opruiming van sneeuw was gezet, kreeg j.l. Donderdag gedaau. Daarop staken eenige lieden aldaar de hoofden bijeen, oproerige geesteu maakten van de gelegeuheid gebruik om de harts- tochten der meuigte nog meer te prikkelen, met het gevolg dat de politie weder handelend moest optreden eu de menigte uiteendrijven waarbij een 6tal personen lichte kwetsuren bekwamen, die in het ziekenhuis verbonden werden. Opmerkelijk is dat zich enkele vrouwen bij den stoet hadden aangesloteu, van wie enkele haar rnannen aanzetten tot geweldpleging. Wie zulk een vrouwtje bezit, mag ook van geluk spreken In den ouderdom van bijna 73 jaren overleed te Rijp een zouderlingde man was vroeger wees- vader in het gemeente wees- en armenhuis aldaar. Het planken huisje waarin uu zijn stolfelijk omhulsel zal worden gelegd is door hem zelve gemaalct, reeds geruimen tijd geleden, en ging met hem mede, als hij van kosthuis veranderde. Tot kort vdor zijn dood tobde hij er over, dat zijn laatste woonplaats nog niet geheel naar zijn zin was en gaf hij den wensch te kenneu, er nog gaarue aan te willen werken. Dat er met het venten op straat en het markten nog wel wat te verdienen is, bleek Zaterdag j.l. van een notaris, die op een vierde bovenhuis aan de Jodenbreestraat te Amsterdam voor de familie van een overleden venter den inventaris opmaakte. Die familie, bestaande uit 37 personen, waarvan 19 eigen kinderen zijn van den overleden 74jarigen erflater, hebben n.l. de niet te versmaden nalateu- schap te deelen van ongeveer twee tonuen gouds zegge f 200.000. Dat zou men van den overleden koopman in sinaasappelen niet verwacht hebben Bij een reparatie van de brievenbus op het Wagenplein in den Haag werd de outdekking ge daan, dat door een gebrek aan den vloer van de bus sinds jaar en dag vele brieven en drukwerkeu naar beueden waren gegleden en daar rustig slui- merden, tot ze nu aan 't licht kwamen. Een aardig bewijs voor de juiste wijze wa3rop het volk in sommige steden het optreden van den agent der Sequah-compagny schat, vinden wij in het straatdeuntje, dat dezer dagen, tijdens het ver- blijf van Davenport te Roermond aldaar gezongen werd. Het luidt Te Moscou zijn twee moorden gepleegd, die aan de gruweldaden van Jack the Ripper herinneren. In een der kerken werd nl. een pak gevonden met het in stukken gesneden lijk eener betrekkelijk jonge, beruchte vrouw op den weg naar een boschje bij Moscou werd het andere lijk, dat eener 37jarige fabriekarbeidster, mede afschuwelijk verminkt, ge vonden. Van den dader is geen spoor te ontdekken. Te Esantaver, in Hongarije, kende iedereen den stompzinnigen George Sotytom. Hij liep in gescheurde kleederen door de straten, terwijl hij voortdurend een oud deuntje neuriede. Nooit deed hij iemand iets leed en verdroeg zonder boos te worden, de plagerijen der schoolkinderen. In de laatsten tijd werd hij echter wrevelig en er kwam een boosaardige uitdrukking op zijn gelaat. Ieder, die in zijn nabijheid kwam, dreigde hij te dooden. Onlangs droeg zijn vader hem op de paarden voedsel te geven. De idioot, die eensklaps een aanval van waanzin kreeg, greep een ijzeren staaf en sloeg den grijsaard tegen den grond. In een ontzettend lachen uitbarstende, viel de krank- zinuige toen op den hulpeloozen ouden man aan en trapte en wurgde hem, totdat het leven was ultgeblazen. George staarde thans een poos naar het lijk van zijn vader, daarop ging hij naast deu doode liggen en beet hem ueus en bovenlip af. Alleen met moeite kon de krankzinnige van het verminkte lijk van zijn vader verwijderd worden. De be- klageuswaardige knaap werd naar een krankzinnigen- gesticht overgebracht. Een treurig ongeval, waarvan de liefde en jalousie hoofdoorzaken waren, wordt uit Lodz in Russisch Polen gemeld. Een jougmensch, tot de eerste familien der stad behoorende, werd verliefd op een schoon meisje, een van de eerste zangeressen, Ellewoiitsdijk, 26 Jan. Heden werd de jaarlijksche vergadeiang van aandeelhouders in de alhier gevestigde weegbrug gehouden, alwaar door den secretaris-ontvanger rekening en verantwoording van zijn beheer over 1892 werd afgelegd, en waaruit bleek dat ontvangen was 291,48 en uitgegeven 113,96, zoodat een goed slot van 177,52 aanwezig was, en onder de aandeelhouders een bedrag van f 4 per aandeel kon worden uitgekeerd. Uit het verslag door het bestuur uitgebracht bleek, dat behalve al de aan de haven aangevoerde suikerpeeen, bestemd voor verschillende fabrieken, ten bedragevan 2$ millioen kilogrammen, o. a. nog gewogen werden aanlappels en granen tot een gewicht van 3j millioen kilogrammen, terwijl de gewogen hoeveelheid hooi, stroo en pulp, benevens het hoornvee en de varkens vrij belangrijk waren, na welk verslag de vergadering eenparig als hare overtuiging uitsprak, dat telkens opnieuw en allengs meer blijkt. dat het weegwerktuig als eene groote behoefte voor den landbouw te achten is en als geheel onmisbaar moet beschouwd worden. Aan het bestuur werd dan ook andermaal hulde gebracht voor de belanglooze moeiten, waarvan het totstandkomen van dit nuttige werktuig destijds het gevolg was en geen wonder dat deze leden, zijnde de heeren E. A. van der Bent, als voorzitter, J. Bruinooge, D. Meulenberg en P. Meeuwse, als leden, en C. J. Lindhout Jz., als secretaris-penningmeester, die zich aan eene herkiezing moesten onderwerpen, met algemeene stemmen werden herbenoemd en het der vergadering genoegen deed van de herbenoemde heeren te mogen vernemen dat zij bereid waren op nieuw als bestuursleden in het belang dezer nuttige zaak werkzaam te blijven. Mededeeling ward ten slotte gedaan dat van de zijde der fabrikanten thans geenerlei tegenstand meer wordt ondervonden, de agenten den strijd tegen de weegbruggen sedert lang hebben opgegeven en de voorwaarde in 1892 door de fabrikanten aan de boeren gesteld, (naar sommiger bewering een krampachtige poging nog om de weegbruggen te dupeeren), om het weegloon voor rekening van den landbouwer te stellen, ook als vervallen kan worden beschouwd, dewijl sommige agenten contracten slu iten onder beding dat dit weegloon voor rekening van den fabrikant komt. Bij het einde der vergadering werd het tarief van het weegloon herzien en voor enkele producten verlaagd, terwijl aan het adres van den weger, den heer J. C. van Wijck, zoo van de zijde van het bestuur als van de aandeelhouders, hulde werd gebracht en waardeerende woorden werden ge- sproken voor de wijze waarop hij in het belang dezer zaak werkzaam is en voor zijne accuratesse, waardoor niet alleen alle op- of aanmerkingen zijn uitgebleven maar zelfs door de verschillende agenten hunne voile tevredenheid daarmede is betuigd. En Sequah is gekomen, Wat heeft hij gedaan? De dubbeltjes meegenomen, En de krommen laten staan!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2