Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2893. Woensdag 1 Februari 1893. 33e Jaargang. Binnenland. abonnement- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- busbouders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. JPolitieU OveraBicht. De reislustige Ocfstenrijksche Keizerin, die vele weken in Spanje en op de schilderachtige eilanden der Spaacscbe kust doorbracht, heeft zich naar Gibraltar begeven. In Audalusie, in Sevilla, Cordova, Cadix enz. heeft zij de momumenten van bouwkunst, de meesterwerken der groote schilders, de bistorische gedenkwaardighsden en de schilder- achtigste punten bewouderd en verbaasde zij de Spanj'aarden niet weinig door haar uitgestrekte wandeltocbten. Waarheen de tocht vau Gibraltar wordt voortgezet wordt nog niet geraeld. Keizer Wilhelm vierde gisteren zijn 34»ten ver- iaardac. Natuurlijk werd er in bet Duitsche njk en vomal te Berlijn heel wat drukte gemaakt en groot was het getal der Fiirstlicbtkeiten, die naar de hoofdstad zijn opgegaan om hun praatgragen opperheer te feliciteereu. Van zijn zocht tot praten heeft Z. M. weer een paar proetjes gegeven. Bij een voorstelling van het kadetten-corps aan den Keizer wees hij de jongelieden op de plichten, die den officier zijn opgelegd en vermaande hen zich vooral nooit aan mishandeling hunner ouderge- schikten schuldig te maken. Verder besprak hij de verhoudiug der militairen tegeuover de burgenj, blijkbaar in verband met de ergernis, bij Z. M. gewekt door de kritiek vau sommige officieren ten aanzieu der legerwetten. De tweede keer dat hij sprak was 't een toast op den Czaar bij een lunch Wilhelm en den Ruissischeu kroonprius aangebodeu door de officieren van het garde-grenadier-regiment waarvan de Czaar eerekolouel is. Als de Duitschers er voor durven uitkomen, zulleu zelfs zij erkenuen niet aangenaam getroffen te zijn door den al te vrieudelijken, haast zoetsappigen toon, die hun Keizer heeft aangeslagen. Zij, die nog beleekems aan dergelijke praatjes hechten, wijzen er op dat wel van de vriendschap uit vroegere tijdeu gesproken wordt, maar niet van hetgeeu tegenwoordig bestaat. Dit slot vau Wilhein's speech luidde Wij alien zien in uw keizerlijken vader niet alleen den hoogen chef van het regiment, niet alleen onzen voor- naamsteu kameraad, maar bovenal den drager van aloude monarchale traditien, van vaak beproefde vriendschap vau hechte banden en innige betrek- kincen tot mijn doorluchtige voorgaugers, die in vroeger tijden Russische zoowel als Pruisische regimenten op 'l slagveld met hun bloed hebben bezegeld. Heft dan de glazen op en roept van ganscher harte met mij Hoera voor Z. M. den Czaar. De kroonprins dankte eenvoudig voor de warme woorden, aan zijn vader gewijd, en drouk op het welzijn des Keizers en teveus op dat van het dappere Czaar Alexandergarde-grenadier- regiment. Het heeft in Duitschland zeer de aanducht ge- trokken, dat geueraal Von Loe door den Keizer is gekozen om aan den Paus op dieus 50jarig bisschops- jubileum zijne gelukwenschen over te brengen. Geueraal Von Loe, commandant van het 8e leger- korps, behoort tot de bekende ultrainontaansche iamilie en wordt voor den candidaat vau hetCemtrum voor het rijkskanselierschap gehouden. Op politiek terrein heeft hij zich niet openlijk bewogen, maar zijn uaam is in verschillende politieke combination genoemd. Zijne zeuding zal zeker door het Centrum met voldoening worden begroet. Reeds lang zijn geruchten in omloop, dat het Vaticaan zijn invloed op het Centrum ten guuste van het militaire ontwerp zal laten werken en dat de regeering de opheffiug van de verbanning der Jezuieten zal voorstellen. De Vatikaansche bericht- gever der Pol. Corr. heeft reeds eeuigen tijd geleden te kennen gegeven, dat de lusscheukomst des pausen waarschijnlijk is. Dit zijn evenwel gissingen, maar het is zeker, dat der Duitsche regeering er veel aan is gelegen, de vermeerdering van de vredessterkte te verkrijgen en daaroin is het niet onmogelijk, dat de zending vau geueraal Von Loe daarmede sainenhaugt en dat toch nog de stemmen van het Centrum voor de nieuwe legerwet zullen worden gewounen. Sedert 1 Januari heerscht in Engeland groote ontevredenheid over eeue wijziging der spoorweg- tarieveu, waardoor de vracht der voornaamste producten aanzienlijk is verhoogd. \erleden jaar moesten de maatschappijen toegeven aan de meene verontwaardiging over den langen werktijd en de geringe bezoldiging van beambten en werk- lieden, maar nu hare grootere uitgaveu willeu verhalen op het publiek, vinden zij overal tegen- stand. Het groote publiek is het volkomen onver- schillig, of het dividend der aandeelhouders daalt, maar het voelt het nadeel van het verhoogd tariel. In het biuneulandsch vervoer is het voor steen- kolen met een shilling per ton verhoogd. De ijzer- en de textiel industrie worden er zwaar door ge troffen, maar het zwaarst de landbouwers en de warmoeziers, die klagen, dat de verzending hunner producten nagenoeg oumogelijk word gemaakt. De vracht van levend en geslacht vee is van 75 tot 275 pet. verhoogd, van melk 7 0 pet, van aardappelen 50 pet. Het is natuurlijk dat zooveel mogelijk wordt gebruik gemaakt van waterwegen, hetgeen der binuenlaudsche en kustvaart ten goede komt. Ook de hulp der regeering wordt ingeroepen, maar zij vermag niet veel en tot eene naasting der spoorwegen door den Staat zal het in Engeland niet licht komen. Het letterteeken voor Nederlandsche. vaartui- gen, die de zeevisscherij uitoefenen, is door den Minister van W. H. en N. voor de navolgende gemeenten bepaald als volgt Goes G. O. E.. Arnemuiden A. R. M., Bruiuisse B. R. U., Colijnsplaat C. P., Krabbendijke K. B Kruiningen K. N., Middelhurg M. G., Ter Neuzen N. Z., Nieuw-Vosmeer N. V., Oud-Vosraeer O. V., Rilland R. L., St. Annaland S. A. L., St. Philipsland P. S., Stavenisse S. V., Tholen T. H., Veere V. E., Vlissingen V. L. IWemeldinge W. M. D., Yerseke Y. E. Het Hoofdbestuur der Vereeniging van Christe- lijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek om te willen medewerken, dat de voorgestelde beroeps- of bedrijfsbelasting in dier voege worde gewijzigd, dat de onderwijzers vau die belasting worden vrijgesteld, of, bij eventueele verwerping van een daartoe strekkend ameudement, aan het ontwerp haar goedkeuring te outhouden. Door den districts-schoolopziener en de vier arrondissements-schoolopzieners in het district Leeuwarden, is aan de hoofden van opeubare scliolen en openbare onderwijzers in dat district eene circu- laire gezonden, waarin er op wordt gewezeu, dat ambtenaren, die het streven der sociaal-democraten tot omverwerping der bestaande orde onmiddellijk of middelijk steunen, zich schuldig maken aan ergerlijke plichtsverzaking en zij zich derhalve blootstellen van uit hunne betrekking te worden ontslagen. Door den kerkeraad der Christ. Geref. ge meente te Kampen is aan H. M. de Koningin- Regentes kennis gegeven, dat hij met droefheid heeft vernomen het op de Syuode te Amsterdam in 1892 genomen besluit tot ineensmelting van twee kerkgroepen waarbij een niet onaanzienlijk aantal ledeu dier kerk zich niet kan nederleggeu, waaronder ook de kerkeraad te Kampen behoort, die zich dus niet als vernietigd wil beschouwen, maar gebleven is om het bestaande voetspoor volgeus het reglement van 1869 eu dat hij als zoodanig hoopt te worden erkend en posteereude tegen het besluit der Synode om alle goedereu en fondsen, aan genoemde kerk behoorende, tot algemeen goed der nieuwe vereeniging te maken, de hulp van H. M. inroept, opdat niet een deel van H. M.'s onderdanen in zijn rechten gekrenkt en van zijn wettig eigendom beroofd worde. Men schnjft uit Cuyk dd. 25 Jan. Heden morgen omstreeks 6 uren heeft zich het ijs in beweging gezet, en hoorde men roepen n het ies dat kruut." In weinig tijds waren er honderden toeschouwers om het grootsche schouwspel te zien. Voor ieinand, die dat nimmer gezien heeft, is het indrukwekkend dat dondereud kraken van het uit zijn boeien brekend ijs, op en over elkander sta- pelend, tot hooge bergen zich verheffend om daarna door het snel rijzende water weder medegesleurd te worden. Omstreeks 8 uren zette zich de rivier weder vast, en werd er door eeuige overmoedige waaghalzeu overgeloopen. Korten tijd daarna brak het weder op, en dreef het ijs geleidelijk stroom afwaarts, hetgeen echter niet verhinderde dat zich op den wal een ijsberg vormde van wel 20 meter hoog, die niet door den stroom kan medegevoerd worden. Daarna begon het water snel te rijzen, en teekent de peilschaal 11,40 en blijft nog steeds wassende. Den geheelen dag komen uit de binnen- polders angstige gezichten den peilschaal contro- leeren om bij hooger stijgen maatregelen te nemen om niet door hoog water overvallen te worden. Uit een verslag vau den districtsveearts te Leeuwarden omtrent de proef van inenting ter bestrijding der vlekziekte bij varkens blijkt, dat zij te Wonseradeel geen afdoend resultaai heeft opgeleverd. Ten einde een juist overzicht te krijgen omtrent de waarde der inenting, werdeu alle varkens, in die gemeente aanwezig, geregistreerd. Daaruit bleek dat bij de 496 ingeente nog 808 niet ingeente varkens aanwezig waren. Gedurende dezen zomer kwam de vlekziekte, die andere jaren steeds in erge mate in die gemeente optreedt, daar echter in het geheel niet voor. De gelegenheid tot het nemen van controleproeven werd den veearts daardoor benomenhet iuvoeren van zieke of gestorven dieren voor deze proeven kwam hem in het algemeen belang niet wenschelijk voor. De directie der Nederl Albuminefabriek be richt, dat haar door heeren geneeskundigen en afnemers herhaaldelijk is verzocht om de Melksuiker in kleinere verpakking verkrijg'oaar te stellen, ten einde ook den minder gegoeden stand van de voor- deeleu der Melksuiker te doen genieten. Deze kleine pakjes (l/a Kg.) kosten 25 cents. FFTJILLETON Naar het Italiaansch vati Tommasina Guidi door H. C. De vrouw, die maar niet vatten kon hoe men in dit geval een verschil maakte tusschen het kind van een bedelaar en dat van een voornaam persoon, boog zwijgend het hoofd. Vertel mij toch eens, mijn goede vrouw, waar is de rotonde P" „De rotonde is vlak naast het huis, zoodra men de trap afgaatook kan men er in komen door de deur van de eetzaal." „Wat is er eigenlijk voor moois in die rotonde Ik heriuner mij niet meer wat er is. vDe rotonde is begroeid met een wijngaard en met bloemen, rondom zijn banken, in het midden tafeltjes, beelden, leuningstoelen, evenals in eene zaal. Aldaar brengt de gravin de heetste uren van den zomerdag door." »Vergis ik mij of waart gij het die freule Veber eens op een nacht in de rotonde hebt ge zien Met opzet brak mevrouw Marr*** hier hare rede af om te beter het antwoord der portiersvrouw te kunnen verstaan. Zij hoorde echter niets. Ernstig en ten zeerste gegriefd kneep de vrouw zenuwachtig met hare vingers in den zoom van haar hoezelaar en kleurde tot over de ooren alsof zij iets kwaads had bedreven. ffSpreekZeg het maar gerust. Gij zijt het ge- weestMen heeft mij verteld dat gij het waart.' „Een mooi ding om 's nachts naar de rotonde te gaan riep Rosa, die blijkbaar trachtte de zaak zoo onbeduidend mogelijk te behandelen. De freule zal het zeker warm gehad hebben, of mogelijk heeft zij gedroomd." „Zeker Zij zal gedroomd hebben, sprak me vrouw Marr*** op een ongedwongen toon. »En gij hebt het verteld aan „Aan de kamenier. Och ik had er naderhand spijt genoeg van, en ik heb mij nooit weer een woord laten ontvallen." Mevrouw Marr*** trad naar haar toe en zag haar doordringend aan. „Zou er nog iets auders te vertellen zijn geweest „0, ondervraag mij niet over die dingen riep de portiersvrouw en deinsde half verontwaardigd een stap achteruit. ,Gij zijt eene voorzichtige vrouw; daar, neem dit.' Voor mij „Ja voor u." „Ik laat mij door niemand omkoopen." Dit antwoord trof mevrouw Marr*** zeer, bij wie plotseling het denkbeeld opkwam „Dat zou wat mooi's wezen als deze er minder van af wist dan al de anderen en wij haar door deze gift op den slcchten weg brachten." „Als gij het niet wilt aannemen, zooveel te erger voor u. Ik wilde u slechts een blijk mij tier achting geven. Nu freule Veber is z6o ver weg, dat het ons weinig schelen kan of zij al dan niet eene slaapwandelaardster is." „Laat zij maar altijd ver wegblijven riep de portiersvrouw op een toon die hare inwendige ont- roering verraadde. „0 deze weet er meer dan genoeg van," dacht mevrouw Marr*** bij zichzelve. Daarna een onderzoekenden blik op haar slaande, kwam zij lot het besluit #Zij is eene eerlijke vrouw en zal weten te zwijgeu." X. Graaf Uario zeide, dat hij een brief ontvangen had van zijn vriend uit Florence, wiens gezondheid zeer wankelende bleef, zoodat hij voorzag binnen- kort verplicht te zijn hem te gaan opzoekeu. Zijne vrouw verzette zich tegen zijne afreis, ten minste alvorens zij buiten waren, en mevrouw Marr*** beijverde zich de partij der gravin te kiezen, daarbij zichzelve haar tot gezelschap aanbiedende gedurende de week harer eenzaamheid. Men was het einde van Maart genaderd, de maand waarin de eerste madeliefjes, de viooltjes en de amandelbloesems zoo vriendelijk beginnen te ontluiken en de hemel met een zachte blauwe tint wordt bedektde maand waarin de zonnestralen reeds wat meer kracht beginnen te krijgen. De gravin had het bericht van eene dochter rijk ge worden te zijn ruchtbaar gemaakt, zonder dat haar echtgenoot dit nieuwtje tegensprakde ge- voelens omtrent dit feit waren zeer uiteenloopend in den kring der vertrouwde vrienden. Wie vooral het besluit der gravin goedkeurde, dat was markiezin Frosio, de achtenswaardige en deftige oude dame die menigmaal in openlijken tweestrijd met mevrouw Marr*** was. Gravin Innocenza verliet de stad den laatsten dag vau Maart. Aan den pastoor van het verafgelegen kerspel was door de gravin de geboorteakte van het weesje gevraagd66a voor een werdeu de beweringen der overleden moeder geconfronteerd en daarmede het bezit van het meisje gewettigd. Op dat tijdstip was Santiuella 18 maanden oud. De overeenstemming tusschen de echtelieden Uario had geene de minste verandering ondergaan. Onafgebroken, gelijk in de eerste dagen hunner echtverbintenis, bestond tusschen hen beiden die wederzijdsche vertrouwelijkheid der liefde, die van geen verfiauwen weet, omdat zij tot grondslag heeft de achting, het onwrikbare vertrouwen en de toe- wijding des harten. De verschijning van Santinella, inderdaad wat onlogisch door haar donker en plomp uitzicht in vergelijking van de aristocratische schoon- heid van den graaf en de gravin, wierp eene schaduw over dit huiselijke tafereel, en terwijl de pleegmoe- der, door liefde vervoerd, de kleine aan het hart drukte, wier grove vormen ten zeerste in haar de dochter der edellieden weerspraken, zag hij, de pleegvader tegen wil en dank, een anderen kant uit en beet zich op de fijne kuevels, in stilte de verzuchting slakende Geduld maar Tegen de helft van April gaf de graaf zijn voor- nemen te kennen naar Florence te vertrekken, bewerende dat ziju vriend naar hem vroeg. #Sterft hij vroeg de gravin op een spottenden toon, die hare inwendige spijtigheid verried. De graaf zette een eurstig gezicht. Mijn beste Innoceuca, ik herkeu in deze vraag uwe goedaardige gezindheid niet meer. Gij jegens alien zo6 medelijdend, zijt thans hartvochtig jegens een ongelukkige die veel van mij houdt en die sedert lang lijdende is." n Het is zoo, Rodolfo. Weet gij hoe dit komt? In de tien of elf jaren dat wij te samen zijn is niemand ons komen storen, en juist nu komt die vriend, TER NEIIZENSCHE COURAHIT Dit blait verscliijnt Uiasitag- en Vrijilagavwnd '''-I den^mtgever^ V A K I) E I X l> I. te Ter N mien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1