Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. far m lee naar Bclgie. AANBESTEDING. No. 2892. Zaterdag 28 Januari 1893. 33e Jaargang. Binnenland. aanbesteden ABONNBMENT: Pm arie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkenregel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze couraiit behoort een bijvoegsel. In de laatste dagen zijn verscheidene Belgiscbe grenskantoren opengesteld voor den invoer van vee. Met het oog op het groote belang voor de veeteelt aan deze openstelling verbonden, worden de veehouders ten ernstigste aangespoord om slechts volkomen gezond vee naar Belgie uit te voeren en bij reden van twijiel het vee vooraf door een bevoegd veearts te doen keuren. Van Belgische zijde zal een streng toezicht worden uitgeoefend en elke poging om ziek of verdacht vee in te voeren zal onvermijdelijk de sluiting der grens tengevolge hebben. Ter Neuzen, 26 Januari 1893. De Burgemeester, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT\ zullen op Boinlerdiig den 23sten Februun 1893, des namiddags te 2 uren, op het gemeente- huis in het openbaar Het leveren van 125000 KEIEh en het vernieuwen van een gedeelte der bestaande keibestrating, be- nevens het leggen van cement- ijzeren buizen voor riolen, te Sas van Gent. De aanwijzing zal plaats hebben op Donderdag den 23»ten Februari 1893, des voormiddags te 10 uren. De inschrijvingsbiljetten kunnen tot op bet oogenblik der besteding in de daartoe bestemde bus geworpen worden. Gedrukte bestekken zijn aan 1 ter gemeente- secretarie verkrijgbaar. Sas van Gent, 19 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VERSCHAFFEL, Burgemeester. L. N. STUBBY, Secretaris. FEUILLETON Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 8) ^Markiezin, heeft u lust een partijtje met ons te maken P" vroeg de graaf beleefd. ,/Neen ik blijf liever praten. Het gelijkt mij eene eeuw sedert ik u gezien heb en g'j moet weten, dat ik er eigenlijk aan twijfelde u tehuis te vinden. Maar ik dachtlaat ik het beproeven. Zijt gij teruggekomen om wat te genieten Innocenza Dat was te begrijpen." „Ik geef er niets om, lieve markiezin. Men zou zeggen dat ik door het langdurig verblijf daarbuiten een tegenzin in de wereld gekregen heb. Maar het kan zijn, dat ik mij weder daarmede verzoenen zal ik zal beginneu met naar de opera te gaau en af en toe zal ik ook feesten bijwonen." „Hebt gij uwe gezelschapsjuffrouw niet meer?" ,/Freule Veber?" a Jagij waart altijd met haar." Mevrouw Marr*** luisterde oplettend. „Freule Veber is naar Weenen gevlucht." ,/Wie is toch die Poolsche dame, die haar bij zich genomen heeft P" „Ik ken haar niet", zeide de gravinmevrouw Marr*** heeft haar ontmoet." „Ontmoet nu juist niet", was mevrouw Marr*** genoodzaakt te zeggen. „Maar ik hoorde bij ken- nissen vertellen, dat de oude dame, op het punt van opreis te gaan, naar een beschaafd jong meisje folitieli Overzieht Panama, Egypte, de Duitsche legerwet en oe Italiaansche bankaangelegenheid dat zijn dag aan dag de hoofdschotels nu kan men den eenen dag de legerwet laten dienen als voorgerecht, een ander maal als toespijs en zoo zou men zelfs dagen achtereen menu's kunnen samenstellen, die oogen- schijulijk wel verschilden van 't geen vorige dagen hadden gehracht, al spoedig zou men toch tot de ontdekking komen, dat 't lood om oud ljzer was tenzij een of ander culinair vernuft er in mocht slagen door toevoeging van smakelijke sausjes, het eigenlijke karakter aan de onderscheiden spijzen te ontnemen. De Panama-zaak heeft voor de met-rechtstreeks er bij betrokkeneu veel van haar belangwekkend- heid verloren sinds de instructie gesloten is, sinas de telkenmale aangekondigde nieuwe arrestaties me hebben plaats gehad, sinds de bladeu zich telkens weer genoodzaakt zien in kolommen druks te herroepen wat zij in vorige nummers als vtrtrouw- baar hebben ten beste gegeven, sinds de eerste gloed der nieuwheid er af is en de Earner besloten sehijnt voorloopig zich weder eens te wijdeu aan de aangelegen'neden des lands, met loflelijken ijver alles vermijdend wat aanleiding zou kunnen geven tot incidenten of schandaaltjes. Eergisteren nog kon blijken, dat er een goede geest in de afgevaardigden gevaren is of wel, dat den boozen geest het zwijgen wordt opgelegd, want ondanks het geschrijf over de geheime fondsen in verband met het Panama-schaudaal en over het gebruik dier gelden door Rouvier voor doeleinden, waarvoor zij gauschelijk niet bestemd waren, mocht Provost de Launay er maar niet in slagen bij de discussie over artikel 55 van de begrooting voor oorlog (dit artikel heeft betrekking op bedoelde gelden) een incident te wekken men luisterde in alle kalmte naar 's mans uitweidingen, men dacht wellicht veel, maar men zei niets en artikel 55 werd aange- nomen. Wel interesseert men zich te Parijs op 't oogenblik buiteugewoon voor de beslissingen van den °rechter van instructie in zake Rouvier c. s. wel waren er eergisteren weer velen in het Paleis van Justitie, waar advocaat Barboux zijn pleidooi voortzette ten gunste van de administrateurs der Panama-Maatschappij in 't algemeen en van zijn client, Charles de Lesseps in 't bijzonder maar t is toch niet meer die spanning, die agitatie van voor ettelijke dagen, alien pogingen van ligaro, Libre Parole, Gaulois en dergelijke orgauen ten spijt, ja zelfs kan Ribot met eenige gerustheid de naaste toekomst tegemoet zien. uitzag om haar te vergezellen. Uitmuntend geschikte plaats voor freule Veber ik bracht haar te zamen en freule Veber vertrok." ^Goede tijding van haar vroeg de markiezin terloops. „Opperbest", antwoordde mevrouw Marr** Toevallig ving de markiezin een blik van den graaf op. „Gij gedraagt u voorbeeldig graaf sprak de oude dame met een fijn lachje op de lippen. ,De uren, die elke andere man van uw leeftijd in allerlei verstrooiingen doorbrengt, wijdt gij aan uw liuis- Egypte sehijnt niet alleen de pers van Europa maar ook de regeeringen bezig te hoaden en 't is wel het John Bull niet ten onrechte toegedichte plan om het bezettingsleger in het land der Farad's te versterkeu dat de zaak op den voorgrond houdt der algemeene belangstelling. De algemeene opinie is dat Engeland in deze meer gevolg geeft aan persoonlijke neigingen dan aan den drang der omstandigheden en daarover heerschtontevredeuheid, niet te Ka'iro alleen, hoewel zij daar moeielijker verborgen wordt gehouden. Er is inderdaad een tegenstelling tusschen Gladstone's woorden van voor enkele maanden en zijn daden van uu en wel kan hem de oude waarheid als verontschuldiging worden aangemerkt, dat een Minister en wat meer is een premier gansch anders handelt, dan een naar die positie dingende ook al zijn die in een en dezelfde persoon vereenigd maar opval- leud blijft 't toch altijd. Outruiming van Egypte, Egypte voor de Egyptenaren geen sterveling die er aan denkt te Londen integendeol vindt ,/het krachtdadig en doortastend optreden der regeering algemeenen bijval zelfs van de zijde der oppositie. Een dergelijk uiisbruik van het recht van den sterkste in Egypte laud (het eerste bataljon infanterie in Gibraltar vertoevend, heeft reeds bevel gekregen naar Egypte te gaan en voor verdere versterkingen zijn alle beschikkingen genomen) wekt en te Parijs, en te Petersburg, hn te Konstantinopel ontevreden- heid, hier en daar wordt zelfs de wensch geuit dat de Engelsche regeering den dag bepale, waarop zij den leenstaat van Turkije zal vrijstellen van de Britsche voogdij en onverholen wordt het onbeperkt gezag der Engelschen in Egypte gelaakt en onwettig geheeten. Men reden eert aldus de voogdij van Engeland heeft niet de gewenschte resultaten opgeleverd alleen in dat geval heet men de te zeuden verster kingen gewettigd en dan moet 'tlangs een anderen weg geprobeerd worden Egypte te pacifi- ceeren of zij is wel geslaagd en dan moet John Bull de belofte betrekkelijk ontruiming houden en niet het bezettingsleger versterken De Kon. Maatschappij de Schelde, is te Vlissingen bezig een gedeelte van haar dok te dempen, teneinde de scheepshellingen te kunnen vergrooten. Van het terras tusschen het stedelijk Badhuis en het Grand Hotel zullen pi. m. 8000 kub. meters duinzand genomen en per stoomtram I vervoerd worden. Zoodra het werk gereed is zal er gelegenheid zijn voor het bouwen van schepen tot een lengte van pi, m. 125 meters. In de gisteron gehouden zitting van het gerechtshof te 's Hage werd behaudeld de zaak van A. W. Ockeloen, door de rechtbank te Rotterdam wegens doodslag, gepleegd op den politieagent Reitze van den Berg aldaar, tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld. Het O. M., waargenomen door Mr. A. Telders, vorderde bevestiging van het vonnis der rechtbank, behalve wat de opgelegde straf betreftZEd. zag geen enkele reden waarom niet aan bekl. de zwaarste straf zou worden opgelegd en eischte derhalve vijftien jaren. De verdediger, Mr. J. P. Troelstra, deed een beroep op de clementie van het hof (dat hij had hooren noemen,/het hof van barmhartigheid") en meende dat eene straf van vijf jaren voldoende zou zijn om den bekl. te doen boeten voor zijne „daad van roekeloosheid." Bekl. zelf voegde er een woord aan toe en deelde verschillende bijzonderheden mede uit ziju jeugd en later leven waaruit blijken moest dat hij een verschoppeling was. De uitspraak werd bepaald op 9 Februari a. 8. Uit Tessel meldt men Te land en ter zee ziet het er hier weer uit, alsof het in het geheel geen winter geweest ware. De postgemeenschap met den vasten wal is hersteldde Ada vaart weer geregeld driemaal per dag en al de garnalenkoke- rijen zijn geopend en druk bezig. Ieder is weer in de verdieuste. Meer dan 100 visschersvaartuigen zag men weder op Tesselstroom bezig met visschen. 't Was een opwekkend schouwspel, waaraan kleur door een vriendelijk zonnetje werd bijgezet. Het winterleed is geleden, en de arbeid geeft nieuwen moed en blijde hoop. Wegens den plotselingen dooi zijn te Rozendaal (N.-B.) al de laag gelegen straten overstroomd. De gemeenschap wordt per roeiboot onderhouden. Niet minder dan 200 weilanden staan onder water de Vucht en de Vrouwenmade staan blank. Uit Roermond meldt men Wegens het losgaan der Maas is alles overstroomd de gehuchten den Donck, het Hateboer en de Weerd staan blank. Het ijs in de Maas is ook bij Venloo losgeraakt en brak zelfs de zwaarste ijzeren kettingen der schepen door. De rivier is dezen nacht daarop 4£ meter gewassen, waardoor het water aan de straat staat en de kelders der aangrenzende huizen gevuld heeft. Bij Z.W. wind en regen houdt de was aan. De Waal voor Nijmegen was Woensdagmorgen IX „Als Innocenza uitgaat, dan zal ik ook uitgaan. ,/Zoo heeft hij altijd gehandeld", zeide de gravin, minzaam zich naar de markiezin keerende. Hetgeen beteekent," besloot mevrouw Marr levendig, „dat graaf Uario de feniks der echtge- nooten is." ,y Dank," antwoordde de graaf stijf. Verder werd er niet meer gesproken over freule Veber, noch over goede echtgenooten, noch over het bijwonen van feesten. De markiezin verzocht den graaf een partijtje kaart te spelen met mevrouw Marr***, terwijl zij, dicht bij den haard gezeten vertrouwelijk over het een ander met haar petekind ging keuvelen. „Hebt gij 't gehoord P" vroeg mevrouw Marr op fluisterende toon, terwijl zij de kaarten schudde Zij vraagt mij wie die Poolsche dame is. „Zwijg toch", vermaande de graaf binnensmonds. „Zij is slim, die vroow 1" „Geef mij de kaarten, mevrouw Marr* zeide I de graaf hardop. ,/llier zijn zeAch wat hebt gij gedaau Gedurende de laatste dagen van het carnaval kreeg gravin Uario, die zich weer geheel verzoend had met hare vorige levenswijze, zoovele uitnoo- digingen als er dagen in de week waren, en zij bracht hare ochtenden door met naaisters en mode- maaksters, ten einde's avonds als de elegantste vrouw der wereld te verschijnen. De graaf verliet hare zijde niet. Indien de gravin, zich argeloos gelukkig gevoeleude, gelet had op de blikken die van alle kanten op haar gevestigd waren en de onduidelijke, vreemde, geheimzinnige woorden had kunnen op- vangen die nu hier, dan daar op hare schreden weerklonken, dan zou zij zijn blijven stilstaan, de wenkbrauwen gefroust en naar de reden van dit alles gevraagd hebben. Maar haar rein hart, haar helder verstand, slechts vervuld met al wat schoon en goed was, begreep niet licht eene sombere aan- duiding. De graaf hoorde en begreep alles volkomen. Koud als een steen ging hij voort en verachtte het oordeel der wereld. Mevrouw Marr***, die de gravin niet volgde op schitterende partijen, vergenoegde zich met haar gade te slaan in de rustige uren die zij in haar gezelschap doorbracht, en dan wist zij met sluwe streken uit te vorschen wat in hare ziel omging. Geen opstand, niet de minste achterdocht huisde in Innocenza's ziel. Verscheidene personen vroe- gen haar naar freule Veber, zij vertelde dit over aan mevrouw Marr*** en bekende haar tot vervelens toe te moeten herhalen „Ik weet niets van haar af." Zij kon de gedachte aan de ondankbaar- heid van het meisje, dat zij met weldaden overladen had, maar niet uit het hoofd zetten, doch zij trachtte haar te verontschuldigen door zich allerlei droevige omstandigheden voor te stellen waarin de jonge dame zich wellicht bevinden kon. Eens zeide zij tot mevrouw Marr*** ^Schrijf toch naar Weenen Ditstilzwijgen is te hardnekkig om niet te denken, dat het een of ander ongeluk er de oorzaak van moet zijn. Gij kent het adres der Poolsche dame het is dus aan u daarvan gebruik te maken." Mevrouw Marr*** stemde hierin toezij kon echter geene gelegenheid tot schrijven vinden. Zooals het in de meeste, zelfs belangrijkste zaken gebeurt, als er maar eenige tijd over heen is ge- gaan, verliezen zij zich in de beslommeringen des dagelijkschen levens en laten slechts een flauw spoor achter, dat op het laatst overgaat in to tale onver- schilligheid. Zoo ging het met de gravin. Zij vergat freule Veber niet, maar na verloop van een paar maanden sprak zij niet meer over haar, noch hoorde haar meer noemen door de overigen. Deze episode was in de vergetelheid verzonken. Te midden van de drukte van concerten en bals zweefde der gravin Uario gedurig het donkere en onschuldige gezichtje van Santinella voor den geest. Arme Santinella Kwamen hare tandjes goed door? Indien men plotseling in de opgewondenheid van een feest tot haar gezegd had,/Santinella heeft u noodig," onmiddellijk zou zij in haar rijtuig gestapt zijn om naar haar toe te Snellen. In het begin van de Vasten werd het jaargetijde zachter en de feesten hadden eene einde genomen, zoodat de gravin, opgewekt door den zonneschijn, aan haar man verzocht een uitstapje met haar naar buiteu te doen. Zij ontving echter een weigerend antwoordde graaf had, naar het scheeu, zoovele zaken te regelen, dat hij gedwongen was bij zijne rF mm 1,1, blad verscliijnt l»inS«Ja«- eo W rlJ.mg»vond t»U ui"?eter

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1