Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2890. Zaterdag 21 Jannari 1893. Landbouwberichten. Gemeng-de berichten. 33e Jaargang. Proefnemingen met Suikerbieten in 1892. o Earner van Koopliandel en Fabrieken te Ter Nenzen. Bijvoegsel van de Ter ITeuzensche Courant. Door de ffAfdeeling Ter Neuzen van de "Vereeni- ging van landbouwers die suikerbieten verbouwen," werden in 1892 twee verschillende proeven genomen op het gebied van suiker bietenteelt. Een der proefnemingen had ten doel eene ver- gelijking te kunnen maken van de opbrengst en het gehaite der bieten, afkomstig van het zaad door suikerfabrikanten aan de landhouwers in deze streken verstrekt, terwijl daarbij ook eenige zaad- soorten van bekende zaadkweekers werden gezaaid. De tweede proel beoogde eenige gegevens te verzamelen aangaande de bietenteelt van 1892, in het algemeen voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor eerstgenoemde proefneraing werd een proef- veld aarigelegd in den Oude Zevenaarpolder, dat gelijkelijk werd bemest en bewerkt en het volgende resultaat gaf a. Zaad door fabrikanteu verstrekt Suikergehalte. 1. Witbouck 17400 K.G. met 15 pet. 2. Mechelijnck 17340 n n 15 3. (fabriek) Barendrecht16560 u n 15,1 4. De Cock (Moerbeke) 16455 t/ 15,3 5. (fabriek) Sas van Gent 15570 n 15,4 6. La Ruche 15010 u 14,9 n 7. Jansen van Weel C°. 14940 H 15,3 8. Tijdgat14460 n 15,3 n De opbrengst is gerekend netto gewicht per Gendsch gemet. Deze verschillende soorten van zaad hebben vol gens deze proefneming zeer belangrijke verschillen in den opbrengst veroorzaakt, terwijl het verschil aan gehaite van minder beteekenis is. Eerstgenoemd verschil n.l. tusschen n". I en 8 bedraagt niet minder dan 2940 K.G. per gemet, berekend tegen 11 per 1000 K.G. f 32,34. Vergelijkt men u°. 1 en n°. 6 dan blijkt daaruit dat, hoewel bij deze laatste fabriek de prijs f 12 per 1000 K.G. bedroeg en bij de eerste /ll,de opbrengst van n°. 6 voor den landbouwer nog ruim elf gulden per gemet minder bedroeg dau die van n°. 1. En daar nu ook de fabrikant van n°. 6 geen hooger, ja zelfs x/10 pet. minder gehaite verkreeg dan die vau n°. 1, is bewezen dat ook de fabrikant door zijne keuze van zaad belangrijk nadeel heeft geleden. b. Zaad van bekende zaadkweekers 1. Rabbetg en Gieseke. Kl. Wanzleben (original) 19485 K.G. met 14,4 pet. suiker. 2. Schreiber. Verb. kl. Wanzleben 18090 K.G. met 14,5 pet. suiker. 3. Knoche. Verb. kl. Wanzleben (elite) 15180 K.G. met 15 pet. suiker. 4. Knoche. Verb. kl. Wanzleben (zucherreichste dlite) 14115 K.G. met 14,2 pet. suiker. Ook de opbrengst aan gewicht, van deze soorten zaad geeft een zeer belangrijk verschil aan. Bij n°. 1 en n°. 4 bedraagt dit ruim 5t)00 K.G. per gemet, terwijl bij n°. 4 nog 2/io Pct- winder suiker werd verkregen dan bij n°. 1. De twee eerstgenoemde zaadsoorten verdienen zoowel voor den landbouwer als voor den fabrikant alle aanbeveling, terwijl de beide laatsten om de geriDge opbrengst, althans door den landbouwer inoeten afgekeurd worden. Eene vergelijkiug met n°. 1 van dit zaad en dat van n°. 1 door fabrikanten geleverd, leert, dat eerstgenoemd zaad nog ruim 2000 K.G. meer gewicht opleverde. En als men daarbij in aanmerking neemt dat dit zaad 14,4 pel. suiker bevatte, komt men tot dtf overtuigiug dat fabrikanten hiermede wel tevreden kunnen zijn, en dat de landbouwer, ware deze soort verstrekt, nog ruim 20 gulden per gemet meer zou hebben outvaugen, dan nu van het meest aanbevelenswaardig zaad door fabrikant gegeven, inogelijk is geweest. Op nieuw heeft dus deze proefneming bewezen hoe de opbrengst voornamelijk afhankelijk is van do soort van zaad en hoe wenschelijk en noodig het voor den landbouwer is, dat in het contract worde bepaald welk soort van zaad zal worden genomen. De tweede proef gaf tot resultaat dat van de 25 monsters gemiddeld aan gebalte 14,18 pct. suiker en 17346 K.G. per gemet aan opbrengst werd verkregen. Het laagste gehaite, 11 pct., was afkomstig van bieten, die waren herzaaid, waaraan dit lage cijfer moet worden toegeschreven. Buiten dit monster werd geen lager gehaite dan van 13,3 pct. gevonden, terwijl het hoogste 15,1 pct. bedroeg. Nog werd van eene partij bieten 2 monsters genomen, het eene bestaaude uit enkel groote, het ander uit eDkel kleine. Eerstgenoemd monster bevatte 13,3 pct., het laatste 14,5 pct. suiker gehalte. In de vergadering der leden van de afdeeling Ter Neuzen van de „vereeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwen," in de vorige week gehouden, is besloten even als in het vorig jaar een proefveld aan te leggen in den Oud Zevenaar polder, en dit te bezaaien met het bietenzaad dat door de verschillende fabrikanten in 1893 zal worden verstrekt. Daaruevens zullen weder eenige zaadsoorten, direct vau zaadkweekers genomen, wor den gezaaid. In de omstreken van Zevenbergen, in Noord- Brabant, wordt door de Suikerfabrikanten f 12 besteed per 1000 K.G. voor de suikerbieten, be- noodigd voor de campagne 1893—94, onder de voor- waarden van franco levering aan de fabriek. Het voorschot beloopt f 70 per hectare. Te Rotterdam werd verleden week een ge- heel gezin, met uitzondering van den heer des huizes en de dienstbode, ongesteld. De geneesheer constateerde vergiftiging. Daar genoemde personen gezond bleven, was de oorzaak niet zoo gemakkelijk op te sporen. Ten slotte werd een groen tafelkleed ouderzocht en bleek dat kleed de vergiftiging te hebben veroorzaakt. Het kleed werd toen vernietigd. De gezond gebleveneu kwamen nooit aan tafel, wanneer dat kleed gebruikt werd. Verleden week zat een heertje in een 3e kl. coupe van Zwolle naar Deventer, en voerde een hoog woord over den toestand in het Noorden, vanwaar hij scheen te komen. Vooral de aanwezig- heid vau een brigadier en een huzaar scheen hem te prikkelen om telkeus te herhalen dat er dynamiet was, maar de politie en huzaren nog niet zoo leep waren als een domme boer. Eenige medereizigers scheen de houding van brigadier en huzaar veel pret te geven en het jonge ventje hierdoor aange- moedigd, giug al verder en verder, dat als de politie alleen maar wist, wat hij wist eriz., alleen de rustbewaarders waren te dom. Vreerad keek hij echter op, toen de brigadier hem uitnoodigde te blijven zitten als zijn arrestant. Dat kon toch niet gemeend zijn. Hij had dat nu maar eens verteld, het was een treinpraatje enz. Maar de brigadier bleef er bij. «rJe krijgt in Deventer van nacht vrij logies, en dan mag je morgen eens vertellen, wat je weet." Ocb, lk weet niets", bracht hij er tegen in, »ik heb het van een houthandelaar uit Sappemeer, die bet mij in den trein verhaalde, maar ik weet zijn naain niet eens." Dit alles hielp echter niets; in De venter mocht hij nu met zijn geleide uitstappen, terwijl de lachers even hnu naain mochten opgeven, om later als getuigen te kunnen worden opgeroepen. Het is geen bijzonderheid meer, dat een schaatsenrijder de elf Friesche steden op een dag bezoekt. Wel echter mag als zoodanig gelden als vreemdelingen dit doen. Zoodag jl. geschiedde dat door drie Engelschen, de heeren A. G. Tebbut, Louis Tebbut eu B. B. Tarring. Ofschoon zij nog al met moeilijkheden hadden te kampen, daar het op meer dan een plaats slecht ijs was en de duisternis noopte met halve kracht te rijden, deden de stoere reizigers den tocht in 14 uren 37 minuten na op verscheidene plaatsen eenigen tijd te hebbeu uitge- rust. Omstreeks 7 uur 's avonds waren zij te Leeuwardeu terug. Zij verklaarden weinig vermoeid te zijn eu nog wel verder te hebben kunnen rijden. Omtrent den onlangs medegedeelden moord, gepleegd op een knecht van den burgemeester vau Waterland-Oudeman, een dorpje in Belgie, meldt de N. R. Ct. het volgende Om de daders te vinden had men niet minder dan 32 mannen, die alien fluweelen broekeu en met spijkers beslagen schoenen droegen, gevangen genomen, daar de meid van genoemden burgemeester verklaard had, dat de dieven dergelijke kleedingstukken droegen. Al deze lieden werden door den rechter van instructie ge- hoord, en moesten, iu tegenwoordigheid van den bestolene en zijne meid, de door den dief en moor- denaar in den bewusten nacht gesproken woorden herhaleu. De meid meende gedurende dat onderzoek de stem van een der gevangenen te herkennen. Het gevolg van dit onderzoek was dat een huis- zoeking werd ged;, an bij zekeren Martens, wonende te Bassevelde in Belgie. Er werd echter niets verdachts gevonden. Maar een zeer onschuldig voorwerp zou hier toch den dader aanwijzen. Op de hofstede van den burgemeester was namelijk gevonden een lederen broekriem, die waarschijnlijk door den dader tijdens dc worsteling met den vermoorde was verloren. De riem liet de rechter van instructie bij zijn onderzoek in de woning van den verdachte ongemerkt vallen en toen, hem weder oprapende, terwijl de moeder van Martens dit zag, vroeg hij, wat dat voor een ding was. Die vrouw liep er in en zeiffdat is een broekband van mijnen Eons". Op deze verpletterende getuigenis zijn onmiddellijk hare beide zonen Alfons en Karel gevangen genomen en naar Gent vervoerd. In de gevangenis heeft Karel Martens aan een zoogenaaind medegevangene in een vertrouwelijk gesprek inede- gedeeld, dat hij dan diefstal had begaan, doch dat zijn broeder Alfons den moord had gepleegd. De meid heeft Alfons Martens bij de confrontatie herkend. De misdadigers zijn nog jong, 24 en 26 jaar oud, doch hebben reeds heel wat op hun geweten. Waarschijnlijk zijn het zonen van een zekeren Martens, die eenige jaren geleden den bewoner van de hofstede de blauwe Hoeve, gemeente IJzendijke, heeft vermoord en gedurende zijn straftijd in de I gevangenis in Belgie is overleden. De derde ver dachte schijnt te zijn een neef van de beide gevangenen. - Van alle kanten komen er berichten, dat de kou in andere landen nog erger is dan bij ons. Hier hebben we ten minste alleen met de kou te maken en we hebben nog niet het gevaar geloopen, evenals zes jonge Rumeensche winkelbedienden, die hun ouders wilden gaan bezoeken, door een sneeuwstorm overvallen te worden. Vier van hen zijn oragekomen eu de twee anderen werden half bevroreu en zwaar ziek naar Bucharest gebracht. Ook in Bosnie is de kou vreeselijk. In de stad Serajewo stond de thermometer op 7 graden Fahrenheit. Op de Adriatische zee is de scheepvaart totaal gestremd door de vreeselijke kou eu de sneeuwstormen. In alle deelen van Italie heeft het hevig gevroren. In Aquila stond de thermometer op 16 gr., in Parma op 24 gr., wat in langen tijd niet gebeurd is. In Andalousie woedden hevige orkanen. Een deel van de baai van Passages is met een dikke ijslaag bedekt. In Frankrijk loopen de treinen zeer onregelmatig ten gevolge van de sneeuw. Drie spoorwegon- gelukken hebben ten gevolge van de sneeuwstormen plaats gehad op de lijn van Cette naar Tarascon. Eenige reizigers zijn gekueusd. De sneltrein uit Parijs kwam twee uur te laat te Brussel aan. Bij Emmerik ligt de Rijn dicht en is het ijs zoo sterk, dat men er zonder gevaar over loopen kan. Te Hamburg woedde een hevige sneeuwstorm uit het Zuidwesten. De treinen uit Hamburg eu Keulen kwamen uren te laat aan. Te Antwerpen wordt de toestand in de haven zeer moeilijk. Zitting van Donderdag 19 Jan. 1893. Aanwezig alle leden, behalve de heer A. Hameliuk, die met kennisgeving afwezig was. De heer Van de Velde neemt tijdelijk het presidium waar en gaat over tot de verkiezing van een voorzitter en een plaatsvervangend voorzitter. De heer Van IJsselsteijn wordt met 5 van de 6 stemmen tot voorzitter, de heer Schalk met 4 stemmen tot vice-voorzitter herkozen. Nadat de heer Van IJsselsteijn ziju gewone plaats heeft ingenomen, deelt hij mede, dat de heeren A. Hamelink, J. A. van Rompu en A. Tholens Dz. in November j.l. tot leden der Kamer herkozen ziju. Op zijn voorstel wordt besloten den bode in zijne betrekking te contiuueereu. Ingevolge artikel 13 van het Reglement wordt de secretaris verzocht zijne rekening over het afgeloopen dienstjaar over te leggen. De heeren Van de Velde en De Jonge belasten zich met het nazien en stellen voor deze, loopende van 21 Februari tot 31 December 1892, goed te keuren, met een ontvang van f 172,22, een uitgaaf van 153,92 en een goed slot van f 18,30. Eene copie van deze rekening, die door alle leden wordt geteekend, zal aan het gemeentebestuur gezonden worden. De voorzitter belast zich met het geven van eeu Verslag van handel en scheepvaart in deze gemeente over het afgeloopen jaar. Daaruit blijkt o. a. dat volgens eene opgaaf, loopende van 1 Januari tot 15 December 1892, 453 schepen, voor Ter Neuzen bpstemd, de sluizen ziju gepasseerd, met een gezarasulijken iuhoud van 1,146,181 M8. Aan kanaalrechteu werd over dat tijdsverloop betaald f 59,415, terwijl dit in 1882 ongeveer 47,000, iu 1872 ongeveer 17,000 en in 1862 ongeveer f 10,000 bedroeg. Deze rechten zijn dus in 30 jaren vervijfvoudigd. Aan loodsgelden werd ontvangen f 62,453,955, aan haven- en schutgelden respectievelijk f 44,094 en 33,483. Als vaste instellingen werden genoemd de twee Londonlijnen, van de firma Little Johnston en van de Maritime Beige, de lijn op Liverpool vau de firma Best Cie. en de lijn op Leeds van de firma Van IJsselateiju Cie. Onder de ingekomen stukken was o. a. een uitvoerig schrijven van den controleur derbelastingen te Ter Neuzen, aangaande een verzoek der Kamer om van de Regeeriug in de nabijheid van het station een rijkskantoor der belastingen te verkrijgen. De heer Schalk constateerde dat in dit schrijven de controleur zich op een gansch ander staudpunt stelde dan de Kamer bij haar verzoek dat slechts vroeg, dat de Regeering zulk een gebouw plaatsen zou. Daarom stelt hij voor een antwoord op dit schrijven tot een volgende vergadering aan te houden. En wat den scheepsmeter betreft, constateerde de heer Van de Velde, dat sedert 31 December jl. 4 tjalken hier moesten gemeten worden. De heer Van Rompu stelt voor aan voorzitter en secretaris op te dragen te dezer zake met den controleur correspondentie te voeren op de wijze, als hun dat het best voorkomt. Dit voorstel wordt met 5 tegen 1 stem, die van den heer Schalk, aangenomen. De voorzitter geeft lezing van een door hem geconcepieerd schrijven aan den gemeenteraad, be- treffende het voor eigen rekening in exploitatie nemen van de nieuwe kade van de brug af. Dit concept wordt goedgekeurd. De heer Tholens doet het voorstel om vanwege de Kamer aan te dringen bij het gemeentebestuur, dat de commissie inzake graanbeurs en botermarkt spoedig van haar werkzaamheden blijk geve. Hij zegt dit te doen in 't belang van de winkeliers, die dan niet meer zoo licht door de politie zouden cunnen bekeurd worden wegens slechte boter, oradat dan hun boter zou gewaarmerkt zijn, terwijl zij nu soms de straf beloopen voor het bedrog door den eersten leverancier gepleegd. Nadat de voorzitter hem gewezeu had op de gemeente-fiuancien, zegt de voorsteller dat hij de graanbeurs voorloopig wil laten loopen, doch in overweging geeft aangaande de botermarkt diligent te zijn. De heer Schalk stelt voor het werk van de commissie af te wachten, waarmee de andere leden zich vereenigen en waarin de heer Tholens berust. Vervolgens wordt de vergadering gesloten. I N G E Z O N D E N STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Het zij mij vergund, naar aanleiding van het verhandelde iu de zitting van den Raad dezer gemeente van 13 dezer, het volgende in uw blad mede te deelen. Toen de ontwerp-bouwverordening in het vorige jaar bij den gemeenteraad in behandeling kwam, meende ik mijne bezwaren tegen art. 53 van dat ontwerp iu een breedvoerig schrijven aan den Raad te moeten mededeelen. In plaats van die bezwaren op afdoende gronden te weerleggen, meende men aan de waarheid van het door mij medegedeelde te moeten twijfelen. Toen ik daarop ter gemeente- secretarie ter iuzage der raadsleden eenige bewijs- stukken neerlegde, waaruit men kon zien, dat ik waarheid had gesproken, bood men mij wel veront- schuldigingen aan, doch nam men, zonder verder de minste notitie van mijne bezwaren te nemen, de verordening aan. In een breedvoerig schrijven aan Ged. Staten ontwikkelde ik nogmaals mijne grieven voorn. tegen art. 53 dier verordening. Ged. Staten deelden in eene met reden omkleede nota hunne bedenkingen tegen de aangenomen verordening mede. Ook zij hadden gewichtige bezwaren tegen artt. 1316 j°53; zij zijn in het verslag van den gemeenteraad in uw blad van 18 dezer medegedeeld. De daarmede belaste commissie uit den Raad, deze nota beantwoordende, stelde eenvoudig voor die gewraakte artt. te behouden, zonder in 't minst te trachten de gronden van Ged. Staten te weerleggen of aan te toouen waarom die artt. moesten gehandhaafd worden. Ten einde een debat, dat mij het gewenschte licht kon verschatfeu, uit te lokken, kwam ik in een nader schrijven aan den Raad tegen deze handel wijze op. Het was vergeefsche moeite. Noch van de nota van Ged. Staten, noch vau miju brief, werd, zoo miu als bij de vorige gelegenheid, de minste notitie genomen. Of ja, aan miju adres werd de hatelijkheid gedebiteerd, dat ik mijne belangen boven die der gemeente stelde. Nu ja, de leden van den Raad, die met zoo'n aandoenlijke eensgezindheid de ver ordening goedkeurden, konden gemakkelijk de be langen der gemeente stellen boven hunne eigene, die in dezeu niet betrokken waren althans niet direct. Doch misschien indirect wel Zoo de gemeente de betrokken straten moet in orde brengen zal de hoofdelijke omslag dienen verhoogd te worden Of eischt men van mij, dat ik de belangeloosheid zoo ver drijve, dat ik zonder tegenstreven mij maar laat brandschatten, waar ik voldoende meen aau- getoond te hebben dat men de billijkheid tea

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 5