Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. No. 2890. Zaterdag 21 Januari 1893. 33® Jaargang. BEKKNDMAK1NG.~ 32i©s33©a Binnenland. abonnement- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Itij deze couraut behoort een bijvoegsel. In den loop der maand Februari a. s. moeten, ter voldoening aan art. 8 der betrekkelijke veror- deuing, alle mannelijke ingezetenen, wonende in de koin der geraeeute, geboren in het jaar 1862, en ook die van ouderen leeftijd, voor zoover zij hun 50® jaar nog niet zijn ingetreden, die in het vorige jaar zich in de gemeente hebben gevestigd, ter gemeente-secretarie aangifte doeu om voor deu dienst bij de brandweer te worden ingeschreven. Die deze aangifte verzuimen worden, onvermin- derd de daartegen bedreigde boete, ainbtshalve iugescbreven, of, wanneer bet verzuim eerst na de loting wordt ontdekt, zonder loting in dienst gesleld. Ter Neuzen, 18 Januari 1898. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. lr*olitieli Overzicht. Caprivi heeft in de legerwetscommissie van den rijksdag andermaal het woord gevoerd. Vrijbeer Von Buol zeide uit naam van het centrum, dat de tot dusver door deu rijkskanselier gevoerde betoogen hem nog niet van de noodzakelijkheid der wetsvoordracht overtuigd hadden. Hij vroeg bepaaldelijk ook wat de maunen van het vak denken over de verdedigbaarheid der Zuidduitsche greuzen onder de thaus bestaande omstandigheden en stelde voor, de legervoorstellen nog een jaar te laten rusten. Caprivi bestreed dit met den meesten nadruk. Ten aanzien der Zuidduitsche greuzen hield hij het er voor, dat de Frauschen in den toekomstigen oorlog verschillei.de legers zullen vormen, zoodat men ook van Duitschlands zijde waarscbijnlijk be- proeven zal op meer dan een punt in Frankrijk biuneu te dringen. De gedachtenwisseliug was in de commissie van langen duur. Het belangrijksle was Bennigseu's bekentenis, dat er in de algemeene zienswijze van dag tot dag eeue zwenking ten voordeele van de legerwetsontwerpen waar te nemen valt, als ook dat de staatkundige toestand in Frankrijk aldus gesteld is, dat de mogelijkheid van eenen oorlog niet weg te cijferen is. De aan het roer zijnde regeering schijut ondanks den steun van den paus te wankelen en wat het einde der crisis zijn kan, weet nieinand te zeggen. Ieder man van geweld, die zich van de oppermacht FEUILLETON. Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 6) - De graaf ging naar binnen, niet zonder deze buitengewoon flinke, verstandige vrouw een goed keurenden blik toegeworpen te hebben. „Geloof inij mevrouwzeide Rosa hare meesteres ter zijde nemende, „zoolang u hier buiten was, niets heilzamer voor u dan het kind steeds om u heen te hebben, dat u afleiding verschafte, maar daarginds met al de visites, al die heeren en dames, helaasdaarvoor is dit arme schepseltje te klein." „Maar vLaat mij zoo vrij zijn u te zeggen, mevrouw Mijnheer de graaf „Hij is degene die het wenschl." „Het kan zijn! Mijnheer de graaf is zoo goed voor een ander zou de zwarigheid van een kmc bij zich te hebben niet onverschillig zijn Daar komt de trein al aan Gauw, gauw, mevrouw U zal Santinella in het voorjaar terug zien. O wat zal zij dan gegroeid zijn en er goed, lief en dik uitzienGoede reis, mevrouw. Vertrouw op mij, bouillon, melk, pap Goede reis, mijn heer en mevrouw Lorenzo zal u geregeld eens per week bericht komen brengenlaat u alles gerust aan mij over ,/Een lauw bad alle dagen, denk er aan u Alle dagen, ik beloof het u I" meester maakt, zal echter den oorlog te baat nemen om staande te blijven. Als groudslag voor een overleg tusschen den rijksdag en de regeering gaf Beuuigsen in overweging, dat de rijksdag ongeveer tweederde van het door de regeering gevraagde toe zou staan. Daarmede is het legerbestuur voldoende geholpen en voor het overige kunnen de voorstellen in hun geheel blijven. Uit deze rede van den nationaal-liberalen woordvoerder bleek een sterke begecrte van de gematigde middelpartijen, om de regeering te gemoet te komen. Ook de conser- vatieven hebben den geboden tegenstand laten varen, maar tot dusver heeft de rijkskanselier op de gedane voorslagec tot bemiddeling het stilzwijgen bewaard. De eenigszins opzienbarende beschouwingen van den heer Caprivi over de betrekkiugen met Dene- marken hebben tot een interpellatie in het Deensche Folkething geleid. De minister van buitenlandsche zaken heeft daarop geaDtwoord, dat de Duitsche gezant hem nadere verklaringen gegeven heeft. De dagbladverslagen waren onjuist en de onderlinge betrekkingen lieten niets te wenschen over. De regeering is vast besloten, voegde hij er bij, om Denemarken's onzijdigheid streng te handhaven, daar zij ten voile overtuigd is, dat het land anders bij een groot Europeesch conflict gevaar liep de speelbal te worden van onberekenbare kansen bij den geweldigen strijd, die dan ontbranden moet. Uit Gelsenkircbcn wordt gemeld dat aldaar alle mijnwerkers ten arbeid zijn gekomen en de werk- staking er alsgeeindigd kan worden beschouwd. Ook wordt in een particulier telegram aan het Berliner Tageblatt gemeld, dat in het Saargebied de staking is afgeloopen, daar alle mijnwerkers den arbeid hebben hervat, met uitzondering van die welke zijn afgewezen. Terwijl in het district Essen in de rnijn Friedrich der Grosze de arbeid wegeDS werkstaking nog stilstaat, heeft de commissie uit de arbeidstakenden bij den Bergbauverein de vol- geude eischen ingezonden Werkdag van acht uren, met inbegrip van deu tijd voor nederdaling in en terugkomen uit de rnijnverhooging van loon met 25 percent voor alle mijnwerkers wederaan- neming der werklieden die met ontslag zijn bedreigd zelfbestuur der kas voor oude en gebrekkige mijn werkers erkenning der commissien uit de mijn werkers. Als een voorbeeld van hetgeen in Frankrijk de werklieden durven eischen, dient het volgende. Te Blois zijn eenige schoenenfabrieken met 500 werk lieden. Dezen staakten het werk om loonsverhooging af te dwingen. De patroons wilden het geschil ffAls het mooi weer is elken dag een uurtje in de open lucht „Zonder twijfel „Geef haar een kus voor mij „Och, och, arme gravin 1" De trein reed weg en de portiersvrouw, vlak voor het tweetal staande, met de handen saamge- vouwen, hare eerlijk opeuharlige oogen met tranen gevuld, herhaalde nog eens van ganscher harte Arme gravin VII. Mevrouw Marr***, van voorname af komst, wedu- we en zonder fortuin, was zeer gesteld op den omgang met de aristocratie en was bovenal grootsch op de vriendschap van gravin Uario, wier vriendin zij van kind af geweest was, sedert haar verblijf op eene kostschool van den eersten rang. Zeer voorkomend, hartelijk en vrij in hare maniereu, was zij eene vrouw die algemeen gezocht was, die moed en vertrouwen inboezemde. Steeds zag zij de dingen van hunne goede en aangename zijde in, had medelijden met elk soort van schuld en gebrek, ruimde alle hinderpalen uit den weg, steunde elken wankelenden voet en trachtte de smarten der ster- velingen te verzachten door de wijsgeerige redenee- ring van zijt het wisselvallige des levens gedachtig heden bevinden wij ons in leven, morgen wie weetAlles is nietig in vergelijking met het heelalZij hield er van zeer veel te weten, wilde volstrekt alles weten en nam het gewichtig voorkomen aan van eene vrouw van de wereld, die be- ladeu is met geheimen, gebukt gaat onder zorgen zichzelve niet meer toebehoorende uit liefde voor het gansche menschelijke geslacht. aten uitmaken door een scheidsrechter, die door de werklieden benoemd werd, maar toen hij niet al hunne eischen als biliijk erkende werd met 284 tegen 190 stemmen besloten, den arbeid niet te lervatten, voordat ook die weinig belangrijke eischen waren toegestaan. Daarbij werden bedreigingen geuit, die de patroons deden besluiten Blois te verlaten en hunne machines, voorraad enz. mede te nemen. Dit wilden de werklieden met geweld verhinderen, want, zeiden zij, het was de plicht der ondernemers te Blois te blijven en zij waren als een soort gijzelaars te beschouwen die men moest houden, opdat zij den arbeiders geen nadeel ronden doen. De fabrikanten riepen de bescher- ming in der autoriteiten die dan ook hun aftocht door politic en een geheel bataillon infanterie lieten dekken. Daarop dienden de werkstakers bij het gemeentebestuur een schriftelijke klachl in over hetgeen zij eene inmenging der openbare macht in hun strijd om hooger loon en een partij trekken voor de patroons noemden. Zij willen niet dulden, dat hun werd belet, de patroons dood te slaan of hunne huizen te plunderen. Het is inderdaad ver gekomen, als de werkman meent het recht te hebben zijn werkgever als zijn lijfeigene te behandelen. Door het hoofdbestuur van den Nederland- scben bond „Maatschappelijk Belang", is aan den Minister van financien een adres gezonden, waarin het zegt met belangstelling kennis te hebben ge- nomeu van het adres van de kamer van koop- handel en fabrieken te Winschoten, inzake de afschaffing van het 5cents zegelrecht. Deelende in de argumenten door genoemde Kamer aangevoerd, ter bepleiting van de billijkheid en noodzakelijkheid vau de afschaffing dezer voor handel en nijverheid drukkende en belemmerende belasting schenkt het hoofdbestuur aaaraan zijn voile adhaesie. In de verschillende door den Minister ingediende belastingwetten meent het geuoemd bestuur een waarborg te mogen zien, dat hij gaarne zal mede- werken en niets onbeproefd zal laten om handel en nijverheid uit hun kwijnenden toestand op te heffen. Het hoofdbestuur verzoekt daarom den Minister de noodige stappen te willen doen om de Zegelwet in dien geest te wijzigen. Men meldt uit Amsterdam Na een kalme wandeliug van den Voorburgwal door verschillende straten naar het westelijk ge- Een dag na de aankomst der gravin bracht mevrouw Marr*** haar een bezoek de knecht zeide, dat de gravin niemand ontving, omdat de kamers nog niet in orde waren. Doch mevrouw Marr*** liet zich niet afscbrikken en ging met alle gerust- heid naar binnen, den knecht verzekerende dat de gravin hoogst gelukkig zou wezen haar weer te zien. Zij stapte regelrecht door, en toen de gravin hare verwondering te kennen gaf haar voor zich te zien, zeide mevrouw Marr***, terwijl zij hare mof op een stoel, hare portemonnaie op de tafel en hare handschoenen op den schoorsteen legde Maar hoe, wilt gij dat men uwe terugkomst niet raden zal Ik heb de ramen wijd open gezien. Gij deedt zeer verstandig, Innocenza, om die stre- ken te verlateu mooi, wie zal het ontkeunen in den zomertijd, afschuwelijk in dit jaargetijde. Gij brave luidjesl na een tienjarig huwelijksleven hebt gij elkaar niets nieuws meer te vertellen daarom heb ik gelachen om uwe verzotheid op de eenzaamheid." Het was een plannetje van rnijn man.' „Wel, wel wat een vernuftige inval van uw man Hoe gaat het met onzen goeden graaf? Keert hij naar stad om prachtige feesten te geven of om zich in zijn studeervertrek op te sluiten met zijn rentmeester „Ik weet het niet. Ik heb hem niet ondervraagd maar wat ik er van begrijp is, dat hij niet wist hoe hij het program ma zou volgen, daarom heb ik gezegd, dat ik wilde heengaanmaar ik was wezenlijk zeer gaarne buiten gebleven." „Hoe vreemd ^Ik vermaakte mij daar ook laat ons elkander goed verstaanhet was een betrekke- deelte der stad, arriveerden 1000 h 1200 werkloozen te half een gisterenmiddag aan het stadhuis, waar de burgemeester aan een comitd van 3 leden het volgende zeide Het zal u wel bekend zijn, wat gisteren over de zaak in deu gemeenteraad gesproken is en daaruit zal u geblekeu zijn, dat het gemeente bestuur tot zijn leedwezen niet bij machte is op dit oogenblik in den tegenwoordigen toestand ver- andering te brengen en dus niet aan uw verzoek ran voldoen. Wat van particuliere zijde kan gedaan worden, geschiedt en zal geschieden. Het gemeente bestuur als zoodanig kan echter niet aan het in de motie neergelegde verzoek voldoen. "Van Steenbergen dankte den burgemeester voor zijn mededeeling, waarna het comite heeuging. De stoet ging nu naar de Boommarkt waar het comite het autwoord van den burgemeester mede deelde, en zeide, dat morgen door een circulaire zal bekend gemaakt worden op welke wijze het comite denkt raad en hulp te verschaffen. Bij den aanvang der wandeling werden kleine biljetten uitgedeeld, waarop een oproeping vermeld stood als dezeKomt te 2 uur voor de Beurs dan ontvangt gij brood en geld. Ongeregeldheden zijn tot nog toe niet voorge- komen. De cavalerie was, zegt men, in de kazerue geconsigneerd. In strijd met de loopende geruchten als zoude het beursgebouw te Amsterdam gisteren gebombar- deerd zijn gewordeu door een troep werkloozen met hun aanhang, waardoor de militairen zouden genoodzaakt zijn geweest op de meuigte te schieten wordt uit Amsterdam gemeld dat bij het aangaan der beurs duizenden nieuwsgierigen en werkloozen op den Dam aanwezig waren. Eenige kwa- jongens uit de menigte drongen de beursbezoekers van de trappen en vroegen geld. Zoodra echter een kleine politiemacht zich vertoonde, eindigde onmiddelijk het gedraug, waarna een sterkere macht van een 70 it 80 politieagenten de orde verder handhaafden en de beurs afzetten. Een enkele maal werd een rood vlaggetje vertoond, dat terstond door een agent in burgerkleeding werd afgeuomen, die daarbij in het aangezicht gewond werd. Kwartier na tweeen was de menigte verspreid en rukte de politie in. Uit Rotterdam wordt aan het U.D. geschreven: De beteekenis, welke de voorgeuomen grensver- andering voor Rotterdam heeft, kan eenigszins blijken uit de volgende cijfers. Voor de aunexatie vau Delftshaven besloeg de oppervlakte van Rotter dam 1087 H.A.de oppervlakte van oud-Delfts- lijk vermaak. Och, als gij eens wist „Eeu nieuwtje „Ja, Geltrude, een kind „WatDat verheugt mij," zeide hare vriendin oprecht. »Eene dochter van veertien maanden." Mevrouw Marr*** zette een paar groote oogen op. Zachtmoedig gestemd, deed nu gravin Ilario een omstandig verhaal van de bedelares, van het kindje dat alleen overbleef en van haar vooruemen om het als haar dochtertje aan te nemen. ffGij schertstGij droomtGij wilt mij wat diets maken 1 „Neen, neen," antwoordde de gravin, die te goed bekend was met de uitroepen van mevrouw Marr*** om daaraan veel waarde te hechten. ,/Ik meen het in alien ernst." #Maar uw man, wat zegt hij er van »Rodolfo heeft zoozeer naar een kind verlangd, dat hij onmogelijk dit kan weigeren, hetwelk God ons toegezonden heeft." Mevrouw Marr*** bleef een oogenblik zwijgen; daarop, als geheel onder den indruk van het zon- derlinge bericht, zeide zij eindelijk „Ik moet zeggen dat het vreemd klinkt." ,/Waarom Als gij dan volstrekt zoo dwaas wilt zijn een kind te hebben, dan hadt gij er immers een kunnen kiezen uit den deftigen stand, het bij de geboorte aannemen Een onbekend kindje »Ik heb het wichtje aangenomen, dat tot mij gekomen isik heb het uit de armen eener stervende ontvangen. Bestaat er iets heiligers ,/Ik deel niet in uw gevoeleu," riep mevrouw Marr*** uit, de schouders ophalende. TER NEUZEiSCBE COIIRANT Hit blad verscliijnt DiD.ilag- en Vrijdagavond 1>U den witgever V A A 1» E 8 A ST E te Ter Seuien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1