ker gedurende de campagne-maanden October December hoog waren, en dus het product tot flinke prijzen kon worden verkocht. De scheeps- vrachten waren niet te boog, terwijl voor pulpe wegens den geringen hooioogst steeds veel vraag bestond, en dit artikel bij groote scheepsladingen naar Noord— en Zuid-Holland werd verzouden tegen 2 h 2,50 per 1000 Kg. De collecte voor de scholen met den bijbel brachtinl892 f 81,223,93 op, tegen _/83,461,96£ in 1891. TER NEIZEV, 13 Januari 1893. In de heden gehouden zitting van den ge- meenteraad werd met algemeene stemmen besloten de verordening op het bouwen enz. in de gemeente, wat de hoofdzaak betreft, n.l. de verplichtingen bij het aanleggen van straten enz., onveranderd te handhaven, doch overigens tot de in overweging gegeven wijzigingen door Ged. Staten aan te nemen. Eveneens werd besloten tot het geven in erfpacht van gemeentegrond aan deCbr. Ger. gemeente alhier, tot het bouwen eener kerk. Benoemd tot commissaris vau de brandweer werd de heer R. Walraven. Op het verzoek van mej Bijl, vroedvrouw, om verhooging van jaarwedde werd besloten het salaris vau beide vroedvrouwen met f 25 te verhoogen. Ontvangen was o. a. een schrijven van Ged. Staten, dat de gemeente-begrooting voor 1893 is goed- gekeurd. De loop der bevolking in deze gemeente was over 1892 als volgt Geboren werdeu 138 m., 156 vr., totaal 294. Onder de geborenen kwamen voor 3 tweelingen. Overleden 73 m., 54 vr., totaal 127. Levenloos aangegeven 13. In de gemeente vestigden zich 271 m., 249 vr., totaal 520, terwijl naar elders vertrokken 181 m., 173 vr., totaal 354. Er werden 51 huwelijken voltrokken en 1 echt- scheiding mgeschreven. Bevolking op 31 Dec. 1891, 3278 3482 6760 31 Dec. 1892 3433 3660 7093 alzoo vermeerderd met 333 personen. Bij Koninlijk besluit van 7 October 1892, n°. 37, is machtiging verleend tot het houden eener algemeene collecte voor behoeftigen, ge- rechtigd tot het dragen van het raetalen kruis of de citadel-medaille. Die collecte zal in deze gemeente worden ge houden a. s. Maandag. Ruitn 1800 ouden van dagen zien verlangend uit naar de ondersteuning, die hun uit het door de collecte te vormen fonds kan ten deel valien. Lang hebben zij niet meer te leven De meesten dien meer dan 80jarigen neigeu ten grave. Laat ons de handen ineenslaan om voor die ruim 1800 behoeftige oud-strijders den avond des levens dragelijk te maken. Gaarne bevelen wij dus deze collecte met warmte aan. Ofschoon op de Wester-Schelde langs de Zuid-Bevelandsche wal eenig drijfijs is te bespeuren blijft men tot heden op deze reede en hooger op aan den zuidkant daarvan nog bevrijd. Vaudaar dat de vaart uit zee op deze haven nog voortdurend ongehinderd plaats vindt, zoo ook de stoomschepen door het kanaal ten alien tijde Gent nog kunnen bereiken, gaande tot heden deze nog dagelijks het kanaal op en af. Op de Wesler-Schelde geschiedt de provinciale stoombootdienst nog geregeld volgens de aangegeven uren van afvaart, terwijl ook door de Zandkreek en op de Ooster-Schelde de dienst der spoorbooten tusschen Mlddelburg en Zierikzee nog geregeld te zoeken als gouvernante, of als huishoudster bij eene rijke familie, of op eene kostschool. Gravin Ilario was terstond bereid haar in huis te nemen, dit was een vrijwillige handelwijze uit vriendschap, uit toegenegeuheid, uit meewarigheid, die de goed- keuring wegdroeg van haar man en van een ieder die een gevoelig hart bezat. Reeds was een jaar verstreken, en freule Amalia Veber genoot de eer gravin Ilario overal te vergezel- len waar zij ging, in gezelschap en naar buiten. Er was niets bepaald omtrent haar vertrek, dat van maaud tot maand uitgesteld werd, met een oprechten aandrang van den eenen kant en met vele tegen- werpingen aan den anderen kant. Freule Veber zinspeelde gedurig op de noodza- kelijkheid van zich aan zulk eene dure verplichting te onitrekken, de gravin wilde van geen heengaan hooren en onderwijl stelde mevrouw Marr*** alle pogingen in het werk om de jonge dame in staat te stellen zelfstandig te kunnen optreden. Eene maand vdor den dag waarop wij met gravin Ilario kennis gemaakt hebben, schreef mevrouw Marr*** aan freule Veber, dat zij eene oude Poolsche dame ontmoet had, die alleen woonde en die tot haar onafscheidelijk gezelschap bij zich verlangde een beschaafd, goedharlig, arm, jong meisje. De ge- legenheid was te gunstig om daarvan geen gebruik te makenAmalia Veber pakte in allerijl haar koffer en vertrok naar de stad om hare plaats in te nemen aan de zijde dier oude Poolsche dame. In die dagen juist had er eene in het oog loopende verandering plaats gegrepen in de verhouding tus schen de gravin met freule Veberdeze laatste had, zonder zich over eenige ongesteldheid te be- klagen, in haar uitzicht en hare geheele manier vice versa tweemaal daags wordt waargenomen, des morgens en 's middags van beide plaatsen. De overzetdienst van Antwerpen op het Vlaamsche hoofd heeft niet meer geregeld plaats en verwacht men daarvan weldra staking. Hoek, 11 Jan. Naar men verneemt is door het bestuur der vereeniging ^Doelmatige Zamen- werking" alhier, de levering van 33,000 K.G. Chili-sal peter gegund aan den heer D. J. Oggel, te Axel, voor 10,80 per 100 K.G. Men schrijft ons uit Zaamslag; In het vorige jaar werd aan onze haven bij den Kleine Huijssens-polder een weegbrug opgericht met het doel ook hier de gelegenheid open te stellen, evenals dit bij vele ladingplaatsen geschiedt, daarop het gewicht van beetwortelen te bepalen. Dat die oprichting in eene werkelijke behoefte voorziet zal ieder onpartijdige die bekend is met het wegen van dit landbouwproduct, op de kleine bascule, zooals dit tot nu toe geschiedde, gaarne erkennen. Door het wegen op een weegbrug is de landbouwer verzekerd betaald te krijgen wat hem eerlijk toekomt, hij heeft zoodra de beeten ziju gewogen geen de minste risico meer, zooals voor verlies aan gewicht door uitdroogen, schade door vorst enz. Maar ook de fabrikant, althans wanneer hij op eerlijkheid prijs stelt, kan tegen het bepalen van het gewicht op deze wijze onmogelijk bezwaar hebben. Hij of zijn agent heeft het recht tot coutrolering, en heeft dus ook evenals de landbouwer de zekerheid dat het wegen op juiste wijze geschiedt, hetgeen met de kleine bascule in sommige gevallen, zooals in een nat jaargetijde, bepaald onmogelijk is. Daarbij komt dat de kosten voor het inladen der beeten belangrijk minder zullen zijn, wanneer deze niet meer zullen behoeven gewogen te worden, terwijl doordien men nu de beeten voor ieder fabrikant bij elkander kan opbergen, eene groote ruimte wordt gewonnen, hetgeen bij eene ladingplaats met beperkte oppervlakte als onze haven bezit, als van groot belang moet beschouwd worden. En waar nu op alle plaatsen in Zeeland en andere provincien, waar weegbruggen bestaan geen enkel fabrikant bezwaar maakt het wegen daarop toe te staan, ja waar men weet dat dezelfde fabrikanteu die in deze omgeving contracteren, aan de overzijde der Schelde o. a. contracten sluiten met de bepaling, dat het wegen op weegbruggen geschiedt en het weeg- loou bovendien door den fabrikant wordt betaald, daar kan het verzet tegen het gebruik maken van een dergelijke weeginrichtiug niet aan den onwil van fabrikanten worden toegeschreven, maar moet men die veeleer zoeken in den toeleg van sommige agenten of onderagenten, die het in hun belang achten en zeker niet in dat van den landbouwer op de oude wijze met wegen voort te gaan. Dat ook de landbouwers uit deze omgeving het oprichten van een weegbrug aan onze haven op pnjs stellen, blijkt wel daaruit, dat in het vorig jaar, daarop ruim 1J millioen kilogram beetwortelen zijn gewogen. Een niet onbelangrijke hoeveelheid, als men in aanmerking neemt, dat door te late oprichting der weegbrug, niet in de contracten was bepaald, dat het vaststellen van het gewicht op deze wijze kon geschieden dus het wegen op de weegbrug in het vorige jaar, alleen voor de verkoopers als controle waarde had. Naar wij vernemen zijn dan ook voor 1893 in deze streken reeds vele contracten gesloten met de bepaling dat het gewicht op de weegbrug zal vast- gesteld worden, en zeer zeker zal het voor de agenten of onderagenten, die tot voorwaarde stellen de oude wijze van wegen te volgen, voortaan niet gemakkelijk zijn te contracteren. Ilulst. Toen het negenjarig knaapje Edm. de Wilde Diusdag 1.1. bezig was met het gl'jden op de biunenvest alhier, had hij bet ongeluk in een van doen eene zekere soort van lusteloosheid ge- kregen, die de gravin, gewoon aan de geestige en innemende manieren van het beweldadigde jonge meisje, niets naar den zin was. Hare wederzijdsche vragen en antwoorden op dit punt waren voor beide als scherpe dolksteken in het hart. Zij begrepen elkander niet meer en de schuld lag niet aan de gravin desniettegenstaande wisten zij zich, dank zij beider onberispelijke opvoediug, volkomen in bedwang te houden. Over den brief van mevrouw Mar*** werd niet geredetwisthet voorstel werd aangenomen, de dag van het vertrek vastgesteld en freule Veber vertrok aangedaan, liet zich door de gravin omhelzen, en was van meening, dat zij elkander nooit zouden wederzien. De oude Poolsche dame reisde naar Weenen. Een brief van Amalia Veber, geschreven den uur alvorens in den trein te stappen, werd aan de gravin overhandigd en sedert geen enkele meer. Onbil- lijk was zij niet door haar van ondankbaarheid te beschuldigen. Alleen de mogelijkheid bestond nog dat zij ziek geworden was, en zich daarvan wil- lende vergewissen, schreef de gravin aan mevrouw Man***, die er zeker meer van wist dan zij. Een paar dagen daarna ontving zij het volgende antwoord»Lieve Innocenza. Gij hebt n niet vergist in uwe onderstelling. Amelia Veber was ongesteld gedurende de reis, die slechts langzaam voortgezet kon worden alsook de 'eerste week die zij in Weenen doorbracht. Nu is zij redelijk wel, zendt hare groeten en verzoekt mij die ook over te brengen aan u, die zoo goed voor haar waart. Zij zal spoedig schrijven. De Poolsche dame is zeer met haar ingenomeu Ik hoop u weldra pas opengekapte bijt te geraken. Gewis zou hij verdronken zijn, indien niet twee zijner kameraadjes op zijn hulpgeroep waren toegeschoten, die er in slaagden hem met veel moeite te redden. Het gaat er hem in de Heikant, gemeente St. Jansteen tegenwoordig alles behalve rustig naar toe. Een paar voorbeelden Enkele dagen geleden kwam er iemand bij de Wed. de L. aldaar in de herberg een glas bier drinken. Toen het glas leeg gedronken was, legde hij een tweefrancstuk op tafel. De vrouw gaf hem 95 ct. terug, waarop hij naar buiten ging. Eenige minuten later kwam er een ander persoon binnen, die zijn geld van het zooeven gegeven tweefrancstuk terugeischte. Ofschoon de vrouw volhield, dat zij reeds terugbetaald had en dat hij haar het geldstuk niet had gegeven, toch was zij ver- plicht zulks te doen, wilde zij niet gevaar loopen nog meer schade te lijden, want buiten stond er een troep van wel twintig kerels, die bij haar weigering haar bedreigde de boel in stuk te slaan. De vrouw had dus tweekeer terug moeten geven. Een andere bende, uit wel dertig man bestaande, trok een herberg binnen. Een van hen bestelde een rondje glazen bier. Toen ieder van hen zijn glas had uitgedronken, betaalde slechts een zijn gelag n.l. 5 cent en de overigen liepen zonder be- taling al zingeude de deur uit, daarbij de ledige pintglazen nog stelende en de ruiten inwerpende. 't Is daar dus een allesbehalve rustig leven voor de bewoners van de Heikant. Philippine, 12 Jan. In de gehouden raads- zittiug van Woensdag j.l., die vau 10£ tot'sna- middags 2£ uur duurde, bracht de voorzitter een schrijven van Gedeputeerde Stateu ter tafel, dat de aanvrage {f 1000 subsidie) voor het onderwijs is goedgekeurd, na aftrek vau f 83,50 goed slot van het vorige jaar. Hierna volgde het rapport der commissie van onderzoek ter zake van reclamen tegen den hoofde- lijken omslag over 1892. De raadsleden Norb. Rammeloo, A. F. Arbroscheer en P. F. Wijne, met het onderzoek van de inkomens van 21 reclamanten, waaronder de beide eerste raadsleden behoorden, belast, legden specifieke opgaven over. Als een staaltje hoe lichtvaardig een inkomen van iemand kan geschat worden, zonder eenigen grond, diene het volgende Winkelier N. N. Manufacturen, f 2350 Koloniale waren, f 2500 Meel, 750 K.G. Roggemeel Tarwebloem, 4000 K.G. Vet en spek, 1500 K.G. Boter, 1040 K G. Hoeden en petten Mutsen IJzerwaren Brood Steenkolen Speelgoed 300 paar klompen, a 7 cent Sehoenwerk Sterke dranken 2850 balen mossels Twee woonhuizen 352,— 250,— 150, 52, 120, 150,— 62,40 11- 6- 12,— 72, 300, 7,50 21,- 21,- 150,— 855,— 75,- Een totaal inkomen van f 2666,90 Toen echter de voorz'tter hen vraagde uit welke bron zij die nauwkeurige opgave hadden geput, moesten zij het antwoord schuldig blijven. Op de vraag van den voorzitter, waarom door hen vau sommige winkeliers eene specifieke opgave was overgelegd en van het raadslid A. F. Arbroscheer en zijn zwager P. Rammeloo niet, die, met uit- zondering van een enkel artikel, toch dezelfde zaak uitoefenen, werd door Wijne geantwoord, dat hij, te komen bezoeken, zoodra ik mij sterk genoeg zal gevoelen mij een uurtje op het spoor te wagen, in de barre koude die wij tegenwoordig hebben. Elkeen vraagt mij waarom graaf en gravin Ilario gedurende den winter hun huis niet weder komen betrekken. Waarom antwoord ik omdat wie rijk js tevens zonderling is, en zijne luimen mag volgen. Tot wederziens, Innocenza.'' De brief van mevrouw Marr*** bracht geene jrerbptering in de gevoelens der gravin omtrent freule Veber, aan wie evenmin de tijd als de noodige gezondheid kon ontbreken om haar een woordje van beleefdheid te doen toekomen. De graaf zelf, hierover ondervraagd kon niet anders dan zich vereenigen met het oordeel zijner echt- genoote en noemde freule Veber een koud, onge- voelig, trotsch en ondankbaar schepsel. Inmiddels was het bijzijn van Sautinella voldoende om uit het hart der gravin alle ouaangename indrukken en alle verveling van het seizoen en de eenzaamheid uit te wisschen. Als eene echte epicuriste genoot het kind haar nieuwen toestaud, baadde zich in weelde en maakte zich de aanmati- ging der groote lui eigen, door te stampen met de kleine in satijn geschoeide voetjes en haar kante mutsje in harden te scheuren, telkenmale als men haar het een of ander voorwerp weigerde. De echo's van het groote huis weergalmden van kinderkreten. De schoone gravin, gekleed in eene wollen japon, nam de kleine op den arm, op haar schoot, sloeg nauwlettend het doorkomen harer taudjes gade, wiegde haar teederlijk in slaap, en als zij haar dan goed verzorgd had, waagde zij het een oogje op haar eigen toilet te slaan en lachte. „Goed dat ik in het afgelegene gebergte woon geen familielid zijnde, daarover alleen had moeten oordeelen, en het daarom heeft nagelaten. Nu was de raad onbevoegd hier eene beslissing te nemen en moest de behandeling van beide reclamen aan Gedeputeerde Staten worden overgelaten. Er waren, wat overigens zelden gebeurt, veel toehoorders op het gemeentehuis en deze zullen, na al hetgeen is verhandeld wel tot de overtuiging zijn gekomen, dat in onze lieve gemeente de billijkheid nog ver te zoeken is. Philippine. De loop der bevolking dezer ge meente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren werden 23 m., 14 vr., totaal 37. Overleden 10 m., 10 vr., totaal 20. In de gemeente vestigden zich 17 m., 14 vr.. totaal 31, terwijl naar elder3 vertrokkeu 54 m., 37 vr., totaal 91. Er werden 5 huwelijken gesloten. Bevolking op 31 Dec. 1891 477 399 876 31 Dec. 1892 453 380 833 alzoo eene vermindering van 43 personen. Sns van Gent. In deze gemeente was de loop der bevolking over het afgeloopen jaar als volgt Geboren werden 23 m., 21 vr., totaal 44. Overleden 12 m., 13 vr., totaal 25. In de. gemeente vestigden zich 72 m., 55 vr., totaal 127, terwijl naar elders vertrokken 64 m., 52 vr., totaal 116. Er werden 9 huwelijken gesloten. Bevolking op 31 Dec. 1891 683 695 1378 81 Dec. 1892 702 706 1408 alzoo eene vermeerdering van 30 personen. Westdorpe. De loop der bevolking dezer ge meente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren werden 29 m., 20 vr., totaal 49, waar onder 1 m., en 1 vr. in onecht. Overleden 16 m., 13 vr., totaal 29. Levenloos aangegeven 1 in. wettig. In de gemeente vestigden zich 45 m.. 36 vr., totaal 81, terwijl naar elders vertrokken 60 in., 67 vr., totaal 127, van welke 9 m. en 8 vr. naar Noord-Amerika. Er werden 23 huwelijken voltrokken, als21 tusschen jongmans en jongedochters, 1 tusschen weduwnaar en jongedochter en 1 tusschen weduw- naar en weduwe. Bevolking op 31 Dec. 1891 883 927 1810 31 Dec. 1892 881 903 1784 alzoo verminderd met 26 personen. St. Jansteen. De loop der bevolking dezer gemeente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren 39 m., 42 vr., totaal 81, waaronder 1 tweeling. Overleden 28 m., 38 vr., totaal 61. In de gemeente vestigden zich 41 m., 45 vr., totaal 86, terwijl naar elders vertrokken 46 m., 59 vr., totaal 105. Er werden 16 huwelijken gesloten, als: 13 tusschen jongmans en jongedochters, 1 tusschen jongman eu weduwe en 2 tusschen weduwnaars en jongedochters. Bevolking op 31 Dec. 1891 1245 1150 2395 31 Dec. 1892 1251 1145 2396 Alzoo vermeerderd met een persoon. Graauw. De loop der bevolking in deze ge meente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren werden 26 m., 27 vr., totaal 53. Overleden 28 m., 32 vr., totaal 60. Levenloos aangegeven geene. In de gemeente vestigden zich 59 m., 49 vr., totaal 108, terwijl naar elders vertrokken 60 in., 44 vr., totaal 104. Er werden 13 huwelijken voltrokken. Bevolking op 31 Dec. 1892 1007 m., 960 vr., totaal 1967, en verminderd met 3 personen. Ilontenisse. Zondag den 15 Jan. e. k. zal de heer H. A. A. Baron Collot d'Escurj, burgemeester dezer gemeente, den dag herdenken, waarop ZEd. vdor 25 jaren als Rentmeester van het Kroon— ,/Ja, waarlijk woonde zij eenzaam, en meer nog dan zij bemerkte dit haar echtgenoot, die de kamers doorliep of zich opsloot in zijn studeervertrek, waar de brandeude kachel van 's morgens vroeg tot 's avonds laat eene gloeiende hitte verspreidde. Het was of eene geheime smart zijn hart folterde en hem somwijlen de krachten dreigden te begeven, doch de kwellingen der afzondering maakten terstond plaats voor eene zichtbare kalmte, zoodra hij zag dat de oogen der gravin op hem rustten. ffHoe mooi, die sneeuw, Innocenza", zeide hij met uitgezochte vriendelijkheid. Ja, waarlijk mooi. En gij, Rodolfo, houdt gij nog volMaar ik begin te gelooven dat het leven in de wereld u vreeselijk tegengestaan heeft." »Het heeft mij verveeld, anders niet. Ik zal een uitstapje naar de stad doen als de tijd daar is om met mijn rentmeester mijue rekeningen te vereffenen. Zijt gij over mij tevreden ,/Onuitsprekelijk, Rodolfo De dagen vliegen omMaar het is mijne bedoeling niet de wereld met al haar praal, al hare verleiding voor goed te ontvlieden." ,/Dit zou eene dwaasheid wezen." Zeker.. En de gravin glimlachte. ,/Uw vriend schrijft niet", zoo sprak zij op een dag dat zij bezig was een laarsje voor Sautinella te rijgen. Ach hij is zoo lui." Alle vrienden zijn luiprevelde zij en dacht aan freule Yeber. (Wordt vervolgd.) mann. vr. totaal. mann. vr. totaal. mann. vr. totaal. mann. vr. totaal. mann. vr. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2