Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 2888. Zaterdag 14 Januari 1893. 33e Jaargang. "BMiKNIhMAKlNGT" ®SRi31^f2Sl 22)5^^2©oe Binnenland. ABONNEMENT-. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busboaders. ADVERTENTlEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze courant behoort ceil bijvoegsel. In den loop der maand Februari a. s. moeten, ter voldoeniug aau art. 8 der betrekkelijke veror- dening, alle mannelijke ingezetenen, wonende in de kom der gemeente, geboren in het jaar 1862, en ook die van ouderen leeftijd, voor zoover zij hun 5 IF jaar nog niet zijn ingetredendie in het vorige jaar zich in de gemeente hebben gevestigd, ter gemeente-secretarie aangifte doen om voor den dienst bij de braudweer te worden ingeschreven. Die deze aangifte verzuiinen worden, onvermin- derd de daartegen bedreigde boete, ambtshalve ingeschreven, of, wanneer bet verzunn eerst na de loting wordt ontdekl, zonder loting in dienst gesteld. Ter Neuzen, 13 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. t^olitieli Overzicht. Aan bet nieuwe kabinet van Frankrijk ontbreekt nog slechts een Minister van marine en met diens portefeuille zal voorloopig een der Ministers zich belasten. De portefeuille van binnenlandsche zaken is uit de zwakke handen van Loubet in de sterke van Ribot overgegaau. Men meent, dat de ont- binding der gecomprcmiteerde Kamer niet lang meer zal kunneu worden vermeden en dat Ribot er prijs op stelt, zelf de verkiezingen te leideu. Hij zal zich dan kunneu beroepen op het succes zijuer buituulandsche poliiiek in de eerste plaats op het verbond met Rusland. Het Journal des Debats en andere gematigde bladen weuschen Ribot geluk met de ouverwachte wijziging van het kabinet; eene onvermijdelijke Minister-crisis teugevolge van een votum der Kamer zou veel moeilijker op te lossen zijn geweest. De Times acbt het niet onwaarschijnlijk, dat Carnot het presideutschap der republiek zal nederleggen, omdat hij in 1886 als Minister van financieu zich niet heeft verzet tegen de uitgifte der Panama leening, ofschoou het zeker is, dat hij daarvoor geen geld heeft genoten. lloquet en Ireycinet, wier politieke loopbaau zoo treurig is afgebroken, hebben niet voor hen zelven geld aan de Panarna- maatschappij afgeperst. Het was beiden te doen om staatsuitgaven te dekken, die de Kamers slechts tot een lager bedrag haddeu goedgekeurd. FEUILLETON Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 4) En overweldigd door een onweerstaanbaar gevoel van oprechte lielde, die op dit oogenblik nog door eene gewaarwording van daukbaarheid werd ver- levendigd, sloeg zij de arinen om den hals van haar echtvriend en smeekte hem dringend, op teederen toon Rodolfo, sta mij deze gunst toe Vergun mij die arme kleiue lief te hebben, en gij, houd gij van haar ter wille van mij Wat zijn er niet veel ongelukkige kinderen op de wereld 1 De graaf ontroerde zichtbaar. „Wij zijn rijk, Rodolfo, en het moet ons een geuot zijn, een onschuldig wezen met weldaden te kunnen overladen.'' Ja, ja, ik weet het Het reeds donkere oog van den graaf verduisterde nog meer, als trof hem eene kwellende gedachte hij trachtte zich los te maken uit de omarming zijner vrouwdoch, plotseliag tegengehouden door eene zekere soort van onderworpenheid welke hij zichzelf scheen opgelegd te hebben, boog hij het hoofd op haar schouder en drukte een kus op hare lokken, haar toefluisterende *Wat u behaagt kan mij nooit mishagen. Be- houd het kind dier bedelares. Helaas" besloot hij met een zucht Mzoo gaarne had ik zelf u een aangenomen zoon aangeboddn." vGij? Wat bedoelt gij, Rodolfo?" De Times houdt het er voor, dat de republiek geen gevaar loopt daar geen andere staatsvorm mogelijk is. Gladstone is uit het zuiden van Frankrijk in Engeland teruggekeerd en heden wordt een kabi- netsraad gehouden, waarin de Iersche home rule zal worden bebandeld. In conservatieve kringen rekeut men op de weerbarstigheid der parnellieten. John Redmond, hun leider, heeft dezer dagen verklaard, dat geene oplossing der Iersche kwestie bevredigeud kan worden geacht, zonder de invrij- heidstelling van alle politieke gevangenen. Onder de politieke gevangenen rekent hij ook de lieden, die wegens dynamietaanslagen in Engeland gevangen zitten en hue vrijlating kan de regeering onmogelijk toestaan bovendien heeft de laatste dynamietaan- slag te Dublin de sympathie voor de Iersche martelaars niet vermeerderd. De conservatieve Standard verzekert, dat het kabinet zelf is begonuen te twijfelen aan bet slagen van zijne poging om de Iersche kwestie op te lossen. In Montenegro zou volgens berichten uit Servie een opstand zijn uitgebarsten tegen den vorst. Berichten uit Belgrado verdienen nooit onbepaald vertrouweu en ditmaal te minder, omdat men te Weeneu uit Cattaro en Raguso sneller dan te Bel grado kan zijn ingelicht over de gebeurtenissen in het vorsteudom. Het is intusschen zeker, dat vorst Nicolaas zich zeer onpopulair heeft gemaakt deels door zijn dwingelandij, deels door het uitblijven der Russische subsidien, maar een opstand is in Mon tenegro onwaarschijnlijk meer overeenkomstig het gebruik zou het zijn, als de vorst werd vermoord. Keizer Wilhelm heeft te Sigmaringen de huwelijks- voltrekking bijgewoond van Prins Ferdinand van Hoheuzollern, Kroonprins van Rumenie, met de Engelsche Prinses Mary van Eden burg. Men weet dat de Prins eigenlijk zijne zinuen had gezet op freule Helene Vacaresco, hofdame van zijne inoeder Carmen Sylva en dat laatstgenoemde heel wat moeite heeft gedaau om dit huwelijk door te drijven. Voor het hofdametje, die tegenwoordig met de Koningin van Rumenie in Venetie verblijft, is ecbter nu de kans verkeken. De Koning van Wurtemberg was mede van de partij en vertrekt van de eene bruiloft naar de andere, om te Weenen het huwelijk der aartshertogin Margaretha met hertog Albrecht van Wurtemberg, hetwelk met grooten luister zal voltrokken worden, bij te wonen. De Wurtembergsche Koning zal volgens de Schwiib. Mercur vervolgens naar Bcrlijn reizen om 't jaar- feest vau Wilhelm II mee te vieren. Behalve vele Duitscbe vorsten, die bij die gelegenheid ,/Door op onze reizen de gasthuizen Te bezoeken, en daar uit honderden een schepseltje uit te kiezen, waarmede wij beiden eenstemmig iugenomen zoudeu geweest zijn. Maar het is niets, Innocenza het komt er niet op aan het noodlot heeft het aldus gewild." „Zeg liever God heeft het gewild." De graaf was op het punt een beleedigend woord uit te spreken. ^Halsstarrige had hij bijna gezegd, ,/StijfhoofdigeMaar hij weerhield zich krachtdadig en was tevreden met de behaalde zegepraal. In de tien jaren van zijn huwelijksleven had hij zich geen eukel onwelwillend woord te verwijten gehad, waarop hij zich niet weinig liet voorstaan, daar het hem in zijn eigene oogen verhief op het voetstuk van een model-echtgenootderhalve mocht hij zich ook niet daaromtrent te buiten gaan. Hij hernam dus zijn kalme gelaatsuitdrukking en keek eene miuuut of vijf naar de sueeuw op de bergen, en stelde zich voor hoe binnen veertien dagen, over eene maand of twee misschien, de straatweg wel een meter hoog daarmede bedekt zou zijn, en de versperde wegen, zoowel als het ijs en de snerpende koude, hem zijn eenig tijdverdrijf, de jacht, onmo gelijk gemaakt zouden hebben. Als had de gravin zijne gedachten geraden, vroeg zij hem bedrukt tfZult gij u niet vervelen „Neen," antwoordde hij droogweg. Hij wendde zich naar een tafeltje, waarop cou- ranten en boeken verspreid lagen, die hij doorbla- derde, doorsnuifelde en overhoop haalde, zooals de graviu wel bespeurde, maar waarop zij geene aan- merking maakte, totdat hij ten laatste een boek opnam. Het was een boek van freule Veber, nog geheel onaangeroerd, met hetzelfde gedroogde takje aldaar verwacht worden, zal ook de Koning van Denemarken er dan een bezoek breugen. De Russische Kroonprius, die een paar maanden geleden den Oostenrijkschen Keizer een bezoek bracht, zal bij 't huwelijk der Duitsche Prinses Margaretha tegenwoordig zijn. Deze beleefdheid zal te Parijs niet aangenaam worden gevonden. De moeielijkheden, die in Hougarije voor de regeering voortvloeieu uit het wetsontwerp op het burgerlijk huwelijk, nemen met den dag toe. Niet alleen dat adel en geestelijkheid in de bestrijding der wet een lijn trekken en dat twee bisschoppen, de heeren Zacka en Schopper, heftige mandementen hebben uitgevaardigd, maar bovendien heeft de Paus twee brieven, weleer aan den primaat van Hougarije, mgr. Simor, gericht, doen publiceeren, waarin omtrent de kwestie van doop der kinderen uit gemengde huwelijken de inzichten der regeering scherp werden afgekeurd. Meer en meer wordt Hougarije het tooneel van een „Kulterkampfals de regeering haar wet niet intrekt staat een ernstige crisis voor de deur. Het voorloopig verslag op de beroeps- en bedrijfsbelasting wordt de volgende week verwacht. Naar de Haagsche berichtgever der Zutph. Ct. zal het een zeer omvangrijk rapport worden, en het gevolg zal wel zijn dat er over eenige weken eeu op vele punten gewijzigd outwerp verschijnt. Met de kiesrechtherzicning is men nog niet zoover gevorderd. Den 17 Januari komt de commissie van rapporteurs eerst bijeen om de punteu voor het verslag aan den griffier op te geven. Waarschijnlijk zulleu, als de Kamer terugkomt, ook voor openbare behandeling gereed zijn de voor- drachten tot instelling van Arbeidsraden en Arbeids- kamers, die bij de Tweede Kamer aanhangig zijn gemaakt op initatief vau de heeren Pijttersen en Schimmelpeuninck van der Oije. Die heeren hebben gevolg gegeveu aan het advies van de commissie van rapporteurs om met elkander in overleg te treden en hare in hoofdzaken vrij wel overeen- stemmende outwerpen tot den om te werken. Het nieuwe outwerp is gereed en wordt reeds aan de landsdrukkerij in gereedheid gebracht. De Minister van Binnenlandsche Zaken deelde den 15 December aan de Tweede Kamer mede, dat eeu wetsontwerp op den leerplicht gereed licht aan zijn departement, doch dat hij het vooreerst niet wil indienen, omdat de Tweede Kamer nog wel wat beters te doen heeft dan het te behaudelen. dat er uitstak. Hij bezag het aandachtig en streek de blaadjes glad, die hij bij het omslaan der blad- zijden er uit had laten vallen. „Hoe onhandig vau mii," zeide hij glimlachend. „Gij hebt die bloemen geplukt terwijl gij aaD mij dacht, en ik, ondankbare, ik strooi ze over den vloer." „Stel u gerust. Het is een boek dat freule Veber achtergelaten heeft, en zij zal de bioem ge plukt hebben, waarschijulijk vervula van geheel andere gedachten." De graaf legde het boek neder en maakte zich gereed om uit te gaan. wAls freule Veber," merkte de gravin aan, „maar zoo vriendelijk wilde wezen ons te melden waar zij zich bevond, dan zou ik haar onderscheideue kleinigheden kunnen terugzeuden welke zij vergeten heeft." „Zij zal nog voortdurend op reis zijn," antwoordde haar echtgenoot en bleef op den drempel staan. „Zij kon toch den tijd vinden om mij een enkel regeltje te schrijven." ,/Dat is zoo; bf zij is ziek, of, zooals gij zegt, zij heeft geen begrip van dankbaarheid. Wat mij aangaat, het kan mij bitter weinig schelen." „Mij evenmin 1" riep de gravin uit. Dit was echter onwaar. Haar uiterst teergevoelig hart was Diet bij machte onverschilligheid met onverschilligheid te beantwoordeuzij was zich volkomen bewust haar liefderijk behandeld te heb ben, en het deed haar leed daarvoor niets dan ondank in ruil te ontvangen. Men mag dus voorshands blijven raden naar hetgeen er in staat om de uitvoering van het denkbeeld mogelijk te maken. Intusschen zij eene vraag geoorloofd, zegt Neder land Is men ook reeds gereed met hetgeen betrekking heeft op de maatregelen, die onvermijdelijk zijn bij invoering van leerplicht, de vermeerdenng der scholen en der onderwijzers, enz. Eu met het vinden van het geld, dat niet te ontberen zal zijn Zoo niet dan is eene andere reden dan de opge- gevene, geldiger dan deze om indiening uit te stellen. Volgens de Ind. Beige zal het Nederlandsch- Belgische geschil over den Braknfan, bij de behan deling der staatsbegrooting in onze Tweede Kamer besproken, bij de hervating van de zittingen der Belgische Kamer ook in dat lichaam worden be handeld. Eenige invloedrijke anti-revolutionaire mannen in Friesland, onder wie Kamerleden en leden der Prov. Staten, hebben het initiatief genomen tot het bijeenroepen van een vergadering, ten einde te onderzoeken wat tot leniging van den nood kan gedaan worden. Deze vergadering zal in het begin van Februari gehouden worden. De Belgische regeering heeft den heer F. Domela Nieuwenhuis de vergunning geweigerd om te Gent als spreker op te treden. De Belgische Moniteur bevat de kennisgeving, dat met den 15 dezer maand de invoer van rundvee, komende uit Nederland, langs de tolbureelen van Stroobrug (Maldeghem), Waiervliet, de Clinge en langs het hulpkantoor de Tromp (Stekene) weder is toegelaten, uitsluitend over dag. Bij hunne aankomst in gezegde bureelen, zullen de dieren onderzocht worden door eenen Belgischen veearts, op kosten der invoerders. Belanghebbenden wordt voorts herinnerd dat de invoer van rundvee van Hollandsche afkomst toe- gelaten is op dezelfde voorwaarden langs het tol- bureel Selzaete (statie) en het hulpkantoor de Staak (Assenede). Men schrijft uit Noord-Brabant Thans is bijna aan al de suikerfabrieken de cam- pagne geeindigd, en hebben verscheidene fabriekeu wegens den overvloedigen oogst zooveel beetwortelen verwerkt, als nog nimmer het geval is geweest. Over de resultaten der afgeloopen campagne zijn de labrikanten tevreden. De suikerbieten waren niet te duur gecontracteerd, terwijl de prijzen der sui- V. Freule Veber was door graaf en gravin Ilario in huis opgenomen tijdens de treurige omstandig- heden welke den dood haars vaders vergezelden, toen door een samenloop vau wederwaardigheden het gebeele vaderlijke erfdeel bleek verloren te zijn en der ongelukkige hoegenaamd niets overbleef, noch bloedverwanten, noch bezittingen. Eene oude schoolvriendin, mevrouw Marr*** had haar een twee a drie jaar geleden aan hen voorgesteld, op een tijdstip dat juist de vader der freule, een bui- tengewoon voordeeligeu financieelen post bekleedende, veel overbad voor de opvoeding zijner dochter, welke ook inderdaad met een schitterendeu uitslag bekroond werd. Gravin Ilario, zeer ingenomen met uitstekende personen, stelde veel belang in het jonge meisje, waarmede zij zich onderhield over lectuur, muziek en teekenen, en op die wijze vond zij gelegenheid de uren aangenaam door te brengen, die gewoonlijk verspild worden in flauwe gesprekken over modes, over allerlei vitterij en bagatellen. Mevrouw Marr*** die dweepte met Amalia Veber, omdat zij haar als klein kind gekeud had verge- zelde haar gaarne bij de familie Ilario, waar zij altijd met open armen ontvangen werd, en toen een omkeer in zijn fortuin het gelukkige gesternte van den heer Veber deed tanen, bleef de freule, die van alle deftige feesten afstand deed, hare be zoeken voortzetten bij gravin Ilario, de liefste onder al de dames die zij in gezelschap ontmoet had. Door den dood haars vaders was de dochter van alle middelen ontbloot, en mevrouw Marr***, die buiten de inogelijkheid verkeerde haar bij zich te nemen, beij verde zich om eene betrekking voor haar TER YEIZEVSME <01 RUT. l»it l>la<l verwcliijiit Uinsdag- en Vrijdngavond bij den uitgever P. J. VAX HE ti A l» K te Ter

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1