Gemengde berichten. Niettegenstaande de uitgeloofde premie van f 250 is, omtrent de brandstichters te Nieuwolda, niets bekend. Te Bergumerheide blijft alles rustig. Ruim 100 arbeiders konden werk verkrijgen. Eenigen der behoeftigsten werden door de armvoogden extra bedeeld. Yan verscliillende fabrieken in de Yeeukolonien is met het nieuwe jaar het loon met een dubbeltje per dag tot een halven stuiver per uur verhoogd. Te Winschoten wierpen een drietal personen bij ingezetenen de ruiten in, schoten met een pistool op een schipper en trokken toen naar Heiligerlee, waar ze werden ingerekend. Gisteren vertrok van de 2e divisie marechaussees uit Limburg een detachement naar Zwolle. Aan de mauschappen van dit wapen wordt tot nader order geen verlof meer verleend. Over den toestand in het Noorden merkt een correspondent van de Arnh. Crt. nog het volgendeop: //Ik ben een groot voorstander van vrijheid van gedachteuuiting en van vrijheid om zich te ver- eenigen en te vergaderen inaar brengt die vrijheid mede, dat men openlijk mag opruien tot verzet tegen de overheid en tot moord en braudstichteu rechtstreeks en middellijk mag aansporen Is het en deze vraag rijst in deze provincien in het belang der maatschappij, dat ook hoofden der scholen openlijk aan die oprui'ing deelnemen Hier in deze streken zijn de meeste men zou bijna geneigd zijn te zeggen alle onderwijzers socialisten. Men ziet hen dan ook in de gelederen bij socialistische optoehten en eukelen houdt men zelfs voor auarchisten. »Waarlijk, men moet wel innig gehecht zijn aan de openbare neutrale school, om zijne lielde daarvoor te blijven behouden. De jeugd is tegen- woordig bandeloos, tuchteloos en zuigl die beginselen in, die zij nog niet begrijpen kan en verkeerd opvat. Geen greintje idealisme is er meer en de moraliteit wordt gesmoord." TElt NEUZEN, 6 Janunri 1893. Gisteravond had alhier in het //Hotel de Commerce" de uitgeschreven vergaderiug plaats der afdeeling Ter Neuzen van de schippersvereeuiging Schuttevaer. Deze was zeer goed bezocht. De secretaris gaf een beknopt verslag van het verhan- delde in het afgeloopen jaar. De rereeuiging begon met 29 leden en telt er thans 70, terwijl nog enkele zich als lid voor dit jaar opgaven. In het verslag werd gewezen op de pogingen die aangewend waren om verbetering te krijgen in den toestand van de buiteuhaven en betere betonning van het vaarwater van Ter Neuzen tot Breskens, welke laatste met goeden uitslag zijn bekroond. Adhaesie werd verleend aan het verzoek der afdeeling Middelburg om eene gasboei te verkrijgen aan den hoek van het Veergat of de punt van de Onrust. Besloten werd de afdeeling te doen vertegen- woordigen in de algemeene vergaderiug, die gehou- den zal worden te Zwartsluis. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren J. Tollenaar en P. J. van de Sande. Een drietal belangrijke punten zullen aan het hoofdbestuur ter behandeling worden gezonden. Tot voorzitter en bestuurslid werden met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren J. A. van Boven en P. Dooms. Door Gedeputeerde staten van Zeeland werd gisteren te Middelburg, bij enkele inschrijving, aanbesteed, het maken bij de Westelijke buiteuhaven te Ter Neuzen vau een gebouw voor bergplaats van vrachtgoederen en kautoor ten gebruike van den provincialen stoombootdienst op de Wester- Schelde. Daarvoor waren 4 biljetten ingeleverd, als van de heeren G. J. Balkenstein voor f 1479, Met een oogopslag overzag de graaf zijne gade, het kleine schepseltje, de wanordelijke kamer en de portiersvrouw, die uitgeput van vermoeienis, ingedommeld was, staande achter den stoel harer meesteres. z/Yertel mij toch wat dit alles te beduiden heeft 1" zeide de graaf, wiens gelaat opnieuw betrok. //Er heerscht hier eene onordelijkheid gelijk ik nimmer te voren heb waargenomen." ,/Dat is zoo, dat is zoo, Rodolfomaar wees nu vriendelijk en spreek zachteindelijk is zij in slaap gevallen, nadat ik mij vier-en-twintig uur met haar afgetobd heb. 0, Rodolfo, nu begiijp ik eerst recht welk een last kinderen toch ver- oorzaken." ,/Yan wie is die jongen vroeg kortaf de graaf, opmerkzaam het kleine lichaam, welks beentjes men in eene dikke shawl gewikkeld had, beschou- wende. z/In de eerste plaats is het geen jongen het is een meisje, mijn goede Rodolfo," antwoordde de gravin met de uiterste zachtzinnigheid, terwijl zij haar man naar zich toe trok. „Het is een meisje, dat ons in de doodsche eenzaamheid van den winter komt opvroolijken." z/Ik vraag van wie het is //Van ons sprak de gravin. //Het heeft geen vader, geene moeder meer. Hare moeder, die weduwe was, is gisteren bij ons in de schuur ge- storven." „Wat is dat voor eene geschiedenis #De zuivere waarheid. Eene bedelares vroeg Joh. van der Yelde voor f 1443, M. D. de Putter voor f 1367 en J. Scheele Dz. voor f 1295, alien wonende te Te Neuzen. De alhier gestationeerde marechaussee Van Hecke, is voor speciale diensten overgeplaatst naar 's Hertogenbosch. Op de reede alhier is tot heden nog geen ijs aanwezig, zoo ook niet in de voorhavens, terwijl de vaart op het kanaal tot Gent voor stoomschepen nog ongehinderd geschiedtvoor zeilschepen zal het echter bezwarend gaan worden, tenzij met adsistentie van sleepbooten. Door de dienst der dagelijksch passeereude stoombooten, alsook door de voor ijsbrekers dienstdoende sleepbooten denkt men de vaart vooreerst nog ongehinderd open te houdeu. De provinciale stoomboot verichtte nog op tijd de dienst, zonder hinder. Heden was door een stoom boot van Antwerpen, tusschen die stad en Hansweert veel ijs ontmoet. In het kanaal van Zuid-Beveland is licht ijs, dat echter voor sleep- en vrachtbooten niet hinderlijk is. De stoomboot Walsoordeu-Vlake heeft van het ri vierij3 geen last. Alle stoombootdiensten uit Zeeland op Rotterdam zijn thans gestaakt. Op de hoogte van Doel, tusschen Antwerpen en Bath, is gisteren aan den grond gekomen het stoomschip Suez, naar Antwerpen bestcmd. Een lichter, zoomede de Harwische stoomboot van Ant werpen afkomende, niet kunnende passeeren, ge- raakteu eveneens op het drooge, en zitten alien gevaarlijk. Axel, 3 Jan. Opgeluisterd door muziek had heden het door de vereeuiging //De IJsclub" alhier georganiseerd ijsfeesl plaats. Onder de deelnemers aan de verschillende wedstrijden werden brand- stoffen, kleedingstukken en eetwaren als prijzen uitgedeeld. Philippine. De kade en ook de vaargeul zit vol ijs en de meeste vaartuigen zitten hier vastgevroren. Slechts enkele schippers doen nu kunne verzending van mosselen langs Ter Neuzen. 't Is te be grijpen, dat nu de handel voor onze gemeente stil ligt, de kleine man niet zonder redeu klaagt, te meer nog, omdat er over 't algemeen in den laatsten tijd, door de slapte van den handel toch weinig te verdienen viel. Met bezorgdheid ziet de groote schipper ook den afloop van dezen zoo strengen winter te gemoetwant die van '90 op '91 ligt nog te versch in het geheugen. In deze gemeente zijn bij den ambtenaar van den burgelijken stand in het afgeloopen jaar 36 aangiften van geboorten en 21 van overlijden gedaan en hebben er 5 huwelijken plaats gehad. Bosclikapelle. Tot onderwijzer aan de open- bare lagere school alhier is benoemd de heer H. Lafare te Nieuwenhagen (Lop eene jaarwedde van f 550. Koewacht. Over het afgeloopen jaar was de loop der bevolking van deze gemeente als volgt Geboren werden 36 m., 44 vr., totaal 80. Overleden 34 m., 22 vr., totaal 56. Levenloos aangegeven 7 m., 1 vr., totaal 8. In de gemeente vestigden zich 46 m., 35 vr., totaal 81, terwijl naar elders vertrokken 63 m., 43 vr., totaal 106. Er werden 17 huwelijken voltrokken, als: 15 tusschen jongmans en jongedocbters, 1 tusschen jongman en weduwe en 1 tusschen weduwnaar en jongedochter. mann. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1891 1225 1059 2284 31 Dec. 1892 1210 1073 2283 alzoo verminderd met 1 persoon. Ilontenisse, 31 Dec. Bij de aanbesteding van 191,600 K.G. Superphosphaat ten behoeve van de landbouwers-vereeniging //Eigen Hulp" alhier, is deze gegund aan de heeren Coenen Schoen- makers, te Uden, ad f 3,05 per 100 K.G. om een onderkomen. Zij was reeds zeer ziek en is thans overleden. De dokter heeft haar bezocht, de priester is bij haar geweest en zij hebben haar hier op het kerkhof begraven. Nu blijft het kindje voor ons over Gelooft gij niet, dat het Gods beschikking is dat zij juist onder ons dak moest sterven, opdat wij het hulpbehoevend wichtje zouden opnemen Ja Rodolfo, ja Het onschul- dige schepseltje heeft een tehuis gevonden heeft eene moeder gevonden en een De woorden bestierven de gravin op de lippen want zij zag zulk een trek van verbolgenheid op het gelaat van den graaf, dat het haar leed deed. Zij verbleekte en riep//Rodolfodoen mijue woorden u onaangenaam aan Een oogwenk slechtstoen klnarde het gezicht van den graaf op en hij werd wederom vriendelijk. Hij nam een stoel en, met den rug naar de lamp gekeerd, boog hij zich naar zijne vrouw en sprak ^Volstrekt niet, lieve. Zoudt gij meenen, dat uwe edelmoedige opwelling geen weerklank zou vinden in mijn hart Onmogelijk. Het eenige is, lieve Innocenza, dat het heel laat is, dat ik van de reis kom, dat ik vermoeid ben en zoo laf zelfs van slaap te hebben Ziet ge uwe ingenomenheid met dit kleine ding (en hij raakte met zijn vinger het kindje aan) beneemt mij zelfs eene omhelzing van udit kunt gij niet tegenspreken. Hoe ziet het er uit? Is het blond? Is het bruin Lichtbruin Blank yBekijk haar maar, daar is zij Gij hebt de kleine meid wakker gemaakt." Biervliet. Aan den heer A den Bouwmeester, oud-hoofd der openbare school in de kom der ge meente, is bij Koninklijk besluit een pensioen verleend van f 680. Borssele, 4 Jan. Door den veerman werden verleden jaar op de provinciale booten gebracht 1944 en daarvan afgehaald 1964 personen. Als eene bijzouderheid verdient zeker ver- meldiug, dat de bijna 93jarige visscher J. Hoetraer, wonende aan de Goog, nabij Nederhorst den Berg, dezer dagen niet alleen den moed had nog eens de schaatsen onder te binden, maar voor de om- standers deugdelijk blijk gaf er nog goed op thuis te zijn, daar hij met vlugge en krachtige streek de baan langs zwierde. De krasse man bezit niet alleen nog al zijne zintuigen, doch ziet er zelfs niet tegen op wekelijks den afstand vau zijne wooing naar Weesp, circa 1£ uur gaans, te voet af te leggen. In den spoortrein, die op Oudejaar te Beilen gedeeltelijk ontspoorde, was een der reizigers Mr. Oosting, die bij het spoorwegongeluk te Ruinerwold 1 indertijd beide beeuen brak. Hij zat in den achtersten wagen, terwijl de voorlaatste ontspoorde en omviel. Te Ouddorp wilde op 2 Januari een persoon, die te veel sterken drank gebruikt had, een pistool afschieten op zijne vrouw. Toen zijn vader, met een bijl gewapend, hem dit wilde beletten, ging het pistool af, en trof den man zelf die het in de hand had, in het aangezicht, dat daardoor deerlijk misvormd is. Te Woerden zijn in de vorige week vijf gevallen van cholera nostras voorgekomen, waarvan 3 met doodelijken afloop. Kolonel Ypey, in de manege te Amersfoort les gevende, werd door het paard dat hij bereed afgesmeten, met het ongelukkig gevolg, dat hij met het hoofd op den grond terecht kwam. Hersen- schudding is geconstateerd. Bij een der ingezetenen van Zwolle waren de kinderen eergistemacht zeer ourustig. 't Waren kleinen van 3 tot 7 jaar, die in een bedstede op een zolderkamertje sliepen. Telkens moesten zij door het dienstmeisje gesust worden, maar voort- durend herhaalde zich toch geheel buiten de ge- woonte het schreien. Nu kwam men gistermorgen tot de ontdekking dat een groote rat in de bedstede aanwezig was, die de kinderen in de wang en ooren gebeten had. Gelukkig heeft men het dier, een der grootsten in zijn soort, met zeer veel moeite gevangen. De Rosmalensche boeren schijnen niet voor een kleintje vervaard te zijn. Op Nieuwjaarsdag bebben nl. verscheidene bunner's avonds een van zes soldaten, met wie ze in gevecht geraakten, zoo toe- getakeld, dat men thans voor zijn leven vreest, en men hem in bedenkelijken toestand naar het gast- huis te 's Hertogenbosch vervoerd heeft. Reeds 5 der vermoedelijke verwonders zijn Dins- dag door de marechaussee gearresteerd, en wellicbt zal het hierbij niet blijven. Door de politic te Utrecht is eergistermiddag aangehouden zekere D. A. Zwigtman van Noppen, wiens opsporiDg in het Algemeen Politieblad, door den commissaris van politie in de le sectie te Amsterdam was verzocht. Genoemde Zwigtman van Noppen, die geruimen tijd den zoogenaamden Arabischen oogarts Coolam Kader ter zijde stond en zich toen dr. Anema van Scheveningeu noemde, is eigenlijk houthandelaar van beroep en woonde geruimen tijd te Kralingen en Rotterdam, waar hij failliet werd verklaard. Eater trachtte hij op allerlei wijzen aan den kost te komen en had zich dezer dagen onder den - - - - - a De gravin tilde de kleine op haar schoot over- eind, die met hare groote oogen naar het licht staarde, met eene eigenaardige onbewegelijke strak- heid, zonder eenige uitdrukking hoegenaamd. Zij kon ongeveer twaalf of veertien maanden oud zijn zij was noch rnooi, noch leelijk zij zag er proper uit, omdat zij sinds vier en twintig uur door gravin Uario verzorgd werd, en zij schreide niet omdat men haar genoegzaam voorzien had vau melk en dunne pap. z/Ik zou gaarne willen weten waar dit kind vandaan komt," zeide de graaf, met moeite z;jn afkeer bedwingende. z/Zij is geboren te Porretta en heet Santa, heeft hare moeder gezegd. Wij zullen haar Santina of Santinella noemen zij bezit niemaud meer op de wereld dan eene stokoude grootmoederO, wie zou u ooit voorspeld hebben, Santinella, dat gij de dochter zoudt worden van graaf en gravin Ilario z/Zacht wat, zacht wat 1" riep de jonge man uit, zoo beleefd mogelijk het kindje wegduwende en onder een ijskouden glimlach den onaangenamen indruk verbergende die het op hem maakte. Be- daar, wij moeten daarover eerst nog een woordje samen spreken." z/Hoe nu, Rodolfo, zoudt gij niet willen z/Maar, ik zal altijd willen wat gij wilt.... Iutusschen pas op I Zij scheurt uwe kant. O, foei 1 Zij wordt bang voor mijne stem, dat ook nog 1" De kleine was geschrikt, keek den graaf aan en begon eene vervaarlijke keel op te zetten. (Wordt vervolgd.) naam van dr. Versluis, assistent van het ziekonhuis, te Utrecht, gevestigd. De justitie te 's Gravenhage is gemoeid in een geval van schaking van een minderjarige on- gehuwde dochter door een bediende, die in een koffiehuis van hare ouders werkzaam was. De bediende, die kort te voren uit zijn dienst was weggezonden, had het meisje weten te bewegen het ouderlijk huis te ontvluchten en met hem naar Louden te gaan, vanwaar beiden echter na een dag verblijf vrijwillig in Den Haag terugkeerden. Het eiland Marken wordt tegenwoordig ge heel aau zijn isolement onttrokkeu j reeds in den winter van 9091 zag men dagen achtereen een zwarteu drom van menschen zich spoeden langs de smalle baan, die men op zee gemaakt had, doch het schijnt dat dit jaar het bezoek nog veel drukker zal zijn, daar het ijs ontegenzeggelijk beter te berijden is. Reeds Maandag werd dit tochtje ge maakt door honderden Amsterdammers en vreem- delingen, die, na zich te Monuikendam met het traditioneele bordje erwtensoep verkwikt te hebben, de terugreis aanvaardden. De houder van een hotel te Muiderberg had in bet wandelpark van zijn hotel een klein pavil- joen laten bouwen ten behoeve zijner bezoekers. In Augustus jl. maakte een rijksveldwachter, na zich in dat paviljoen een glaasje cognac te hebben laten toedienen proces-verbaal op, ter zake van het schenken vau sterken drank in eene localiteit waarvoor geen vergunning was verleend. De hotel- houder voor het kantongerecht te ILlversum ge- dagvaard, liet daar door zijnen raadsman, Mr. L. W. van Gigch, advocaat te Amsterdam, als ver- dediging voordragen, dat burgemeester en wethouders van Muiden hem vergunning hadden verleend om sterken drank in het klein te verkoopen in het hotel ge- naarnd Berghuis,en dat, waar nergens uit de drank wet blijkt, dat waar in het algemeen vergunning is ver leend, die vergunning slechts in een lokaal van het hotel zou mogen gebruikt worden, integendeel uit meerdere artikelen der draukwet de gevolgtrekking mag worden gemaakt, dat eene vergunning kan strekken voor meerdere lokalen derzelfde inrichtiDg tot uitspanning. Yoorts betoogde Mr. Yan Gigch, dat het genoemde paviljoen is een lokaal, behoorende tot de inrichting, genaamd Hotel Berghuis eu dat derhalve eene afzonderlijke vergunning voor dat paviljoen niet behoefde te worden aangevraagd. De kantonrechter, deze zienswijze deelende, ontsloeg bij vonnis van 10 Dec. j 1. den hotel- houder van alle rechtsvervolging. Het O. M. heeft van dat vonnis hooger beroep aangeteekend. Men schrijft uit Rotterdam Even v66r 5^ uren eergisteravond outstond er een felle brand in pand No. 62 aan de Croos- wijkschestaat. Dit pand bestaat uit twee boven- en twee benedenwouingen. De band is ontstaau in een der benedenwouingen en wel in dat bewoond door den tim merman C. A. Stigters. Deze, die ziek te bed lag, werd gewekt door het geschreeuw van zijn lj jarig kind dat naast hem lag. Door den zwaren rook opmerkzaam gemaakt dat er ten zijnent brand was, had hij nauwelijks den tijd met dat kind aan de achterzijde te ontvluchten zijne vrouw met het andere kind was de stad in, om boodschappen te doen. Terwijl Stigters zich zelven redde, bemerkten jongens van de straatzijde het te voorschijn komen van rook boven de straatdeur zij waarschuwden den in de onmiddellijke nabijheid surveilleerenden agent-brigadier A. Zaaijer, die daar- op de deur, tot de bovenverdiepingeu leidende, iutrapte, naar boven snelde en de daar wonende vrouw De Haan behulpzaam was bij het redden harer vijf kinderen. Een woord van lof komt den brigadier Zaaijer toe voor zijn beleidvol optreden, het welk meer dan tijd bleek te zij d, daar de boven - woning reeds geheel met rook gevuld was en weiuige oogenblikken later zich aan dit gedeelte van het pand de vlammen mededeelden. Toen de brand- weer ter plaatse kwam, stond de beneden- met bovenwoniug geheel in lichterlaaie en had de brand zulk eene suelle uitbreidiug genomeu, dat noch Stigters, noch vrouw De Haan tijd hadden iets te redden, doch beide waren blijde het leven er bij gered te hebben. Het eerst was ter plaatse van den brand aanwezig de heer A. van Hattem Jr., brandmeester van spuit no. 26, met zijne spuit, die hij onmiddellijk in het werk deed stellen. Kort hierop verschenen de haudbrandspuiten 15, 16 en 14, die eveneens op last van genoemden brand meester water gaven, deels aan de voor-, deels aan de achterzijde. De verdere leiding van de brand- blussching bekwam vervolgens de eerstaanwezige hoofdman, de heer W. Veder, die het niet noodig oordeelde, de 3 overigeaangeruktehandbrandspuiten, zoomede de stoomspuit van het Oostelijk Stoomge- maal, in werking te stellen. Door de werking der vier handbrandspuiten was de brand te ruim 9 uren gebluscht. De brand is door eene tot nog toe onbekende oorzaak, vermoedelijk in de voorkamer van het benedenhuis, ontstaandit benedenhuis, zoomede het daar boven gelegen bovenhuis is totaal uitge- brand, terwijl aan de belendende beneden- en bovenhuizen groote schade, vooral door het water, is aangericht. De timmerlieden C. A. Stigters en G. I. de Haan, bewouers van het verbrande ge deelte, zijn tegen braudschade verzekerd, hetgeen evenwel niet het geval is met de bewoners van de naast aangelegen benedenhuizen, die met behulp van anderen, voorloopig hunnen geheelen iuboedel

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2