Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2885. Woensdag 4 Januari 1893. 33e Jaargang. a^&3?33 33»&s3©a Binnenland. ABONNEMEIT: FEUILLBTON TER NEIIZENSCHE 01 RAM Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. i lieuzen* uitaever •ten en Vrijdaaavond lilnd verscli ij nt BIniMdag Overzicht. De opruieude redevoeringen, die de socialisten in Belgie op hun congres gedurende de Kerstdagen hebben gehouden, huu aanbeveling van revolutie, diefstal, brandstichting, euz. hebben indruk gemaakt in het land. Wie zich herinnert, hoevele meuschen- levens eenige jaren geleden eeu werkliedenopstand heeft gekost., hoevele dynamietaanslagen zijn gepleegd en wat nog onlangs te Tilleur en te Gent is voor- <*evallen, zal dat met onuatuurlijk vinden. De leiders der socialisten zullen zich niet lieiit aan iiet hootd stellen van eene revolutionaire beweging eeu hunner verklaarde ronduit, dat zij geen lust hadden, naar de gevangenis te gaan, daar het hun plicht was, de arbeidersbewegiug te blijveu leiden, en het is niet waarschijulijk, dat zij eene werkelijke revolutie op het oog hebben. Veeleer zijn locale rustver- storingen te wachten, die tot bloedige botsiugen kunneu aanleiding geven. Volgens de National hebben in den laatsten tijd de socialisten zich van wapenen voorzien. Bladen van uiteenloopende richting noemen den toestaud dan ook zeer ernstig, minder oindat de oproerige beweging over den Staat zou kunnen triumfeeren, dan oindat de geweten- looze opruiing der aanvoerders bloed vergieten en elleude zal ten gevolge hebben. Op den thaus ingeslagen weg zullen de werk- lieden slechts teleurstelling onderviuden. De gehoele burgerstaud is verontrust door de op het congres te Brussel gehouden redevoering en overal wordt de weusch geuit, dat de regeering met alleen iedere poging tot oproer streng zal onderdrukken maar dat zij ook dergelijke opruiingen in het vervolg zal verhinderen. Zij, die openlijk tot plunderen en braudstichten aansporen, hebben bij de burgerij alle sympathie verloren en als het tot eene uitbarsting kouat zullen zij het onderviuden. Bismarck heeft eens gezegd, dat Frankrijk gewoon is orn de twintig jaar vau regeeriugsvorm te veraude- ren. Onpartijdige toeschouwers meenen, dat dit getal zoo ongeveer klopt. De vrienden vau geschied- kundige vergelijkingen kunnen er bovendien aan heriuueren, dat precies houderd jaren geleden Frankrijk zijn Kouiugschap een proces aandeed, en huu ten gelieve zal de geschiedenis de ont- hoofding der opportumstische Republiek misschien willen verschuiven tot den 21 Januari 1893, den gedeukdag van den Koningsmoord. Misschien zal de vloed die nu aau 't opkomen is, naar een gansch ander doel leiden of wel in het zand verloopen. Maar zeker is 't dat in Frankrijk tegenwoordig gericht wordt, over een stelsel dat niet door Rouvier of Roche of een der audere slachtoffers is ingevoerd Naar het Italiaansch van Tommasina Guidi door H. C. 1) Mevrouw, daar is eene arme vrouw, die verlof vraagt om in de schuur den nacht te mogen doorbrengen. Is zij alleen vroeg gravin Ilario. Zij heeft een kindje bij zich. Gij weet dat de graaf verboden heeft wien het ook zij binnen het hek te laten, vooral laat in den avond. Intusschen, als gij mij verzekert dat de arme vrouw ga zij zal wel geene diefegge zijn. Zij ziet er te rampzalig uitik geloof dat mijnheer de graaf het hart niet zou hebben haar weg te zenden, bij deze mist en de slechte wegen. Laat haar dan binnen, maar draag zorg dat zij morgen ochtend vroeg vertrekt, en pas vooral op dat zij geene lucifers bij zich heeft. De portier vertrok. Zeg aan den knecht, dat hij haar een stuk brood geefttwee stukken j zij heeft immers eeu kind bij zich Zij is zogende. Arme ziel 1 met dat weer buiten te moeten zijn De portier vertrok en de gravin ging voort met schrijveu. Weldra stond zij op. Geeuwende sloot zij eeu oogenblik de oogen, die zij daarop met de hand wreef. Zij rook achtereenvolgens aan de bloemruikers die in twee of drie vazen op de salon - tafel prijkten; zij nam het groene scherm weg dat maar waarvan de Groudwet van het geestelijke en gemoedsleven der gezaghebbende kringen in de maatschappij, en daar niet alleen, de schuld zijn. Het Panamaschandaal en wat daarmede gepaard gaal, heeft de Fransche toongevende maatschappij tot aau de nieren blootgelegd. Het was eene grootsche en schoone gedachte de beide Amerika's door het doorsteken van de landengte van Panama te scheiden en te gelijk te verbindeu, een gedachte vol idealeu, overvloeiende van geloof aan de kracht der wetenschap en de techniek van onze eeuw, vol ook van te prijzen nationalen trots, want het werk zou als't ware den stempel van den Franschen geest en van het ecouomisch vermogen van Frankrijk dragen. Zoo vatte het ook Ferdinand de Lesseps op, den bouwmeester van het Suez-kanaal, en dat Frankrijk in het vertrouwen op zijn plan voor dit werk de onlzaggelijke som van 1300 millioen frs. offerde, is niet enkel uit de zucht naar winst te verklaren, maar het bewijst ook, welk een rijke scliat aan idealen in het eigenlijke volk nog voor 'l grijpen ligt. Men mag bet lichtvaaraig noemen, dat De Lesseps de onderneming aandurfde en begon, hij en de Panama-maatschappij werden eerst schuldig toen zij zagen, dat er geen kans was om haar tot een goed einde te brengen. In plaats van openlijk te verklaren hoe de zaak stond, klampten zij zich vast aan de hoop, dat op de eene of andere wijze het doel nog wel zou kunneu bereikt worden. Maar daartoe was voor alles geld, geld en nog eens geld noodig, en om dat te bekomen, moesten regeering en parlement in een goede stemming worden gehouden, moest hier een invloedrijke mond gestopt, daar een gewichtige stem gekocht worden. In dit stadium van ontwikkeling begon het beeld de gestalte aau te nemen, welke thans voor ieders blikken onthuld wordtde Panama-maatschappij nam de gestalte aau van eene reusachtige allemans- melkkoe, waaruit het geld der spaarzamen getrokken werd door hen, wier zwijgen daarmede werd afge- kocht. Hoe meer het ruchtbaar werd, dat de goudstroom zoo mild vloeide, hoe meer lieden naar voreu drongen om zich te laven, en hoe meer personen van invloed zich veil gaven. Men wist, dat het niet een aalmoes was uit den zak van De Lesseps, inaar dat het de millioenen waren, die de Fransche burger had opgespaard, welke men opstreek en waarvoor men de gansche uatie bedroog. Hoewel aangenomen door de groote meerderheid der Bulgaarsche sobranje, die niet in staat is aan Stambouloff weerstand te bieden, ontmoet de grond- de hanglamp bedekte, ging naar het venster en opende het geheel. Het was volkomen duister buitengeene ster schitterde aan den hemel. De wind suisde met geheiinzinnige zuchten door het hout, die den droef- geestigen wellicht aangenaam in de ooren klonken, maar niet den vroolijkeu van harte, die liever bij lichte maan wat muziek zouden hooren. Wat is er nu weder, Lorenzo? Ik heb het brood aan de bedelares gebracht, maar zij eet van avond niet. Zij heeft de koorts en klaagt over pijn in de zijde. Kom binnen, zeide mevrouw. Welnu De arme vrouw is ziek. Breng haar een kussen. Is zij jong? Het schijnt zoo. Maar zij is zoo magerZij heeft het gebergte verlaten, omdat zij weduwe was geworden, en leeft van aalmoezen. Ik hoop dat zij morgen ochtend iu staat zal zijn om verder te gaan. Geef haar eene goede deken dat zal haar verwarmen. Wat is dat riep zij plotseling luisterende uit. Ik hoor schreien. Dat is het kind. O dat hindert mij. Breng het een glas melk ik wil het niet hooren schreien j sluit het venster, Loreuzo. De pendule sloeg langzaam negen uur. Het was in den laten herfst en de nachten waren reeds lang. De portier vertrok en de dame hervatte haar schrijfwerk. Vrees niet dat ik koude zal vatten in deze regenachtige dagenik ga zelden uit en als ik onze aanplantingen aan de rivier bezoek, doe ik een winterdoek om. Hoelang blijft gij nog weg? Wordt uw vrieud beter of wat denkt gij anders wetsherziening overal moeielijkheden en hinderpalen genoeg, waaraan voornamelijk de standvastige hou- ding der hooge geestelijkheid schuld heeft. Deze aeeft zelfs 't plan opgevat tot vermaningen haar toevlucht te nemen ondanks de disciplinaire en dwangmaatregelen, door de regeering tegenover haar te nemen. De vorst zelf zou volgens de loopende geruchten zijn gaan aarzelen en hij zou er in toegestemd hebben, dat het voorstel werd verdaagd of inge- trokkeu. Het corps diplomatique is aan dien ommekeer niet geheel en al vreemd. Van zijn kant is de eerste Minister er op uit de openbare aandacht op iets anders te vestigen, door met zeer veel misbaar de openbaarmaking aan te kondigen van geheime doeumenten over Ruslands indringende houding in de Bulgaarsche aangelegenheden en over de zoogenaamde candidateur van generaal Ignatief, op het oogenblik van den val vau vorst Alexander. De rivier voor Rotterdam is zoowel boven als beneden de Maasbrug over haar geheele breedte met vrij zwaar drijfijs overdekt. Niet alleen de zeilvaart maar ook de stoomvaart van en naar de bovenrivieren op Rotterdam en Dordt is geheel gestremd, alleen wist zich de Goudsche boot gistermorgen nog een weg door het ijs naar Rotterdam te banen, echter is zij de terugreis schuldig moeten blijven en ligt zij aan den linker Maasoever aau den wal gemeerd. Van de reederij Fop Smit Co. liggen 4 booten in de havens van Rotterdam, 2 te Dordrecht en 1 te Kinderdijk, terwijl de legger dier reederij voorloopig nog op dezelfde plaats bij het station Maas blijft. De gemeenschap te water tusschen Rotterdam, Zierikzee en Middelburg is eveneens verbroken. De ,/Stad Zierikzee I" en de //Schelde" hebben met eenige audere booten, in de havens van Rotterdam een veiligen winterkwartier gevonden. De vaart van Rotterdam naar beneden en terng geschiedt ongeregeld. Toch kan gezegd worden, dat de dienst RotterdamBrielleHellevoetsluis redelijk volbracht wordt de groote hoeveelheid zwaar drijfijs in aanmerking genomen, die het oog overal ontwaart. De stoom booten vau Den Bommel en de Beijerlandsche booten hebben door het vele ijs op de Oude Maas en het Spui den dienst moeten staken. De booten van Stellendam en Middelharnis zijn over Hellevoetsluis door het Voornsche kanaal te Rotterdam gekomen. Zonder twijfel zou de dienst te doen? Ik verveel mij. Gij kunt u niet voor- stellen hoeveel fraaie handwerken ik in deze dagen van eenzaamheid afrnaak Weet gij wel dat een galant echtgenoot zijne vrouw hare goede gewoonten doet verliezen Iu uw bij zijn doe ik niet anders dan mij vermaken. Elf dagen En de vriend neemt nog geen besluit. Denkt gij, als ik een zoontje had, dat ik uren achtereen aau het stramienraam of met naaiwerk zoo doorbrengen Of dat ik tijd zou hebben om naar het blaffen der honden te luisteren, dat ik zoo onaangenaam vind of naar het gieren van den wind, waar ik bang voor ben Achhad ik slechts een zoontje, dan zou ik u veel minder aanhalen en u met zooveel brieven schrijven om niets anders te zeggen dan kom terug. Heden avond ben ik nog meer dan anders uit mijn humeur. Het schreien van een kind hindert mij onbeschrijfelijkeene bedelares heeft om eene schuilplaats in de schuur gevraagd, en zij heeft een kind bij zich dat voortdurend schreit. Lidien ik haar een nachtleger geweigerd had, fcou ik zeker niet met raijzelve tevreden zijn, bij dezen donkeren nacht en het stellige vooruitzicht van regen. Ik heb haar binnen laten komen en toch voel ik mij niet prettig. Als gij bij mij waart zou het wel beter zijn. Niemand Ik reken natuurlijk mijne kamenier, twee bedienden en den portier niet mede. Moet ik gaan kaartspelen met de keukenmeid, of een praatje maken met de kamenier of muziek maken met Lorenzo Ik verveel mij, zeg ik u. Freule Veber heeft mij niet weder geschreven. OndankbareZij heeft mij vergeteu, nu zij met hare Poolsche dame naar beneden reeds geheel gestaakt geweest zijn, als het aan de Middelharnis-boot, de Vlaardingsche boot en de boot van Stellendam, niet gelukt ware het ijs te breken, dat zich in de Noordgeul reeds overal gezet had. Uit Leeuwarden schrijft men Na Donder- dagavond is het hier volkomen rustig gebleven. Wel houdeu de socialistische lezingen 's avonds aan, doch de vergaderingen locpen ordelijk af en de aanwezigen begeven zich rustig huiswaarts. De slraatjongens, die in de jongste wanordelijk- heden een zoo werkzaam aandeel hadden, zoo niet de voornaamste oorzaak waren, vertoonen zich des avonds niet meer op de straat. Zij kunnen trouwens uit alles weten, dat het gezag op zijne hoede is en bij herhaling der wanordelijkheden met niet minder kracht dan verleden week zal optreden. Behalve de reeds vroeger genoemde personen, is door de politie nog gevat en ter beschikking der justitie gesteld een bekende belhamel die een politie-agent had geslagen. Bij de meeting van 1 Mei jl. had hij ook eene bendejongens opgeruid, om glasruiten in te werpen. Uit de provincie luiden de berichten mede geruststellend. Op oudejaarsavond bracht een vijftigtal bal- dadigen Zwartsluis in rep en roer. Na eerst de kroeg te hebben bezocht, begonnen zij zingende bij verschillende rustige ingezetenen, de glasruiten in te gooien. Toen twee marechaussees met den rijksveldwachter en de gemeentepolitie daaraan een einde wilden maken, viel een zestal belhamels de politie aan, wierp hen met steenen, slingerde e marechaussde tegen den grond terwijl de sjouwerm gg3t Blij de karabijn van den rijksveldwachter ontrukt> Toen Blij met die karabijn op een der marechausset aanlegde en wilde vuren, werd dit voorkomen doot Jjjj den anderen marechaussee die op Blij schoot en hem doodde. Het verzet der dader was zoo hevig, dat nog verscheidene personen werden verwond. Ook den tegen den grond geworpen marechaussee bekwam lichte kwetsuren. Zondag morgen kwamen eenige rijksveldwachters en marechaussdes uit Zwolle te hulp. Na overkomst van de justitie uit Zwolle werd een drietal der belhamels gearresteerd en iu verhoor genomen. De substituut-officier van justitie en de rechter- commissaris vertrokken tegen den avond weder naar Zwolle terwijl de kapitein der marechaussee, de heer Wijnands, met eenige zijner manschappeu en met eenige rijksveldwachters te Zwartsluis zijn gebleven ter versterking der politie. Van den Vrijdag gehouden optocht der werke- op reis is. Zij heeft niet wel gedaan, ik zou haar willen zeggenonze goede vrienden, die in moeilijke tijden hunne deuren en hun hart voor ons geopend hebben, mogen niet vergeten worden. Omdat zich nu plotseling eene guustige gelegenheid voor freule Veber opdeed, moest zij daarom zoo handelen Maar in vertrouwen vraag ik uals wij haar niet vijftien of zestien maanden in huis hadden gehouden, waar zou zijn dan nu zijn In eene liefdadigheidsinstelling. Intusschen gij zult u herinneren, dat ik meer heb gezegd, dat het karakter van dit jouge meisje trekken van groote onverschilligheid en trotschheid vertoont. Veel geest, weiuig hart. Voor het overige, geduld. Ik denk aan den naderenden winter en verheug mij voor mijzelve en voor u Wij zullen ons toch aau het vast- gestelde programma houden Zullen wij niet een klein weiuig verlangen krijgen naar de carnavals- drukte, de schitterenae avondpartijen en de wandel- ritten door de stadsstraten Het zal veel van u afhangen of ik aan eene overwintering in het gebergte gewen. Gij, die behagen schept in de eenzaamheid zult ook wel de middelen weten om haar dragelijk te maken ach ja de hartelijkheid van een echtgenoot is veel meer waard dan feesten. Voor u is het 't ergste. Zult gij u verveleu In het slimste geval zijn wij door niets gebondea en wij kunnen elk oogenblik ons rijtuig laten voorkomen om ons naar de stad te brengen, waar een fraai paleis ons wacht. Adieu. Ik ben zenuwachtig. De wind neemt toe en boven den wind uit hoor ik het geschreeuw van dat arme kind in de schuur. Wat eeu ge- haspel voor mij Was freule Veber nu maar eene

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1