BIJVOEGSEL Ter Neuzensche Courant 1 feuilleton7 Het Huis Altenbrak. Binnenland. Zondag 1 Januari 1893. No. 2884. Politiek Overzicht. 36) TER NEUZEiV 31 December 1892. Kantongereclit te Ter Neuzen, VAN DE VAN Daarbuiten is 't somber en kleurloosop de zonnige feestdagen is een periode gevolgd van dofheid en naargeestigbeid, zoo'n tijd van doelloos neerzitten voor elkeen, die vatbaar is voor impres- sies van buiten en in de politiek is 't weinig anc[erg de gelegenheid tot opleving, tot emotie ontbreekt, 't is of alles in kalme gelatenheid het eir.de des jaars verbeidt om dan, na nog enkele dagen toevens, den arbeid te hervatten, uiet met den lust van hem, die den zegen van den arbeid kent, rnaar met de berusting van hem, die weet dat 't moet, dat hij zijn plaats moet hernemen in den tredraolen, dien men de maatsehappij heet. Tot zoolang dus leeft men van 't geeu de vorige wekeu van rusteloozen arbeid hebben aohtergeluten, doch zelfs met inbegrip van't geen sominige bladen aan sensatie-nieuws leveren (Figaro, Gaulois c.s. zijn daarin al heel sterk) kau de laatste week des jaars in vergelijkiug tot de beide vorige, slechts een schaduw wordeu geheeten. Toen beweging en leveu overal op politiek terrein en in Frankrijk zooveel speciaal interessants, dat't telkenmale te veel op eens werd geheetenonthullingen aan alien kant, aantijgingen door de lucht geslingerd, als vuurpijlen bij een groote feestelijkheid, namen door 't slijk gcsleurd, die gedurende tientallen van jaren, als tegeu elke verdeuking gevrijwaard werden geacht en nu? Gerucbten slechts, schijnbaar alleen gelan- ceerd om ze den volgendeu dag te kuunen herroepen, zoodat de nieuwtjes eerst met verrassing begroet als even zoovele witte raven, met kalmte worden gelezen of gausch en al genegeerd. 't Is of alles een parodie is op 't geeu Parijs de vorige weken interessants heeft gebodenmen vertelt dat de vrijstelling zij 't dan ook slechts een voorloopige - van De Lesseps, Cottu, Fontane en Sans Leruy aanstaande is en er blijkt vooralsnog niet de minste kans op te zijnmen vindt dicht bij Reinach's hotel een bom en 't blijkt, dat een of auder grappenmaker aan den arbeid is geweesteen paar bladen lichten den tip van den sluier der volstrekte geheimhouding op, verspreid over het ouderzoek in zake Reinacht'c stoffelijk overschot, zij vertellen, dat er vergiftiging gebleken is onder zeer bijzondere omstandigheid en eerst worden zij gelogenstraft door de mededeeling dat 't rapport eerst over een maand wordt opgemaakt, terwijl nu zelfs de waar schijnlijkheid wordt gesteld, dat Reiuach zijn natuur- lijken dood is gestorven, iets wat door een nader ouderzoek zal worden uitgemaakt dan zijn er bladen, die de reactie van de heftige agitatie der laatste dagen, te sterk vinden en daarom fluisteren van nieuwe arrestatien in' de naaste toekomst op grond van gevondeu papieren, door welke vondst tal van afgevaardigden er senatoren enorm gecom- promitteerd zouden zijn een gerucht, zooals al 't overige, zonder eenigen grond. De eersten, die in Frankrijk met de Pauama- schandalen hun voordeel doen, zijn de socialisten. Op eene vergadering te Parijs, waar bijna alle schakeeringen van het socialisme waren vertegen woordigd, werd een ~oort comite van opeubare veiligheid benoemd, aan hetwelk tevens werd opge- dragen tegen 10 Januari, den dag der opening van de Kamers, demonstration te orgauiseeren. [let is mogelijk, zegt in de Evdnement de radicale senator Magr.ier, dat onze lagere standen niet den 1 Mei afwachten om los te barsten. Het geldt hier niet den staatsvorm, maar de arbeidgevers eu het kapitaal. Uit de provincial wordt gemeld, dat de Bona- partisten, gesteuud door de lagere geestelijkheid, weder het hoofd opsteken. De beweging wordt meestal geleid door de kerkbesturen, die zich de medewerking der vrouwen trachten te verzekeren. Te Parijs heerscht eene zeer ontevredene stemming. Overal wordt op de afgevaardigden en de Ministers en soms op den president der republiek geschimpt. Vous me prenez done pour un deputd hoort men zeggen, als iemand een verwijt of beschuldigiug wil tegenspreken. De Kamer is zoo in de achting gedaald, dat zij moeilijk zich zal kunnen staande houden. Eene verbittering tegen hooger geplaatsten openbaart zich als in de dagen vodr de commune. Zoolang echter de regeering op het leger kan rekenen, kan zij alle misnoegen or.derdrukken. In Duitschland wordt hier en daar de bezorgd- heid uitgesproken, dat de Fransche staatslieden inisschien iu een oorlog uitkomst zouden willen zoeken, maar te gelijker tijd gelooft men, dat de Czaar door den tegenwoordigen toestand in Frankrijk van een nauwer verstaudhouding met de republiek wordt afkeerig gemaakt. Het Duitsche gouverne- ment schijnt daarentegen pogingen te doen om hem te overtuigeu, dat het hem niet vijandig is gezind. De benoeming van generaal You Werder tot ambassadeur te Petersburg, die op verlangen van den Czaar geschiedde, wordt als een eerste stap tot toenadering beschouwd en men spreekt dan ook van een aanstaand bezojk van den grootvovst— troonopvolger te Berliju. Hij moet meer dan zijn vader Duitschland genegen zijn. Evenals zijn groot- vader heeft hij in zijne vertrekken de portretten hangen der Duitsche keizers en van beroemde Duitsche veldheeren en staatslieden. De dader van den dyuamietaauslag te Dublin die te Parijs een navolger heeft gevonden is nog met opgespoord. Zoowel de Parnellisten als de anti-Parnellisten veroordeeleu de daad niet alleen omdat zij eene schaude voor Ierland is, maar ook omdat zij geene audere dan schadelijke gevolgen voor het land kan hebben. Het is inderdaad niet onmogelijk, dat parlementsleden in hun vertrouwen op verzoenlijke maatregelen worden geschokt en minder dan tot nu toe zich bereid zullen toouen, Gladstone's Iersche politiek te ondersteuueu. Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. (Blot.) Ah, mijnheer Montelli, wat een geluk, dat u met uw brandweer komt, riep de oude inspector Felduer Eduard toe. Nu kunnen wij misschien den eenen vleugel nog redden, waariu de vertrekken van mevrouw de barones zijn. Eduard gaf zijn bevelen en na weinige oogenblik- ken spoteu de waterstralen der beide brandspuiten met kracht in de vlammen. De wind drijft de vlammen hier been, wij moeten aan de zijde van het park aanpakken, zei Eduard. Daar heb ik onze spuit opgesteld, inaar bet zou goed zijn, als eeu van uw spuiten daar ook werd geplaatst. Zijn al de bewoners van het slot in veiligheid De baron is met zijn familie in het ambtshuis, voor zoover ik weet. Eduard liet den spuit in het park plaalsen. Daar trof hij de. arbeiders vau Felduer aan, die daar de spuit van het slot bedienden. Een jonkman, die hier het blusschingswerk scheen te leiden, kwam hem tegemoet. Het was Harry von Altenbrak. De spoedeischende hoofdstukken der Staats begrooting werden gisteren in de Eerste Kamer aaugenomen evenals al de nog aanhangige wets- ontwerpen. De perekwatie van de grondbelasting lokte debat uit. De heer V. d. Breggen betoogde, dat het per centage van 6 pCt. doorgaans als een heffing van 7 h 8 pCt. zou drukken, gezwegen nog van de ougelijke taxatie iu verschillende districten. De groudeigenaar-landbouwer wordt te zwaar gedrukt vooral als hij nog bovendien verraogeusbelasting moet betalen. Hij vreesde dat de boereu ten siotte op de arbeidsloonen zullen bezuiuigen. De heer Breebaart, bereid mede te werken tot uitvoering der vaststelling van dec grondbelasting hoopte dat de Minister bij zijn verdere belasting- plannen de uitwonende grondeigeuarea meer dan de inwonende zou belasten. De heer Van Lier meende, dat verhooging der grondbelasting hier en daar niet wettigt een afkeunng der perekwatie, die gelijkmatigkeid van schatting waarborgt. Ook de heer Welt betreurde dat de percentage niet op 5 pCt. is gebracht. De heeren Van Swinderen en Veuiug Meinesz, ofschoon tegeu perekwatie, gingen met de wet mede. Eerstgenoemde verzocht den Mio. in zijn verdere plannen premien te stellen op verbetering van den grond. De heeren Fokker en Regout vroegen om de begunstiging van grondeigeuaren in den vreemde te compenseeren door een verhooging van het overgangsrecht. De heer Cremers betoogde, dat verlaging der grondbelasting nooit iu de bedoeling der wet vau 1879 heeft gelegen. Hij zal voorstemmen maar verdere verlaging ware z.i. onbillijk en zou niet Getroffen keken beide jonge mannen elkaar een oogenblik aan. Toen reikte Harry Eduard de hand en zeide ernstig, met een lichte beving in de stem Ik dank u, neef, dat ge gekoinen zijt. Maar het slot van onze voorvaderen redden wij niet ineer Met een stevigen druk greep Eduard de aange- boden hand. Toen ging hij aan het werk. Daar zag hij opeens bij het schijusel de vlammen Gerda von Altenbrak naast haar broeder staan. Zij wrong de handen en Eduard hoorde, dat zij uitriep Harry, vader is niet in het ambtshuis. Wij dachten, dat hij hier bij je was. Maar de augst liet me geen rust ik raoest naar hier. Als hem maar geen ongeluk is overkomen. Waar is hij Niemaud heeft hem gezien Met vertwijfeliug keek Harry naar het gedeelte van het slot, waar de kamers van zijn vader waren. Daar was de brand uitgebrokeu, de vleugel dreigde elk oogenblik in te storten aan redding van iemand, die in dat deel van het slot was, viel niet te denken. De beide jonge mannen stonden verstomd, geeu van beiden kou een woord uitbrengen. Mijn vader mijn arme vader barstte Gerda in jammeren uit. Doodsbleek keerde Eduard zich om. Wij moeten hem redden, mompelde hij tusschen de tanden. Maar in het volgende oogenblik gebeurde wat men verwacht had. De vlammen stegeu tot een geweldige hoogte op en loeideu als de stormwind. Een luid geschreeuw klouk door het park. in het belang zijn der kleine grondeigenaren. De Minister van financien zou de verschillende opmerkingen in overweging nemen. De nieuwe wet op de grondbelasting, die in aantocht is, zal aan vele bezwaren te gemoetkomen, maar het verband tusschen grondbelasting en de pachtwaarde kan niet uit het oog worden verloren. Het tegenwoordig ontwerp verdedigde hij als liggende op de grens van hetgeen voor den land- bouw kan worden gedaan na de verlaging mutatie- recht en den zout-accijns en vrijstelling van den landbouw in de bedrijfsbelasting. Het ontwerp is aangenomen met 35 tegen 4 steminen. De Middelenwet is aangenomen. De Kamer is uiteengegaan. Op de begrooting van oorlog was/" 46,000 gebracht, om in de Kon. Militaire Academie te Breda de gasverliohting door electrisch licht te vervangen. Zonder de goedkeuring van de Tweede Kamer af te wachten, was men reeds begonnen in het gebouw der Academie gaten te hakken in de muren voor de draden der geleidingdoch, zooals men weet, heeft de Kamer dezen post op de be- grootiug niet goedgekeurd. In dezen tijd, waarm het vraagstuk vau werk- verschaffing vooral in den winter aan de orde is, mag het voorbeeld, te Lunteren (Veluwe) gegeveu, wel tot navolging wekken. Door de verdeeling der woeste gronden, nu vier jaren geleden, daartoe in staat gesteld, ontwierp de Luntersche Tuinbouwvereeniging het plan om een dorpspark aan te leggen op het in de onmiddellijke nabijheid van het dorp zoo gunstig gelegeu terrein, dat thaus reeds tot ongeveer 50 bunders is uitge- breid. Zij draagt daardoor veel bij tot verfaaiiug van de plaats harer vestiging, verandert woeste, kale vlakten in alleszins uuttige en voordeelige boschgronden en heeft op die wijze gelegeuheid om meer dan 20 hoofden van arbeidersgezinnen van November tot Mei werk te verschaffen, zeer tot leniging van den winternood en tot bevordering der algemeene tevredenheid. Ook van andere zijde wordt daarin tegemoet gekomen. De heer De Balbian van Doom, notaris te Utrecht, die reeds 30 bunders woesten groDd in een ander gedeelte der gemeeute Ede onder leiding van de Neder- landsche Heide Maatsehappij in cultuur heeft, houdt daarmede insgelijks de arbeiders gedurende den winter aan het werk. Als iu iedere heidegemeente dit loffelijke voorbeeld gevolgd werd, zou op menige plaats ten plattenlaud, veel ellende worden voorkomen of weggenomen. De bij de feestvieringen van de kinderen der Zondagscholen alhier, op de Kerstdagen gehouden collecteu voor de weezen te Neerbosch en voor de doofstominen te Elfatha, hebben gezamenlijk opge- bracht f 39,24. Bij koninklijk besluit is herbenoerad, met ingang van 17 Januari a. s. tot burgemeester van Groede en Nieuwvliet, de heer J. G. Gerritsen. Zaamslag, 28 Dec. De levering van een partij Superphosphaat, welke op 22 Dec. j.l. door de vereeniging #In 't belang der Landbouwers" alhier aanbesteed werd, is heden door het bestuur gegund aan den heer Ad. Standaert te Balgerhoecke voor den prijs van f 3,08. De laagste iuschrijver voor bovengeuoemde mest- stof was, zooals reeds in een vorig bericht is meegedeeld, de heer A. Rottier, te St. Jausteen, voor de som van f 3,05. In de opgaaf van de inschrijving der Chilisalpeter hebben wij ons am eene vergissing schuldig ge maakt, daar de heer J. van Mieghem uiet voor 10,18 maar voor 10,78 had ingeschreven. De levering hiervan is reeds op 22 Dec. j.l. gegund aan den laagsteu iuschrijver den heer Adriaanseus. Koewacllt. Maandag viel een ketel met warm water, welke op eene kachel stond, om met het Krakend, donderend, brullend en knetterend stortte de vleugel van het slot iu en veranderde in een gloeiende, blakerende puinhoop VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Twee wekeu waren verloopen sedert den brand van het slot. Iu rouwgewaad stond barones Rogalla aan het venster van de eenvoudige kamer, die zij na de ramp in het ambtshuis bewoonde, en staarde somber voor zich heen. Toen keerde zij zich naar haar zoon, die bij de tafel midden iu de kamer stond en het testament zijns vaders in de hand hield. Daarin had zijn vader neergeschreven, wat twintig jaar geleden was gebeurd hij erkende het huwelijk van zijn broeder Eduard als wettig en verzweeg alleen, dat hij de bewijzen daarvau op aanstokeu van zijn vrouw had verduisterd. Ik begrijp die seutimenteele dwaasheden niet, klonk het nu hard van de lippen der barones. Ik heb mijn leven lang gestreden voor mijn recht, want het zou een ourecht geweest zijn, het erf vau je voorvaderen over te leveren aan de kinderen van Eduard von Altenbrak Val mij uiet in de reden Ik weet, wat je zeggen wilt. Het formeele recht mag aan de zijde van die menschen zijn, het natuurlijk recht is aan onzen kant. Wie weet hoe het gerecht, hoe de koning zou beslist hebben P Waarschijulijk ten guuste van ons Het kan zijn, antwoorde Harry somber. Dat huwelijk werd niet gesloten tusschen lieden van ongelukkig gevolg, dat een kind van drie jaar zulke .ernstige brandwonden bekwam, dat men voor haar leven vreest. Ook een zuigeling, die op den schoot der moeder lag, kreeg menige braudwond. St. Jausteen. Woensdag was de heer J. Seijdlitz uit Hulst, van een paar boschwachters vergezeld, aan het jagen, toen hij een dertienta! stroopers ontinoette, ook bezig met de jachtliefhebberij. Naar men zegt heeft de heer S. op de stroopers geschoten en hebben deze op dezelfde wijze ant- woord gegeven. Oostburg. Dinsdagavond gaf de muziekvereeni ging alhier een harer winterconcerten in het logement van de wede. P. J. du Pui alhier. Zelden werd een concert zoo druk bezocht als thans. Niet alleen dat al de plaatsen op de bovenzaal bezet waren, maar ook gang en portaal waren opgepropt met bezoekers. Over't algemeen werden de stukken goed uitgevoerd, getuige het aanhoudend applau- disseeren. Na afloop der muziek werd het concert met een geannimeerd bal gesloten. Het ontbreekt dezer dagen in deze streek niet aan vermaken zoowel voor ouden als jongen, voor rijken als arm. Bij dezen wordt er eeu wedstrijd gehouden op het biljard, bij genen een prijskamp met de jaskaart. Hier worden de kinderen onthaald op een Kerstge- schenk, daar weer wordt de jeugd getracteerd op chocolade en koek. Kortom de Kerstdagen zijn in het Westelijk Zeeuwsch-Vlaauderen ware feestdagen. Borssele. De ziekte onder de paardeu heeft zich helaas niet tot een stal beprekt. jl. Zaterdag verloor de Burgemeester het zevende paard. Zondag daarop vertooude zich de ziekte bij den landbouwer P. Minderhoud. Reeds zijn daar drie van de acht schoone werkpaarden bezweken. De veearts, de heer Vermande van Heinkenszand, constateerde bloedvergiftiging, veroorzaakt door het eten van door giftplanten besmet boonstroo. Zitting van 30 December 1892. Veroorrteelil L. D., herbergier te Westdorpe, ter zake van het open hebben zijner herberg na sluitingsuurtot eene boete van f 3, subsidiair 2 dagen hechtenis. L. K. en P. J. B., werklieden te Westdorpe, ter zake van het verblijven in eene herberg na sluitingsuurieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. P. B., zonder beroep te Ter Ntuzen, ter zake van het rijden in galop tot eene boete van f 2, subs. 1 dag heeht. C. d. D. en J. P., varensgezellen te Ter Neuzen, ter zake van het in eene herberg dansen met begeleiding van muziek ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. H., sloeproeier, J. B., kanaalloods, P. d. B. en J. L., schippers, en A. D., voerman, alien te Ter Neuzen, ter zake van overtreding van het brandweerreglementieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. d. B., landbouwer te Axel, ter zake van het laten loopen van vee op bezaaiden grondtot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. d. B., S. P. H. en S. v. d. V., alien zonder beroep te Westdorpe, ter zake van strooperijieder tot eene f 3, subs. 2 dagen hecht. m J. W., werkman te Axel, en E. d. T., werkn.v;3* Westdorpe, ter zake van nachtrumoer; ieder tot eene i van f 2, subs. 2 dagen hecht. 0. K., scheepskapitein te Stavanger, ter zake van het. snel varen op een rijkskanaaltot eene boete van 2 subs. 5 dagen hecht. J. K., schipper, zonder bekende woonplaats, ter zake van het bevaren van een rijkskanaal zonder voorzien te zijn van de vereischte reglemententot eene boete van f 10, subs. 3 dagen hecht. J. F. B. en E. A. B., visschers te Philippine, ter zake van het visschen van mosselen binnen 500 meter van een dijkieder tot eene boete van f 3, subs. 1 dag hecht. M. C. v. d. B. en C. A. 6., zonder beroep te Ter Nenzen, ter zake van het loopen op den spoorwegieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. C. d. D., bierhuishoudster te Westdorpe, ter zake van het verkoopen van sterken drank in 't klein zonder vergunning tot eene boete van 15, subs. 7 dagen hecht. E. v. d. A., bierhuishouder te Westdorpe, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. 1. B., zonder beroep te Westdorpe, ter zake als voren tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. P. G. M., A. E. B. en J. L., wed. J. A. V., winkeliers te Ter Neuzen, ter zake van het voorhanden hebben in hun winkel van surrogaat van boter zonder het vereischte opschrift ieder tot eene boete van f 40, snbs. 16 dagen hecht. J. P., winkelier, ter zake als voren; tot eene boete van f 6, subs. 3 dagen hecht. Allen in de kosten van het geding. Vrijgesproken H. D., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van straatsehenderij. De kosten te dragen door den staat. gelijken stand. Maar, toch heb ge eerloos ge- handeld, en de eer van miju geslacht moet rein en onbevlekt zijn. Zelfs gij, moeder, hebt geen recht die te bezwalken. Rogalla hijgde naar adem. Zij gloeide van toorn, haar oogen schoten vuur, zij balde de vuisten och, dat zij daar zoo in machtelooze woede tegenover haar eigen zoon moest staan. Iu haar oogen weer- spiegelde zich haar duivelachtige inborst haat, verachting, alle hartstochten van het inwendige leven zij dreigden haar te verstikken. Doe dan, wat je niet laten kunt, dwaze knaap riep zij uit. Maar ik wil niets meer met je te doen hebben I Moeder I Hoor mijn laatste woord I Wanneer je naar verzoening met die menschen tracht, dan zie je me hier voor het laatst Moeder, bedenkt wat ge doetVerscheur den laatsten band niet tusschen u en uw kinderen I Een oogenblik scheen Rogalla te wankelen, toen richte zij haar hoofd trotsch op en zeideJe hebt mijn besluit geboord. Ik zal afwachten wat je doet en daarna zal ik mijn handelingen richten. Met deze woorden verliet zij in trotsche houding de kamer. Er zijn twee jaren verloopen sedert dien ver- schrikkelijken nacht van den brand. De sporen der verwoestiug door het verterende element zijn j reeds lang verdwenen. Ter plaatse vau het oude slot

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 5