Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 2884 Zondag 1 Januari 1893. 33e Jaargang. Oudejaars-avond. Binnenland. ABONNEMENTt Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregelmeer/ 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze cournnt behoort een bijvoegsel. En zoo staan we dan weer aan een mijlpaal op onzen levensweg. Te midden van de ongelooflijke snelheid, waarmede onze reis naar 't gral voortgaat, is 't ons toch goed nu en dan een wijle te poozen, een oogenblik neder te zitten aan den iinmer voortbruisenden stroomwaarop ons levenshulkje dobbert, om een blik achter ons te slaan op den afgelegden weg. Ieder zijn smaakmaar mij zou het niet lusten den oudejaars-avond gelijk te stellen met iederen anderen avond. Mij is het, alsof de klokslag van middernacht op 31 December iets bijzonders heeft voor mijn gevoel. Vriendelijke lezeressen en lezers, gij ook, gij wilt wel een korte poos mij volgen bij de indrukken van de laatste polsslagen van het wegstervende jaar. Och, niet waar, we hebben altijd zooveel drukten, zoo immer gevoelen we de zweep des drijvers, ook ondanks ons zelven, dat we zelfs behoefte gevoelen om, al was 't ook maar even, te rusten en ons met ernstige gedachten bezig te houden en het zou waarlijk niet voor ons pleiten, indien we niet geneigd waren om, met terzijdestelling van 't gewone, dat ons bezighoudt, ons een spanne tijds in te denken op 't geen ons wedervoer in den tijd, die achter ons ligt. We behoeven daarvoor niet uitsluitend en volstrekt gevoelsmenschen te zijn, o, neen We rusten maar een weinig, en misschien, ja ik weet het zeker, straks zullen »Herinnering en Hoop", twee onzer meest gewenschte levens- gezellinnen, ons den moed geven om de pelgrims- staf weer op te nemen, de lendenen te omgorden, de lampen van olie te voorzien, ja zelfs het kruis weer op den schouder te nemen, om onzen weg verder met blijdschap te bewandelen. Wij, menschen, beperkte en eindige wezens, we zijn wel genoodzaakttijdsverdeeling te maken; we kunnen daar nu eenmaal niet buiten. En nu we weer genaderd zijn tot het eind van een betrekkelijk groote afdeeling van onzen tijd, nu is 'tniet meer dan natuurlijk, dat ons een ge- heel ander gevoel dan anders doordringt, en dat we even willen stilstaan om achter ons te zien. Nog weinige oogenblikken en 1892 ligt achter ons Waarlijk 'tis een plechtige stond, wanneer die twaalf slagen dreunen in onze ooren, als het einde van een tijdperk, rijk in liefde, rijk in ervaring, rijk in vreugde en smart. Nu kalmte en rust, dan weer storm en strijd; nu hooge zee en zware bewolkte hemeldan het zacht kabbelend golfje en heldere, zonnige lucht. Nu strijd, dan vredenu een kruis en dan weer een kroondat was immers de altijd durende afwisseling, welke wij in den afgelegden jaarkring ontmoetten. Oudejaars-avond Wat tal van herinneringen wekt gij niet op in onzen geest! Wat is er veel gebeurd in die twaalf maanden, die we weer hebben doorleefd. Wat is er gebeurd in de wereld, in ons land, inonshuis, in ons hart Een menigte vragen bestormen ons gemoed, en voor hoeveel raadselen, ondoorgrondelijk als ze zijn, blijven we stilstaan We wilden zoo gaarne weten, wat de toekomst ons zou brengen, toen we aan 't begin stonden van het jaar, dat nu straks tot het verleden zal behooren en nu nu hebben we gezien en ervaren en we blijven weer staan bij het vele, dat nog niet beantwoord en nog niet opgelost is. We hebben gewerkt en gestreden, geleden en gehoopt, we hebben ons 't harte voelen kloppen met hooger slagen en soms was onze ziel bedroefd in het binnenste van ons. We hebben ons kruis gedragen nu met moed en dan weer met lijdelijk verzet, en we hebben getreurd bij alles wat ons ontviel. Maar ook Goddank we hebben vruchten gezien van onzen arbeidvictorie behaaldge- noten en onze hoop in vervulling zien gaan blijde geweest en de bloemen geplukt, die daar bloeiden voor onzen voetwe zijn wel be- schouwd sterker geworden. 0, er is zooveel goeds ons wedervaren in den tijdkring die zoo, zoo achter ons ligt. We hebben zooveel reden tot dankens en juichens- stof, indien we in ons hart maar iets gevoelen dat aan dankbaarheid niet vreemd is. Waar het leven vreugde bracht, daar vooral moeten we in onze ziel een snaar voelen trillen, die het schoonste accoord oplost in innigen dank. Hebben we er wel aan gedacht, hoe liefde ons pad verlichttehoe toewijding ons vaak bemoedigdehoe trouwe zorg ons kracht schonk om met mannenmoed den ons afgebaken- den weg te bewandelen Olaat ons toch niet blind zijn voor al 't goede dat we genoten, voor al de liefde, die wij ondervonden. Datte vergeten en over 't hoofd te zien, ware een te slecht einde van het oude jaar. En toch daar zijn anderen, wier ziel met weemoed en treurigheid vervuld is op den laatsten avond des jaars. Zij hebben een kruis te dragen gehad, bijna te zwaar voor hun krachten. Ik stel mij voor dat er zijn, wien de strijd om te bestaan moeilijk viel en heet. De wel vaart verminderde en de pogingen, die aangewend werden tot herstel, leden schipbreuk. Er werd gewerkt, gezwoegd, geslaafd van den vroegen morgen tot den laten avond, en toch scheen het, afsof niets wou baten. Moedeloosheid streed om den voorrang met wanhoop en 't was hard dien strjjd te voeren. Hoog uw hoofd, gij veege strijderHoop op de toekomst en trek uw hand niet af van den ploeg, maar doe wat uwe hand vindt om te doen licht daagt een blijder morgen En weer stel ik mij voor, dat er menschen zijn, die veel hebben weggelegd, dat nimmer tot hen wederkeert. 0, ik weet het de reis kan zoo somber en eenzaaan worden. Zoo velen gaan van ons heen, die we zoo gaarne behielden en een stille traan te wjjden aan hun nage- dachtenis, is 't eenigo, wat "we, na de herin- nering aan hun aanzijn, nog bij ons omdragen. Och, laat de laatste avond des jaars den over- blijvenden heilig zijn doen zij in den geest een beevaart naar het graf hunner dierbaren en geve de hemel, dat in hun hart een straal lichte van die blijie hoop op een heerlijk wederzien! Die hoop zal troosten de vrouw, die haar man zag grafwaarts dragendie hoop zal 't lijden verzachten van Men echtgenoot, die zijn gade naar haar laatste rustplaats bracht. Ik stel mij voor, dat er zijn, die gewaakt en*"gebeden hebben aan 't ziekbedjvan een kind, dat hun lief was als 't licht hunner oogen. Welke herinneringen zal de laatste avond des jaars doen opdoemen voor hunnen geestO, 't ware beter die snaar niet aan te roeren, want zoo groot een smart is niet te beseffen. Hoog uw hoofd, gij beroofde vader en moeder. Ziet opwaartsaan den hemel is altijd licht. De oudejaars-avond in zijn heiligen ernst moge u pijnlijk treffen, zwijg, draag uw lot en berust in den wil van Hem, die geen muschje op aarde laat vallen en bij wien de haren uws hoofds zijn geteld. Oudejaars-avond Welke herinneringen brengt gij mede voor't menschenhart. De wees, die vader of moeder zag heengaan, hij wete dat boven wolken en sterren Een leeft, die over al zijn menschenkinderen waakt. De gevangene in zjjn eenzame eel, hij doe boete en ervare op dezen laatsten avond des jaars dat God liefde is. De schepeling midden op zee, verre van vriend en magen, hij stelle zijn hoop en vertrouwen op Hem, die in den stormwind spreekt en in 't suizen eener zachte koelte zijne stem doet ho or en. De oudejaars-avond, mijne vrienden, doe ons een blik slaan in ons eigen hart en legge ons de vraag voor of we moreel zijn vooruitgegaan Zijn we toegenomen in liefdehebben we den vriend niet verraden, den broeder niet be- leedigd zijn we getrouw geweest in't vervullen van onze plichten, hebben we den laster ge- schuwdde waarheid liefgehad en de leugen gehaat Waar koud ego'isme '[ons nog in de kille armen gekneld houdt, o laat ons op dezen avond los worden van alle zelfzuchtwaar we verkeerd handelden en onzen naaste wondden door woorden of daden, reiken we de hand ter verzoening, nu we afscheid nemen van 't afge- loopen jaardat de zon over onzen toorn niet meer onderga. Laat ons thans ons zelven de belofte afleggen menschen te worden die weten wat onze plicht ons gebiedtmenschen, die goede krijgsknechten zijn in den dienst der waarheid. Zoo zij de oudejaars-avond ons ten zegen. En nu de twaalf slagen zijn er 1892 behoort tot de geschiedenis. Wat zal 1893 ons brengen? Die vraag is natuurlijk op dezen dag, den eerstgeborene van een nieuwen tijdkring. Het voortgaan op het levenspad is gelijk aan't be wandelen van een weg, die met een dichten mist is omtogenbjj iedere schrede onthult zich slechts een klein deel van ons pad. We zouden zoo gaarne in de toekomst zien. Maar zij de gesluierde onbekende zij laat ons vragen. Wat zal 't zijn Zielevreugd of lichaams- smartregenvlaag of zonneschijn, feestgewaad of doodenkleed, leven of sterven We weten het nietmaar zie een liefelijke gestalte omzweeft ons, een vriendelijke Engel, een goede Geleigeest, die weer. moed biedt en opbeuring 't is de Hoop. Door haar gesterkt gaan we den nieuwen jaar kring in, met frisschen moed en vernieuwde kracht. We omknellen de reisstaf en trekken weer op om te gaan naar 't onbekende. Geluklezeressen en lezers, geluk op uwe reisschenke de Hemel u gezondheid en krachtenmoge de zon van voorspoed uw pad bestralen, uw weg verlichten. Moge vrede zijn in uw huis en in uw hart, dan zult gij gelukkig zijnwant waar vrede is, daar is liefde. Wat 1893 u ook brenge, verliest uw geloof enpuw vertrouwen op de toekomst niet. Weest sterk in den strijd, getrouw tot het einde, kloek van moed ook als stormen u bedreigen. Zit niet te vaak en te veel neer bij de schaduwen, maar zoek en geniet het licht. Weest gezegend en weest ten zegen. Gelukkig Nieuwjaar Zaterdagavond van 5 tot 8 uur waren in de groote balzaal (boven) ten paleize verscheidene Kerstboomeu geplaatst. Daar waren geuoodigd eu aanwezig verschillende leden der Hofhouding en den dienst van Hare Majesteiten, aan wie de Koniu- gin rijke geschenken heeft aangeboden. De zaal, welke de schitterend verlichte Kerst- boomen bevatte, was luisterrijk gearrangeerd. H. M. de Regentes heeft aan II. M. de Koningin behalve een groot aautal audere voorwerpen, als Kerstgave gesctionken een schilderij, voorstellende Z. M. Koning Willem III, geschilderd door de Josselin de Jong, welk portret zeer goed geslaagd is en voortreffelijk gelijkt. Bovendien ontving H. M. van Haar moeder ten geschenke een bier te lande vervaardigd wagentje voor bespanning met pouney's, met welk ponney- wagentje de jonge Koningiu reeds een rijtochtje heeft gemaakt op de buitenplaats Zorgvliet, aan den Scheveningschen weg. Bij gelegenbeid van het Kerstfeest ontving de Koningin ook een cadeau van den Keizer van Duitschland, ul. vier doozen met soldaten (grenadiers en kurassiers) en kreeg de Regentes van Haar dochter o. a. twee lampen en verscheidene luxe- artikelen. De fraai bewerkte eikenhouten photographie- doos welke H. M. de Koningin mede van H. M. de Regentes ontving, was geleverd door den heer M. J. Visser, Spuistraat 36, 's Hage. J.l. Woensdag had te Groningen eene ver- gadering plaats in het hotel //Friesland" van erfgenamen van wijlen Jantje Oomkens, overleden in 1855 te Beerta, welke geleid werd door den heer J. C. Huender, practizijn. De opkomst was zeer groot. Na voorlezieg van de namen, die aan de erflaatster verwant ziju, werd besloten de Koningin-regentes te verzoeken eene audientie te verleenen aan eeuigeu uit de erfgenamen. Na formuleering en verzending van het telegram, kwam antwoord terug, dat de audientie voorloopig niet kon verleend worden doch dat men zich schriftelijk omtrent de vermeende grieven van het niet uitkeeren der nalatenschap, die met bijberekening van de beloopeu rente, een kapitaal vertegeuwoordigt van p.l. m. f 800,000, kon wenden tot de Koningin Regentes, Den heer Huender werd opgedragen dat adres te formuleeren en zoo spoedig mogelijk op te zenden. Na verkregen advies, zal er eeu tweede vergadering worden gehouden. TER NEIIZEISCHE (01RA\T »it bind veracliijnt IHnsdnsj- en VrijdaSnvond hij den uilgever f. J. V A OF. A K l> K te Ter ttenaen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1