Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 288.3. Woensdag 28 December 1892. 32e Jaargang. a 4 0 CENT. Het Huis Altenbrak. Binnenland. advertentiEn. Nieuwjaarsadvertentien voor het nummer van 1 Januari 1893 worden geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Zaterdag 31 dezer, des namiddags 4 ure. Ter Neuzen, 27 Dec. 1892. De Uitgever, I P. J. VAN DE SANDE. Ingevolge bovenstaand bericht, zal Vrijdagavond geen nummer verachijnen. Gewone advertentien kunnen dus ook des Zaterdags nog ingezonden worden. JPolitieli OverzicbLt. FEUILLETON. Neen, Rogalla, dat wil ik nietMaar na miju Wil TER \EI7iE\SCHE (01 RAM ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. Hit blail verscliijnt Hinstlntf- en Vrijilngavoml t>ij «len ultgever Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer _/"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en mee? per jaar, tot veel verminderden prijs. J* V A W D G S A M D E te Ter leuzen. De zaak-Ahlwart in Duitschland als spoedig is gebleken te zijn een haudige politieke zet, veel eer dan de uiting van het overkropt gemoed eens braveu en eerlijken mans is bijna tegelijkertijd de wereld in beroering komen brengen als de Panama-zaak en zoo af en toe hebben we gehoord van verdachte zaakjes in Spinje en Italie (kanali- seering der Ebro en Bankaangelegenheid) terwijl uit Bulgarije's hoofdstad nu de inededeeling komt, dat de ouderstaats-secretaris van buitenlandsche zaken Panaiatoff, gearresteerd is wegens vergrijp aan staatsgeldeu en Panaiatoff zal de laatste niet zijn, evenmin als hij de eerste geweest is. Doch wat ter wereld geeft ieinand het recht op grond van dat alles, of van elk dier zaken afzonderlijk, het eind dec negentiende eeuw het bijzondere ken- merk der verdorvenheid aan te wrijven oferger nog den regeeringsvorm, alsmede de wijze van sainenstelling der wetgevende lichamen dieronder- scheiden landeu, de oorzaak te heeten van al die ellende? Politiek inoge dat zijn, eerlijk is 't in geenen deele, want limners we weten beter, we herinueren ons imtners dat we, orn iets dergelijks te vindeu, niet behoeven terug te gaan tot laug vervlogen eeuweu, toen allerwegen Koniugen en Keizers de absolute rnacht in handen had len, maar dat gedurende het laatste deceuniuin in tal van beschaafde landen groote oudernemiugeu zijn ineeu- gestort, waaraau regeeriug en volksvertegeuwoor- Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 35) TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Het was nacht. Op hun vaders uitdrukkelijken wensch hadden Gerda en Harry hem alleen srelaten. En terwijl broeder en zuster voor elkaar hun hart uitstortten, lag de zieke in zijn bed, zonder dat de slaap ziju oogen sloot. Hij had niet willen toestaan, dat ziju dochter ook 's nachis bij hem waakte, een ander mocht dat nog veel minder hij wilde rust hebben, algeheele rustnauwelijks duldde hij, dat in de aangrenzende kainer een bediende sliep om in geval van nood bij de hand te zijn. Maar ondanks zijn slapeloosheid gevoelde hij heden een tevredenheid als hij in langen tijd niet gekend had. Hij wist nu, dat de verzoening van zijn euveld.iad in de hand zijns zoons lag, dat deze de verzoening met de onterfde kiuderen zijns broeders tot stand zou brengen. Zelf te zwak om die verzoening te bewerkstelligen, kon hij nu toch gerust uit dit leven scheiden. De duisternis van den nacht had nu niets verschrik- kelijks meer voor den zieke ziju geweteu was tot rust gekoinen, en zijn zenuwen schokten niet meer zoo pijnlijk bij het rniuste gedruisch dat hij hoorde. Daarom verschrikte de zieke ook niet, toen omstreeks middernacht de deur van ziju kamer zacht werd geopend, en zijn vrouw binuentrad met digiug steun, krediet en aanzien hadden verleend. Niet minder talrijk ook ziju de gevallen, dat zoowel burgerlijke beainbten en verkozen vertegeuwoor- digers, als militaire autoriteiten, niet alleen beschul- digd werden uit particuliere oudernemingen geld te hebben ontvangen en zelfs uit middelen, die voor algemeene doeleinden dienden, maar overtuigd werden van die buiteukansjes te hebben geprofiteerd tevens. Dat alles is „da geweseu" in het vrije Engeland, zoowel als in het geknevelde Rusland in Spanje en in Zwitserlaud, waar men zich verheugt m algemeen stemrecht, zoowel als in Oosteurijk, Italie en Portugal, waar het stemrecht beperkt is: in het zonder grondwet geregeerde Turkije zoowel als in Duitschland, welker wetgeviugen vele zijn. Geen politieke staatsvorm, geen rassenkruising, geen gudsdienstige belijdenis, beschermt er een laud tegen, dat groepen iuvloedrijke personen de huu opgedragen rnacht misbruiken en dat beainbten, onafgebroken in verzoeking zijude, hun plicht ver- geten. Op alle breedtegradeu zijn de menschen in gelijke mate eerlijk, niet aan het verschil van karakter dus ligt het, als op een gegeven oogenblik in een bepaald land meer corruptie voor den dag komt, dan op andere tijden in andere lauden, maar de oorzaak hiervan schuilt in het verschil der instellingen 't is de gelegenheid, die den dief maakt of wel 't zijn de omstandigheden, die den munsch doen handelen, zooals hij handelt en had Frankrijk zich kunnen beroemen op een voldoeude wetgeving op de finaucieele genootschappen dan zou alles niet gebeurd zijn wat er nu is geschied, d»D zou Baron De Reinach niet de gelegenheid hebben gehad zich te verrijken ten kosle van dui- zenden kleine burgers een feit 't welk sinds Andrieux' outhulliugen voor de enquete-commissie vrij wel vastslaat, evenzeer als het vermoedeu rijst, dat die avonturier der yhaute finance" de compro- mitteerende wissels heeft vervaardigd om zich voor de Pauama-Maatschappij te rechtvaardigen. Dank zij der Kamerzitting van Vrijdag, is er, behalve de geruchten betrekkelijk Floquet's ge- schokte positie ingevolge ziju eigeu verklaringen voor de enquete-commissie en de mogelijkheid op Andrieux' gevaugeuuemiug heden nog, uit Frankrijk weer genoeg te melden. De afgevaardigde Millevoye inierpelleerde de regeering of eigenlijk Ribot over de positie van de regeeriug en de Kamer, ingevolge de bekentenissen van twee ex-premiers, betrekkelijk de verantwoordelijkheid der regeering in de aan- wending van gelden, behoorende aan de aaudeel- houders der Pauama-Maatschappij. Klaring van den verwardeu toestand, kan uatuurlijk Millevoye's een brandende lamp in de hand. Een donker morgeukleed omhulde in rijke plooien haar lange gestaltehaar trotsch hoofd was bedekt met een zware kanteu otnslagdoek, met een lossen knoop onder de kin vastgemaakt. Mevrouw von Altenbrak hield haar hand voor het licht en boog zich over den zieke. Ben je wakker, Willy Dat is goed Dan kan ik iets gewichtigs met je bespreken. Zij sprak die woorden uit in den korten gebiedenden toon, dien zij sedert jaren tegenover haar echtgenoot had aangenomen. Willy bemerkte, dat het bleeke gelaat van zijn vrouw een sombere uitdrukking vertoonde. Met inspauning richtte hij zich op, en leuuende op den elleboog van den rechterarm zeide hij niet zonder bitterheid Nu, omstreeks middernacht, kom je nu om zakeu met mij te bespreken Den ganschen dag laat je je bijna geeu oogenblik zien. Wordt nu niet sentimenteel, mijn waarde, antwoordde zij met een spottenden glimlach. Wat ik je heb mede te deelen, kan het daglicht niet verdrageu en ook niet de tegeywoordigheid van Gerda, die altijd in je nabijheid moet wezen. Je weet, dat Harry gekomeu isweet je ook, of hij ons geheim vermoedt en of hij die geschiedenis van Eduards kiuderen kent Uit zijn woorden heb ik dat begrepen, en ik heb hem zelf eeuige aauduidingen daaromtrent gegeven. Ben je krankzinnig klonk het ruw van Ro- galla's lippen. Wil je op het laatste oogenblik het werk van je gelieele leven vernietigeu Wil je ous tot bedelaars maken bedoeling niet geweest zijn en toch is 't daartoe gekomen en heeft men de rots, waarop noodza- kelijkerwijs stranding van het schip van staat met noodlottige ontknooping, moest volgen, kunstig weten te ontzeilen met 353 tegen 91 stemmen werd een motie aangenomen, waarbij de Kamer haar goedkeuring hecht aan de verklaringen der regeering en haar vertrouwen betuigt in haar door- tastendheid (die der regeering) ter doorvoering van de gerechtelijke maatregelen. Doch zonder strijd geeu overwinning er is in de Kamer geinsinueerd, gegispt en beleedigd met een toewijding en een ijver, die waarlijk alle erkenniug en waardeering zouden verdienen, als zij een betere zaak golden. De eeue persoonlijke aanval volgde de andere, de eene heftigheid werd overtroffen door een van veel scherper karakter en 't waren voornamelijk Floquet, Rouvier en Roche, die ten doelwit dienden en zich uatuurlijk ijverig verdedigden na elken aanval, terwijl Ribot zijn kracht zocht en vond in de blootlegging van de min edele (leespolitieke) bedoeliugen der rechterzijde. En terwijl de Senaat de vervolging goedkeurde tegen het bekende vijftal zijner leden, nam de Kamer bovengemelde motie van vertrouwen aan voor 't oogenblik een gunstig resultaat De beraadslagingen over de Waterstaatsbe- grooting werden Vrijdagavond voortgezet en wel bij art. 147 (landbouw). De heer Zijp drong aan op een staatshypotheekbank. Met 36 tegen 34 stemmen werd de post van f 15000 voor de in- stelling eener commissie voor de tentoonstelling te Chicago goedgekeurd. In zake de tijdregeling bleek uit een mededeeling van den minister dat de regeering het wenschelijk acht nog geen beslissing over de invoering van den Midden-Europeeschen tijd te nemen. Het volgeud jaar zal de minister een regeling van de tractementen der commiezen bij post- en telegraaf nader vaststellen. De heer De Ras driugt aan op loonsverbetering der postboden ten platten lande, vooral in Gelder- land, Noord-Brabant en Limburg. Zonder hoofdelijke stemming is hoofdstnk Water- staat goedgekeurd. Bij het hoofdstuk Kolonien dringen de heeren Bool en A. Mackay aan op de uitzending vaD rechterlijke en andere ambtenaren uit Nederland naar Suriname. dood moet Harry weer goedmaken, wat ik misdeed aangespoord door jou en je booze raadgevingen. Willy, ik begrijp niet, hoe ik dat moet verstaan. je na je dood als misdadiger bekend worden? Wil je na je dood nog schande brengen over je eigen hoofd en over het mijne Neen, Rogalla, alles wordt in vrede en ver- zoeningsgezindheid vereftend. Harry zal mijn laatsten wil volgens de voorschriften van mijn testament uitvoeren. En de kiuderen van je broer zullen die vernemen, wat wij gedaan hebben Je hebt me vroeger gezegd, dat de papieren vernietigd zijn, die het bewijs leverden van dat verwenscbte huwelijk van je broer. Nu vraag ik jeHeb je de waarheid gesproken, of ben je ook daartoe te zwak, te lafhartig geweest Spreek Willy keerde zijn gelaat naar den muur om de dreigende blikken van ziju vrouw niet te zien en antwoordde toen Ze zijn vernietigd Nu, goed. Dan heb ik je niets meer te zeggeu. Dat was het, wat ik weten wildedaarom ben ik hier gekomen. Of je de kiuderen van je broer op andere wijze schadeloos wilt stellen, is mij ouverschillig, als Harry het majoraat maar behoudt en er geen publiek schandaal wordt veroorzaakt. Neem me niet kwalijk, dat ik je gestoord heb, maar mijn gedachten kwelden me, ik moest zeker- heid hebben. Ik hoop, dat je spoedig inslaapt. Goeden nacht Rogalla gevoelde zich, alsof haar een zware last van het hart was genomen. Zij kon uu weer vriendelijk lachen, ja, zij boog zich zelfs over haar zieken echtgenoot been om een kus op zijn voorhoofd te drukkeu. De minister verklaarde, in antwoord op een des- betretfende vraag van den heer Tijdens, niet te kunnen voldoen aan het verzoek tot publicatie van de rechtsgeleerde adviezen over de Billiton-kwestie, als zijude die van vertrouwelijken aard. De hoofdstukken Kolonien en Onvoorziene Uit- gaven zijn daarop mede zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de wet op de Middelen dringt de heer T. Mackay aan op afschaffing der Staatsloterij, desnoods met de wederinvoering van den zeepaccijns. De heer Heldt, die ook tegen de Staatsloterij is, wil er echter den zeepaccijns niet weder voor zien inge- voerd. De minister van financien zegt dat als de Staats loterij in eens werd afgeschaft, de speelzucht zou toenemen in vreemde loterijen. Herstel van den zeepaccijns zou stellig met zijn aan te raden. De onderdeelen worden goedgedeurd en de wet aangenomen. Te middernacht wordt de Kamer tot nadere bij- eenroeping gescheiden. Te Winschoten is, aldus schrijft men, een 22jarige dienstbode gevankelijk binnengebracht, die bekend heeft vuur in het hooi te hebben neergelegd, dat aanwezig was in de schuur van haren meester, met het doel de geheele boerderij in vlammen te laten opgaan. Dit laatste is geluk- kig niet geschied, de brand werd ontdekt en gebluscht, toen slechts een klein gedeelte hooi was verbrand. Ook is een inwoner van Beerta, een oude bekende der justitie, achter slot en grendel gebracht, verdacht van braak en diefstal in de boerderij van den heer Hover. De brandstichters te Nieuwolda zijn nog niet gevonden, ofschoon justitie en politie dag en nacht in de weer zijn. Van wanordelijkheden vernam men in de laatste dagen niet veelte Hoogezand alleen waren mare- chausees en huzaren genoodzaakt te chargeeren, waarbij een persoou zwaar letsel kreeg, anderen licht gewond werden. Met het oog op hetgeen er broeit in andere streken is het garnizoeu te Groningen nog met 145 huzaren uit Amersfoort versterkt, zoodat deze kunnen optreden,als wanordelijkheden mochten voor- komen. Te Winschoten heeft eene commissie, be- staaude uit den burgemeester en eenige ingezetenen, eene vergadering gehouden met het bestuur der werkliedenvereeniging Eendracht om te bespreken welke middelen moesten worden aangewend om de werkloosheid te verminderen. Algemeen oordeelde men als het meest wenschelijke eene vereeniging Doch van den zieke waren rust en vrede ge- weken, de oude rusteloosheid en spanning waren teruggekeerd. Die papierenAls een dreigeud spook stonden ze hem voor den geest. Hij was ontevreden op zichzelven, omdat hij altijd terug- gedeinsd was voor het vernietigeu. Had Rogalla geeu gelijk, als zij eischte, dat de onschuldige Harry het majoraat zou behouden Had zij geen gelijk, als zij de vernietiging verlangde van die papieren, die een ouuitwischbare vlek op haar en ziju uaam kouden werpen Het onrecht was ge- pleegdhet kwam er nu slechts op aan, dit te herslellen zonder aan het oude onrecht nog een uieuw toe, te voegen. Was het geen onrecht tegenover Harry en Gerda, hun een inzicht te geven van de eerlooze handelingen hunner ouders Hun te berooven van het erfdeel, waarop zij recht meenden te hebben En hun eer met een ouuit wischbare vlek te bezoedeleu Neen, dat mocht niet gebeuren, nooitEen ontzetteude augst greep den baron aan. Als zijn zoon, die nu reeds ver- denking koesterde, na zijns vaders dood het geheime vak in den muur ontdekte Als hij de schuld eu de schande zijner ouders in voile grootte leerde kennen Als hij hen moest vervloekeu "W at dan Neen, dat mocht niet gebeuren. Die papieren moesten vernietigd worden morgen neen, nog heden dadelijk op staanden voet Met inspatiuiug stoud de baron op, trok zijn kamerjapon aan en zocht den sleutel van den toren. Daar was hij Korten tijd voor zijn ziekte had hij de papieren reeds willen vernietigen, maar toen was zijn kracht verlamd geworden. Maar nu gevoelde hij zich sterkDaar steekt de sleutel reeds in het slot, hij wil niet omdraaien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1