Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 2882. 32e Jaargang. Zaterdag 24 December 1892. Landbouwberichten. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. TEH NEUZEN, 23 December 1892. Gisteren werd alhier, voor 7 jaren, ingaande 1 Januari 1893, door den ontvanger der registratie en domeinen te Ilulst en ten overstaan van den notaris Mr. J. P. Dronkers, publiek verpacht, de grasgewassen, visscherijen, opslagplaatsen en overzetveeren langs, in, aan en over het kanaal van Ter Neuzen en het zijkanaal uaar Hulst. De totale opbrengst der 40 perceelen was 1612, terwijl die bij de vorige verpachting, op 29 December 1885, bedroeg 2019. Enkele perceelen werden alsnu gegund, doch die der overige voorbehouden. Zaiimslag, 22 Dec. Heden middag had alhier vanwege de vereeniging //In t oelang der land bouwers" de aanbesteding plaats van 256,800 Kg. superphosphaat en 17,600 Kg. chilisalpeter. Ingeleverd werden voor de superphosphaat 9 inschrijviugsbiljettenn. 1. van de heeren A. Rot tier, te St. Jansteen, voor f 3,05 Standaert, te Balgeroeke, voor f 3,08 P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor 3,11 Salomonson, te Rotter dam, voor f 3,14Krol C°., te Zwolle, voor f 3,19 P- A. Adriaansens, te Groenendijk, voor 3*194'; J- J- Kortraan, te Rotterdam, voor f 3^29 J. van Miechem, te Hontenisse, voor 3^30 Coenen Schoenmaker, te Uden, voor 3,'36. Voor de chilisalpeter 5 biljetten n. 1. van de heeren: J. van Miechem, te Hontenisse, voor f 10,18; P. A. Adriaansens, te Groenendijk, voor /1()',63; Adriaansen, te Bergen op Zoom, voor f 10,68 P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor 10,'85 Van Nievelt O., te Dordrecht, voor 11,95. lllllst. Het muziekgezelschap „Harmonie" te Hulst gaf Dinsdag 11. haar tweede winterconcert. Ofschoon het nog maar een paar weken geleden was dat zij de reeks winterconcerten opende, was het bezoek thans buiten verwachting zeer druk. De zaal was zoo vol dat er geen zitplaatsje onbezet en geen hoekje ledig was. De bezoekers van dit concert zagen zich nu dan ook uiet teleurgesteld, want muziek en zang slaagden naar wensch en beloonden ruim hun moeite. ;s Avonds ten zeven ure ving het concert in de zaal ,/Het Wapen van Zeeland" aan en eindigde eerst om half twaalf 's nachts. Het programma bestond uit twee afdee- lingen le afd. uitvoering van drie muziekstukken door de Harmonie en twee voordrachten 2e aid. een tooneelspel in 4 tafereelen en een voorspel, Henri Burton de vadermoorder. Verwierf de muziek, vooral een Potpourri populaire zeer veel toejui- chingen, niet minder werden de voordrachten De schoorsteenveger en dokter C. K. geapplaudiseerd. In weerwil er onder de acteurs vele jonge leden waren, liep ook het tooneelspel goed van stapel en kon op aanhoudend applaus van 't publiek bogen. In £en woord, dit concert is uitstekend geslaagd. Moge de Harmonie onder leiding van hun directeur, den heer Ch. Burm, die tijd noch moeite spaart om zijne leden in de muziek te bekwamen, nog menigmaal zoo'n concert geven, zal wel de wensch van ieder liefhebber der muziek wezen. Borssele. Maandag nacht stierf er weer een paard van den heer J. Rottier Lz. Een tweejarig paard is nu aan de ziekte lijdende. De ontvangsten der Nieuwjaars-commissie bedragen 335,75, een kleine 200 gulden minder dan het vorige jaar. Onder voorzitterschap van den heer S. Lako van Wageningen werd Vrijdag jl. een algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwen, ge vestigd te Wageuingen. Nadat de voorzitter de aanwezigen welkom had geheeteu en had dank gezegd voor hunue betoonde belangstelling, werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd. Door het bestuur werd vervolgens meegedeeld, dat van enkele afdeelingen de noodige gegevens niet waren verstrekt, waardoor de secretaris niet in de mogelijklieid was een verslag omtrent den loestand der vereeniging uit te brengen. Daarbij werd de hoop geuit, dat voor een volgend jaar daarin verbetering komen moge. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Ter Neuzen, Zonnemaire, Dreischor, Wolfaartsdijk, Nieuw- en St. Joosland, Wemeldinge en Kruisland. De afdeelingen Hontenisse, Rilland, Cortgene, Hal- steren, Dinteloord, Sommelsdijk en Noord-Beveland waren niet vertegenwoordigd. De rekening van den penningmeester werd, nadat door een commissie het noodige onderzoek had plaats gehad, goedgekeurd in ontvang op f 99,36 in uitgaaf op f 25,224 en alzoo met een slot van 47,134- Vervolgens werd de heer C. J. A. Hocke Hoogenboom te Zonnemaire, die wegens periodieke aftreding als penningmeester moest aftreden, met algemeene stemmen herkozen. De heer Hocke Hoogenboom verklaarde zich bereid de benoemiug aan te nemen. Verder werd aan de orde gesteld bemoeiingen in zake de suikerwetvolgens een besluit in de vorige vergadering genomen had het hoofdbestuur pogingen in het werk gesteld om in het belang van bietenverbouwers verbeteringen in de thans bestaande suikerwet te verkrijgen. Met dat doel heeft genoemd bestuur zich gewend tot het lid der Tweede Kamer den heer Van Kerkwijk, die gaarne bereid was die pogingen te steunen. Aan den betrokken Minister werd door het hoofdbestuur verder een adres gericht, terwijl op eene audientie de bezwaren nader werden toege- licht. Vooral werd door het bestuur op de beperking der suikerbietenteelt, tengevolge der suikerwet gewezen, hetgeen ongetwijfeld zeer in het nadeel van den landbouw moet beschouwd worden. Van den Minister ontviug het hoofdbestuur de verzekering, dat met die bezwaren rekening zal gehouden wordeu, dat eene gewijzigde suikerwet niet bij verrassiug zal ingediend worden, en dat op het ontwerp de vereeniging zal worden gehoord. Nadat het bestuur aangedrongen had op eene tijdige indiening der wet deed de Minister de toezegging, dat in het begin van het volgend jaar het nieuwe ontwerp zal gereed zijn. Op voorstel van den heer Zuidweg, afgevaardigde van Wolfaartsdijk, werd met algemeene stemmen besloten het hoofdbestuur te machtigen, de noodige stappen te doen terwijl daarvoor een bianco crediet werd verleend. De leden werden daarop door den voorzitter uitgenoodigd bij eventueele bezwaren tegen het nieuwe ontwerp, deze aan het bestuur mede te deelen. Door den heer Zuidweg werd vervolgens mede- gedeeld, dat in dit jaar door eenige landbouwers te Wolfaartsdijk te samen een contract was ge- sloteD, waardoor voor de verbouwers voordeelige voorwaarden werden verkregen. Daarbij werd bepaald dat, als zaad zou genomen worden, de verbeterde klein Wanzleben van Schreiber te Nordhausen, hetgeen een goed resultaat heeft opgeleverd. Het contract werd gesloten met de firma JaDsen van Weel Co. van Rosendaal. Verder meende de voorzitter dat naar het hem voorkwam in het algemeen door fabrikanten het zaad van Vilmorin niet meer genomen wordt, hetgeen zeer zeker in het belang van den bieten- bouw moet geacht worden, terwijl hij daarbij de wenschelijkheid aantoonde dat de soort van zaad in het contract wordt vermeld en dat de landbouwers het zaad direct van den kweeker ontvangen. Door den secretaris, den heer Rovers, tevens afgevaardigde voor Kruisland werd voorgesteld, den voorzitter warmen dank te trengen voor alles wat ook in dit jaar door hem in het belang der ver eeniging werd verricht, hetgeen door de vergadering met applaus werd beantwoord. Nadat de voorzitter voor het bewijs van waar- deering had gedankt, gaf hij tevens de verzekering dat hij alles zal doen, om de belangen der ver eeniging te behartigen. Door den afgevaardigde van de afdeeling Ter Neuzen, den heer Scheele, werd nog in het licht gesteld, dat fabrikanten wat de kwestie van het verstrekken van zaad betreft, volstrekt niet altijd conscientieus handelen. Door hem werd er op gewezen dat enkele fabrikanten wel eens zaad, dat minder opbrengt dan bekende cijfers aangeveu en dus ander zaad dan het beloofde verstrekken, en niet dat, als bekend een groot beschot te geven en van een daarvoor bekenden kweeker. Tot toelichting daarvan werd door hem mede- deeling gedaan van een proefneming in dit jaar door de afdeeling Ter Neuzen genomen. Het proefveld, ter grootte van 240 Gentsche roeden, werd verdeeld in 12 gelijke deelen en bezaaid met even zooveel soorten van zaad, waarvan 8 met zaad door fabrikanten verstrekt en de overige met zaad van bekende kweekers. Dit proefveld gaf het volgende resultaat a. Zaad door fabrikanten verstrekt 1. Withouck17,400 K.G. 2. Mechelijnck17,340 3. (Fabriek) Barendrecht. 16,610 4. De Cock (Moerbeke) 16,455 5. (Fabriek) Sas van Gent 15,570 6. (Fabriek) La Ruche 15,010 7. Jansen van Weel C°. 14,940 8. Tijdgat14,460 b. zaad van bekende kweekers. 9. Rabbethg Gieseke. Klein Wanzleben (original) 19,485 K.G 10. Schreibers. Verbeterde klein Wanzleben18,090 11. Knache. Verbeterde klein Wanzleben (61ite) 15,180 12. Knache. Verbeterde klein Wanzl. (zucherrechlste elite) 14,115 K.G. Alles per Gentsch gemet (44 areu 56 centiaren). Nadat nog door den voorzitter was geconstateerd, dat door bet gemeenschappelijk optreden, de land bouwers zijn gebaat, wekte hij hen alien tot aaneensluiting op. Daarna werd de vergadering gesloten. Aan den Minister van justitie is door het bestuur der Nederlandsche Heide-Maatschappij een adres gezonden, waarin leedwezen betuigd wordt dat de spreeuw niet meer opgenomen is onder de door de wet beschermde vogelsoorten. Het betreurt dit ernstig, omdat de spreeuw van de iusectenvervolgers de meest werkzame is en tot de voor de houtteelt nuttigste vogels behoort. In de laatste jaren heeft de vogel herhaaldelijk in verschillende streken een einde gemaakt aan het optreden in ontzettend getal van den nonvlinder en van den eikenbladroller, waardoor belangrijke schade voorkomen is. De spreeuw kan schadelijk zijn voor een klein getal vruchtensoorten, doch dit blijft beperkt tot enkele streken en tot een paar weken in 't jaar een benadeeling, die door plaatselijke en tijdelijke maatregelen te voorkomen isde opheffing der bescherming gedurende het geheele jaar en over het geheele land, zal een vernietiging ten gevolge hebben van deze bij uitstek nuttige vogelsoort, waardoor onberekenbaar nadeel toegebracht zal worden aan de houtteelt. Adressant verzoekt daarora de spreeuw wederom te doen opnemen onder de beschermde vogelsoorten Eergistermiddag stonden te Amsterdam groepen sociaal-democraten voor de Beurs. Zij hielden zich echter rustig tot het oogenblik dat, omstreeks kwart v<5or drie, de heer B. C. J. Blancke, die voor den aanlegger van de manifestatie tegen Van der Goes schijnt te worden gehouden, de Beurs verliet. Onmiddellijk drong toen eene menigte op hem aan en zeulde hem onder geschreeuw langs de huizen, blijkbaar om hem te beletten het gebouw der Groote club te bereiken. De heer Blancke wist echter zoo te manoeuvreeren, dat hij de zoo- genaamde kleine steentjes voor het paleis bereikte en zich kon stellen onder bescherming der hoofd- wacht aldaar. De politie was er blijkbaar niet op verdacht geweest, dat hetgeen Maandag plaats greep, zich in eenigszins ergere mate zou kunnen herhalen. Toen zij in voldoend aantal met den hoofdcommissaris Stork verscheen, had de heer Blancke zich zelf reeds uit de inmiddels zeer aange- groeide volksmenigte bevrijdper rijtuig heeft hij verder zijn weg huiswaarts vervolgd. Men schrijft uit Roermond: De heer Daven port (Sequah) bewerkstelligde op zijne seance van Woensdagavond eene genezing, die schitterend mag genoemd worden. De heer Raven, hoofdonderwijzer te Horn, en leeraar aan de Normaalschool alhier, dus een geacht man van algemeene bekendheid, werd behandeld. De uitslag was, dat de patient, die 25 jaar ge- sukkeld heeft met rheumatiek, zich geheel genezen gevoelde. De heer Raven, die eertijds zijne rechterhand met zijne linker moest besturen als hij bijv. op het bord wilde schrijven, kon die nu weer geheel vrij gebruiken. Het is niet te verwonderen, dat het publiek niet tot bedaren was te brengen, er kwam geen einde aan de bravo's. Dezer dagen ontstond in den circus Carre te Amsterdam, zooals men weet, eene botsing tusschen een student en een pikeur, Henrich Perzina. De student wierp den pikeur een glas in het gelaat, waardoor deze eene diepe snede aan de kin kreeg. Perzina is eergisteren overleden, en de justitie heeft aanleiding gevonden, het lijk gerechlelijk te doen schouwen. Mevr. Perzina, die bij het spoorwegongeluk in Hannover vreeselijk werd gewond, was juist eenige weken geleden, na een hehandeling van anderhalf jaar in Duitschland, bij haar echtgenoot terug- gekeerd. Zij moest nog geheel worden verzorgd en is thans volkomen hulpeloos. De Duitsche spoorwegmaatschappij had tot nu toe nog niet eenige vergoeding uitgekeerd. Zekere A. S., uit Meppel, die, verdacht van verduistering van een aangeteekenden brief ter waarde van 1400, zich reeds eene maand in voorlooopige hechtenis in de gevangenis te Assen bevindt, werd Dinsdagavond onder verzekerd geleide te Meppel aaugebracht. Een en ander zou in ver- band staan met de bekentenis van den beklaagde, als zou het geld verborgen zijn aan bet jaagpad langs de Drentsche hoofdvaart. Toen men met S. aldaar was aangekomen, sprong hij eensklaps ge- boeid en al te water. Door de duistemis begun- tigd, wist hij aan de handen der politie te outkomen, zwom de Drentsche hoofdvaart door en is doorge- loopen tot Steenwijk, waar hij werd ingerekend door de politie, die hem den volgenden ochtend naar Meppel terug bracht. Recht voor Allen bevat de volgende schan- delijke advertentie Klub De doode hand. De gezellen worden opgeroepen tot de vergadering op Donderdag 22 December, des nachts ten half twee uur. Een chemicus zal de fabricage van dynamiet- bommen met proeven toelichten. Plaats XZ5. Toegang op bekend signaal. INGEZONDEN STDRKEN. Onderwpersweduweii Strijen. Vuren. Ontvangen aan de scholen te St. Jansteen J. E0,50 A. v. W., 1,00W. C. I., f 1,00W. A. I., 0,25 F. P. S., 0,50. Aan de school te Hulst A. F. K., 1,00 N. J. I., 0,25. Aan de scholen te Zeeuwsch—Clinge C. L. O., 0,25 B. L. O., 1,00 A. L., 0,25 P. E., 1,00 P. L., 0,25; A. v. M., 0,50 A. Th. P., 0,50 E. J. v. W., 0,50. Aan de school te Axel B. v. R., 1,00 V. G. F. H., 0,25M. L. v. V., 0,50 C. D., 1,00H. W. V., 0,50 J. C. J., f 0,25. Aan de scholen te Hontenisse Onderwijzend pers. Lamswaarde, f 2,50W. G., 1,00L. H. L, 0,50 J. B., 0,35. Aan de scholen te Ter Neuzen H. J. V., f 1,00 J. B, f 0,50 J. C. V., 0,50 J. J. v. D., f 0,25 C. C. D.,/0,50; E. E., 0,50 F. v. D., 1,50 C. M., 0,25 J. L0,50I. d. G., 0,50S. d. G., 0,25 L. S., f 0,25 M. H., f 0,50. Aan de scholen te Stoppeldijk J. v. t. W., 0,25 O. K., 0,25L. M. W., f 0,50. Hier nog te vermelden f 0,50 van Graauw. Totaal f 25,10. Hiervan heb ik f 12,( 0 verzonden aan den heer H. Benjert h. d. school te Strijen en gelijke snm aan den heer J. H. vt>u Uden onderwijzer te Tiel, welke heeren in de Bode daarvan verantwoording zulleu doen. Men zie de Bode. Leden van dec Bond gelieven dus hun ex. Bode aan hunne school te laten circuleeren. Aan scholen waarvan geen enkel onderwijzer (es.) lid van den Bond is zal een ex. worden toegezonden aan het hoofd. De ingekomeu gelden overtreffen hier en elders de verwachting verre. Bravo. Ik moet de in- zameling staken, daar de heeren B. en U. verklaard hebben dat er met het oog op eventueele andere gevallen en op de betrekkelijk groote sommen, die bijeengebracht zijn niet meer kan gevergd worden. En zij, die thans niet in de gelegenheid zijn gesteld om wat te geven, zullen een volgende maal de voorkeur hebben. Ten slotte aan de edele gevers mijn hartelijken dank. J. EGGERMONT. St. Jansteen, 23 Dec. 1892. Yan 1 tot en met 15 December. Z E E T 1J 13 I IN Gr E IN. Yan 20 tot en met 22 December. Yan 20 tot en met 22 December werden langs de Oostsluizen alhier 28 binnenvaartuigen op- en 26 afgeschut; door de Westsl. 1 op-en 1 afgeschut. van de Ter Heusonsclie Courant. Ossenisse. Geboorten. 1 Dec. Cornelia Philomina, d. van Petrus Franciscus de Kort en van Philomina de Rijk. 10 Dec.' Francies Hubertus, z. van Jacobus Burggrave en van Elisabeth Vergauwen. Datum. VLAG. NAAM. M». Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzen! 20 21 Eng. s.s. idem idem Grenadier River Lagan Ceres 2620 2272 1779 New-Castle Londen Bilbao kolen stukg. minerie Tan Ter Neuzen 21 Eng. s.s. Belg. s.s. River Clyde Londres 2721 2367 Londen idem stukg. idem Voor Lent t 20 22 Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem Rival Spindrift Antiquary Erik 1733 2003 2915 3813 Riga Londen Leith Riga stukg. idem idem idem Van Ciient t 20 21 22 Eng. s.s. Noor. s.s. Eng. s.s. idem idem idem Thames Vale Anglia Don Sea Belle Avocet 1335 2014 2469 2658 2152 3260 Boston New-Castle Leith Goole Londen Antwerpen macadam ledig stukg. idem idem idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 5