BEKHNDMAKINGr Potografie-lomentanee. Een Woonhuis, Advertentien.g Maandag a. s. (2,len Kerstdag) fotograaf Van Overbeeke Openbare Verkooping. Telegrafische berichten. Nadere berichten spreken no;? van brandstichting te Nieuwolda en botsingen te Oude-Pekela. Op drie verscbillende plaatsen werd daar het opgeslagen stroo in brand gestoken, met het blijkbaar doel ook de woonhuizen te doen verbranden. De eerste brand ontstond eenigen tijd nadat de huzaren, gerequireerd om de zeer bedreigde orde en de glasruiten te bewaren, aankwamen. Zij werden met geschreeuw ontvangen en kort daarop klonk brandgeroep. 's Avonds weer en den volgenden morgen nog- maals. Telkens waren de huzaren aanwezig om te zorgen, dat de blussching niet belemmerd werd en de nieuwsgierigen af te houden, en telkens gelukte het ook de woonhuizen te redden. Maar erger is geschied te Oude-Pekela. Zaterdag werd daar instructie gehoudeu in het gemeentebuis inzake de vernieling in een fabriek. 's Morgens was 't nog rustig, maar 's middags werd het drukker. Toen waren' er veel beschon- kenen en moest de marechaussee eenige personen verwijderen, die brutaal geweest waren tegen den rechter-commissaris, die de instructie leidde. Tegen den avond, toen de arbeiders in de fabrieken waren afgelost, verzamelde zich een groote menigte bij 't gemeentehuis, aan den overkant van het kanaal, uit welke menigte telkens steenen werden geworpen naar de militairen, die aan de andere zijde patrouilleerden. Deze konden het water niet over, om de gebrekkige bruggen, maar men wist raad. Zes huzaren en vier marechaussees kregen order af te stijgen en rukten toen naar den overkant, waar de menigte werd gesommeerd uiteen te gaan. Toen zij hieraan niet voldeed, werden de sabels getrokken en met geweld werd de uiteendrijving volbracht, waarbij eenigen vrij ernstig werden gewond. Daarna bleef het betrekkelijk rustig. Dalziels agentschap seint uit Alamosa (Colorado. Vereenigde Staten) aan de Engelsche bladen, dat aldaar 800 Hollandsche kolonisten zijn aaugekomeu, in de verwachting daar bezit te kunnen nemen van land, waarvan zij reeds geheel of gedeeltelijk de koopsom voldaan hadden, terwijl het na hun komst spoedig bleek dat zij de slachtoffers waren van een goed overlegden zwendel. De bedrogen Nederlandsche kolonisten werden verlokt door, in- middels valsch gebleken, voorspiegelingen van een speculant, die beweerde een onder bescherming van den Staat van Colorado staande Landmaat- schappij te vertegenwoordigen. Er was door de meerendeels onvermogende men- schen reeds 30,000 dollars gestort voor de te koopen landerijen, terwijl nu bleek dat de zg. landmaatschappij hoegenaamd geen eigendomsbe- wijzen noch middelen bezat. De ODgelukkigeu, die inmiddels van alles ontbloot zijn, klaagden door middel van een tolk zij verstaan geen van alien Engelsch hun nood en wedervaren aan den burgemeester van Alamoa, den heer Johnson, en deze heeft zich dadelijk bereid verklaard de ongelukkigen te helpen. In vereeniging met de notabelen der stad zal de burgemeester trachten het land voor de bedrogen Hollanders te koopen. TEIt NEUZEN, 25 November 1892. Bij de behandeling der suppletoire begrooting voor waterstaat in de zitting der Tweede Kamer van gisteren, sprak de heer Conrad over de voor- gestelde vervanging van de bestaande draaibrug over den westelijken kanaalarm te Ter Neuzen door eene rolbrug over het binnenhoofd der schutsluis alhier. Hij gaf in overweging, met dit werk niet te beginnen, alvorens onderzocht zij of de bestaande Drug niet kan worden versterkt. De heer Hennequin sloot zich aan bij dien aandrang van den heer Conrad, in verband met schenen toe te knikken en wier eer ook zijn eer was. Nog geloofde hij niet aan een misdaad van zijn ouders, maar hij gevoelde, dat het noodzakelijk was deze zaak volledig op te helderen. In deze stemming kwam hij bij Gerda. Maar wat verschrikte hij toen hij de verandering bemerkte die in de laatste dagen bij zijn zuster had plaats gegrepen. Schreiende sloeg zij de armen om haar broeders hals en verborg haar bleek gelaat aan zijn borst. Haar slanke gestalte trilde het duurde geruimen tijd eer zij zooveel kalmte had herkregen, dat zij haar broeder alles in goeden samenhang kon vertellen. Broeder en zuster zaten in de kamer naast het schrijfvertrek van hun vader. De deur van het schrijfvertrek was door een zware voorhang afge- sloten, toch hoorden zij nu en dan een zacht gekerm of een krampachtig hoesten. Vader zit in zijn leuningstoel te slapen, fluisterde Gerda, je zult er van schrikken, als je hem ziet; zijn lange gestalte is gebogeu en hij is vreeselijk mager geworden. Ach Harry, als ik hem zoo afgemat en stil daar zie liggen, denk ik dikwijls, dat hij werkelijk reeds dood is Het is ontzettend en nu die vreeselijke verdenking Heeft vader daar nooit op de eene of aDdere manier op gezinspeeld? Gerda rilde als onder den indruk van een vreeselijke gedachte. Zij liet het hoofd op de borst zinken en fluisterde bijna onhoorbaar Neen, Harry, dat heeft bij niet gedaan Maar in ijlkoortsen heeft hij om Eduard von Altenbrak geroepen, en hem om vergiffenis gesmeekt. Hij wilde weer goed- maken, wat hij misdaan had. Oh, Harry, het is vreeselijk Daarom heb ik dag en nacht bij hem gewaakt, dat geen vreemde ooren die onvrijwillige de mogelijkheid der verandering van de vesting Ter Neuzen, die in 1884 slechts noode werd behouden. De Minister van waterstaat heeft met groote sympathie dit advies gehoord. Hij zal met den Minister van oorlog dan ook gaarne nog nader overleg plegen en zoo noodig het werk nog laten rusten. Woensdag had op de bovenzaal in het Hotel Donze" alhier de eerste vergadering plaats van de administratieve vereeniging van Burgemeesters, Secretarisseu en Ontvangers in het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, waartoe 23 leden waren opgekomen. De heer J. A. van Boven, die als voorzitter van het tijdelijk bestuur de vergaderiug leidde, deelde na opening en welkomstgroet o. a. mede, dat ver- schillende blijken van ingenomenheid met de op- richting der vereeniging waren ontvangen en bereids 31 leden waren toegetreden. Na de mededeelingen werden in behandeling genomen de ontwerp-statuten, die, na korte op- merkingen en toelichtingen en enkele wijzigingen werden vastgesteld, om daarop ten spoedigste de erkenning der vereeniging als rechtspersoon aan te vragen. Daarna werd overgegaan tot de benoeming van- een definitief bestuur, waarin werden gekozen de heeren J. A. van Boven, burgemeester van Ter Neuzen, L. J. M. van Waesberghe-JanssenS, burgemeester van Hulst, J. Dieleman Wz., L. N. Stubbe en J. A. van Vessem, respectievelijk secretarisseu van Ter Neuzen, Sas van Gent en Axel. Tevens werd nog mededeeling gedaan van het ontwerpreglement voor het op te richten fonds tot uitkeenng aan Burgemeesters, Secretarisseu en Ontvangers euz. in Zuid- en Noord-Brabant, waaraan zich de zustervereenigingen in Zeeland alle aansluiten. Na afloop der werkzaamheden sprak de heer HartmaD, secretaris van Goes, bereidwillig overge- komen om desgevraagd practische inlichtingen te geven, een warmen wensch uit voor den bloei der jonge vereeniging en de resultaten van haar werk en bracht de heer Van Waesberghe—Janssens een woord van dank aan het voorloopig bestuur en den heer Hartman. Naar wij vernemen zal door de Wielrijders- club in 5t begin van het aanstaande jaar weder eeqe soiree gegeven worden. De gunstig bekende corai- sche zanger Abr. de Winter zal zich alsdan weer doen hooren. Eenige dagen geleden waren twee bakkers- knechts in hunne werkplaats, alhier, aan het stoeien. De oudste der twee kreeg hierbij eene kleiue wonde, hem door zijn kameraad met een mes toe- gebracht naluurlijk onwillekeurig. Weinig acht werd dan ook op die oogeuschijnlijk nietige blessure gegeven. Verleden week begon evenwel de arm op te zwelleu en spoedig werd bloedvergiftiging geconstateerd. Het treurig verloop was dan ook dat de oppassende jongeling P. V. aan de gevolgen hiervan Dinsdag overleed. Of de vergiftiging veroorzaakt werd door het bij het gevaarlijk spel gebruikte mes, dan wel of het gif later in het wondje is gekomen kan niet geconstateerd worden. Dit ongeval verwekt in onze stad groote deernis. Gisteren avond had een baanwachter van de lijn GentTer Neuzen, tusschen Ertvelde en Selzaete het ongeluk onder den trein te geraken die om 8.05 uit Gent vertrekt. Ofschoon de autoriteiten en geneeskuDdige hulp uit Selzaete oogenblikkelijk ter plaatse waren kon niets dan de dood gecon stateerd wordende ongelukkige was dan ook letterlijk in stukken gesneden. bekentenissen zouden hooren Maar hoor, hij is wakker geworden hij roept me Bereid hem voor op mijn komst, Gerda Gerda snelde naar haar vader, maar weinige oogenblikken later kwam zijn terug en zeide tot Harry Vader wil je dadelijk zien hij was zeer verheugd, toen ik hem vertelde, dat je hier bent. Harry moest zich geweld aandoen om niet in tranen uit te barsten, toen zijn vader hem de ver- magerde hand toestak. Als een zieke, wiens laatste uur nabij is, rustte Willy von Altenbrak in zjja leuningstoel, tot aan de borst bedekt met dekens ofschoon een flink vuur in den haard brandde. Buiten scheen de zon heerlijk warm, maar de boomen in het park beschaduwden de kamer, zoodat daar eene voor den zieke onbehaaglijke koelte zou geheerscht hebben. Zoo echter was het aangenaam van temperatuur in de kamer, voor Harry bijna te warm. Wat ben ik blij, dat je gekomen bent, mijn jongen, sprak de zieke met holle stem. Heb je mijn wensch geraden, of heeft Gerda je geschreveD, dat ik je gaarne nog eens zien wilde Vader, ik hoop, dat we elkaar nog menigmaal zullen zien. De dokter zal u wel aanraden naar het zuiden te gaan, en ik hoop, dat u daar uw gezondheid geheel zult terugkrijgen. Zijn vader lachtte ongeloovig. Geloof niet, wat de dokters zeggen, Harry, antwoordde hij. Ik zal het zuiden niet meer zien. Ik wil er ook niet heen, ik wil hier blijven, op het stamslot van ons geslacht wil ik de oogen sluiten. Vermoeid zonk hij in zijn zetel terug en lag een poos bewegingloos. Toen zag men vreemde zenuwachtige trekkingen in zijn mager waskleurig gelaat. Hij 3loeg de oogen weer op en de hand Sluiskil. Maandag stapte aan het station af eene vrouw en vijf jeugdige kinderen, die bij een bewoner dezer buurt ook in den trein gezeten een gastvrij onderkomen vonden. Aaugaande dat gezin, dat in deerniswekkenden toestand verkeerde, vernemen wij het volgende. Drie jaren geleden was het vrouwtje, de man, die vrij spoedig overleed, en een achttal kinderen van Biervliet naar Argentinie getogen, dat destijds als het land van belofte beschouwd werd. Na in den laatsten tijd veel honger geleden te hebben, had de heer Van Riet, onze consul aldaar, zich het lot der weduwe aangetrokken, en voor een terug- tocht naar het vaderland, tot Ter Neuzen, gezorgd. De oudste kinderen, geschikt tot werken, kunnen eerst dau terugkeeren, als zij de overtochtsgelden verdiend hebben. En zoo was die weduwe met hare jongste kinderen op weg naar hare vroegere woonplaats. Met doeken om het hoofd, zonder kousen of schoenen aan de voeten, wekten zij veler medelijden op. Den volgenden morgen werd voor een rijtuig gezorgd, dat de arme reizigers vervoeren zou. Een uur van Biervliet kon wegens gemis van een rijweg het rijtuig niet verder, zoodat ze te voet aldaar gearriveerd zijn bij familiebetrekkingen, die het ook niet erg breed hebben. Later vernamen wij, dat te Biervliet eene col- lecte op touw is gezet, waarbij en de bemiddelde ingezetenen en zelfs de arbeiders zich niet onbe- tuigd laten. Natuurlijk is er veel noodig. 't Is in 't hartje van den winter en kleeding, huisraad en voedsel is er noodig. Ilulst. In den nacht van Woensdag op Donder- dag is het de rijksambtenaren van de Kouter, in den Prosperpolder op dienst zijnde, mogen gelukken een beruchten zoutsmokkelaar bijgenaamd de Kroes te arresteeren, bij is reeds heden naar Middelburg getransporteerd. Daar hij nog zes maanden gevangenuisstraf te goed heeft, zal hij vooreerst geen last meer veroorzaken. St. Jansteen. Bijdocb, waarom namen genoemd, terwijl ik geene personen maar zakeu te behandelen heb. Nu, er was een kalf ziek, het beest zweette bij wijlen en had het o, zoo be- nauwd. Naar den veearts denkt gij P Mis Het beest was niet ziek maar betooverd. Het werd n.l. van de ,/Maar" (nachtmerrie „bereden" een booze geest, die door het sleutelgat of door de kleinste kier in huizen en schuren dringt. Maar de knecht, die het feit geconstateerd had wist raad. Hij stal een paar steenen alleen gestolen steenen zijn bruikbaar bond die kruiselings over elkander en hing die in den stal boven het dier op, dat den volgenden dag radicaal genezen was. De zoon van een geacht ingezeteue alhier pro- testeerde tegen dergelijk bijgeloof, toen de zaak verteld werd, doch van alle kanten verklaarde men, dat dit toch geloofwaardig was, dat daar en daar ook de proef genomen was. Bovendien voegde men er bij is het dangereus om te vertellen, waar men de steenen gestolen heeft. De verteller wordt dan zelf de dupe van het spook. Ja, lezer, en van de 12 personen, waaruit het gezelschap bestond, toen de spookgeschiedenis ver- haald werd was er slechts een, die er zijne stem tegen verhief. En toen ik eene aardigheid debiteerde om de lachers op mijne hand te krijgeu, had ik daar volstrekt geen succes mee. En toen zei ik, dat ik het in de courant zou laten zetten, waaraan ik, zooals gij ziet, gevolg heb gegeven. 's Gravenliage, 23 Dec. Tweede Kamer. Bij hoofdstuk Waterstaat is het amendement der com- missie van rapporteurs om niet over te gaan tot van zijn zoon grijpende zeide hij Harry, mijn zoon, als ik er niet meer zijn zal, draag dan zorg voor je zusterHarry, er leven nog eenige bloedverwanten van ons, ik weet niet waar Harry, je moet ze opzoeken, je moet hen verzoenen en schadeloos stellen. Beloof me, dat je mijn tes tament nauwkeurig zult uitvoeren. Niemand kent het, niemand weet daarvan het ligt daar in mijn schrijftafel, daaruit zul je alles vernemen, alles Maar vraag mij nu niets, ik kan je niets zeggen geef me je woord daarop, dat je niets zult vragen en niets onderzoeken. Als Harry door zijn zuster en door Eduard Montelli niet met het familiegeheim bekend was gemaakt, zou hij de woordeu van zijn vader aan een ijikoorts toegeschreven hebben. Nu echter begreep hij den verscholen zin dier woorden wel en zijn ziel werd vervuld met medelijden voor zijn ongelukkigen vader, die zulk een zware schuld op zich geladen had. Hij wist nu alles hij wist, dat Eduard Montelli de waarheid had gezegd. Wees gerust, vader, sprak hij aangedaan en legde zijn warme hand in de bevende, ijzig-koele rechterhand van zijn vader. Uw laatste wil zal mij heilig zijn ik zal dien uitvoeren, alal zou die mij ook verdrijven uit het slot mijner voorvaderen. Vreeselijk zwoegde de borst van den zieke, die met gesloten oogen in de kussens rustte, nog steeds de hand van zijn zoon vasthoudende. Gerda kuielde bij haar vader neer en legde schreiend haar hoofd op zijn knie. Wat haar vader misdaan mocht hebben, hij had gebukt gegaan onder den last zijner schuld, dat gevoelden de kinderen op dit oogenblik, en aan hen stond het niet, over hun vader een oordeel uit te spreken. (Wordt vervolgd.) verbetering der bruggen van het kanaal door Zuid- Beveland verworpen met 52 tegen 35 stemmen. Heden avond voortzetting. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hulst, de heer G. G. A. Meeuwissen, thans te Axel. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken P. J. V., oud 64 j., landbouwer te Koewacht, is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen ge> vangenisslraf. P. J., oud 17 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk veroord. tot 1 maand gevang. Th. v. R., oud 21 j., arbeider te Kapellebrug (Clinge), is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. C. J. A. A., oud 28 j., timmerman te Axel, is wegens diefstal veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze zoon en broeder P I E T E R V L A .4 N I) E R, in den leeftijd van 34 jaren, door ons ten diepste betreurd, zoo ook door haar, met wie hij eerstdaags door het huwelijk wenschte te worden verbonden. Haamstede, Axel, 20 December 1892. Ter Neuzen. Wed. A. VLAANDER geb. De Rijke. W. VLAANDER. C. VLAANDER. Th. VLAANDER. J. VLAANDER. M. VLAANDER. A. VLAANDER. G. VAN BREEN. J. P. VLAANDER. D. VLAANDER. M. T. VLAANDER. 0I)dergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling in hun vijf- en twintigjarig huwelijksfeest ondervonden. D. VERSLUIJS en Echtgenoote. Ter Neuzen, 23 Dec. 1892. De ondergeteekenden maken door deze bekend, dat hunne winkels op zullen gesloten zijn. Ter Neuzen, 20 December 1892. G. WIELAND. ARIE H. DONZE. J. DE SMIDT-Pothoven. ADR. H. DONZE-Pothoven. J. VAN DE REE. P. J. VAN DE SANDE. De BURGEMEESTER van HULST; maakt bekend dat wegens het invallen van den 2de Kerstdag op Maandag e. k. de gewone wekelijksche veemarkt zal gehouden worden op Dinsdag den 27 De cember 1892. Hulst, den 20 December 1892. De Burgemeester, L\ VAN WAESBERGHE-JANSSENS. Van af 26 December (2e Kerstdag) tot en met 5 Januari aanstaande werkt de dagelijks van 's morgens 10 tot 's namiddags 3 ure, Tholensstraat G 59, Ter Neuzen. Wie 12 portretten bestelt, ontvangt een portret model „Spurr" in cabinetformaat, gratis. De Notaris P. Dreginans, te Axel, zal ten verzoeke van PIETER PLADDEf en consorten, en krachtens verleend Rechterlijk bevel, op Woensdag den 4 Januari 1893, des namiddags te 2 ure, in het openbaar verkoopen AANHOORIGHEDEN en ERE, op het ge- hucht „Driewegen" gemeente Ter Neuzen, kadastraal bekend in sectie E n°. 273, groot 2 aren 60 centiaren. Bewoond door Pietek Pladdet en te aanvaarden 4 Maart 1893. De verkooping wordt gehouden in de herberg bewoond door G. J. Goethals, op het gehucht Driewegen te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2