Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 2882. Zaterdag 24 December 1892. 32e Jaargang. Het Huis Altenbrak. Binnenland. V ABONNBMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij (leze coiirnnt behoort een bijvoegsel. F»olitieli Overzicht. Zoo heefl de Panama-aangelegenheid weer eens een nieuwe phase aangenomen en dat die overgang aanleiding gaf tot een groote zitting der Kamer valt te begrijpen, als men weet hoe de opeubare tribunes haar vaste klantjes hebben ware politieke gastronomen, die de lekkerbeetjes zeer wel weten te waardeeren doch door het vele en velerlei op dat gebied in den laatsten tijd nogal veeleischeud zijn geworden. Diiisdag evenwel aebben zij waar voor "huu geld gehad, zelfs staan zij voor een batig slot van twee duels tusschen Clemenceau en Derou lede eeuerzijds en eerstgenoemde en Millevoye anderzijds. Dank zij der faam, had zich reeds in den voormiddag het gerucht verspreid dat zou worden gevraagd, zoowel in Kamer als in benaat, de machtiging om vervolgingen intestellen tegen eenige leden en dat wel op grond van de weer- gevonden en dus geenszins zooals Thierree mede- deelde vernietigde talons der wissel. Heel helder waren de lezingen nog niet, maar dat baarde geen zorg er zou iets bijzonders plaats vinden en daarom was 't een edele kamp wie in de Kamer 't beste plaatsje zou verwerven. De zitting droeg een oogenblik een zeer oubeduidend karakter door de beantwoording van een doodgewone interpellatie, doch toen kwam Floquet met het schrijven van den procureur-generaal voor den dag, waarin der Kamer om machtiging wordt verzocht ter gerech- telijke vervolging door hem (den procureur-generaal) van eon vijftal afgevaardigden. Eerst was t Arene die een poging deed om zichzelven schoon te was- schen, hij heette zich onschuldig, en daarna hield Rouvier een vrij breedvoerig betoog ter betuiging van zijn reinheid. Wel heeft hij aldus luidde zijn bekentenis als titularis van financien zijn toevlucht moeten nemen tot zijn persoonlijke vrienden, maar dat was doordien de geheime fondsen uitgepot waren en dit zou elk politicus gedaan hebben de aantijging persoonlijk voordeel te hebbeu getrokken uit Maatschappijen, loochende hij echter ten stel- ligste en daarna werd Millerauds rapport, strekkende tot machtiging der vervolgingen goedgekeurd, evenals dat heden in den Senaat zal geschiedeu, welks commissie de vervolgingen ten zeerste billijkt. Bepaald onstuimig ging 'ter in de Kamer eerst toe nadat Deroulede had aangedrongen op bloot- legfing van de plannen van den discipline—raad vis°a vis Herz, als commandeur van't Legioen van Eer, en zijn interpellatie had gekruid met de noodige uitvallen op de regeering en zijstooten, gericht op Cle- FETJILLETON Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. Zoo hadden hare ouders bijnanooit over den gestor- ven oom gesproken als toevallig het gesprek op hem kwam, was het altijd spoedig afgebroken, zoodat Gerda steeds had gemeend, dat tusschen haar vader en zijn broeder geen goede verstandhouding had bestaan. Eenigszins had haar vader dit ook be- vestigdtoen zij op zekeren dag eenige vragen over oom Eduard tot hem richtte, had hij haar verzocht niet over den overledene te spreken, daar dit bij hem pijnlijke herinneringen opwekte. En was die ongegronde afkeer tegen Eduard Montelli niet opnieuw een bevestiging van het vreeselijke vermoeden Had haar moeder niet steeds honend gelachen en geheimzinnige woorden gesproken, als er toevallig sprake was van Eduarc Montelli En had haar vader niet meermalen met groote heftigheid verboden, dien naam in zijne tegenwoordigheid uit te spreken Ja, de eenige verklaring van dat vreemde gedrag vond Gerda in de vernietigende erkentenis van de zware schuld barer ouders. Nu eerst erkende zij de edelmoedigheid van Eduard, die haar zoo lang de waarheid verzwegen had. Eer zij hem kon wederzien, moest dit rampzalige geheim volledig zijn opgehelderd. De misdaad van haar ouders moest goedgemaakt worden maar hoe op welke wijze De eenige, die haar helpen kon, was haar menceau, die 'tzijn plicht achtte Herz in bescherming teneinen. Na een heftigen woordenstrijd tusschen Cle menceau en Deroulede kwam't tusschen Millevoye en Clemenceau tot hooge woorden, naar aanleiding van de tegen laatstgenoemde door den eerste gerichte beschuldiging van verscheidene millioenen te hebben opgestoken en de ontruiming van Egypte te hebben aaugeraden. 't Slot was de mededeeliug van Bour geois, den titularis van justitie, dat Herz voor den raad van discipline van het Legioen van Eer zal worden gedaagd en daarmede verklaarde Deroulede zich tevreden. Men zou zeggen dat de agitatie nu ten toppunt is gestegen en na den val van Thiers, 24 Mei 1873, is de opgewondenheid van het publiek niet meer zoo groot geweest als Dinsdng. Parijs verkeerde 's avonds in een staat van opwiuding. die alleszins begrijpelijk is en waarvan de ochtend- bladen, naar luid de laatste berichten uit de Seine- stad, een duidelijke weerspiegeling geven. De een is heftig, de ander scherp en hatelijk van toon, maar dat de tijden van ernstigen aard zijn, erkenneu alien en eveneens dat kalmte en vastberadenheid in den eersten tijd artikelen zullen zijn veel gevraagd doch bitter weinig aangebodeu Te Rome loopen leelijke geruchten over onregel- matigheden bij de uitgifte van staatsleeniugen. Men mompelt dat eerlang een schandaal te wachten is en dat sommige bankondernemingen, o. a. de Romeinsche bank, in zeer precairen toestand ver- keeren. Een interpellatie zal hierover in 't parle- ment gehouden worden. Te Pessaro is in den nacht van Maandag op Dinsdag voor het huis van den afgevaardigde Vaccai een bom ontploft. Leu persoon werd gewond. Er hebben eenige arresta- tien plaats gehad. De berichten over den omvang der werkloosheid in vele landen luiden, niet gunstig. In Lngeland, Belgie, Oostenrijk en Duitschland komen talrijke betoogingen voor. Jl. Zondag was te Hernals bij Weenen een groote menigte manifestanten samen- gekomeu, waarbij vooral een groot getal vrouwen, die haar zuigelingen hadden medegebracht en een sombereu indruk maakten. De taal, die er gevoerd werd, was bitter en opruiend. Een paar kleine confiicten, die intusschen wel geschikt zullen worden, kunnen tusschen Duitsch land en Frankrijk verwacht worden. Een telegram uit Luneville meldt, dat een Fransch houthakker, die op Duitsch grondgebied gekomen was, door een grenswachter op sabelhouwen werd onthaald. Als hij bij den buurman hout wilde machtig worden, dan heeft hij zijn ongeval aan zichzelf te broeder. Zij kende zijn gevoelens; zij wist, dat hij geen vlek zou dulden op het wapenschild zijner voorvaderen zij wist, dat haar broeder niet slecht was. Zij kende zijn edelmoedig karakter, dat helaas, door de omstandigbeden wat lichtzinnig was ge- worden. Maar een openhartig, eerlijk woord had bij hem nog altijd een goede plaats gevondeu. Daarom schreef ze hem een briefze verzocht hem naar Altenbrak te komen om al deze verwarde zaken tot een bevredigende ontknooping te brengen Deze brief kruiste met een telegram van Harry, luidende: Ik kom vandaag of morgen naar Altenbrak. Mevrouw von Altenbrak was niet weinig verbaasd, toen haar zoon bij haar binnentrad, zonder vooraf aangemeld te zijn. Mijn God, Harry, waar kom je vandaan riep zij verrast uit. Er is toch geen ongeluk gebeurd Ik kon je helaas, het geld nog niet zenden op het oogenblik komt het zoo slecht gelegen, als maar mogelijk is, maar ik heb toch al stappen ge daan om Laat dat geld nu maar rusten, moeder, antwoordde Harry, wiens jeugdig schoon gelaat zoo n ernstige uitdrukking vertoonde als Rogalla nog nooit bij hem had opgemerkt. Ik heb met mijn schuldeischer gesproken, hij zal nog eenigen tijd wachten.-ilk kom wcgeus een andere zaak. Je maakt me werkelijk nieuwsgierig. Neem mij niet kwalijk, als ik u voorloopig daarvan niets naders kan mededeelen ii£ rnoet eerst met vader raadplegen. Och, je vader Die is zoo lusteloos, lieve Harry, dat je bij hem weining gevoel voor je moeielfjkheden zult vinden. Zit het hier? En mevrouw Yon wijten. De justitie heeft de zaak in onderzoek. Neteliger is wellicht, omdat 'tontdekken der waarheid bezwaarlijk wezen zal. de arrestatie van eenige te Whyddah gevestigde Duitsche kooplieden door de Fransche overheid. Genoemde Dahomevsche lavenplaats is door Frankrijk geannexeerd en de arrestatie der Duitschers geschiedde, omdat zij besehuldigd zijn van leverantie van oorlogsmaterieel aan de Dahomlyers. Deze beschulding is herhaald weersproken, maar 't is mogelijk dat de Fransche ovei'uvid bewijzeu in handen heeft. Het Berl. Tagebl. schort zijn oordeel over de rechtmatigheid der gevangenneming op, maar vermoedt niettemin, dat zij wederrechtelijk te achten is. De oorlogsbegrooting is verminderd door amendementen met posten voor de rangsverhooging voor kapiteins bij het militair huis der Koningin, ofschoon de Minister het ontried met het oog op de deferentie voor de Koningin-regentes voor de aanstelling van een majoor bij de inspectie van let militair onderwijs, voor de electrische verlichting der militaire academie te Breda en tot verlaging van het traktement voor een leeraar in de uatuur- kunde. Ook is verworpen een post voor de tentoon- stelling van de kaarten van het topografisch bureau te Chicago. Aangenomen werd met 52 tegen 35 stemmen een amendement om dit jaar geen garuizoensver- anderiug in Limburg en Noord-Brabant te doen plaats hebben. Op de vestingbegrooting liet de Minister f 275,000 vallen in verband met het votum omtreut de zoetwatervijvers. Het Oorlogsbudget is aangenomen met 81 tegen 14 stemmen. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft den raad der gemeente IJzendijke op eene desbetreffende vraag geantwoord, dat de bezoldi- gingen van gemeente-ambtenaren niet voor vermiu- dering in aanmerking kunnen komen, tenzij hunne betrekkmgen opnieuw moeten worden vervuld. Elken dag komt, aldus schrijft men uit het Oldambt, versterking van huzarende regeering neemt afdoende maatregeleu, tot genoegen van alle weldenkenden, die in den laatsten tijd bloot stonden aan de ergste aanvallen en grofste ingrijping in de persoonlijke vrijheid. Daar in de gemeenten Blijham, Wedde en omstreken ook een kwade geest begint te heerschen en de politie aldaar nog niet versterkt was, hebben zich de autoriteiten gehaast Altenbrak wees lachend op haar hart. Bij jelui, jongelieden, is gewooulijk geld of liefde in het spel. Ja, die schoone heerlijke jeugd 1 Toch moet ik trachten bij vader belangstelliug te wekken voor mijn aangelegeuheid, antwoordde de jonge ofhcier ernstig. Die laat zich beter door maunen afhandelen mocht het mij niet gelukken met vader tot een besluit te komen, dan eerst zal ik uwe hulp inroepen. Maar, mijn hemel, Harry, je toont een ernst, die bijna komiek is Ik wil me niet in je ge- heimen indringen, maar ik geloof toch, dat ik je altijd met raad en daad ter zijde heb gestaan. Daar dank ik u van ganscher harte voor, moe der. Maar zoo mogelijk zou ik u in deze aange legeuheid willeu verschoonen. Nu zoek dan jeheil bij je vader, antwoordde mevrouw von Altenbrak geergerd. Onaangename dingen heb ik in de laatsten tijd genoeg gehad, ik heb geen behoefte aan nog meer onaangenaams. Maar ik hoop, dat je aangelegenheid, zooals je die noemt, je niet zoo volledig in beslag neemt, dat je voor je moeder niet een vriendelijk woord over hebt. Vergeef me, moeder, er maalt me zoo veel door het hoofd. Maar ik hoop spoedig weer vrijer te kunnen ademen en dan zal ik weer uw opgeruimde zoon wezen. Hij kuste zijn moeder de hand en Rogalla streek hem over zijn korte blonde lokken. Denk er steeds aan, mijn zoon, alles wat ik ge daan heb, deed ik uit liefde voor jou, sprak zij. Mevrouw von Altenbrak wist zelf niet, hoe het kwam, maar zij moest op dat oogenblik aan die oude geschiedenis denken, aan het geheime huwe- lijk van haar zwager. Zou Harry daar van gehoord ook daar huzaren te detacheeren. Dezen werden per telegraaf uit Zutfeu ontbode-n en zij kwamen Maandag in die gemeente aan, zoodat op dit oogenblik ongeveer 250 man paardevolk in de verschillende plaatsen de wacht houdt, om bij de eerste poging tot ongeregeldheden deze met alle kracht tegen te gaan. Te Termunten, het noorde- lijkste deel van het Oldambt, heeft ook een optocht van werkloozen naar den burgemeester plaats gehad, om dezen om werk te vragen. De verschillende land- bouwers zijn begonnen goedgezinde arbeiders in dienst te nemen. Ook te Zuidbroek is een piket huzaren gestationeerd, terwijl nog detachementen verwacht worden te Veendam en Wildervank om een oogje in het zeil te houden op de veenarbeiders en fabriekswerklieden, waaronder de socialistische spreker Luitjes van Hoogezand, onder de socialisten meer bekend als Travailleur, in den laatsten tijd propaganda rnaakte. Luitjes is zeker wel een der meest revolutionaire socialisten en getrouw aanhanger van Domela Nieuwenhuis. Nu de soldaten uit Deventer gekomen zijn, heeft Luitjes met de propaganda opgehonden. Het garnizoen te Groningen is met 100 man infanterie uit Arnhem versterkt. J.l. Zondagavond, zoo schrijft men aan de N. Gr. Crt., werd te Beerta van achter heggen, parallel met den openbaren weg aldaar gelegen, met revolvers geschoten op de voorbijtrekkende patrouille huzaren zonder nadeelig gevolg voor manschappen of paarden. De commandeerendeofficierlosteeeneenkele maal een vuurwapen, doch gedoogde zulks aan zijn onderhoorigen niet, om de vrouwen en kinderen, op den weg aanwezig, voor mogelijk onheil te bewaren. De militaire bevelhebber en zijn adjudant vertrok- ken kort na hunne aankomst te Winschoteu met een achttal marechaussets te voet in twee rijtuigen naar Oterdum, gem. Delfzijl, waar de apostelen des volks zoo liepen de geruchten bezig waren hun slag te slaanwaarschijnlijk was daar de openbare macht tijdig genoeg aanwezig om uitvoering van 't geen was heraamd te voorkomen. TeWes- terlee en Heiligerlee hebben de ruiten gerinkeld bij landbouwers en particulieren, terwijl Domela Nieuwenhuis te Finsterwold werd verwacht. Schoolleerlingen verhaalden Dinsdagmorgen te Winschoten, dat hunne te Blijham wonende ouders alien landbouwers dreigbrieven hadden ont- vangeneen van tweeen of het getal arbeiders zoowel als het dagloon verdubbelen binnen een kleiu getal dagen, of de boerderij in brand. hebben Onmogelijk En toch als zij bedacht dat de zoon van Eduard von Altenbrak onder den naam Eduard Montelli in haar onraiddellijke nabij- heid leefde, Hep haar een zachte rilling over de leden, als de voorbode van een naderend ongeluk. Nogmaals drukte Harry een kus op haar hand en zeide toen Nu vindt u wel goed, dat ik heen ga, moeder. Ik ga Gerda begroeten. Gerda zal bij je vader zijn. Hij wil zich door niemand anders laten verplegen. Je zult haar wel een beetje veranderd vinden. Harry ging naar den vleugel van het slot, waar de vertrekken van zijn vader waren. Met vluggeu tred stapte hij door de lange gang, waarvan de muren versierd waren met de portretten zijner voorvaderen, van den gepantserden ridder der kruis- tochten tot den knappen garde-dragonder van den tegenwoordigen tijd. De laatste van de rij droeg deze uniform. Het was Eduard von Altenbrak. Een oogenblik bleef Harry voor dit portret staan. Ja, die gelijkenis tusschen dit portret en Eduard Montelli was onmiskenbaar. Diezelfde groote, schitterende blauwe oogen, datzelfde golvende blonde haar, datzelfde hooge voorhoofd en dezelfde trotsche trekken om den mond Als er onrecht is gepleegd, zal ik dat weer goedmakensprak Harry vastbesloten tot zich zelven. Op de nagedachtenis van u mijne voor vaderen, zal geen vlek rusten Rein en onbe- vlekt zij ons wapenschild en onze eerDat beloof ik u Na deze belofte schreed Harry verder. Hij gevoelde zich krachtiger, nu hij den voet in het ouderlijke huis had. Hij gevoelde zich ddn met die mannen, wier portretten hem van den muur ■Sit blad verscliijnt Uiusilag- en Vrijiltmavomi t>'j den nitffever I". J. V A ST I» E S A W U E te Ter leuien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1