h i Gemengde berichten. u Telegrafische berichten. it I bemoeilijkt, wat tot nieuwe ontevredenheid aan- leiding zou kunnen geven en aan de liefde voor vorstenhuis, volk en vaderland afbreuk zou kunnen doen. Noodige verbeteringen zouden naar adressanten meenen zijn 1°. dat het kiesrecht zich uitstrekte tot alle gezinshoofden, die op wettelijke gronden van het burgerschapsrecht verstoken zijn en dat dus kerkelijke of diaconale bedeeling als behoorende tot het gebied van christelijke handreiking, iets wat niet een publiek burgerlijk veel minder nog een staatsrechterlijk karakter heeft, ook niet mag dienen om iemand het kiesrecht te onthouden. 2°. dat de stembureaux ook des avonds geopend zijn om hun die door hun arbeid des daags verhinderd zijn, de uitoefeuing van het kiesrecht mogelijk te maken. 8°. dat verordend worde, dat aan alien, die, in welke kwaiiteit ook, bij staat, provincie of gemeente in dienst zijn, gelegenheid moet^worden gegeven om van hun kiesrecht gebruik te makenen eindelijk 4°. dat de dag voor stemming nooit op een Zondag of een algemeen erkenden feestdag worde gesteld. TER NEUZEN, 20 December 1892. Heden had alhier de aanbesteding voor de levering van steenkolen in 1893, ten behoeve van het gemeentehuis. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren Yoor schaalkolen J. van de Ree, voor f 10 en J. A. Stellingsma, voor f 8,49. Voor schepkolen J. van de Ree, voor f 7,25. Gisteren sprong de negentienjarige werkman W. H., bezig aan 't rangeeren der treinen aan het station alhier, van een waggon met het ongelukkig gevolg, dat hij het linkerbeen brak. Heden werd te Hulst door den burgemeester, ten overstaan van den notaris Mr. J. G. van Deinse, verpacht de tollen op den weg van Ter Neuzen naar Axel en van Hulst naar Walsoorden. Pachter van den tol op 't Zwaantje werd J. Hieleman, te Ter Neuzen, voor f 1040 van den tol op 't Spui J. B. de la Riviere, te Zaamslag, voor f 520 van den tol bij Axel P. van Dijke, te Axel, voor f 1240 van den tol bij Rust wat J. van Geijt, te Hontenisse, voor f 1800 van den tol op Kuitaart J. van Dorsselaar, te Hontenisse, voor f 2200 en van den tol bij Walsoorden P. J. Kuijpers te Hontenisse, voor f 1140. De gezamenlijke opbrengst is dus 7940 of /1610 meer dan de thans loopende pacht. Maandag werd door de maatschappij #Voor- waarts", gevestigd te Kijkuit, gem. Axel, in het cafe Tivoli te Hulst aanbesteed, de levering van 72000 kilogram superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren M. H. Salomonson, te Rotterdam, voor 3,56 P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor 3,22; D.J. Oggel, te Axel, voor 3,20 A. Rottier, te St. Jansteen, voor f 3,18 H. J. Vlaeminck, te Clinge, voor f 3,18 en Coene Schoenmaker, te Uden, voor 3,14, per 100 kilogram. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Zaterdag hield de afdeeling Zeeuwsch-Vlaan- deren (O.D.) van den bond van Nederiandsche ouderwijzers ten huize van den heer 1'Ecluse te Axel eene vergadering tot benoeming van een afgevaardigde ter algemeene vergadering op 27 en 28 dezer te Amsterdam te houden. Als zoodanig werd gekozen de heer M. L. van Vessem te Axel, secretaris der afdeeling, terwijl tot diens plaatsver- vanger de heer P. P. Schiffer te St. Jansteen werd aangewezen. Beide namen die benoeming aan. Verder werd van gedachte gewisseld over verschil- lende punten van den beschrijvingsbrief, teneinde den afgevaardigde in staat te stellen te kunnen handelen in overeenstemming met de gevoelens der meerderheid. Blijkens bericht van den gezant te Brussel is de invoer van Nederl. rundvee in Belgie, behalve 25' 52" N.b. en 0° langs Esschen, van 19 dezer af, ook geoorloofd langs de douanekantoren van Selzaete en Staak. Het veeartsenijkundig onderzoek der ingevoerde dieren, zoowel aan de twee laatstelijk opengestelde kantoren als van af 19 dezer aan het kantoor Esschen, zal slechts gedurende den dag, d. w. z. van 7 uren 's morgens tot 4 uren des namiddags, plaats hebben. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen in het 6de District, d°. 15 December jl. hebben de volgende wijzigingen plaats gehad in de betonning van de Wester-Schelde, t. w. a. "Verlegd zijn; Pas van Ter Neuzen. Rood en wit horizontaal gestreepte boei met driehoek no. 4 in 108 d. M., water op 51° 24' 2" N.b. en 1° 9' W.l. van Amst. Zwart en wit vertikaal gestreepte boei met bol no. 3 in 96 d. M. water op 51° 23' 43" N.b. en 1° 8' 4" W.l. van Amst- Zwarte buikton no. 3b in 66 d. M. water op 51" 23' 13" N.b. en 1° 7' 50" W.l. van Amst. Zwarte buikton no. 7 in 130 d. M. water op 51° 20' 56" N.b. en 1° 3' 44" W.l. van Amst. Zwarte buikton no. 7a in 62 d. M. water op 51° 20' 50" N.b. en 1° 2' 46" W.l. van Amst. Everingen. Zwarte buikton E no. 4a in 95 d. M. water op 51° 22' 20" N.b. en 0° 59' 44" W.l. van Amst. Zwarte buikton met afgekn. kegel, E no. 4b. in 112 d. M. water op 51° 22' 38" N.b. en 0° 59' 32" W.l. van Amst. Zwarte buikton E no. 5 in 126 d. M. water op 51° 22' 58" N.b. en 0° 59' 20" W.l. van Amst. Schaar van de Molenplaat. Witte boei no. 1 op 51° 55' 31" W.l. van Amst. b. Bijgelegd zijn Reede Biervliet. Zwarte buikton met bol RB no. 1 op 51° 22' 24" N.b. en 1° 1L30" W.l. van Amst. Zwarte buikton RB no. 2 op 51° 21' 57" N.b. en 1° 10' 40" W.l. van Amst. Witte boei RB no. 4 op 51° 21' 29" N.b. en 1° 7' 16" W.l. van Amst. Nauw van Bath. Witte boei no. 27a op 51° 23' 25" N.b. en 0° 40' 38" W.l. van Amst. c. Gewijzigd zijn Reede Biervliet. Zwarte buiktonnen nos. 1, la, 2 en 3 worden zwarte buiktonnen nos. 3,4, 5 en 6. Pas van Ter Neuzen. Ongenommerde zwart en wit horizentaal gestreepte boei met bol op 51° 21' 15" N.b. en 0° 6' 43" W.l. van Amsts. wordt RB no 5. Nauw van Bath. Zwarte buikton met afgekn. kegel no. 26 verliest haar topteeken. Zwarte buikton no. 26a wordt voorzien van een afgekn. kegel als topteeken. Zwarte en roode buikton met driehoek no. 26b wordt zwart en verliest haar topteeken. Zwarte buikton no. 27, wordt zwart en rood en voorzien van een driehoek als topteeken. (Zie Ned. krt. no. 14 besch. der Ned. Zeeg. dl. I.) Zaamslag. Jongstleden Vrijdag had alhier door burgemeester en wethouders van wege het gemeente- bestuur de aanbesteding plaats van de benoodigd- heden in 1893 voor de open bare scholen en de gemeente-secretarie. Voor de schoolbehoeften waren 3 inschrijvingsbiljetten ingekomen, n.l. van a. Cornelis Stoffels, te Zaamslag, voor de school op het dorp voor f 101,37, voor die in den Groote Huissenspolder voor f 61,62, voor die te Otheue f 41,69^, totaal f 204,68^ b. J. de Vos, te Zaamslag, voor f 80, f 49,97 en 30, totaal 159,97 c. H. P. M. Verlinden, te Bergen op Zoom, voor f 86, f 44 en f 29, totaal f 159. Voor de benoodigdheden ter secretaire waren 2 inschrijvingen, n.l. van de heeren C. Stoffels, voor /17,71 en van J. de Vos, voor f 17,65 Beide leveringen zijn gegund aan J. de Vos, boekhandelaar alhier. Halt, mijnheer, sprak de jonge officier, hoor nu ook een laatste woord van mij. Gij zijt in uw recht, als ge op mij verstoord zijt, dat moet ik erkennen. Maar ge hebt niet het recht mij voor een eerlooze te houden, die zich onrechtvaardig verkregen goed toeeigent. Als hier een ourecht- vaardige daad van onzen kant dus door mij n ouders is gepleegd, dan kan dit alleen gebeurd zijn zonder opzet en ik geef u mijn woord van eer, dat ik het gepleegde onrecht zal goedmaken Ge hebt mij voor lichtzinnig gehouden, misschien te recht maar het gevoel voor de eer van mijn naam heb ik niet verloren, en ik zal niet dulden, dat op dien naam een vlek blijft kleven. Voorloopig moet ik nog aannemen, dat alles op een dwaling berust. Ik zal echter zelf mijn vader daarnaar vragen, ik zelf zal hem opeischen om de eer en vlek- keloosheid van onzen naam te herstellen, als door die dwaling een onrechtvaardigheid is begaan. Wilt ge wachten, mijnheer, totdat ik u bericht geef? Wilt ge mij vertrouwen schenken Nog heden vertrek ik naar Altenbrak. Eduard legde zijn rechterhand in de hand die Harry hem toestak, en zeideIk zal wachten, totdat ik van u hoor. Ik dank u. Voor zoover dit aan mij ligt, zal aan u en uwe zuster volledige genoegdoening verschaft worden. Een stevige handdruk bevestigde dit vreemd- soortige bondgenootschap der twee jonge mannen. EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Het was of een donkere wolk boven het slot Altenbrak zweefde. Wei was de baron van het ziekbed opgestaan maar naar lichaam en ziel scheen zijn kracht gebroken te zijn. Uren lang zat hij in zijn leuningstoel, warm toegedekt en staarde wezecloos voor zich uit. Hij scheen alle belang- stelling en begrip van zijn omgeving verloren te hebbenalleen als zijn dochter hem naderae, begroette hij deze met een droefgeestigen glimlach Gerda was de eeuige, die de zieke in zijn nabij- heid dulden kon. De barones was van nature een slechte ziekenverpleegsterze bekommerde zich ook niet veel om den zieke. Alle dagen vroeg ze een paar keeren, hoe het hem ging overigens liet zij de verpleging geheel aan haar dochter over, terwijl zij het beheer der zaken in handen genomen had. Met haar scherpzinnig verstaud begreep zij wel, dat het zoo niet langer gaan konmet groote omzichtigheid voerde zij bezuinigingen in, helaas, echter op verkeerde wijze Zoo had zij bevolen, in de fabriek een groot dee. der arbeiders te ontslaan en aan de overblijvende werklieden het geringste loon te betalen. Daardoor was op Altenbrak en op Neuenbrak een groote beweging onder de arbeiders ontstaan zij hadden bij den directeur der fabriek en bij den inspector Feldner hunne bezwaren te berde gebracht, maar beide mannen verklaarden niets te kunnen doen zonder de bevelen der barones, en daarop staakten de werklieden gezamenlijk den arbeid. Overal zag Zuiuusliijr, 19 Dec. Door de Tielsche Maat schappij van brandverzekering is aan de manschappen der brandweer te Zaamslag een gratificatie ad f 25 voor de hulp en aan die te Axel eene ad f 10 toegekend voor de bereidwilligheid tot hulp bij gelegenheid van den brand bij den timmerman J. Wisse Jz., alhier. Axel, 19 Dec. Heden had alhier ten overstaan van den notaris Dregmans de verkooping plaats van 1. Een woonhuis, verdere aanhoorigheden en erf alles in de Lange Noordstraat en uitkomende in de Korte Noordstraat te Axel, laatst bewoond door den heer C. L. van Rompu. 2. Een woonhuis, aanhoorigheden en erf staande in de Lange Weststraat. en 3. Eene schuur en erf staande naast het tweede perceel. Kooper van het le percee) werd de heer A. Moerdijk te Zuiddorpe voor f 3850. Van het 2ede heer A. Haak te Axel voor f 1100 en deze eveneens van het 3e voor de som van /"1450. Axel, 20 Dec. Heden werd alhier door de maatschappij ,/Vooruitgang is ons streven" aanbe steed de levering van 186000 K.G. Superphosphaat, 33300 K.G. Chilisalpeter en 5000 K.G. Thomas- ihosphaat meel. Voor het eerste had het minst ingeschreven de heer Standaert te Balgerhoeke voor f 2,98, voor let tweede de heer Adriaansens te Bergen op Zoom voor f 10,64 per 100 K.G. Het dcrde perceel waarvan de minste inschrijver was de heer Standaert voor f 2,70 werd niet gegund. Hulst. Den 15 December 1.1. waren vijf en twintig jaren verloopen sinds de heer Mr. J. G. van Deinse als notaris alhier in dienst trad. Eenige jaren te voren aan de universiteit te Leiden gepromoveerd als doctor in de rechts- wetenschap, werd hij als advocaat bij de rechtbank te Middelburg beeedigd, en bij koninklijk besluit van 23 November 1867 tot notaris benoemd. Dat de heer Van Deinse in die kwaiiteit het algemeen vertrouwen geniet, getuige zijn omvang- rijke praktijk, voor personen van alle richtingen. Als mensch voor ieder toegankelijk, heeft de jubilaris zich ook in menig opzicht verdienstelijk gemaakt en geniet hij in hooge mate de achting van alien die hem kennen. Op 7 November 1874 werd hij gekozen tot lid der Provinciale Staten van Zeeland, in welke be- trekking, tot nu toe onafgebroken bekleed, door hem de belangen van het district, dat hem afvaar- digde, op waardige wijze zijn vertegenwoordigd. Omdat Mr. J. G. van Deinse, eenvoudig als hij is, den dag in alle stilte wilde lalen voorbijgaan, hebben wij gemeend eerst heden van een en ander te moeten melding maken. Moge het den jubilaris, die ook tal van jareu het lidmaatschap van den gemeenteraad bekleedt, gegeven zijn, dat hem nog langen tijd verschillende belangen zijn toevertrouwd en het geluk smaken, dat zijue verdiensten op waardige wijze worden erkend. Koewacht. In langen tijd had men hier niet meer van konijnen- en kippendiefstalleu gehoord en hoopte men al, dat de dieven den weg naar onze gemeente vergeten hadden. Vrijdagavond waren ze echter weer van plan een aanval op de konijnenhokken te wagen. Reeds om 8 uur begon- nen zij hunnen arbeid maar ditmaal kwamen ze wat te vroeg. Na op een tweetal plaatsen verjaagd te zijn, kwamen zij ook bij v. D. Deze nog niet naar bed zijnde en gerucht aan den stal vernemende, sprong naar buiten en achtervolgde, geholpen door eenige buren, een drietal mannen. Het mocht hun echter niet gelukken de dieven te grijpen, want door de duisternis geholpen, waren zij spoedig uit het oog verdwenen. Zaterdagmiddag strompelde eene oude vrouw van 76 jaar, leunende op haar stokje, naar het gemeentehuis om daar aangifte te doen, dat zij voornemens was in het huwelijk te treden. Haar aanstaande echtvriend, die haar vergezelde en nog maar 67 jaar is bevestigde dit en de huwelijks- aangifte van het *jonge" paartje werd in optima forma klaargemaakt. Borssele, 19 Dec. Onze burgemeester, de heer J. Rottier Lz., heeft in de laatste dagen zware verliezen geleden. Zijn stal schoone paarden is bijna uitgestorven. In den avond van jl. Zaterdag viel de ziekte als een loopend vuur van het eene op het andere paard, met het noodlottig gevolg, dat voor middernacht vier paarden waren bezweken. Algemeen werd gedacht, dat de dieren door de gevreesde lendentyphus waren aangetast. De rijks- veearts, de heer Van Mervennee uit Goes, con- stateerde echter bloedvergifiiging. Vijf der zeven werkpaarden zijn reeds gestorven, terwijl een zesde erg lijdende is. Het treurig ongeval wekt algemeene deelneming. men bedrukte gezichten. Het werk in de fabriek stond geheel stil, en de inspector kon nauwelijks genoeg handen krijgen om den oogst verder binnen te halen. Onder deze omstandigheden leed Gerda von Altenbrak het meest, daar zij bovendien gebukt ging onder het leed om de verloren liefde en onder den vreeselijken twijfel aan de eer van haar ouders. Zij wist zelf niet, hoe ze nog op het kasteel gekomen was dieu dag, toen Eduard haar de voile waarheid had gezegd. Ze had zich in haar kamer opgesloten en eerst op het dringend verlangen van haar vader had zij kunnen besluiten bij hem te gaan. Met vrees en beven was zij haar vader genaderd, dien zij tot heden als een voorbeeld van eergevoel had vereerd en op wien zulk ten ontzettende verdenking rustte. En het vreeselijkste voor haar kinderlijk gevoel was wel, dat zij zelve die verdenking niet van zich kon zetten. Als ze zich zoo menig voorval uit haar leven herinnerde, dat ze nu eerst recht begreep, dan kreeg die verdenking hoe langer hoe meer schijn van waarheid, dan zou haar vader den kinderen van zijn broeder met voorbedachten rade hun wettig erfdeel onthouden hebben. (Wordt vervolgd.) 's Gravenhage, 20 Dec. Tweede Kamer. Uit- voerig is gedebatteerd over de wijziging der vesting- begrooting. Noodig werd geacht zandophoopingen en zoetwatervijvers ter voltooiing der stelling Amsterdam. Verschillende sprekers bestreden's Mi nisters stelsel en prezen dat van de heer De Beer van Poortugal of van anderen aan. De Minister hield vol, dat hij was uitgelokt door den heer De Beer en thans verplicht was hem publiek tegen te spreken. Met 73 tegen 17 stemmen is de aanleg van zoetvmtervijvers verworpen als nog niet rijp. Het ontwerp zelf is aangenomen met 68 tegen 21 stemmen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-recktbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken D. M. v. K., oud 18 j., landbouwer te Graauw, is wegens mishandeling vrijgesproken F. W., oud 19 j., arbeider te Clinge, is wegens als voren veroordeeld tot 1 maand gevaugenisstraf. J. F. v. d. W., oud 21 j handelaar in kolen te Hulst, is wegens het dronken maken vau een minderjarige vrijgesproken. W. J. B. v. I., oud 25 j visscher te Graauw (Paal), is wegens vernieling veroord. tot f 8 boete of 6 dagen hechtenis. J. d. L oud 18 j., werkman te Sluiskil (Ter Neuzen), is wegens dronkenschap en mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. en f 3 boete of 3 dagen hecht. De heer K. te Nijmegen wonende, raoest Zaterdag voor zaken op de Amsterdamsche Beurs zijn. Hij stond daar een oogenblik stil, op zijn wandelstok leunend, toen de slok plotseling weg- geschopt werd en hij bijna 't evenwicht verloor. Hierop volgden de bekende, „aardigheden," als schoppen tegen de schenen, trappen op de hielen, klappen op de schouders, tikken op den hoed, enz. De heer K. begaf zich naar een der beursopzichters, om zich te beklagen, doch deze verklaarde niets tegen zooveel blijken van geest te vermogen. Vervolgens vervoegde zich de heer K. bij een der beurscommissarissen, deze gaf den geplaagde een lijfwacht van twee beursopzichters en nu kon de heer K. vrij rustig zijn zaken afdoen. Tusschen zijn beide beschermers verliet hij de Beurs. Teekenend was het gezegde van de parapluiebe- waarsterAch mijnheer, u bent zeker geen zwen- delaar dat ze u zoo netjes uitgeleide doen. Dezer dagen kwam een troep arbeiders bij den burgemeester eener plattelandsgemeente in Fiiesland om werk vragen. Daar dit er niet was, verwees de burgemeester hen naar het armbestuur, indien zij inderdaad hulp noodig hadden. Daar- voor echter bedankten zij, want dan zouden zij het volgende jaar, als de nieuwe kieswet er zou zijn, van het kiesrecht zijn uitgesloten. De ver- wijzing naar het armbestuur was, volgens hen, niets anders dan een toeleg, om het tot deze uitsluiting te leiden Eene Duitsche dame, reizende onder geleide van een heer, is Donderdagochtend, nabij het station Woensdrecht, uit den sneltreiu, koraende van Vlissingen, gesprongen. De heer had haar een paar oogenblikken alleen gelaten in een coupe le klasse, en vond bij zijne terugkomst het portier open en hare plaats ledig. Hij en ook andere reizigers hebben bij herhaling de noodrem doen werken, doch zonder resultaat, daar deze bleek defect te zijn De trein ro'de intusschen in vliegende vaart voort, voorbij verschillende stations. Door roepen en wuiven trachtte men den trein tot stilstaan te brengen, doch ook dit bleek vruchteloos. Eerst te Roozendaal hield de trein stil en kon de doodelijk ontstelde heer uitstijgeu en om hulp vragen. Op ontvangen telegrafisch bericht, gingen eenige spoorwegbeambten met eene lorrie langs de lijn, in de richting van Woensdrecht, en vouden daar de dame wezenloos tegen een afsluithek staan. Onbegrijpelijkerwijze had zij slechts eene lichte wonde aan het hoofd. Zij was na den sprong uit den trein ongeveer 2000 M. teruggewandeld, iu de richting van het station Woensdrecht. De dame werd naar Bergen-op-Zoom vervoerd en aldaar werd haar door dr. Verlinden geneeskundige hulp verleend. Met den eerstkomenden trein kwam haar geleider aldaar aan. Met trein 243 vertrokken beiden naar Schirmbeek bij Wezel. De dame was lijdende aan melancholie, teugevolge van den dood haars vaders. Zij kwamen uit Glasgow. 16 18 19 16 17 18 16 17 18 19 16 17 18

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2