Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2881. Woensdag 21 December 1892. 32e Jaargang. Binnenland. abonnement Het Huis Altenbrak. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. advertentiEn Grootere letters Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Overzicht. 't Groote feest der Christenheid nadert en den leden der verschillende wetgevende lichamen van Europa wordt weder eens gelegenheid^gegeven uit te blazen van den moeielijken arbeid in't belang van land en volk, zoodat er wel weder een paar weken van den nieuwen jaarkring verloopen zullen, eer de parlementaire werkzaamheden allerwegen zijn hervat. In niet minder dan drie landen rnoet men ziju toevlucht nemen tot zoogenaamde maand- budgetten (in Oostenrijk, Italie en Frankrijk) omdat men5 of nog niet eens is begonnen aan de begroo- tincr van 1893 of er niet ver genoeg mee gevorderd is en heel vertrouwbaar is 'top politiek gebied in verschillende staten van Europa ook nietafgezien van Frankrijk, waar 't dagelijks nieuwe incidenten recent en zich telkenmale nieuwe phasen voordoen, verkeert men en in Spanje en in Oostenrijk-Hongarije in een vrij onzekeren toestaudin eerstgenoemd land kan van dag tot dag de ontbinding der Kamers worden tegemoet gezien die natuurlijk in haar tegenwoordige samenstelling niet kunnen samen- werken met het liberale kabinet zoodat de nieuwe verkiezingen en al de daaraan verbondeu soesa de eerste weken des nieuwen jaars zullen maken tot een periode van beroering en in Oostenrijks Kamer is de toestaud onafgebroken onzeker door de definitieve afscheiding van de Duitsche partij of liever haar overgang tot de oppositie, waarvan de leider Plener bij de aanneming van de door de regeering gevraagde maandbudgetten onomwonden ge'wa" heeft gemaakt. Wel zal ook de regeering van Hongarije 't hart te verantwoorden hebben naar aanleiding van haar maatregelen in vnjzinmgen geest, doch zij is vrij sterk en kan wel een stootje velen als de meerderheid haar getrouw blijft. 't Krachtdadig optreden van de Fransche regee ring, algemeene instemming vindeud en zoo haar poshie iets minder hachelijk makend, is wel aan te merken als de eerste stap op den weg ter scheiding van schapen en bokken, ter zifting dus van hen, die terecht kunnen worden beschuldigd van strafbare handelingen en van de anderen, die 't slachtoft'er zijn van even lafhartige als boosaardige aantijgingen. Deze „coup de theatre zooals de Fransche bladen de arrestatie van de administrateurs der Panama—Maatschappij heetten en die de be- langstelling, sinds langen tijd gericht op de Kamer en de enquete-commissie, verplaatst naar het paleis van justitie, kan 't begin zijn van het einde van de algemeene verwarriug en van den hachelijken toestand, doch in elk geval doet men verstandig dat einde niet zoo heel nabij te wanen, want van FEUILLETON alle zijden regent 't berichten van voorgenomen arrestatien. De een zegt, dat met bekwamen spoed tot de gevangenneming van een viertal personen zal worden overgegaan, die in de Panama—zaak een voorname rol hebben gespeeldde ander tluistert van een vervolging, eerstdaags in te stellen tegen een ex-minister en den president van een financieele onderneming, terwijl een derde de gerechtelijke vervolging aankondigt van een aantal kamerleden en senatoren, zoodra deze beide lichamen machtiging daartoe hebben verleend. Om het der regeering gemakkelijk te maken of wel om haar den ganschen omvang harer moeielijke taak duidelijk voor oogen te stellen, vertelt de Libre Parole, dat er in de Panama-zaak zoo ongeveer twintig millioentjes zijn gestolen en dat wel ten profijte van drie duizend personen, onder wie verscheidene afgevaardigden. In elk geval dient de regeering niet te meenen, dat zij er reeds is heeft haar goede bedoelingen kond gedaan en daarom dan ook reeds dank ingeoogst in den vorm gelukwenschingen namens den president der republiekeinsche groepen uit den Senaat en van tallooze betuigingen van instemming van verschil lende zijdeD, waardoor haar positie aanmerkelijk versterkt wordt geheeten. Yoor de eerste maal sinds den aanvang der Panama-crisis, die als de minotaurus in de fabel de voornaarnste politici van de Groote Republiek dreigde te verslinden, heeft de regeering zich bereid getoond 't hooid te bieden aan de vereenigde vijanden der Republiek en de enquete-commissie treedt daardoor miu of meer op den achtergrond, een omstandigheid welke de leden dier commissie zoo wel vatten, dat zij gisteren een ernstige be- raadslaging hebben gehouden over de nederlegging van het hun door de Kamer toevertrouwde mandaat met het besluit, dat zij in functie zullen blijven om de regeering warm te houden en haar te verhinderen halverwege te blijven staan. Dat daarvoor voor 't oogenblik geen vrees behoeft te bestaan, is met 200 tegen 82 stemmen. 't Kabinet kan tevreden zijn, hoewel de deelneming aan de stem ming nogal iets te wenschen laat en velen zooals Grispi b.v. een ongemerkt heengaan verkozen boven een beslissende uitspraak, 't zij ten gunste of ten nadeele der regeering. Stambouloff, Bulgarije's premier, is wel een gun- steling van Fortuna nadat hij eenige bedenkingen tegen de door hem voorgestelde wijzigingen in de grondwet had weerlegd, werd het wijzigingsvoorstel in zijn geheel aangenomen met alle stemmen op vijf na en voor de artikelsgewijze behandeling ver- zonden naar een commissie. Brazilie heeft weer eens een klein revolutietje gehad te Rio de Janeiro zelf werd een poging gedaan tot verwekking van een oproer, met het doel een zekeren doctor Porsela het presidentschap op te dragen. Met behulp der troepen werd 't zaakje in zijn ontstaan gedempt, doch zonder een paar dooden en een aantal arrestatien ging 't natuur lijk niet. gisteren gebleken huiszoekingen zijn er gedaan n vroeg in den morgen tot laat in den avoud, in Parijs zoowel als daarbuiten bij alien, die geacht konden worden in meer of minder intieme relatien te hebben gestaan tot de leiders der 1 anama- Maatschappij en heden komen, volgens een Parijsch blad, de dagblad-bureaux aan de beurt, welk directeureu of redacteurs lid zijn van het Parlement. Italie's kabinet heeft sinds eergisteren zijn votum van vertrouwen, gesteld naar aanleiding van een voorstel van ondergeschikt belang, doch overge- bracht op 't regeeringsprogramma en aangenomen welkom. Jsaar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 33) .y- - Het merkwaardigste van het geheele geval was echter. dat Harry zelf die aangelegenheid niet vergeten kon, dat de herinnering aan Greta hem niet wilde verlaten, dat hij dag en nacht haar liefelijk gelaat voor oogen had, en 's nachts rneer- malen verschrikt opvloog uit zijn droom waarin hij Greta zag, doodsbleek en met gebroken oogen neergezonken. Hij noemde zich zelven een senti- menteele dwaas. Hij wilde zich door genietiugen verstrooien maar zijn prikkelbaarheid, de spanning zijner zenuwen verergerde nog en vooral heden, nu zijn moeder hem geschreven had, dat zij volgende week het geld zou zenden, bevond hij zich in een toestand van zenuwachtigheid, die aan koorts grensde. Ziju oppasser kwam binnen en meldde, dat een vreemde mijnheer den luitenant wilde spreken. Hoe heet hij De heer wilde mij zijn naam niet noemen. Die vervloekte kerelIk weet al, wat hij komt doen Nu, laat hem binnenkomen Ja wel, luitenant De oppasser vertrok, en met zekeren angst zag Harry den bezoeker tegemoet, die zoo geheimzinnig was.Natuurlijk weer een van de goede vrienden, die kwam om geld te halen of om zijn diensten aan te bieden. Nu, om het even, als het laatste soms het geval mocht zijn, was hij Eenigszins verrast keek Harry het volgende oogen blik op, toen hij een slank jonkman met ernstig, bijna somber gelaat voor zag staan, die volstrekt niet wegens geldzaken scbeen te komen. Met wien heb ik de eer te spreken Waarmee kan ik u van dieust zijn vroeg Harry beleefd. Het doel van mijn komst zult ge onmiddelhjk raden, als ik u mijn naam noem, baron Ik heet Eduard Montelli en ben de broeder van de jonge dame, met wie ge voor eenigen tijd hebt kenms gemaakt Harry kleurde, maar hij wist zich te beheerscnen en antwoordde Mijnheer Montelli, duid mij niet ten kwade, dat ik toch de reden van uw komst niet kan raden. Wel heb ik voor eenigen tijd kennis gemaakt met uw zuster, maar mejurtrouw Montelli heeft zelve gewenscht die kennismaking niet voort te zetten. Ik street er naar aan dien wensch te voldoen, en ik geloof, dat de zaak daar- mee is afgeloopen. Eduard voelde zijn toorn opwellen, maar toch antwoordde hij met kalmte loch niet geheel, baron Daar ge niet van plan zijt de belofte mijn zuster te volbrengen, zult ge toch wel genoeg eergevoel bezitten om mij genoegdoening te verschaf- fen voor het snoode spel, dat ge met mijn zuster gedreven hebt. Genoegdoening? Harry's gelaat nam een trotsche oitdrukking aan, hij geleek nu onaangenaam r op zijn moeder. Dan behoor ik toch eerst te weten, of ik u wel wegens uw stand Genoegdoening mag verschaffen, wilt ge zeggen, luitenant viel Eduard in. Nu, misschien wordt ge wel daarvan overtuigd door hetgeen ik u te Het debat over de begrooting van marine werd Zaterdag voortgezet. De Minister verdedigde sterk zijn type-schip tegenover de grieven door den heer Guyot aangevoerd en weigerde pertinent zijn voorstellen terug te nemen en te verschuiven tot eene suppletoire begrooting. Hij had alleen gezegd wat te zeggen viel. De type A was goed en zeevaardig. En in het belang van het vaderland moest hij voorstellen wat hij het meestgunstig achtte. Hiertegenover bleef de heer Guyot even sterk de type A bestrijden als stelselloos. Kruisen met pantserschepen zijn voor Indie noodig. De heer Van Houten wees op den zwaren be- lastingdruk die deze schepen zouden opleggen. Millioenen meer voor oud ijzer. Het eerste der amendementen van de commissie van rapporteurs tot aanbouw van 3 schepen, werd sterk door den Minister bestreden, die de verant- woordelijkheid voor den achterlijken toestand der marine op de Kamer wierp. Het werd hierop verworpen met 46 tegen 44 stemmen, waarop de commissie de overige amendementen introk. De marinehegrooting is daarop aangenomen met 56 tegen 35 stemmen. Hoofdstuk nationale schuld is aangenomen. Bij hoofdstuk financien drong de heer De Meijier in op spoedige indiening der herziening van personeele belasting. De heer Kerdijk bepleitte staatspensioenen voor weduwen en weezen van onderwijzers. zeggen heb. Ge kent mij slechts als Eduard Mon telli, maar mijn zuster en ik hebben in onze aderen even zulk voornaam bloed als gij, namelijk het bloed der Altenbraks, wier eer door uwe hanael- wijze met voeten is getreden. Harry hoorde hem een oogenblik sprakeloos aan. Toen brak hij in een spottend gelach uit. Blijkbaar is u niet wel bij het hoofd. Volstrekt niet, antwoordde Eduard somber. Ge zult mij later zeker niet honen of om mij lachen, wanneer ik u als de valsche erfgenaam uit het slot Altenbrak laat verwijderen door den sterken arm van het gerecht en in uwe plaats treed. Mijn vader was de ritmeester Eduard von Altenbrak, die den 16 Augustus in den slag bij Mars la Tour den heldendood stierf. Eduard sprak met zooveel ernst en overtuiging, dat Harry hem getroffen en eveneens ernstig aan- keek. Hij herinnerde zich nu de verhalen, die hij over het leven van zijn overleden oom gehoord had, ja hij herinnerde zich nu ook, dat zijn oom in Italie in het geheim een huwelijk had aan- gegaan. Wie hem dat verteld had, wist hij niet meer. Waarschijnlijk een van de oudere dienst- boden, die reeds ten tijde van den Fransch-Duitschen oorlog bij zijn ouders dienden. Hij zweeg een poos, hij was een weinig bekomen en zeide, nu echter zonder eenigen spotEen omstandigheid doet mij verwonderd staan, mijnheernamelijk, dat ge uwe aanspraken niet reeds lang hebt doen gelden De heeren Schepel en Van Alphen critiseerden de nieuwe organisatie voor de invoering der ver- mogiugs belasting. De heer Van Karnebeek zou voor de begrooting stemmen onder reserve dat invoering vermogings- belasting werd uitgesteld als de bedrijfsbelasting niet werd aangenomen. Bij de behandeling der waterstaatsbegrooting in de afdeeliugen der Tweede Kamer is door sommige leden aangedrongen op nog grootere be- perking van den Zondagsdienst. De Minister van waterstaat acht dien aandrang echter niet geheel gerechtvaardigd. In beginsel is aangenomen, dat elk ambtenaar op Zondagsrust aanspraak heeft. Die regel wordt in dier voege toegepast, dat aan sommigen om de twee of drie weken een geheel vrije Zondag, aan anderen, de brievengaarders, (die uit den aard der zaak niet kunnen vervangen worden omdat zij alleen staan) een gedeeltelijk vrije Zondag, met indienststelling van hulppersoneel als er aanleiding toe bestaat, is of op aanvraag wordt toegestaan. Met de bestelling op het platteland wordt voorts reeds gehandeld, als in het verslag wordt aan de hand gedaan, namelijk, dat zij is beperkt tot eene bestelling eenmaal daags. Het in 't geheel niet bestellen van pakketpost- goederen op Zondag is aan bezwaar onderhevig, omdat er te waken is tegen het onbesteld laten gedurende eenen geheelen dag van goederen, als versch vleesch, wild, groente, bloemen en meer andere, die aan spoedig bederf onderhevig zijn. Op verschillende marktplaatsen zal aan de landbouwers gelegenheid worden gegeven, een adres aan den Minister van binnenlandsche zaken te onderteekenen, ten einde zich te beklagen over de toepassing der wet op besmettelijke veeziekte, inzonderheid in zake de toepassing dier wet op het mond- en klauwzeer onder het rundvee, en de daarmede gepaard gaande belemmerende bepalingen voor den veehandel. De ontwerpers van het adres meenen, dat den plaatselijken burgemeester voile vrijheid kon worden gelaten, om, in het eerste stadium der ziekte, den landbouwers toe te staan, hun niet aangetast of besmet vee, wat voor den handel bestemd is, te mogen uitvoeren. Met het oog op mijn moeder en op uw familie heb ik gezwegen maar nu laat ik alle bedenkingen varen. Van heden te aan van mijn vader, In een adres, namens Patrimonium, Woens dag 14 dezer verzondeu aan de Tweede Kamer, wordt verzocht de kieswetontwerpen tot wet te helpen verheffen, doch ze z66 te wijzigen, dat niet aan hen, die straks het kiesrecht zullen verkrijgen, de uitoefening er van zal worden verhinderd of beginnen neem ik den naam Harry beet zich op de lippen. Wat zegt ge daar Hebt ge gezwegen met het oog op mijn familie? Ook dat zal ik u verklaren. Het was uw vader, die de papieren in bewaring had, welke het bewijs leverden van het huwelijk, dat mijn vader, de erfgenaam van Altenbrak, in het geheim op Sicilie had gesloten. Die papieren werden hem door zijn broeder toevertrouwd. Mijn moeder moest zich tot hem wenden, als mijn vader in den strijd mocht vallen. En toen mijn moeder tot hem kwam, ontkende hij het bezit der papieren en stoottc haar uit zijn huis. Harry was zeer bleek geworden. Ge spreekt daar een zware beschuldiging uit, zeide hij op doffen toon. Ik zal die beschuldiging door bewijzen staven. Reeds heb ik de sporen van de misdaad ontdekt. Te Frati, een dorpje in bet gebergte bij Palermo, zijn mtjn ouders getrouwd. Kort na mijn vaders dood is daar het register verdwenen, waarin de podesta de voltrokken huwelijken moest iuschrijven. Niemand weet, waar dat register gebleven is. Dit valt juist samen met den tijd, dat een Duitscher in Frati vertoefde, dien niemand kende, maar die veel omgang had met den podesta. Na het vertrek van den Duitscher, was het boek verdwenen. De podesta trok als landverhuizer naar Amerika. Deze sporen zal ik volgen, al voeren ze mij naar het einde der aarde. Als ik u dan de bewijzen breng, dat ge reeds lang in het onrechtmatig bezit van Altenbrak zijt geweest, dan hoop ik dat ge mij de genoegdoening niet zult weigeren, die ik vorder. Eduard maakte zich gereed tot vertrekken doch Harry hield hem terug. VSI1E (01 KM neuzen. IB E ilen Vrijdagavond lBinsilaK- verscliijnt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1