Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafische berichten. zullen worden behandeld, mits voorzien van een bewijs van den pastoor en den burgemeester hunner gemeente. Deze tijding maakte den besten indruk op het publiek, dat ook dezen avond de zaal weer gehee vulde. De beer Davenport is ook voornemens, als volksvertegenwoordiger op te tredenHet Nederlandsche volk heeft hij leeren waardeeren en liefhebben op zijne rondreis door ons laud. In hartelijke bewoordingen nam hij afscbeid en sprak woorden van lof, zoovvel wat betrof het Maastrichtsch publiek, alsook de geneesheeren dier stad, wier houding jegens hem hij ten hoogste prees, in vergelijking met andere plaatsen. Onder daverende toejuichingen, werd met ontdekt hoofd het Nederlaudsch Volkslied aangehoord en Sequah's rijtuig rolde onder het gejuich des volks naar zijn hotel. TER NECJZEN, 10 December 1892. Woensdag werd alhier door de commissie van beheer over den grindweg Ter Neuzen-Hoek, in het openbaar, bij enkele inschrijving, aanbesteed Het leveren van 475 M8. grind en het vervoeren van 325 M3. grind langs voornoemden weg. Levering en vervoer werden in afzonderlijke per ceelen aanbesteed. Voor de levering schreven in de heeren Gebr. Pieters, te Nijmegen, voor f 2,07voor fijne Holl. en f 2,32^ voor grove DuitscheA. B. A. Quack, te Nijmegen, voor f 1,99T. Gort, voor fl,94; P. A. van de Velde, voor f 1,92 P. Dobbelaar, voor f 1,90 D. de Doelder, wed. J. de Lege en P. A. Dolk, voor f 1,89 ieder per M3. De zes laatste inschrijvers zijn alhier woonachtig. Yoor het vervoer schreven in de heerenG. Scheele, te Hoek, voor f 0,39D. de Witte, te Ter Neuzen, voor 0,34£ en L. Kolijn, te Hoek, voor f 0,34 per M3. Uit den mast van een van Antwerpen naar zee bestemd stoomschip viel gisterennamiddag, terwijl het de haven alhier voorbij stoomde, een man te water. Hoewel het ongeval dadelijk door de overige bemanning werd bemerkt en het stoomschip stopte waardoor een boot kon worden uitgezet, bleken de pogingen om den man te redden vruchteloos. Daar men geen spoor van hem kon vinden ver- moedt men dat hij door den stroom is medegevoerd. Heden middag had alhier aan de Westsluis eene vechtpartij plaats tussohen een matroos T. B., van de Engelsche schooner Elisabeth Hampton, en E. d'H., zoon van schipper d'H., alhier. Laatst- genoemde kreeg bij de worsteling een vrij ernstige wonde in den rug, toegebracht door een mes. De politie, spoedig aanwezig, ging met toestemming van den gezagvoerder aan boord, waarop de matroos gevlucht was. Na een hevige worsteling met den matroos en den stuurman, door wie de twist moet zijn ont- staan, mocht het de politie geholpen door een twintigtal burgers gelukken de eerste geboeid in het huis van arrest te brengen. 23 dezer zullen verschillenae winkeliers alhier verschijnen voor 't kantongerecht wegens over trading der boterwet. Uit Philippine wordt aan het N. v. d. D. geschreven Met belangstelling werd door de handelaren en visschers alhier kennis genomen van het ver- handelde in de Tweede Kamer op Donderdag jl., waarin de heer Hennequin opnieuw de kwestie der visscherij in den Brakman ter sprake bracht. In het tractaat van 1843, tusschen Belgie en Nederland gesloten, werd Philippine als de eenige losplaats voor mosselen in den Brakman aange- wezen. In de laatste jaren evenwel scheen het of meer, maar een vrouw, die door des levens bittere teleurstellingen gerijpt is, vast besloten tot den strijd, zelfs ten koste van haar geluk en haar liefde. Luister nu eens naar mij, Greta, sprak hij toen, en het beven van zijn stem verried zijn hevige ontroering, ook ik ben zwak geweest, nog zwakker dan jij, want ik wist welk een onrecht dat geslacht ons had aangedaan. Ook ik b< miude een meisje uit het geslacht der Altenbraks, de zuster van den man, die met zijn vleiende woorden gepoogd heeft je liefde te winnen. Ik hoopte, door de liefde den ouden strijd te kunnen beslechten en verzoening tot stand te brengen. Ik heb moeten erkennen, dat dit onmogelijk is, even als jij, heb ik die liefde met geweld uit mijn hart gerukt. Ik wil haar niet wederzien, die mijn zinnen door haar schoonheid betooverdeik zweer je, ik zal niet eerder rusten, voordat dit rampzalige geheim is opgehelderd en wij volledige genoegdoening hebben verkregen Geef me de hand, Greta, en beloof me, dat je mijn oprechte, trouwe bondgenoote zult zijn Greta stak haar broeder beide handen toe en sprak met trillende maar luide stem Dat beloof k je, Eduard Dank je, GretaLaten wij nu voor vandaag scheid nemen. Ik wil alles nog eens met oom ndrik bepraten. Morgen begint de strijd yoen de deur achter hem dicht was, zonk Greta it de sofa neder en verborg het gelaat in de en. Ilaar hart kromp ineen van weedom. zij wilde een standvastige bondgenoote zijn i strijd, maar zij wist, dat haar hart in dien zou breken. deze bepaling niet meer bestond. Eerst bedekt en daarna openlijk losten de Belgische visschers ge- regeld in de op ongeveer 100 M. van de grens gelegen Bouchautsche haven, die slechts als vluchthaven aangelegd is voor de visschers in den Brakman. Toen zij deswege evenwel bekeurd en door het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld en dus van ons goed recht overtuigd waren, scheen het of het lossen aldaar voor goed uit was. Maar nu ging het een anderen weg op. Met alien aandrang vroegen thans de Belgische visschers, daarin krachtig gesteund door vertegenwoordiging en pers, aan hunne regeering alles te willen aanwenden om die bepaling uit het tractaat te schrappen. Het antwoord, dat de Minister den heer Henne quin gaf, zal den Belgen ook thans voor de zooveelste rnaal overtuigd hebben, dat Nederland zijne rechten in deze zaak niet prijsgeeft. Nu, de regeering kon niet anders antwoorden. Toe te staan in de Bouchautsche haven te lossen, zou gelijk staan met den doodsteek te geven aan den toch reeds kwijneuden handel alhier. Het staat zoo vast als een paal boven water, dat de handel in mosselen zich dan geheel verplaatsen zou en in handen komen van de Belgische visschers. Onze handelaren lijden toch reeds genoeg schade door de oneerlijke en moordende concurrence, hun door de collega's van over de grenzen aangedaan. Het is een feit, dat deze nog geregeld de wet ontduiken. Onlangs deed een bericht in de Belgische bladen de roude dat de Nederlandsche regeering het lossen oogluikend toeliet. De Belgen geven dus zelf toe, dat het toch nog in strijd met de wet geschiedt. Vroeger, toen er zich hier een detachement militairen bevond, was er natuurlijk geen sprake van sluikhandel, omdat er destijds aan bedoelde haven een waehtpost uitgezet werd en de schepen bij overtreding der wet in beslag genomen werden. Sedert dat toezicht echter door rijks-en gemeente- politie uitgeoefend wordt, is't aanmerkelijk verslapt en wordt er nooit eene bekeuring gedaan. Dit laatste verwondert ons niet. Zijn de mossels gelost, dan zijn zij gauw over de grens gebracht, die zich op nauwelijks 100 M. van de haven bevindt, terwijl de schippers door het uitzetten van wachtposten er voor zorgen niet door de politie overvallen te worden. Slechts door een versterkt en verscherpt politie-toezicht zal't mogelijk zijn te beletten, dat de sluikhandel eene te groote uithreiding neemt. Wij hopen dan ook, in 't belang van de Neder landsche visschers, dat dit het gevolg inoge zijn van de gewaardeerde woorden, door den geachten afgevaardigden van Oostburg uitgesproken. 'S Gravenhage, 16 Dec. Tweede Kamer. Aan- genomen zijn de ontwerpen der provinciale be- lastingen en de wijziging der schoolwet, waardoor, tengevolge der aanneming van het amendement Travaglino-Mutsaers met 76 tegen 14 stemmen, de verplichte invoering van het leervak vrije— en ordeoefeningen wordt verdaagd tot 1897. Bij hoofdstuk Marine werd de aanbouw van nieuwe schepen bestreden door de heeren Van Vlijmen en Lieftinck en verdedigd door den heer Van der Oye en den Minister, die verzekerde dat ze voor Indie en Nederland geschikt zijn. Met den Mi nister van Oorlog zou hij overleggen om een eergerecht in te stellen, ten einde een duel te voorkomen. Miildelburg, 16 Dec. Heden is alhier aan het gebouw van het provinciaal bestuur aanbesteed: 1°. Het verbeteren van den aardeweg en het verharden van twee gedeelten van den weg langs het zijkanaal naar Hulst, behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen. (Raming f 1750) 2°. Het onderhoud van het kanaal door Wal- TWINTIGSTE HOOEDSTUK. Harry von Altenbrak bevond zich in een zeldzaam opgewonden stemming, die hij zich zelf niet wist te verklaren. Harry bezat een gevoelig hart, een levendig eergevoel en als het er op aankwam zijn eigen eer of die van zijn familie te verdedigeu, ontzag hij geen offer. Zijn grootste trotsch was zijn oude, eervolle naam, niet de minste vlek mocht op het blanke schild zijner eer rusten. Maar hoe jong hij was, hij had toch reeds alle genietingen van het leven in de groote stad, alle passions der groote wereld leeren kennen. Harry was de ver- weude Beveling der dames ait de groote wereld alle harten kon hij veroveren en als een vlinder fladderde hij van de eene bloem naar de andere. Op de renbanen der hoofdstad was hij de held van den dag, op de feestmaleu na de wedrennen strooide hij het good met voile handen uit, en in dollen overmoed had hij reeds meermalen een klein ver- mogen op den enkele kaart gewaagd. Langen tijd was alles goedgegaan, het geluk had den overmoe- digen jongeling niet verlaten. Had hij een enkele maal geldgebrek, dan hielp zijn moeder hem uit den nood, of ook wel goede vrienden, die hun geld gaarne ter leen gaven tegen kleine wisseltjes, natuurlijk, niet zonder goede winst, dat spreekt van zelf. Harry dacht er nauwelijks aan, als die goede vrinden voor drie raaauden twintig procent winst opstreken. Tot heden was het Harry nog altijd gelukt, die woekeraars op den bepaalden tijd te betalen maar nu was zijn positie verre van aangenaam. Oat zijn vader ziek was geworden, kwam hem nu cheren, gedurende de jaren 1893, 1894 en 1895 (Raming 37,850). Voor het eerste werk werd het minst ingeschreven door den heer D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor 1427, voor het tweede door den heer Verbrugge, te Waddinxveen, voor f 36,169. Begunstigd door een dikke sneeuwlaag, zijn in de omstreken van Ginneken verscheidene wilde konijnen gevangen. Zooals men weet laten de konijnen, die niet in hunne holen schuilen, de sueeuw over hun lichaam heengaan en blijven daaronder eenigen tijd rusten. Doch de warme adem dezer dieren doet de sneew juist boven het neusgat eenigszins smelten. Zij die bekend zijn waar deze dieren zich meestal ophouden, zoeken die gaatjes opslaan dan met een stok op de plaats waar dat luchtgat gevonden wordt, en ranselen het dier zoolang totdat het dood is. De prijs dezer beesten beloop gewoonlijk 50 cents, zoodat de sneeuw in dat geval al wederom eene goede uitkomst geeft, voor hen die's winters geen werk hebben. Bij het weggraven der aarde aan de Kil of den boezem van den Zuidpolder onder Papendrecht komen tal van meikevers voor den dag. Het is in deze dagen van sneeuw en ijs niets ongewoons kinderen met doosjes molenaars te zien spelen, of we midden in Mei of Juui zijn. Deze insecten zitten in hun verstijfden toestand niet diep onder de oppervlakte, Hieruit en uit hun aantal voorspellen weerprofeten (die brood eten een zachten winter. Anderen meenen, dat we in Mei eene groote hoeveelheid van dit goedje te wachten hebben, wat om de 3 jaar gebeurt. Immers de meikever leefc 36 maanden, van welke eene boven den grond en 28 als larve of engerling onder den grond. Deze engerling, om zijn vraatzucht bekend, is zeer taai, verdrinkt niet, al zet men hem twee maanden onder water en blijft leven, al is hij zoo stijf- bevroren, dat men hem in stukken kan breken. Op Terschelling leeft de oud-onderwijzer T. R. Zwaal, die thans ruim 93 jaren telt en nog in staat is flinke wandelingen te maken. Deze heer werkt nog meermalen 's avonds bij kunstlicht en gebruikt nimraer een bril. Niet zelden heeft hij nog lust rekenkundige vraagstukken op te lossen. De heer Zwaal heeft een veelbewogen leven achter den rug. Van 1815 tot 1822 was hij zeeman en van 1823 tot 1874 onderwijzer. Ook had de kranige oude heer, ontreveer 40 jaren geleden, een school voor zeevaartkundig onderwijs te Oude Schild op Tessel. Die inrichting stoud zeer gunstig bekend en er zijn vele stuurlieden en kapiteins der koopvaardijvloot door den heer Zwaal bekwaamd. Herhaaldelijk doen in den laatsten tijd be richten de ronde dat de burgemeester van Amsterdam het plan heeft ontslag uit zijn hooge betrekking aan te vragen. Nu die geruchten telkens weder voorkomen en ook in de laatste dagen druk bepraat werden achtte de redactie van het aldaar ver- schijnend Vlgd. Blad het zaak ZEd.Achtbare op nieuwerwetsche wijze te laten intervieuwen of, om Hollandsch te praten eens te doen uithooren. Het blad zegt Wij belastten een onzer handigste verslaggevers met de eervolle taak om te trachten achter de geheime bedoelingen van het hoofd onzer stad te komen. Onze verslaggever liet zich bij den burgemeester aandienen en werd op zeer hupsche wijze ontvangen. ZEd.Achtbare wees hem, met een beleefd hand- gebaar een stoel aan en zeide niets. Het zou mij hoogst aangenaam zijn EdelAchtbare sprak onze afgezant, om het blad dat ik de eer heb te vertegenwoordigen, een belangrijk nieuws juist slecht van pas. Waar zou hij nu de vijf- en-twintig duizend mark vandaan halen, die hij binnen drie dagen moest betalen? Zijn moeder had hem geschreven, dat hij zijn schuldeischer voor korten tijd tot uitstel moest bewegen, daar zij op het oogenblik, dat zijn vader zwaar ziek lag, hem onmogelijk die som gelds kon verschaffen. Harry moest maar acht dagen geduld hebben, dan zou alles in orde zijn. Maar die acht dagen waren voorbij, en er kwam geen geld. Slecht geluimd liep Harry in zijn fraai ge- meubeleerde kamer heen en weer. Hij had het geld zoo dringend noodig. Niet alleen om zijn schuldeischer tevreden te stellen, maar ook voor de reis naar Baden-Baden, wat binnen weinige gen de eerste herfstwedrennen zouden plaats hebben. Daar kon hij onmogelijk van weg blijven Hij had zich voor drie races aangegeven, ook voor de groote hunting-race voor officieren aller wapens, waarvoor de Keizer een prachtigen eereprijs had uitgeloofd. Dien prijs moest hij winnen 1 Den geheelen zomer had hij zijn Engelschen halfbloed daarvoor getraineerd Als het dier hem op het beslissende oogenblik maar niet in den steek liet In den laatsten tijd had het reeds dikwijls zulke vreemde kuren gehadsoms stond het zonder eenige reden op eens voor een hiudernis stil, waar het anders spelende overheen vloog. Hoe kwam Harry toch in die vreemde, zenuw- achtige stemming Zou de schuld werkelijk liggen aan den brief van Greta, waarin zij hem in eenvoudige, waardige woorden herinnerde aan de vervulling van zijn belofte herinnerde, neen, dat was het rechte woord nietGreta had hem te kunnen verschaffen. Daarom kom ik tot u met de ronde vraag of't werkelijk waar is dat u het voornemen heeft ontslag aan te vragen De burgemeester glimlachte fijntjes, maar zeide niets. Aangemoedigd door dit vriendelijk tegemoet- komen, vervolgde onze verslaggeverMen zegt dat u gemeend heeft den Amsterdamschen gemeente- raad naar uw hand te kunnen zetten, dat dit u mislukte en die inislukking u ergernis baart. Wat moet van die stemme des volks gedacht worden De burgemeester glimlachte nog fijner en zeide niets. Ik zal u EdelAchtbare wel niet behoeven te zeggen, zeide de verslaggever van hoe groot gewicht ik de door u gegeven inlichtingen beschouw. Ongetwijfeld zal er bij u geen bezwaar bestaan, dat ik die in mijn blad aan de Amsterdamsche burgerij oververtel. De burgemeester glimlachte thans z66 fijn, dat geen pen in staat is er de fijnheid van te beschrijven, en zeide niets. Hoogst voldaan over den uitslag van zijn rnoeite- vollen arbeid, stond onze afgezant op. Zwijgend begeleidde de burgemeester hem tot aan de deur. Gewoonlijk, wanneer over zeer samengestelde slingeruurwerken wordt gesproken, bepaalt men zich tot eene beschrijving van het torenuurwerk te Straatsburg of te Bern, maar er bestaan nog meer uurwerken, die waard zijn genoemd te worden. Zoo bijv. bezit ook het Stadhuis te Jena een zeldzaam kunststuk en sommigen hebben zelfs beweerd, dat het een der oudste en zonderlingste der wereld is. Boven de wijzerplaat ziet men een grijnzenden bronzeu kop, die, als de klok slaat, zijn grooten mond wijd opent. Aan zijn rechterzijde staat het beeld van een grijsaard, die een gouden appel aan het eind van zijn stok houdt. Zoo dikwijls de mond zich opent, steekt hij den kop den appel toe, maar trekt terstond terug wanneer deze in den appel schijnt te willen bijten. Ter linkerzijde staat een engel met een boek in de hand, die bij elken klokslag met eene hand zijn boek opheft en met de andere een schelklokje luidt. De bronzen kop heet door geheel Duitschland Hans van Jena, en die naam wordt aan alle nieuwsgierigen gegeven, die zich met de zaken van anderen bemoeien. Deze zinnebeeldige voorstelling had dus ten doel, het schadelijke van dat bedrijf voor te stellen. Naar het volksverhaal is deze kop het afbeeldsel van zekeren Klauss, den nar van Ernst, keurvorst van Saksen, die zich met alles bemoeide, maar dat ten opzichte zijner meerderen met zooveel voor- zichtigheid, dat bij het overlijden van den keurvorst een der erfgenamen het kunststuk tot den buiten- sporigen prijs van f 600,000 kocht, en daarmede het bewijs gaf, dat Klauss de gunst zijner heereu had weteu te behouden. Van 1 tot en met 15 December. niet aan zijn belofte herinnerd, neen, dat was het rechte woord niet Greta had hem niet aan ziju belofte herinnerd; zij had eenvoudig geschreven, dat het haar vast besluit was hem niet weer te zien, totdat het hem mogelijk zou wezen zijn belofte te vervullen. Dat verwenschte beloven ook Hoe dikwijls belooft men niet de zon van den hemel te halen. En even onmogelijk het zou zijn die belofte te houden, even onmogelijk scheen het Harry von Altenbrak, die kleine Greta Montelli, de nicht van den slager Tiedemann, te huwen. Nu, dat had Greta zelf wel kunnen be- grijpen Zij was in Berliju opgegroeid, daar wisten de jonge meisjes toch wel, dat een garde officier uit een oud adellijk geslacht niet trouwen kon met de nicht van een slager. (Wordt vervolgd.) LI ■i, Ter It'euzen. Huwelijks-aangiften. 8 Dec. Gelein Buijze, oud 22 j., jm. en Neeltje Donze, oud 21 j., jd. 9 Dec. Leendert Anthonie van der Bent, oud 25 j., jm. en Adriana Anthonia Bolier, oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Dec. Jan Gerardus de Reus, oud 21 j., jm. en Maria Wilhelmina Riemens, oud 21 j., jd. Willem van Aalst, oud 19 j., jm. en Jauna Elisabeth Dooms, oud 20 j., jd. Geboorten. 2 Dec. Daniel Pieter, z. van Jan de Doelder en van Elisabeth Dieleman. 3 Dec. Francina Adriana, d. van Abraham Jacobus Faas en van Wilhelmina Janna van Drongelen. Janna Jacomina, d. van Adriaan Marinus de Doelder en van Sophia Pietemella Kroon. 4 Dec. Jacomina Jansje, d. van Jacob Hendrik Mielen en van Francoise Berbera Dieleman. 5 Dec. Petrus Adriaan, z. van Johannes Cornelis Eekman en van Krina Cornelia Harms. 9 Dec. Cornells, z. van Pieter van de Wege en van Elisabeth Dieleman. 10 Dec. Cornelia Catharina, d. van Dirk van Alten en van Adriana Dieleman. Leendert, z. van Dirk van IJk en van Wilhelmina Maria van Rees. 11 Dec. Henri Godfried Josephus. z. van Josephus Koch en van Florentina Maria van Overloop. 13 Dec. Prudent, z. van Augustus de Bock en van Louisa Versluijs. 14 Dec. Hu- brecht, z. van Johan Karel Ribbens en van Lubbegien de Koning. Cornelis en Adriaan, z. van Pieter Hofman en van Adriana Dubbeldam. Overlijden. 1 Dec. Marinus Thomas Korporaal, ond 19 u., z. van Gerrit Karel en van Pieternella Cornelia Leunis. 3 Dec. Joris Cornelis Kolijn, oud 5 j., z. van Cornelis en Janne van den Hout. 4 Dec. Johannes Benedictus Catha- ms Schirris, oud 4 j., z. van Alphonsus Jacobns en van Sophia Maria Anna van Rossuin. 14 Dec. Maria Jacobs van Doeselaar, oud 2 m., d. van Willem Hendrik en van Elisabeth Johanna Andriessen. C'liiiSfe. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Dec. Charles Louis Kindt, oud 35 j., jm. en Emelinde Geevaert, oud 35 j., jd. 14 Dec. Ferdinandus Johannes de Keijser, oud 24 jm. en Seraphina Beennaert, oud 28 j., jd. Geboorten. 12 Dec. Augusta Maria, d. van Johannes Francies Pluijm en van Maria Louisa de Munck. Overlijden. 7 Dec. Stephania Justina de Bleijser, oud 10 d., d. van Johannes Baptist en van Frederics Engels. 10 Dec. Euphrasia Clothilda de Cock, oud 2 j., d. van Carolus Ludovicus en van Maria Theodora Dansaert.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2