1 BIJVOEGSEL Tor Hsuzsnschc Courani Gemeenteraad van Ter Neuzen. Woensdag 14 Dec. 1892. No. 2879. Zitting van Vrijdag 9 December. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig alle leden en de secretaris. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter brengt aan de orde de verordening tot regeling van het openbaar lager onderwijs in deze gemeente. De heer Visser zou gaarne zien, dat deze artixels- gewijze werd behandeld, waartoe wordt besloten. Bij art. 2, aanwijzende de vakken die in de verschillende scholen worden onderwezen, vraagt de heer Visser het woord. Hij herinnert er aan dat hij, een jaar geleden, reeds gevraagd heeft of het niet mogehjk zou wezen dat op school C (Sluiskil) onderwijs werd gegeven in de Fransche taal. Hij vermeent dat dit noodig en mogelijk is zonder kosten voor de gemeente, daar aan die school eene onderwijzeres is met acte voor die taal. De voorzitter deelt mede, dat deze zaak in be- handeling is geweest bij de schoolcommissie en dat gehoord is het hoofd dier school, die het ontraadde. Eenice leden twijfelen aan de behoefte aan dit onderwijs aldaar, terwijl anderen gelooven dat er geen gebruik van gemaakt zal worden. Dit wordt door den heer Visser bestreden, waar privaatles wordt gegeven in die taal bestaat die behoefte en waar de gelegenheid nog met gegeven is, kan men nog niet zeggen dat er met van gepro- fiteerd zal worden. De heer Tazelaar afgaande op het advies van het hoofd der school ziet er bezwaar in, hij ver meent dat alle krachten dienen besteed te worden aan het gewoon lager onderwijs, vooral daar het schoolverzuim des zomers zoo groot is. Andere leden stemmen hiermede in en vreezen dat het gewoon onderwijs hierdoor schade zal lijden. De heer Nelemans bestrijdt dit, waar des avonds aan eenige leerlingen onderwijs in de Fransche taal gegeven wordt, kan er geen sprake zijn van schade aan 't gewoon onderwijsbovendien was dit het geval te Sluiskil dan zou het ook in de kom der gemeente, aan school B zijn. Hij zou daarom Fransch willen doen onderwijzen van 1 Get. tot 31 Maart. De heer Wieland zou dan willen aangegeven hebben, dat minstens een bepaald aautal er aan moesten deelnemen, alvorens te beginnen, wat door den voorzitter werd bestreden. Hierna wordt het voorstel van den heer V isser, aeamendeerd door den heer Nelemans in stemming °ebracht, en aangenomen met 11 tegen 2 stemmeD, die van de heeren Tazelaar en De Koeijer. De heer van IJsselsteijn stelde voor aan dit artikel, bij het laatst aangeduide vak toe te voegen (het onderwijs wordt gegeven) „zoodamg dat het aansluit bij de eerste klasse eener hoogere burger- school." r r» i De voorzitter keurt dit ten zeerste af. Het lager onderwijs sluit aan bij het middelbaar evenals dit bij het hooger onderwijs, die aanduiding is volgens hem overbodig. De wet bepaalt de vakken waarin onderwezen wordt. Het leerplan is overge a en aan het hoofd der school. Spreker deelt mede, hoe de regeling in andere gemeenten is, b. v. in Hoes. De heer Van IJsselsteijn merkt op, dat in die gemeenten, Middelburg b. v. scholen, speciale m- richtingen zijn, die een trait-d'union vormen van het lager tot het middelbaar onderwijs. Dit ont- breekt hier, daarom juist wilde hij, nu er onderwijs- krachten zijn, dat het onderwijs zoo werde gegeven, als door hem bedoeld. Dit wenschte hij in de verorde- ning te zien opgenomen. Wat gebeurt thans, willen ouders hunne kinderen op de hoogere burgerschool geplaatst hebben, dan moeten zij elders ™tzien- De voorzitter blijft bij zijn opime, dat het lager onderwijs overal, ook hier, aansluit aan het middel baar, hij noerat het een absurditeit dit m de verordening te plaatsen. De heer Van IJsselsteijn vraagt den voorzitter een voorbeeld aan te wijzen, dat een kind komende van de openbare school alhier, reusseerde voor de eerste klasse der burgerschool. De heer Mr. Dronkers ziet in die toevoeging geen bezwaar, hij vraagt waarom dit niet zou kunnen. De voorzitter persisteert dat het met in de verordening behoort. De heer Van IJsselsteijn motiveert nogmaals zijn voorstel, en wijst er op dat zijn bedoeling is de richting aan te geven, waarin het onderwijs wordt gegeven. De heer Nelemans ondersteunt het voorstel van den heer Van IJsselsteijn, doch wilde dit amen- deeren door er aan toe te voegen „in de beide hoogste klassen.' Hierna wordt art. 2 met de wijziging van den heer Visser en de toevoeging van de heeren Van IJsselsteijn en Nelemans, goedgekeurd met 11 tegen 2 stemmen, die van de heeren 'lazelaar en De Koeijer. Op voorstel van den heer Nelemans wordt besloten te bepalen dat er eene commissie van toezicht zal zijn hij acht dit noodig, nu er in de Verordemng sprake van die commissie is en de wet dit faculta- tief laat. Aan de orde komt de verordening tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel. Art. 1 bepaalt de jaarwedde van het hoofd van school A op 1300, van die van school B op 1500 en die van scholen C en D op 1000, behalve vrije woning of vergoeding daarvoor. De heer Nelemans wenschte daarvoor te lezen, minstens 1200 en minstens 1300. Bij eene eventueele vernieuwde oproeping zou dan het salans met 100 verminderd kunnen worden. De voorzitter gelooft niet dat Gedeputeerde Staten de bepaling minstens" zullen goedkeuren. De heer Nelemans merkt op dat dit ook voorkomt in de oude verordening, die goedgekeurd is en de wet zelve het voorbeeld geeft. De voorzitter zegt, dat bij Koninklijk besluit en dat van Gedeputeerde Staten geeischt wordt een vast bedrag. Na eenige discussien stelt de heer Nelemans voor, de tractementen van de hoofden van de scholen A, B, C en D te bepalen respectivelyk op 1200, 1400, 900 en 900. De voorzitter acht dit niet wenschelijk, nu e tractementen te verminderen zou een slechten indruk naar buiten geven. De heer Nelemans zegt, dat dit ook zijn be doeling niet isde tractementen der onderwijzers thans °ra functie blijven volgens art. 4 dezelfde. De heer Mr. Dronkers zou de tractementen willen behouden zooals die in het artikel zijn bepaald. Er is gesproken om het salaris van het hoofd van de school te Sluiskil minder te stellen dan dat van het hoofd op Java. Dit nu vindt spreker onbillijk, dezelfde capaciteit en arbeid wordt van die ambtenaren geeischt en daarom diende het salaris laat staan dat zeer zeker een onder- wijzer liever te Ter Neuzen dan te Sluiskil woont minstens gelijk te staan. De heer Wieland kan zich hiermede met ver- eeumen, in Zuid-Beveland kent hij vele hoofden die veel minder salaris hebben dan hunne collega s uit Goes. Er dient versehil gemaakt te worden tusschen een dorpsschool of een buurtschool, wat volgens hem die van Sluiskil is. De heer Mr. Dronkers vraagt of het voorstel van het Dag. Best, zooals het is uitgedrukt in art. 1 thans aan stemming kan onderworpen worden dan wel of eerst dat van den heer Nelemans zal behandeld worden. Nadat tot het eerste besloten is splitste de heer Mr. Dronkers zijn voorstel in 4 deelen, n. 1. het bepalen der tractementen van de hoofden van de vier scholen, ieder afzonderlijk, voor school A op Met meerderheid van stemmen werd het lste, 2d" en 3d0 alsmede het 44e voorstel verworpen en daarna het voorstel van den heer Nelemans aange nomen met 8 tegen 5 stemmen, die van de heeren Mr. Dronkers, Jac. de Feijter, Harte, Grenu en Visser. Bij art. 2 bepaleude de jaarwedden der onder wijzers, wenschte de heer Nelemans als minimum aangegeven te zien 500. 't Blijkt dat voor een salaris van 450 geen sollicitanten te krijgen zijn, hij acht het trouwens tegering. Hij zou bovendien een verhooging van 50 om de 2 jaar wenschen. Dit vindt bestrijding bij eemge leden, die de belooning voor een jong onderwijzer voldoende achten. De heer Visser vindt het onbillijk dat volgens dit artikel, een onderwijzer, uit eene andere ge meente hier komende, mits eenige dienstjaren hebbende, meer tractement hebben zal, dan een die hier eenigen tijd is. Het voorstel van den heer Nelemans wordt in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen 5 stemmen. De heer Moes is voor geen minimum-loon, hij stelt daarom voor het salaris van den onderwijzer met verplichte hoofdacte te bepalen op 050, met verhooging tot f 700. Dit voorstel wordt met 8 tegen 5 stemmen aangenomen, alsmede de le alinea van art. 2, e palende het salaris der onderwijzers op 450 met een verhooging van 50 tot een maximum van 550. Artikel 4 en 5 worden nu na eene kieine wijziging goedgekeurd. In behandeling komt de verordening tot hefhug van schoolgelden, Artikel 1 bepaalt, dat voor 1 kind aan de scholen A B en C 1 gulden per maand en voor 2 of meer kinderen 50 wordt betaald, terwijl op school D (Sluiskil) 60 centen wordt betaald. De heer Visser vindt dit onbillijk. Op alle scholen, waar hetzelfde onderwijs wordt gegeven, moet hetzelfde schoolgeld geheven worden. Hij stelt daarom voor ook voor school D hetzelfde schoolgeld te heffen. Namens het Dag. Best, zegt de voorzitter dat dit voorstel wordt overgenomen. Hierna worden met deze wijziging en eene verandering in de redactie de vier artikelen van dit gedeelte der verordening goedgekeurd. Ter bespreking komt de verordening, bevattenae huishoudelijke bepalingen. De heer Grenu vestigt de aandacht op art. <3 en 13, bevattende de verplichting der hoofden en onderwijzers om minstens 15 minuten voor schooltijd in het schoollocaal aanwezig te zijn en op art. 8 luidende ffzij zorgen dat het verlatan der sclioo zoo ordelijk mogelijk zij." Na eenige bespreking stelt de heer Nelemans voor, aan dit artikel toe te voegen „de onderwijzers zien toe, dat kort voor of na de schooltijd door de leerlingen geen wanordelijkheden gepleegd worden." De heer Van IJsselsteijn zegt, dat nog altijd vele kinderen de school verlaten voor den tijd, om boodschappen te doen. Hij vindt dit zeer nadeelig en hinderlijk voor het klassikaal onderwijs. Hij wilde dit geheel verboden zien. De voorzitter zegt, hierover gesproken te hebben met het hoofd van school A, waar som mitre kinderen een half uur vroeger heengaan om kofhe te brengen aan hun ouders aan het station. Hij was van oordeel, indien dit niet werd toegestaan, deze kinderen in 't geheel niet school zouden komen. De voorzitter wil evenwel het gesprokene door de heeren Grenu, Nelemans en Van IJsselsteijn bij de Commissie van toezicht en het Dag. Best, brengen. De heer Visser wenschte, dat voor leerlingen buiten de kom der gemeente bij ongunstige weers- gesteldheid een locaal opengesteld werd, vooral in den winter. Hierover zal de voorzitter met de hoofden der scholen spreken. Zonder hoofdelijke stemming wordt ook dit ge deelte der verordeniug goedgekeurd. Ten slotte wordt behandeld de verordening voor de plaatselijke commissie van toezicht. Volgens art. 6 maakt bij iedere vacature de commissie zelve eene aanbeveling van twee per- sonen op. De heer Nelemans vraagt, of het geen aanbe veling verdient dat die voordracht opgemaakt wordt door Burg, en Weth. De heer Joz. de Feijter keurt dit af, het Dag. Best, kon dan wel leden aanbevelen die de commissie liever niet in haar midden had. De heer Nelemans merkt op dat de commissie eveneens wel eens leden kon aanbevelen, die den leden van den raad niet bevallen. Na eenige discussie wordt ten slotte deze af- deeling en^hierna de geheele verordening met al- gemeene stemmen goedgekeurd. Het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag wordt daarna vastgesteld tot een bedrag van 122,92^, dat der hondenbelasting op 49,75. De heer Van IJsselsteijn moet voor enkele oogenblikken de vergadering verlaten. Tot voorzitter der te vormen Nieuwjaarscommissie wordt aangewezen de heer G. Wieland, die berei willig zich hiermede wil belasten. Herbenoemd worden tot leden van het Burg. Armbestuur de heeren J. Wieland en J. van de liee, en tot leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs de aftredende leden de heeren Joz. de Feijter en Arie H. Douze. Door den heer J. A. Tazelaar was een adres gericht aan den Raad om ontslag als commissans der brandweer. De voorzitter stelt voor dit ontslag eervol te verleenen en den heer Tazelaar dank te betuigen voor de vele en langdurige diensten in verschillende betrekkingen bij de brandweer verleend. Met applaus wordt hiermede iugestemd. Van het bestuur der brandweer was tegelijk met een schrijven, overeenkomende met wat de voorzitter voorgesteld heeft, ontvangen de voordracht voor eeu nieuwe commissaris. Deze bestaat uit de heeren J. Wiskerke en J. van de Ree. Bij stemming hierover verkreeg de heer J. Wiskerke 10 en de heer J. van de Ree 3 stemmen. zoodat eerstgenoemde is gekozen. De heer Van IJsselsteijn, weder ter vergadering gekomen zijnde, vraagt het woord, omtrent de herbenoenoeming van de leden der schoolcommissie, waar bij hij niet tegenwoordig was. Hij wenschte eeuvoudig, dat er acte van genomen zou worden, dat hij het als raadslid zijn plicht acht, te consta- teeren niet medegewerkt te hebben aan de her- benoeming of ook niet aan de samenstelling van een commissie, die het onderwijs in de vreemde talen, niet kende, van eene commissie die moest toezien of er goed onderwijs gegeven werd, ook in Fransch, Engelsch en Duitsch. Dit zal aan 't genomen besluit niets veranderen maar hij acht zich tot de verklaring verplicht. De voorzitter heeft een ander idee van den werkkring van die commissie, doch eerbiedigt het gevoelen van den spreker; hij moet evenwel op- merken, dat die commissie door den raad is benoemd. De heer Van IJsselsteijn zegt, dat hij tot de samenstelling van deze commissie met heeft medegewerkt. Incekomen was een adres van den onderwijzer H. de Caluwe om eervol ontslag tegen 1 Januari daar hij benoemd is in dezelfde betrekking te Sas van Gent. De heer Visser maakt bezwaar dit ontslag tegen dien datum te verleenen. Hij acht het tegen het belang van het onderwijs, dat zoo spoedig aan dergelijke verzoeken wordt voldaan. Andere gemeenten geven geen eervol ontslag, dan dat d maanden te voren is aangevraagd. En vooral diende men thans rekemng te bouden met het iaargetijde waarin onderwijskrachten te bluisiil niet kunnen gemist worden. Hij stelt voor het ontslag te verleenen tegen 1 Maart. De heer Van IJsselsteijn vindt dit wat lang en stelt voor 1 Februari. De heer Nelemans in aanmerking genomen den datum waarop het verzoek is ingediend stelt voor eervol ontslag te verleenen tegen 15 lebruan. Hiertoe wordt met algemeene stemmen, behalve die van den heer Van IJsselsteijn, besloten. Ingekomen was verder een adres van het hoofd der school te Sluiskil om overplaatsing aan de nieuwe school op Java. Dit verzoek wordt gerenvoieerd naar Burg, en Weth. die met de betrokken autoriteiten van gedachten zullen wisselen omtrent de wijze, waarop in de benoeming zal worden voorzien. Ook was ingekomen een aanvraag van het Burg. Armbest. om eene subsidie van 146. De heer Nelemans zou die subsidie zoo voetstoots niet geven. De toelagen voor het Burg. Armbest. gaan steeds excelsior. Hij meende hiertegen te moeten waarschuwen. De heer Tazelaar zou van den heer Nelemans gaarne weten, hoe in dezen te handelen. De ge meente breidt zich in zielental uit, en wie in de ge meente komen zijn grootendeels armen, die bij gebrek aan werk spoedig armlastig worden. De heer Wieland, ofschoon gaarne willende be- zuinigen, zal met voile gemoed voor die subsidie stemmeu. De heer Harte kan bij ondervinding spreken van de moeilijkheden, verbonden aan de betrekking van lid van het Burg. Armbest. en wil ook het adres steunen. Het adres wordt hierna met algemeene stemmen behalve een onthouding, die van den heer Tazelaar aangenomen. Ingekomen was een adres van D. Remijnsen en J. Drabbe, om een strook gemeentegrond in erfpacht. Dit wordt met algemeene stemmen op de gewone voorwaarden verleend een adres van den kerkeraad der Chr. Ger. kerk alhier om een strook gemeentegrond aan de achterzijde der te bouwen nieuwe kerk. Na eenige bespreking wordt ook op dit adres met algemeene stemmen gunstig beschikt. Door de commissie die de bouwverordenmg ontwierp, is aan Burg, en Weth. haar rapport ingebracht op de aanmerkingen van Gedeputeerde Staten. De voorzitter stelt voor dit ter visie der leden te leggen. De heer Visser meent, dat het beter was dit den leden ter lezing te zenden, waartoe wordt beloten een adres van de bewoners der Kerkhonaan en van de Dijkstraat, wordt gesteld in handen van Burg, en Weth. De voorzitter deelt den uilslag mede van de verkiezing voor twee leden van de Kamer van Koophandel. Ingekomen waren eenige brieven van Ged. btaten, Provinciale en Staatsbladen. t De voorzitter zegt, dat nog aanhangig is het voorstel van den heer Visser om adhsesie te verleenen aan de afdeeling Ter Neuzen van Schuttevlier om verbetering te krijgen in de haven, voor hgplaats der binnenschipperij etc. Hij geeft lezing van dit adres. Met 12 stemmen wordt besloten dit adres te steunen, de heer Nelemans onthield zich van stemmen. Op de vraag van den voorzitter of lemand nog het woord verlangt, wil de heer Van IJsselsteijn weten of dit jaar nog raadsvergadenng zal ge- houden worden. Is dit zoo, dan heeft hij niets gezegd. De voorzitter kan dit niet verzekeren vooral nil de bouwverordening bij ieder lid een paar dagen ter lezing zal gegeven worden en hiermede dus het jaar ten einde zal zijn. Dan meent de heer Van IJsselsteijn als voorzitter van de kamer van koophandel te moeten annou- ceeren, dat van dit college aan den raad een adres zal worden ingediend, ten einde het zoover te krijgen, dat de gemeente de exploitatie der meuw aangelegde kade verkrijge om daarop kranen te kunnen plaatsen. Indien de toestand zoo blijft als nu, hangt steeds het zwaard van Damocles ons boven het hoofd, met andere woorden, aan het lossen van erts verdienen een 7Otal gezinnen hun brood, dit wordt gelost door de kranen der Spoorweg-Mij. Niet alleen wordt hiervoor veel gevraagd, maar deze kranen werkeu niet zooals't kan. 500 ton kunnen te Antwerpen met 8 man, hier ten hoogste 320 met 14 man gelost worden. Hij is overtuigd, dat een demarche in dezen, van het hoogst belang is voor den handel van Ter Neuzen in geenen deele zou hij willen concurreeren met de spoorweg-maat- schappijen integendeel, men moet zich in dezen verstaan wat mogelijk zou wezen, nu de kranen niet meer voldoen en betere moeten daargesteld De voorzitter vermeent dat de Maatschappij MechelenTer Neuzen te kampen heeft met vele moeilijkheden en zeer zeker veel voor Ter Neuzen heeft gedaan en hij zou niet gaarne zien dat de gemeente haar concurrentie aandeed. De heer Van IJsselsteijn zegt nogmaals dat er geen sprake is van concurrentie. Boveudien acht hij de zaak zeer reudabel voor de gemeente en geeft die wel in overweginghet is voorgekomen dat 20 booten te Antwerpen hebben moeten k>ssen, die anders hier wat voordeel hadden aangebracht. Voor kennisgeving aangenomen. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. VAX DE VAN 1 *1 1A Anrnvrlnn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 5