Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. A A N BESTEU1N 6. Aankondiging. No. 2879. Woensdag 14 December 1892. 32e Jaargang. abonnement- Binnenland. Het Huis Altenbrak. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regeis/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland, zal Donderdag 5 Jannari 1893, te 11 uren, in de Abdij worden aanbesteed Het maken bij de westelijke bniten- haven te Ter Neuzen van een gebouw voor bergplaats van vracht- goederen en kantoor ten gebruike van den provincialen stoomboot- dienst op de Wester-Schelde. De aanbesteding zal geschieden bij enkele mschrij- vinc, en voorts zooals in het bestek is bepaald. De inschrijvingsbiljetten moeten ingeleverd worden voor Woensdag 4 Jannari 1893, nam. te 3 uren. Het bestek ligt. ter lezing op de Provinciate Griffie, bij den hoofdingenieur van den 1 rovincialen waterstaat te Middelburg, bij den mgemenr te Ter Neuzen en bij den opzichter M. EIJKE aldaar. Het is verkrijgbaar bij U. F. Auee Zoon te M Aanwijzfng Woensdag den 28 December 1892 van 10 tot 12 uur voormiddag. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij genoemden hoofdingenieur, ingenieur en opzichter. Gedeputeerde Staten voornoemd, DE BRATJW, Voorzitter. W. POLMAN KRUSEMAN, Gnffter. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belanghebbenden, dat overeenkomstig 3 van art. 28 juncto art. 16 van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, Provinciaal blad n°. 2 van 1887, gedu- rende veertien werkdageu, en wel van 15 December e. k. tot en met 30 dier maand dagelijks op de werkuren andermaal ten gemeentehuize voor leder kosteloos ter inzage ligt een door den gemeenteraad voorloopig vastgesielde wijziging van den ligger van wegen en voetpaden in de voornoemde ge meente, alsmede dat binnen dien termtjn schnftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij ^depu- teerde Staten, zoo door hen die gereclameerd hebben FETJILLETON. bij den Raad als door die belanghebbenden welke zich door wijziging van het ontwerp, 't zij ainbts- halve, 't zij naar aanleiding van door anderen ingediende reclames, in hunne belangen benadeeld acliten. Zaamslag, 9 December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. f»olitieli Overzlcht. Het nieuwe kabinet vindt in Frankrijk niet veel sympathie, maar de Panama-zaak houdt het gansche land in spanning. Men meent, dat de regeering ernstig gezind is de enquete-commissie te helpen in haar streven om licht te verspreiden over de aan haar onderzoek onderworpen zaak. De com- missie handhaafde haar besluit betreffende de op- graving van het lijk van baron De Reinach eu het in beslag nemen zijner papieren. Ricard, de vorige Minister van justitie, wilde hiervan niet weten, maar de tegenwoordige regeering heeft toestemraing gegeven tot oumiddellijke lijkschouwing. Sommigen gelooven, dat aan het licht zal komen dat baron De Reinach niet dood is, maar dat men een kist met steenen in den grotid heeft laten stoppen, terwijl hij zelf buiten schot in 't verborgen voort- leeft. Henri de Rochefort zegt, dat de graaf van Parijs de man is, die de onthulling van de Pauama-knoerijen op touw heeft gezet, met de bedoeling de republikeinen verachtelijk in de oogen van het volk te maken en daardoor den terugkeer van de monarchie te bevorderen. Als dit waar is, dan heeft de graaf zijn doel gemist, want in het Panama-schandaal zijn lieden van allerlei politieken slag betrokken, zoowel monarchalen als republikeinen. Het was eene verrassing voor den anti-semiet Dr. Ahlwardt te vernemen, dat hij met 11000 tegen 3000 stemmen verkozen was als lid van den Rijks- dac, juist toen hij om de bekende zaak terecht stond. De advocaat van dr. Ahlwardt is weggeloopen. Hij was iemand, die in kwaden reuk stond bij het hof en meeude te i>emerken, dat hem voor de balie geen recht werd gedaan, waarover hij zich luide beklaagde. Een geweldig tumult volgde en toen de stilte was teruggekeerd, was de advocaat verdwenen. De doctor zal zich nu zelf moeten verdedigen. Er zijn in Duitschland verscheiden orgaueu, die het voor Ahlwardt opnemen, en hoe de kiezers oordeelen blijkt uit de groote meerder- heid waarmede hij gekozen werd. Ahlwardt kan intusschen slechts dan uit de gevangenis ontslagen worden, als na officieele bekendmaking zijner ver- kiezing, vijftien leden van den Rijksdag deswege een voorstel indienen en de meerderheid van den Rijksdag het voorstel goedkeurt. Tot dusver is dergelijk voorstel steeds aangenomen maar of dit ook bij Ahlwardt geschieden zal is nog twijfelachtig. De laatste berichten melden dat Ahlwardt wegens strafbare beleediging, driemaal gepleegd, tot eene gevangenisstraf van vijf maanden is veroordeeld. In het vonnis wordt overwogen dat het door de militaire overheid ingestelde onderzoek naar de deugdelijkheid van de geweren uit de fabriek van Lowe een schitterend gevolg had. Verder wordt gezegd dat de aangeklaagde van de zaken geen verstand had, en dat weerlegd is de bewering dat 1500 geweren op wederrechtelijke wijze werden gesterapeld. Ook werd bewezen verklaard de her- haaldelijk aan bijzondere personen en met name aan den geweermaker Kitsch gedane zware belee diging. De crisis, die in Spanje reeds lang smeulde, is tot uitbarsting gekomen. In de Cortes is naar aanleiding der ontredderde financien van Madrid een heftig debat gevoerd, waarbij de verdeeldheid in de conservatieve gelederen, waarop het Ministerie steunen moet, daghelder aan 't licht kwam. Wel verklaarde de leider, de heer Silvela, dat hij ter wille van de partij-discipline voor het kabinet zou stemmen, maar dat hij niettemin de houding der Ministers ten opzichte van den afgetreden burge meester der hoofdstad afkeurde. Met dien voor- waardelijken steun verklaarde de premier Canovas zich niet voldaan, zoodat zelfs het votum van vertrouwen, waartegen slechts 7 conservatieven hun stem uit- brachten, hem niet weerhield zijn ontslag aan te bieden. Sagasta, 't hoofd van de dynastieke liberalen en premier uit het vorig kabinet, zal nu bijna zeker geroepen worden om een nieuw Ministerie samen te stellen. Op de beurs te Madrid heerschte groote opgewondenheid, zij begroette de tijding van het vermoedelijk optreden der liberalen met een rijzing van 2 pet. Te St. Petersburg is uit Kieuw bericht ontvangen, dat de overheid aldaar een nieuw revolutionair complot op 't spoor gekomen is, waartoe een aantal officieren en studenten moeten behooren. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Inmiddels heeft de Russische regeering, die, gelijk men weet, sedert lang geen eigen vertegenwoordiger meer in Bul- garije underhoudt, door middel van den Duitschen consul—generaal, aan wien de behartiging der Russische belangen is opgedragen, de regeering te Sofia doen aanmanen, om wat spoedig tot de sedert twee jaren achterstallige terugbetaling der be- zettingskosten uit den tijd, volgende op den Turksch-Rassischen oorlog, over te gaan. Alzoo een nieuwe uiting van Ruslands voortdurende boosheid op het vorstendom. In zijn antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot wijziging van art. 6, 1° lid der wet op het lager onderwijs (vrije en ordeoefeningen,) zegt de Minister dat geen zekerheid bestaat dat de bestaande moeilijkheden op 1 Januari 1895 zullen zijn opge- helderd doch hij meent veilig te mogen onderstellen dat zij zich niet in dezelfde mate zullen doen gevoelen als thans. Door de verlenging van den termijn kan tevens opnieuw worden overwogen hoe 't best aan de be zwaren is tegemoet te komen, terwijl na 1 Januari 1895 weer een tijdvak van 6 jaren volgt, gedurende hetwelk telkens voor 2 jaren ontheffing kan worden verleend aan de scholen, waarvoor dat dan nog noodig blijkt. Dat afzonderlijke lokalen voor de oefeningen noodig zullen zijn, kan de Minister niet toegeven nadere overweging dezer zaak is noodig, maar de Minister meent dat de vrije en ordeoefeningen de onderwijskosten, ook voor zooveel de lokalen be- trett, zoo min mogelijk moeten opvoeren. "Voor zoover bekend, hebben thans in 't geheel de aanteekeniug verworven 4683 mannen en 1114 vrouwen. De Minister van Oorlog verklaart in zijn antwoord op het Kamerverslag over zijn begrooting, dat hij niet voldoen kan aan den wensch der commissie van rapporteurs om al de verhoogingeu uit zijn begrooting weg te nemen, daar gij er niet in kan toestemmen om daaraan het karakter eener credietwet te geveh, zoodat maatregelen, die in het belang van de levende strijdkrachten of van de doode weermiddelen noodig en die al dadelijk uitvoerbaar zijn, voor onbepaalden tijd zouden moeten worden verschoven. Het ontwerp-reglement voor het op te richten Fonds tot uitkeering aan burgemeesters, secretarissen en ontvangers der gemeenten in Zeeland, met eventueele uitbreiding daarbuiten, had eenige bedenkingen ontmoet bij het onder zoek, dat officieus was verzocht. Dientengevolge werd Donderdag in het Cafe Hartman te Goes eene vergadering gehouden van afgevaardigden der administratieve vereenigingen in Zeeland, Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. Verbaasd keek Eduard zijn geliefde in het bleeke gelaat. Zij deed zoo vreetnd, als gij nog nooit gezien had, zoo ernstig was ze en zoo bleek. Ztj scheen op het punt in trauen uit te barsten en haar stem beefde van aandoening. Zij stond als het beeld der vertwijfeling voor hem, haar oogen zwierven onbestemd en schuw rond, terwijl ze haar handen krampachtig gevouwen hield. Wat is er gebeurd, Gerda Ik bid je, zeg het me, Beloof me op je woord van eer, dat je me naar waarheid zult antwoorden. Heb ik je dan ooit onwaarheid verteld Neen maar misschien heb je mij de waarheid verzwegen. Gerda Antwoord me Hoe heette je vader Eduard deinsde terughet noodlottige oogenblik was ge komen. Hij dacht aan de waarschuwing van zijn moeder en antwoordde ernstig Vraag niet Gerda. Deze waarheid heeft geen waarde voor je. Dan wil ik je den naam van je vader noemen Het was Eduard von Altenbrak mijn vaders breeder. Weet je Ik vermoedde het, fluisterde zij. Toen greep zij onstuimig zijn hand en sprak met bevende stem N u ik zekerheid heb rust op mij de plicht van te handelen. Gerda, wat wil je doen Gerda laten wij het verledene vergeten wat beteekent een naam Wij weten immers niet, wie de schuld draagt van wat er geteurt is. Ik wil niemand aanklagen, je mag met gaan denken, dat ik je erfdeel voor mij zelven begeer. Zwijg, Eduard, sprak Gerda von Altenbrak met verheffiug. Ik acht en bemin je te veel om zoo iets van je te kunnen denken. Maar wij zijn voor eeuwig gescheiden, als die schuld niet wordt goed gemaakt, als aan jou en je moeder geen recht wordt gedaan. Gerda, spreek zoo nietWij verlangen niets ik begeer niets dan uw liefde. Ik zal je eeuwig liefhebben Maar ik zal je niet wederzien, totdat aan jou en je moeder volledig recht is wedervaren. En je vader dan Die vraag greep in het meisje in het diepst van haar gemoed. Haar vader, dien zij zoo teeder lief had en die haar bo veil alles beminde, hij stond nu dreigend tusschen haar en haar geliefde Haar vader moest zij schuldig verklaren en ver- oordeelen haar geestkracht verlamde, zij sloeg de handen voor het gelaat en brak in hevig snikken uit. Teeder hield Eduard haar in zijn armen en trachtte haar te troosten. Toen sloeg zij haar armen om zijn hals en kuste hem hartstochtelijk. Vaarwel, Eduard, snikte zij. Vaarwel, ik weet niet, wat er nog gebeuren zal maar ik weet wel, dat ik je onuitsprekelijk lief heb moge de Ilemel alles ten beste schikken. Zij maakte zich uit zijn armen los en snelde weg. Eduard oogde haar na tot zij achter het struikgewas verdween. Hij waagde het niet haar te volgen. Nog een oogenblik stond hij daar en sloeg toen den weg naar huis in. De dag liep ten einde en de ondergaande zon wierp haar gouden stralen over het landschap. Hoe vreedzaam lag het dorpje daar aan de voeten van den jonkman Hoe rustig en gelukkig had hij daar in zijn lieve woning kunnen leven, als dat rainpzalige geheim het bestaan van hem en de zijnen niet beneveld en verduisterd had. Een weemoedig smartelijk gevoel sloop zijn hart binnen. Hij wendde het oog van het vreedzame landschap af en richtte het naar de heuvelen in het oosten, waar het trotsche slot Altenbrak stond. Dat prijkte daar als een bewijs van de kiacht van het oude geslachtTrotsch staken de tinnen en torentjes van het groote gebouw tegen den helderen avoud- hemel af, omgolfd door het gouden licht der scheidende zon, wier stralen in de talrijke vensters weerkaatst werden. Op den achtergrond verhief zich de oude grijze torenvan het verdwenen ridderkasteel, stijf en somber, pralend op zijn zwaren bouw, die eeuwen getrotseerd had. Van het geslacht, dat binnen die muren woonde, ougenaakbaar voor het volk, gevoelloos voor het zielsverlangen van een teeder hart, had Eduard Montelli geen medelijden te verwachten. Eduards gelaat werd hoe langer hoe somberder. Het stond bijna dreigend, onwillekeurig balde hij de vuist. De tooru over het noodlot zijner familie, over de ongerechtigheid van die menschen daar over zijn machteloosheid, die toorn verdrong elk teeder gevoel uit zijn hart. Hij was ook vertoornd op de geliefde, die haren vader meer beminde dan hem hij was verbitterd op haar. Ik had er aau moeten denken, dat uit Altenbrak voor mij niets goeds kan komen, mompelde hij. Hij verhaaste zijn schreden en bereikte bij het invallen der duisternis zijn woning. Toen hij den tuin binnen ging, trof hij juist den brieveubesteller, die hem eenige brieven ter hand stelde. Hier heb ik ook een aangeteekenden brief voor u, mijnheer Montelli, zei de man, terwijl hij Eduard den brief en het ontvangbewijs overreikte. Eduard teekende het ontvangbewijs en gaf dit den hesteller terug. De brief kwam uit Berlijn, van oom Hendrik. Welk gewichtig nieuws zou die te melden hebben Eduard scheurde den omslag open en begon haastig te lezen. Oom Hendrik had zelf geschreven, dat zag hij wel aan de lompe letters. Zoodra hij de eerste regels gelezen had kwam hem een kreet van schrik over de lippen en hij verbleekte. Dat was niet mogelijk, oom Hendrik moest zich vergist hebben. Die arme Greta zou zij werkelijk ziek zijn wegens een hopelooze liefde zij, dat vroolijke onschuldige kind Oom Hendrik was altijd spoedig bezorgd. Maar wat was dat Hij moest verkeerd gelezen hebben, dat kon niet waar zijn En toch daar stond duidelijk de naam Harry von Altenbrak. Dat was dus de man, die de rust zijner zuster verstoord en haar door valsche liefdesbetuigingen gelokt had, om haar daarna trouweloos te verlaten Och, natuurlijk 1 hij leefde in de groote wereld, hij was een Altenbrak, en zijn zuster was niets dan Greta Montelli, die het recht niet bad haar vaders naam te dragen, ja, die den waren naam van haar vader zelfs niet kende. Een kreet van woede en wraak ontwrong zich aan de beklemde borst van den jonkman. Zijn TER SEIIZEISCHE »IRA\T. VAX It K S A W I» E te Ter A'euien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1