Olmen- en Esschenboomen. BEKENDlYIAKING. 1°. Het recht van Erfpacht 2°. Het recht van Erfpacht Gemengde berichten. Advertentien. FANFARENKORPS „Dsvsresnigde Werklisden" Openbare Verkooping 30 schoone Olmenboomen en 20 dito Esschenboomen, is UITGESTELD. TER NEUZEN, 9 December 1892. In de heden gehouden zitting van den ge- meenteraad is vastgesteld de verordening tot regeling van het openbaar lager ondsrwijs in deze gemeente. Yolgens deze regeling zijn de traetementen van de hoofden van seholen A, B, C en D respeetievelijk vastgesteld op f 1200, f 1400, 900 en f 900, die der onderwijzers op /"450 met verhooging van f 50, tot een maximum van f 550, terwijl bij het verplicbt bezit der hoofdakte de jaarwedde op f 650 met verhooging tot een maximum van f 700 is Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur zijn herbenoemd de heeren J. Wieland en J. van de Ree en tot leden der sehooleommissie de heeren Joz. de Eeijter en Arie H. Donze, terwijl tot voorzitter der te vormen nieuwjaars-eommissie werd aangewezen de heer G. Wieland. Den heer Tazelaar werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als commissaris der brandweer, onder dankbetuiging voor de vele goede en laug- durige diensten aan deze bewezen. In zijDe plaats werd benoemd de heer J. Wiskerke. Op het adres van den Kerkeraad der Gerefor- meerde kerk om een strook gemeentegrond, noodig voor de te bouwen kerk werd gunstig besehikt. Aan den onderwijzer De Caluwe werd eervol ontslag verleend met ingang van 15 Eebruari. Wat betreft de aauvrage van het hoofd van de school te Sluiskil tot overplaatsing naar de nieuwe school alhier, hierover zal met de betrokken autori- teiten onderhandeld worden. Adhaesie zal verleend worden aan het adres van Schuttevaer, afdeeling Ter Neuzen, tot verkrijging eener betere ligplaats voor schepen enz. Bij de openbare veiling op gisteren van het H6tel Donze", met stalling, verdere aanhoorigheden en erf, alles op het marktplein alhier, werd hetzelve opgehouden op f 14,000. Gisteren werd te Middelburg door den directeur der registratie en domeinen voor de provincie Zeeland en ged. Noord-Brabant in het openbaar bij enkele inschrijving aanbesteed het maken van twee zeedijken, ter gezameulijke lengte van 2737 meters, ter bedijking van buitengronden in den Brakman, tusschen den Angelinapolder en de polders Elisabeth, Magdalena, Passageule en Clara, benevens het bouwen van een uitwateringsluis en verdere daarbij behoorende werkeu, uit te voeren in 1893. Hiervoor waren ingeleverd 10 biljetten, van de heeren: J. Hack, Oudgastel, voor f 91.945 A. van der Straaten, Bergambacht, voor f 96.400 J. van Noordenne, Utrecht, voor f 105.800 A. Kraaijeveld, Sliedrecht, voor f 106.000 C. van Boven, Nieuwer-Amstel, voor f 106.800 J. Vol- ker Isz., Jutphaas, voor 116.000; L. Kralis, Slie drecht, voor 126.000 C. Bolier, Bruinisse en C. van der Hooft, Ter Neuzen, voor f 127.000; P. Monje, Breskens, voor f 127.900 en J. de Jonge Biezelinge en P. Dronkers, Kapelle, voor f 128.000. Hoek, 8 Dec. In de afgeloopen week is alhier, even als vroegere jaren, door de Nieuwjaars-eommissie een collecte gehouden voor buitengewone bedeelingen gedurende den winter de totale opbrengst hiervan was f 240,25 benevens 31 zakken tarwe. Zeeuwsch-Clinge. Tot onderwijzers te Kauter zijn benoemd de heeren D. A. de Foeljaeger, te Amsterdam en D. van Gassen, te Winseu. Hontenisse. Tot onderwijzer te Lamswaarde is benoemd de heer D. A. de Foeljaeger, te Amsterdam. Zuiddorpe, 9 Dec. Gisteren hield de flobert- schietvereeniging »St. Hubert" alhier een schiet- wedstrijd op de vaste baan, waaraan ook werd deelgenomen door de uitgenoodigde scherpschutters- vereeniging „Voor Yaderlaud en Koning" te Ter Neuzen en de flobert-club te Wachtebeke. De gehruikte schijfjes waren die met telling 525 in cirkels. De uitslag van den wedstrijd was dat werd behaald de le prijs door Alfr. Plasschaert van Wachtebeke, met 115 p.; 2e prijs door W. E. Smits van Ter Neuzen, met 100 p.; 3e prijs door H. Puijlaert van Zuiddorpe, met 100 p.4e prijs door Dr. Dutordoir van Wachtebeke, met 95 p. 5" prijs A. de Maesschalck van Wachtebeke, met 90 p. Vodr het uitreiken der prijzen sprak de heer A. Moerdijk, voorzitter van #St. Hubert" alle deelnemers toe, wees op het nuttige dat tegelijk met het aangename hier zijne toepassing vindt, dankte den geuoodigden hartelijk dat zij wel hadden willen voldoen aan de oproeping hunner jonge kameraden, ffSt. Hubert" bestaat nog slechts 1£ jaar en drukte de hoop uit dat meermalen samen zou worden gestreden. De heer Eijke van Ter Neuzen sprak namens de genoodigden een woord van hartelijken dank voor de echt kamaraaaschappelijke ontvangst en sprak de hoop uit dat *St. Hubert" ook zal komen meestrijden met „\oot Vaderland en Koning", als zijne leden in Januari a. s. een flobert-wedstrijd uitschrijven. Recht voldaan keerde elk strijder huiswaarts. Philippine. In geen jaren is de handel in mosselen zoo slap geweest als dit jaar. In dezen zomer was het de heerschende ziekte, die den handel veel belemmerde, en nu deze zoo goed als geweken is, worden er nog wel een honderd balen per week gelost, doch dit is niet eens voldoende om de knechts hun weekloon uit te betalen. T Is te vreezen, dat vele visschers bij 't opmaken van hun balans dit jaar een aanmerkelijk te kort ullen hebben. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken J. W., oud 19 j., zonder beroep te Clinge, is wegens overtreding van 's rijksbelastingen veroor- deeld tot 14 dagen gevangenisstraf. G. v. B., oud 19 j., schipperskuecht te Clinge, is wegens wederspannigheid en overtreding van 's rijksbelastingen veroord. tot 1 maand gevang. A. C. 't G., oud 14 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. M., oud 19 j., arbeider te Hontenisse, is wegens diefstal veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. M. B., oud 19 j., zonder beroep te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot 1 maand gevang. J. F. v. R., oud 23 j., voerman te Sint Jansteen, is wegens mishandeling veroord. tot 3 maanden gevang. J. P., oud 19 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling en beleediging van een ambte- naar veroord. tot 2 maanden gevang. A. v. E., oud 33 j., voerman te Westdorpe, is wegens het plegen van ontuchtige handelingen vrijgesproken. Het Vrijdagmiddag te Vlissingen door zekeren B. ontvoerde meisje is Dinsdagavond in de moe- derlijken woning teruggebracht, daar de moeder, in gezelschap van haar broeder, zich naar Den Haag had begeven, waar 't kind verblijf hield. Dat al te uitbundige vroolijkheid soms de oorzaak van droetheid wordt, is te Rotterdam gebleken. De moeder van een talrijk gezin, wonende op den Schiedamschendijk, moest zoo herhaaldelijk en schaterend lachen bij de ontvangst van ver- schillende St. Nicolaas surprises, dat zij in een lachbui door een beroerte getroffen werd en overleed. Bij het St. Nicolaasfeest was het aan de ca- detten verboden eet- en drinkwaren te ontvangen. Wat er toch gestuurd werd, is dientengevolge aan arme kinderen afgestaan en daaronder bevonden zich een blikje sardines en een busje Worcester saus. Hoe gevaarlijk kleine wonden soms kunnen zijn bleek dezer dagen weder te Hiudeloopeu. Eene flinke dertigjarige vrouw, moeder van drie kinderen, stapte voor ongeveer acht dagen uit haar bed en had het ongeluk in een naald te trappen. Het gelukte haar het voorwerp dadelijk te verwijderen het wondje scheen niet ernstig en werd dan ook niet geteld. Een paar dagen daarna echter werd het pijnlijker, het been zwol op, werd dikker en dikker, en Zaterdag is de vrouw overleden. Yermoedeltjk dus weer een geval van bloedver- giftiging. Ten einde zich een denkbeeld te vormen van de sluwheid, door de zoutsmokkelaars aan den dag gelegd, waardoor zij telkens opnieuw zelfs de daarop verdachte ambtenareu weten te verschalken, diene het volgende Nabij dec Zegschen molen onder Rukfen (N.-Br.) vonden Zaterdag jl. twee ambtenaren achter een haag drie zakken met zout. Een der ambtenaren bleef er bij de wacht houden om het wegvoeren te voorkomen. Na een half uur ziet hij echter aan de andere zijde van een veld drie smokkelaars, ieder met een zak op den rug. De ambtenaar meende dit buitenkansje niet te mogen laten ont- snappen en zette de smokkelaars achterna, die hij eerst met veel moeite inhaalde. Toen zij eindelijk bleven staan en de zakken openden, bleek dat die met zand gevuld waren. Toen daarna de ambtenaar achter de haag terug- kwam, waren de drie zakken zout verdwenen. I N G E Z O N D E N 8TUKKE N. Earner van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. Z E E T IJ 13 I IN Ci E 1M. Van 6 tot en met 8 December. Van 6 tot en met 8 December werden langs de Oostsluizen alhier 29 binnenvaartuigen op-en 48 afgeschut; door de Westsl. 1 op-en 1 afgeschut. Door 's Heeren goedheid hoopt op den 1 lden dezer onze geliefde vader, behuwd-, groot— en overgrootvader J. M. B A U T Z, oud-strijder, in het Evang. Luth. weeshuis te 's Graveuhage, zijn 90sten geboortedag te herdenken. Namens de familie, G. DE ZEEUW. J. C. BAUTZ. E. J. DE ZEEUW-Bautz. J. BAUTZ-Kramer. Ter Neuzen 's Gravenhage' 8 Dec. 1892. De ondergeteekende bericht het ge- achte publiek, dat bij de gehouden verloting de Prijzen gevallen zijn als volgt No. 1471 lste; 638 2de; 2130 3<Je; 679 4de 2730 5de; 101 6de Prijs. Ter Neuzen 9 Dec. 1892. II. DE KOK. TER NEUZEN. Zij, die nog als werkend of bnitengewoon lid tot bovengenoemde vereeniging wenschen toe te treden, gelieven zich bij een der ondergeteekenden aan te melden voor den 17 December a. s.. ten einde van den beginue de lessen te kuunen volgen. Tot den aankoop van koperen iustrumeuten wordt nog deze maand overgegaan. De Regelings-Commissie, L. A. STOFFELS. P. VAN AALST. A. DAELMAN. H. VAN AALST. C. HAMELINK. F. FAAS. J. VAN AALST. F. DE RIJK. De verkooping van IIOIJT (papierhout) gean- nouceerd tegen 14 December aanstaande Deurwaarder IIUI.Y EMAJf. TER NEUZEN. De Notaris Van der Moer, te Ter Neuzen, zal op Woensdag 14 December 1892, des na- middags te 2 uur, in het Hotel DoDze" te Ter Neuzeu, ten verzoeke van de erven CORNELIA KLAASSEN, weduwe C. de Zeeuw, in het open baar verkoopen op een perceel grond met het daarop staande WOONHUIS achter de kerk te Ter Neuzen, kad. bekend in sectie C n°. 1193, groot 95 centiaren. op een perceel grond met het daarop staande WOONHUIS, naast het vorige perceel, kadas- traal bekend in sectie C n°. 1194, groot 95 centiaren. De perceelen zullen afzonderlijk en gecombineerd worden geveild. Yoorwaarden. De verkoopers zullen zorg dragen voor een be- hoorlijke afscheiding der perceelen, indien zij afzon derlijk worden verkocht. Er moet voor elk perceel worden betaald f 12,50 voor overname van kippenhok en boomen. In gebruiktreding terstond na de toewijzing. Betalen binnen 3 maanden. Belastingen en erfpacht van 1 Januari 1893 voor 's koopers rekening. Onkosten 10% binnen 8 dagen te voldoen. De Notaris Van der Moer, te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van den heer JOZ. DE FEIJTER, dijkgraaf enz. te Ter Neuzen, op Dinsdag den 20 December 1892, des namiddags te half twee, in het openbaar verkoopen staande bij de hofstede van den heer De Feijter, in den Sluispolder. Van de koopers zal kunnen worden gevorderd een bewijs van gegoedheid of borgstelling door een bekend persoon. Mijnkeer de Redacteur! Met weemoed, diep medelijden, maar ook met ergernis zitten wij nu reeds 4 weken op het huisraad te kijken van D. de Paepe, dat toen gerechtelijk uit zijn woonhuis werd gedragen. Dat huisraad bestaat uit het onmisiare en is niet alleen een prooi van sneeuw en regen maar wordt nog door kwaadwilligen vernield. Hoe lang nog moeten wij het aanzien, dat De Paepe, zijn vrouw en kinderen komen zien naar hun armzalig goedje, bedekt met een te klein zeil. Maar erger nog hoe lang nog moet die vrouw met hare kinderen in dit barre getijde dag en nacht (let wel ook des nachts) rondzwalken. Laat ons niet zeggen, het is de schuld van man of vrouwDe kinderen die soms van gebrek en kou niet meer kunnen loopen, kunnen het toch zeker niet helpen. Wijlen Jan Snap had nog een paleis tegenover deze stumpers. Hoe lange nog Dankend voor de plaats. Eenige bewOners der Dijkstkaat. Ter Neuzen, 9e van Wintermaand 1892. Zitting van 8 December 1892. Voorzitter de heer Van IJsselsteijn. Alle leden waren tegenwoordig. Na opening der vergadering en goedkeuring der notulen van de vorigeverzocht de voor zitter den secretaris lezing te doen van de brieven en adressen ingevolge de in de vorige zitting genomen besluiten. 1. Onder de ingekomen stukken kwamen voor een bulletin international de douane, een verslag van de kamer van koop handel en fabrieken te Veendam en te Wildervank, een paar statistieken en van de kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg een afdruk van een adres aan de Tweede Kamer met verzoek bij den Minister van Marine haren invloed aan te wenden om de 36 millioen voor oorlogsmaterieel der Marine niet in het buitenland te laten verwerken maar ook rekening te houden met de belangen der binnenlandsche nijverheid. In het adres wordt er op gewezen hoe de scheepsbouwkun- digen ten onzent niet bij het buitenland behoeven achter te staan in bekwaamheid. Ook in het buitenland moeten nieuwe types en constructies eerst bestudeerd en beproefd worden. Dit adres ging vergezeld van een verzoek aan de Kamer te Ter Neuzen tot ondersteuning. De voorzitter stelt voor dit schrijven evenals de overige ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. Hij twijfelt niet aan de bekwaamheid onzer ingenieurs voor den scheepsbouw maar geen enkele binnenlandsche gelegentyeid is op zulk eene schaal ingericht, dat zij met die aan de Clyde kan wedijveren. Hij wijst op de ondervinding met de Sumatra, die gebleken is niet zeewaardig te zijn. Bovendien heeft de Minister het plan eerst de types in het buitenland te doen vervaardigen en dan te zien of voor den verderen aanbouw de binnenlandsche inrichtingen kunnen worden gebezigd. De heer De Jonge is daarentegen van oordeel, dat ook de buitenlandsche inrichtingen niet steeds een waarborg zijn voor de degelijkheid van het werk en wijst om dit te staven op het schip Willem III, dat ook in het buitenland is gemaakt. Hij zou er voor zijn, aan het Middelburgsch adres adhaesie te verleenen, Na nog eenige besprekingen trekt de voorzitter zijn voorstel in en wordt het voorstel van den heer De Jonge met 5 tegen 2 stemmen aangenomen tegen stemden de heer Schalk en de voorzitter. Yerder was nog ingekomen van den consulairen agent voor Rusland te Vlissingen een schrijven, houdende bericht, dat hij Keizerl. decreet de haven van Amsterdam besmet is verklaard en dus schepen uit die haven Diet in Russische havens worden toegelaten, wanneer zij niet voorzien zijn van een gezondheidspas, afgegeven door een Russisch consulair ambtenaar. 2. Bij het punt Inrichtingen voor laden en lossen wijst de voorzitter er op hoe van regeeringswege alhier kaden zijn aangelegd en dus Ter Neuzen billijkerwijze van dien kant niet meer eischen kan. Kaden alleen kunnen echter niet in de behoeften van den handel voorzien. Een eerste eisch is tegenwoordig het laden en lossen tot een minimum van tijd en kosten te beperken. Nu zijn aan de kaden alhier wel 2 stoomkranen, doch die behooren aan de Spoorweg-Maatsehappij en deze eischt voor het gebruik daarvan zulk een hoog tarief, dat onze haven gevaar loopt den doorvoer van erts te missen. Ook werken de hestaande kranen niet snel genoeg. Te Antwerpen lost men met een kraan 500 ton met 8 man, hier met 14 man slechts 320 ten hoogste. Als men bedenkt dat ongeveer 70 gezin nen met het lossen van erts hun brood verdienen zzl men het groote nadeel kunnen beseffen, dat het verlies van dit vervoer voor Ter Neuzen zou opleveren. Spreker meende op dien grond dat deze aangelegenheid wel de aandacht der Kamer verdient en die daarom als een punt van behandeling op do agenda heeft gebracht. Hij vraagt of een der leden daaromtrent iets in het midden heeft te brengen, hij zelf geeft het denkbeeld aan dat de gemeente aan de Regeering de exploitatie van de laatst aangelegde kade verzoekt om daarop kranen te plaatsen voor rekening der gemeente. De heer Schalk voegt hieraan nog toe dat de spoorweg- maatschappij wel belang heeft bij den goeden naam van onze haven voor wat betreft de goederen, die zij verder vervoert maar in vele andere opzichten is haar die onverschillig en daar zij de exploitatie der kaden heeft, kunnen particulieren zich geen vlugger of goedkooper gelegenheid verschaffen. Hij zegt dat zelfs in kleine gemeenten in Belgie daarvoor beter wordt gezorgd dan in Ter Neuzen, dat toch in den handel zijn hoofdmiddel van bestaan heeft. Hij ondersteunt het denkbeeld van den voorzitter en kan verzekeren dat het daarin belegde kapitaal renttegevend zal zijn. De heer Tholens vreest, dat bij concurrentie tusschen de gemeente en de spoorweg-maatschappij deze laatste veel voor heeft, daar zij, die de kranen gebruiken, bij voorkeur gebruik zullen maken van die der maatschappij uit vrees voor be- moeielijking door deze in andere zaken. De heer De Jonge acht het weaschelijker dat in deze de gemeente en de spoorweg-maatschappij samen werken. Met deze gedachte aangevuld wordt het denkbeeld van den voorzitter tot een voorstel gemaakt om zich tot den gemeenteraad te wenden met verzoek bij de regeering de exploitatie aan te vragen van de laatst aangelegde loskade en in beginsel te besluiten tot het plaatsen van 2 kranen hetzij geheel voor rekening der gemeente, hetzij in overleg met de spoorweg-maatschappij indien die exploitatie aan de gemeente wordt verleend. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Punt 3 bijkantoor ontvanger. De voorzitter deelt mee, dat voor eenige jaren door hem en eenige andere belangstellenden werd verzocht om een bijkantoor van den ontvanger bij het station of de loskaden; dat daarop een weigerend antwoord werd ontvangen wegens de geringe beteekenis van den handel in dien tijdHij schetst het groote ongerief dat de handel bij dit gemis heeft en meent, dat het nu een geschikte tijd is om op dat verzoek terug te komen, daar het plan bestaat ter plaatse een gebouw te stichten voor de ambtenaren der belastingen Hij stelt daarom voor den Minister van financien te verzoeken een bijkantoor van den ontvanger te vestigen in de nabijheid der terreinen voor den handel. Bij de bespreking der kranen had de heer Schalk meege- deeld, dat hij zich naar Sas van Gent had moeten begeven om een meetbrief van een schip, wijl hier thans geen enkele- scheepsmeter gestationeerd is. De heer Yan Rompu acht het wenschelijk, dat in het adres inzake bijkantoor ook op deze leemte worde gewezen. Het voorstel van den voorzitter wordt daarop met alge meene stemmen aangenomen. Daar niemand meer het woord verlangde sloot de voorzitter de vergadering. Datum. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Veozen 6 Belg. s.s. Antwerpia 1 1725 Bilbao minerie Tan Ter Veuzcn 7 Eng. s.s. River Lagan 2272 London stukg. Belg. s.s. Londres 2367 idem idem 8 idem Antwerpia 1725 Antwerpen idem Voor Gent t 6 Eng. s.s. Rosa 1294 Goole stukg. Duits. s.s. Littuania 2294 Riga hout 8 Ned. s.s. Prima 1779 Rotterdam ledig Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. idem Kate Forster 2741 idem ledig Deens. s.s. Hamlet 3137 Lihau graan Duits. s.s. Minister Aehenbach 2999 Dantzig hout Deens. s.s. Jylland 4043 Koningsberg. graan Van ent 6 Eng. s.s. Sea Spray 1579 Londen stukg. idem Warkworth 1974 New-Castle idem Era. sch. St. Louise 275 Marennes phosph. idem Catharina 460 Yarmouth idem Duits. bark Baltic 924 Frederiksh. zemelen Eng. s.s. Hebble 2558 Goole stukg. 7 idem Tansy 1841 Cardiff ledig Fra. sch. Amis Reunis 193 Marennes phosph. idem Pierre Emelie 421 idem idem Fra. logger Marianne 318 idem idem Fra. sch. Rene 295 idem idem Fra. brik Foune 433 idem idem Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. idem Angiia 2469 Leith idem idem Rosa 1294 Goole idem 8 idem Avocet 3260 Antwerpen idem idem Don 2658 1 Goole idem TE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2