Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2878. Zaterdag 10 December 1892. 32e Jaargang. Binnenland. Het Huis Altenbrak. F JtC UIL LETON TER NEIIZEBISCHE COIRAYT. ABONNEMENTr Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVEBTENTIU. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■tit blail verscl.ijnt Dinmlai;- en Vrijda(jav«nil den uitgever J. V AS I» F, ASHE te Ter Neaien. folitieti Overzicht. Vorst Bismarck is weder uit Varzin naar Frie- drichsruhe teruggekeerd. Bij bet station te Berlijn hadden zich een paar houderd vereerders opgesteld om den ouden heer te begroeten, doch deze gat te kennen geen ovaties te wenscken. Gij moet u met ergeren rtep een der aanwezigen. Dat doe ik nooit! antwoordde de vorst. Hier blijvenIn den Rijksdag komen klonk het. Ik heb den staat lang genoeg gediend en verlang nu nog alleen naar rust, antwoordde de toegesprokene. Behalve de mededeeling, dat Maandag a. s. de artikelsgewijze discussie over de militaire wet in den Rijksdag een aanvang zal nemen natuurhjk oepaard gaande met tal van profetien over het lot der wet is er over dit voorstel weinig te zeggen, dat uiet reeds gezegd is, en Bismarck's uitlatiugen mondeling Zaterdag aan het station te Berlijn en nu schriftelijk in de Hamb. Nachr. hebben dan ook weinig gewicht, te minder orndat zij na al 't reeds door den ex-kanselier gesprokene, gausch uiet onverdacht zijn te zijn geinspireerd door s vorsten antipathie tegen zijn opvolger en diens helpers. Aanneming van het wetsvoorstel in den tegen woordigen vorm ontraadt de ex-kanselier, want ze„t hij het leger is nu bruikbaarder dan bij de" nieuwe organisatie, daar 't er in den oorlog der toekomst meer op de kwantiteit dan op de kwaliteit der legerhorden zal aankomeu. Harrison, de president der Vereemgde btaten, heeft toch zijn persooulijke gezindheid doen ^J^en voor de oude gewoonte, om jaarhjks een boodschap te riehten tot het congres, een boodschap, die in het onderhavige geval wel letst op een politiek testament lijkt en die dan ook weinig belangwekkends bevat. Harrison spreekt van de verplichting om de nieuwe politiek te aanvaardenvan de rnoeie- lijkheden, voortvloeiende uit den strijd tusscben kapitaal en arbeidvan de noodzakelijkheid om de tariefherziening over te lateu aan het nieuwe congres enz. Van de uitsluiting van alle vreemde hugen gedurende een jaar een lievelingsdeukbeeld van velen, dat iuderdaad kans op slageu heeft spreekt Harrison niet en toch zou die maatregel, als Chandler, de president der emigratie-commissie, zijn zin krijgt, reeds 3 Januari begin van uitvoering moeteu krijgeu. Frankrijks nieuw kabinet't Is de pacht die zegeviert over de persooulijke gezindheid m de breedsprakige beschouwingen der groote pers in 't algemeen en der Franscbe bladen in't bijzouder, want eigenlijk is er van de combinatie-Ribot maar bitter weinig te zeggende nieuwe titularissen Dupuys en Siegfried verleenen het kabinet geen bijzonder cachet en de overigen zijn door bun ministerieelen arbeid onder Loubet, genoegzaam bekend, zoodat, als men zijn gemoed uitstort in Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Je moet je dat zoo niet aantrekken, mijn jongen, dat Gerda in de laatste dagen zich niet heeft laten zien. Bedenk, dat baar vader ziek ligt en dat ze hem moet verplegen. Je weet hoe Gerda aan haar vader hangt. Deze woorden richtte mevrouw Montelli tot haar zoon, met wien zij in het prieel van den tuin zat, en genoot van het prachtige gezicht op den breeden Elbestroom en op het fraaie iandscbap. Zuchtend zette Eduard den arm onder het lioofd en staarde naar de rivier. Hij had zijn moeder bekend, dat hij door iunige liefde met Gerda ver- bonden was en had haar raad gevraagd, of hij aan haar, de dochter van den baron von Altenbrak, het geheim van zijn eigen familie zou mededeelen. Zijn moeder bad hem dit afgeraden. Jebereidhet meisje bittere smart en groote teleurstellingnoem haar den naam van je vader niet. Wie weet of er later geen verzoening tot stand komt, die nu nog omnogelijk is. Je liefde tot Gerda von Altenbrak zal je nog veel smart en hartenleed bezorgen, mijn zoon, maar misschien wordt die liefde toch wel bet middel tot vrede en verzoening. Ik kan echter gtr oordeel uitspreken, voordat ik Gerda von Altenbrak heb leeren kennen. een lofzang deze ontboezeming niet geacht kan worden speciaal te gelden Ribot c. s. doch even zeker zou zijn aangeheven voor Brisson. voor Perier of wien anders dan ook, die er in was mogen slagen de Groote Republiek aan een re- geering te helpen, juist op een oogenblik dat spoedige bulp dubbele hulp was, in aanmerking genomen bet vergevorderde tijdstip en de nog niet eens in discussie genomen begrooting. De be- grooting daaraan had men in zijn overijver (of sensatielust heelemaal niet gedacht en het woord in de Temps van heden in herinnering brengend, dat er nevens de Panama-zaak nog andere dingen zijn, belangrijk voor 't land en eischende een spoedige oploss'ng (de Franscb- Russische conveutie, de hervorming der belasting op de alcobolhoudende drankeu en de begrooting voor het volgende dienstjaar) is dan ook wel een woordje op zijn pas en een nauwgezette bebartiging overwaard. Welwillendheid is de keumerkende eigenschap van de groote meerderbeid der volks- vertegenwoordigers vis-it-vis de nieuwe formatie die als lijfspreuk wel mocht voerenvoorzichtig niet schuddendaar z'j eigenlijk van oogenblik tot oogenblik in levensgevaar verkeert als het parlement niet genadig gezind is. 't Is dus geen sinecure onder dergelijke omstan- digheden deel uittemaken van een kabinet of erger nog aan't hoofd ervan te staan. Daarvoor verdieneu de ministers lof en Ribot, de premier, en Bourgeois, de nieuwe titulars van justitie, zelfs meer dan datBourgeois zou men als de uit- drukking door 't veelvuldig gebruik en t nog grooter misbruik niet bijua een bespotting ware geworden den rechteu man op de rechte plaats kunnen heeten, hij heeft een portefeuille (die van onderwijs), waaraan geen groote veraut- woordelijkbeid is verbouden, verwisseld tegen eene, die in de gegeven omstandigheden en juist op 't oogenblik, onafgebroken arbeid geeft en voort- durend gevaar oplevert voor hem, die er zich mee belast heeft. Bourgeois' taak zal 't ziju de moeie- lijkheden van t oogenolik te neustraliseeren, hij zal in de allereerste plaats den strijd tusscben de wetgevende en de rechterlijke autoriteiten over de aan eerstgenoemden toekomende rechteu moeten beslechten en naar zijn eigen overtuiging en die zijner mederegeerders zal hij dit, op grond van een eergister avond in den ministerraad ge nomen besluit, doen, door de grenzen van beide lichamen het wetgevende en het rechtsprekende nauwkeurig vast te stellen en den wil kond te doen, dat geen van beide partijen buiten bun boekje gaan een beslissing van diep ingrijpenden aard, een uitgezocht wapeu in handen der oppositie gevend, die eergisteren even gauw is bijeen geweest om haar vasthouding te betuigen aan den eisch tot volledige opheldering der Panama-zaak. Strijd zal er dus zijn, doch de Kamer is niet zoo veel- eischendtot de afdoening der loopende zaakjes zal men Ribot wel 't leven laten en dan komt bet kabinet, geroepen om de algemeene verkiezingen voor te bereiden. Eigenlijk zou Ribot's combinatie dus een noodhulp-kabinet kunnen heeten, ingevolge 't plotselinge overlijden van dat, hetwelk er voor was, met vreugde begroet en met welwillendheid beoordeeld. Naar de Asser Ct. verueemt, moet bij H H. M M de Koninginnen thans het voornemen bestaan om in het volgeod jaar geen bezoek aan Overijsel en Drenthe te brengen, in verband met den wensch der Koninginnen om, nu dit jaar een bezoek aan het noorden des lands is gebracht, het volgende jaar het zuiden te bezoeken. In het hoofdkiesdistrict Vegbel zijn voor de verkiezing voor de Tweede Kamer uitgebracbt 1237 stemmen. Gekozen is de heer Van Vlijmen met 1054 stemmen. Jhr. Jos. de la Court had 157 stemmen. In het hoofdkiesdistrict Zevenbergen werden uitgebracht 1071 stemmen. Gekozen is de beer E. van der Kuu met 900 Mr. Borret verkreeg 56 stemmen. In de zitting van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal op gisteren wezen de heereu Hennequiu en Walter op de bezwareu der grens- bewoners langs de Belgische grenzen, omtrent het veevervoer De Minister van buitenlandsche zaken verklaarde, dat naar geheeie openstelling der Bel gische grenzen voor den vee-invoer door de regeering zal worden gestreefd. Gedeeltelijk is ze verkregen voor Staats-Ylaanderen echter nog niet. Het recht van Nederland op de visscherij in den Brakman haudhaaft de Minister krachtig. In herinnering wordt gebracht, dat sedert 1 December jl. geen gebruik meer mag gemaakt worden van briefkaart-formulieren met eeu wapen, fabrieks- of goederenmerk op de voorzijde. Wil men zijn nog aanwezigen voorraad van derge lijke kaarten toch opgebruiken, dan plakt men eenvoudig den postzegel of de postzegels over die verboden merken of wapens. Uit Bruinisse schrijft men De buitengewone drukte, die hier sedert het inschepen der suiker- bieten in de gemeente en op de haven heerschte, is thans weer geeindigd. Volgens weging op de fairbank werden op de haven 16,731,000 en op de buitenveeren aan de noord— en zuidzijde van den polder omstreeks 450,000 kilogram bieten geladen. De oogst van dit product was in dezen polder uitstekend en overtreft verscheidene der aangrenzende polders. In aanmerking genomen dat het weder slecht of wel ongunstig was voor het rooien en bet vervoer, is de campagne werkelijk nog tijdig afgeloopen, hetgeen hoot'dzakelijk te danken is aan de steeds voldoende aanwezige scheepsruimte, waartoe 72 schepen in de haven kwamen. Dat tegenwoordig aan de outginning der heide- gronden veel gedaan wordt, moge hieruit blijken, dat onder onmiddellijk toezicht van de Nederlaudsche Heidemaatschappij op verschillende plaatsen van ons land meer dan honderd werklieden bezig zijn met het bewerken van grond, het maken van water- leidingen enz. Zelfs in streken waar vroeger weinig of geen werk was, ziet men nu tal van werklieden bezig. Hoofdzakelijk is dit daaraan toe te schrijven, dat met het onderhanden nemen van groote uitgestrekt- heden heidegrond, die in den zomer met den ploeg bewerkt worden, 's winters daardoor aan tal van heidebewoners werk verschaft wordt, met het in orde maken van sloten, wegen enz. In dit opzicht heeft dus de uitkomst de verwachtingen niet bedrogen en wordt door die ontginningen veel werk verschaft in een tijd, dat anders niets te verdienen valt. Wij wenscben dan ook dat, nu in dezen tijd overal van werkverschaffing wordt gesproken, de groote bezitters van heidegronden dit goede voor- beeld van enkelen mogen volgen. DeNederlandsche Heidemaatschappij is opgericht om te werken en den ontginner te helpen. Dat men haar nog meer werk geve. ilu ontginner en heidebewoners zullen wel bij varen. Het volgende voorval had in de buurt van Woerden plaats. Een kind te Barwoutswaarder werd ziek onder de gevvone verschijnselen van choleradiarrhee met braking gepaard. In plaats van een geneesheer te laten halen, werd de hulp ingeroepen van een particulier te Zwammerdam, die de patiente op homoopatische wijze behandelde maar niet met het gewenschte gevolg, daar het kind stierf. Daar de vader nu toch een doodbriefje moest hebben, kreeg hij meteen den raad een geneesheer in de buurt het lijk te laten sc'nouwen en dan maar te zeggen dat het kind aan stuipen was overleden. Vanwege den burgemeester werd nu echter een lijkschouwing gelast, maar de ge neesheer kon nu geen bepaalde ziekte opgeven. Het restant van het ingegeven geueesmiddel dat bleek te bestaan uit een oplossing van kamfer en spiritus, werd in beslag genomen en opgezonden naar den inspecteur van het geneeskundig Staats- toezicht in Zuid-Hollaud. Gedreven door haar gevoel van sympathie voor Eduards moeder, had Gerda eenige dagen later een bezoek aan mevronw Montelli gebracht. Zij waren elkander bijzonder goed bevallen. Voortaan was Gerda bijna elken dag gekomen om met mevrouw Montelli gezellig te praten. Sedert eenige dagen was zij weggebleveu; een brief meldde Eduards moeder, dat Gerda niet kon komen, omdat haar vader ernstig ziek was geworden. Onder de noodzakelijkheid van die bezoeken te Neurode na te laten, leed Gerda evenzeer als Eduard. Want sedert zij elkaar huune liefde bekend hadden, hield Gerda het niet voor harer waardig naar de bekende plekjes in het boscb te gaan zij ont- moette nu baar geliefde alleen ten huize zijner moeder. Maar de teedere blik van haar oogen, haar warme handdruk bij het komen en gaan zeiden Eduard duidelijk genoeg, dat de liefde in haar hart niet was uitgebluscbt. U heeft gelijk, moeder, zei Eduard na een poos. Gerda zal nu geen tijd hebben om ons te komen opzoeken. Ik zou baar echter in deze moeilijke dagen zoo gaarne met raad en daad bijstaan. De ziekte van haar vader is zeker niet de eenige zorg; die 'naar druktook de dreigende toestand op Neuenbrak drukt haar. Er is daar een werksta- kiug uitgebroken. Wat heeft Gerda met die werk- staking uit te staan Het is de taak der beambteu de oneenigheden uit de weg te ruimen. Natuurlijk, maar een deel der beambteu staat aan de zijde der arbeiders en het andere deel be- staat uit schoften die de baron bedriegen, waar zij slecbts kunnen. Er zijn reeds ernstige ougeregeld- heden voorgekomen - hoe licht kunnen die naar Altenbrak overslaan en dan staat Gerda zonder bescherming tegenover de oproerige arbeiders. Ik begrijp de woede van die menschen niet. Die is toch zeer begrijpelijk, als men denkt aan de uitzuigerij, waaraan zij blootstonden, zoowel van de zijde der bedriegelijke beambteu als van de eigenaren der fabriek. Maar de baron moet toch een goedaardig mensch zijn, die gaarne met voile handen weggeeft. Hij heeft er ook geen schuld aan, maar zijn vrouw. Margherita liet het hoofd op de borst zinken. Zij dacht aan het uur, toen zij de trotsche Rogalla von Altenbrak voor de eerste en laatste maal gezien had. Die ontmoeting stoud haar nu weer zoo duidelijk voor den geest, alsof die gisteren bad plaats gehad. Reeds toen had een blik op dat gelaat en die koele oogen baar doen zien, dat het hart dier vrouw geen medelijden of erbarming met vreemde menschen kende. Als doelloos had zij den strijd tegen die vrouw opgegeveu, want zij begreep, dat haar tegenstandster geen middel onge- bruikt zou laten om de overwinning te behalen, al moest dat middel dan ook een misdaad zijn. Het was vreemd het gevoel van haat tegen Rogalla von Altenbrak kon zij niet overwinnenj terwijl zij voor baron Willy een gevoel koesterde, dat bijua medelijdeu mocht heeten. Zij had Willy von Altenbrak vergiffenis geschonken, omdat zij wist, dat bij onder den iuvloed zijner vrouw handelde, toen hij alle tamiliebetrekkingen met haar, de burgerlijke Margherita Montelli, ontkeud en afge- wezen bad. Een lange poos zaten moeder en zoon zwijgend bij elkaar. Eindelijk stoud Eduard op. Het is mooi weer, zeide hij, ik ga nog een kleine wandeling doen. Bij het avondeten ben ik terug. Hij reikte zijn moeder de hand en ging heen. Onwiilekeurig richtte hij zijn schreden naar de plek waar hij Gerda allereerst ontmoet had. Het was of hij een voorgevoel had, dat hij haar daar zou aantreffen. Met geweld werd hij daarheen getrokken, en ziju hart jubelde van vreugde toen het vroolijk geblaf van Gerda's hond hem begroette. Gerda had tegen een boom geleund gezeten en in droeve gedachten voor zich heen gestaard. Nu verhelderde haar gelaat, zij ging hem te gemoet en stak hem beide handen toe, waarop Eduard een kus drukte. Wat heb ik je in langen tijd niet gezien, Gerda Ik kon niet komen, ik moest bij mijn zieken vader blijven, Eduard. Maar van daag kon ik het niet langer uithouden, ik moest naar buiten in de frisscbe lucht van het bosch, naar deze plek, waar ik je de eerste maal gezien heb. Mijn stille hoop is vervuldik zie je weder ach, misschien voor de laatste maal Wat praat je zoo, lieveling? riep Eduard ontroerd. Mijn vader neerat toe in beterschap, ik moet met hem naar het Zuiden, zei Gerda. Maar voordat ik afscheid van je neem, Eduard, moetje me eerst edu vraag beantwoorden, waarvan ons beider lot afhangt. (Wordt vorvolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1