Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Kamer ra KoopMel en Mricta UMIMHIIM, No. 2877. Woensdag 7 December 1892. 32e Jaargang. BEKENDMAKING. abonnement- Wegen en voetpaden in (le gemeente Hoek. De Burgemeester der gemeente Ter IVeuzen Het Huis Altenbrak. aanbesteden Binnenland. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Gedeputeerde Stateu van ZEELAND maken bekend, dat de LIGGER DER WEGEM EM VOE T- P.4DE\ in de gemeente Hoe k, door hen, ingevolge art. 20 van het lieglement op de wegen en voet paden, ambtshalve gewijzigd is vastgesteld dat huu besluit tot vaststelling heden aan Burgemeester en Wetbouders is gezonden, om daarmede te handelen overeeukomstig art. 22 eD herinneren belanghebbenden voor zooveel noodig aan art. 23. Middelburg, 6 December 1892. Gedeputeerde Staten voornoemd, DE BRAUW, Voorzitter. W. POLMAN KRUSEMAN, Griffier. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Vrijdag den 9 December 1893, des voormiddags ten 9$ ure. Ter Neuzen, den 6 December 1892. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. TER NEUZEN. OPENBARE VERGADERING op Donderdag den 8 December 1893, namiddag 7 uur. Te behandelen 1. Ingekomen stukken. 2. Inrichtiugen tot lossen en laden. 3. Bijkantoor ontvanger. 4. Verdere besprekingen. De Voorzitter, H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN. De Secretaris, H. J. VOOREN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 13 December a. s., des mor- gens 11 uren, op het gemeentehuis, in het openbaar, FEUILLETON. Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 29 ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. In het schrijfvertrek van den baron vou Altenbrak heerschte een drukkende stilte. Willy zat ineen- gezouken in zijn armstoel voor de schrijftafel, de vuist krampachtig gebald, somber voor zich heen te staren. Intusschen stood Rogalla bij het venster en trommelde ongeduldig tegen de ruiteu. Naeen poosje keerde zij zich om en vroeg op snijdenden toon Wat wil je doen in deze omstandigheden Waar ben je toe besloten Wat ik doen zal wist ik dat zelf maar. Je bent nog altija even zwak van karakter, als je altijd geweest bent, miju waarde, autwoordde zijn vrouw met kouden spot. Maar er moet een besluit genomen worden, hoe dan ook. De directeur der fabriek, verwacht binnen weinige dageu een werkstaking, dan staat het werk geheel stil, en nu juist kunuen wij de ontvangsten uit de fabriek niet ODtberen. De zomerreis staat voor de deur, en Harry heeft me geschreven, dat hij eenige duizende marken noodig heeft om dringende verplichtingen te kunneu nakomen. Dringende verplichtingen zeg liever speel- schuldeu, Rogalla. Nu ja, speelschulden. Heb je in je jeugd ook geen speelschulden gemaakt? bij enkele inschrijving, in 3 afzonderlijke perceelen, Het schoonhouden, verwarmen en verlichten der openbare scholen (A en B) in de kom en (O) op Sluiskil, gedurende 1893. De voorwaarden liggen van 3 December a. s. ter iuzage op de gemeeute-secretarie en in de her- berg van Van Sele te Sluiskil. De iuschrijvings—biljetten kunnen ter gemeente- secretarie in een verzegelde bus tot het oogenblik der besteding worden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Burgemeester. Ter Neuzen, 29 Nov. 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht. Op raad van den aftredenden Minister Bourgeois heeft de president der republiek diens collega Develle geroepen en het resultaat is, dat nu zal worden beproefd, een nieuw Ministerie voor Frank- rijk te vormen onder presidentschap van den aftre denden Minister van buitenlandsche zaken, Ribot. Wanueer ook deze pogiug mislukt, dan zou de president der republiek, zoo meent men, zich nog kunnen wenden tot Freycinet, Constans of Loubet. Van den eerste is bekend, dat hij het voorzitter- schap van den Miuisterrrad in Februari slechts ongaarne heeft nedergelegd en dat hij bereid is, zich weder aan het hoofd der regeering te stellen, wordt niet betwijfeld, maar dat hij het op dit oogenblik zou willen doen is, niet zeer waarschijnlijk. Constans geldt, te recht of te onrecht, bij velen voor den man, van wien de onthulliugen over de Panama-maatschappij zijn uitgegaau de dynamiet- aanslagen en de gebeurtenissen te Carmaux hebben hem den weg bereid. Zijn bekende energie maakt, dat in de tegenwoordige omstandigheden meuigeen gaarue in zijne handen de portefeuille van binnen- landsche zaken zou zien. Ook zijn er die meenen, dat Loubet zou zijn te bewegen, zijn verzoek om ontslag in te trekken en met zijne collega's de Minister vanjustitie, Ricard, uitgezouderd de zaken gaande te houden, totdat de algemeene verkiezingen hebben plaats gehad. In Duitschland zijn de algemeene beraadslagingen over het legerontwerp gesloten en is het regeerings- Willy von Altenbrak zuchtte. Dat weet God ik heb ze gemaakt en duur, zeer duur betaald. Laat die belachelijke zuchten maar blijven en zeg me liever, hoe je de zaak van de fabriek wilt regelen. Er moet wat gedaan worden. Als in een droom verzouken autwoordde Willy Ik had gehoopt te kunnen goedmaken, wat ik misdaan heb. Ik hoopte een verzoening tot stand te kunnen brengen, toeu de zoon van mijn breeder op Neurode kwam Willy De harde, scherpe toon waarop Rogalla hem riep, onderbrak den ouden man in zijn gedachteu. Hij schrikte op, streek met de hand langs het voorhoofd, zakte toen weer in zijn armstoel terug en sprak in doffe onderwerping Ja, ja, je hebt gelijk Zoo kan het niet blijven, de zaak moet geregeld worden Maar hoe? maar hoe? Ik sprak van de werkstaking, die dreigt op onze fabriek te Neuenbrak, viel Rogalla weer in op be- velenden toon. Laat die fabriek naar de maan loopen, antwoordde Willy. Waartoe dient al die moeite? De menschen zijn toch nooit tevredeu. Ik zal huu zeggen Als jelui het werk staakt, dan staak ik ook. Willy, je lijkt wel gek De fabriek sluiten, die die zooveel honderdduizeuden verslondeu heeft Je zelven ten spot van de wereld stellen En onze concurrent op Neurode de handen vrijgeven Dat gebeurt nooit, zoolang ik leef! Ik ben het moe me af te tobben met die lui. Nu goed, laat de regeling vail die zaak dan aan mij over. Ik rijd er van rniddag heen en zal die lui eeus leeren begrijpen, wie heer en meester is voorstel gesteld in handen eener commissie van 28 leden. Onder de debatteu is de rede van Richter de belangrijkste, wijl hij Caprivi scherp aan viel en zich met lijf en ziel tegen de legerwetten verzette. Ook beschuldigde hij den kanselier van inconsekwente redeneeringen. Ook op de vergelijking van de mannen van 1870/71 met die van heden, op welke laatsten de kanselier ietwat minachtend had neergezien, kwam Richter terug, terwijl hij voor rekende, dat er sinds dien tijd wel degelijk iets voor het leger was gedaan. Sedert 1870 was het leger verdubbeld, zei de vertegenwoordiger der Duitsch-vrijzinnigen, en in dien tijd waren voor militaire doeleindeu 12 milliarden uitgegeven, waarvan slechts 3 milliarden door de Fransche oorlogsschatting waren gedekt. De heer Buhl verklaarde, dat de nationaal-liberalen de militaire eischen zouden toestaan, voor zoover de levens- belangen van het rijk zulks gedoogen Liebknecht kwam op de malaise, veroorzaakt door de kapi- talistische iurichting der maatschappij en Von Frege hield een slag om den arm, zeggende, dat de Duitsch-couservatieven eerst bij de eigenlijke be- raadslaging uit den hoek zouden komen met huu zienswijze over de legerwetevenzoo had zich ook Fritzen namens het centrum uitgelaten. De Berlijnsche correspondent van de Times is van meening, dat de auti-semistische beweging in Duitschland zeer ernstig wordt. Een der heftigste en minst achtbare leden der partij, Dr. Ahlwardt, die herhaalde malen wegens laster is veroordeeld en nu weder daarvoor terecht staat, heeft door de ondersteuning der conservatieven veel kaus in den Rijksdag te worden gekozen. Op sommige plaatsen worden de Joden door de boeren mishaudeld en hunne vijanden verlangen, dat zij door eene wet tot vreemdelingen zullen worden verklaard, zoodat zij geene openbare ambten zullen kunnen bekleeden. De verbittering, meent de correspondent, schijDt meer door de bekwaamheid dan door den rijkdom der Joden te zijn veroorzaakt, want de socialisteu, die een afschuw hebben van kapitalisten, doen met de auti-semieten niet medetrouwens hunne eerste leiders waren Israelieten. Het hof is sterk tegen de Jodenvervolging, maar onder de hoogste standeu vindt zij veel minder afkeuring. Te New-Orleans wordt eene vergadering gehouden van belanghebbenden bij de uitvoering van het Nicaragua-kanaal. Besloten is, dat ieder staat een gedelegeerde zal benoeinen om het congres der Vereenigde Staten aan te sporen, in de eerst- volgeude zitting het kanaalplan goed te keuren. Senator Morgan, de voorsteller van het bij het Congres ingediend ontwerp, zeide, dat de gevraagde van den groud, waar zij op wonen. Men moet tegen zulk gespuis flink en krachtig optreden, dan kruipen ze in het stof. Rogalla, ik waarschuw je, mompelde Willy met een schuwen blik naar zijn vrouw. Maar doe, wat je goed dunkt. Je hebt nooit naar mijn woorden geluisterd. Zij haalde minachtend de schouders op. Hier is Harry's brief waar ik van sprak. Je ziet daaruit, dat de jongen moet geholpen worden, en wel oogeublikkelijk, of hij komt in de pijnlijkste verlegenheid. Hoe groot is de som Zes-en-twintig duizend mark. Binnen acht dagen moet het geld betaald zijn. Tot weerziens van avond. Het hoofd trotsch opgeheven verliet de barones het vertrek, zonder een blik meer te werpen op haar man, die daar zat als het beeld vau den jammer Zes-en-twintig duizeud mark Ja zeker, er was een tijd geweest, dat hij die som gelds als een kleinigheid beschouwde en dit deed hem met schrik bedeuken, waar hij die som van daau moest halen Hij had sehulden op schulden gestapeld, niet op het landgoed zelf, dat kou gelukkig niet wegens het majoraat, maar wel op de iukomsten daarvan, en die schulden, waarvoor hij meerendeels woeker rente moest betaleu, verslonden reeds meer dan het landgoed jaarlijks opbracht. En nu nog die mis- lukte speculatie met de suikerfabriek en behalve dit alles nog de schulden van zijn zoon. Het was niet lauger meer te drageu. Zou hij een einde maken aan al die kwellingen en den jammer van zijn leveu 100 milloenen dollars zouden worden toegestaan. Die kanaalmaatschappij is bereid aan de regeering der Unie voor 70 millioen dollars obligation af te staan om haar invloed op de uitvoering te verzekeren. Te Tilleur— Herloz bij Luik hebben heftige standjes plaats gehad. Een deel der mijnwerkers had 't werk gestaakt en een aantal hunner had te lang in de herberg vertoefd. Voor onlusten vreezende verbood de burgemeester sameoscholiugen van 5 of meer personen. Een politiedienaar, die 't verbod aanplakte, werd door een steenworp ernstig getroff'eu. Het bevel van den chef der politie om uiteen te gaan werd met revolverschoten beantwoord. Een mijnwerker werd hierdoor gedood, drie personen, waarvan een vrouw, werden gewond. Ilierop uamen de overigen de vlucht. Meu vreest dat de werkstaking in het geheele bekken van Luik algemeen zal worden. In het antwoord op het voorloopig verslag betreffende hoofdstuk VII B verklaart de Minister van financien dat het zijn wensch blijft met de belastinghervorming zooveel spoed te maken als maar eenigzins mogelijk is. De wet op de grond- belasting is in onderzoek bij den Raad van State. Aan de nerziening der personeele belastiug wordt gearbeid. Maatregelen tegen schenking onder de levenden ter ontduiking van successierechteu zijn in onderzoek. Binnen zeer korten tijd zal eene nadere wettelijke voorziening van den suikeraccijns worden ingediend. Vrees dat de saccharine de suiker zal vervangen behoeft vooralsnog niet te bestaan. Hier te lande wordt die stof niet vervaardigd. jjWerhooging van het tarief van invoerrechten ware niet wenschelijk. In studie zijn middelen om te lage waarde-aaDgifte te voorkomeu. Met het toekennen van premien aan ambtenaren voor het achterhalen van sluikerijen zal niet worden voortgegaan wanneer blijkt dat dit middel na de verlagiug van den zoutaccijns kan gemist worden. Lotsverbeteriug van de grenscommiezen is niet alleen verkrijgbaar door het bedrag van eventueel af te schaffeu premien daarvoor aan te wenden. De Minister zal onderzoekeu of het personeel voor de visitatie, vooral te Arnhem, onvoldoende moet worden geacht. Verbetering van den toestand der klerken op belastingkautoren wordt in verband met noodza- kelijke uitbreiding bij de indirecte belastingen ten behoeve der vermogeusbelasting overwogeD. Binnen zeer korten tijd zullen ingediend worden Zijn blik dwaalde over de schrijftafel en bleef rusten op het fraaie met zilver bewerkte pistool, dat in de zonnestralen schitterde. Zijn gelaat ver- helderde toen hij naar het wapen greep. Doch hij liet de hand weer zakken, ook daarvoor was hij te zwak, hij gevoelde het. Het pistool viel met eon doffen slag op den grond eu hij zelf zonk terug in zijn stoel. Op de binnenplaats klonk het hoefgetrappel van dravende paarden. Door een livreiknecht gevolgd. reed mevrouw von Altenbrak weg om op Neuen brak de zaken te gaan regelen. Willy hoorde het en sloeg het oog op toevallig viel zijn blik daarbij op het portret zijner moeder, die welwillend op hem scheen neer te zien. Daar ging de deur open en een jeugdig gelaat keek vroolijk naar binnen. Doch onmiddellijk ver- dween de vroolijke uitdrukking daarvau en een kreet van ontsteltenis ontsnapte den mond van het biunentredende meisje, toeu zij daar haar vader zoo bleek als een doode onbeweeglijk in zijn stoel zag liggen. Het volgende oogenblik knielde Gerda bij haar vader en drukte hem teeder in haar armen. Toen zag zij het pistool op den grond en dit deed een ontzettend vermoeden bij haar opkomen. Vader, vader, wat is ergebeurd? kreet zij. Niets, kind, nietsGeef me een glas water, ik gevoel me zoo afgemat. Gerda vloog naar het tafeltje, waar altijd een karaf water en een flesch rooden wijn gereed stonden. Zij vulde het glas half met water, half met wijn en reikte het over aan haar vader, die er gretig van dronk. Daarna zette hij het glas op de tafei TER NEIIZENSCHE <01 RUT ■lit III ml verseliijnt Oinsdag- en Vrijilagavontl teij rten iiitsjever I". J. V AS It E S A S E te Ter Seuicn. TE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1