Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2876. Zaterdag 3 December 1892. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. 32e Jaargang. Binnenland. 341ste ST AATSLOTERIJ. ijvoegsel van de Ter Neuzensche Courant. Aan de memorie van antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken op het verslag der afdeelingen is het volgende ontleend De Minister deelt teu voile de meening, dat het gemeentelijk kiesrecht geenszins als een aau- hangsel is te beschouwen en wellicht van even groot belang is, als dat voor de Staten-Generaal en de Provinciale Staten. Het dient dan ook zelfstandig en afzonderlijk te worden geregeld in verband met de eerlang opnieuw te overwegen en te omschrijven taak der plaatselijke bestureu. loolang de regeling van het gemeentelijk kiesrecht uiet in dit verband kan worden besproken, schijnt gedachtenwisseling daarover weinig vruchtbaar. De Minister wenscht thans alleenlijk op te merken, dat aanneming voor de gemeenten van het propor- tioneele kiesrecht niet gezegd kan worden, gelijk in het voorloopig verslag geschiedt de eenig mogelijk e afwijking te zijn van de regeling der kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer en der Provinciale Staten. Een wetsontwerp tot wijziging der drankwet wordt voorbereid. Met betrekkiug tot de cholera zegt de Minister dat de regeering gaarne de noodige voorstellen zal doen tot het wegnemen van leemten en gebreken in de sanitaire wetgeviug. Eene wijziging der krankzinnigenwet is in over- weging. Kostelooze toelating op de Rijks hoogere burger- scholen zal van den aanleg der leerliugen afhankelijk worden gemaakt. De Minister is bereid de oprichting van een station voor het onderzoek van bouwmaterialeu opnieuw te onderzoeken. Elke uitgaaf eener gemeente tot het verstrekken van voedsel aan schoolgaacde kinderen acht de Minister in beginsel niet ontoelaatbaar. De denkbeelden omtrent onderwijzers-salarissen enz. kunnen eerst bij herziening der schoolwet overwogcn worden. Het gemeenlebestuur van 's Hertogenbosch is bereid eene nieuwe kweekschool te bouwen, omtrent het plan waarvan de Minister hoopt overeenstemming te verkrijgen. Door den heer H. Tindal is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal het navolgende adres ingezonden ffEr zullen weinig Nederlanders zijn, die zoo dikwijls met verzoekschriften tot u komen, als de ondergeteekende. Tot nu toe hadden mijne requesten ten doel, uwe aandacht te vestigen op de gewichtigste punten van staatsbeleidthans word ik door nog hoogere belangen genoodzaakt, mij weder tot u wenden. Dagelijks ontvang ik bezoeken en brieven van werklieden, die mijne hulp komen inroepen en die mij om bijstand, liefst om werk, verzoeken, want zij zijn werkeloos. Enkele van hen zijn mij persoonlijk bekend als brave en oppassende menschen, van vele audere vernam ik dit, na inlichtingen omtrent hen inge- wonnen te hebben. Daar het mij natunrlijk niet mogelijk is, alle te helpen, die mij zulks vragen, acht ik het mijn plicht als Nederlander, u met dezen toestand in kennis te stellen. Honderden oppassende maunen, die goed kunnen werken, en gaarne werken willen, kunnen geen werk bekomen. De meeste van hen zijn gehuwd en vaders van huisgezinnen. Zij moeten thans buiten hunne schuld met hunne gezinnen armoede en gebrek, misschien zelfs honger lijden. Mogen dergelijke toestanden blijven voortbestaan? Gij vraagt een middel er tegen Ik kan er u geen met een paar woorden aan- geveu. Het vraagstuk is zeer ingewikkeld, doch eischt dringend oplossing. Maar bovendien, al kou ik 't u aangeven, wat zou dat baten Hebt gij ooit naar mij geluisterd, als ik u ten goede raadde Het doel van dit verzoekschrift is dan ook geen ander, dan uw aandacht te vestigen op den ver- schrikkelijken toestand. Gij die zijt aangewezen, om de belangen van alle Nederlanders te behartigen, zult moeten beraadslagen, hoe zoo spoedig mogelijk verbetering kan worden aangebracht. Ik zeg zoo spoedig mogelijk, omdat de tijd dringtde winter staat voor de deur. Werkeloosheid en ellende zullen stellig vermeerderen. Gij moet dus snel beraadslagen en spoedig beslissen. Laat in deze benarde omstandigheden het volk eens zien, dat gij dit kunt. Gij zult zeggen, dat ik met mijn request zeer ongelegen komdat gij bezig zijt met de be- grootingsdebatten, en dat tal van politieke wetten uw tijd iu beslag nemen. 't Is alles waar, maar wat 't zwaarst is, moet 'tzwaarst wegen. Kom ik met mijn request ongelegen, geloof mij, 't honger- lyden komt den werkeloozen nog veel meer ongelegen. Toevallige omstandigheden zijn oorzaak, dat ik wellicht beter omtrent deze toestanden ingelicht ben dan de meeste uwer. Ziende, dat het bepaald onmogelijk is, alleen, of met behulp van mijne bekenden, ook maar gedeeltelijk in den nood te voorzien, gevoel ik mij verplicht, de zaak geheel in uwe handen te stellen, met het eerbiedig ver- zoek, ze spoedig te behandelen en tot een oplossing te brengen." Het was op 1 December 1852, dat in Neder- land de eerste telegraafkantoren werden geopend, en wel te Amsterdam, 's Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht en Breda. Tot daartoe had men hier te lande geen audere telegraaflijn gehad, dan die, welke door de Holland- sche IJzeren Spoorweginaatschappij ten behoeve van haren dienst langs hare baan was aaugelegd, en de particuliere lijn van Amsterdam naar Nieuwediep. De spoorweg-telegraaf was ook voor het publiek verkeer opengesteld bij koniuklijk besluit van 19 December 1847 was daartoe aan de Maatschappij vergunning verleend. De lijn naar Nieuwediep was eene onderneming van de heeren C. C. van Hall en E. Wenckebach te Amsterdam, aan wien bij kouinklijk besluit van 16 Aug. 1850 daarvoor concessie was verleend. Terwijl deze concessie-aanvrage nog hangende was, benoemde Thorbebecke (13 April 1850) een com- missie, om de Regeering van advies te dienen over de vraag of de verdere aanleg van telegrafen van rijks- wege ondernomen, dan wel aan bijzondere personen overgelaten zou worden. Deze commissie bestond uit den inspecteur van den Waterstaat L. J. A. van der Kun, den ingenieur van den waterstaat E. W. Conrad en voornoemden E. Wenckebach, eeD kundig fabrikant van physische iristrumenten, die zich zeer veel moeite had gegeven om de invoering van het nieuwe middel van verkeer hier te lande te bevor- dereu. De commissie adviseerde tot aanleg van rijkswege, zonder dat nochtans particuliere onder- nemingen zouden ziju buitengesloten, en de Regeering vereeuigde zich met dit advies. Op 7 Maart 1852 kwam de door Thorbecke ontworpen telegraafwet tot stand. Van het personeel, dat op 1 Dec. 1852 bij de rijkstelegraaf in dienst trad, zijn thans, na veertig jaren, nog slechts vier personen bij dezen tak van dienst werkzaam. Het zijn de heeren A. H. van Thiel, hoofdinspecteurT. de Jager, inspecteur te ZwolleW. Brinck, directeur te Hoorn, en J. van der Pijl, onderdirecteur te Amsterdam. Gewichtig vooral is de loopbaan, die den heer Van Thiel in deze veertig jaren heeft afgelegd. Dat de telegraafdienst zoo uitmuntend is ingericht, het is voor een zeer groot deel te danken aan zijne bekwaamheid en zijn voortvarenden ijver. Welk een ontzaggelijken invloed de totstand- koming van de telegraaf op heel ons maatschappelijk leven heeft gehad men denke slechts aan de diensten, welke zij heeft bewezen aan den handel en aan de pers is moeielijk onder woorden te brengen. De detachementen, welke in versehillende gemeenten van Zuid-Holland belast zijn met de bewaking van hoeven en weiden, waar besmettelijk mond- en klauwzeer heerscht, zullen eerstdaags geleidelijk naar hunne korpsen terugkeeren, daar er andere maatregelen tegen verbreiding der vee- ziekte zullen genomen worden. Reeds is men begonnen, bier en daar de hoornen der beesten van een ingebrand merk te voorzien, terwijl er onbezoldigde rijksveldwachters zullen worden aangesteld, om toezicht op het getal en het signalemeut der in de besmette weiden en stallen aanwezige beesten te houden daarbij zal het toe zicht op de veemarklen verscherpt worden. In het Politieblad wordt opsporing verzocht van den 50-jarigen barbier J. Caquelin, kenbaar aan een pruik, rooden neus en stotterende spraak, en van de 19-jarige Rosa M. Jorissen, kenbaar aan een litteeken onder een oog, die sedert veertien dagen spoorloos uit Maastricht verdwenen zijn. Met zooveel ^kenteekenen" is het een stout bedrijf er van door te gaan. Wat die man wel voor verdere aantrekkelijkheden mag hebben om een 19-jarig meisje te bekoren Wat sommige menschen in Tilburg gebruiken tegen de tandpijn Zij vangen een levenden mol, verwonden dien, zoodat er levend bloed uitstroomd en doopen daarin hun vingers. Hebben zij of anderen te eenigen tijd last van kiespijn, dan wordt de pijnlijke kies met een gedoopten vinger aangeraakt en, zegge ze, genezeu is de kwaal Een pootje van een levenden mol wordt door de moeders gedrageu of den kinderen omgehangen, want dan gaat het tanden krijgen zonder pijn. Arme mollen De te Voereudaal (L.) ontdekte Romeinsche villa is wel de grootste, die tot heden werd aaugetrofl'eu. Sommigen zijn daarom van oordeel, dat men hier met eene Romeinsche legerplaats (castra) te doen heeft, wat uit nadere opgraving zal kunnen blijken. De geheele openlegging is thans verzekerd, dank zij de toszegging der re geering van een ruim subsidie. Dr. Pleyte, conservator aan het museum van oudheden te Leiden, is ter plaatse geweest en heeft de reeds gedane opgravingen in oogenschouw genomen. Een bekende firma te Amsterdam zond dezer dagen aan het adres van H. M. de Koningin, per Hollandsche spoor, een kist vleesch. Bij aaukomst te 's Gravenhage bleek, dat van den inhoud 9 kilo ontvreemd was. De kist was nog even goed gesloten als bij het afzenden en geen spoor van braak was er aan te bespeuren, zoodat het een waar raadsel is, op welke wijze de diefstal geschied is. Er wordt een gestreng onderzoek ingesteld. Een schoolmeester van den ouden stempel woout te Edens in Frisland. Den 15 November jl. vlerde de heer S. Hardenberg, rustend onder- wijzer, zijn 96"t6D verjaardag. De oude heer is nog kras en sterk van lichaain alleen zijn gezicht en gehoor ziju minder goed. Nog helder van geest, is bijzonder merkwaardig zijn trouw en sterk ge- heugen, welks diensten hem ook nog op dezen leeftijd bijblijven. Geboren iu 'tzelfde huis, dat hij nog bewoont, werd hij reeds zijns vaders opvolger te Edens op 16jarigen leeftijd, nadat hij eenmaal voor't examen was gedropeu. Hardenberg is nog een veteraan van de oude gardebij zijn paedagogischen arbeid oefende hij indertijd het eerzaam beroep van schoenmaker uit. En naar luid der overlevering leverde de onderwijzer-schoenmaker sterk werk. Mede door de bemoeiingen van kerkvoogdeu te Edens geniet de waardige grijsaard een onbezorgden ouderdom. Reeds gedurende drie jaar verkeert het departement. Dwingeloo der Maatschappij tot nut van 't algemeen iu treurige omstandigheden. Na het overlijden van den administrateur der spaarbank van genoemd departement N. J. E., bleek er een tekort te zijn van ongeveer f 13000. Aanvankelijk waren de erven genegen het tekort aan te zuiveren, doch ten slotte weigerden zij dit. Daarop volgde een proces van het departement tegen de erven. De voortgang van dit proces nu is zeer traag tot groot misnoegen van alle weldenkenden, die eene spoedige oplossing van de treurige quaestie, die een noodlottigen invloed heeft op het departement en op de gemeente Dwingeloo, ten zeerste hadden gewenscht. Menschen, die gewoon zijn hun groenten aan de deur bezorgd te krijgen en ze dan maar goed of af te keuren hebben, kunnen zich wel licht moeilijk een voorstelling maken van de zorgen, welke soms aan die gewassen werden besteed v<56r ze afgeleverd werden. Maar een landbouwer, die wel eens ziekte in zijn aardappelen had, een vee- houder die som met mond- en klauwzeer had te strijden, of een wijnplanter, wiens bergen door druifluis werden bezocht, zal zich den schrik kunDen voorstellen van den Zuid-Afrikaner, op wiens velden de sprinkhanen vallen. De landerijen, waardoor het vliegende spooksel is heengetrokken, zien er uit alsof er een pestziekte geheerscht heeft, alsof een booze geest ze vloekte. Geen wonder dat men allerlei middelen bedenkt om de plaag te bestrijden, en de couranten in den Yrijstaat en de Kaapkolonie, welke landen vooral erg worden bezocht, bevatten talrijke verslageu van sprinkhaanvergaderingen. Voor vliegende sprinkhanen bepaalt men zich tot zwavel- en koolteerrook. Tegen kruipende insecten wordt een meer aanvallende en vernietigende oorlog gevoerd volgens een vooraf beraamd planhet doodslaan der insecten met een korten stok, voorzien van een plat stuk huid het doen doodtrappen van den zwerm door het vereenigde grootvee der elkander helpende boeren, en het verzamelen der insecten in zakken, om ze daarna te vernietigen. Het schijnt, dat de boeren in Zuid-Afrika hopen, dat met bovenstaande middelen de noodlottige plaag der sprinkhanen op doeltreflende wijze zal kunnen worden betreden. Van 16 tot en met 30 November. Ter \eu/.<'ii. Huwelijks-aangiften. 17 Nov. Jan Gerardus de Reus, oud 21 j., jm. en Maria Wilhelmina Riemens, oud 21 j., jd. Huweiijks-voltrekkingen. 17 Nov. Johannes van de Velde, oud 25 j., jm. en Janneke Elisabeth de Zeeuw, oud 28 j., jd. 22 Nov. Francois Oele. oud 23 j., jm. en Debora Riemens, oud 21 j., jd. 24 Nov. Jacobus Hamelink, oud 23 j., jm. en Levina Scheerders, oud 21 j., jd. Geboorten. 15 Nov. Janneke Adriana, d. van Cornelis Hamelink en van Elisabeth Molhoek. 17 Nov. Jacobus, z. van Egbert Verbrugge en van Dina Maria Faas. Cathalijntje, d van Nicolaas Haak en van Catharina van Es. 18 Nov. Maria Amelia, d. van Petrus Paulus Geers en van Ludovica Antonia Kooijman. Maria Sophia, d. van Aloijsius Domini- cus Clemminck en van Rozalia van Eetvelde. 19 Nov. Anthonia Elisabeth, d. van Abraham Gerard den Exter en van Levina Yersluijs. Franqois Johannes, z. van Cornelis Andries Stoffijn en van Esther Janna Eekman. 21 Nov. Elisabeth Krina, d. van Johannes van der Hoofd en van Maria Petronella van Gelderen. 23 Nov. Jan, z. van Jean Baptist Dooms en van Jacoba Dieleman. 24 Nov. Pieter Cornelis, z. van Thomas Verrijke en van Jacomina Maatje de Vos. 27 Nov. Rozalia Maria, d. van Constantinus van Eerdenburg en van Catharina Maria Baart. 28Nov. Magdalena, d. van Passehier van Wijck en van Cornelia de Jonge. 29 Nov. Janneke Sara, d. van Jan de Patter en van Janneke de Bruijne. 30 Nov. Johanna, d. van Cornelis Pikkaart en van Adriana de Doelder. Overlijden. 21 Nov. Jochem Anthonie Leenhouts, oud 13 m., z. van Anthonie Johannes en van Janneke van de Wege. 24 Nov. Abraham Allaart, oud 87 j., weduwn.van Catharina van de Wege. 28 Nov. Suzanna Dekker, oud 4 j., d. van Franqois en van Catharina Elisabeth de Jonge. II ii I st. Huwelijks-aangiften. 19 Nov. Pieter Andries Schauwaert, oud 25 j., jm. en Coleta Maas. oud 30 j., jd. Geboorten. 16 Nov. Joseph, z. van Johannes Baptist de Cauwer en van Anna Maria Scharbeijn. 22 Nov. Emma Maria Catharina, d. van Honore Smit en van Rosalia de Poorter. 29 Nov. Anthonius Laurentius, z. van Laurentius Antonius Blommaert en van Maria van der Walle. Overlijden. 26 Nov. Pieter Andries Picavet, oud 66 j., weduwn. van Theresia Lageij. 28 Nov. Maria Sophia Riemens, oud 32 j., echtg. van Marinus Augustinus van Giesen. Jao Franeies Mathilda de Wolf, oud 6 m., z. van Bruno Pieter en van Cornelia de Wagter. 29 Nov. Franeies Smit, oud 68 j., eehtg. van Isabella Buijs. GraaiiUt Huwelijks-aangiften. 11 Nov. Ferdinandus Jacobus Totte, oud 29 j., jm. en Anna Maria Seraphina Magnus, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Nov. Ferdinandus Jacobus Totte, oud 29 j., jm. en Anna Maria Seraphina Magnus, oud 25 j., jd. Geboorten. 16 Nov. Johannes Franciscus, z. van Fran- ciscus de Vilder en van Hortensia Johanna Antonia Moens. 27 Nov. Johannes Franciscus, z. van Theodorus de Smaela en van Rosalia van Bunderen. Overlijden. 5 Nov. Apolonia Crombeen. oud 69 j., wed. van Jan Franeies van Zwaal. 10 Nov. Cornelia de Bakker, oud 59 j., echtg. van Adriaan Yerlinden. Cornelis de Bakker, oud 3 j., z. van Johannes Franeies en van Rosalia Kouijzer. 15 Nov. Martha Seraphina Verbist, oud 9 m., d. van Jacobus en van Coleta Rosalia Kouijzer. 17 Nov. Adriaan van Nietegem, oud 68 j., echtg. van FranciscaBuijs. 21 Nov. Jo anna Catharina de Boeij, ond 63 j., wed. van Gijsbregt van Passel. 23 Nov. Apolonia Jacoba van Swaal, oud 76 j., echtg. van Benedictus Berting en wed. uit Ijet eerste huwelijk van Jan Franeies de Valck. 27 Nov. Leonie de Rijcke, oud 4 m., d. van Servatius en van Judoca Magnus. Hoewaclit. Huwelijks-voltrekkingen. 23 Nov. Emilius David, oud 28 j., jm. en Clementina Maria van de Vijver, oud 24 j., jd. Geboorten. 15 Nov. Bertha, d. van Franciscus Valent en van Francisca Martens. Prudentia Maria, d. van Aloijsius de Caluwe en van Maria van Daele. 22 Nov. Augusta Maria Catharina, d. van Petrus Joannes Raes en van Amelia de Bruijne. 24 Nov. Emerentia, d. van Augustus Martens en van Stephanie Geers. 27 Nov. Emerij August, z. van Augustus Herman en van Blondina Thooremans. Overlijden. 16 Nov. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Jacobus Johannes Scheemaeker en van Amelia Cammaert. 19 Nov. Josephus Martens, oud 32 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van Amelia Martens en echtg. uit het laatste huwelijk van Stephanie de Caluwe. 20 Nov. Seraphina Maria Poppe, oud 5 j., d. van Jacobus en van Leonie de Pauw. 22 Nov. Joanna Baptista de Cock, oud 13 d., z. van Augustus Joannes en van Isabella Theresia van Dorsselaar. 28 Nov. Augusta Catharina Herman, oud 12 j., d. van Augustus en van Blondina Thooremans. 30 Nov. Stephania Catharina Baert, oud 16 j., d. van Josephus en van Maria Theresia de Schepper. Ossenisse. Geboorten. 22 Nov. Johannes, z. van Jaco bus Cammaart en van Johanna Anthonetta Rademakers. 29 Nov. Apolonia Paulina, d. van Josephus van Damme en van Cicelia Burggrave. 30 Nov. Aloijsius Petrus, z. van Jacobus Pieters en van Rozalia Bun. Overlijden. 20 Nov. Judoca de Vijlder, oud 59 j., echtg. van Anthoninus van Bellen. Overstay. Huwelijks-aangiften. 26 Nov. Augustus Augustinus Talboom (van Westdorpe), oud 31 j., jm. en Emerentia de Craene, oud 18 j., jd. Sas van Huwelijks-voltrekkingen. 15 Nov. Arthur Frederic Pradier, oud 42 j., jm. en Marie Jeanne Angelina Renique, oud 51 j., wed. Geboorten. 16 Nov. Johannes Petrus Franeies, z. van Petrus Franeies Leenknegt en van Hippolijta Louisa de Pauw. 21 Nov. Eugenius Pieter. z. van Carolus Petrus de Bock en van Maria Josepha de Blinde. Daniel, z. van Minicus van Aalst en van Adriana 't Gilde. 29 Nov. Jeannette Maria Amelia, d. van Alphonsius Kamoen en van Leonide de Maesschalck. Overlijden. 18 Nov. Jeanne Caroline Dhollander, oud 72 j., wed. van Alexander Frederik Obrie. 21 Nov. Hen rietta Nathalia Augusta Inghels, oud 9 m., d. van Augustus en van Nathalia de Dobbelaere. 30 Nov. Johanna Petronella Kuhl, oud 45 j., echtg. van Petrus Roels. MtoppcldiJU. Overlijden. 26 Nov. Cornelis HemelaarJ oud 71 j., echtg. van Isabella Maria Aerts. Xaamslag. Geboorten. 19 Nov. Maarten Pieter, z. van Pieter Geelhoedt en van Sara Elisabeth van Dixhoom. Gelein, z. van Leendert den Engelsman en van Margaretha van de Voorde. 25 Nov. Willem, z. van Marinus de Bruijne en van Elisabeth Penne. 26 Nov. Janna, d. van Jan Lourens en van Santina van Dixhoom. Pieter, z. van Pieter van Langevelde en van Cornelia Dina de Visser. 30 Nov. Adriana, d. van Pieter Bakker en van Mechelina Bareman. Overlijden. 30 Nov. Jan de Putter, oud 79 j., echtg. Tanneke Haak en weduwn. van Anna Scheele. Kuiildorpe* plaats gehad. In deze gemeente hebben geene aangiften Trekking van Dinsdag 29 November. 2ste klasse. ode lijst. No. 7143 14425 1000. No. 958 f 400. No. 15325 18231 200. No. 2680 3577 4896 9510 9606 12908 17812 100.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 5