Gemengde berichten. TER NEUZEN, 29 November 1892. RECHTSZAKEN. Arromlissements-rechtbank te Middelburg;. (Wordt vervolgd.) De Nederl. Bond tot bestrijding van overdreven ZoDdagsrust op het gebied van post- en telegraaf- verkeer zal zich met een adres tot dec Minister van W., H. en N. wenden, waarin, naar aanleiding der afwijzende beschikking van den Minister op het vorig adres van den Bond, opnieuw wordt verzocht de diensturen van post en telegraaf op christelijke feestdagen belangrijk uit te breiden. De Zaterdag te Amsterdam gehouden verga- deriug van de Liberale Unie werd bijgewoond door afgevaardigden van 92 kiesvereenigingen, 17 uit Zeeland. Uit het jaarverslag bleek dat het getal toege- treden vereenigingen geklommen is van 63 tot 92 en het ledental van 8416 tot 12,210. terwijl het aantal beschermers tot 1025 is gestesmn. Ter vervulling der vacature van Mr. Yisser werd gekozen professor G. A. van Hamel. De voorzitter, Mr. E. E. van Baalte, betreurde dat drie vereenigingen geen afgevaardigden zonden. Deze vergadering was niet belegd als een soort voorparlement, het is intesrendeel de gewone jaar- lijksche vergadering, doorde statuten voorgeschreven. Door het bestuur werd eene motie voorgesteld waarin de vergadering instemming betuigt met de strekking en de slotsom van het preeadvies omtrent de kiesrechtontwerpen en de hoop wordt uitgesproken dat de aanhangige wetsontwerpen, in hoofdzaak ongewijzigd, tot wet verheven mogen worden. Op de gedane vragen wat bedoeld wordt met in hoofdzaak antwoordde de voorzitter, dat men daarbij op het oog had de voorgestelde bepalingen omtrent geschiktheid en welstand, welke men niet ongrond- wettig acht, en het couloirstelsel. Verschillende afgevaardigden voerden het woord, die alien instemden met het hoofddoel en de strek king van het ontwerp, doch bezwaren hadden tegen enkele onderleelen. De voorzitter legde namens het bestuur de ver- klaring af geen enkel amendement te zullen over- nemen en de door het bestuur gestelde motie ouveranderd te handhaven, waarop de voorgestelde amendementen werden ingetrokken. Nadat nog in het licht was gesteld dat geschikt heid enkel zou blijken uit de kennis van lezen en schrijven en de welstand alleen door voorziening in eigen onderhoud, werd de motie van het bestuur ongewijzigd goedgekeurd met 87 tegen 2 stemmen. Naar uit Grave wordt gemeld zullen 7 per- sonen, die de vorige week naar Parijs vertrokkeu, orn onder behandeling van prof. Pasteur te worden gesteld, doordien zij door een dollen hond waren gebeten, na een verblijf van 14 dagen met den secretaris der gemeente Grave, den heer Nieuwen- huizen, weder terugkeeren. De overigen keeren na 18 of 20 dagen terug. Alle verpleegden bevinden zich tot heden zeer wel. Dr. Van der Burgt, die ook was gebeten en reeds te voren naar Parijs was vertrokken, is Don- derdag in zijn woonplaats teruggekeerd. Hij had slechts een beet van geringe beteekenis gekregen en2behoefde dus slechts ingeent en niet ingespoten te worden. Door den zwaren mist geraakte het stoomschip #Shieldrake" van Liverpool komende en bestemd voor het station alhier, Maandag morgen buite.n koers en liep op de glooiing bij den westhavendijk. Door een in de nabijheid zijnde sleepboot werd het er spoedig afgehaald en in vlot water ge- bracht. Hoek, 28 Nov. Bij de aanbesteding op heden alhier van het bouwen van een schoollokaal voor het bijzonder onderwijs, hebben ingeschreven de heeren P. A. Mielen, te Ter Nenzen, voor /"2100; A. de Keuning, voor f 2034,50J. van 't Hoff, voor 1974,50; M. Robijn, voor 1950 D. Herrebout, te Ter Neuzen, voor f 1900 en Jae. de Feijter, voor f 1793, aan wien de gunning heeft plaats gehad, terwijl die inschrijvers alhier woonachtig zijn, achter wier namen geen woonplaats is aangeduid. Zaamslaff, 28 Nov. Gistermiddag hield de Weleerwaarde heer A. H. van Minnen, predikant bij de Christ. Ger. gemeente alhier, naar aanlei ding van 1 Coll. 3 4, zijne intree-leerrede, nadat ZEerw. in den voormiddag van dien dag op treffende wijze door zijnen vader tot het H. dienstwerk was ingezegend met de woorden, opgeteekend in 1 Cor. 16 10. Bij beide gelegenheden was voor dit doel, zoo van hier als van elders, eene talrijke schare opgekomen. Zaamslag, 28 Nov. Heden nacht werden de bewoners van ons dorp op het onverwachts uit hunnen slaap gewekt door het luiaen der brand- klok. Aanstonds was ieder op de been en spoedde zich naar de plaats des onheils, waar een treurig schouwspel elk rechtschapen hart met innig mede- lijden vervulde. De werkplaats van den timmerman J. Wisse Jz. alhier stond in een oogenblik in lichte laaie en was weldra met haren ganschen inhoud van verfwaren en bewerkt en onbewerkt timmer- hout een prooi der via mm en. Van de werkplaats sloegen de vlammen over op de belendende woning waarvan het geheele bovengedeelte door het vuur verteert isterwijl er van het benedengedeelte niet veel meer dan een vormelooze klomp is over- gebleven. De brand was zoo snel uitgebroken, dat de kinderen nauwelijks tijd hadden zich te redden. Sommigen hunner moesten dan ook half naakt het huis uitvluchten en een veilig onderkomen zoeken. Door de flinke werking der brandspuit en de krachtige hulp der ingezetenen zijn de aangrenzende woningen en andere gebouwen bewaard gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles is tegen brandschade verzekerd en toch kunnen we begrijpen, dat de geleden schade door dit onheil zeer aanzienlijk is. Iioewacht. Verleden Zondag gaf de rederijkers- kamer »Tot Nut en Genoegen'' alhier hare eerste wintervoorstelling ten voordeele der armen. Talrijk waren de bezoekers, die deze voorstelling bijwoonden, waarvan de goede naam, dien deze vereeniging hier en in den omtrek bezit, wel de oorzaak is. Menige vreemdeling werd opgeraerkt. Vooral het drama ,/De Wees uit het gebergte" werd meesterlijk opgevoerd. Ook de blijspelen „Hard gaat ie en „De vier nieuwe pakken" liepen goed van stapel. De zangvereeniging ,/Kunstliefde," die ter afwisse- ling een paar goed gekozen stukken ten beste gaf, komt ook een woord van lof toe. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken M. V., oud 20 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. I. L., oud 22 j., vroeger dienstbode te Hulst, thans zonder beroep te Antwerpen, is wegens ver- duistering vrijgesproken. J. P., oud 20 j., schippersknecht te Hontenisse, is wegens diefstal en beleediging van een ambtenaar veroord. tot 2 maanden gevaug. J. v. H., oud 32 j., arbeider te Hulst, is wegens diefstal veroord. tot 7 dagen gevang. Ter openbare terechtzitting van 6 December zal door bovengenoemde rechtbank behandeld wordeu de zaak tegen M. T. v. d. W., oud 18 j., zonder beroep, geboren en wonende te Ter Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake dat zij ter terechtzitting van het kantongerecht te Ter Neuzen van 14 Oct. 1892 als getuige onder eede gehoord in de strafzaak contra L. B., oud 49 j., vrouw van E. v. K., te Hulst, beklaagd //dat zij in den z/voormiddag van den 29 Juni 1892 omstreeks 8 ffuur op de openbare schuttershofstraat te Ter Neuzen z/aan L. C. L. R., eene hoeveelheid van ongeveer ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Hoe is het, Greta, zou je geen lust hebben om eeri rijtoertje naar het Grunewald te doen Het meisje schrikte op en sloeg de oogen ver- strooid op naar oom Hendrik. Wat zegt u daar, oom Kijk toch eens aan Oom Hendrik richtte zich langzaam uit den hoek van de sofa op en staple brommend in de kamer heen en weer. Beste oom, ik heb u werkelijk niet verstaan ik was in gedachten verdiept. Hendrik Tiedemann bleef voor het meisje staan en keek haar onderzoekend_ aan. Wat scheelt er toch aan, Greta P Je bent niet meer het vroolijke kind van vroeger. Grijpt het studeeren je te veel aan Dan was het maar beter, dat je naar Neurode ging, bij je moeder. Maar oom, hoe komt u op de gedachte, dat ik niet wel ben Ik was nooit zoo gezond als tegenwoordig. Greta poogde te lachen, maar dit ging haar niet goed af. Zie je, sprak oom, zelfs het lachen heb je ver- leerd. Nu, ik ben een oud man en heb niet veel onderwijs genoten, maar toch zie ik wel, dat alles niet met je is zooals het wezen moet. Kind, je kau je ouden oom Hendrik gerust je vertrouwen schenken. Waar scheelt het je Hier mis- schien En met een lachje wees oom Hendrik naar de plaats, waar hij zijn hart vermoedde. Greta's wangen kleurdeu plotseling donkerrood. Haastig keerde zij het gelaat af en zeide minachtend Hoe kan u zoo iets van me denken, oom Nu, ik zal er niet verder over praten, Greta. Wees maar niet boos. Ik vroeg daar straks, of we vandaag eens naar het Grunewald willen rijden. De frissche boschlucht zal je goed doen. Dat is een goede inval, oom Ja, laten wij dat doen en de dingen van vroeger vergeten. U denkt geen kwaad van me, niet waar, oom P Ik denk het allerbeste van je, mijn kind Maar kleed je nu aan, dan zal ik het rijtuig laten inspannen. Nauwelijks een kwartier later rolde het rijtuig weg in de richting naar de Brandenburger poort. In de breede laan naar Charlottenbrug zette Hen drik de rossen in flinken draf, en met welbehatren ademde Greta de frissche lucht in, die haar tegen waaide. Het fraaie rijtuig met de twee donker- bruine paarden maakte geen slecht figuur bij de vele equipages van rijke lieden, die men opAden weg ontmoette. En Hendrik Tiedemann, die in stramme militaire houding op den bok zat, maakte ook geen slechten indruk. Men had kunnen ge- looven, dat hij een oud majoor van de huzaren was, die nog gaarne zelf de paarden mende en nu met zijn dochter een rijtoer maakte. Greta zag er bekoorlijk uit in haar nauwsluitend z/4£ kilogram surrogaat van boter heeft afgeleverd //terwijl niet op den doek, waarin dat surrogaat z/was verpakt, noch op dat surrogaat zelf in duide- z/lijke letters voorkwam het woord //margarine" of z/het woord //surrogaat" opzettelijk in strijd met de waarheid ten voordeele van de beklaagde eene valsche verklaring heeft afgelegd door te verklaren. z/Ik was den 29 Juni 1892 's morgens ten 8 uur z/ongeveer er bij tegenwoordig dat in de herberg z/mijner moeder eene kluit boter door de politie- z/agenten Klaassen en Kurvink werd onderzocht en z/heb toen gezien, dat boven op die kluit het woord //margarine" ingedrukt stond." In deze zaak zijn 4 getuigen vanwege het O. M. gedagvaard. Voor de beklaagde zal Mr. F. J. Sprenger, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger optreden Verleden week vervoegde zich in een apotheek te 's Hertogenbosch een buitenman, wien men verteld had, dat daar een cholerabacil aan een ketting lag. Natuurlijk wilde de man dat beest gaarne eens zien. Jammer, hij kwam juist een dag te laatmen zeide hem, dat men het den vorigen dag op last van den burgemeester had afgemaakt om mogehjke ongelukken te voorkomen. 't Speet hem wel over eenen kant, maar ons boertje vond toch dat de burgemeester schooii gelijk had. Domela Nieuwenhuis, te Amsterdam in een bijeenkomst van sociaal-democaten sprekende over de geldverkwisting op de Staatsbegrooting, zeide o. a. dat ook de gezanten behooreu te worden afgeschaft. Dit gaf een lid van den sociaal-demo- crateubond aanleiding tot de vraag, waar bij ophelhng hunner betrekking al die gezanten dan blijven moesten. Spreker was zelf ook gezant geweest. Aan het misverstand kwam geen einde, alvorens men den man beduid had dat gezant iets anders is dan sergeant. Een ernstig ongeluk heeft Zaterdag morgen omstreeks 7 uur op de Zuiderzee bij het eilaud Marken plaats gehad. De stoomboot Veehandel III" met vee uit Leeuwardcn naar Amsterdam (kapitein Pieter Bruinsma) is bij mistige schemering in botsing gekomen met de passagiers en goederen-stoomboot //Jan Pietersz. Koen" van Amsterdam naar Hoorn. De Hoornsche boot voer dwars door deVeehandel III" heen met het noodlottig gevolg dat deVee handel" onmiddellijk zonk. Kapitein Bruinsma werd door de Hoornsche boot opgenomen, maar deze was genoodzaakt terstond haar reis voort te zetten aangezien zij zelf belang- rijke averij had bekomen. Een groot gat had zij bij de aanvaring in den boeg bekomen en alleen door dit zoo goed mogelijk met beddegoed te stoppen, bleef men voor zinken behoed. De boot zette koers naar Marken. Op de zinkende //Veehandel III" waren in be- narden toestand echter nog achtergebleven de vrouw van kapitein Bruinsma dieus oudste zoon en de knecht. Gelukkig kwam reeds een andere veeboot de z/Friesland II," ook van Leeu warden naar Amsterdam bestemd opdagen, welke boot gelijktijdig met de verongelukte //Veehandel III" uit Leeu warden was vertrokken doch ditmaal gelukkig door het schutten te Harlingen iets achtergeraakt was. Door dit toeval kwam de //Friesland II" nog juist tijdig genoeg om de vrouw van kapitein Bruinsma en de beide andere personen uit de zinkende //Veehandel III" te redden, waarna de reis naar Amsterdam werd voortgezet. De in zee ronddrijvende dieren, waarvan vooral de varkens erbarmelijk schreeuwden, moesten aan hun lot worden overgelaten. Een 60tal koeien en 60 varkens zullen verdronken zijn. Schip en lading waren verzekerd. zomercostuum, met fraaien stroohoed, waaronder de donkerbruine lokken in weelderigen overvloed voor den dag kwamen. Ondanks haar eenvoudige kleeding lag er iets voornaams in haar voor komen, en menig heer, die op een edel ros gezeten het rijtuig ontmoette, keek haar met be- wonderende blikken na. Charlottenburg was achter den rug en spoedig bereikte men het Grunewald. In Hundekehle werd halt gehouden. Oom Hendrik liet de paarden op stal brengen en ging toen met Greta den tuin van het restaurant in. De deftige heer met het houten been en het lint van het IJzeren Kruis trok de aandacht van vele gasten, maar het lieve meisje naast hem nog veel meer. In de vrije lucht had Greta haar vroegere gezonde kleur teruggekregen en haar oog schitterde weer met kinderlijke vroolijkheid. Plotseling verschrikte zij ze verbleekte en haar hand beefde, zoodat oom Hendrik bezorgd werd en vroeg: Wat scheelt er aan, Greta? Waarvan schrik je zoo O, het is niets, oom Ik ben mal, ik weet zelf niet, waarvan ik zoo- schrikte Kom, oom, laten wij daar in dien hoek gaan zitten. Wat Daar in dien afgelegen hoek Nu, zooals je wilt, het is mij goed. Hij richtte zijn schreden naar de bedoelde plek, die half verscholen lag tusschen het struikgewas. Doch daar voelde hij zich aan de panden van zijn Eenige landbouwers tusschen Kollum en Burum (gem. Achtkarspelen) zijn voornemens het 1U gedeelte van hetgeen hun door het Rijk in zake den hoofdelijken omslag wordt gerestitueerd, te laten verwerken door arbeiders, die op het oogenblik niets om handen hebben. Het doel moet zijn aan een aanzienlijk getal weilanden door vergruppeling breeder akkers te geven, waardoor productiever- ligging zal verkregen worden. Een goed voorbeeld voor vele landbouwers uit andere gemeenten, ins- gelijks in het genot der rijkssubsidie deelende. De Groningsche studenten zijn bijna alien lid van de societeit de Harmonie. Zij komen heel dikwijls bij elkander, vooral wanneer er concert geweest is. Eens in het jaar zijn de studenten geheel baas in de //soos", 't is bij de intrede van de ontgroenden in de Harmonie. Dan luistert niemand in de groote zaal meer naar de muziek en ieder let op de jongelui die vaak door hunne brooddronkenheid het publiek ergeren. Zooveel kabaal als er echter jongstleden Zondag was in de societeit, zagen zelfs de oudste leden nooit. In grooten getale waren de noviti opgekomen en zij maakten al spoedig zoo'n misbaar, dat de muziek zweeg en een der bestuurderen de politie ging halen. De heeren en dames klommen op de stoelen om beter te zien. Een onbeschrijfelijke verwarring ontstond toen de politie een charge kwam maken in de zaal. De meeste leden met hun dames verborgen zich achter barricades, van tafels mama's vielen flauw, dochters gilden, en de pasoutgroenden bestreden verwoed de mannen der publieke veilig- heid zij wierpen de politiedienaren met stoelen, flesschen en glazen. Tafels en stukken hout van de meubels losgerukt vlogen door de lucht en de politie moest wijken. Een verwoede aanval volgde. Een der be stuurderen, die zich er tusschen waagde werd op den grond geworpen en een clubje studenten dansten er zingende omheen. Eindelijk gelukte het den agenten de rust te herstellen. In aller haast verlieten de oudere leden de zaal en de studenten moesten spoedig volgen. De belhamels werden gearresteerd. Het is de gewoonte van den sluiswachter aan de buitensluis te Schiedam, dat hij 's avouds aan het politie-bureau opgeeft, hoe laat dien nacht ge wekt moet worden. Dit nu moet naar gewoonte ook Donderdagnacht zijn gescbied, doch de man schijnt het niet gehoord te hebben, en de sluis- deuren bleven met den vloed open. Het gevolg daarvan was, dat de biunenstad te veel water in kreeg en de laagliggende panden onder water gezet zijn. Sommige mouterijen en branderijen leden belangrijke schade, terwijl de sousterreins van vele huizen blank stonden. Personen die nooit iets hebben uitgevonden en toch het wapen, behoorende bij het Belgische //brevet d' invention" wenschen te voeren, kunnen thans te recht, Een tweede Wilson reist ons land af en bezorgt het voor 100 vooruit, en nog eens f 100 als het brevet met de zegels in de Staatscourant, waarin de benoeming staat, zijn ge- leverddit alles franco thuis. Te Haarlem legde de //fabrikant" reeds verschillende bezoeken af. Het jongste treurspel, dat in Atjeh is afge- speeld, trekt, meer dan men denkt, de aandacht. Het is nu bijna twintig jaar, dat Atjeh ons heet toe te behooren, en dat wie zich in Atjeh tegen ons verzet, ingedeeld wordt bij het corps z/kwaadwilligen." Atjeh is, naar het heel, niet een ander land, waarmee wij oorlog voeren. Het maakt deel van ons rijk uit. En wie zich in Atjeh tegen ons te weer stelt, is een man in opstand. En toch is het nu, na twintig jaar verspillens van veel meuschenbloed en veel millioenen, dat wij nog altijd niet verder zijn, dan dat we een smal strookje van dat land bezitten met enkele kuststaatjes zeer dubbelzinnige vriendschapsver- houdingen aanknoopten en de kust blokkeeren met schepen, die tegenover elk snelstoomend vaartuig machteloos zijn. jas vastgehouden. Op vroolijken toon riep een man Hola, Tiedemann, waar ga je heen Ben je een oud vriend vergeten Zoo, Karel ben jij het Hendrik herkende twee vrienden, met wien hij meermalen kaartspeelde, liefst skat. Dat trett mooiNu zijn we met ons drieen Daar kan vandaag niets van komen. Ik heb mijn nicht bij me. Och kom, gekheidJuffrouw Greta heeft er niets tegen. Niet waar, juffrouw? Verlegen glimlachend knikte Greta. Kom aan, oude jongen, kom dan maar hier zitten. Kellner, de kaarten Het duurt niet lang, juffrouw, hoogstens een uurtje! Hendrik Tiedemann was veel te groot. liefhebber van het edele skatspel om de gelegenheid te laten voorbijgaan. In weinige oogenblikken wareu de drie heeren in hunne kaarten verdiept en bemerkten niet, hoe verlegen Greta er bij zat en nauwelijks de oogen opsloeg. Zij durfde dat niet, want zij gevoelde, dat de oogen van een jong heer, die drie tafeltjes verderop zat, met vurig verlangen op haar rustten en ze wist, dat haar blikken onfeilbaar de zijne zoudeu ontmoetten, zoodra zij de oogen opsloeg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2