Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. A AT BESTED 1N fi. No. 2875. Woensdag 30 November 1892. BERENDMARING. Binnenland. 32e Jaargang. aanbesteden Het Huis Altenbrak. ABOINEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zulleu op Dinsdag, 13 December a. s., des mor- gens 11 uren, op het gemeentehuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving, in 3 afzonderlijke perceelen, Het schoonhouden, verwarmen en verlichten der openbare scholen (A en B) in de kom en (C) op Sluiskil, gedurende 1893. De voorwaarden liggen van 3 December a. s. ter mzage op de gemeeute-secretane en in de her- berg van Van Sele te Sluiskil. De iuschrijvings-biljetten kunnen ter gemeente- secretarie in een verzegelde bus tot het oogenblik der bestedinar worden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Burgemeester. Ter Neuzen, 29 Nov. 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. De BURGEMEESTER van HULST; brengt bij deze ter algemeene kennis dat gedurende de K E It M I S alhier, dat is van 3 tot en met 7 December e. k. de herbergen en tapperijen zullen mogen geopend blijven tot des avonds half twaalf ure, dat echter in die loca- liteiten het maken van Muziek en Zang niet dan na het eindigen van alle godsdienstoefeningen zal mogen plaats hebben en dat bij het voorvalleu vau ongeregeldheden in genoemde localiteiten voorzeide toelating oumiddellijk zal worden ingetrokken dat met zullen worden toegelaten straatmuzikauten, als orgeldraaiers, liedjeszangers en dergelijke lieden dat aan niemand dan aan de ingezetenen verlo f zal worden gegeven tot het plaatsen van tenten, kramen, tafeltjes en dergelijke. Eu zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar het hehoort. Hulst, den 25 November 1892. De Burgemeester voornoemd, L8 VAN WAE3BERGHE-JANSSENS. JPolitieU Overzicht. Beoordeelingen over en veroordeelingen van Caprivi's redevoering ter inleiding van de militaire voorstellen, blijven den hoofdschotel op den poli- tieken disch eu dat zal wel zoo blijven tot morgen a. s. toe, wanueer de Rijksdag den pas hervatten arbeid voortzet. Eigenaardig is 't waar te nemen hoe de Engelsche en de Oostenrijksche pers zich uitslooft om den Rijksdag van Duitschland te overtuigen van de noodzakelijkheid om het militaire voorstel tot wet te verheffen en eigenlijk is de taktiek van die organen nog zoo mal niet de economische welvaart van Germanie raakt Engelands koude kleeren niet en evenmin behoeft Oostenrijk zich er bezorgd over te maken en hoe sterker Duitschland is, des te meer voordeel kunnen beiden landen er van trekken als 't ongeluk het wil, dat 't vroeger of later tot een krijg komt 't Heeft er wel iets van alsof de op schandaaltjes verlekkerden Parijs telt veel van dergelijke lieden teleurgesteld zullen worden, voor zoover zij den tweeden dag der nu geeiudigde week hebben be- schouwd als 't morgenrood van een periode van heerlijkheidde eerste zitting van de eoquete— commissie in de Pauama-aangelegenheid heett ten- minste bitter weinig belangwekkends opgeleverd, ja 't is alsof de grootschreeuwers, de would-be ver- dedigers van recbt en eerlijkbeid, reeds nu beginnen in te binden. De hoofdagitator Delahaye heeft ten minsta al een heel treurige figuur gemaakt, hij (de openbare aanklager) had 't al evenmin noodig geoordeeld persoonlijk met nadere bijzonderhedeu voor de commissie te verschijnen, als een der zoo grovelijk door hem en een of twee sensatieblaadjes beticbten. Loubet, de premier en Ricard, de titularis van justitie, hielden met de commissie een bespreking over de greazen, binnen welke zij haar parlementair onderzoek mag leiden en daarbij bleek, dat de leden zelven voor 't oogenblik de noodzakelijkheid van bijzondere machtsverleeniug niet inzien en bet eenige belaDgrijke van dezen eersten zittingsdag was, de ondervraging vau Ricard met betrekking tot Reiuach, wiens nalatenschap, hoewel hij be- trokken was in de Panama—zaak, niet eeus ver- zegeld is geworden. Delahaye had blijkbaar reeds al zijn kruit verschoten door de meest gewaagde aan- tijgingen te ricbteu tot ruim honderd afgevaardigden, zonder namen te noemende verwachting dat bij nu man en paard zou noemen, werd bitter teleur gesteld. Delahaye overhaudigde een verzegeld document en daarin herhaalde hij eenvoudig alles, wat hij het Parlement reeds den 21 Nov. in het PEUILLETON Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 27) Hoe kwam het tocb, dat zij na zoo'u korte poos zoo vertrouwelijk met dezen vreemden man was geworden? Waarorn voud zij geen rust meer in de prachtige vertrekken van het slot, sedert zij hem had leeren kennen Wat dreef haar elken dag opnieuw naar het bosch, naar die plaatsen, waar zij hem ontmoet had? Waarorn moesl zij dag en nacht aan hem denken Ob, haar hart ontroerde, zij begreep dat het liefde was, die dat verlangen en die onrust in haar gebracht had Haar hart beefde bij de gedachte, dat eenmaal het oogen blik moest komen, waarin zij afscheid zou rnoeten nemen van haar liefde, van haar hoop. Want zij kende haar ouders genoeg om te weten, dat haar liefde voor den eeuvoudigen ingenieur bij hen geen goedkeuring zou vinden. Vroeger of later moest de dag komen, dat zij hem voor het laatst zag, dat zij de hand tot afscheid zou reiken, al was dat ook ODder tranen en met een bloedend hart. Maar tot aan dien dag wilde zij in onschuldigen omgang met den geliefden jonkman gelukkig zijn. Het pad voerde uu afwaarts in een enge kloof. Groote steenen en grot kiezelzand bemoeilijkten den gang van het paard. Zon u niet afstijgen, freule Gerda? vroeg Eduard. Uw ros kon bier licht een misstap doeu. Dat geloof ik niet, het is voorzichtig genoeg. Maar u heeft gelijk, het is aangenamer te loopen aangezicht heeft gesliugerd, zonder meer, terwijl hij op de vraag of hij materieele bewijzen had, outkenuend antwoordde en alleen de mededeeling deed, dat hij moreele bewijzen had, welke hij evenwel niet nader wilde toelichten. 't Leek wel of Delahaye een loopje wilde nemen met de commissieleden, want met voorbeeldelooze wel- willendheid gaf hij daarna wenken over de wijze, waarop het onderzoek moet worden geleid Een dergelijke handelwijze is niet alleen laf en gemeen, zij is bijna misdadig, en 't ging er dan ook in de couloirs der Kamer vrij luidruchtig toe. De verontwaardiging over de volharding van den reactionairen afgevaardigde van Indre-et-Loire bij zijn vage aantijgingen, was algemeen eu zelfs waren er, die 't woord lasteraar bezigden iu elk geval een kind met een waterhoofd dus Ook in de reehtzaal, waar de Panatna-zaak voor de eerste kamer van het hof van appel moest komen, ging 't alles kalm en rustig geen der vijf gedaagden was verschenen en op verzoek van den adcocaat van Ferdinand de Lesseps, werd de zaak verdaagd tot 10 Januari a.s. zoodat er tijd te over is voor de verdediging zoowel als voor de recht- bank, om de lijvige documenten nog eens h tete reposee te bestudeeren. Een groot ijzerfabrikant te Philadelphia geeft de redenen aan, waarorn hij, een republikein, zijn stem heeft gegeven aan Clevelend, den candidaat der democraten. In dat schrijven zegt hij over de werking der Mc Kinley wet in de Vereenigde Staten o. a. het volgende Deze wet moest den Amerikaanschen werkman tegen de concurrentie van Europa beschermen. Het is evenwel gebleken, dat zij den Amerikaan schen fabrikant rijk maakt en den Amerikaanschen werkman te gronde richt. Dit is gemakkelijk te bewijzen. Te sterke protectie veroorzaakt over produce. Nieuwe reusachtige fabrieken werden gebouwd, waarbij men uitging van het denkbeeld dat kolossale verraogens in een belachelijke korten tijd konden worden verworven. Syndicated ver- eenigden weldra de duurste fabrieken. De productie werd beperkt, de uitgaven ingekrompen en groote vermogens op kosten van het publiek gemaakt. De tapijtfabrikanteu o. a. leverden zeer slechte waar voor hooger prijs, dan vroeger voor goede was betaald. De hebzucht der Amerikaansche fabrikanten kende geene grenzen. Niet tevreden, dat zij beperkte en goedkoope productie hadden gekregen, gebruikten zij het voorwendsel, dat hunue machines moesten worden verbeterd, om hunne fabrieken twee maanden te laten stilstaan, waardoor dan te rijden, als men zoo bij elken stap moet toezien. Zij liet haar rijdier stilstaan, stond op in den zadel, leunde zacht op Eduards schouder en sproug op den groud. Eduard wierp de teugels over zijn arm en nu daalden zij langzaam verder iu het enge dal af. Na korten tijd waren zij onder iu het dal gekomen. Daar murmelde een heldere beek, en rondom waren de hellingen met struikgewas, hooge beukenbosschen en groote varens bedekt. Het was daar romautisch stilmen hoorde het gemurmel der beek, het kloppen van den specht of de kreten van een roofvogeldoch overigeus stilte, diepe stilte. Langzaam schreden zij op het smalle voetpad voort, tot zij bijna het dal ten einde waren. Hier sprong de beek als een heldere brou uit het rots- gesteente, door menschenhanden tot eeu grot ver- vormd. Eenige banken vau rooden steen stonden bij de bron, waar de vergeetmijnieten in overvloed omheen groeiden. Vau hier overzag men het grootste gedeelte van het dal, dat een verrukkebjk scbouwspel aanbood. Ver verwijderd van het ge- woel der wereld, scheen die schoone plek geschapeu om te drooraen, te dichten En hier brak het ijs tusschen de jongelieden. Hun jonge harten liepen over, en door hun aan- doeningeu meegesleept, vergaten zij de wereld en zonken in elkanders armen. De zou ging reeds onder, toen Gerda van Eduard afscheid nam. Hand in hand, oog in oog stonden de jongelieden tegenover elkaar met kloppende harten en gloeiende wangen. Yaarwel, Eduard, fluisterde zij, al worden wij ook voor eeuwig gescheiden, dan zal ik toch steeds aan dezen stood denken. Zij wilde haar hand uit die van Eduard losmaken, maar de jonkmau hield die vast en trok het meisje nogmaals aan zijn borst. Beloof me, Gerda, dat je morgen nogmaals hier komt. Ik heb je nog niet alles gezegd, wat mij op het hart ligt. Ik heb je bekend, dat ik je ouuitsprekelijk lief heb, maar het geheim van mijn leven heb je nog niet vernomeu. En je moet alles weten, eerst dan kan je beslissen of wij voor eeuwig zulleu scheiden of samen voor ons geluk zullen strijden. Reeds iang heb ik er over gedacht, of ik je alles zou zeggen, maar thaus nu ik je liefde heb gewonnen is het mijn plicht, eu morgen zul je vernemen wat ons voor eeuwig scheidt of ons voor altijd vereenigt. Dezen stond wil ik niet ontwijden door de onthnlling van een droevig geheim. Het uur, waarin wij elkaar onze liefde bekend hebben, mag niet dan een vroolijke herinne- ring achterlaten. Ik zal komen, Eduard, ik beloof het je Eduard Montelli hief Gerda iu den zadel, nog even boog zij voorover, Eduard arukte een kus op haar voorhoofd, en toen galoppeerde zij weg. Ednard oogde haar na tot dat haar blauwe sluier uit het gezicht verdween. Toen nam hij weer plaats op de bank, waar zij gezeten had, waar hij voor haar kDielde eu haar handen kuste. Het was hbm zoo wel en toch zoo wee om het hart, Gelukkig door het bewustzijn, dat zij hem bemiude, rampzalig door het zekere vooruitzicht dat morgen alles gedaan zou zijn. Maar moest hij haar ziju geheim toevertrouwen Moest hij Handelde hij goed met de misdaac van haar eigeu ouders te onthulleu De misdaad Hij geloofde, dat er een misdaad gepleegd was, vele werklieden broodeloos werden. Zulke vruchten heeft de Mc Kinley wet gedragen en dit is de oorzaak, waarorn ik en zoo vele andere republikeineu voor den democraat hebben gestemd Amerika bloeit nogdat is waar, maar wij moeten de Voorzienigheid danken, dat wij twee rijke oogsten lebben gehad, zoodat de boeren, in weerwil van de Mc Kinley wet, den intrest hunner hypotheken iiebbeu kunnen betalen. Door den minister van waterstaat enz. is met betrekking tot de pakketten ter gelegenheid van let aanstaande St-Nicolaasfeest bepaald, dat de ver- gunning om meer pakketten met een adreskaart te zenden, gedurende die dagen zal zijn ingetrokken. Bij ieder pakket behoort dus een adreskaart Op Zondag 4 Dec. zullen gedurende de gewone uren van openstelling op den Zondag pakketten ter verzendiug worden aangeuomen. Op de spoorwegen zal de postpakkettendienst worden uitgevoerd als op werkdagen. De heer P. J. Raaijmakers, ambtenaar bij de rijkstelegrafie, wien de candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Zevenbergen is aangeboden, heeft zioh teruggetrokken. Op zijn aan vraag is hem door den Minister van Waterstaat te kennen gegeven, dat het beheer van een telegraafkantoor niet gelijktijdig kan geschieden met de waarneming van het lidmaatschap der Kamer, zoodat hem, ingeval hij gekozen werd, gelijk gebruikelijk is, verlof zou worden gegeven op half traktement. De Roomsch-Katholieke kiesvereeniging aldaar heeft thans candidaat gesteld den heer Van der Kuu te 's Gravenhage. De liberale kiesvereeniging aldaar heeft besloten om geen candidaat te stellen. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft, onder het hoofdje Kanaal van Ilansweert", het volgende De heeren der Hollandsche Tweede Kamer schijnen onze klachten over den lamlendigen dienst op het kanaal van Zuid-Beveland naar de maan te blazen. Inderdaad wij lezeu in het voorloopig verslag van het hoofdstuk „Waterstaat, Handei en Nijver- heid", voor de Staatsbegrooting van 1893 „De verruimingderdoorvaartwijdte van de bruggen „over het kanaal door Zuid-Beveland werd geacht #meer te strekken in het belang van Antwerpen dan //in dat der Nederlandsche scheepvaart." En de internationale contracten dan, welke de schepen in dit kanaal eene vrije vaart moeten ver- zekeren maar hij alleen geloolde dat. Alle anderen meen- den, dat een ongelukkige samenloop van omstan- digheden het publiek maken van het huwelijk zijner ouders verhinderd hadja, zijn eigen moeder was in den loop der jaren gaan gelooven, dat dit de waarheid was. En was het dan oumogelijk, dat hier een betreurenswaardige dwa- ling in het spel was, dat dus Gerda's ouders te goeder trouw gehandeld hadden Neen, zoo moest het zeker zijn, want een Altenbrak, Gerda's vader, kan geen schurk, geen bedrieger zijn En als dat zoo was, dan was er ook hoop, dat alles nog goed zou worden. Als Gerda hem maar met standvastigheid trouw bleef, zou haar vaders tegen- stand ten slotte wel te overwinnen zijn. Was hij zelf niet de zoon van een Altenbrak Vloeide niet ook in zijne aderen het adellijk bloed van het oude riddergeslacht Thans berouwde het hem dubbel, dat hij bij zijn moeder niet had aangehoudeu om den naam Altenbrak aan te nemen. De baron had dan een aanklacht ingediend, de justitie zou de zaak onderzocht hebben, en wie weet of zijn goed recht dan niet zonneklaar gebleken was. En dan Dan zou hij de erfgenaam vau Altenbrak gewordeu zijn, maar Gerda's liefde zou hij voor eeuwig verloren hebben. Neen, neen Liever wilde hij voortleven onder den burgerlijken naam zijner moeder eu bemind door Gerda, dan als mil- lionnair in het bezit van Altenbrak zonder haar liefde. En toch hij moest haar zeggen, wat op zijn gemoed drukte. Doch niet als aanklager van haar ouders wilde hij dat doen, hij wilde haar een voudig vertellen, wat hij ondervonden had, en het oordeei aan haar overlaten. TER \EI/iE\S(HE 101 RAM Kit Iliad verscli i jut Klnsdag- en Vrijdagavonil hij flen uitgever J. V A M K K 8 A W H E te Ter Keuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1