Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 2874. Zaterdag 26 November 1892. 32e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. Handelsbericbten. Het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over hoofdstuk Oorlog luidt zeer ongunstig. Verschei- dene leden ontzeggen den Minister hun vertrouwen en zouden tegenstemmen zoolang hij Minister bleef. Eenige andere leden wilden alleen stemmen tegen nieuwe organisation. Een derde talrijke groep verklaarde zich ook teleurgesteld over des Ministers beleid. Er waren leden die deze beoordeelingen onbillijk noemden. De commissie van rapporteurs adviseert een- stemmig om alsnog uit de begrooting te licliten de vele verhoogingen voor traktementsverbetering en uitbreiding van personeel en ter invoering van nieuwe organisatien en een gewijzigde dislocatie. De Haagsche kroniekschrijver der N. R. Ct., vermeldende dat de afdeelingen der Tweeede Kamer met het onderzoek der wetsontwerpen tot regeling van het kiesrecht zijn gereed gekomen, schrijft verderYoor zoover ik me op de hoogte heb kunnen stellen van den gang der debatten in de Kamer-afdeelingen, acht ik de kansen, dat 't ontwerp de regeering zal worden aangenomen, gelijk het daar ligt, zeer gering. Er zijn natuurlijk allerlei bedenkingen, grondwettige, practische en andere, geopperd en tal van nieuwe denkbeelden zeer betrekkelijk nieuw altijd aaubevolen als woning-cencus algemeen kiesrecht met ge- trapte verkiezing van afgevaardigden, alzoo ver- kiezing van afgevaardigden, door kiescolleges uit het algemeen stemrecht voortgevloeid, wat in stnjd zou zijn met het 8® woord van art. 80 der grondwet, algemeen kiesrecht, zonder meerbelas- tingaanslag, zonder census en met een lagen census verhoogden leeftijd voor de kiezers, capaciteiten- stelse! van allerlei soortmaar tot eenig juist sjeformuleerd contra-voorstel is men ook bij 't sectie- debat niet gekomen. Er is heen en weer gepraat, voor en tegen en om de kwestie heen, doch feitelijk zonder heel veel practisch nut. Zooals het nu staat, zijn de kansen niet beter geworden de gauche der anti-revolutionnaire partij heeft zich vierkant tegen 't regeeringsvoorstel verklaard; de katholieken zijn (dat valt nog het meest tegen) zonder uitzondering in de oppositieook Dr. Schaepman is niet voor de voordracht te vinden zooals ze nu luidten onder de liberalen is een zeer talrijke fractie, die er heel veel op wil afdingen. Het staat er dus alles behalve gunstig meS en ik moet erkennen, dat dit bijzonder tegenvaltmen had 't anders verwacht. Bij Koninklijk besluit van 17 dezer (opgenomen in de Staatscourant van 24 dezer) is, met aanvulling en wijziging van vroegere besluiten, het volgende bepaald In bijzondere gevallen, ter beoordeeling van den districtsveearts, kan almaking van ziekte of verdachte dieren worden bevolen. Ten aanzien van de uitoefening van deze bevoegdheid volgt de districtsveearts de bevelen van den Minister van Binnenl. Zaken. De huiden, hoornen, hoeven en klauwen der afgemaakte zieke of verdachte dieren moeten worden ontsmet. De borst- en buikinge- wanden en, wanneer dit door den districtsveearts noodig wordt geacht, ook de koppen der afgemaakte zieke of van ziekte verdachte dieren moeten worden verbrand of begraven. Een ander besluit van dezelfde dagteekening bepaalt: Waar dit door den districtsveearts, ter voorkoming van de verbreiding van het mond- en klauwzeer, noodzakelijk wordt geacht, moeten vee houders hun vee, dat zich in weiden of andere open plaatsen bevindt, op last van den burgemeester opstallen of ophokken. Ten aanzien van de uit oefening van deze bevoegdheid volgt de districts veearts de bevelen van den Minister van Binnen landsche Zaken. Beide besluiten treden in werking op 29 dezer. Het adres Van der Veer, namens de werke loozen, heeft geen resultaat gehad in den gemeente- raad te Middelburg. Met 10 tegen 7 stemmen is verworpen het voorstel van het dagelijksch bestuur om een bianco crediet toe te staan voor steenen kloppen aan de werkeloozen. De heer Dunne veroordeelde de houding van den burgemeester op den 8 dezer, toen hij met de politiemacht en mili- tairen, totaal 25 man, wel voor zich maar niet voor de burgers zorgde. De in- en doorvoer van vee uit Nederland in Erankrijk is verboden. Op gisteren heeft, namens Gedeputeerde Staten van Zeeland, te Middelburg bij enkele inschrijving de aanbesteding plaats gehad van het herstellen of vernieuwen van eenige provinciale waterstaats- werken en wegen, met hun onderhoud gedurende drie jaren, in te gaan 1 Januari 1893, in 18 perceleD. Ingeschreven werd o. a. voor de perceelen 11-17 als volgt: lle perc. (straatweg wederzijds Sluis) raming 1383 12" perc. (idem van 'srijks grooten- weg bij Breskeus—Nieuwviiet), raming /"4579 13e perc. (weg Schooodijke—IJzendijke), raming f 4107 14® perc. (weg Oostburg-Zuidzande), raming f 5216 voor deze perceelen waren geeue inschrijviugen ingekomen voor de combinatie van de perceelen 11, 12 13 en 14 schreven in de heeren P. Monje, te Brcskens, voor 14,486 A. van Male, te Schoondijke, voor f 14,890 C. de Wilde, te Kattendijke, voor f 14,989 A. Risseeuw, te Groede, voor f 15,123 en B. den Exter van den Brink, te Krabbendijke, voor f 15,200. 15® perc. (weg Ter Neuzen-Axel), raming f 6370, de heeren K. de Vos, te Ter Neuzen, voor f 5950A. Tholens Dingnz., te Ter Neuzen, voor f 5989 C. de Wilde, te Kat tendijke, voor f 6288 J. F. Adriaansens-Polfliet, te Walsoorden, voor f 6480 M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 6570 en M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor /"6896. 16e perc. (weg Walsoorden-Hulst), raming /7170, de heeren K. de Vos, te Ter Neuzen, voor f 6950 en J. F. Adriaansens-Polfliet, te Walsoorden, voor/" 7133. 17* perc. (steigerdam met steiger enz. te Walsoorden), raming _/"670, de heeren P. A. Adriaanse P.A.z., te Hansweert, voor f 699. Alles per jaar. Voor het 15®, 16® en 16® perc. gezamenlijk werd ingeschreven door den heer J. F. Adriaansens- Polfliet, te Walsoorden, voor f 14,320. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 6de district, dato 20 dezer, is in het Pas van Ter Neuzen, op oDgeveer 225 meter Z. t. W. W. van de Zwarte ton N®. 6, het stoomschip Telegraaf V gezonken in 15 meter water. Sluiskil, 25 Nov. Heden morgen omstreeks negen uur geraakte alhier een kar met paard van D. H. in het kanaal. De voerman P. H. kon zich tijdig reddentoch heeft hij waarschijnlijk inwendige verwonding bekomen daar de kar met lading over zijn lichaam ging. Het paard is verdronken. Axel. Met zekerheid kan worden gemeld, dat alhier binnen kort door de Maatschappij van den Internationalen spoorweg Mechelen-Ter Neuzen zal worden overgegaan tot uitbreiding van de losplaats aan het station. Hierdoor zal zekei in eene sedert lang gevoelde behoefte worden voorzieD. Westdorpe, 24 Nov. In de op heden alhier gehouden raadsvergadering werd besloten 1°. tot oproeping van eene onderwijzeres tegen eene jaarwedde van f 550 2°. met 1 December a. s., den Amsterdamschen tijd in vervanging van den tot dusver behouden Greenwichtijd weder in te voeren, en 3°. mededeeling gedaan van het Kon. besluit, waarbij met ingang van 1 Januari e. k. de jaarwedde van den gemeente-ontvanger alhier is vastgesteld op 300. van meer TER NEUZEN, 25 November 1892. Door den Minister van financien is aan A. Guillet te Ter Neuzen en P. J. van Oppen te Sas van Gent eervol ontslag verleend als buiten- gewone wakers bij de administratie der directe belastingen, invoerrechten en aocijnzen. Kantongerecht te Ter Neuzen. Voor eenige dagen werd in den „Shelter" het Leger des Heils in Den Haag, een 20 jarige daklooze opgenomen, die al spoedig een meer dan ongewonen aanleg in het schilderen be- toonde. Op een der muren van het gebouw heeft hij o.a. //in een vloek en een zucht," een niet on- verdienstelijk landschap gepenseeld. Door de zor- gen van den //kapitein" zal deze jeugdige zwerve- ling, in wien mogelijk een artist schuilt, een goede opleiding ontvangen. Dat de ordelievende Amsterdammers reeds dan genoeg hebben van de zich telkens her'aalende relletjes na afloop van zoogenaamde volksvergaderingen en dat zij in den laten avond liefst niet voortdurend in hun rust worden ge- stoord laat zich best verklaren en dat de burge meester der hoofdstad aan de leiders van bedoelde vergaderingen dezer dagen kennis gaf, dat voortaan het zingend langs de straat trekken van groepen sociaal-democraten met kracht zou worden tegen- gegaan, volkomen strookt met de begeerten van de rustlievende Amsterdammers, valt niet te be- twijfelen. Nochtans de voorzitter en de secretaris van de afdeeling Amsterdam van den Sociaal-Demo- cratischen Bond, S. W. Coltof en J. H. Geel, zouden toch wel eens willen weten op welke wette- lijke gronden die keunisgeving van den burgemeester berust en daarom zonden zij aan het hoofd der politie een adres, inhoudende verzoek hen met die wettelijke gronden in kennis te willen stellen. Daarop geeft de Burgemeester heel leuk aan adressanten te kennen dat hij in de maand September jl., nadat het herhaaldelijk was voorgekomen, dat ua afloop van volksvergaderingen velen van hen, die daarbij tegen- woordig waren geweest, in groote troepen zingende door de stad waren getrokken, aan de politie den last heeft verstrekt om hen, dien dit mocht aangaan, in hun belang te waarschuwen, dat zulks niet langer kan worden gedoogd dat indien in strijd met die waarschuwing welke bij dezen wordt herhaald, mocht worden gehandeld, het van de omstandigheden waaronder dit plaats heeft, zal afhangen, krachtens welke bepaling van wet of verordening zulks zal worden tegengegaan eu vervolgd. Zekere Elbert van der Toorn, te Amsterdam, heeft de dienstbode Jannetje Nap, die van zijne herhaalde huwelijksaauzoeken niet gediend bleek, door drie revolverschoten zwaar gewond. De dader die na het plegen van den aanslag in het water sprong werd door eenige omstanders op de Heerengracht (waar de moordaanslag plaats had) op het droge gebracht en in handen der politie gesteld. Zes en twintig jaar geleden deserteerde te Birkenhaed van het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden de matroos 2° kl. J V. H. Deze week werd hij te Hellevoetsluis doorde politie in arrest genomen eu aan de bevoegde marine— autoriteit overgeleverd. Schier al dien tijd heeft hij in Australia doorgebracht en thans kwam hij zijne bloedverwauten te Hellevoetsluis bezoeken. Hij zal voor den zeekrijgsraad aldaar terecht staan. In de Kelderwoniug van perceel 62 op de Prinsegracht te Amsterdam, woonde de wagen makersknecht Kupper. Om zijn inkomsten wat te vermeerderen had hij een kleinzaakje in huishoudelijke artikelen opgezefc, dat door zijn vrouw werd gedreven. Kupper vierde Dinsdagavond juist zijn koperen bruiloft en zat met zijn vrouw, die een der kinderen op den schoot had, en eenige familieleden om de tafel. Het tweede kind lag te bed. Terwijl men zoo gezellig bijeen zat, viel eensklaps de hanglamp naar beneden, de pretroleum stroomde over de met groen versierde stoelen van het koperen echtpaar en in een oogwenk stond de geheele woning in brand. De arme man, die niet verzekerd was, en juist zijn huisraad met een paar stukjes, hem ter gelegen- heid van zijn feest geschonken, vermeerderd zag, deed wat hij kon om nog ten miuste iets te redden, bij welke pogingen hij aan hoofd en hand brand- wonden bekwam, die in het Gasthuis werden ver- bonden. Bij de groote verloting, die te Wageningen door de Marktcommissie is gehouden, was een Veluwsch boertje zoo gelukkig een nummer in zijn bezit te hebben, waarop een prijs was gevallen. In zijn dorpje had hij reeds eeuigen zijner vrieuden geraadpleegd, wat hij had geloot, doch geen hunner was knapper dan hij ook zij kenden het voor- werp niet. Het boertje neemt echter een kloek besluit met den stok in de hand aanvaardt hij de reis naar Wageningen, om zijn prijs in ontvangst te nemen. Hij komt bij den cafehouder, ten wiens huize de prijzeu kunnen worden afgehaald en toont zijn nummer. Deze zoekt en vindt eiudelijk het bewuste voorwerpeen landbouwtouw, dat hij den gelukkigen winnaar, tegen afgifte van het lot, wil afstaan. Een hevig protest van de zijde des winnaars volgt. //Dat heb ik niet geloot. Een touw 1" en een minachtend lachje komt op 's mans gelaat. „Jawel", is het stellig antwoord, doch even onverbiddelijk klinkt het weder//Dat heb ik niet geloot." Na eenig dispuut verliest de cafehouder zijn geduld. De lijst en het nummer worden geraad pleegd en het blijkt, dat achter het gelukkige nummer gedrukt staatEen idem. Het boertje lacht triomfantelijk en zegt met nadruk ik heb een idem geloot en dat moet ik hebben Niet dan na veel moeite wordt de snuggere Veluwer overtuigd, dat een idem hetzelfde is als het daar boven gedrukte een landbouwtouw. De Morning Post van Dinsdagmorgen bevat een bericht betreffende een poging tot moord, welke doet vermoeden dat Jack the Ripper er de hand in heeft. Emilie Edith, eene vrouw van slechte zeden, had 5 November jl. in Cheapside kennis gemaakt met een heer, die het Engelsch met een vreemd accent sprak en haar vroeg met hem naar Hudson Park te gaan, waar hij woonde. Hij liep de straten door van de wijk Whitechapel. Plotseling weigerde het meisje verder te gaan. De man haalde toen een tuinmansmes te voorschijn en wilde haar dooden. Zij wist te ontvluchten en liep naar de Suttonstreet, waar zij aan een vrouw, die zij op straat ontmoette, vertelde wat haar overkomen was. Het signalement, dat zij van den persoon gaf, stemt geheel overeen met dat van Jack the Ripper. Het hoofd der politie heeft de vrouw een verhoor doen ondergaan, dat 2 uur duurde. ZEET1JDINGEN. Van 22 tot en met 24 November. Van 22 tot en met 24 November werden langs de Oostsluizen alhier 51 binnenvaartuigen op-en 49 afgeschut; door de Westsl. 3 op- en 5 afgeschut. Dordrecht, 24 November. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,80 a 47,85 Engelsch per 12,06 H 12,06j Bijvoegsel van de Ter Heuzensche Courant. Trijgesprolten s A. v. d. W., koopman te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der ijkwet. J. F., F. G. d. B., werklieden, J. d. V., metselaarsknecht, en C. C., broodbakkersknecht, alien te Zaamslag, ter zake van nachtrumoer. De kosten te dragen door den staat Zitting van 25 November 1892. Veroortleelrt J. P. E., winkelier te Ter Neuzen en C. B., koopvrouw te Axel, ter zake van overtreding der ijkwetieder tot eene boete van f 2, subsidiair 2 dagen hechtenis, met bevel tot vernieling van het in beslag genomen gewicht of maat. II. E., winkelier te Ter Neuzen, ter zake als vorentot 9 boeten van 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete, met bevel tot vernieling der in beslag genomen gewichten. F. E., winkelier te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van 0.50, subs. 1 dag hecht., met bevel als voren. J. P., winkelier te Ter Neuzen, ter zake als vorentot 10 boeten elk van f 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete, met bevel als voren. P. W. 't G., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het in dronkenschap verstoren der orde tot hecht. van 6 dagen. D. W. C. d. J., ter zake van openbare dronkenschap tot hecht. van 3 maal 21 dagen, met bevel tot plaatsing in eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van 8 maanden. M. 't G., werkman te Axel, ter zake als vorentot hecht. van 2 maal 21 dagen, met bevel als voren. H. d. R. en E. B. v. W., werkman, J. V., smidsknecht, P. W. W., schoenmaker, J. ten H., schippersknechtM. V., werkman, A. E. v. E., werkster, J. D. v. M., zonder beroep, alien te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. C. J. W., winkelier te Sas van Gent, ter zake als voren tot eene boete van f 10, subs. 2 dagen hecht. M. d. B., te Ter Neuzen, J. V. en J. v. V., zonder bekende woonplaats, alien schippers, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. D. v. H. en A. G. d. E., werklieden te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot 3 dagen hecht. F. v. A., werkman te Koewacht, E. H., werkman te Sas van Gent, C. A., houtzager, J. V. W., visscher, J. H. Rz. en W. d. R., sloeproeiers, P. J.. J. H., J. d. P., A. H. en A. F., werklieden, J. d. R. en F. H., schippersknechten, en A. F S., zonder beroep, alien te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. Allen in de kosten. Datum.' VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter leuzen 23 Duits. s.s. Rival 1733 1 Windau hout Tan Ter Veuzen 22 Eng. s.s. River Clyde 2721 Londen stukg. 23 Eng. sch. Deveron 392 idem phosph. Belg. s.s. Londres 2367 idem stukg. Eng. s.s. River Lagan 2272 idem idem 24 idem Dotterel 3966 Antwerpen idem Voor Gent 22 Eng. s.s. Dotterel 3966 Liverpool stukg. Rus. s.s. Russ 2925 Petersburg h. en vl. Eng. s.s. Hebble 2558 Goole stukg. 23 idem Plantagenet 1833 Caen ledig idem Leona 1698 Goole stukg. Duits. s.s. Brittania 2716 Riga h. en vl. Eng. s.s. Offerton 2094 Sunderland kolen Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. 24 idem Norma 1385 Goole idem idem Anglia 2469 Leith idem idtm Kong Carel 1472 Risoer hout Tan (went 22 Duits. bark Philip Nelson 1558 Blyth ballast Eng. s.s. Astrologer 2580 Leith stukg. 23 Rus. s.s. Mary 2714 Methil ledig Eng. s.s. Kate Forster 2714 Londen stukg. idem Sea Belle 2152 idem idem idem Calder 1784 Goole idem idem Antiquary 2915 Leith idem 24 idem Rosa 1294 Goole idem idem Hebble 2558 idem idem Tan Selzaete s 24 Eng. brik Fanny Scot j 695 j Londen led. vaten Tegen weinig kooplust was de aanvoer vrij ruim, zoodat er veel onverkocht bleef. Puike Zeeuwache en Vlaamsche Tarwe 6,20 a 6,75 nieuwe 7,00 a 7,50. Rogge Zeeuwsche en Vlaamscho 5,25 a f 5.50. Gerst Zeeuwache en Vlaamsche winter 4,50 a f 5,Overmaasche 4,20 a f 4,50. Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 4,50 a f 5,Haver dunne f 3.00 a f 3,50. Paardeboonen f 5,75 a f G,25 Duiveboonen f 6,00 i f 7,00. Witteboonen f 7,75 a f 8,50. Bruineboonen 8,25 a 9,25. Erwten f 8,60 a 9,50. Voeder 6,60 a /7,50. Koolzaad /7,50 a 8,20. Lijnzaad zaai a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 5