Rekening en Veraniwoording. Mr. J. P. Errata, Notaris ts Ter teen '6m" PRENTENBOEKEN, lc Gemengde berichten. Advertentien. Openbare Verkooping. Kinderwerkjes in prachtband enz. TER NEUZEN, 25 November 1892. Europeeschen tijd voor de spoorwegen eerder ver- kregen zou worden dan bij den tbans aangenomen West-Europeeschen tijd, terwijl bij wederinvoering van den Amsterdamschen tijd het aan onze spoor- wegbesturen onmogelijk zou worden gemaakt, lid te blijven van den Verein der Duitsche spoor- wegbesturen. Een wettelijke regeliug van den tijd acht de Eegeering vooralsnog bezwaarlijk. Zij is trouwens niet noodig met het oog op de toepassing der bestaande wetten. 't Was vol en schoon in de zaal van het Nederlandsch logement, gisteravond vol van menschen, schoon in meer dan een opzicht. Bij het binnentreden werd het oog aangenaam verrast door de smaakvolle decoratie, het nette tooneel en de prettige gezichten, die in zekere spanning wachtten op de komende dingen. De societeit ,/Philanthropie Agrement" gaf hare soiree. Men zou in het Fransch hooren comedie spelen, in het Fransch hooren zingen, men zou hooren en zien, wat men in grootere plaatsen niet altijd hooren en zien kan voor veel geld, en men zou dat genieten door de beleefdheid van de societeit, die de meeste aanwezigen op hare soiree had geinviteerd. Acht uur had geslagen, het geschuifel van hen die nog niet gezeten waren, was op zijn drukst, daar gaat het gordijn op en opent de eere-voorzitter met eenige vriendelijke woorden de soiree, bij de hoorders de clementie inroepende voor de jeugd der vereeniging, die, wordt zij gesteund, zeker zal toenemen in kracht. De welbekende pianist van elders", die ook nu weder zich zoo belangloos disponibel had gesteld, sloeg ons Volkslied aan, alien zongen mee, de stemming werd er niet slechter op. 't Is zeker niet noodig te zeggen, dat de nu gevolgde Fantaisie voor piano schoon werd uitgevoerd. Maar wel noodig is het er op te wijzen dat daarna onze //pianist van elders" den zang moest begeleiden van een ganger uit den vreemde" die heelemaal uit Verviers komende, door de goede zorgen van het Bestuur ons een paar heerlijke stukken te genieten gaf. En nu Mr. PignoufWat heeft die goede ex-apotheker, met zijn slimmen Boniface en zijn guitige vrienden Bontignasse en Camouflet ons doen lachen van de pretIloe schoon wisten de acteurs ons te doen gevoelen, wat er gebeuren kan binnen de enge wanden van een kamer, wanneer door allerlei schijnbare nietigheden de boel inT honderd loopt en men zelf het kind van de rekening wordt. En toen na de panze een nieuwe zanger ons bracht bij zijne Gabriella of alle Gabrielles met zoo'n mari het zouden kunnen vinden mochten de hoorders gerust erkennen, dat de »Philanthropie" muziek en zang niet vergeet op haar programma. Alles noemen kunnen we niet. Maar we willen gaarne erkennen, dat die Betooverde Veger ons werkelijk eenige oogenblikken betooverd heeft, be- tooverd in dien zin, dat we aan niets anders konden denken, niets anders konden zien, dan dien Betoo- verden Veger en den Toovenaar met den Betooverden knecht en zijn slachtoffers. En dit was nu zeker iets, waar alien evenveel aan hadden, omdat ze de Pantomime slechts bekoef- den te zien. We zien daar onder het gezellige Programma Bal avec Cotillon, en bemerken, dat we tot den dans zijn genaderd, die daarna aanving. Doch niet dadelijk De muzikanten hadden de goede gedachte »Die Wacht am Rhein" te doen volgen op het //God save the Queen" dat weer voorafgegaan was door de //Brabamjonne" en ons Voor mijn bescheiden omstandigheden is het althans voldoende, antwoordde Eduard. Of bet uw verwenden smaak zou bevallen, mag ik wel betwijfelen. Ik ben niet zoo verwend, als u denkt, verzekerde Gerda lachend. Geloof maar, dat ik dikwijls aan zoon mooi villatje de voorkeur zou geven boven het groote slot met zijn sombere gangen en zalen. Maar in den tuin van uw huis zag ik een bejaarde dame, was dat de eigenares Dat was mijn moeder Zij woont sedert eenige weken bij mij. Ah, uw moederNaar het uitzicht te oordeelen is zij geen Duitsche. Neen, mijn moeder is een Italiaansche. Evenals Gerda vroeger wel had opgemerkt, be- trok Eduards gelaathij staarde in de verte, alsof hij vermijden wilde haar aan te zien. Er volgde een poos van stilte. Gerda gevoelde, dat een geheime zorg of een teleurgestelde hoop den jonk- man drukte en dat die hero plotseling zoo droevig stemde. Uit haar blikken sprak hartelijk medelijden, maar zij bewaarde een verstandig stilzwijgen. Na een poos zeide zijEr blijft wel niemand bevrijd van droevige ervaringen maar gelukkig is degene, die aan den avond des levens een veilige rustplaats vindt, zooals uw moeder bij u. Verwonderd keek Eduard op naar Gerda's ernstig gelaat. Ik zou denken, freule, dat uw leven tot heden vrij is gebleven van droevige ervaringen of smartelijke aandoeningen. Ah, ja, dat gelooft u, omdat mijn ouders rijk en aanzienlijk zijn daarom moet ik wel z/Mien Neerlandsch tloed" de nationale hjmnen van de volken, waarvan zonen in de zaal aanwezig waren, internationale muziek als we het zoo eens zeggen mogen die een internationaal bal voorafging 'tWas een gezellige avond, een prettige nacht; laten we de societeit dankbaar zijn voor het genotene, haar steunen, en, waar noodig, den weg wijzen, opdat het ijverige Bestuur zich geprikkeld gevoele voort te gaan op den ingeslagen weg. We weten het alieneeudracht maakt het werk licht, en steun moet er zijn in meer dan eenen zin. Op Maandag 21 dezer had te St. Denis- Westrem bij Gent de plechtige begrafenis plaats van den algemeen hooggeachten directeur der spoorweg-maatschappij Gent-Ter .Neuzen, den heer Emile Monnom. Van heinde en ver waren officieele deputation en vrienden overgekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. Wij schatten bet aantal personen in den stoet op minstens 500. Nadat de kist op de stoep van het sterfhuis was geplaatst, nam de heer Gentil, administrateur, namens den Raad van administratie het woord en zeide het volgende M. H. z/In naam van den spoorweg Gent-Ter Neuzen kom ik bij de baar van den ons te vroeg ontvallene u zeggen hoezeer ons de dood bedroeft van onzen waarden Directeur en u in eenige woorden zijn vruchtbare loopbaan schetsen, een loopbaan geheel gewijd aan den arbeid. Monnom was geheel een man van den spoorweg, hij behoorde tot de reeds oude garde, welker overblijvenden schaarsch wordentot die ambtenaren, die door de practijk werden gevormd, tot hen die in ons land het eerst aan onze spoor- wegen hebbeu gewerkt, in een tijd waarin men op verre na niet kon voorzien de groote vlucht, die de spoorwegen zouden nemen. Na zijne studiiiu te hebben voltooid, trad hij op 18jarigen leeftijd in dienst van de Grand Central Beige en, onder het bestuur van zijn ook reeds overleden broeder Celestin, stelde hij zich op de hoogte van den actieven dienst, en klom hij op van de nederigste betrekkingen tot inspecteur van dezen gewichtigen weg. Zijue bekwaamheden werden spoedig opgemerkt door de kapitalisten, die in Luxemburg den Prins Hendrik-spoorweg aanlegden, en werd hun Directeur. Onze tegenwoordige president, die hem in die dagen heeft gekend, sprak dezer dagen nog van de kennis en energie, toen door hem getoond. Familieomstandigheden riepen hem naar zijn land terug maar hij kon niet leven buiten den spoorweg en werd zoo Directeur van den weg St. Ghislain- Erbisoeul. Toen de Staat deze lijn aankocht werd hij be- noemd tot directeur van de chemins de fer econo- miques in Italie en eenigen tijd daarna werd hij geroepen tot de betrekking, die hij tot voor weiuige dagen zoo met eere heeft vervnld. Wij kunnen constateeren dat hij van 't begin tot het einde aan de lijn Gent-Ter Neuzen de onschatbaarste diensten bewezen heeft. Zijn practische geest, zijne groote ondervinding van de exploitatie, zijne vasthoudendheid aan de belangen van den dienst, zijn diep gevoel van verantwoordelijkheid, hadden hem onze sympathie doen verwerven en wij kunnen zeggen dat hij het volste vertrouwen der administratie genoot. Een ander zal u spreken van zijn vaderlijke en rechtvaardige zorgen voor zijn personeel en was hij voor zijn onderhoorigeu streng, hij was ook de trouwe pleitbezorger van hen, wier leven hij had medegeleefd. Want Monnom was zijn positie in waarheid aan zich zelf verschuldigdzijn te vroeg vernietigde positie dankte hij aan zijn ijver, aan zijn persoonlijke noedanigheden. gelukkig zijn. Maar de uiterlijke omstandigheden alleen maken den mensch niet gelukkig, en dan, mijnheer Montelli, u vergeet, dat mijn uiterlijk zoo schitterende positie slechts duurt zoolang mijn vader leeft. Altenbrak is een majoraatna mijn vaders dood ben ik doodarm en hang ik geheel af van de genade mijns broeders, den erfgenaam van Altenbrak. Wederom bemerkte zij plotseling iets vreemds in Eduards gelaat. Erfgenaam van Altenbrak Wie was de rechte erfgenaam Was hij zelf niet de rechte man Was het niet lafhartig van hem, den strijd om het vaderlijk erfgoed op te geven Het bloed zijns vaders vloog koortsachtig door zijn aderen en benam hem bijna den adem. Zijn gelaat werd doukerrood en onwillekeurig balde hij de vuist. Verbaasd sloeg Gerda hem gade. U is ontstemd, mijnheer Montelli, sprak zij toen, en ons gesprek heeft zulk een ernstige wending genomen, dat uw stemming daardoor niet verbeteren kan. Kom met mij een eind weegs het bosch in. De stilte en eenzaamheid daar zullen u de zorgen van den dag doen vergeten. Zwijgend stapte Eduard naast haar paard op het smalle pad voort en boog dikwijls de takken ter zijde, die den weg versperden. Zwijgend zat ook Gerda in den zadel en blikte in een ongewone gemoedsaandoening op haar stommen begeleider neder. (Wordt vervolgd.) Maar, laat zijn dood treurige herinneringen achter bij ons, zijne collega's, hoeveel te meer bij zijne dierbare betrekkingen Vaarwel, waarde vriend, gij zijt een braaf man geweest, een man van plicht en uwe herinuering zal bij ons niet vergaan. Vaarwel Hierna zette de stoet zich in beweging, onder het spelen van treurmuziek door het muziekkorps van Selzaete, naar de kerk, terwijl de slippen ge- dragen werden door de heeren Wilmart en Schalke, president en administrateur van Gent-Ter Neuzen, door den directeur chef van dienst te Gent van den Belgischen staatsspoorweg en den heer Wilmart, ingenieur van Gent-Ter Neuzen. Na afloop van den plechtigen lijkdienst, werd de kist naar het kerkhof overgebracht en onder het spelen van den treurmarsch van Chopin aan den schoot der aarde toevertrouwd. Aan de geopende groeve sprak de heer Wilmart, ingenieur van Gent-Ter Neuzen, de volgende ge- voelvolle woorden M. H. »In naam van het personeel van den spoorweg Gent-Ter Neuzen kom ik hier een laatst vaarwel toeroepen aan onzen hooggeachten Directeur. O, broosheid van het menschelijk levenslechts 8 dagen geleden was hij nog onder ons, sterk en krachtig, ons het voorbeeld gevende van ijver en toewijaing nu staan wij aan zijne groeve, met droefheid in bet hartWie zou dit plotseling afsterven hebben durven voorspellen Zijn sterke gezondheid, zijn altijd opgeruimd humeur, vroolijk zelfs te midden van de dienstzorgen gaven ons de hoop hem nog lang aan ons hoofd te zien en aan ons welzijn weder te arbeiden. Maar de dood heeft zijn werk gedaan, dit schoone leven heeft hij uitgebluscht, wij zullen de stem van onzen Directeur niet meer hooren, wij die in dagelijksche aanraking met hem waren, die meer dan iemand anders zijn schitterende hoedanigheden konden waardeeren. Sympathiek en vol hartelijkheid voor zijne ondergeschikten zoowel als voor zijn gelijken, bestond zijn grootste geluk in alien terwille te z'jn. Zelf onvermoeid werkzaam, wist hij den ijver te erkennen en aan te moedigen bij zijn onderhoorigen iu een woord, de welwillend- heid van zijn karakter had hem aller toegenegenheid doen verwerven. En wat blijft er nu over van al dat goede Niets dan de onuitwischbare herinnering van dien braven man, dien voorbeeldigen echtgenoot, van den teerbeminden vader, den geeerbiedigden chef, wiens beeld altijd in onze harten zal blijven leven Moge de uitdrukking van aller droefheid, hier roudom ons vereenigd, eenige veilichting geven aan de smart van zijn echtgenoote en zijn kinderen Vaarwel, waarde Directeur, vaarwel Later werd nog het woord gevoerd door de heeren De Lantsheer, stationchef te Selzaete, en De Tilliou, namens het muziekkorps van Selzaete, waarvan de overledene eerelid was. Hiermede was deze treurige plechtigheid afge- loopen, en keerde een ieder huiswaarts in de voile overtuiging, dat een humaan man was heengegaan, die steeds het goede op het oog had, in weerwil van vele miskenningen en teleurstellingen, hem zoo onverdiend aangedaan, terwijl de handel te Ter Neuzen in hem een man verliest, steeds bereid te helpen waar noodig en volkomen berekend voor zijn taak. Dat zijn asch ruste in vrede In een der dichtst bebouwde plekjes van den Jordaan te Amsterdam heeft Dinsdagnacht een hevige brand gewoed in een geheel ingesloten liggend groot pakhuis van vier verdiepingen hoog, dertig meter breed en acht meter diep, hoofdzakelijk gevuld met hout, tabak, hooi en turf. Over en door een zestal huizen moesten de slangen der brandweer worden aangebracht en den geheelen nacht had men handen vol werk om het vuur meester te worden. Ontzettende massa's water werden in het brandend perceel geworpende bewoners van een der naastgelegene moesten hunne woning verlaten, het water stond er meer dan een voet hoog. Een der brandweermannen, zeker Drayer werd door een omvallend stuk muur zwaar ge- kwetst. Onder het detachement troepen voor het leger in O.-Indie, dat jl. Zaterdag van Harderwijk vertrok, bevond zich ook de soldaat J. van Boek- hooven, die zich voor Indie liet aanwerven met het doel om als koloniaal onder de kolonialen in het Evangelie werkzaam te zijn. De heer Van B. is gegaan met een opdracht van de //Vereeniging tot Evangelisatie onder de militairen in Indie" dezelfde vereeniging, die de heeren Heller en Lothers nitzond, eu in de stukken van den heer Van B. staat uitdrukkelijk het doel vermeld, waarmede hij gaat, waarom hij ook reeds hier onder der kolonialen als »de zendeliug" bekend was. Op 29 dezer hoopt onze geliefde vader, behuwd- en grootvader J. VAN DEN OUDE N, zijn 93sten jaardag te vieren. Uit aller naam, P. M. VAN DEN OUDEN. Ter Neuzen, 25 Nov. 1892. Heden middag om 12 uur overleeil onze geliefde oom en oudoom ABRAHAM A L L A A R T, in den hoogen ouderdom van 87 jaar, 8 maanden en 7 dagen. Wij wenschen in dit treft'end verlies stil te berusten. Zijne neven en nichten, L. HEULE. S. HEULE-Pladdet. A. HEULE. E. C. HEULE. S. A. HEULE. Ter Neuzen, den 24 November 1892. De Directeur van het Postkantoor te TER NEUZEN brengt ter kennis van het publiek, dat bij gelegenheid van het aanslaande St. Nicolaasfeest van 2 tot en met 6 December a. s., meenlere pukketten met slechts eene adreskaart niet mogen verzonden worden, maar ieder pakket behoort vergezeld te zijn van eene adreskaart. Op Zondag 4 December a. s. zullen gedurende de gewone uren vail openstelliug van het kantoor op den Zondug ook pakketten ter verzending worden aangenomen. Bestuursleden. Ten overstaan van den Rechter-Commissaris zal door den curator aan de schuldeischers in den boedel van den in staat van kennelijk onvermogen verklaarden PIETER DE BRUIJNE, landbouwer te Axel, op Donderdag l December a. s., in het Gerechtsgebouw te Middelburg de Rekening en Verantwoording worden afgelegd. De Curator, Mr. C. DE WITT HAMER J.Gz. Zij die nog wenscben lid te worden der Vereeniging tot aankoop van hulp- meststoffen ..DOOR EENDRACHT STERR" ge- vestigd te Ter Neuzen, kunnen zich daartoe vdor 30 November a. s. bij een der leden van het Bestuur aanmelden. Het Bestuur, J. P. SCHEELE, Voorzitter. J. DE FEIJTER Jacz., JAC8 HUIJSSEN Jacz., L. DE KOEIJER, Penningmeester. A. VISSER, Secretaris. Ter Neuzen, 17 November 1892. De leden van de KoolvereenigiDg zzEENDRACHT MAAKT MACHT" te H o e k, worden opgeroepen tot eene buiten- gewone vergaderiug, welke zal gehouden worden op Zaterdag 3 December 1892, des namiddags half 5 ure, bij den heer P. Bakeman, lot het be- uoemen eener bod3. HET BESTUUR. De prijs der GEDROOGDE SPOELING is thans f 8,00 per 100 kilo, met 500 kilo gelijk. Ter Neuzen. P. J. VERSLUIJS. zal op Donderdag den 8 December 1892, 's na middags 1 ure, ten verzoeke van het Bestuur van den VLOOSWIJKPOLDER, publiek presenteeren te verkoopen wassende aan den dijk van den Vlooswijkpol, der voor de hofstede van IIendrik Wolfert- alwaar te vergaderen. De Notaris Van der Moer, te Ter Neuzen, zal op Woensdag 30 November 1892, des namiddags te 1 uur, ten verzoeke van de erven CORNELIA KLAASSEN, wed. C. de Zeeuw, aan haar sterf huis achter de Kerk te Ter Neuzen, in het open- baar verkoopen 1 Ladetafel, 5 TAFELS, 15 STOELEN en 1 Leu- ningstoel, 1 Kleerkast, 1 Kachel, 1 groote Kleerkist, 2 kleine Kastjes, 2 Ledikanten, 1 DONZEN BED met PELUW, 4 Kussens en 6 Dekens, eenige Schilderijen, een partij Boeken, Schenk- blad, eenig oud Porselein, 1 Servies, 1 Goud- visckkom, 1 Doofpot, 4 Kerkstoven en 4 gewone Stoven, 4 Banken, 3 Vogelkooien, 3 Emmers, 3 koperen Ketels, 1 Trapje, 2 Schoorsteenstukken, 2 Raamhorren, eenig Glas-, Geleierd- en Aardewerk, 2 Presenteerdoosjes en 2 Tabaksdoozen, 1 Slagersblok, eenig Houtwerk en hetgeen meer zal worden aan- geboden. Koopen tot en met f 5,kontant. In den boekwinkel van P. J. VAN DE SANDE, te Ter Neuzen, vindt men de grootste keuze in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2