Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2874. Zaterdag 2(5 November 1892. 32e Jaargang. Het Huis Altenbrak. Binnenland. ABONNEMENT' Politielz Overzicht. FEU ILLETON 26) ~rir~ TER VUZhVM'llh <01 RUT Per drie maanden binneu Ter Neuzen 1,Pranco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Biieven- bushouders. ADVERTENTIlN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blntl verve li ij nt IBin vil 1.1;- en Vrijdag'avonit bij den liifgever JK. XX W IB E Si V IB E te Ter Meuzen. Bij deze count nt behoort een bijvoegsel. In de Woensdag gehouden zitting van den Duitschen Rijksdag zijn de voorzitter en de onder- voorzitters herkozen. De rijkskanselier Von Caprivi gaf eene toelichting van de militaire voorstellen. Het betrof hier, zeide hij, de toekomst van Duitschland. Een aanvalleode of preventieve oorlog zal nimmer door Duitschland gevoerd worden. Hij verklaarde verder, dat Duitschland nimmer Frankrijk had getart, en dat Bismarck de Emser depeche niet heeft vervalscht. De persoon van den Czaar biedt de beste waar- borgen voor het behoud van den vrede. Wat de militaire ontwikkeling van Ruslaud betreft, deze wekt vooralsuog geen bezorgdheid, maar zij kan gevaarlijk worden. Duitschland moet den voornaamsten militaireu last op zich nemen, omdat het in staat moet zijn naar twee kauten front te maken. De rijkskanselier besprak daarna het hervormings- plan en de middelen welke tot dekking der hoogere uitgaven zijn aangewezen. Hij besloot met een beroep op de vaderlands- liefdehij wees ook op hetgeen men verschuldigd was aan de nagedachtenis van hen die het Duitsche rijk hadden gegrondvest en daarvoor gestorven zijn, opdat men later niet kunne zeggen De gevallenen hadden hun bloed veil, maar het tegenwoordige Duitschland wil voor het behoud van het rijk niet de noodige middelen verschaffen. Bij den Rijksdag is een wetsontwerp op de landverhuizing ingedieud. Het bepaalt dat hij, die zich belast met het vervoer van land verhuizers naar vreemde landen, de vergunniog behoeft van den Rijkskanselier, dat hij rijksburger moet zijn en in Duitschland ziju verblijf moet hebben. De vergunniog wordt niet verleend voor het verder vervoer uit niet-Duitsche havens, doch kan worden toegestaan voor niet—Duitsche tusschen- stations. Ook de agenten behoeven vergunning zij moeten rijksburgers zijn en door de toegelaten ondernemers gemachtigd worden. De verdere be- palingen bemoeilijken de landverhuizing, wegens de vastgestelde voorafgaande aaumelding bij de politie. De landverhuizing is verboden, wauneer vreemde regeeringen of vreemde maatschappijen het vervoer geheel of ten deele betalen of voorschot verleenen. Passagiersbiljetten van overzeesche plaatsen mogen niet verkocht worden. Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. En Margherita Montelli had den raad van den eerlijken vriend opgevolgd. Haar geest kwam lang- zamerhand op verhaalvan ganscher harte was zij Hendrik dankbaar. Hij had haar sedert dieri tijd niet meer verlaten. Door ijver en voorkomendheid was het hem gelukt het vertrouwen zijner klanten te winnen en zoo bracht hij de zaak op zulk een hoogte, dat hij weldra een welgesteld man kon genoemd worden. Hij kocht een huis in de Nieuwe Friedrichstraat en ruimde de derde verdieping daar- van in aan mevrouw Montelli. De kleine villa te Friedrichshagen werd voordeelig verkocht, zoodat Margherita onbezorgd de toekomst te gemoet kon gaan. Een gedeelte van haar vermogen was belegd in solide staatspapieren, de kinderen groeiden voordee lig op, ook nadat de oude Dorothea het tijdelijke met het eeuwige verwisseld had. Eduard werd een bekwaam ingenienr en Greta studeerde muziekzij had veel talent voor deze schoone kunst. Zoo leefde men stil en tevreden in het huis van oom Hendrik, zooals de brave Tiedemann door de kinderen genoemd werd. De voormalige bediende was thans Marghe- rita's beste vriend en raadsman gewordenzij ondernam niets zonder zijn oordeel te vragen en wat hij haar aanraadde, kwam bijna altijd goed uit. Zoo begreep Margherita dan ook hedeu, dat Hen drik gelijk had. Zij beantwoordde zijn handdruk en vervolgde toen Een vraag is 't, die op het oogenhlik alles in Frankrijk overheerschtDahomey hoort men bijna niet meer noemenalleen de korte mededeelingen omtrent de werkzaamheden van de douane-commissie, leveren zoo af en toe het bewijs, dat het met Zwitserland te sluiten handelsverdrag nog in be- raadslaging is de perswel, die gisteren in de lezing der Kamer op 't bureau van den Seuaat is gede- poneerd, interesseert eigenlijk niemand, want de Panama-zaak vraagt aller aandacht, 't is de zitting van Maandag, die alle vraagstukken van anderen aard heeft verdrongeu en de boulangist Delahaye doet de voor hem aangename ervaring op, dat de brutalen en de onbeschaamden Jt in den regel toch nog 't verst brengen in de wereld. Hij heeft den laatsten stoot gegeven en't is nu mogelijk, dat de laagste aantijgingen tegen mannen van naam en geboorte onvoorwaardelijk geloof viuden, onver- schillig wie er de verspreider van is. 't Is geen klaarheid, die er gevraagd wordt in deze zoo ernstige zaak, neen 't is licht, zijn stralen werpend tot in de donkerste schuilhoekenalles moet onderzocht worden, want 't geldt de eer van Frankrijk, op 't spel gezet voor de oogen van gansch de beschaafde wereld. Dagbladen waren begonnen de gemeenste beschuldigingen uit te spreken tegen een aantal staatslieden van naam en al spoedig hebben diezelfde woorden geklonken in het Parlemeut, zoodat het gerechtelijk onderzoek van de onmiddellijk bij de Panama-zaak betrok- kenen (De Lesseps c. s.) lapwerk zou zijn, alleen voldoening kunnende schenken aan de aandeel- houders. 't Is de openbare meeuing, die licht vraagt en alleen een parlementair onderzoek, geleid door een speciale commissie, kan dat geven, alleen haar resultaten kunnen de verdenkingen opheffen, in rijken overvloed op de hoofden van vele tientallen volksvertegenwoordigers opgestapeld. Of die mo- gelijkheid en wenschelijkheid werkelijkheid zal worden? J a wellicht, maar 't kan ook anders zijn, wanneer de commissie zich namelijk bepaalt tot het hooren der betichten en alleen van hen eischt de verzekering onder eede, dat geen geld door hen is ontvangen. Heel veel verder is men eigenlijk niet gekomen, de noodzakelijkheid van vlug en kort proces in deze zoo ernstige zaak, ten spijt. De afgevaardigde De Olagny sprak de hoop uit, dat de regeering maatregelen zal nemen om de Panama-concessie verlengd te krijgen en een ander wilde de zittingen der te vormen enquete-commissie toegankelijk stellen voor alle afgevaardigden. Nadat dit laatste voor- stel begraven was met 400 tegen 120 stemmen, Ik geloof, dat je gelijk hebt, Hendrik. Binnen een paar dagen ga ik naar Neurode. En als je Greta nog eenigen tijd bij je wilt houden, dat is me zeer aangenaam. Zij moet den cursus van de muziekschool ten einde brengen, dan kan zij naar Neurode komen en wachten, tot ze een gepaste betrekking gevonden heeft. Maar mevrouw, dat is niet noodig Waarom zou het kind zich zoo plagen Bij vreemde men- schen aan huis U is niet arm, mevrouw, en ik ik ben ook niet arm meer. Neen, neen, Hendrik, ditmaal bekeer je me niet van mijn voornemen. Greta moet op haar eigen beenen leeren staan, zij moet den ernst des levens leeren kennen. Een strenge opvoeding door het practische leven zal haar goed doenzij mag niet als ik in mijn jeugd het slachtoffer van onervaren- heid worden. Je hebt het kind een beetje verwend, mijn vriend! Zij schijnt mij een weinig luchthartig en oppervlakkig. Maar stil, daar komt Greta. Hendrik Tiedemann bromde iets in zijn baard, maar hij wist, dat hij op dit punt niets kon uit- richten. Ja, Greta was zijn heveling, dat wilde hij niet ontkenuen. Maar het was toch onzin, dat lieve kind de hardvochtige wereld in te zenden. Nu, dacht Hendrik eindelijk, komt tijd, komt raad. Voorloopig blijft het kind bij mij en dat is voldoende. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Als Eduard 's namiddags vrij was, placht hij gaarne in het naburige bosch aan den oever der Elbe rond te dolen. Zijn moeder, die sinds eenige weken bij hem woonde, vergezelde hem bij die wandeling slechts zelden, haar zwakke krachten kwamen er twee afgevaardigden met de bevoegdheid der commissie op de proppen, welk onderwerp na de eigenlijke benoeming zal behandeld worden. Zoodra de stemming geopend was, deed de afgevaar digde De Boissin het voorstel der commissie dezelfde bevoegdheid toe te kennen als aan de rechters van instructie is toegekend, namelijk de volmacht om de opgeroepen getuigen te dwingen tot hun plicht en hen te kunnen beeedigen tevens. Onmiddellijk vond dit voorstel bestrijding en't eind was verdaging tot Zaterdag. Met de samenstelling der com missie kwam men niet gereed. Slechts 26 van de 33 leden werden gekozen en van dat aantal hebben nog 9 voor de eer bedankt, zoodat bijna de helft der commissie nog moet gekozen worden. De Kamer van Frankrijk heeft door de benoe ming der commissie en door de vervolging van de administrateurs a gezegd en moet nu ook b zeggen, ja kan zelfs door de omstandigheden ge- dwongen worden het gansche alphabet af te gaan en onderwijl dient de regeering der groote Repuhliek de belangen van de aandeelhouders in de Panama- Maatschappij wel in 't oog te houden, opdat men haar, als 't te laat is, niet kan verwijten 't eene te hebben gedaan en 't andere te hebben verzuimd. 't Is nu aan de justitie en aan de enquete-com missie, om uit te maken in hoeverre de vele en velerlei aantijgingen waar zijn, 't is aan de regeering om een middel te vinden ter voltooiing van 't Kanaal met waarborg van de belangen der onge- lukkige slachtoffers, die vele duizenden zijn. En onderwijl duren de beschuldigingen voort en zelfs loopen er geruchten, dat 500 of 600 persouen in't zaakje betrokken zijn, afgevaardigden en journalisten. Dat lijkt dan wel een Augias-stal, welks op- ruiming zelfs een Hercules zou hebben doen ver- bijsterd staan 1 Het Militaire Huis der KoniDgin Enkele Kamerleden drongen bij het sectie-onder- zoek der oorlogshegrooting aan op afscbaffing van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, dat geen beteekenis meer heeft nu eene vrouw het hoofd van den Staat iszelfs zagen zij daarin een gevaar met het oog op de mogelijkheid van den invloed door dit Huis uit te oefeuen op de leiding der militaire belangen anderen deelden in die bezwaren niet, maar achtten inkrimping wen- schelijk en aanneming van't systeem dat verhooging van rang niet kan plaats hebben, tenzij weer eenigen tijd in gewonen dienst worde getreden. lieten zulke verre tochten niet toe, als Eduard gaarne maakte. Dikwijls keerde hij eerst laat in den avond terug, als de maan reeds aan den hemel stond. In de eerste weken was de nabijheid van het slot Altenbrak voor Margherita zeer onaangenaam geweest, maar zij gewende er aan in de nabijheid te leven van die menschen, die haar met of zonder opzet in haar rechten te kort deden. Zij had de de gedachte aan wraak, aan strijd ora de rechten van haar en haar kinderen reeds lang laten varen en toen Eduard daarover begon te praten, maande zij hem tot onderwerping aan. Laten wij geduldig af wachten, wat er boven onze hoofden besloten is, zei ze. Onze krachten zijn te zwak om ons lot te besturen denk maar eens aan je vader Welke plannen had hij, en hoe nabij was de uitvoering en toch greep het noodlot met ruwe hand in en verstoorde alle plannen, die zijn edele geest gevormd had. Maar juist om vaders nagedachtenis wilde ik zoo gaarne openlijk zien aangetoond, dat uw bewering gegrond is. Het schijnt mij anders toe, dat er een smet op zijn nagedachtenis kleeft, dat hij niet eerlijk tegenover u gehandeld heeft. Evenmin als u ge loof ik aan zulke oneerlijke handeling, maar de wereld, de menschen De wereld Wie denkt nu nog aan Eduard von Altenbrak Onder je moeders naam heb je een zelfstandige positie in de maatschappij ver- worven draag dien naam ook voortaan in het bewustzijn, dat het een eerlijke naam is. Dit gesprek vond plaats in de eerste dagen van haar verblijf te Neurode en sedert dien tijd was hierover tusschen moeder en zoon geen woord meer gewisseld. Het leek wel of Eduard bang was er In eene der afdeelingen der Tweede Kamer kwam bij de begrootings-discussie ter sprake de voeding in Rijks strafinrichtingen. Het eten, dat daar verstrekt wordt, is volstrekt niet kwaad, zelfs wauneer de kok eens goed werkt is het uitstekend, veel beter, dan de meesten der veroordeelden het zich thuis kunnen laten bereiden. Het gevolg hiervan is, dat velen de aangenaamste herinneringen uit hun gevangenisleven medenemen, daar zij voor weinig werk goed verwarmd en goed gevoed werden. Het is zeer de vraag of de philantropie in deze niet te vergaat, of de misdadigers, die leven op kosten der samenleving die hen uit haar midden verbande, wel recht hebben wegens hun vergrijp op zulk eene milde behandeling en daarom zij gewezen hoe in het buitenland het aantal vegeta- riers hand over hand toeneemt en velen zich wel beviuden bij het zich geheel onthouden van vleesch. Zou het nu geen overweging verdienen die goed- koopere voeding in toepassing te brengen in's Rijks strafinrichtingen. Waarom moeten de misdadigers met vleeschspijzen gevoed worden, terwijl zoovele nijvere, eerlijke werklieden door gebrek aan werk, dus mindere verdiensten, zich uitsluitend met plantaardig voedsel moeten tevreden stellen? Uit de regeeringsantwooTden Kiesrecht. Naar het oordeel van de regee ring moet het kiesrecht voor de gemeenteraden in verband worden geregeld met een herziening van de Gemeentewet, waarbij de regeling van het plaat- selijk belastingstelsel vanzelf op den voorgrond zal treden. Arbeidswetgeving. In gereedheid worden gebracht de wetsvoorstellen tot verzekering van gezoudheid en veiligheid van volwassen werklieden in fabrieken en tot regeling van het recht van onteigening. In voorbereiding is nogde voor- ziening in het lot van oude en verminkte werklieden. De Regeering acht het niet raadzaam vooralsnog ingrijpende wijzigingen te brengen in de sinds ruim een jaar werkende regeling, betrekkelijk de verplichling bij de aanbesteding van rijkswerken, tot verzekering van de onderbazen en werklieden tegen ongelukken waarbij mededinging van buiten- landsche maatschappijen niet is uitgeslotea. Het stellen van dergelijke voorwaarden bij leverantien gaat niet aan. Overigens wordt een wettelijke regeling van het geheele onderwerp voorbereid. Tijdregeling. De Regeering acht nog steeds eenheid van tijd wenschelijk, maar is geenszins overtuigd dat deze bij invoering van den Midden- weer over te beginnen. In de laatste weken was hij erg veranderd, hij was stiller en zachter gewor den, er lag iets droefgeestigs in zijn wezen en meer dan vroeger zocht hij de eenzaamheid van het bosch. Zoo lag hij ook nu weer aan den zoom van het woud op dezelfde plaats, waar hij Gerda von Alten brak het eerst ontmoet had. Het beeld van dit schoone meisje had hem sedert dien dag steeds voor den geest gestaan. Ouwillekeurig vertoefde hij met zijn gedachten in de eerste dagen op de plek waar hij de jonge barones ontmoet had en met toovermacht werd hij naar die plaats onder den grooten beukenboom getrokken. En vreemd een dergelijk gevoel scheen ook de schoone paardrijdster te beheerschen. Verschei- dene malen hadden de jongelieden elkaar hier of dieper in het bosch aangetroffen en telkens hadden zij eenige vriendelijke woorden gewisseld. Ook heden was hij naar die plek gegaan in de hoop Gerda te zien en zijn hart bonsde, toen hij haar zag naderen. De hond kwam in groote sprongen nader en toonde zijn blijdschap, door al kwispel- staartend tegen Eduard op te springen. Hij streelde het dier over den kop en nam toen den hoed af om Gerda te groeten, toen zij haar ros deed stilstaan. Een vluchtig rood kleurde haar wangen, toen zij zijn groet glimlachend beantwoordde. Het lot schijnt bepaald te hebben, dat wij elkaar steeds op deze plaats zullen ontmoeten, zei ze. Ik ben het lot dankbaar voor die gunst. Ei, ei, mijnheer Montelli, u vleit even als een officier van de gardedat had ik nog niet van u opgemerkt. U heeft daar in Neurode een lief huis tot wooing gekozen. Ik reed gisteren door het dorp en zag uw naam op de deur,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1