Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Brandschouwing. No. 2873. Woensdag 23 November 1892. 32e Jaargang. Het Huis Altenbrak. Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer _/"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. In den loop dezer en zoo noodig ook der volgende week zal, ingevolge art. 35 der verordening op de brandweer, aan de huizen der ingezetenen in de kom dezer gemeente eene briiiidschoinving plaats hebben. Ter Neuzen, 22 November 1892. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. Het Fransche Kabinet heeft het leven behouden na de debatten over de strike van Carmaux en in het departement van Calais, ook is het nog niet gesneuveld in de discussieu over de perswet, maar er is meer aan de orde dat aan haar voortbestaan den genadeslag kan toebrengen, als de Panama- kwestie en het vraagstuk over het handelsverdrag met Zwitserlaud. De Zwitsersche Bondsraad blijit op zijn stuk staan en wil van de veranderingen, door de commissie uit de Fransche Kamer gemaakt, niets weten. Bij de discussien over de wet op de drukpers heerschte in de couloirs groote" opge- wondenheid. Laguerre bestreed in de Kamer het ontwerpLaserre verklaarde de wet niet onnoodig en voerde als bewijs aan dat een anarchist Martinet, gedurende 11 maanden in geheel Frankrijk zijn werk, ophitsing van soldaten, maar ongestoord kon voortzetten, daar men hem met in voorloopige hechtenis kon nemengraaf de Mun zeide de gevraagde wapeueu niet aan de regeeriug te zullen weigeren, maar hij wees tegelijk op een ontchristend Frankrijk en meende met Christelijk ouderwijs op de scholen meer te kunnen doen dan met dynamiet- wetten. Ook werd de regeeriug geducht aange- vallen omdat zij onrechtvaardig was en de financieele schandalen ongestraft liet. Douville Mailiefeu verklaarde nooit de wet te zullen aannemen Deschanel integendeel zou voor stemmen omdat hij de roode vlag niet wiide zien ontplooien. Ook verweet hij de regeering, dat zij ouwettigheden duldde, zooals de rede van Liebknecht te Marseille. Voor dat de aanvulling van het Code Penal verder aan de orde kwam, want er waren nog verscheidene sprekers ingeschreven, is de Panama-kwestie ter tafel gebracht, en de Panaina--zaak is een leelijk ding, zoo'u zaakje a la Wilson op enorm groote schaal. De vraag zal zijn waar de 1300 millioen, die ter beschikking van de maatschappij zijn gesteld, gebleven zijn. FEUILLETON. Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 25) 'T 1 VEERTIENDE HOOFDSTUK. Eduard Montelli was spoedig op zijn gemak in zijn nieuwe betrekking. De eigeuaar der fabriek was zeer tevreden over den joukman en had daarom met Eduard een overeenkourtt voor laugeren tijd gesloten. Deze had een kleine villa met schaduw- rijken tuin niet ver van de fabriek gehuurd 9n verwachtte binnen korten tijd zijn moeder en zijn zuster bij zich. Hij schreef Het huis, dat ik gehuurd heb, zal u aan ons verblijf in Friedrichshageu herinneren, waar ik miju jeugd heb doorgebracht, en waarvan u zooveel hield. Toen we in Berlijn in het huis van com Tiedemann, drie trappen hoog woonden, omringd door al die hooge huizen, heeft u er ons tenminste dikwijls aan herinnerd. Oom Tiedemann had het beneden in zijn slagerswinkel nog slechter, dat is waardoch hij is een geboren Berlijner, het stof en de hitte in de straten hinderen hem niet. Het was mijn grootste wensch u en Greta buiten de stad een vriendelijke woning te kunnen verschaifen, waar men zich aan de vrije natuur verkwikken kan. De fabriek staat nog geen tien minuten van onze woning verwijderd, in den fraaien tuin kan men het gedruisch der machines rneer- malen hooren maar welk hoekje der aarde is daar tegenwoordig vrij van Dat gedruisch hiudert mij Op den socialistischen partijdag te Berlijn heeft Liebknecht verklaard, dat het blad De Vorwiirts gebrek aan krachten had en dat de arbeid voor de redacteuren bovenmenschelijke krachten vorderde hij verzekerde tevens dat zijn salaris, 7000 mark, niet te groot was en dat hij zonder uevenverdiensten niet daarvan kon leven, en hij buiten de partij wel driemaal zooveel kon verdienen. Het slot der beraadslaging was, dat de redacteuren hun salaris behielden. De afgevaardigden zouden tegen de oorlogsbegrooting stemmen; andere voorstellen, als invoering van den werkdag van acht uren, afschaf- fing van den godsdienstigen eed, enz. werden in overweging genomen. Den eersten Meidag te vieren als rust- en feesdag, daarvan schijnt men al weder af te zien, beter achtte men het om maar een avondfeest te houden. In de nationaal-liberale vergadering te Frankfort heeft men zich ook vier- kant gesteld tegenover de legerwetten. Over het bezoek van den Czarewitch aan het Weener Hof is veel geschrijf. De Czaar moet zeer ingeuomen zijn met de vriendelijke ontvangst. De Russische pers ziet eene omkeering in de Oostenrijksche politiek tegenover Rusland. De Italiaansche Riforma hecht aan het bezoek hoege- naamd geen politieke beteekenis en waarschuwt tegen Frankrijk en Rusland, die het gunstig oogen- hlik van een aanval afwachten en zegt, dat de triple-alliantie op hare hoede dient te zijn en zich elk oogenblik op alles moet voorbereid houden. Uit Petersburg wordt aan de Neue Freie Presse bericht, dat Rusland niets liever wenscht dan toenadering tot Oostenrijk, mits Oostenrijk zich verder onthoude van elke inmenging in de Bul- gaarsche aangelegenheden. Uit al die berichten kan men heel duidelijk opmerken uit welken hoek telkens de wind waait. De uitslag der herstemmingen in Italie is nu bekend en men berekent, dat in de nieuwe Kamer zitting zullen nemen van de rechterzijde 100 leden, die zich met Di Rudirii verbinden van de rechter zijde en de linkerzijde van het Centrum 200 leden, die regeeringsgezind zijn verder 35 van de groep Zanardelli, 45 radicalen, 25 intransigente radicalen en socialisten, 17 van de partij Nicotera, 30 Crispi- mannen en 50 Piemonteezeu. Nieuwe aardschokken op het eiland Ponza hebben de bewoners het veld ingedreven en daaronder 300 gevangenen, waarom er troepen naar het eiland zijn gezonden. Voor vele emigranteri wordt het verhuizen naar den anderen wal in het Verre Westen er niet beter op door de beperkende bepalingen van den commis- volstrekt niet. Het herinnert me, dat ik aanhou- dend moet voorwaarts streven en dat ik nog een groote schuld aan u heb af te doen, omdat u me zorgvuldig heeft opgevoed en tot een degelijk mensch gevormd. Nu kan ik u een weinig uwe zorgen en moeiten vergelden Ik kan u een vreedzaam tehuis en een onbezorgd leven verschaifen. Pak daarom maar spoedig uw koffers, lieve moeder, en kom bij uw zoon. Dat het slot Altenbrak op een uur afstands ligt, zal u niet weerhouden te komen. Dikwijls genoeg heeft u me verzekerd, dat u de menschen vergiffenis heeft geschonken dat u de hoop van vroeger tijd heeft laten varen. Maar, lieve moe mij is de nabijheid van Altenbrak juist naar den zin, want (ik wil het eerlijk bekeunen) ik heb de hoop op het ontdekken der waarheid nog niet opgegeveu. In Palermo en in Frati heb ik eenige sporen gevonden, die maar ik wil u niet op droevige gedachten brengen. Geloof echter niet, dat ik uit hebzucht, uit begeerte naar rijkdom en eer blijf streven naar de outhulling van dat geheirn. Neen, ik doe dit alleen om de nagedachtenis mijns vaders van een afschuwelijke verdenking te zuiveren. En nu niets meer over die oude, halfvergeten zaak, waar van u, oom Tiedemann en ik alleen kennis dragen. Groet oom en Greta hartelijk van mij en komt spoedig hier. Toen Margherita dezen brief van haar zoon had gelezen, bleef zij een geruime poos in gedachten verzonken zitten. De laatste stralen van de onder- gaande zon vielen over de hooge daken in de ka mer der eenzame vrouw en verguldden heur zwart, eenvoudig opgemaakt haar, dat hier en daar reeds een enkelen zilveren draad vertoonde. Marghe- rita's gelaat had die stille zachte uitdrukking ge- saris voor de emigratie. Voortaan worden geen landverhuizers toegelaten als zij niet voorzien zijn van een spoorwegkaart, een bagagebewijs en tien dollars in geld. Tengevolge vau dit besluit werden al reeds 200 emigranten naar het controle-station op Elis-eiland gebracht. Landverhuizers en spoor- weg- en stoomvaart-maatschappijen protesteeren wel, maar te vergeefs. Het is den Yankee's niet het- zelfde meer, wie voet aan wal zet in de Nieuwe Wereld. Vroeger was het land der belofte eene zoete val-in, maar het rooskleurige is er voor velen, die anders wel zouden willen oversteken, vrijwat af. Ook in Amerika is 't niet al goud wat er blinkt. Bij de Tweede Kamer is thans ingekomen een wetsontwerp tot regeling van de samenstelling der landmacht. Dit ontwerp is het uitvloeisel van de overtuiging der regeering, dat men bij een wettelijke regeling van den dienstplicht in den blinde tast, zoolang de orgauisatie van de levende strijdkrachten niet wettelijk vaststaat. Dit oordeel werd ook verdedigd door wijlen den heer De Roo. Het tegenwoordig wetsontwerp zal worden gevolgd door wets voorstellen tot regeling van den dienst bij de militie, bij de schutterij, tot regeling van de dienstplichtigheid bij militie of schutterij, drie ontwerpen, die bij elkander behooren en eicdelijk tot regeling van de dienstplichtigheid en van den dienst bij den laudstorm. De Minister gaat uit van de «telling, dat de inrichting van ons krijgswezen moet gegrondvest zijn op de weerbaarheid van gansch het volk, ge- paard aan de natuurlijke sterkte van ons geconcen- treerd verdedigingsstelsel. Algemeene dienstplicht moet de grondslag zijn van de inrichting der levende strijdkrachten. Deze kan verkregen worden door voor alle dienstplichtigen denzelfden vereischten diensttijd te eischen. Dit stelsel mag wellicht het ideale stelsel der toekomst zijn, het is op dit oogenblik niet te bereiken. Daarom wenscht de Miuister een anderen weg te volgen, door de dienstplichtigen in twee categorieen te splitsen door loting aan te wijzen voor zoover geen andere gegevens tot de spiitsing leiden waarvan in tijd van vrede, die der eerste categorie een langeren werkelijken diensttijd hebben en tot het eigenlijke leger behooren, terwijl die der tweede categorie een kortereu werkelijken diensttijd en een meer bepsrkten werk- kring hebben. Voor deze laatste kan het beginsel kregen, die de onderwerping aan het lot kenmerkt. Haar wangen waren bleek en ingezonkenhaar lippen konden zich echter weer tot een lach zetten en haar blik was zacht en vriendelijk. De rouw- kleeding, die zij nog altijd droeg, deed haar langer en slanker schijnen, dan zij werkelijk was, doch menig jong meisje zou haar nog om haar schooue ge- stalte benijd kunnen hebben. Daar hoorde men een meisjesstem in de gang. Dank u, August, en zeg aan oom Hendrik, dat hij spoedig komt om zijn avoudmaal te gebruiken ik heb wat moois voor hem meegebracht. Ik zal het hem zeggen, antwoordde de stem van een jonkman. Toen werd de deur van de gang dicht gedaan en lichte voetstappen naderden de deur der kamer, waar Marghereta zat. Zij verborg den brief van haar zoon in den zak van haar japon en toen de jonge maagd de kamer binnentrad, lachte zij haar vriendelijk tegen. Moe, u moet niet boos zijn, dat ik wat later kom, sprak Greta Montelli, ontlastte haar arm van de mand, die zij droeg en snelde naar haar moeder om die te omhelzen en te kussen. Alles, wat u me belast heeft, hebt ik gedaan, zei Greta toen verder. De mand was zoo zwaar geworden, dat ik er de trap bijna niet rnee op kon komen. Toen heeft de knecht van oom Tiedemann mij geholpen. Dat dacht ik wel, toen ik je daar in de gang hoorde spreken, antwoordde haar moeder. Maar je hebt het warm, doe je hoed en mantel af ik heb je wat nieuws te vertellen. Spoedig legde Greta hoed en mantel af en nam plaats op een voetenbankje aan moeders schoot nieuwsgierig keek zij naar haar moeder op. van plaatselijke oefeningen in hoofdzaak worden toegepast, om een z. g. territoriaal leger te kunnen vormen. Een gedeelte der dienstplichtigen zij, die zijn aangewezen voor de militie, worden ingedeeld bij het leger in de eerste linie, dat verder uit vrijwillig dienenden is saamgesteld; de overige dienstplichtigen die voor de schutterij ziju aangewezen, vormen het leger in de tweede linie, de territoriale wapen- macht, waarbij ook vrijwillig-dieuenden worden toegelaten. Behalve deze mobiele troepen zijn er bezettingstroepen noodig der verschillende wapens die tot het eigenlijke leger moeten behooren. Voorts rekent de Minister op eene reserve in de depots als eerst8 aanvulling, saamgesteld uit hen, die behooren tot de lichting welke pas uit het militie- of schutterij-verband is ontslagen, en op eene aanvullings-reserve, waartoe moeten worden aangewezen de oudere lichtingen der militie en schut terij, volgende op die, welke voor de reserve in de depots is bestemd. Eindelijk als de nood zeer hoog stijgt, moet nog een beroep kunnen gedaan worden op alien, die medewerken tot op zekeren leeftijd zij vormen den landstorm. De Minister van buitenlandsche zaken heeft aan het hoofdbestuur der Maatschappij voor Genees- kunde medegedeeld, dat het houden van spreekuren door buitenlandsche geneesheeren, in buitenlandsche grensgemeenten gevestigd, in Nederlandsche grens- gemeenten niet in strijd is met de bestaande tractaten, met Belgie en met Duitschland gesloten maar dat deze tractaten zeker niet aan buitenlandsche geneeskundigen het recht toekennen om in Neder landsche gemeenten, die niet aan de grenzen zijn gelegen, te praktizeeren of spreekuren te houden, en dat zulks hem, Minister voorkomt te zijn eene overtreding der wet van 1 Juni 1865, regelende de uitoefening der geneeskunst doch dat de toepassing dezer wet ligt buiten den werkkring van het departement van buitenlandsche zaken. Er heeft zich verleden winter een comite gevormd tot het verleenen van huisvesting aan onbehuisdeu in Nederland, met het doel eerst alle noodige inlichtingen in te winnen en dan geld bijeen te brengen, om overal waar bet noodig mocht blijken doelmatige gebouwen te zetten, waar een ieder tegen zeer geringe betaling een goed onder- komen kan vindeu. De plannen voor zulk een gebouw te Amsterdam zijn reeds gereed. Het zal bestaan uit vier verdie- pingen, waarvan de onderste eene badkamer, eet- kamer en eene mime werkplaats bevat. Een ieder die er den naeht wil doorbrengen zal, iudien hij onzindelijk mocht blijken te zijn, genoodzaakt worden Nu, moeder Ik heb een brief van Eduard. Van Eduard Bevalt hem die betrekking Die bevalt hem besthij wil, dat wij bij hem komen wonen. Hij heeft een kleine villa gehuurd, dicht bij den oever van de Elbe en omgeven door een schaduwrijken tuin. Hij stelt het huis met zijn omgeving zoo mooi voor, dat men zou gaan verlangen naar dat rustige buitenleven. Greta liet haar hoofdje zakken. Een donkere gloed vloog opeens over haar gelaat. Ja, zij ge- loofde ook wel, dat het heerlijk moest zijn daar buiten in een lief huisje met een mooien tuin te wonenmaar zij hing toch ook aan Berlijn, waar zij was opgegroeid en dat haar met ziju drukte en gewoel lief geworden was. Hoe prettig was het, dat wandelen door de drukke straten, onopgemerkt voor een juwelierswinkel te bhjven staan en naar de schoone sieraden en diamanten te zien of voor een mode-magazij n en de nieuwste hoeden en japon- nen te bewonderen. En dan de wandelingen in den Thiergarten. Hoe heerl'jk was het, toen oom Hendrik haar meenam naar den Hoppegarten om de wedrennen bij te wonen. Ja, nog altijd moest zij aan het avontuur denken, dat zij dien dag had. Oom Hendrik was er met zijn rijtuig heeu ge- gaan en in het open rytuig staande, had zij naar het rennen gekeken. Voornaraelijk had zij belang- stelling gevoeld voor den wedren van militairen. Bijna alle uniformen van het leger W3ren vertegen- woordigd geweest. Juist bij het rijtuig, waarin zij stond, had de jonge huzaar van de garde zijn paard bij den eersten proefgalop ingetoomd. Het dier steigerde heftig, maar de ruiter zat zoo vast in den zadel, of hij met het paard was samengegroeid, TER NEIIZEKISCHE 01 RAM l>it lilitil verscliijnt Itinsiln^- en Vrijdaj(;av«nil l»ij den iiiigever I*. J. V A S U E I A 1' H E te Ter Menzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1