Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- V la and ere n. No. 2872. Zaterdag 19 November 1892. 32e Jaargang. Het Huis Altenbrak. Binnenland. ABONNEMKNT' Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkenregel meer/0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. JPolitieli Overzicht. In de Dinsdag belegde zitting zou de Kamer van afgevaardigdeu te Brussel beraadslagen over het wetsontwerp, waarin wordt voorgesteld alle schade, bij de ongeregeldheden van 1886 in de oinstreken van Charleroi geleden, door den Staat te doen vergoedeu. Er waren echter slechts 63 leden opge- komen, dus te weiuig om een wettig besluit te nemen. Naar men verneemt, zal Frere-Orban, het hoofd der gematigde linkerzijde, bij het adres-debat een groote politieke rede houden. De vrijzinnigen zullen protest aanteekeneu tegen de onderwijsparagraaf uit de troonrede. Dinsdag is ter gelegenheid van's konings naam- dag in de kerk St. Gudule te Brussel een plechtig Te° Deum gezongen. De orde werd door geen enkel incident verstoord. Langs den weg naar de kerk was een talrijke politiemacht opgesteld. Zelfs had geen enkele betooging plaats. De socialisten riepen een enkele maalLeve het algemeen sterarecht De koningin werd stormachtig toegejuicht. Overeenkomstig de steeds gevolgde gewoonte werd na afloop der kerkelijke plechtigheid door den Mininster van buitenlandsche zaken een diner aangeboden aan de gezanten der verschillende mogendheden en de hooggeplaatste dienaren van Staat. Aan het diner was ook tegenwoordig de voor- zitter van het hof van cassatie, de heer Bayet, die tegen half 10, plotseliug aan tafel doodbleef. °De treurige verrassing in zake de Panama—zaak, is nu inderdaad ophanden. Blijkens de eergisteren ontvangen telegrammen toch is tot eene vervolging besloten, en volgens de Liberte zullen terechtstaan baron Cottu, Morius Fontanes, Ferdinand en Charles de Lesseps en Eiffel. Zoo zal dus de wereld er getuige van worden, dat de eenmaal zoo gevierde ondernemer, de groote man van het Suezkanaal, voor de rechtbank gedaagd wordt om zich te verantwoorden op de beschuldiging van knoeierij om maar een zacht woord te gebruikeu en dat in spijt van zijn zeer hoogen leeftijd. Nu is het zeker ontwijfelbaar, dat in de eerste plaats de schuld neerkomt op dien man zelven, die van de vergoding, waarvan hij eenmaal het voorwerp was, geen misbruik had mogen maken, maar komt voor een deel niet ook de schuld op de Franschen, die door hunne overdreveu opge- wondenheid en al te vlugge verheerlijking als het ware den weg tot het verkeerde hebben bereid Zij zijn het geweest, die terstond Ferdinand de Lesseps aan de wereld voorgesteld hebben als met een aureool omgeven. Hunne lichtzinnige, opge- schroefde vereering heeft er toe bijgedragen, dat de valsche positie ontstond, waarin De Lesseps die niet de kracht heeft gehad afstand van een stuk van zijn grootheid te doen zich weldra gekluistera zag. Inderdaad, het wordt tijd dat de Franschen zich eens rekenschap gaan geven van de gevolgen van hunne lichtzinnigheid en van hun zucht om alles, wat ook maar eenigszins schijnt te kunnen dienen tot verhooging van de Fransche glorie, aanstouds steun te schenken Als gevolg van het resultaat der verkiezingen in de Vereenigde Stateu is reeds kentering waar te nemen in de houding der regeering aldaar, ten opzichte van de tarief wetgeving. Volgens bericht uit New-York zou uamelijk president Harrison thaus bereid zijn om de in den Senaat aanhangige ontwerpen, tot vrijstelling van invoerrecht voor grondstoffen te bekrachtigen, zoodra de Senaat ze aangenomen heeft, wat waarschijulijk is, vooral wat de vrijstelling der wol betreft. Verscheidene fabrikanten in de Unie begiunen, in verband met eene mogelijke tariefwijziging, hunne productie te beperken. Het ontwerp tot stichting eener groote papierfabriek te New—\ork werd opgegeven, evenals de uitbreiding van sommige fabrieken te Philadelphia. De heer Cleveland laat zich intusschen nog niet uit. Bij een maaltijd van de Kamer van Koophandel te New-York hield hij wel eene korte redevoering, maar vermeed hij alle politieke en oeconomische vraagstukken. Slechts zeide hij dat alle Amerikanen moeten bijdragen tot het algemeene fonds van welvaart, om daaruit elk voor zich zijn wettig deel te genieten. Naar het zich laat aanzien, zal het verkeerd loopen met de handelsbetrekking van Irankrijk met Spanje ea Zwitserland. Uit Parijs toch wordt gemeld, dat de commissie voor de douane-rechlen alle wijzigingen in het tarief heeft verworpen. Te Madrid meent men nu op dien grond, dat eene hervatting der onderhandelingen met Frankrijk onmogelijk is en ook te Bern verwacht men blijk- baar niet veel van Frankrijk's rekbaarheid in deze. In een nieuwe nota aldus luidt eene mededeeliug uit Bern zal de Bondsraad aan de Iransche regeering doen weten, dat hij verwacht, dat de bepalingen omtrent het handelsverdrag tusschen Frankrijk en Zwitserland in haar geheel zullen worden aangenomen of verworpen. FEUILLETON. Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. Het gebeurde in de Vereenigde Staten schijnt "in Frankrijk ouopgemerkt te zijn gebleven. Bij het onderzoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer van het wetsontwerp nopens de bedrijfs— en beroepsbelasting heeft de meerderheid der leden, hoezeer in beginsel voor eene bedrijfs- en beroepsbelasting, een ougunstig oordeel over de voordracht uitgebracht. Het wetsontwerp, aldus was de bijna eenparige stemming, is blijkbaar saamgesteld door mannen, die vermeenden, dat het voldoende was, de oude patentbelasting om te werken en vooral ontduikingen te voorkomen. Zooals het daar ligt, is het de oude patentbelasting in een nieuw kleed. Men had, evenals zulks indertijd met de vermogensbelasting is geschied, een geheel nieuw wetsontwerp gewenscht in over- eenstemming met de tegenwoordige denkbeelden der maatschappij. Hoe ingenomen ook de meerder heid der kamerleden is met eene belasting op de bedrijven en beroepen, kondeu de leden hunne stem niet aan het wetsontwerp geven, tenzij het eerst geheel worde omgewerkt en in plaats van eene gewijzigde patentbelasting, zooals het nu is, veranderd worde in eene belasting op bedrijven en beroepen. Naar men verneemt, heeft het wetsontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht, bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer, dat nog niet is afgeloopen, in alle sectien ernstige beden- kingen uitgelokt. Dat in den laatsten tijd een groot aantal zware misdrijven zijn gepleegd, waarvan de daders onbekeud bleven, gaf in de secties der Tweede Kamer aanleiding tot de vraag, of justitie en politie hier wel getooud hadden, volkomen op de hoogte te zijn van hare taak en tot de meer algemeene opmerking, dat de geheime politie niet sterk genoeg is. Er waren leden, die wederinvoeriug der dood- straf wenschelijk achtten maar dit gevoelen vond krachtige tegenspraak. De gebrekkige werking der drankwet be- sprekende, werd in de afdeelingen der Tweede Kamer niet ontkeud, dat zij over het algemeen haar doel niet mist, maar werd toch algemeen verbetering op verschillende punten noodig genoemd meer bepaaldelijk wat het hooger beroep betreft ten opzichte van vergunningen boven het maximum en het uitbetalen van loonen in herbergen. 24) Heden heerschte aan den maaltijd een ontevreden zwijgen. Daar er geen gasten waren, bestond het gezelschap aan tafel alleen uit den baron en zijn echtgenoote, verder barones Gerda, de juffrouw van gezelschap, juffrouw Harder, en den oudeD inspector. De directeur der fabriek op Neueubrak, mijnheer Guttmann, was dien morgen wel op het slot geweest om verslag te geven, doch hij had niet kunnen blijven wegens dringende zaken in de fabriek. Zijn verslag was zeker niet gunstig geweest, aan het ernstige bezorgde gelaat van den baron kon men wel zien, dat hij geen goede berichten had gekregen. Dat stilzwijgen drukte loodzwaar op alle aan- wezigen, zelfs de vroolijk geluimde barones Gerda kon dat drukkende gevoel niet afschudden. Einde- lijk kon de jonge dame dat zwijgen niet langer verdragen. Met een vriendelijken glimlach op het gelaat zei ze "Weet u reeds, vader, dat ik dezen morgen met iemand heb kennis gemaakt, en dat die kennis- making me vooral om u belangstelling heeft inge- boezemd Het was den baron zeer welkom, dat hij met zijn dochter een onschuldig gesprek kon voeren en daarom antwoordde hij met een verlicht hart Hoe zou ik dat weten, kind Was het een heer of een dame P Een heer, en nog wel een knappe, flinke jonkman. De Minister van binnenlandsche zaken, gelet op het besluit, volgens welke tot wering van de besmetting van Aziatische cholera toezicht wordt gehouden op de schepen die het land binnenvaren, o.a. langs Hansweert, Bath, Sas van Gent en Sluis, brengt ter algemeene kennis, dat met ingaug van 17 November 1892 bovengenoemd toezicht wordt opgeheven. De Ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat, handel en nijverheid, gelet op het konink- lijk besluit van 4 September 1892, tot vaststelling van buitengewone maatregelen tot afwending der Aziatische cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen, volgens welke voor het geneeskundig toezicht op de personen en goederen, per spoortrein of tram Nederland binnenkomende, zijn aangewezen o.a. de grensstations Hulst, Sas van Gent, Eede en Sluisbrengen ter algemeene kennis dat met ingang van 17 November 1892, bovengenoemd toezicht wordt opgeheven. Men schrijft uit Hoofdplaat aan de Midd. Crt. van 17 Nov. jl. Niettegenstaande onze havenplaats steeds in ver- keer toeneemt, en er tijdens het vervoer der suiker- bieten eene ongekende drukte heerscht, wordt eene weegbrug nog altoos maar gemist. In de kleinste havenplaatsen en op buurten aan de Schelde van Ter Neuzen tot Graauw zijn fairbanken geplaatst en hier wordt per mandje gewogen. Als een zeldzame handeling op het gebied van suikerbietenhandel moet het volgenae aangeteekend worden. Eene partij aangevoerde penen werd door een agent geweigerd in te laden, wegens den onbe- hoorlijken toestand, waarin die bieten zich bevonden. Ze waren nog in het bezit van den kop, zoodat men het blad er nog kon aan waarnemen. Nu liggen ze op een hoop aan de kaai en moeten ze een voor een opnieuw afgesneden worden. Die bieten, meer dan vijftig duizend kilogram, behooren aan de Roomsch katholieke kerkfabriek eener aangrenzende gemeente. Aan den Zevenbergschen Hoek hebben dit jaar verscheidene landbouwers hun beetwortelen, in plaats van op gewicht, op suikergehalte verkocht. Hoe voordeelig deze wijze van contracteeren is geweest, blijkt Middelb. courant van 15 Nov. jl. thans bij de allevering. Vele landbouwers kregen wegens het rijke suikergehalte hun bieten met 13,20, 13,80 en zelfs tot in de 14 per 1000 kilo betaald, terwijl zij, die op gewicht verkochteu, ^11 en f 12 per 1000 kilo be- dongen. Maar Gerdasprak haar moeder vermanend. Nu, wees maar niet boos, er is volstrekt geen gevaar bij, zei het meisje lachend. Op mijn mor- genrit trof ik den heer aan, terwijl hij aan den zoom van het Neuroder bosch uitrustte. Hij moest naar Neurode, het was de nieuwbenoemde ingenieur van de fabriek daar. Ah zoo dus daar begint men nu met het op- stellen der nieuwe machines, antwoordde de baron met een zucht. Ja mijn waarde Feldner, ons zal ook wel niets anders overblijven dan zoo spoedig mogelijk de fabriek van nieuwe machines te voorzien. Mijnheer de baron kent mijn gedachten omtrent de fabriek, antwoordde de inspector tamelijk knor- rig. Wij hadden daar nooit aan moeten beginnen; zonder dat zou het ook wel gegaan zijn. Dat is zoo, mijn waarde, maar de fabriek staat er nu eenmaal, wij hebben geen keus meer. Stel u voor, vader, vervolgde Gerda na een poosje, die jonge ingenieur is een buitenlander, hij draagt ten minste een vreemden naam. Is die kennismakiug reeds zoo ver dat hij je zijn naam heeft genoemd Nu ja; in den loop van het gesprek ver- telde ik hem, dat ik uw dochter ben en het was opmerkelijk, hoeveel indruk die mededeeling op hem maakte. Hij werd bepaald onbeleefd is dat niet komiek? De baron haalde de schouders op. Hoe heette die jonkman dan Hij heet Eduard Montelli. De baron verbleekte en spande zich blijkbaar in om zich te beheerschen. Hij keek schuw naar zijn vrouw, die daar trotsch en stijf neerzat en zeide met moeiteJe neemt me niet kwalijk, Rogalla, als ik me verwijder. Ik gevoel me een beetje on wel. In mijn kamer is het koeler dan hier, daar zal het wel spoedig weer beter zijn. Wil ik meegaan, vader vroeg Gerda bezorgd. Neen, kind, blijf maar bij je moeder. Ik kom alleen wel te recht. Met de hand streek hij over de bruine lokken van zijn dochter en verliet de zaal. Gerda keek hem medelijdend na. Wat scheelde haar vader Zoo vervallen, zoo gebrekkig als heden had zij hem nog nooit te voren gezien. Rogalla stond van tafel op en zeiGerda, kom eens mee in den tuin, ik moet eens met je spreken. Juffrouw Harder, wees zoo goed de koffie op de verandah te laten brengen. Zeer goed, mevrouw. In zijn kamer gekomen zonk Willy von Altenbrak in den armstoel voor zijn schrijftafel neer, en verborg het gelaat in zijn vermagerde hauden. Langen tijd zat hij zoo, zonder zich te verroeren, Nu en dan beefde hij over het geheele lichaam en liet hij een kermend geluid hooren, alsof hij door diepe smart gekweld werd. In dezen vervallen man had zeker geeu van zijn vroegere vrienden den vroolijken officier van weleer herkend, tien jaren geleden nog de trots van het garde-regiment huzaren. Vijftig jaar oud was Willy von Altenbrak een grijsaard met versleten lichaam en door angst gekwelde ziel. Niet zonder inspanning stond hij van zijn zetel op, richtte de oogen anstig naar het portret zijner moeder aan deu muur boven de schrijftafel en fluisterde De schaduwen van het verleden treden op als levende wezens. Te laat te laat - het kan niet meer goed gemaakt worden, wat ik misdaan heb te laat Hij zonk weer op zijn stoel neer en bedekte het gelaat met de hauden. Plotseling schrikte hij op hij voelde een hand op zijn schouder leggen. Zijn vrouw stond voor hem. Schuw, bijna bevreesd b'ikte hij in haar groote, somber op hem neerziende )gen. Wat wil je, Rogalla Ik wil je waarschuwen, antwoordde zij scberp. Je geeft je te veel over aan de indrukken van het oogenblik, je kunt je niet meer beheerschen. Waarom deed de naam van dien man je zoo out- stellen? Wat nadeel kan het verledene je nog doen Heb je me niet gezegd, dat de papieren, die je van je broer ontving, vernietigd zijn Of is dat niet waar P Bestaan die nog Willy von Altenbrak beefde onder den somber dreigenden blik van zijn vrouw. Hij maakte een afwerend gebaar met zijn hand. Neen, neen, die zijn reeds lang verbrand. Wees dan geen lafaard en beheersch je. Met trotsch opgericht hoofd verliet de barones de kamer, terwijl Willy in snikken uitbarstte. Hij had gelogen. De papieren, hem door zijn broeder overhandigd, en het boek, dat Tirschner van den gewetenloozen ambtenaar te Frati had gekocht, waren niet vernietigd. Om het bezit van die bewij- zen had hij zijn eer en de rust van zijn geweten opgeofferd, en toch ontbrak hem de kracht om zijn misdaad te voltooien door het vernietigen der bewijzen. Hij dacht, dat zijn euveldaad misschien nog kon goed gemaakt worden in een niet ver meer TER lElZEISCHE COURANT. Dit blait verscliijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever J. V A H D E I A IV D G te Ter Aeuien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1